از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خریداری مانتو

راهنمای خریداری مانتو

انتخاب و خریداری مانتو به‌عنوان یک پوشاک مناسب، برای مکان‌ها و موقعیت‌های گوناگون مانند محل کار، رفتن به گردش روزانه و یا مهمانی، یکی از بااهمیت‌ترین خریدهای بانوان ایرانی است. مانتوها در حقیقت لباس‌هایی می‌باشند که در هر مکان و موقعیتی پوشیده می‌شوند؛ به‌همین‌ خاطر گاهی اوقات، انتخاب بهترین مانتو که با یک موقعیت به‌خصوص متناسب باشد، کار دشواری است. بنابراین خوب است که برای انتخاب و خریداری مانتویی که می‌خواهید در موقعیت‌های گوناگون استفاده نمایید، زمان بیشتری صرف کنید و البته از نکات اساسی در این خرید نیز آگاه باشد.

پوشش اصلی بانوان ایرانی، مانتو است و به‌همین علت می‌بایست دقت کافی را انتخاب مانتوی مناسب داشته باشید؛ به‌ویژه در رابطه با مانتوهای مجلسی که گران‌قیمت هستند. انتخاب پوشش مناسب براساس موقعیت زمانی و مکانی، یک قاعده‌ی کلی بوده که مانتو و یا لباس‌های دیگر نیز شامل آن می‌شود.

 

مدل‌های گوناگون مانتو

نخستین قدم در انتخاب یک مانتوی خوب و مناسب برای استفاده در یک موقعیت به‌خصوص، این است که با انواع مدل‌های مانتو و این‌که هر یک، برای کدام موقعیت مناسب هستند آشنا شده باشید. اگر مانتو برای استفاده‌ی روزمره خریداری می‌شود، می‌تواند دارای طرح باشد و علاوه‌بر آن می‌بایست برای انجام کارهای روزمره راحت و مناسب باشد. ولی اگر قصد شما خرید یک مانتوی مجلسی است، می‌توانید به‌ میزان کمتری به راحت بودن آن توجه نمایید و در عوض بیشتر به دنبال مدل‌ها و طرح‌های ویژه باشید؛ زیرا این مانتو برای زمانی طولانی استفاده نمی‌شود و هم‌چنین هنگامی که آن را به‌ تن دارید، فعالیت فیزیکی به‌خصوصی انجام نمی‌دهید.

مدل مانتو مجلسی:

این مدل از مانتو در حقیقت جانشینی برای لباس‌های شب در مراسم و مهمانی‌هایی است که نمی‌توان در آن‌ها لباس شب پوشید. مانتوی مجلسی در مقایسه با مانتوهای معمولی (به‌عبارتی مانتوهای رسمی یا کژوال)، قیمت بالاتری دارد و شاید قیمت آن‌ها نسبت به یک لباس مهمانی نیز بیشتر باشد. این مدل از مانتوها عموماً از پارچه‌هایی دوخته و تهیه شده‌اند که به‌آسانی چروک نشود و روی بدن حالت مرتب و صافی داشته باشد. بدین‌ترتیب در پارچه‌ی این مانتوها، احتمالاً درصد بیشتری پلی‌استر نسبت به نخ به‌کار رفته است؛ زیرا با وجود کیفیت بالای پارچه‌های نخی، این نوع پارچه‌ها سریع‌تر چروک خواهند شد. مشخصه‌ی دیگر مانتوهای مجلسی نیز نوع دوخت به‌خصوص آن‌هاست و به‌همراه نوع پارچه، علت اساسی مرتب‌ ماندن مانتو روی بدن است. دوخت مانتوهای مجلسی، در عین سادگی، محکم و البته ویژه هستند. در این مدل مانتو، برش‌ها ساده‌ است ولی شکل نهایی مانتو می‌بایست متناسب با اندام فرد باشد. غالباً مانتوی مجلسی، کمتر از دیگر مانتوها در بازار یا مغازه‌ها مشاهده می‌شود و اکثراً به‌شکل سفارشی، در یک مزون برای مشتری‌ها دوخته می‌شود. در اکران فیلم‌های سینمایی و هم‌چنین فرش قرمز جشنواره‌ها، نمونه‌ی مانتوهای مزونی را دیده‌ایم.

راهنمای خریداری مانتو

مدل مانتوهای روزمره:

 

خوب است مانتوهایی که برای استفاده‌ی روزمره انتخاب می‌کنید، راحت‌تر باشند؛ چراکه برای مثال دوخت این مانتوها به شما این امکان را می‌دهد تا به‌آسانی بنشینید، بایستید و یا دست‌های خود را تکان دهید. البته انتخاب این مدل مانتوها، به فصل نیز بستگی دارد. بدین‌صورت که در فصول سرد سال مانند فصل زمستان، به‌دنبال جنس‌های ضخیم‌تر بروید و مانتوهایی از جنس پشم را که برای این فصول مناسب هستند، انتخاب نمایید. در فصول گرم سال مانند تابستان نیز بهترین جنس پارچه برای مانتو، مانتوهای نخی است. شما قادر هستید تا به‌دنبال طرح‌هایی بروید که علاوه‌بر زیبایی ظاهری، باعث محدودیت عملکرد روزانه‌ی شما نشده و هم‌چنین بعد از شستشو، به‌آسانی خراب نشوند.

مدل مانتوی رسمی:

خوب است که برای رفتن به اداره یا جلسات کاری از مانتوهای روزمره و یا مجلسی استفاده نکرده و به‌ دنبال خریداری مانتوی رسمی و اداری باشید. بر تَن داشتن یک لباس رسمی در موقعیت‌های کاری، رسمی و یا محل کار، نشان می‌دهد که شما به‌خوبی موقعیت خود را درک می‌کنید و برای کارتان اهمیت قائل هستید. مانتوهایی که زرق و برق دارند برای محل کار مناسب نیستند. بهتر است در این مکان و موقعیت‌ها، مانتوهای ساده بپوشید؛ زیرا قرار نیست لباس شما در عوض مهارت‌های کاریتان، توجه سایرین را به خود جلب نماید. در موقعیت‌های رسمی و اداری، بهتر است که از مانتوهای دکمه‌دار استفاده نمایید زیرا آن‌ها غالباً خوش‌دوخت‌تر بوده و رسمی‌تر به‌نظر می‌رسند. هم‌چنین خوب است که یک مانتوی رسمی، روی زانوی شما واقع شود.

انتخاب و خریداری مانتو مطابق با فرم بدن

بانوان کوتاه قد و ریزاندام: مانتوهای ساده‌ای که قالب تن و تنگ هستند را انتخاب و خریداری نمایید. از خریداری مانتوهایی که دامن کلوش یا خیلی گشاد دارند، بپرهیزید. بارانی، پالتو و یا مانتویی را انتخاب نمایید که سایز آن کوچک و اندازه‌ی خود شما باشد. حتماً در انتخاب صحیح سایز دقت کنید، درغیر این صورت ممکن است مجبور شوید آستین‌های بلند یا شانه‌های بزرگ مانتوی خود را به خیاط بسپارید تا آن را برایتان اصلاح کند. پوشیدن مانتوهای بسیار بلند باعث می‌شود که کوتاه‌تر به‌نظر برسید. برای شما، یک مانتوی کوتاه که تا روی زانو بیاید مناسب می‌باشد. مانتوهایی که راه‌راه‌های عمودی باریکی داشته باشد، موجب ایجاد خط‌های عمودی بیشتری بر مانتو شده و شما را قدبلندتر نشان می‌دهد؛ به‌علاوه، این مدل مانتوها کلاسیک و رسمی هستند. توجه داشته باشید که دامن مانتویی انتخاب شده، تا روی زانوی شما بیاید تا به‌ بلندقدتر دیده شدنتان کمک کند. از پوشیدن مانتوهای مدل چروک و یا مانتوهای بسیار گشاد و یا جعبه‌مانند (که باعث می‌شود تپل و چاق به‌نظر بیایید) پرهیز کنید.

بانوان بلندقد: مانتوهایی که تمامی قسمت‌های آن‌ها از بالا تا پایین یک رنگ باشد، از آن‌جا که خطی یکپارچه ایجاد می‌نماید، شما را بلندقدتر نشان خواهد داد. تلاش کنید تا رنگ شلوار و مانتویی که می‌پوشید، یکی نباشد تا قدتان را به چند بخش متفاوت، تفکیک و تقسیم کند و شما را متناسب‌تر و کوتاه‌تر نشان دهد. بنابراین دقت کنید که هیچ‌گاه شلوار و مانتوی یک رنگ بر تن نکنید و شلوار، مانتو و حتی کفش‌ خود را نیز در رنگ‌های مختلف اما با هماهنگی انتخاب نمایید. مانتوهایی که خیلی کوتاه باشند نیز پاهایتان را بلندتر از مقدار واقعی نشان می‌دهند؛ بنابراین از پوشیدن این مدل‌ها هم بپرهیزید. هر نوع مانتویی که باد کرده و بسیار گشاد باشد، شما را در مقایسه با مقدار واقعی، بزرگ‌تر نشان می‌دهد. علاوه‌بر این، مانتوهای زنانه‌ای که کمردار تنگ باشند، شما را زیبا و خوش‌اندام نشان می‌دهند. مانتوهایی که روی برجستگی‌ها و انحنای بدن تمرکز بالاتری داشته باشند، توجه عموم را از قد شما که بلند است دور کرده و اندامتان را متناسب‌تر نشان خواهد داد.

راهنمای خریداری مانتو

بانوانی با شکم بزرگ: این بانوان می‌بایست از پوشیدن مانتوهایی که کمردار هستند، بپرهیزند. کمر موجب ایجاد چین و جمع‌شدگی در بخش شکم شده و دور شکم فرد را بزرگتر از مقدار واقعی به‌نمایش می‌گذارد. البته این مورد درباره‌ی مانتوهای Wrap (یک مدل از مانتو که سمتی از لباس روی سمت دیگر آن پیچیده می‌شود) صدق نمی‌کند و این مدل از مانتوها را می‌توانید بپوشید؛ چراکه این مدل بالاتنه موجب می‌گردد سینه‌‌ به دو بخش تفکیک شده و کمرتان مشخص‌تر باشد، بنابراین شکمتان کوچکتر از حد واقعی به‌نظر خواهد رسید. بهتر است مانتوهایی که قالب تن و راسته باشند را انتخاب نمایید که فرمی یکنواخت و مستقیم از شانه تا بخش پایین پایتان ایجاد کند. هم‌چنین وجود چین، پلیسه و جیب در بخش جلو، پشت و یا پهلوی شکم، موجب می‌شود تا توجه به بخش میانی بدن شما بیشتر شده و در نتیجه شکمتان بزرگتر نشان داده شود.

بانوان درشت‌اندام یا چاق: همیشه به سایز و نوع دوخت مانتویی که قرار است خریداری نمایید، دقت کنید. هیچ‌کس درباره‌ی سایز دقیق مانتویی که می‌بایست بپوشید، اطلاع ندارد، بنابراین سعی کنید تا با پوشیدن لباس‌هایی که متناسب اندامتان نیست و یا مانتوهای خیلی تنگ، خود را اذیت نکنید. در عوض می‌توانید مانتوهایی را انتخاب و خریداری نمایید که سایز آن و هم‌چنین دوختش برای اندام شما مناسب باشد. معمولاً مانتوهای کمر کشی، استرچ و یا مانتوهای کشی برای این بانوان مناسب نیستند. تلاش کنید تا طرح مانتوی شما دارای خطوط افقی نباشد؛ زیرا وجود نوار‌ها، خطوط افقی و یا راه‌راه افقی پارچه موجب می‌شود تا عریض‌تر و چاق‌تر به‌نظر برسید. بهتر است مانتوهایی را انتخاب کنید که یا اصلا خط ندارند و راه‌راه نیستند و یا دارای راه‌راه‌ها و خطوط عمودی می‌باشند. هم‌چنین مانتوهایی که جیب بغل آن‌ها از رو است، برای شما مناسب نمی‌باشد. علاوه‌بر این، مانتوهایی که بسیار کوتاه هستند نیز برای شما مطلوب نخواهند بود. به سراغ مدل‌هایی بروید که شکاف‌های جانبی یا پهلو داشته باشند؛ چراکه این مدل از مانتوها به‌غیر از افزایش زیبایی و به‌روز بودن، به آسودگی شما در زمان حرکت کمک می‌کنند. هم‌چنین می‌توانید مانتوهایی که دامن کلوش دارند یا A شکل هستند را انتخاب و خریداری نمایید.

بانوانی با سینه‌ی کوچک: بهتر است که مانتوهای طرح‌دار را انتخاب کنید. بانوانی که سینه‌هایشان کوچک است، غالباً اندامی گلابی‌شکل دارند؛ بدین‌ترتیب نیم‌تنه‌ی پایینی اندام آن‌ها از نیمه‌ی بالایی آن، سنگین‌تر و بزرگتر می‌باشد. به‌منظور ایجاد تعادل، مانتوهایی با رنگ روشن و طرح‌دار را به‌همراه شلوارهای ساده و تکرنگ بپوشید. البته بهتر است که طرح روی مانتوی شما خیلی بزرگ نباشد؛ خوب است که به‌جای انتخاب مانتوهایی با طرح‌های خیلی بزرگ یا خیلی کوچک، از مانتوهایی با طرح متوسط استفاده نمایید.

بانوانی با سینه‌ی بزرگ: بهتر است مانتوهایی که قصد خرید آن را دارید بالاتنه‌ی گشادتری داشته باشند تا سینه‌های شما کوچکتر به‌نظر برسد. اگر مانتویی که می‌پوشید تنگ باشد، در بخش سینه کشیده شده و باعث می‌گردد تا سایرین به این بخش توجه نمایند. به‌علاوه، وجود جیب نیز همین نتیجه را خواهد داشت. مانتوهای دکمه‌دار در دو طرف نیز، موجب بزرگتر به‌نظر رسیدن سینه‌های شما خواهند شد. بهتر است که از لوازم جانبی بهره گیرید تا تمرکز و توجه دیگران بیشتر به سمت آن لوازم جلب شود. تلاش کنید تا بالاتنه‌ی مانتوهایی که می‌پوشید، گشاد و ساده باشد. به‌علاوه، پوشیدن مانتوهایی با دامن پلیسه‌دار یا چین‌دار، توجهات را از سینه‌ها دور کرده و باعث متناسب‌ به‌نظر رسیدن شما خواهد شد.

راهنمای خریداری مانتو

رنگ مانتو

در انتخاب رنگ مانتو، می‌توانید مطابق با سلیقه‌ی شخصی خود عمل کنید؛ ولی پیشنهاد می‌کنیم که مانتوهایی با رنگ خنثی یا تیره (نظیر طوسی، قهوه‌ای، مشکی یا سرمه‌ای) را انتخاب کنید تا علاوه‌بر نیاز به شستن کمتر، باوقارتر و متین‌تر به‌نظر برسید.

البته اگر تمایل دارید که مانتو با رنگ به‌خصوصی را بپوشید، می‌توانید آن را با لباس دیگری مانند کفش هم‌رنگ، ست نمایید تا استایل شما بهتر به‌نظر برسد. توجه داشته باشید که تمام پوشش شما نباید یک‌رنگ باشد؛ تا بتوانید جلوه‌ای صحیح از استایل خود را نمایش دهید.

راهنمای خریداری مانتو

معرفی جنس‌های گوناگون پارچه‌های مانتویی

پارچه فاستونی مانتویی: این نوع از پارچه عموماً برای یونیفرم‌های اداری یا مانتوهای رسمی به‌کار برده می‌شود. مانتویی که با این پارچه دوخته شود، خیلی باوقار بوده و برای بانوان شاغل مناسب است. این نوع پارچه دو مدل پلی‌استر پشمی و ویسکوز دارد. قیمت آن نیز بسته به برند سازنده و الیافی که در آن به‌کار رفته، از خیلی ارزان تا خیلی گران، در بازار به‌فروش می‌رسد.

پارچه ریون مانتویی: پارچه‌ی ریون، یکی از انواع پرمصرف به‌کار رفته در دوخت مانتوی دخترانه و زنانه می‌باشد. ضخامت این نوع پارچه کم بوده و در عرض و طول دارای خاصیت کشسانی است. در این پارچه، الیاف کاربردی ریون یا به‌عبارتی همان ویسکوز به‌کار رفته و غالباً در عرض 1.5 متر تولید می‌شود. این پارچه در بازار معمولاً به‌صورت وزنی (کیلویی) به ‌فروش می‌رسد؛ البته ریون به‌شکل طاقه‌ی رولی بوده و خرید و فروش آن براساس وزن توپ پارچه صورت می‌گیرد. شکل ساده‌ی این پارچه به‌ویژه در رنگ‌های سرمه‌ای و مشکی و شکل طرح‌دار آن به‌ویژه طرح پلنگی، رایج‌تر و محبوب‌تر است. این مدل از پارچه به‌دلیل قدرت کشسانی، چروک نخواهد شد. قیمت عمده‌ی این پارچه نیز در مقایسه با بیشتر پارچه‌ها، خیلی مناسب است.

پارچه‌ی نخی مانتویی: در حقیقت پارچه‌ی نخی به پارچه‌ای گفته می‌شود که در بافت آن‌ از الیاف پنبه یا ویسکوز بیشتری استفاده شده باشد؛ در واقع نخی، صفتی برای پارچه بوده و اسم پارچه به‌حساب نمی‌آید. اساسی‌ترین ویژگی این مدل از پارچه، خنک بودن آن و هم‌چنین سازگاری با پوست می‌باشد. البته این مدل از پارچه‌ها ممکن است چروک شده و یا بعد از شستشو، آب بروند.

پارچه‌ی جین (یا لی) مانتویی: این مدل از پارچه به‌دلیل نام نخستین کارخانه‌ی سازنده‌اش یعنی Lee، با نام لی نیز خوانده می‌شود. پارچه‌های جین، در انواع نازک، ضخیم، کاغذی، کِشی و غیرکِشی در بازار عرضه می‌شود. این مدل از پارچه بیشتر برای مانتوهای پاییزه یا بهاره استفاده می‌شود.

پارچه‌ی تنسل مانتویی: در عصر حاضر، پارچه‌های تنسل در پوشاک بانوان، آقایان و حتی پوشاک کودکان نیز راه‌ پیدا کرده‌اند، فروششان بسیار خوب بوده و هم‌چنین توجه خیلی از دوزندگان را به خود جلب کرده‌اند. این نوع از پارچه‌ها که اکثر مردم به آن "لی کاغذی" می‌گویند، در دسته‌ی پارچه‌های نخی قرار می‌گیرند. بهترین نوع این پارچه‌ها، از ویسکوز تولید شده و رنگ‌بندی‌ ویژه‌ی آن‌ها در تولید لباس‌های زنانه یا مانتوهای تابستانه کاربرد زیادی دارد. این پارچه‌ها در وزن‌های مختلفی تولید و بافته می‌شوند. رایج‌ترین وزن پارچه‌های تنسل، دو وزن 260 و 225 گرم می‌‌باشد. مدل‌های چاپی نیز از این پارچه‌ها تولید شده است. مثلاً امکان دارد بعضی افراد از مانتوهایی با پارچه‌های تنسل چاپی طرح‌دار، گلدار یا حاشیه‌دار استفاده نمایند و یا با بهره‌گیری از سلیقه و ذوق شخصی خود، طرح‌های مختلف آن‌ها را به‌عنوان خرج‌کار، در دوختن سارافون یا مانتو به‌کار گیرند.

پارچه‌ی ویسکوز مانتویی: این نوع از پارچه‌ها، به پارچه‌های نخی معروف هستند و در بین افراد با عنوان ویسکوز نخی، شناخته می‌شوند. وزن این مدل از پارچه‌ها از 225 گرم تا 260 گرم می‌باشد. بدین‌ترتیب در حقیقت، پارچه‌ی ویسکوز، یک نوع پارچه‌ی نخی می‌باشد که به‌شکل ساده و کشی (یا لاکرا) تولید می‌شود. این نوع پارچه‌ اغلب برای دوختن مانتوهای اسپرت و اداری استفاده می‌شوند که طرفداران زیادی نیز دارد. این مدل از پارچه‌ها، به‌صورت چاپی نیز تولید و عرضه می‌شوند که فروششان هم خوب است. بی‌شک انواع گوناگون آن را با طرح‌های مختلفی (مثلا طرح خالدار) در بازار دیده‌اید.

پارچه‌ی کرپ مانتویی: این مدل از پارچه‌ها بین خریداران و حتی دوزندگان، مشهور و رایج هستند. این پارچه، بسیار پرطرفدار بوده و از قدیم میان عموم مردم، پرآوازه بوده است. این شهرت، باعث تولید انبوه آن توسط دوزندگان گشته و بافت توری مانند و خاص آن نیز، دلیل دیگری برای محبوبیتش می‌باشد. بیشتر پارچه‌های کرپ، وارد می‌شوند و به‌همین دلیل قیمتشان نیز در مقایسه با دیگر تولیدات داخلی، بیشتر است. غالباً خانم‌ها، مانتوهایی که با کرپ وارداتی دوخته شده باشند را به‌عنوان مانتوی مجلسی انتخاب و خریداری می‌نمایند.

پارچه‌ی کتان مانتویی: این پارچه از الیاف گیاهی تهیه شده است. درحال حاضر مدل‌های طرح‌دار و ساده‌ی پارچه کتانی برای دوخت شلوار و مانتوهای زنانه تولید می‌گردد. پارچه‌های ضخیم کتانی غالباً در گرماژی بیشتر از 400 گرم، به‌شکل کتان کج‌راه بافته و تولید می‌گردند که به‌خاطر ضخامتشان، بیشتر برای دوخت مانتوهای زمستانه استفاده می‌شوند. پارچه‌های کتان لایت نیز به‌خاطر قابلیت کشسانی، از محبوبیت زیادی برخوردارند و  هر متر از آن‌ها وزنی تقریباً برابر با 270 گرم دارد. پارچه‌ی کتان لایت، بهترین گزینه برای دوختن مانتوهای پاییزه می‌باشد. کتان پیچ نیز یک نوع دیگر از پارچه‌های پرطرفدار برای دوختن مانتوهای مجلسی، اسپرت و اداری است که وزنی تقریباً برابر با 240 گرم دارد. این مدل از پارچه بیشتر در فصول تابستان و بهار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خریداران پارچه‌های کتانی، آن‌ها را به‌عنوان پارچه‌هایی که خیلی چروک می‌شوند، می‌شناسند. البته مانتوهای کتان کشی با رنگ‌‌های گوناگون، به میزان کمتری چروک خواهند شد. تولیدی‌های مانتو، انواع چاپی یا ساده‌ی رنگی کتان کشی را به‌شکل عمده تهیه و خریداری می‌کنند.

پارچه ابریشم مانتویی: این نوع پارچه، یکی از لوکس‌ترین پارچه‌هایی است که برای دوخت مانتوها به‌کار می‌رود. این پارچه‌ها که از ابریشم طبیعی تهیه شده‌اند، در دسته‌ی گران‌قیمت‌ترین پارچه‌های بازار قرار می‌گیرند. تهیه و تولید پارچه‌های ابریشمی دشوار است؛ به‌دلیل اینکه می‌بایست تارهای ابریشم را از پیله‌ی آن جدا ساخته و به‌صورت دستی بافت (در حقیقت پارچه‌های ابریشم طبیعی با دست بافته و تولید می‌شوند). به‌همین دلیل قیمت این پارچه گران بوده و مانتوهایی هم که از پارچه‌ی ابریشمی دوخته می‌شوند، در دسته‌ی مانتوهای لوکس قرار خواهند گرفت. افراد غالباً مانتوهای خاص ابریشمی را در مهمانی‌های بزرگ و اشرافی می‌پوشند. این پارچه‌ها به‌غیر از مدل‌های رنگی و ساده، به‌شکل طرح‌دار نیز عرضه می‌شوند.

پارچه‌ی پرادا مانتویی: این نوع پارچه، یکی از پرطرفدارترین پارچه‌های مانتویی است که در میان افراد با اسم پرادو نیز نامیده می‌شود. پارچه‌هایی نظیر پرادا و فیونا اساسی‌ترین پارچه‌ها برای تولید و دوخت مانتوهای اداری می‌باشند. خیلی از مؤسسات و ارگان‌ها برای فرم اداری کارکنانشان، از پارچه‌های باکیفیتی مثل پرادا استفاده می‌نمایند. انواع پارچه‌ی پرادا در رنگ‌های محبوب زرشکی، سرمه‌ای، مشکی و ... در بازار کلیه‌ی شهرها عرضه می‌شود که طرفداران خاص خود را دارد. پارچه‌های فیونا و پرادا عموماً وارداتی هستند و مثل سایر پارچه‌های وارداتی، بر اساس واحد اندازه‌گیری یارد معامله می‌شوند. طاقه‌های دو نوع پارچه‌ی فیونا و پرادا عموماً 50 یاردی می‌باشد.

پارچه‌‌ی ونیز مانتویی: تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان و دوزندگان، پارچه‌ی ونیز را شبیه پارچه‌های ریون می‌دانند. این پارچه به‌شکل طرح‌دار یا ساده و با عرضی معادل 150 سانتی‌متر تولید و ارائه می‌گردد. رنگ‌بندی‌های این پارچه خیلی ساده هستند. تمام‌کِشی بودن پارچه‌های ونیز، باعث می‌شود که شهرت و کاربرد زیادی در دوخت مانتوهای راحتی و لباس‌های زنانه داشته باشد. در خیلی از شهرهای کشور، مطابق با سلیقه‌ی افراد و هم‌چنین وضعیت آب‌و‌هوایی، انواع ویژه‌ای از پارچه‌های مانتویی، انتخاب شده و به‌شکل عمده روانه‌ی بازار می‌گردند. مثلاً شهرهای جنوبی کشور، طرفداران اصلی پارچه‌های ونیز و ریون می‌باشند.

پارچه‌های ساتن مانتویی: این نوع از پارچه‌ها که براق هستند، طرفداران ویژه‌ی خود را دارند. غالباً از این نوع پارچه به‌عنوان خرج‌کار در دوخت مانتو نیز استفاده می‌شود. اگر قرار باشد که از پارچه‌ی براق ساتن به‌عنوان پارچه‌ی اصلی مانتو استفاده گردد، بافت آن می‌بایست تراکم خوب و قابل‌قبولی داشته باشد. این نوع پارچه، مدل‌های گوناگونی دارد که در میان آن‌ها مدل ساتن پشت کرپ، بین خریداران از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

چرم مانتویی: این جنس در گروه زمستانه و پاییزه قرار می‌گیرد. انواع چرم مانتویی طبیعی و مصنوعی در بازار موجود است که نوع طبیعی آن در مقایسه با نوع مصنوعی، مرغوب‌تر بوده و کیفیت بیشتری دارد. چرم مصنوعی در حقیقت از PVC تولید شده است. چرم مانتویی عموماً جزء اجناسی برای دوخت مانتوی مجلسی به‌حساب می‌آیند و کمتر کسی از آن‌ها، برای مدت طولانی به‌منظور حضور پیداکردن در محل کار استفاده می‌نماید. به‌علاوه، خانم‌ها ترجیح می‌دهند که در محل کار یا مهمانی، مانتوهایی راحت‌تری را بپوشند. چرم مانتویی جزء انواع گران و لوکس به‌حساب می‌آیند. رنگ‌های ویژه‌ی این جنس برای دوخت مانتوهای زیبا و شیک بسیار مناسب است.

پارچه‌های کدری (کودری) مانتویی: مانتوهایی که با این نوع از پارچه دوخته شده‌اند، جزء مانتوهای راحتی به‌حساب می‌آیند؛ به‌همین جهت برای دوخت مانتوهای اداری مناسب نمی‌باشند. این نوع پارچه‌ها، که به پارچه‌های پنبه‌ای نیز معروف هستند، اساسی‌ترین نوع برای دوخت مانتوهای تابستانه به‌شمار می‌روند. پارچه‌های کدری در عرض‌های گوناگون 150، 130 و 90 سانتی‌متری، به‌شکل‌های طرح‌دار، ساده‌‌ی رنگی، حاشیه‌دار و گلدار تولید می‌شوند. حائز اهمیت‌ترین ویژگی پارچه‌ی کدری طرح‌دار یا ساده، به‌دلیل دارا بودن ویسکوز، خنک بودن آن می‌باشد که موجب فروش خیلی خوب آن شده است. البته مشکل اساسی این نوع پارچه، آب رفتن آن است.

پارچه‌های شانتون مانتویی: حتماً مدل‌ها و رنگ‌های منتوعی از پارچه‌های شانتون را در مغازه‌ها مشاهده کرده‌اید. برای مثال، خیلی از دوزندگان به‌عنوان پارچه‌ی اصلی، از پارچه‌های شانتون طرح‌دار (مثلاً طرح کاشی) استفاده می‌نمایند. ممکن است بعضی دیگر نیز انواع پارچه‌های شانتون طرح‌دار یا ساده را به‌ مانتوهای زیبایی تبدیل کنند و در بازار به‌فروش برسانند. در مجموع می‌توان گفت که پارچه‌های لنین، اسکاچی و شانتون اساسی‌ترین پارچه‌های مورد استفاده در دوخت مانتوهای تابستانه هستند و در فصول گرم سال، طرفداران زیادی دارند.

پارچه‌ی لنین مانتویی: این پارچه‌ها، بافتی کنفی‌شکل دارند و بهترین گزینه برای دوخت مانتوهای تابستانه و بهاره می‌باشند. مانتوهایی که با این مدل از پارچه دوخته شده باشند، در دسته‌ی مانتوهای خنک قرار می‌گیرند. این نوع پارچه‌ها، با درصدهای گوناگون پنبه و پلی‌استر تولید می‌گردند. هر‌ چقدر درصد الیاف پنبه‌ی به‌کار رفته در این نوع پارچه بیشتر باشد، مرغوبیت بیشتر و کیفیت بهتری خواهد داشت. درحال‌حاضر، برای دوختن مانتوهایی تابستانه‌ی جلوباز، از پارچه‌های شانتون و لنین استفاده می‌شود که طرفداران زیادی دارد.

پارچه‌ی تریکو مانتویی: این مدل از پارچه‌ها، طیف وسیعی دارند و با الیاف‌های گوناگون و در عرض‌های متفاوتی تولید و عرضه می‌شوند. مدل‌های طرح‌دار و ساده‌ی پارچه‌ی تریکو برای دوختن مانتوهای فانتزی و اسپرت، از محبوبیت زیادی برخوردار است. بیشتر دختران، مانتوهایی با پارچه‌ی تریکو را ترجیح می‌دهند که همین موضوع موجب افزایش فروش آن شده است.

پارچه‌ی ترگال مانتویی: این نوع پارچه در مدل کج‌راه یا ساده، از ارزان‌ترین پارچه‌های مانتویی به‌شمار می‌روند. افرادی که تمایل دارند مانتویی برای حراجی تهیه کنند، از این مدل پارچه بهره می‌برند. پارچه‌ی ترگال مانتویی و کج‌راه در عرض 1.5 متر و طاقه‌هایی با طول 40 متر، در بیشتر از 100 رنگ متنوع تولید می‌شوند. این پارچه‌ها دوام بالایی دارند. اگر نوع خوبی از آن خریداری شود، چروک نشده و تل نمی‌گیرد. از مصارف اساسی این نوع پارچه می‌توان به تهیه و دوخت مانتو دانشجویی، لباس فرم مدارس و مانتوی اداری اشاره کرد.

بودجه

اگر شما در میزان بودجه‌ی خود دارای محدودیت هستید، در عوضِ خریدن یک مانتوی بسیار لوکس و گران‌قیمت، دو مانتوی ارزان‌تر را خریداری نمایید تا قادر باشید آن‌ها را با سایر لباس‌هایتان ست نموده و بدین‌ترتیب باعث ایجاد تنوع در ظاهرتان شوید. عموماً تعداد مانتوها از تعداد شلوارها، روسری و شال در کمد لباستان کمتر است؛ به‌علاوه، قیمت این لباس‌ها در مقایسه با یک مانتو کمتر می‌باشد. بنابراین به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر ست کنید. مانتوهایی که سنگ‌دوزی شده باشند، گران‌قیمت‌تر هستند. اگر تمایل دارید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید، بهتر است کمتر به دنبال این مدل‌ها بروید و به‌جای آن‌، از مدل‌های ارزان‌قیمت‌تر استفاده نمایید. نکته‌ی مهم دیگر که می‌بایست در انتخاب و خریداری مانتوی مجلسی به آن دقت کنید، این است که در مانتوی مجلسی، تزئینات نباید بیش از حد زیاد و شلوغ باشد؛ درغیر این‌صورت، ظاهری زننده و اغراق‌آمیز خواهد داشت. اگر از افرادی هستید که سادگی را بیشتر می‌پسندند، به‌ دنبال مانتوهای گیپوردار بروید؛ چراکه این مانتوهای گلدوزی‌شده یا گیپوردار غالباً به سنگ‌دوزی احتیاجی ندارند.

نکات مهم در خریداری مانتو به‌صورت اینترنتی

ممکن است مانتو، از جمله لباس‌هایی نباشد که بتوان بدون دیدن و امتحان کردن آن‌ را خریداری کرد، ولی خرید آن به‌صورت اینترنتی چندان هم دشوار نیست. هم‌چنین در سایت‌های خرید لباس به‌صورت اینترنتی، قادر هستید انواع طرح‌ها و برندهای گوناگون را در کنار یکدیگر ببینید، مقایسه نمایید و بدون صرف زمان زیاد، هر کدام را که تمایل داشتید خریداری کنید. نکته حائز اهمیت در آغاز انجام این کار، انتخاب یک فروشگاه اینترنتی خوب و مناسب است که بتوان به‌صورت مطمئن از آن خرید کرد. مهم‌ترین مشخصه‌ی چنین فروشگاهی، معرفی و فروش برندهایی در این فروشگاه است که دارای شناسنامه و معتبر باشند؛ برندهایی که خیال شما را از نظر دوخت و برش راحت کنند. بعد از انتخاب فروشگاه مناسب، می‌بایست به سایز مانتویی که قرار است تهیه کنید، دقت نمایید. در هر برند یا هر مدل از مانتو، شیوه‌ی سایزبندی متفاوت است. بهتر است سایز خود را به‌شکل دقیق اندازه‌گیری نموده و هر چند ماهی آن‌‌ها را به‌روزرسانی کنید. در هر بار خرید کردن، به راهنمای مربوط به سایز توجه نموده و دقیق‌ترین سایز را انتخاب نمایید. هم‌چنین در خرید اینترنتی، حتماً به قوانین تعویض یا بازگرداندن اجناس مراجعه نموده و مطمئن شوید که اگر اشتباهی رخ دارد، قادر هستید لباس یا مانتوی خریداری شده را تعویض کنید و یا بازگردانید.

 

 

نظرات کاربران