تفاوت شارژرهای سریع با شارژر معمولی

تفاوت فست شارژ با شارژر معمولی؛ کدام بهتر است؟

احتمالاً شما هم موقع خرید گوشی یا شارژر با این موضوع زیاد روبه‌رو شده‌اید که گوشی موردنظر فست شارژ دارد. اما سوال اصلی اینجاست که تفاوت فست شارژ با شارژر معمولی چیست و آیا واقعا داشتن شارژ سریع مزیت مهمی به شمار می‌رود؟

 

تا همین دو سال پیش، وقتی می‌شنیدیم یک گوشی به شارژ سریع مجهز شده است، به نظرمان یک قابلیت جذاب و جدید بود. اما این روزها مدل‌های زیادی را می‌بینیم که از این ویژگی بهره می‌برند و استفاده از Fast Charge یا Quick Charge تبدیل به یک موضوع عادی شده و کمپانی‌های مختلف روی بهبود آن تمرکز دارند. در این مطلب می‌خواهیم بررسی دقیق‌تری از شارژر سریع با شارژر معمولی داشته باشیم.

 

فست شارژ یا شارژر سریع چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده معنی Fast Charge را بگوییم، بدون‌شک باید به دو کلمه فست شارژ رجوع کنیم که به معنای شارژ سریع است. در این حالت باتری دستگاه شما به کمک تکنولوژی‌های شارژ سریع، در مدت زمان کمتری شارژ می‌شود. بی‌تردید این قابلیت می‌تواند خیلی جذاب باشد؛ چرا که نه‌تنها در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند، بلکه باعث می‌شود گوشی یا تبلت شما خیلی زود آماده به کار شود.

 

با اینکه اولین بار کمپانی کوالکام فناوری Quick Charge را معرفی کرد، ولی در حال حاضر کمپانی‌های مختلف به طور جدی روی این تکنولوژی کار می‌‌کنند و توانسته‌اند آن را به میزان قابل‌توجهی ارتقا دهند. در حالت شارژ سریع، دستگاه شما ابتدا با بالارفتن ولتاژ، میزان جریان یا آمپر هم بیشتر می‌شود و در نتیجه گوشی در چند دقیقه حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد شارژ می‌شود. اما در ادامه ولتاژ به بیشترین مقدار می‌رسد و با کاهش آمپر، گوشی در یک حالت تعادل شارژ می‌‌شود.

 

معمولا شارژ سریع به صورت زیر کار می‌کند:

  • از صفر تا 50 درصد، گوشی با بیشترین سرعت ممکن شارژ می‌‌شود. به همین دلیل در ۳۰ دقیقه یا کمتر گوشی به ۵۰ درصد شارژ می‌رسد.
  • از 50 تا 80 سرعت شارژ کمتر می‌شود، ولی باز هم از حالت معمولی بیشتر است.
  • از 80 تا 100 درصد هم خیلی تفاوتی با شارژر معمولی ندارد.

 

شارژر معمولی چیست؟

اما برای اینکه بتوانیم بهتر تفاوت فست شارژ و شارژر معمولی را بررسی کنیم، در این بخش می‌خواهیم ببینیم شارژر معمولی چیست. در حالت شارژ معمولی برخلاف شارژ سریع، میزان ولتاژ و آمپر روی یک میزان ثابت قرار دارد و گوشی هم با سرعت ثابت و کمتر نسبت به حالت سریع شارژ می‌شود.

 

چگونه کابل فست شارژ را از کابل معمولی تشخیص دهیم؟

در بازاری که شاهد انبوهی از محصولات مشابه یا حجم زیادی کالای تقلبی هستیم، خیلی مهم است که بتوانیم تفاوت کابل شارژ سریع از کابل معمولی را تشخیص دهیم. معمولا به روش‌های مختلف می‌توان این تفاوت را تشخیص داد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • توضیحات محصول: یکی از روش‌های مرسوم این است که روی کابل‌ها یا آداپتورهای فست شارژ، عبارت Fast Charging درج می‌شود. البته همان‌طوری که گفتیم خیلی راحت می‌توان چنین عبارتی را روی محصولات فیک حک کرد.
  • خرید از مراکز معتبر: خرید از فروشگاه‌ها و مراکز معتبر کمک می‌کند تا دردسر کمتری برای تشخیص کابل فست شارژ داشته باشید و با خیال راحت خریدتان را انجام دهید.
  • میزان ولتاژ و آمپر: کابل‌های فست شارژ می‌توانند تا ۱۲۰ ولت را به دستگاه منتقل کنند، اما شارژ معمولی حداکثر می‌توانند به صورت ثابت تا ۵ ولت را پوشش دهد.
  • ضخامت کابل فست شارژ: یکی دیگر از موارد مهمی که می‌توانید بررسی کنید ضخامت کابل معمولی و فست شارژ است. برای اینکه کابل شارژ سریع بتواند ولتاژ و به ویژه جریان بیشتری را منتقل کند، باید سیم‌های ضخیم‌تری داشته باشند.

 

فرق شارژر سریع با شارژر معمولی

 

مزایای شارژر معمولی

تا اینجا که فرق شارژر سریع با شارژر معمولی را بررسی کردیم، بدون‌شک متوجه شدید که فست شارژ بهتر است. اما به این معنی نیست که شارژر معمولی مزیت‌های خودش را ندارد. از جمله مزایای شارژر معمولی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قیمت کمتر: طبیعی است که قیمت شارژر معمولی از نمونه فست ارزان‌تر است و اگر بحث قیمت برایتان مهم است باید به این گزینه توجه کنید.
  • گرمای کمتر: چون میزان آمپر وارد شده به گوشی در حالت معمولی یکسا ن و با سرعت مشخص است، در نتیجه گرمای کمتری تولید می‌شود و دستگاه و باتری داغ نمی‌شوند.
  • سازگاری با گوشی‌های مختلف: بدون‌‌شک فست شارژ فقط روی محصولاتی کار می‌کند که از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند. ولی شارژر معمولی با همه دستگاه‌ها سازگار است.

 

معایب شارژر معمولی

حالا که از مزایای شارژر معمولی گفتیم، در این قسمت می‌خواهیم به معایب آن هم بپردازیم. البته برخی از این معایب به راحتی قابل حدس است. پرواضح است که اصلی‌ترین تفاوت شارژ سریع با شارژر معمولی، مدت زمان کمتر شارژ است. این موضوع کمک می‌کند شما سریع‌تر به گوشی خودتان دسترسی داشته باشید.

 

مزایا شارژرهای سریع یا فست شارژرها

اگر بخواهیم درباره مزایای شارژهای سریع صحبت کنیم، می‌توانیم بگوییم نقاط قوت فست شارژرها دقیقا همان موارد عکس معایب شارژرهای معمولی است. به همین دلیل باید مهم‌ترین گزینه را زمان کوتاه‌تر شارژ و دسترسی سریع‌تر به گوشی دانست. البته نکته مثبت دیگر این است که می‌توانید قابلیت شارژ سریع را قطع کنید.

 

معایب فست شارژرها

قیمت بالا، تولید گرمای بیشتر و کاهش طول عمر باتری را می‌توان از مهم‌ترین معایب فست شارژرها عنوان کرد.

 

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا تفاوت فست شارژ و شارژهای معمولی را به صورت دقیق‌تر بررسی کنیم. با بررسی این تفاوت از جنبه‌های مختلف حالا می‌توانید راحت‌تر برای خرید شارژر و کابل شارژ تصمیم بگیرید.


نظرات کاربران