;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید صندلی اداری

1399/2/13 - 10:02 بعد از ظهر

هرفردی با نشستن مداوم و طولانی بر روی صندلی دچار آسیب شده و اذیت خواهد شد و این مدت زمان طولانی مشکلات بسیاری را برای افراد به ارمغان خواهد آورد. برای حل این مشکلات باید به سراغ یک صندلی اداری خوب و با کیفیت بالا بروید و انتخاب این صندلی بسیار مهم می­باشد. بسیاری از افراد هستن که بیشتر وقت خود را بر روی صندلی اداری می­گذرانند. اما تمام افراد می­دانند که نشستن طولانی مدت برای انسان مناسب و مطلوب نخواهد بود و او باید تحرک لازم را در روز تجربه نماید. اما برای بسیاری از افراد این موضوع امکان پذیر نمی­باشد و به دلیل شغل خود باید بر روی صندلی اداری بنشیند و برای آسیب ندیدن باید از یک صندلی اداری مناسب بهره ببرد و صندلی انتخابی باید ارگونومیک را در خود رعایت کرده باشد و بسیار با کیفیت و راحت باشد و به گونه­ای باشد که بتوان آن را برای نشستن تنظیم نمود.

بسیاری از افراد در این مورد برعکس عمل کرد و توجهی به صندلی نکرده و بیشتر توجه خود را صرف میز می­کنند و هزینه­ی بیشتری را نسبت به خرید صندلی برای خرید میز خرج می­کنند. برای بسیاری از افراد که کارشان در منزل می­باشد نیز این موضوع صدق می­کند.

افراد بسیاری وجود دارند که روزانه بیشتر وقت خود را صرف کار با کامپیوتر می­کنند و کم تر به استراحت یا خواب شبانه می­پردازند و همین موضوع اهمیت بالای صندلی اداری را به نمایش خواهد گذاشت و توجه به کیفیت و مطلوب بودن آن باعث می­شود که دچار آسیب نشوید و پا درد و کمر درد و یا حتی سندروم تونل کارپ نگیرید.

در متن زیر چند مورد از ویژگی­های صندلی اداری مناسب و مطلوب را برایتان شرح می­دهیم و در ادامه چگونگی تنظیم صحیح آن توضیح خواهیم داد.همچنین می توانید برای مشاهده ی قیمت صندلی اداری به صفحه ی لیست قیمت سایت ایمالز مراجعه فرمایید.

چرا باید از یک صندلی اداری مناسب و با کیفیت استفاده کنید؟

بهره بردن از صندلی اداری که مطلوب و مناسب است دارای فواید بسیاری می­باشد و این فواید از درمان کمر درد نیز فراتر خواهد رفت. صندلی­­ای که دارای کیفیت بالایی است و از ارگونومیک برخوردار می­باشد موجب می­گردد که شما در حین استفاده دچار خستگی و ناراحتی ناشی از نشستن طولانی مدت نشوید صندلی­های با کیفیت سبب می­شود که گردش خون در نقاط مختلف بدن به خوبی اتفاق بیفتد. برای نمونه افرادی که با یک دیگر در یک محیط اداری کار می­کنند در انتهای ساعت کاری خواهیم دید که افرادی که از صندلی اداری مناسب استفاده می­کنند راحت تر هستند و ساعت کاریشان نیز نسبت به دیگران مفیدتر می­باشد و این راحتی سبب می­شود که لذت بیشتری از کارکردن به دست آورند. استفاده از صندلی اداری مناسب موجب می­شود که افراد تعداد دفعات کمتری را به استراحت بپردازند

 

 

یک صندلی اداری خوب چه ویژگی­هایی دارد؟

شاید شکل و ظاهری که صندلی اداری دارد و حتی زیبایی آن مهم باشد اما نکته مهم­تر از آن که برای استفاده­های طولانی مدت اهمیت بالایی دارد ارگونومیک بودن صندلی می­باشد پیش از خرید ابتدا باید به نیازهای خود توجه نماییم و فیزیک بدنی خود را در نظر بگیریم و سپس به خرید صندلی اداری اقدام کنیم. می­توانید قبل از خرید نزد یک دکتر کایروپراکتیک رفته تا ستون فقراتتان را بررسی و برایتان شرح دهد و از شکل آن اگاهی پیدا نمایید برخورداری از این اطلاعات سبب می­شود که هنگام خرید به سراغ صندلی اداری­ای بروید که مناسب شخص شما باشد. توصیه می­شود صندلی­ای را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم را داشته باشد. در مطلب زیر ویژگی­های صندلی اداری با کیفیت و مطلوب را برایتان عنوان خواهیم کرد.

طراحی ظاهری

ظاهر صندلی بسیار اهمیت دارد و این اهمیت را می­توان در یک محیط اداری مشاهده نمود به عنوان مثال در یک فضای اداری تعداد بسیاری مبلمان یا میز و صندلی اداری وجود دارد بدون انکار می­توان بیان کرد که زیبا بودن این وسایل از نظر ظاهری باعث بالا رفتن زیبایی و جلوه محیط خواهد شد برای نمونه صندلی­های متحدالشکل که هر یک از رنگ متفاوتی می­باشد کمک بسیاری در بالا بردن شادابی محیط و فضا خواهد کرد این کار با این که بسیار ساده می­باشد اما یک تصمیم هوشمندانه است و جلوه­ی بسیار زیبایی را به محیط کاری خواهد بخشید. قابل ذکر است که کمک به زیباسازی محیط از تنها مزایای طراحی ظاهری صندلی نخواهد بود.

در طراحی و تولید بسیاری از صندلی­ها طراحی ظاهری آن با شاخص اول که همان ارگونومی می­باشد هم­سو است. طراحان صندلی اداری سعی نموده­اند که در تولید از الگوهایی که قبلا جواب داده است استفاده نمایند. برای نمونه برای صندلی­های مدیریتی برای این که صندلی را پرابهت نشان دهند ماهیچه­هایی را در کناره­های صندلی می­افزایند یا در نوعی دیگر از صندلی­ها برای اسپرت و مورد پسند جوانان شدن آن پشت سری و تیکه گاه صندلی را یکپارچه می­کنند. با تمام این موارد و ظواهر افراد نباید تنها به تغییرات خوش رنگ و لعاب و زیبای آن دقت کنند و زود قانع و خرید خود را انجام نمایند. بسیاری از افراد هنگام خرید تنها به ظاهر صندلی توجه می­کنند و این موجب قافل شدن از ویژگی­هایی ارگونومیک صندلی خواهد شد. و تمام این موارد سبب می­شود که کیفیت صندلی­های خریداری شده پایین بیاید.


تمام افراد می­دانند که دقت در طراحی صندلی اداری موجب افزایش زیبایی در آن و حتی تمایز یافتن در بین دیگر محصولات خواهد شد اما این تنها مزیت نیست زیرا از این طریق قابلیت­های کاربردی آن نیز افزایش پیدا می­کند. برای نمونه لمسه دوزی روی پشتی صندلی اداری علاوه بر اینکه باعث می­شود صندلی دارای خطوط زیبایی باشد و این بسیار چشمگیر است باعث عبور بهتر و آسان­تر هوا می­گردد این موجب می­گردد که فردی که صندلی را مورد استراحت دچار تعریق نگردد.

در هنگام خرید صندلی اداری باید به یک نکته مهم دیگر توجه شود و آن متناسب بودن ظاهر با دیگر اجزای دکوراسیون اداری می­باشد. برای نمونه در محیط کار رسمی اصولاً باید در طراحی آن از نقوش چوبی بهره برده شود در نتیجه برای این محیط به هیچ عنوان نباید به سراغ صندلی­هایی با روکش رنگی بروید و بهترین گزینه می­تواند صندلی با روکش قهوه­ی و مشکی می­باشد. در این مورد نیز باید توجه شود که هم سو بودن نتیجه نهایی طرح با استانداردهای ارگونومیک و ساختاری ضرورت دارد. در مطلب زیر به این شاخص پرداخته خواهد شد.

امکان تنظیم صندلی

امروزه تمام صندلی­های اداری که وارد بازار می­شود قابلیت تنظیم را دارا می­باشد اما صندلی که مورد نیاز شما می­باشد باید به جز ارتفاع و جای قرارگرفتن آرنج باید از جهت­های دیگر نیز از قابلیت تنظیم برخوردار باشد. صندلی با کیفیت و مطلوب صندلی می­باشد که قابلیت تنظیم از 5 جهت را دارا باشد اما بسیاری از شرکت­های تولید کننده صندلی اداری، صندلی­هایی را تولید نموده­اند که توانایی تنظیم در 14 جهت را دارد. برای انتخاب و خرید صندلی باید دقت بالایی صرف شود و قابل ذکر است که این کار به هیچ عنوان راحت و آسان نمی­باشد.

ویژگی صندلی اداری مناسب

بهترین راه برای اینکه تشخیص دهید که صندلی انتخابیتان مناسب شما است یا نه بهتر است که آن را امتحان نمایید و این کار موجب می­شود که در آینده نیز به دلیل انجام این کار خشنود شوید.

 

ارگونومیک

نکته مهم که تمامی افراد در هنگام نتخاب و خرید صندلی  باید به آن توجه کنند ارگونومیک بودن صندلی می­باشد و بسیار پراهمیت است. ارگونومیک را می­توان به عنوان یک علم مهندسی به شمار آورد این علم کمک می­کند که از طریق طراحی برنامه­ها، وسایل و ابزاری به دست تولید برسد که برای حفظ سلامت فیزیکی انسان مناسب می­باشد. به طور کلی می­توان بیان کرد که شرایط ارگونومی، ابعاد صندلی اداری را با اندام افراد و قد آنان تطبیق می­­دهد. از مزیت­های رگونومیک بودن محصولات علاوه بر حفظ سلامت فیزیک افراد، بالا بردن کیفیت عملکرد روانی و احساسی افراد نیز می­باشد. بسیاری از افراد که کارمند هستند و در یک محیط اداری کار می­کنند و روزانه 8 تا 10 ساعتشان صرف نشستن بر روی صندلی اداری می­شود این نشستن مداوم و طولانی مدت سبب می­شود که عضلات کمر دچار ضعف گردد.  و همین موجب می­شود که ستون فقرات و در کل سلامت فیزیک انسان به خطر بیفتد. صندلی مناسب صندلی می­باشد که از پشتی محکم که دارای انحنای S شکل است برخوردار است و این انحنا از گودی کمر، ماهیچه­های کمر و به جز آن از ستون فقرات نیز محافظت می­نماید. و همین موارد سبب می­شود که هیچ گونه درد و آسیبی به بدن وارد نشود.

از مزایای علم ارگونومیک این است که باعث می­شود که ابزار و وسایل انتخابی شما موجب آسیب رسیدن به شما نخواهد شد و در حین کار احساس خستگی و ناراحتی را تجربه نخواهید کرد. در نتیجه باید توجه نمود که چه ابزاری را انتخاب می­کنید در وسایلی نظیر صندلی، میز، موس، کیبرد و ... توجه به ارگونومیک بودن آنها بسیار مورد اهمیت است و این ابزار باید با اعضای بدن افراد مانند کمر، گردن، نشیمن و پاها هماهنگ و متناسب باشد.  و این تطبیق را ارگونومیک می­نامند.

در صندلی­هایی که از ارگونومیک برخوردار هستند مهم­ترین نکته زاویه کمر می­باشد و این که در حین نشستن بر روی صندلی به هیچ عنوان کمر نباید در زاویه 90 درجه قرار گیرد. زاویه 105 تا 110 را می­توان به عنوان ایده­آل ترین زاویه برای قرارگیری کمر دانست. برای نشیمن­گاه نیز بهترین اندازه 40 تا 50 سانتی متر برای طول و عرض آن می­باشد. 1 تا 5 درجه نیز برای شیب کف صندلی مناسب است و باید حتما قابل تغییر باشد و این نکته سبب می­شود که فشار وارده بر ران­ها کاهش یابد.

 

پشت کمری قابل تنظیم

بسیاری از افراد به دلیل استفاده از صندلی­های غیر استاندارد دچار سیاتیک می­شوند. قابل ذکر است که این درد به هیچ عنوان قابل تحمل نمی­باشد و شدید شدن آن موجب از کار افتادنتان خواهد شد پشت کمری صندلی را می­توان به عنوان عامل به وجود آمدن این درد دانست. تمام صندلی­ها از پشت کمری برخوردار هستند اما صندلی­های اداری قابلیت تنظیم این قسمت را به افراد می­بخشد. از این طریق افراد می­توانند صندلی خود را نسبت به شکل ستون فقراتشان و فیزیک بدنی خود تنظیم نمایند. می­توانید امتحان کنید و پشت کمری صندلی را در حالت­های متنوع قرار داده تا این که سرانجام زاویه مناسب یافت شود و شما احساس راحتی داشته باشید. درست تنظیم نبودن این قسمت موجب درد در ناحیه گودی کمر می­گردد.

صندلی ثابت یا متحرک؟

صندلی متحرک دارای مزایایی می­باشد برای مثال ممکن است محل قرارگیریتان وسط میز باشد و شما برای آنکه به نقاط دورتر دسترسی داشته باشید با دولا شوید و بهترین گزینه در این زمان صندلی متحرک می­باشد و یا حتی اگر میز مورد استفاده شما کوچک باشد صندلی متحرک به شما کمک می­کند دسترسیتان به وسایل دور راحت شود و شما را از دولا شدن خلاص می­کند.

پیش از انتخاب باید به چرخ­های صندلی توجه شود و صندلی انتخاب گردد که از چرخ­های روان برخوردار است و به راحتی بر روی سطح زمین حرکت می­کند. بسیاری از افراد ممکن است در محیطی کار کنن که سطح آن فرش باشد این گونه افراد باید به سراغ صندلی­هایی بروند که متناسب با این سطح باشد. قابل ذکر است که چرخ­های بعضی از صندلی­ها می تواند مورد تعویض قرار گیرد و افراد می­توانند متناسب به محیط کار خود چرخ مناسب را برای صندلی خود استفاده کنند. برای سطحی مانند موزاییک مناسب­ترین چرخ، چرخ پلاستیکی می­باشد و به راحتی می­توان آن را به حرکت در آورد علاوه بر آن می­توان از قالیچه کوچک یا حتی یک پادری پلاستیکی بهره برد.

پایه چرخان

علاوه بر چرخ­های صندلی، چرخان بودن خود صندلی نیز بسیار اهمیت دارد. افرادی که از صندلی­هایی استفاده می­کنند که قابلیت چرخش ندارند بالاجبار باید بدن خود را بچرخانند و این موضوع سبب می­شود که به بدن فشار وارد شود علاوه بر وارد آمدن فشار، استرس و خستگی نیز از این موارد است. چرخیدن در جهت­های متفاوت موجب می­گردد که به بدن آسیب جدی وارد شود برای جلوگیری از این اتفاق باید از صندلی که قابلیت چرخش داشته باشد استفاده گردد.

 

دوام

از دیگر نکاتی که باید هنگام خرید صندلی اداری باید مورد توجه قرار گیرد دوام آن است صندلی مناسب می­باشد که توانایی تحمل وزن و اندازه یک فرد را دارا باشد. جنس آن باید از یک ماده بسیار مقاوم و جدا نشدنی باشد علاوه بر آن باید دارای ثبات نیز باشد. بهترین صندلی، صندلی­ای می­باشد که از پایه 5 نقطه­ای برخوردار باشد و این سبب می­شود که از نوک زدگی آن جلوگیری گردد.

در انتخاب صندلی اداری به ارتفاع آن نیز باید دقت بسیاری شود و از نکات مهم است و صندلی مناسب آن است که قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشد. موضوع بحث تنها ارتفاع صندلی از کف به صندلی نیست بلکه مهمتر از آن ارتفاع پشت و ارتفاع بازو می­باشد. تمام این موارد بستگی به قد شما دارد. برای نمونه باید زانوها در حین نشستن با باسن شما هماهنگ گردد علاوه بر این نکته باید به نکته­ای دیگر دقت شود و آن شیب می­باشد. دقت به شیب و وجود تنش شیب و قفل شیب کمک بسیاری در قرار گرفتن صندلی بر روی یک حالت مناسب می­کند.

عرض و عمق صندلی

از دیگر نکات مورد توجه در انتخاب و خرید صندلی اداری عمق و عرض آن می­باشد درنتیجه در میان صندلی­های اداری مورد مناسب است که عمق و عرض آن استاندارد باشد و کاربر به خوبی بتواند بر روی آن بنشیند و خود را جای دهد. حالت استاندارد به گونه­ای است که از فاصله­ای بین 2 تا 4 اینچ را بین زانوها و صندلی دارا باشد علاوه بر آن شیب صندلی نیز باید از قابلیت تنظیم برخوردار باشد

 

جنس پارچه صندلی

اکثر صندلی­های اداری تولید شده از الیافت مصنوعی می­باشد. ممکن است در دید بسیاری از افراد موضوع چندان مهمی نباشد اما اگر دقت بیشتری صرف آن شود این دیدگاه تغییر پیدا خواهد کرد. در انتخاب و خرید صندلی باید به جنس پارچه نیز توجه شود همانطور که در هنگام خرید کت و شلوار به آن دقت می­شود. صندلی انتخابی باید دارای پارچه­ای باشد که از گردش هوا برخوردار و قابل تنفس باشد این نوع پارچه راحتی را برای افراد به ارمغان خواهد آورد. علاوه بر این نکته باید توجه کرد که پارچه صندلی انتخابی در حین نشستن آزار دهنده و اذیت کننده نباشد تا افراد نتوانند حاشیه­های صندلی را احساس نمایند.

البته قابل ذکر است که این مورد بستگی به وزن فرد، فیزیک بدنی و حتی نحوه نشستن او دارد. جنس پارچه و دقت در انتخاب آن نیز بسیار پراهمیت می­باشد. البته لازم به گفتن است که افراد می­توانند پارچه صندلی را به صورت کاملا جداگانه خریداری و تعویض نمایند. برای نمونه ممکن است فردی از یک صندلی خوشش بیاید اما پارچه مورد استفاده در آن مطلوب نباشد می­توانید پس از خرید یک پارچه مناسب به راحتی آن را تعویض نمایید.

اکثر صندلی­های اداری که امروزه طراحی و تولید و روانه بازار می­شود از مواد مخصوصی تولید گردیده است موادی که نام آن مش می­باشد این مواد موجب ایجاد تنفس شده و کمک بسیاری به تنظیم دمای بدن فردی که بر روی آن نشسته است می­کند. از دیگر مزایای این صندلی آن است که وزن بدنتان را به طور کاملا یکسان در بخش­های مختلف پخش می­نماید و این کار موجب پایین آمدن احساس خستگی شما خواهد شد و شما به راحتی می­توانید از آن استفاده کنید

 

هیچ یک از افراد نمی­خواهند هنگام نشستن بر روی صندلی تعریق داشته باشند به همین خاطر بسیاری صندلی­های اداری که دارای قیمت بالایی نیز می­باشند قابلیت خنک کردن بدن را دارند اما برای صندلی­های دیگر و معمولی چرم و پارچه­هایی مورد استفاده قرار گرفته است که این قابلیت را ندارد و تنها ظاهری زیبا را به دنبال دارند.


امتحان کردن صندلی

در تمامی فروشگاه­های بزرگ و معتبر به افراد و مشتریان این اجازه داده می­شود که پیش از خرید صندلی اداری آن را در فروشگاه یا حتی در محل کار خود امتحان نمایید زیرا امکان این وجود دارد که یک صندلی در فروشگاه کاملا بی نقص دیده شود اما اگر در کنار میز و کفپوش و دیگر لوازم مورد استفاده در محل کار قرار گیرد سازگار نبوده و متناسب نباشد. درنتیجه توصیه می­گردد که قبل از خرید برای چند روز از صندلی به عنوان یک صندلی آزمایشی استفاده کنید با اینکه حمل و نقل آن با زحمت خواهد بود اما موجب می­شود که مجبور نشوید از یک صندلی غیرمطلوب برای چندین سال استفاده کنید و در غیر این صورت مشکلات بسیاری برایتان پیش خواهد آورد. از نکات مهم انتخاب صندلی اداری هماهنگی آن با دیگر لوازم و محیط اطراف می­باشد. صندلی را انتخاب کنید که هنگام استفاده همانند یک دستکش عمل کند و به خوبی اندازه شما باشد با دقت به این موضوع حین استفاده از صندلی حس می­کنید که در بین ابرها نشسته­اید. صندلی اداری مناسب به هیچ عنوان نباید حس ناراحتی را برایتان به ارمغان آورد و یا این که فاصله­ای با میز و دیگر قسمت­های مختلف صندلی داشته باشد. درنتیجه قابل ذکر است که صندلی­ای مناسب است که به اندازه­ای در هنگام استفاده راحت باشید که تمایلی به برخاستن از آن نداشته باشید

پشتی صندلی را نمی­توان نادیده گرفت و آن نیز همانند دیگر موارد باید قابلیت تنظیم را دارا باشد و شکل آن باید متناسب با ستون فقرات فرد باشد و هیچ گونه فضای خالی در میان گودی کمر و پشتی صندلی وجود نداشته باشد. نکته مهم در این زمینه این است که ارتفاع آن حداقل باید تا میانه­های کتفتان باشد و اگر از شانه­ها نیز بالاتر برود مناسب تر خواهد بود.

لازم به ذکر است که فاصله نشیمنگاه با زانوهایتان نیز باید به اندازه 2 یا 3 انگشت باشد. دسته­های صندلی باید بدن فرد را همچون یک گهواره در برگیرند به گونه ­ای که بدون کج شدن و  یا حتی کشش دست­ها را بتوان بر روی آن قرار داد و بازوها نیز دقیقا هم ارتفاع با میز باشد.

تمامی صندلی ­هایی که امروزه طراحی و تولید می­شوند دارای جنس و نوع متنوعی هستند و نیاز است که افراد متناسب با فیزیک بدنی خود به انتخاب آن بپردازند. به این نکته توجه کنید که زیبا بودن یک صندلی یا دریافت جوایز بسیار و یا حتی قیمت بالای آن دلیل محکمی برای مناسب بودن آن صندلی برایتان نخواهد بود در حالت استاندارد باید برای افراد بطور جداگانه صندلی مخصوص تولید شود و این کار به دلیل هزینه­ ی بالای آن قابل انجام نیست به همین دلیل باید به سراغ صندلی­ هایی بروید که قابلیت تنظیم در جهت­های متفاوت را دارا باشد و این مناسب­ترین انتخابی است که می­توان از آن بهره برد.