;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید پیستوله

1397/11/14 - 3:18 بعد از ظهر

به کارگیری فرچه و غلتک‌های نقاشی معمولاً فرایندی بسیار وقت‌گیر است، اما استفاده از یک پیستوله رنگ‌پاش به میزان قابل توجهی زمان انجام پروژه را کوتاه‌تر می‌کند. یک رنگ‌پاش را می‌توان هم برای کارهای نقّاشی سطوح بزرگ مانند نمای بیرونی خانه و همچنین جهت انجام کارهای کوچک‌تر و دقیق‌تر مانند پنجره‌های کرکره‌ای، مبلمان و سایر کارها استفاده کرد.

موارد مهمی که در هنگام خرید پیستوله باید در نظر گرفته شوند:

از جمله دلایل محبوبیّت زیاد پیستوله رنگ‌پاش‌ها این است که در آخر، ظاهر کار کاملاً یکدست می‌شود. هنگام خرید یک پیستوله رنگ‌پاش می‌توان سؤالاتی از خود پرسید؛ توضیح این موارد فرد را به سمت خرید پیستوله رنگ‌پاش که برای همه نیازهای او مناسب باشد، راهنمایی می‌کند.

 

کارهایی که فرد با پیستوله رنگ‌پاش انجام می‌دهد: نوع رنگ‌پاش به وسیله نوع کارهایی که فرد قصد انجام آن با پیستوله رنگ‌پاش را دارد، مشخص خواهد شد. مثلاً هنگام رنگ زدن دیوارهای خارجی یا داخلی خانه، ضرورتی ندارد که به اندازه رنگ زدن مبلمان دقّت داشت و وسواس زیادی به خرج داد.

موادی که با پیستوله روی آن‌ها کار می‌شود: بیشتر پیستوله رنگ‌پاش‌ها توانایی رنگ کردن مواد مختلف نظیر چوب، پلاستیک، فلز، گچ و بسیاری چیزهای دیگر را دارا می‌باشند.

ابعاد فضایی که باید رنگ شود: همان‌طور که در بالا هم اشاره شد اگر فرد قصد نقّاشی سطوح بزرگ را دارد، واقعاً دقّت اهمیت چندانی ندارد. در این صورت بهتر است که پیستوله رنگ‌پاشی که همه کاره باشد را انتخاب کرد تا به وسیله آن بتوان هم نقّاشی سطوح بزرگ و هم نقّاشی‌های دقیق‌تر را انجام داد.

میزان غلظت رنگ: بیشتر پیستوله رنگ‌پاش‌ها قادر هستند همه انواع کارهای رنگ از جمله جلا، آستر زدن و سایر کارها را انجام دهند. باید اطمینان حاصل کرد که رنگ‌پاش موردنظر، دارای این قابلیّت همه کاره بودن باشد.

مدت استفاده از رنگ‌پاش: چنانچه از رنگ‌پاش به طور مداوم استفاده نمی‌شود اهمیّت زیادی ندارد که مدلی به روز و پیشرفته خریداری شود، امّا در صورت استفاده مرتب از پیستوله رنگ‌پاش، به طور مثال اگر شغل فرد نقّاشی است و یا اگر به طور پیوسته مبلمان می‌سازد و آن‌ها را رنگ می‌کند، برای انجام کارهای مختلف، نیاز به یک مدل به روزتر خواهد داشت تا قادر باشد از پس بار کارهایی که بر روی آن قرار داده می‌شود، بربیاید.

زمان استفاده از رنگ‌پاش: در صورت عدم آشنایی با پیستوله رنگ‌پاش‌ها ممکن است فرد مطمئن نباشد که چه کارها و پروژه‌هایی را باید با رنگ‌پاش‌ها انجام دهد و کدام‌ کارها توسط فرچه‌ها و یا غلتک‌ها بهتر انجام می‌شوند. در ادامه چند نمونه از موقعیّت‌هایی که رنگ‌پاش‌ها به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند و نتایج بسیار قابل قبولی را ارائه می‌دهند و همچنین موقعیّت‌هایی که بهتر است از پیستوله رنگ‌پاش‌ها استفاده نشود، بیان می‌شوند.

نوع سیستم رنگ‌رسانی

با توجه به نوع سیستم رنگ‌رسانی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

1- سیستم رنگ‌رسانی ثقلی: در این نوع سیستم، کاسه یا ظرف رنگ روی پیستوله رنگ‌پاش قرار دارد و رنگ به دلیل نیروی جاذبه زمین یا به عبارتی نیروی وزن خود به همراه نیروی مکش هوای فشرده به کلاهک هدایت شده و در نهایت پخش می‌شود.

به دلیل اینکه این سیستم در مقایسه با سیستم سیفونی به هوای فشرده کمتری نیاز دارد، بنابراین ضایعات رنگ کمتری هم در آن وجود دارد. به منظور استفاده از این سیستم در سطوح عمودی و افقی، منبع آن با زاویه ۴۵ درجه نصب شده است. این پیستوله معمولاً برای رنگ کردن چوب و خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2- سیستم اسپری سیفونی: کاسه رنگ در این نوع سیستم در زیر پیستوله رنگ‌پاش قرار دارد. در هنگام عبور هوا با سرعت زیاد از یک مجرای تنگ، حالت مکش ایجاد می‌شود؛ پیستوله‌های سیفونی به منظور بالا آوردن مایع رنگ از درون منبع و در نهایت اسپری آن، از این سیستم به همراه فشار هوای جو که به وسیله سوراخی روی منبع به سطح مایع فشار وارد می‌کند، بهره می‌گیرند.

3- سیستم اسپری تحت فشار: منبع در اسپری‌های تحت فشار به صورت درزگیری شده می‌باشد. نیروی فشار هوای داخل منبع موجب می‌شود تا رنگ از داخل لوله بالا رود. در نتیجه می‌توان از این پیستوله جهت پاشیدن رنگ‌های غلیظ‌‌‌‌‌تر استفاده نمود. این نوع پیستوله‌ها در دو نوع منبع شامل متصل به پیستوله و جدا از پیستوله موجود هستند. رنگ‌های مالتی کالر معمولاً توسط این پیستوله اجرا می‌گردند. بیشترین کاربرد این پیستوله در رنگ ساختمان است.

انواع پیستوله رنگ‌پاش‌ها

پیستوله رنگ‌پاش‌ها در انواع مختلفی موجود می‌باشند. هر کدام از آن‌ها دارای فواید و نقاط ضعفی هستند. برای انواع مختلف پروژه‌ها، رنگ‌پاش و روشی خاص مناسب‌تر از سایر رنگ‌پاش‌ها و روش‌هاست. سه نوع از رنگ‌پاش‌ها عبارتند از:

پیستوله رنگ‌پاش‌های بادی: در پیستوله رنگ‌پاش بادی از کمپرسور هوا استفاده می‌شود. با کمک آن، لایه‌های نازک رنگ بر روی شی‌ای که در حال رنگ شدن است، می‌نشیند. در بیشتر مدل‌ها کمپرسور به اسپری متصل است؛ یعنی قطعه‌ای جداگانه نیست. همچنین می‌توان پیستوله رنگ‌پاشی تهیه کرد که از کمپرسور هوای خارجی استفاده می‌نماید. کار کردن با رنگ‌پاش‌های بادی برای عده‌ای از مردم دشوار است؛ زیرا بیشتر مدل‌ها دارای تنظیمات قابل تغییر برای فن اسپری، گردش رنگ و جریان هوا می‌باشند، همین موضوع می‌تواند موجب سخت شدن یادگیری کار با آن‌ها شود که بسیاری از افراد علاقه‌ای ندارند که خودشان را درگیر آن کنند. از جمله معایب این نوع پیستوله رنگ‌پاش‌ها این است که می‌توانند از لحاظ میزان مصرف رنگ، بسیار پرمصرف باشند. به طور میانگین تنها 30 درصد از رنگ واقعاً بر روی شی‌ای که در حال رنگ شدن است، می‌نشیند.

پیستوله رنگ‌پاش‌های حجم بالا / فشار پایین: به دلیل وجود نقایصی که در پیستوله رنگ‌پاش‌های بادی وجود داشت، این نوع از پیستوله رنگ‌پاش‌ها ساخته شدند. در این رنگ‌پاش، حجم بالاتر با فشار کم ترکیب می‌شود، بنابراین کاربران در مقایسه با مقدار 30 درصدی ارائه شده توسط پیستوله رنگ‌پاش‌های عادی، میزان انتقال80 درصدی رنگ را خواهند داشت. با توجه به اینکه این نوع پیستوله رنگ‌پاش به دلیل دقتی که دارد، شناخته شده؛ برای پروژه‌هایی که جزئیات زیادی داشته و به رنگ‌آمیزی دقیق نیاز دارند، یک انتخاب بسیار عالی می‌باشد.

پیستوله رنگ‌پاش‌های ایرلس (بدون هوا): اگر دارابودن اسپری اضافی مورد نظر شما نیست، یک پیستوله رنگ‌پاش ایرلس می‌تواند گزینه خوبی باشد. این نوع از رنگ‌پاش‌ها جهت تولید انرژی از موتورهای الکتریکی، بنزینی یا هیدرولیکی استفاده می‌نمایند. پیستوله رنگ‌پاش‌های بدون هوا دارای قدرت بی‌نظیری هستند. پوشش تولید شده توسط این پیستوله رنگ‌پاش‌ها، ضخیم و یکدست بوده و به این معناست که در مقایسه با حالت عادی لایه‌های کمتری از رنگ مورد نیاز است. همچنین این رنگ‌پاش‌ها برای دسترسی به شکاف‌هایی که غیر قابل دسترس بوده و یا سطوح ناصاف مناسبند. در این رنگ‌پاش‌ها فن اسپری و جریان رنگ، قابلیت تنظیم ندارد؛ پس بایستی سری‌های اضافی که قادر باشند فن و جریان رنگی که رنگ‌پاش بیرون می‌دهد را تغییر دهند یا بیشتر کنند، خریداری کرد.

خصوصیّات رنگ‌پاش‌ها

یک پیستوله رنگ‌پاش ممکن است، دارای خصوصیّات مختلفی باشد. این خصوصیّات‌ از مدلی به مدل دیگر متغیر هستند. به منظور خرید مدلی که دارای قابلیّت‌های مورد نظر باشد، بایستی فرد پیش از خرید، ایده‌ای از خصوصیّاتی که مایل است پیستوله رنگ‌پاش او دارای آن‌ها باشد، در ذهن خود تجسم نماید.

رنگ‌پاش‌های قابل تنظیم: به وسیله پیستوله رنگ‌پاش‌های قابل تنظیم می‌توان رنگ‌ها را با انواع مختلفی از الگوها، ضخامت‌های گوناگون و همچنین سرعت‌های متفاوت مورد استفاده قرار داد. به موجب این امر می‌توان رنگ‌پاش را به طور ویژه برای پروژه‌ای که روی آن کار انجام می‌شود، تنظیم نمود.

تمیز کردن سریع: احتمالاً آزاردهنده‌ترین بخش در مورد پیستوله رنگ‌پاش‌ها، تمیز کردن آن‌هاست؛ چون ممکن است از تمیز کردن فرچه‌ها و غلتک‌ها زمان خیلی بیشتری ببرد. مدل‌هایی که به یک شلنگ متصل می‌شوند، تمیز کردنشان سریع‌تر صورت می‌گیرد. بعضی هم مانند رنگ‌پاشHomeBright ، از یک سیستم کیسه‌ای بهره می‌گیرند که باعث شده تمیز کردن آن‌ها بسیار ساده باشد.

راحتی جابه‌جایی: هر چقدر قابلیّت جابه‌جایی پیستوله رنگ‌پاش بیشتر باشد، فرد در هنگام استفاده از آن جهت انجام پروژه‌های مختلف راحت‌تر خواهد بود. مکانیزم جابه‌جایی بعضی از این مدل‌ها به صورت کوله‌پشتی بوده و تعدادی هم دارای چرخ می‌باشند؛ سلیقه شخصی تعیین می‌کند که کدام یک از این‌ها بهتر است.

انتخاب منبع انرژی: معمولاً پیستوله رنگ‌پاش‌ها جهت تأمین انرژی خود از برق، بنزین و یا باتری (در مورد رنگ‌پاش‌های شارژی) استفاده می‌کنند.

لوازم جانبی متداول رنگ‌پاش‌ها: لوازم جانبی مختلفی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را خریداری کرد و به همراه پیستوله رنگ‌پاش مورد استفاده قرار داد که این لوازم موجب مؤثّرتر شدن فرایند رنگ زدن می‌شوند. همچنین این لوازم جانبی می‌توانند به بیشتر شدن طول عمر رنگ‌پاش کمک زیادی بکنند.

میله‌های افزایش طول – برای رنگ کردن فضاهایی که به آسانی قابل دسترس نیستند، یک میله افزایش طول ابزاری کارآمد است. به کارگیری این میله‌ها روشی بسیار عالی برای رنگ زدن سقف‌ها می‌باشد و حتی کمترین آسیبی هم به پشت فرد وارد نمی‌گردد.

فیلترهای پیستوله رنگ‌پاش – استفاده از فیلتر به همراه پیستوله رنگ‌پاش، موجب جدا شدن آشغال‌ها و اجسام ریز از رنگ می‌شود و به آن ظاهری صاف می‌بخشد. همچنین مانع مسدود شدن مسیر رنگ می‌گردد.

لوازم حفاظتی – از موارد مهم هنگام کار با یک رنگ‌پاش، داشتن لوازم ایمنی یا محافظتی مناسب است. لباس محافظتی، عینک و ماسک مناسب کافی هستند.

سری‌‌های اسپری‌ها – می‌توان سری‌هایی خریداری نمود که در مقایسه با آنچه که پیستوله رنگ‌پاش‌ها به طور معمول ایجاد می‌کنند، دارای الگوهای اسپری متفاوتی هستند. همچنین سری‌ها جهت کار با رنگ‌هایی که غلظت کمتری دارند، هم مناسب هستند. می‌توان از سری‌ها هم در پروژه‌های داخل و هم خارج از خانه استفاده نمود.

نکاتی برای خرید پیستوله

  • در صورت نیاز به حمل رنگ برای مسافت طولانی، بایستی دستگاهی را مدنظر داشت که دارای چرخ و کوله‌پشتی باشد.
  • بایستی ظرفیت رنگ و همچنین تعداد دفعات مورد نیاز برای پر کردن رنگ را تعیین نمود. شاید لازم باشد یک قیف بزرگتر و یا دستگاهی که مستقیماً از قوطی رنگ کشیده شده را انتخاب کرد.
  • به منظور کمک به افزایش طول عمر نازل اسپری لازم است کنترل فشار قابل تنظیم با تنظیمات بالا، پایین، تمیزکننده یا غلتان را مدنظر قرار داد. انجام پروژه‌هایی که اسپری کردن در آن غیرممکن است، به وسیله مدلی که غلتک فشار دارد، امکان‌پذیر است (این مدل‌ها در مقایسه با غلتک‌های معمولی، رنگ‌آمیزی را تا 4 برابر سریع‌تر کرده و کثیف‌کاری را کمتر می‌کنند).
  • بایستی از در دسترس بودن قطعات قابل تعویض اطمینان حاصل شود.
  • موجود بودن دفترچه راهنما، منابع آنلاین یا خطوط پشتیبانی برای محصول مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد.

قیمت و سایر موارد

قیمت پیستوله رنگ با توجه به اندازه پیستوله مورد نیاز و کیفیت دستگاه، از 70 هزار تا 1 میلیون تومان متغیر است. پیستوله‌های ساخته شده جهت استفاده مداوم، دارای قیمت بالاتری هستند و قیمتشان معمولاً از 150 هزار تومان شروع می‌شود. برای کارهایی که یک روز زمان می‌برد، کرایه کردن پیستوله کاری عاقلانه به نظر می‌رسد و هزینه آن معمولاً 20 تا 30 هزار تومان در روز می‌باشد. در صورت زیاد نبودن کار رنگ‌آمیزی، این کار علاوه بر مقرون به صرفه بودن، دستگاه‌های اجاره‌ای از نوع تولید انبوه بوده و پس از پایان کار، به فضایی برای نگهداری بلند مدت نیازی ندارد.

باید به پیستوله‌ها توجه کرد. همیشه راهنمای ایمنی، نصب و راه‌اندازی سازنده را مطالعه نمود. از ماسک تنفس و محافظ چشم در هنگام اسپری کردن استفاده کرد. نباید رنگ را به شخص، حیوان یا پنجره اسپری کرد. با توجه به اینکه رنگ تبخیرشده به همه جا رخنه می‌کند، بایستی هر شی‌ای که در نزدیکی محل رنگ‌آمیزی وجود دارد نظیر پنجره‌ها و تزئینات پوشانده شوند. هنگام اسپری کردن در فضای بیرون خانه، بهتر است گیاهان را پوشاند و از رنگ‌آمیزی در روزهای بادی خودداری کرد.

نتیجه‌گیری

یک پیستوله رنگ‌پاش یک سرمایه‌گذاری بسیار عالی برای افزایش سرعت رنگ زدن است و به میزان قابل توجهی سرعت را افزایش می‌دهد. به دلیل وجود تنوع بسیار زیاد رنگ‌پاش‌های موجود در بازار، برای محدودتر کردن انتخاب و اینکه تشخیص داد که کدام رنگ‌پاش برای پروژه‌های مدنظر مناسب‌تر است، به اطّلاعات ذکر شده در این راهنما نیاز خواهد بود. با کمک اطّلاعات ذکر شده جهت شناخت خصوصیّات پیستوله رنگ‌پاش‌ها، دانش و اعتماد به نفس کافی برای انتخاب یک مورد درست به دست می‌آید. همچنین نگرانی‌ها بابت اینکه آن رنگ‌پاش نتواند پروژه‌ها را انجام دهد، برطرف می‌شود.

تصور برخی افراد این است که آموختن کار با پیستوله رنگ‌پاش‌ها واقعاً دشوار است؛ البته یاد گرفتن کار با مدل‌های قدیمی‌تر کمی سخت‌تر بوده، امّا با ظهور تکنولوژی‌های جدید، کار با رنگ‌پاش‌ها بسیار آسان‌تر شده است. با بررسی پیستوله رنگ‌پاش‌های برتر بیان شده در اینجا و ارزیابی‌های خود افراد می‌توان تشخیص داد که کدام یک از آن‌ها برای کارها و لیست پروژه‌های مورد نظر مناسب‌تر است.