;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

معرفی رمان های خوب ایرانی – بخش دوم

1399/4/19 - 2:12 بعد از ظهر

ممکن است در نگاه اول نوشتن درمورد کتاب ها و وصف کردن کلمه هایی که از دل نویسندگان بزرگ برخاسته است، امری دشوار یا نشدنی باشد؛ اما جست و جو درباره ی احساس نویسندگان لذتی دارد که باعث آسان شدن این دشواری ها می شود. یکی از علایق هر دوستدارِ کتابی، نوشتن درباره ی کتاب ها و خواندن درمورد کتاب ها است. با خواندن قصه ها بدون درنظر گرفتن نویسنده ی قصه، همیشه در ذهن ما تصویری از فضای کلی و شخصیت های داستان شکل می گیرد و در هرکس بستگی به میزان درگیر شدنش با داستان و یا خلاقیت او دارد. این باعث می شود که در ذهن هرکسی تصویرسازی شخصی و مخصوص به خودش درمورد قصه شکل بگیرد. اشتراک گذاری برداشت های مختلف از قصه ها برای هر دوستدار کتابی بسیار لذت بخش و شیرین است و او را بیشتر درگیر خواندن می کند. به همین دلیل چند نمونه از رمان های برتر ایرانی را برای تان معرفی خواهم کرد. ممکن است بعضی ازاین رمان ها را تا به حال نخوانده باشیم اما اسم شان را بارها شنیده ایم. رمان هایی که در زیر معرفی کرده ایم شاید تعداد اندکی از چندین رمان ایرانی معروف و عامه پسند باشند؛ درحالی که تعداد رمان های باارزش ایرانی بسیار بیشتر از این ها است.

 

1- کتاب سووشون

سالانه در بعضی از روستاهای کشور مراسمی برای قهرمان اسطوره ای ایران باستان ،سیاوش، برگزار می شود که این مراسم نوعی عزاداری است. رمان سووشون یا سیاوشان به معنای سوگ سیاوش است که اولین رمان سیمین دانشورمی باشد. دلیل این نام گذاری شبیه بودن سرنوشت یکی از شخصیت های داستان با قهرمان اسطوره ای ایران باستان ،سیاوش، است. این داستان، داستانی پرماجرا و پرتحرک است و تصویری هنرمندانه ای از تحولات منطقه ی فارس در جنگ جهانی دوم را نشان می دهد که سیمین دانشور با نثر شاعرانه، دقیق و هنرمندانه ی خود چنین تصویری را خلق کرده است. داستان این رمان مربوط به زندگی خانواده ای در بهبوهه ی جنگ جهانی دوم است و به زمان سلطنت رضاشاه پهلوی در شیراز برمی گردد. روای این داستان شخصی به نام زری است.برای اطلاع از قیمت کتاب سووشون به صورت لحظه ای به سایت ایمالز مراجعه کنید.

وقایع و چالش های داستان به صورت توالی زمان واقعی از زبان زری بیان می شود و زری در تمامی این وقایع و چالش ها حضور دارد. زری قصد دارد از خانواده اش در برابر خطرات بیرونی محافظت کند، او زنی است تحصیل کرده، با عاطفه، صلح جو و زنی است که همپای مردان سنگینی بار وقایع تلخ روزگار را تحمل می کند. شخصیت دیگر داستان یوسف است که به طریقی با زری در تضاد هستند با این حال یوسف علاقه و عشق زیادی نسبت به زری دارد. چیزی که زری را می ترساند رفتار یوسف و سازگار نبودن او با شرایط و آدم ها است اما عقیده های یوسف برای زری قابل فهم و حتی گاهی مورد ستایش است. دراین رمان، سیمین دانشور تاریخ را به وسیله ی ادبیات به نمایش می گذارد. نام های این قصه تا ابد در ذهن خواننده ی آن باقی می مانند چرا که یکی از خصوصیت های بارز قلم نویسنده در رمان سووشون، شخصیت پردازی بسیار قوی او است.


2- کتاب همخونه

یکی از معروف ترین آثار از بین آثار زیادی که از مریم ریاحی چاپ شده است، رمان هم خونه می باشد. به شهرت رسیدن مریم ریاحی با رمان هم خونه بود و همین امر باعث شد تا خوانندگان این رمان با سایر آثار نویسنده آشنایی پیداکنند. این رمان با نگارشی بسیار زیبا و با خوش ذوقی مریم ریاحی، روایتگر داستان زندگی دختری به نام یلدا است. داستان زندگی دختری زیبارو و ساده و دلپاک که پدر و مادرش را از دست داده و به همین دلیل با دوست صمیمی پدرش، حاج رضا، زندگی می کند.

اعتقادات سخت و محکم حاج رضا باعث شده بود یلدا به درس و دانشگاه و دوستانش بپردازد و به عشق و عاشقی و یا هر مرد جوانی فکر نکند. نشستن سرکلاس ادبیات و گوش سپردن به صحبت های استاد موردعلاقه اش این امر را برایش بسیار دشوار کرده بود و سخت تر آن که او معتقد بود زندگی بدون عشق هیچ معنا و مفهومی ندارد. تمام فرزندان حاج رضا در خارج از کشور زندگی می کردند به جز پسر کوچک حاج رضا، شهاب که پسر خوش تیپ و جذابی بود و بسیار متکبر و بداخلاق بود. شهاب به دلیل مشکلاتی که با پدرش دارد و جدا از او زندگی می کند، تصمیم می گیرد از ایران مهاجرت کند. حاج رضا به یلدا پیشنهاد می دهد که به صورت قراردادی و به مدت شش ماه با شهاب ازدواج کند و با او هم خونه شود، با اینکه یلدا حتی یک بار هم شهاب را ندیده است، به این دلیل که حاج رضا نمی خواست شهاب هم همانند سایر فرزندانش از او دور شود؛ خواسته حاج رضا را قبول می کند. حاج رضا فردی دنیا دیده و با تجربه است و در طی این جریان متوجه می شود که یلدا و شهاب بسیار برای یکدیگر مناسب هستند و برای دیدن آینده ی این دو انتظار می کشد. این تنها ابتدای ماجراست چرا که آنها با این ازدواج مجبور به هم خونه شدن با یکدیگر می شوند و با وقایع و حوادث زیادی در زندگی اجاره ایشان دست و پنجه نرم می کنند. زمان آغاز زندگی زناشویی مریم ریاحی و ورود فرزندان به دنیای تازه اش، با نویسندگی اش مصادف می شود. که باعث شده در جایی به این موضوع اشاره شود که او این داستان را با کمی تخیل از زندگی شخصی خودش برگرفته است.قیمت کتاب همخونه را از سایت ایمالز به صورت لحظه ای استعلام کنید.


3- کتاب شوهر آهو خانم

مرد آبروداری که رئیس صنف نانوایان است، زندگی آرامی با همسرش آهوخانم دارد. نام این مرد سید میران است. او از میان مشتریانش روزی با زنی به نام هما آشنا می شود. سید میران در بین مردم از عزت و آبروی زیادی برخوردار است. هما اخیرا از همسرش طلاق گرفته است و به آرامی سفره ی دلش را نزد سید میران باز می کند. این مرد آبرودار هما را به عقد خود در می آورد چرا که شیفته ی زیبایی و جوانی هما شده و او را به خانه اش و نزد همسرش آهوخانم به عنوان هوو می برد. مخاطب با خواندن این رمان که نوشته ی علی محمد افغانی است، می تواند به راحتی از خانه و اجزای چهره و اندام  های شخصیت های داستان تصویر ذهنی بسازد؛ قلم این نویسنده در بیان جزئیات حیرت انگیز است. قصد نویسنده از نوشتن این داستان که درسال ۱۳۱۳ و در کرمانشاه نوشته شده، این است که چندهمسری را مورد نکوهش قرار داده و به عبارتی صدای وضع و حال دلخراش آن زمان زنان که بیشتر در خانواده هایی با سطح پایین جامعه مشاهده می شد، باشد. این داستان یکی از بهترین کتاب های عاشقانه ی ایرانی است.برای اطلاع از قیمت کتاب شوهر آهوخانم لطفا به سایت ایمالز مراجعه کنید.

4- کتاب یاسمین

این داستان با تمام اشک ها و لبخندها و تلخی ها و شیرینی ها به مخاطبان کمک می کند تا همراه همه ی شخصیت های آن حس عشق را تجربه و احساس کنند. در داستان یاسمین نویسنده ی آن، مرتضی مودب پور، مسیر تکاملی را طی می کند هرچند که سبک نگارش این نویسنده در چهار اثر معروف او یکی است و بخش تراژدی داستان با شوخ طبعی شخصیت های داستان قابل تحمل می شود. کتاب عاشقانه ی یاسمین فضای واقعی تر و معقول تری نسبت به رمان اول مودب پور دارد. کتاب یاسمین درسال ۱۳۸۰ میان پرفروش ترین کتاب های ایرانی قرار گرفت به دلیل اینکه مودب پور به اوج داستان نویسی در سبک خود رسیده بود. این داستان درباره ی پسر فقیری است که دانشجوی پزشکی است و از لحاظ اقتصادی وضعیت بسیار بدی دارد، نام این پسر بهزاد است. او شیفته ی فرنوش می شود. فرنوش دختری زیبا و ثروتمند است.

 دراین میان پسرخاله ی فرنوش که از بچگی با او بزرگ شده، فرنوش را نامزد خود به حساب می آورد. مخالفت خانواده ی فرنوش زمانی رخ می دهد که از حضور بهزاد مطلع می شوند. بهزاد به درخواست مادر فرنوش به دیدارش می رود، مادر فرنوش از او می خواهد که کنار بکشد تا فرنوش با پسرخاله اش ازدواج کند و به عبارتی دست از سر فرنوش بردارد.برای اطلاع از قیمت کتاب یاسمین به سایت ایمالز مراجعه کنید.


5- کتاب ایرانی جای خالی سلوچ

محمود دولت آبادی در سه سالی که در زندان ساواک محبوس بوده این داستان را در ذهنش پرورش داده و دقیقا پس از آزادی اش شروع به نوشت این رمان کرده است، نوشتن این رمان برای او هفتاد روز زمان برده است. شخصی به نام سلوچ برای کار به شهر می رود به دلیل اینکه کاروبار خوبی ندارد و زن و بچه ی خود را رها می کند. زندگی و مشکلات و احساسات مرگان ،زن سلوچ، بعد از رفتن همسرش به زیباترین شکل توسط محمود دولت آبادی به تصویر کشیده شده است؛ سلوچ بدون هیچ خبری شهر و زندگی خود را ترک کرده است. عباس و ابراو پسران سلوچ و هاجر دختر او است. با اینکه سلوچ حضور مستقیمی در داستان ندارد، در انتهای داستان شما به توصیف دقیقی از شخصیت او خواهید رسید چرا که نویسنده توسط روایت شخصیت او از زبان شخصیت های داستان به خوبی مخاطب را متوجه شخصیت او می کند. زندگی، چیزی است که محمود دولت آبادی دراین کتاب درمورد آن می نویسد. شکل به کار رفتن دیالوگ ها در این داستان به زبان فارسی معمولی است اما نویسنده گاهی از تعابیر و کلمات محلی نیز استفاده کرده است. از ویژگی های زبان داستان دولت آبادی می توان به دلنشینی و گیرایی زبان اشاره کرد. برای اطلاع از قیمت کتاب جای خالی سلوچ به صورت لحظه ای به سایت ایمالزمراجعه کنید.

 

6- کتاب قهوه ی سرد آقای نویسنده

این رمان ایرانی در زمان بسیار کوتاهی چندین چاپ پیاپی داشته و اولین رمان روزبه معین می باشد. این رمان در مدت زمان یک ماه به چاپ بیستم رسیده که بسیار حیرت آور است چرا که علاوه بر موضوع عاشقانه اش تم معمایی_هیجانی دارد که برای مخاطبانش بسیار جذاب بوده است. بیش از شصت بار چاپ مجدد از دستاورد های این رمان است. این رمان ایرانی پر طرفدار چنین داستانی دارد: داستان نویسنده ای به نام آرمان روزبه را روایت می کند که اولین کتابش با نقد منتقدان رو به رو شده؛ آرمان روزبه نویسنده ای تازه کار است. ابتکارات او (از جمله چاپ چند نامه برای پیدا کردن ریحانه) در دفتر روزنامه ای که در آن کار می کند توسط سر دبیر و مخاطبان روزنامه مورد توجه قرار می گیرد. داستان این کتاب از زمان کودکی آرمان روزبه شروع می شود. آرمان روزبه وقتی ده سال داشته عاشق دختری بیست و پنج ساله می شود. دختری که پانزده  سال بیشتر از او سن دارد. پیرزن همسایه، مدرس پیانو است و این دختر به خانه ی او رفت و آمد دارد. تنها راه ارتباط آرمان ده ساله با این دختر، تدریس پیانو توسط پیرزن است پس از این رو آرمان نت های تنها آهنگی که پیرزن آن را تدریس می کند، دستکاری می کند تا آموزش پیانو زمان بیشتری طول بکشد چرا که آرمان نمی خواهد از دیدار دختر محروم شود. قیمت کتاب  قهوه ی سرد آقای نویسنده را از فروشگاههای معتبر در سایت ایمالز استعلام بگیرید.


7- کتاب کشتی پهلو گرفته

کشتی پهلو گرفته نام کتابی است به قلم سید مهدی شجاعی که این نویسنده از برترین نویسندگان معاصر در حوزه مذهبی می باشد. در این کتاب موضوع اصلی درباره زندگی حضرت زهرا (س) است و روز-های آخر زندگی این بانوی گرانقدر را روایت می کند. کتاب های بسیاری هستند که به شرح حال زندگی حضرت فاطمه پرداخته اند اما این کتاب آن گوشه کمتر روایت شده از زندگی ایشان را از زوایه های مختلف پردازش می کند.

در واقع این کتاب سخنان اشخاص گوناگون خطاب به حضرت فاطمه (س) را روایت می کند. کتاب کشتی پهلو گرفته صرفا به نوشتن زندگی نامه ایشان بسنده نکرده است و در اصل این کتاب سوگ نامه-ایی است متشکل از 14 فصل که روایت کننده هر فصل یکی از بستگان نزدیک این بانو است. همچنین نویسنده دیگری به نام صادق کامیار که نویسنده کتاب نامیرا می باشد، نوع نگارش و پرداخت سید مهدی شجاعی در کتاب کشتی پهلو گرفته را مورد تحسین قرار داده است.قیمت کتاب کشتی پهلو گرفته در سایت ایمالز قابل پیگیری است.


8- کتاب پاییز فصل آخر سال است

کتاب پاییز فصل آخر سال است به نویسندگی نسیم مرعشی دارای دو قسمت پاییز و تابستان می باشد. در واقع خود نویسنده می گوید:« این رمان در سه تکه نوشته شده که هریک از شخصیت های رمان درگیر مسائل متفاوتی هسنتند. می خواستم راوی داستانی باشم که شخصیت هایش از جنس نسل من هستند و دچار سردرگمی و تضادهایی هستند که در نسل دیده می شود. شخصیت ها و داستان ها را بر همین اساس انتخاب کردم.» داستان کتاب درباره زندگی سه دوست به نام های لیلا، شبانه و روجا است که این سه دوست در زمان دانشگاه با همدیگر آشنا شدند اما اکنون زندگی این سه دوست کاملا از همدیگر جدا شده است. نسیم مرعشی نویسنده کتاب پاییز فصل آخر سال است نه تنها به قضاوت یا دفاع از شخصیت های داستان نپرداخته است بلکه فقط راوی داستان است و پایانی نیز برای آن معین نکرده است. تنها ویژگی خوب این کتاب این است که شخصیت ها به طور واقعی پردازش شده اند طوری که مخاطب می تواند به آسانی با آنان همزادپنداری کند.قیمت کتاب پاییز فصل آخر سال است  از فروشگاههای مطمئن سایت ایمالز قابل پیگیری است.

9- کتاب چراغ ها را من خاموش می کنم

رمان چراغ ها را من خاموش می کنم از آن کتاب های عام پسندی است که می تواند در یک روز تمام شود. از ویژگی خوب قلم زویا پیرزاد می توان به توصیفات کوتاه اما دقیق او اشاره کرد. در واقع زویا پیرزاد روایتگر خوبی است و داستان آن زن ارمنی که نامش کلاریس آیوازیان و در دهه 40 در محله بوارده آبادان زندگی می کرده را به طرز نسبتا خوبی به تصویر کشیده است. داستان کتاب درباره زندگی یکنواخت شده و ساکن کلاریس است که انگار در طی روزمرگی های زندگی به فراموشی سپرده شده و همین عادی بودن او برای دیگران سبب شده تا کلاریس دچار یک نارضایتی درونی شود چرا که شوهرش او را نادیده می گیرد و اطرافیان به او اهمیتی نمی دهند. نقطه عطف داستان آنجایی است که شخصیت دیگری به نام امیل سیمونیان وارد داستان می شود. این همسایه تازه وارد مرد جوانی است که همسر خود را از دست داده و یک دختر به نام امیل دارد. ورود این مرد جوان در همسایگی کلاریس سبب می شود تا او دچار یکسری تضاد درونی شود و نویسنده خواننده را با این احساسات سردرگم که کم کم  به سمت رشد می روند، آشنا می کند. کتاب چراغ  ها را من خاموش می کنم به نویسندگی زویا پیرزاد، توانسته است جایزه ادبی یلدا، جایزه بهترین رمان سال بنیاد گلشیری و جایزه کتاب سال را از آن خود کند.

قیمت کتاب چراغ  ها را من خاموش می  کنم بصورت لحظه ای قابل پیگیری است.


10- کتاب بار دیگر شهری که دوستش داشتم

نادر ابراهیمی کتاب عاشقانه دیگری به نام بار دیگر شهری که دوستش داشتم را نوشته است. این کتاب همانند کتاب یک عاشقانه آرام سرشار از جملات و توصیفات زیبا و عاشقانه است. رمان بار دیگر شهری که دوستش داشتم حجم بسیار کمی دارد اما بیشترین تاثیرگذاری را دارد و در ذهن شما ماندگار می شود.

داستان اصلی کتاب درباره پسر کشاورزی است که عاشق دختر خان شده است و پسر کشاورز آن زمانی از داستان را روایت می کند که تنها عشق زندگی او،هلیا، ترکش کرده و به خانه خود برگشته است. اکنون آن مرد عاشق به شهری که دوستش داشته برگشته است. آن شهری که در زمان های گذشته بخاطر عشقش از آن طرد شده بود. کتاب بار دیگر شهری که دوستش داشتم دارای جملات عمیق و عاشقانه ایی است که با خواندن این جملات در طی داستان به قصه پنهان شده و غم مخفی شده پشت کلمات پی می برید. نویسنده این کتاب آقای نادر ابراهیمی توانسته است به خوبی تنهایی و غم یک انسان عاشق را که از خانواده، عشق و شهر خود دور شده بیان کند.

همانطور که می دانید کتاب های ارزشمند در جهان بسیار هستند و می توان تا بی نهایت از اندیشه های گوناکون و کتاب های متفاوت صحبت کرد چرا که خواندنی ها بسیار هستند اما وقت آدمی محدود است پس همانطور که در مقدمه اشاره شد این 10 کتاب تنها بخش بسیار کوچک و محدودی از کتاب ها و رمان های ایرانی است که در این مقاله معرفی شده، اگر شما دوستدار کتاب و اهل کتابخوانی هستید کتاب های معرفی شده در این لیست را از دست ندهید.