از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

درست وقتی که می خواهید یک لباس بخرید و به سایز آن توجه می کنید، هنگام خرید دوچرخه نیز باید سایز آن مناسب شما باشد. همانطور که اگر لباسی برای شما کوچک تر و یا بزرگ تر باشد مناسب شما نیست، دوچرخه ای که سایزش مناسب شما نباشد یعنی برای شما کوچک یا بزرگ باشد را نمی توانید مورداستفاده قرار دهید. علاوه بر توجه به قیمت دوچرخه، یکی دیگر از پارامترهایی که باید هنگام خرید دوچرخه مدنظر داشته باشید، اندازه دوچرخه است. اگر سایز دوچرخه ای که استفاده می کنید برای شما مناسب نباشد باعث آسیب رسیدن به بدن شما می شود و آثار مخربی بر بدنتان خواهد گذاشت. انتخاب سایز دوچرخه مناسب شما و یا حداقل نزدیک به سایز مناسب شما اولین قدمی است که باید انجام دهید و اگر دقیقا اندازه شما نبود می توانید متناسب با بدن و قد خودتان آن را تنظیم کنید. برای شناسایی سایز مناسب خودتان باید با چند روش کاربردی و مهم آشنا باشید که به شما آموزش می دهیم.

همانطور که گفتیم شما به ۳طریق می توانید این کار را انجام دهید از جمله: ۱-استفاده از نرم افزارهایی که برای تعیین سایز مناسب دوچرخه شما وجود دارد؛ ۲-اندازه گیری طول دست ها و ارتفاع قد شما؛ ۳-با استفاده از جدول سایز مخصوص دوچرخه که برای کودکان، بانوان و بزرگسالان وجود دارد.

سایز دوچرخه به چه معناست؟

 

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

دو مبحثی که به آن ها میپردازیم یعنی: انتخاب دوچرخه ای مناسب و تنظیم کردن سایز دوچرخه جدا از یکدیگر هستند. همانطور که گفته شد شما اول باید دوچرخه ای هم سایز یا مناسب سایز خودتان را خریداری کنید و اگر کاملا فیکس و مناسب برای شما نبود، تنظیمات متناسب با بدن خود را روی آن پیاده کنید. قصد ما از این آموزش این است که شما بتوانید به راحتی دوچرخه مناسب و هم سایز خود را انتخاب کنید و شما برای آشنایی با چگونگی تنظیم دوچرخه می توانید از طریق لینکی که در انتهای این صفحه وجود دارد، وارد بخش آموزشی چگونگی تنظیم سایز دوچرخه شوید و مطالب آن را مورداستفاده قراردهید.

معرفه های هندسی ای برای بدنه دوچرخه یا همان فریم دوچرخه وجود دارد؛ طراحی بدنه دوچرخه ها توسط این ۲۱معرفه انجام می شود. بخش هایی که برای سایز دوچرخه  اهمیت بسیاری دارند، TOP TUBE LENGTH و SEAT TUBE LENGTH نام دارند. سایز مناسب دوچرخه توسط این دو معرفه تعیین می شوند و این دو معرفه هندسی فرمول هایی که با استفاده از آن ها سایز دوچرخه تعیین می شوند، را تعیین می کنند و تمامی آن فرمول ها از این دو معرفه پیروی می کنند.

دوچرخه ها از هر برندی و به هر شکلی که باشند و حتی سایزهای گوناگونِ یک مدل دوچرخه، در این سایزبندی متفاوت هستند.

دوچرخه هایی که به بازار عرضه می شوند غالبا دارای سایزهای: خیلی بزرگ یا XL، بزرگ یا L، متوسط یا M، کوچک یا S و خیلی کوچک یا همان XS هستند و البته بعضی از برندها سایز خیلی بزرگ یا XXL نیز تولید می کنند.

محاسبه سایز دوچرخه چگونه انجام می شود؟

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

 

هر برند و شرکتی چارتی برای تعیین سایز دوچرخه دارد که شما باید برای خریداری از این چارت ها آگاهی داشته باشید که این یکی از بهترین روش های انتخاب سایز مناسب است. این مورد را حتما در خرید کفش تجربه کرده اید که مثلا سایز شما ۴۰ بوده اما در خرید کفشی سایز ۳۹ آن به پای شما خورده است و یا اینکه سایز ۴۱ آن اندازه تان شده است و به این شکل. چنین تفاوتی در سایزبندی دوچرخه ها نیز هست و اولین و بهترین روش در انتخاب سایز مناسب شما همین استفاده از چارت هاست اما روش های دیگری وجود دارند که شما را یاری دهند. روش دومی که در این آموزش معرفی می شود دقیق تر است. برای محاسبه سایز دوچرخه به صورت عمومی و کلاسیک می توانید از روش اول استفاده کنید و برای اینکه بیشتر با روش سوم یعنی همان چارت ها آشنا شوید چارت مربوط به یکی از برندها را برای شما معرفی کرده ایم. این چارت مختص این برند می باشد و برای سایر برندها نمی تواند درست از آب در آید چرا که چارت هر برندی با برند دیگر متفاوت است.

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

 

توضیح روش اول: این روش ۳مورد مهم و کاربردی برای تعیین  انتخاب سایز مناسب شما وجود دارد که به شما معرفی می کنیم: ۱-ارتفاع فاق تا کف پا یا همان ارتفاع داخلی پا ۲-اندازه قد دوچرخه سوار ۳-مقدار کشیدگی و طول دست ها.

ارتفاع فاق تا کف پا یا همان ارتفاع داخلی پا

قد شما درحالت ایستاده می تواند توسط ارتفاع فاق تا کف پای شما مشخص شود. این روش برای انتخاب دوچرخه مناسب شما روش خوبی است. وقتی که روی یک دوچرخه ایستاده اید باید فاصله لوله بالایی آن تا پای شما ۲اینچ یا همان ۵.۸سانتی متر باشد تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. البته ممکن است شما یک دوچرخه کلاسیک را مورد استفاده قرار داده باشید که میله TUBE LENGTH آن شیب دار نیست که در این صورت فاصله بین میله بالایی تا پای شما نصفِ دوچرخه معمولی است یعنی ۱اینچ یا همان ۲.۵۴سانتی متر.

مقدار کشیدگی و طول دست ها

 

مورد دیگری که در انتخاب سایز دوچرخه تاثیر مستقیم دارد، اندازه دست های شماست. با به دست آوردن ape index که شاخصی برای تعیین سایز دوچرخه است، می توانید از مقدار کشیدگی دست هایتان مطلع شوید. وقتی دست هایتان را در راستای شانه دراز کنید و اندازه آن دو را به دست آورده و از اندازه قد خود در حالت ایستاده کم کنید، شما درواقع ape index خود را به دست آورید.

حاصل ape index دارای دو حالت می باشد:

۱-یا طول دست هایتان بزرگ تر از قدتان است که دراین صورت عددی مثبت است و به شما نشان می دهد که باید دست به انتخاب دوچرخه ای بزرگ تر بزنید.

۲-یا طول دست هایتان از قدتان کوتاه تر است که دراین صورت عددی منفی است و به شما نشان می دهد که باید دست به انتخاب دوچرخه کوچک تر بزنید.

بیایید باهم مثالی را دوره کنیم مثلا فرض کنیم طول دست های شما ۱متر و ۵۲سانتی متر است و قد شما ۱متر و ۶۳سانتی متر است که حاصل تفریق این دو می شود ۱۱سانتی متر. میبینید که ape index شما منفی است و نیاز دارید که دوچرخه کوچک تر را انتخاب کنید.

 

توضیح روش دوم یا همان نرم افزار آنلاین

ما به شما نرم افزار ebicycles را معرفی می کنیم که به وسیله این نرم افزار کاربردی و رایگان می توانید سایز مناسب دوچرخه را بدست بیاورید. همچنین از طریق سایت www.ebicycles.com می توانید این کار را انجام دهید.

در مرحله اول شما باید دست به انتخاب نوع دوچرخه ای که قصد خرید آن را دارید بزنید؛ انواع دوچرخه مثل: کورسی یا همان جاده، کوهستان، بچه  گان، بی ام.ایکس.

سپس در مرحله دوم اول جنسیت خود را وارد کرده و یپس انداره ب ارتفاع داخلی پا و اندازه قد خود را وارد کرده و واحد اینچ و یا سانتی متر را مورد استفاده قرار دهید.

سایز چرخ دوچرخه ها در بازار ایران مدنظر قرار می گیرند. منظور از اندازه ۲۶یا ۲۷.۵ نیز همان قطر خارجی چرخ دوچرخه است. قطر رینگ و لاستیک همان قطرخارجی را تشکیل می دهند. ۲۶، ۲۷.۵ و ۲۸ از جمله قطور چرخ دوچرخه ها در بازار هستند و البته اگر بخواهید سایز ۲۹ هم در بازار می توانید یافت کنید. همانطور که گفته شد فراموش نکنید که رینگ و لاستیک چرخ اندازه یا همان قطر چرخ را تشکیل می دهند.

 

مورد مقایسه قرار دادن سایز چرخ دوچرخه

درواقع نقش اصلی کیفیت دوچرخه سواری توسط فاصله بین پدال دوچرخه و زین یا همان محل نشستن شما تعیین می شود؛ اما باید توجه داشت که معیار سایزبندی درایران اندازه چرخ دوچرخه است. به همین دلیل اندازه مرکز تا بالا یا همان C-T توسط کارشناسان معیار انتخاب سایز قرار می گیرند. به این فاصله اندازه تنه یا سایز فریم نیز گفته می شود و این فاصله حائز اهمیت است.

 

طول اندازه مرکز تا بالای دوچرخه

کاربرد و نوع استفاده از دوچرخه توسط قطر چرخ تعیین می شود. برای مثال می توان گفت دوچرخه های کوهستان مسابقه ای ۲۷.۵ یا ۲۹اینچ و دوچرخه های سایکل توریست و شهری ۲۸اینچ قطرچرخ دارند. با این حال قد و ویژگی های جسمانی دوچرخه سوار سایز تنه را تعیین می کند. مثلا دوچرخه های سایکل توریست با قطر ۲۸اینچ می توانند مورداستفاده افراد با طول قد ۱۶۰ و ۱۹۰سانتی متر قرار بگیرند. درحالی که سایز تنه انتخابی دوچرخه ۲۸اینچی فردی با قد ۱۶۰ با فردی با قد ۱۹۰ باید تفاوت داشته باشد.

 

دوچرخه مخصوص بانوان

 

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

ارگونومیک بدن بانوان در طراحی دوچرخه مخصوص آن ها مورد استفاده و توجه قرار می گیرد. زوایای فریم دوچرخه بانوان و همچنین اندازه فاصله دو چرخ با یکدیگر نسبت به دوچرخه آقایان تفاوت دارد. در نتیجه لازم است بانوانی که قصد خرید دوچرخه را دارند برندهایی را مورد توجه قرار دهند که دوچرخه مخصوص بانوان را طراحی کرده و به بازار عرضه می کنند. چرا که همانطور که قبلا گفتیم دوچرخه در سلامتی بدن و اندام ها نقش دارد.

 

دوچرخه مخصوص کودکان

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

 

دو نوع دوچرخه مخصوص کودکان وجود دارد؛ نوعی که کیفیت کمی دارد، توسط شرکت هایی تولید شده اند که دارای گروه طراحی نمی باشند و بدنه دوچرخه هایشان آهنی و سنگین است. این نوع دوچرخه کودکان را از دوچرخه  سواری متنفر می کند و حتی باعث می شود دوچرخه سواری را به درستی یاد نگیرند. نوع دومی نیز داریم که دارای بدنه آلومینیومی می باشد. سایزهای ۱۲، ۱۶ و ۲۰ سایزهایی هستند که در ایران برای دوچرخه کودکان غالبا مورداستفاده قرار می گیرند.

نظرات کاربران