راهنمای خرید چاقوی آشپزخانه

راهنمای خرید چاقوی آشپزخانه

اگر آشپزی کردن را دوست دارید پس حتما آگاهید که بدون وجود یک چاقوی خوب آشپزخانه کامل نیست. با وجود چاقوهای برنده و تیز و قادرید از آشپزی کردن لذت ببرید و آن را به یک تفریح تبدیل نمایید؛ زیرا با کاربرد چاقوهای تیز و برنده به آسانی خواهید توانست مواد را جهت آشپزی و غذای مورد نظر خرد و ریز نمایید. راه های تهیه این وسیله بسیار متنوع می باشد ولی اگر می خواهید چاقو را آنلاین تهیه نمایید، باید به یک سری موارد توجه نمایید تا از خریدتان اطمینان حاصل نمایید. مورد اولی در موقع تهیه  چاقو، این می باشد که حتما جنس تیغه چاقو را در نظر بگیرید. در موقع تهیه ی اینترنتی چاقو باید دقت نمایید که تیغه چاقو باید از جنس فلز یا استیل محکم و با دوام باشد. در حقیقت عالی ترین و ایده آل ترین جنس چاقو، استیل می باشد. چاقوهای سرامیکی اغلب تیز نمی باشند و به راحتی می شکنند. در موقع تهیه ی چاقو باید یادتان باشد که تیغه‌های چاقو محکم و بادوام باشد. مورد دوم در مورد تهیه چاقو این می باشد که پیش از تهیه چاقو را به دست بگیرید و مطمئن شوید که خوش دست است یا خیر. هر کدام از افراد با دست گرفتن چاقو دارای احساسات گوناگونی می باشند. چاقوها با توجه به نوع جنس، وزن و غیره دارای طراحی و ساختار گوناگونی می باشند و امکان دارد کار با برخی از آنها راحت نباشد. اینکه چاقو خوش دست باشد به معنی آسان شدن کار با چاقو می باشد، پس باید چاقویی تهیه نمایید احساس راحتی با آن دارید، زیرا این وسیله استفاده ی زیادی دارد و اگر با آن راحت نباشید برایتان خسته کننده می باشد.

تعادل و وزن چاقو

وزن چاقو: موقع تهیه چاقو باید وزن چاقو را مد نظر داشته باشید؛ زیرا بی شک وزن چاقو هم کاربرد آن موثر خواهد بود. چاقوهای کم وزن جهت برش‌ دادن های سرعتی و ریز و چاقوهای سنگین برای برش‌های درشت و سبزیجات ایده آل هستند. سرویس های چاقو را باید با توجه به توان خود برگزید تا کار با آن راحت و آسان باشد.

تعادل چاقو: موردی دیگر که باید موقع تهیه ی چاقو مد نظر داشت این می باشد که باید به تعادل دقت نمایید. چاقوی مرغوب چاقویی می باشد که دو بخش تیغه و دسته دارای یک وزن باشند. چاقوی متعادل سرعت و ظرافت در انجام کار را بیشتر می نمادید و سبب به وجود آمدن فشار کمتری به دست خواهد شد. برای اینکه تعادل چاقوی آشپزی را تشخیص دهید در بخش جاانگشتی انگشتان خود را میان بخش آخر تیغه و اول دسته چاقو بگذارید و آن را به شکل افقی به طرف پایین  نگه دارید، اگر از انگشتان شما نیفتاد پس چاقو مرغوب و متعادل می باشد.

اقسام چاقو:

 چاقوهای دندانه‌دار

این وسیله تیغه‌های بلند و نازک دارد ومورد استفاده برای برش نان خواهد بود. هرچند این چاقو را قادرید جهت برش میوه‌ها و سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی بکار ببرید.

چاقو مخصوص گوشت و ماهی

کسانی که به طور حرفه ای و خاص آشپزی می نمایند قطعا باید این نوع چاقو را در آشپزخانه خود باید دارا باشند. این نوع چاقوها جهت جدا نمودن استخوان و تیغه از گوشت و ماهی کاربرد دارد. این نوع چاقو تیغه‌هایی با اندازه های بین ۴ تا ۶ اینچی دارند. از خصوصیات مهم این نوع چاقوها دارا بودن انعطاف‌ جهت دسترسی داشتن به بخش‌های سفت گوشت می باشد.

چاقوهای مخصوص فیله

راهنمای خرید چاقوی آشپزخانه

این نوع به چاقوی مخصوص گوشت و ماهی شباهت بسیار زیادی دارد و می توان گفت دارایی کارایی یکسان می باشند و جهت بریدن ماهی و گوشت هم استفاده می شوند، ولی چون این نوع چاقوها تیغه و دسته بلند و کشیده ای دارا می باشند، جها فیله نمودن گوشت و ماهی کاربرد دارند. دقت نمایید که این نوع از چاقوها دارای انعطاف خیلی بیشتری در مقایسه با چاقوهای گوشت و ماهی می باشند.

چاقوی مخصوص سرآشپز

در همه ی آشپزخانه‌ هااین نوع از چاقوها موجود است. این چاقوها جهت ریز نمودن سبزی و قطعه نمودن گوشت نیز بکار می روند. وجود انحنای روی این نوع چاقوها سبب خواهد شد که دارای تحرک آسانی باشد جهت ریز نمودن موادی مثل زیتون و سیر هم پرکاربرد خواهد بود. اگر می خواهید فقط یک چاقو داشته باشید، توصیه ما این است که این نوع چاقو را تهیه نمایید؛ زیرا این چاقو قادر است بیشتر کارهای مربوط به آشپزی را برایتان راحت سازد.

چاقوهای مخصوص برش

 

راهنمای خرید چاقوی آشپزخانه

چاقوهای برش از چاقوی سراشپز کوچکتر می باشند و اغلب جهت برش‌های ریز مثل بریدن اقسام میوه و قارچ و غیره کاربرد دارد.

چاقوهای چندکاره خوش‌دست

به این نوع چاقوها، چاقوی چندکاره یا چاقوی برش گفته می شوند. این نوع چاقوی کوچک و خوش‌دست می باشند و قادرید با آنها همه ی امور ریز، مانند پوست کندن میوه‌ها و حتی شکل دادن به تکه‌های کوچک گوشت را انجام دهید. با این نوع چاقو قادرید میوه‌آرایی نموده و یا مواد کوچک را ریز نمایید، به طور مثال جهت ریز نمودن سیر این نوع چاقو ایده آل خواهد بود.

چاقوی مخصوص گوجه‌فرنگی

چاقوهای دندانه‌دار اغلب جهت قطعه نمودن نان و شیرینی‌های ریز بکار برده خواهد شد. به راحتی با این نوع چاقو کیک صبحانه را برش دهید و یا پنیر را ورقه نمایید. همچنین قادرید آن را جهت ورقه نمودن میوه‌ها و سبزیجات نرم نیز بکار ببرید. به عنوان مثال با این نوع چاقو گوجه‌فرنگی به راحتی برش داده خواهد شد، مخوصوصا این نوع چاقو، نوع کوچک چاقوی دندانه‌دار می باشد.

راهنمای خرید چاقوی آشپزخانه

چاقوی مخصوص خرد نمودن سبزی

چاقوی مخصوص خرد نمودن سبزی تقریبا مانند ساطور می باشد، اما این فرق وجود دارد که تیغه ی این چاقو در مقایسه با ساطور سنتی دارای ارتفاع کمتری می باشد و در نهایت سبک‌تر می باشد. در این چاقو قطر تیغه نیز سبب استحکام آن می باشد. دندانه‌هایی که در روی تیغه موجودند، هم سبب راحتی ریز شدن و هم سبب خواهند شد چسبندگی مواد غذایی به تیغه‌ها کاهش یابد. با این چاقو به آسانی قادر به  خرد کردن سبزی خرد می باشید.

چاقوی برش نان بدون خرده نان

این نوع چاقوی بزرگ و دندانه دار، دقیقا مثل شکل کوچک‌ترش عمل می نماید با این تفاوت که به این دلیل که سنگین‌تر شده، کار با آن راحت تر در نتیجه انرژی کمتری خاهد گرفت. هرچند ریز نمودن گوجه‌فرنگی توسط این نوع چاقو مقداری دشوار می باشد ولی به آسانی قادرید کیک‌های درشت و نان را با آن قطعه نمایید. کاربرد چاقوی دندانه‌دار جهت قطعه نمودن نان سبب خواهد شد حداقل خرده نان از آن جدا شود.

با مطالعه متن فهمیدیم که هر کدام از چاقوها جهت انجام وظیفه ای ساخته شده اند. پس باید سعی نمایید با یک چاقو هرکدام از امور را از جمله ریز و خرد نمودن و ورقه ورقه نمودن را با یک نوع چاقو انجام دهید؛ زیرا با این کار امکان دارد برایتان خطراتی به وجود آورد یا حداقل سبب خراب شدن غذا شود. پس با آن نیازی که دارا هستید یک چاقوی مناسب را بکار ببرید.

جنس چاقو

اغلب چاقوها دارای جنس استیل یا فولاد ضد زنگ می باشند که دارای استحکام و دوام هستند. البته انواعی نیز وجود دارند که دارای جنس فولاد کربنی می باشند که از دیگر جنس‌ها باوام و محکم تر محکم تر می باشند. چاقوهای دیگری از سرامیک وجود دارد که خیلی سبک می باشند. ولی موردی که در باره ی چاقوهای سرامیکی وجود دارد این می باشد که وقتی جنس سرامیکی چاقو کند شود، باید چاقویی دیگر تهیه نمایید و به هیچ وجه آن را در منزل تیر ننمایید. بنابراین موقع تهیه ی چاقو به جنس چاقوی مورد نظر دقت نمایید.

دسته چاقو

دسته ی چاقو را خوب بررسی نمایید. مطمئن شوید دسته چاقو محکم است یا خیر. چاقویی انتخاب نمایید که دسته ی آن به خوبی و محکم به تیغه وصل باشد و خیلی راحت بتوان آن را تمیز نمود. در بیشتر کاردها، این بخش با دوام و محکم ترین قسمت کارد می باشد، چرا که مانند مجرایی می باشد که فشار وارده از دسته را به بخش تیغه انتقال می دهد. اگر قسمت دسته ظریف باشد یا یک جوش یا اتصال مشخص می باشد که این نشانه  و علامت خوبی نمی باشد. اگر ترک یا شکافی مشاهده نمودید، نشانه ی ضعف کارد خواهد بود و حتی قادر است سبب شود تا قسمت های ریز مواد غذایی و نان به باکتری آلوده شوند.

موقع تهیه ی چاقوی آشپزی حتما این مورد را در نظر بگیرید که چه مقدار از کارد فلزی می باشد و در کدام قسمت کار شده است. حتما اتصال یا جوش مخصوصا در قسمت دسته ی کارد را  بررسی نمایید. این مورد نقطه ضعفی در چاقو خواهد بود و از خرید آن باید پرهیز نمود چرا که چاقوهای ضعیف در این قسمت تا شوند یا بشکنند بسیار محتمل خواهد بود. اگر قصد دارید چاقویی مطمئن تهیه نمایید باید ساختار چاقوها از یک فلز یک تکه و دست‌ساز باشند (اگرچه ین نوع نایاب بوده و و یا معمولا گران قیمت می باشند) اما کاردهای نازک و ضعیف دسته‌های محکمی ندارند و اکثرا با لایه ای کلفت پلاستیکی پوشیده شده‌اند.

چاقوهای آسیای شرقی، چاقوی غربی

راهنمای خرید چاقوی آشپزخانه

چاقوی نوع هیبریدی که اغلب تولید کشور ژاپن و ظرافت و دقت بسیار زیادی دارا می باشند و تیغه مستطیلی آن جهت بریدن سبزی و تیغه مثلثی‌اش جهت قطعه کردن مرغ، گوشت و ماهی کاربرد دارند. این نوع چاقو کلفت تر و تیزتر می باشد. اخیرا چاقوهای ساخت کشور ژاپن به ایران می آیند که برای تمامی استفاده ها و در مقایسه با انواع غربی قادر به پیشتازی باشد. چاقوهای ساخته شده در کشورهای غربی در مقابل نوع ژاپنی قدرتی می باشند. این نوع تیغه کلفت تر و دارای لبه ضخیم تری می باشند و در نهایت با ضربه ای به آسانی قادرید استخوان را ریز و یا حجم بالای سبزیجات را نیز از وسط نصف نمایند. این نوع چاقوها جهت کاربرد در منزل ایده آل می باشند و قادرند هر چیزی را خرد نمایند.

عرض تیغه چاقو

موقع تهیه چاقو حتما عرض تیغ برنده را بررسی نمایید. بعلاوه ضخامت و همواری تیغه هم باید مد نظر قرار گیرد. مرغوب ترین کاردها، نوع هموار و مسطح آنها می باشند. صیقل آنها به شکلی است که هیچ نشانه از نا همواری در فلز مشاهده نخواهد شد. تیغ برش همه ی درازای چاقو از نوک تا دسته را باید پوشش دهد. طول تیغ برش ۵/۱ سانتیمتر و یا اصلاً تیغ برشی نباید روی آن موجود باشد که این حالت جهت برش‌های سفت مثل هویج کاربرد ندارد برای همین که چاقوهای درشت برای موارد زیر مورد نیاز می باشند:

جا چاقویی

راهنمای خرید چاقوی آشپزخانه

از مواردی که درباره ی چاقوها باید مد نظرتان باشد، جای نگهداشتن و چگونگی تعمیر کردنشان می باشد. در حقیقت جای چاقوها در عمر و دوام آن‌ها موثر خواهد بود. ایده آل ترین جاچاقویی جهت سرویس چاقو از چوب و یا پلی اتیلن می باشد. اگر جاچاقویی چوبی و یا پلی اتیلن را نمی توانید تهیه نمایید، باید چاقوها را در غلاف و یا یک لایه مقوایی مجزا از دیگر ظرف های آشپزی قرار دهید. مثلا پایه سرویس ۹ تکه کارد کرکماز مارک مولتی بلید دارای ترکیبی از چوب می باشد. برخی چاقو‌ها در شرایطی زنگ زده و خرد خواهند شد، بنابراین اگر شما وقت زیادی برای تمیزی و خشک نمودن چاقوها صرف نمی نمایید، باید چاقوهایی بکار ببرید که کمتر زنگ بزنند. بعضی از چاقوها هم مدتی بعد کُند خواهند شد و باید آن را تیز نمود، اگر از این کار می ترسید چاقوی مرغوب تری تهیه نمایید.

نکته آخر

وجود چاقوهای برنده و تیز و قادرید از آشپزی کردن لذت ببرید و آن را به یک تفریح تبدیل نمایید ؛ زیرا با این چاقوها خیلی راحت قادرید مواد را جهت پختن و آماده نمودن غذا ریز و خرد نمایید. از کاربرد چاقوهای اره‌ای آشپزخانه جهت کاربردهای معمولی مثل ریز نمودن سبزیجات و گوشت بپرهیزید،  چرا که مطمئن نیستند و احتمال دارد بیشتر از دستتان سُر بخورند تا این که بِبُرند. این نوع چاقوها را نمی توان تیز نمود، آنها بیشتر اره می‌کنند تا ورقه ورقه کردن مواد، مگر با فشار مستقیم به طرف پایین آنها را بکار ببرید (مثل وقتی که تکه ای پنیر سفت را برش می دهید) که البته خطرناک می باشد. انگار تهیه ی آنها معامله خوبی است، که اغلب به شکل یک چاقوی همه کاره هم جهت ریز نمودن سبزیجات و هم برش نان بسته بندی و به شکل مختلف تبلیغ می‌شوند ولی ارزش آنها با مقایسه با هزینه های آن کمتر می باشد. تقریباً هیچ وقت در بین یک مجموعه از تولیدات محصولات معروف و مرغوب این نوع را نمی بینید بنابراین نشان دهنده ی این می باشد که تولیدکننده آنها خریدارانی را مورد توجه دارد که دارای ملاحظات اقتصادی می باشند. این نوع چاقوها باید در سرویس های شما باشد ولی نه تنها جهت ورقه نمودن نان یا بسته بندی های تنوری.


نظرات کاربران