از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
ورود به ایمالز
ایمیل یا شماره تلفن همراه
رمز ورود
انصراف
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید میخ کوب

1397/10/21 - 5:08 بعد از ظهر

اکثر افراد برای کوبیدن میخی به دیوار، از چکش استفاده می کنند چرا که در صورت اشتباه کوبیدن میخ خیلی راحت می توانند با قلاب انتهای چکش، آن را درست نمایند. ولی مطمئنا این وسیله برای کوبیدن میخ در تعداد زیاد گزینه مناسبی به شمار نمی آید و باید به فکر یک میخ کوب پر قدرت می بود. اگر یک میخ کوب از قدرت کافی برخوردار باشد به راحتی می تواند بیش از هزار میخ  را در روز خیلی محکم نصب کند و همچنین نیاز به مراقبت چندانی ندارند. در اين مقاله، قصد داريم با توضيح ويژگي هاي مختلف میخ کوب، راهنماي خريد آن ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد...

 

کاربردهای میخ کوب

برای هر شرایطی میخ کوبی مجزا و مستقل طراحی شده است. بعضی از میخ کوب ها برای محیط هایی محدود و مستحکم و بعضی دیگر برای محیطی وسیع تر و کار های ثقیل کاربرد دارند. در کار هایی که شرایط آن اقتضا می کند همه چیز خیلی سریع انجام شود میخ کوب هایی که توانایی اتصال تکه های بزرگ یک شی را به هم دارند گزینه ای ایده آل محسوب می گردد. در ساخت مبل، کابینت و کار های تزئینی از میخ کوب های سبک و با وزن کم بهره گرفته می شود که منگنه‌ها، میخ‌کوب های مخصوص میخ‌های نازک، و پونز کوب‌ها جزو این دسته از میخ کوب ها می باشند. برای نصب قطعات یک بام نیز میخ کوبی مختص به این کار طراحی شده است.

انواع میخ‌کوب ها

میخ کوب ها به لحاظ مخزن نگه داری میخ و نوع میخی که مصرف می کنند به دو نوع تقسیم می شوند. حال می خوایم با این مدل های مختلف میخ کوب آشنا گردیم و ویژگی های آن ها را ذکر کنیم:

 1. میخ‌کوب مخزن ردیفی: در این مدل میخ ها به صورت مرتب  در مخزن خود تعبیه گشته اند و یا توسط نواری کاغذی، پلاستیکی یا سیمی نازک ثابت شده اند. این میخ ها به صورت یک نوار بلند و تقریبا نازک بوده و حرکتی به سمت مخزن مستطیلی دارند. این نوار ممکن است طولی بین 20 تا 40 اینچ داشته باشد.
 2. میخ کوب سر گرد:  در این نوع میخ کوب میخ ها توسط سیمی به صورت حلقه های طولانی و منعطف درآمده اند. و محل نگهداری میخ ها در این نوع میخ کوب مخزنی حلقه ای می باشد. این مدل مخزن تا سقف 300 عدد میخ را می تواند در خود جای دهد.
 3. میخ کوب‌های بادی: این نمونه میخ کوب بیشترین استفاده را در میان مردم دارد. فشار هوای حاصله از کمپرسور ها این میخ کوب را راه می اندازد. لذا هنگام بیرون آمدن میخی از این میخ کوب، درب دریچه مخصوص گشوده شده و هوا وارد سیلندر می گردد. با حرکت پیستون موجود در سیلندر به سوی پایین، میخ ها نیز همراه با ان به طرف نوک میخ کوب رفته و در آخر به محل مورد نظر کوبیده می شوند. پیستون کاملا باز گشته و باعث می گردد هوای راه یافته به داخل، از طریق کمپرسور به بیرون منتقل شود. زمانی که میخ بعدی بارگیری شد پیستون مجددا به عقب بازگشته و کار خود را از سر می گیرد.

کمپرسور هوای مخصوص میخ‌کوب بادی

برای آن که میخکوب مدل بادی عملکرد مطلوب خود را داشته باشد باید همواره هوای فشرده در اختیار داشته باشد. این مدل به یک منبع هوای فشرده نیاز داشته و کار آن تنها با یک کمپرسور راه نمی افتد. برای آن که یک میخ کوب بادی راه اندازی گردد باید هوایی فشرده در رنجی مخصوص در دسترس داشته باشد. که رنج مشخص شده برای این هوا بر اساس پوند بر اینچ مربع و یا psi مشخص می گردد. و برای حفظ عملکرد مطلوب این دستگاه نیاز است که حجم  معینی از این هوا را در اختیار داشته باشد. که میزان این حجم بر اساس فوت مکعب بر دقیقه و یا این که cfm محاسبه می گردد. در صورت ایجاد محدودیت در شلنگ مصرفی، این دستگاه با کاهش حجم و فشار هوایی که به بیرون منتقل می گردد مواجه خواهد شد. در صورت استفاده از شلنگ با سایزی نامتناسب، یعنی شلنگی که خیلی بلند بوده یا بسیار مرطوب باشد، کاهش جریان هوای خروجی و ساییدگی و همچنین کاهش کارایی  در این میخ کوب رخ خواهد داد.

انتخاب کمپرسور هوای مناسب

باید حجم و فشار هوای حاصله از کمپرسور از میزان مورد نیاز دستگاه بیشتر بوده و یا اینکه با ان برابر باشد. در صورتی که کمپرسور از تامین این مقدار بر نیاید میخ کوب نیز عملکرد مطلوبی را از خود نشان نخواهد داد. همچنین زمانی که هوا در حجم مورد نیاز نباشد حتی اگر کمپرسور بتواند فشار هوای مورد نیاز را تامین نماید کافی نبوده و دستگاه باز هم بازدهی مورد انتظار را نخواهد داشت. چنانچه می خواهید در کنار میخ کوب بادی از دیگر ابزار های بادی نیز بهره مند گردید باید ابتدا اطمینان حاصل کنید که کمپرسور به تنهایی از پس تمام این ابزار ها برخواهد امد و هوای مورد نیاز آن ها را تامین خواهد کرد.

4-میخ کوب گازی: این مدل میخ کوب نیز مانند میخ کوب بادی عمل می نماید. و وجه تمایز این دو مدل در نوع منبع انرژی آن ها می باشد. انرژی مصرفی میخ کوب های بادی به وسیله کپسول های خاصی تولید می گردد. این میخ کوب بر خلاف مدل بادی با هوای فشرده کار نمی کند و باید گاز قابل اشتعال در اختیار آن قرار گرفته تا این دستگاه بتواند میخ را به محل مورد نظر بکوبد. گاز مورد نظر درون یک محفظه آزاد به درون مخزن احتراق که در قسمت بالایی پیستون قرار دارد انتقال داده می شود. این گاز توسط شارژ الکتریکی نهفته در باتری میخ کوب مشتعل شده و در پی آن عمل احتراق اتفاق می افتد و حرکت پیستون اغاز گشته و میخ از دستگاه خارج شده و به محل مشخص شده کوبیده می شود. نمونه میخ کوب های بی سیم مزایای زیادی داشته که از بین ان ها می توان این نکته را یاد اور شد که نیازی به هیچ منبع قدرت و ابزار کمکی نداشته و سیم و شلنگی نیز به ان اتصال داده نمیشود از این رو یک دستگاه کامل به شمار می اید.

میخ کوب های گازی نیز همانند میخ کوب های بادی میخ را خیلی سریع به فضای مورد نظر می کوبند. با وجود این که این مدل به تمیزی و مراقبت بیشتری احتیاج داشته اما باز هم خیلی سریع می تواند کار خود را شروع نماید. با توجه به این که در این مدل شلنگ هوا استفاده نشده برای فضا هایی  محکم و با مانع گزینه ایده الی است. و در انجام کار های سبک و کارهایی که نیاز است دستگاه خیلی زود شروع به کار نماید این دستگاه می تواند بهترین انتخاب به شمار اید.

5-میخ کوب برقی : میخ کوب های بادی و برقی هر کدام قابلیت های خاص خود را داشته و اگر بخواهیم از قابلیت های میخ کوب برقی صحبت کنیم باید به این موارد اشاره نماییم:

 • وزن مناسب میخ کوب برقی: این مدل میخ کوب به نسبت میخ کوب های بادی وزن بسیار کمی داشته و باعث می شود هنگام کار با آن انرژی کم تری مصرف شود. این قابلیت سبب می شود که امکان استفاده از این دستگاه برای افراد بیشتری فراهم شده و در میان مردم پر مصرف تر باشد.
 • ایجاد سر و صدای کم تر: این دستگاه در مقایسه با میخ کوب های بادی صدای کم تری ایجاد می کند. که این موضوع به ویژه در فضای سرپوشیده بسیار حائز اهمیت می باشد. با توجه به این که این دستگاه هیچ استفاده ای از کمپرسور باد که صدای بسیار زیادی نیز به همراه  دارد  نداشته کوچک ترین مزاحمتی برای همسایگان به وجود نخواهد امد. چنانچه بیشترین استفاده شما از یک میخ کوب برای نصب لوازم است و همواره نیاز است آن را جابجا نمایید میخکوب برقی برای شما مناسب تر می باشد.
 • قیمت مناسب: میخ کوب های برقی عموما به نسبت میخ کوب های بادی تا 25 درصد قیمت پایین تری دارند. هچنین در صورت خرید میخ کوب بادی باید به فکر خرید یک کمپرسور بادی نیز بود. اما همان طور که قبلا گفته شد میخ کوب برقی به کمپرسور احتیاجی ندارد.
 • نگهداری و مراقبت آسان: برای جلو گیری از زنگ زدگی میخ کوب های بادی نیاز است که همواره روغن کاری شده و بخش های درون ان نیز به روان کاری مدوام احتیاج دارند. اما میخ کوب های برقی  نیازی به مراقبت و نگهداری دشواری ندارند.

معایب میخکوب برقی

در کنار ویژگی های مثبت میخ کوب برقی که از انها یاد شد این دستگاه معایبی نیز در خود داشته که ممکن است بعد از اطلاع از آن نسبت به خرید میخ کوب برقی اندکی دچار تردید گردید.

در هنگام کار هایی از جمله مرمت یک ساختمان که معمولا  به سوراخ کاری های عمیقی احتیاج می گردد نیاز است که برق فضا کاملا قطع گردد. لذا در صورت استفاده از میخ کوب برقی در چنین محیط هایی باید برق مورد نیاز آن را از منبع دیگری به کمک کابل افزایش طول تامین نمایید که خب این کار خطرات خاص خود را دارد. اما اگر بخواهید از میخ کوب بادی در این شرایط استفاده نمایید نیاز است که نزدیک به یک پریز برق کمپرسور را راه انداخته و تنها طول شلنگ باد را بیشتر کرده که بی شک در مقایسه با مدل برقی ریسک کم تری دارد.

یکی دیگر از معایب میخ کوب برقی در مقایسه با مدل بادی قدرت پایین آن می باشد. و به طور معمول نیاز است که بعد از کوبیدن میخ دوباره به کمک یک چکش میخ را در سر جای خود محکم نمایید. و همان طور که می دانید این کار سرعت انجام کار را بسیار پایین خواهد آورد.

با توجه به آن که در ساخت میخ کوب های بادی مواد قدرتمند تری  به کار گرفته شده قادر به تحمل فشار بیشتری بوده و طول عمر بالایی نیز دارند و در در برابر ضربه نیز بسیار مقاوم عمل می نمایند و صدمه نمی بینند. اما میخ کوب های برقی استحکام و مقاومت میخ کوب های بادی را ندارند.

با این حال، با توجه به موارد گفته شده اگر  شما میخ کوب را برای انجام میخ کاری های عمیق نیاز دارید  و نیاز به جا به جایی مداوم دستگاه ندارید میخ کوب بادی برای شما بهتر است .

نکاتی درباره ی میخ کوب ها

 • مدل کوبیدن میخ روی سطوح در هر مدل میخ کوبی متفاوت است  و شما باید هنگام خرید بر اساس نیاز خود اقدام به خرید یکی از این مدل ها نمایید و مواردی از قبیل مشخصات، میزان قدرت و ظرفیت نگهداری میخ را حتما مد نظر قرار دهید.
 • بعضی از انواع میخ کوب ها دارای گیره ای نگهدارنده بوده و به کمک ان فرد توانسته با ابزار روی محیط مشخص شده ضربه وارد نموده و دو قطعه را به هم وصل نماید.  و در هر ضربه یک میخ به سطح مورد نظر کوبیده می شود. این نوع میخ کوب ها بیشتر در کارگاه های تولیدی کاربرد دارند.
 • طریقه کارکرد بعضی از میخ کوب ها به گونه ای است که هنگام قرار گیری دستگاه بر روی محیط مورد نظر و با کشیدن ماشه دستگاه فعال می گردد. برای این که بتوانید با این دستگاه به راحتی کار کنید  و قبل از بالا بردن ابزار، دو قطعه را به هم وصل کنید باید مدتی را با این دستگاه به تمرین بپردازید تا دست شما روان شود.
 • برای کارهایی که ظرافت بیشتری دارند بهتر است میخ کوبی را انتخاب نمایید که کارکرد پیچیده ای نداشته و تنها با کشیدن ماشه ی آن یک میخ به سطح مورد نظر کوبیده شود. یک دستگاه منگنه کوب نیز یک نمونه از این میخ کوب های ساده است که کارکرد مطلوبی از خود نشان می دهد.
 • بعضی از میخ کوب ها از قابلیت تنظیمات چندگانه برخوردار بوده و به فرد این امکان را به کاربر می دهند که بر اساس نیاز خود نحوه کوبیدن میخ را  انتخاب نماید.
 • کاربر می تواند به کمک صفحات جهت دار اگزوز خروجی، سر اگزوز خروجی را به طرف محیط معین بچرخانند. که این قابلیت در محیط هایی که به دلیل وجود گرد و خاک تار شده است خیلی کارامد می باشد. برخی از حفاظ ها توسط ابزار تنظیم شده و مابقی با دست نیز تنظیم می گردند.

نگهداری صحیح از میخ کوب

 • برای نگهداری بهتر از دستگاه میخ کوب بهتر است همواره آن را تمیز نمایید چرا که ممکن است طی روند میخ کوبی میخ ها در هم تنیده گردند. و بهتر است جهت سهولت پاک سازی دستگاه، ابزار مناسب آن را تهیه نمایید.
 • با قابلیت تنظیم عمق، تغییر میزان عمق ورود میخ به داخل سطح مورد نظر به راحتی میسر می گردد. میخ کوب ها به روش بیرون زده، هم‌سطح، و یا تا انتها میخ را به سطح مورد نظر می کوبند و این بسته به انتخاب کاربر داشته که با توجه به شرایط کدام حالت را برمی گزیند.
 • ماشه بزرگ در این دستگاه این امکان را به کاربرمی دهد تا به راحتی با وجود داشتن دستکش نیز از ابزار استفاده نموده و هیچ مشکلی نداشته باشد.
 • برخی از دستگاه های میخ کوب دارای کیف جا به جایی بوده که با این کیف به راحتی می توان دستگاه را به هر جایی برد و امکان صدمه دیدن آن طی جا به جایی به حداقل می رسد لذا اگر دستگاه شما از از وجود این کیف به همراه خود بی بهره بود حتما یک کیف برای آن خریداری نمایید.
 • برای کاهش امکان پیچش اتصالات و جمع شدن هوا در آن نیاز است که اتصالات  و رابط های ورودی هوا محکم بسته شوند. چرا که با این کار به راحتی هوای تازه وارد آن شده و نیازی به جا به جایی شلنگ هوا نیز نمی باشد.
 • به کمک وسایل و حفاظ های نگهدارنده بخش های مختلف دستگاه در برابر ضربه و اسیب در امان بوده و همچنین فرد نیز هنگام کار با این دستگاه در صورت پرتاب ناگهانی ضایعات آسیبی نخواهد دید. این وسایل نگهدارنده ممکن است در اثر استفاده بیش از حد و با گذشت زمان دچار ساییدگی شده لذا بهتر است مدلی انتخاب نمایید که امکا جا به جایی ان وجود داشته باشد.
 • بعضی از مخزن ها بلافاصله بعد از خارج شدن میخی از دستگاه جایگزینی برای آن گذاشته که این کار موجب می شود همواره مخزن پر از میخ باشد و این کار سهولت در بار گذاری را به همراه داشته که موضوع حائز اهمیتی می باشد.

شرکت سازنده

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه میخ کوب، فعال هستند. استنلی، بوش، رونیکس، نووا، جی تی تی، ام پی تی، هیوندای، ماکیتا، توسن، رینو، اکتیو تولز، اینهل، تروتک، پوکا، استنلی، کرون، کانگرو، کیانگ، یونیورسال، صامو پرشین، ریلکس، ریما، لاین، کوماریا، ب آ، دامار، مایلز و ... از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند.  محصولات اين برند ها، از کيفيت مطلوبي برخوردارند و هم اکنون در بازار به به وفور يافت مي شوند.

قيمت

عوامل مختلفي نظير نوع میخ کوب، شرکت سازنده، جنس بدنه، توان، سایز و ... در تعيين قيمت میخ کوب موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 300 هزار تومان تا 7 میلیون تومان است.

يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.

از ديگر نکات مهم در خريد میخ کوب، اين است که محصول خود را از برند ها و همچنين فروشگاه هاي معتبر خريداري کنيد.