از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
ورود به ایمالز
ایمیل یا شماره تلفن همراه
رمز ورود
انصراف
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید انبر دست

1397/10/4 - 4:46 بعد از ظهر

یکی از ابزار های پرکاربردی که در جعبه ابزار و جود دارد انبر دست است که برای نگه داشتن و وارد کردن نیروی زیاد تر بکار می‌رود. مثلا برای خم کردن یک میله فلزی که با دست امکان پذیر نیست یا میله آهنی داغی که نمی‌توان با دست نگه داشت می‌توان از انبردست استفاده کرد و آن را خم یا نگه داشت.

اگر به تاریخچه انبردست نگاه کنید متوجه می‌شوید که در قدیم از انبر دست ها بیشتر در آهنگری برای گذاشتن یا خارج کردن آهن در کوره آتش و یا نگه داشتن و جا‌به‌جا کردن وسایل داغ و نیز برای شکل دادن به اجسام فلزی از آن استفاده می‌شده‌است.

برخی انبر دست‌ها لبه های کناری تخت دارند که برای ضربه زدن نیز مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد که به عنوان چکش عمل می‌کند و این یکی از خصوصیات خوبی است که آن را بین ابزارهای دیگر پرکاربردتر کرده است.

انبر دست‌ها مانند دیگر ابزار ها نیز انواع مختلفی دارند که هر کدام با توجه به کاربردشان ساخته شده اند. مثلا با توجه به اینکه در کار های برقی، مکانیکی و یا... به کار برده شوند با شکل و اندازه های مختلفی طراحی شده اند.

در اين مقاله، قصد داريم با توضيح ويژگي هاي مختلف انبردست ها، راهنماي خريد آن ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد...

 

انواع انبردست ها

انبردست ها انواع گوناگونی دارند که هر کدام در زمینه خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه قصد داریم به معرفی انواعی از این وسایل بپردازیم و کاربرد و شکل آن ها را برای شما شرح دهیم.

گاز انبر

گاز انبرها یکی از انواع انبر دست ها هستند که دارای دو فکه جلویی است و هنگامه که به دسته آن فشار وارد میکنید نیروی وارد شده به دو فک منتقل می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد تا راحت تر شئ را نگه و یا خم و حتی بیرون بکشید. شکل خاص نوک این انبر به آن این اجازه را می‌دهد تا یک شئ را از ته آن به راحتی نگه دارد مثلا اگر میخی را که در دیوار کوبیده شده است بخواهید با این انبر بیرون بکشید یا زائد آن راقطع کنید به‌راحتی انتهای میخ را می‌ گیرد و یا قطع می‌کند. معمولا در نجاری ها از آنها بیشتر استفاده می‌کنند. نجار ها در کار خود احتیاج به‌وسیله ای دارند که بتواند یک سیم را بکشد و دورانی به دور خود سیم بپیچاند که این انبر دست این کار را برایشان به راحتی امکان پذیر می‌کند. این نوع از انبر دست ها خود به دو دسته اصلی نیز تقسیم می‌شوند که ما برایتان در این بخش آنها را معرفی می‌کنیم.

گاز انبر نجاری

این گاز انبر همانطور که از نامش پیداست بیشتر مخصوص کار های نجاری است زیرا برای بیرون کشیدن میخ و منگنه از چوب بسیار ابزار خوب و مفیدی می‌باشد. این گاز انبر دارای نوک مخروطی و فکی قدرتمند است که این ویژگی به آن مهارت بیرون کشیدن اشیائی مانند میخ را بدون اینکه بریده و شکسته شود را می‌دهد. منحنی بود زبانه این انبر این اجازه را به آن می‌دهد تا مانند اهرم عمل کند و میخ ها منگنه ها راحت تر و بدون آسیب رساندن به چوب بیرون بیاورد.

هرچند که می‌دانید هدف اصلی این گاز انبر ها بیرون کشیدن میخ است اما کار های فرعی دیگری مانند نگه داشتن وسایلی چون فلز داغ و بریدن میخ به دلیل زبانه تیز برخی از آن ها انجام داد. این گاز انبرها جثه بزرگتری به نوع دوم آن دارند و قسمت زبانه آن عریض تر از آن است.

گاز انبر آرماتور بندی

این از گاز انبرها نوع دوم هستند که برعکس گاز انبرهای نجاری که زبانه آن منحنی است این گاز انبر زبانه ای صاف و بدون منحنی دارد تا بتواند در نزدیک ترین سطوح به شئی مانند سیم آن را ببرد و همچنین برخلاف گاز انبر نجاری تیزاست. کاربردهای‌این‎گاز انبر را می‌توان بریدن سیم، مفتول، پیچ، فنر و به طور کلی در بریدن اشیاء و فلزات نام برد. همانطور که از نام این گاز انبر آشکار است در آماتور بندی از آن بسیار استفاده می‌شود و علاوه بر این که توانایی بریدن دارد می‌تواند در بیچاندن و خم کردن سیم و مفتول کمک یار خوبی باشد.

این گاز انبر را نیز به دلیل اینکه می‌تواند به راحتی سیم‌های بین 1 تا 4 میلیمتری را ببرد در جواهر سازی استفاده می‌کنند. دو زبانه آن که یکی به طور کامل تخت و دیگری تیز است قابلیت اینکه شیئ را کامل از انتها و صاف ببرد را به این گاز انبر داده است. همچنین در مدل ها قدرتمند دیگر این گاز انبر توانایی بریدن پیچ های 6 میلیمتری را دارد.

در هردو این مدل‌ها گازابنرهایی با طول ها و اندازه‌های گوناگونی تولید می‌شوند که هرکدام ازآن هارا از یکدیگر متمایز می‌کند.

انواع دیگری از گاز انبر ها نیز و جود دارند که دو فک انبر با لولاهای ترکیبی به هم وصل می‌شوند و این موجب افزایش قدرت انبر می‌شود و برای بریدن میخ، منگنه، سیم و ... کاربرد فراوانی دارد. عمل کردن این لولاها به این صورت است که لولای اول دو فک را به هم نزدیک می‌کند و می‎بندد و لولای دوم مانند اهرم عمل کرده و کمک می‌کند تا برای راحت تر شدن بریدن نیروی بیشتری وارد شود.

دررابطه با دسته‌های ابنر دست‌ها میتوان گفت: دسته‌های کوتاه تر برای حمل اشیاء مناسب تر و دسته‌های بلند تر برای وارد کردن نیروی بیشتر بهترهستند.

از دیگر انواع انبر دست ها می‌توان اشاره کرد به:

سيم چين

سیم چین انبر دستی است که افراد بشتر از آن استفاده می‌کنند و در سایزهای مختلف بر حسب نیازمندی به نیرو کم یا زیاد تولید می‌شود. پرکاربردترین کارایی آن ها بریدن سیم در سایزهای مختلف است. این نوع انبر دست دو زبانه ی تیز دارد که با قرار گرفتن سیم در بین آن و فشار دادن دسته‌ها به آسانی سیم را پاره می‌کند.

دم باریک

یکی دیگر از انواع انبر دست از که دارای دو زبانه که نسبت به انبردست های معمولی بلند تر و مایل به مخروطی شکل هستند. این انبر دست‌ها اصولا برای خم کردن، نگه داشتن، بریدن سیم و کابل و مفتول به کار برده می‌شوند. این دم باریم ها شبیه به انبر دست هستند اما با این تفاوت که شکل خاص آن قابلیتی را برای آن ایجاد کرده که در مواقعی که فضای کار کم است و نمی‌توان به سادگی زبانه‎های انبردست را وارد کرد یا جاهایی که دهانه انبر دست برای آن کوتاه است از آن بهره می‌توان گرفت. این نوع انبر دست در جاهای دیگری قابل استفاده است. مثلا در خم کردن یا نگه داشتن صفحات فلزی نازک و قرار دادن و سایل ظریفی مثل و اشر در جایگاهش قابل به کار بردن است.

دم خم

این نوع از انبر دست شباهتی با دم باریک داردو تفاوت عمده آن در کار هایی است که از آن استفاده می‌شود. مثلا در جایی که ارتفاع کمی بالای سطح وجود دارد و به راحتی نمی‌توان دم باریک را وارد کرد. این انبر دست دهانه ای با زاویه 45 یا 90 دارد که کار نگه داشتن را برای انسان آسان می‌کند.

دم پهن

به دلیل اینکه از دم باریک نمی‌توان برای کارهایی که فشار و نیروی زیادی را نیاز دارند استفاده کرد باید ابزاردیگری را جایگزین آن کرد. دم پهن می‌تواند جایگزین خوبی برای دم باریک در کارهای سنگین باشد و علاوه براین می‌تواند اشیاء پهن و ضخیم تر رادر فضا های بلند تر و باریک ترنگه دارد

دم باریک سوزنی

این نوع انبردست ظریف تر از دم باریک معمولی است و برای فضاهایی که محدودیت بیشتری دارند و کوتاه ترهستند و دم باریک نمی‌تواند وارد آن شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دم گرد

این نوع یکی دیگر از انواع دم باریک با زبانه‌های کوتاه تر اما گرداست. کاربرد این نوع دم باریک را می‌توان در ساخت حلقه از سیم و زنجیر مثال زد اما برای نگه داشتن اشیاء حتی سیم قابل استفاده نیست و نمی‎تواند  وزنی را تحمل کند.

تمامی این ابزارها حتی کوچک تر از سایز معمولی خود برای کار های الکترونیکی که اصطلاحا به آن مینیاتوری می‌گویند ساخته می‌شود.

برخی از انبر دست ها بین دو زبانه خود یک فنر دارد که این فنر برای آن ها قابلیت بازماندن و نیز بعد از این که در حالت بسته دست را رها کنید و بردارید به حالت باز شدن بدون عملی دیگربرگردد. این امر این و یژگی را دارا می‌شود که با یک دست به توان با انبر دست کار کرد.

سيم لخت كن

برای اینکه روکش سیمی را از آن جدا کنیم از سیم لخت کن استفاده می کنیم. اصطلاح سیم لخت کن در زبان انگلیسی Wire stripping toolمی‌گویند.

این ابزار با عث می‌شود هنگام لخت کردن سیم دیگر همانند چاقو سیم را خراب نکند و می‌توان با تمرکز بیشتر و دقیق تر مخصوصا در کارهایی که از حساسیت بالایی برخوردارند از آن استفاده کرد.

خارجمع كن

این نوع ابزار با توجه به کار بردش نام گذاری شده است و برای جمع کردن یک خار به کار می‌رود. در زمانی که قرار است یک خار را در جای خودش قرار داد و محفظه آن باریک است می‌توان با استفاده از این ابزار خار را جمع کرد و در جای آن قرار داد و سپس راهیش کرد.

بهتر است که وقتی خار بر روی قطعه کار است خار جمع کنید. چون ممکند از اگر در جای خود قرار نگرفته باشد پس از رها کردن به سویتان پرتاب و آسیب وارد کند.

انبردست چند كاره

این نوعی انبر دست است که در اصطلاح انگلیسی به Combination Plierمشهوراست. این نوع انبر دست همانطور که نامش او را به شما معرفی می‌کند چندین را می‌تواند انجام دهد و در اکثر کار ها از آن می‌توان بهره برد. مثلا قسمت انتهای آن به عنوان یک سیم چین و حتی در نجاری به عنوان چیدن قطعات فلزی مانند میخ عمل می‌کند، ازقسمت وسط آن برای نگه داشتن و گرفتن قطعات مختلف و همچنین در صورت ضرورت برای باز کردن پیچ می‌توان کمک گرفت.

دسته این انبر دست به علت اینکه دست را اذیت نکند و نیز از برق گرفتگی جلو گیری کند با روکش عایق دار پوشیده شده است.

انبرقفلى

کاربرداین نوع انبر دست در نگه داشتن قطعات است. این انبر دست مجهز به آچار خاصی نیست اما می‌شود در صورت ضرورت نیز با آن پیچ ها را مخصوصا پیچ هایی که زنگ زده شده اند و ابزار روی آن ها قرار نمی‌گیرد باز و بسته کرد. در زبان انگلیسی انبردست به معنای  (Locking Plier)بیان می‌شود

انبر كلاغى

این انبر دست به دلیل شکل خاص فک هایش در مکان های خاص با زوایای خاصی استفاده می‌گردد. دهانه این نوع انبر دست به راحتی باز و در موقع بسته شدن دهانه ها رو‌به‌روی و موزای هم جای می‌گیرد. به این نوع انبر دست در زبان انگلیسی Slip joint plierمی‌گویند. دهانه این انبر متناسب با سایز ها باز و بسته می‌شود.

پانچ

وسیله ای برای سوراخ کردن اشیاء نرم مانند چرم، لاستیک و ... این وسیله را ابزار حیاتی برای برخی از مشاغل می‌دانند و نیز در سوراخ کردن بند کمربند یا پارچه از آن بهره می گیرند.

شرکت سازنده

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه انواع انبردست ، فعال هستند. نووا، اچ تی اینسترومنتس، استنلی، اکتیو تولز، سفیر، رونیکس، لیکوتا، آردیر، ام پی تی، ایران پتک، سیلور، اسپرو، فاکس، اورست، آروا، مگا تولز، ویها، ورتکس، توسن، میلان، رینو، نولان، سومو، اینکو، صامو پرشین، اینترکیبل، ورک سایت، شیلدر، فورس، هاردکس، نوا، استنلی، هامان، سونی، هیوندای، مستر، پارتنر، استرانگ، اطلس، جی تی تی، میلواکی، تاپیک، ایستا، سلام، واک لانگ، واستر، وینکس، اروین، یونیور، تاپ تول، تی جی جی، پاندا، گروز و ... از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند.

محصولات اين برند ها، از کيفيت مطلوبي برخوردارند و هم اکنون در بازار به به وفور يافت مي شوند.

قيمت

عوامل مختلفي نظير نوع انبردست، شرکت سازنده، مواد سازنده، کاربرد، سایز و... در تعيين قيمت انبر دست موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 30 هزار تومان تا 5 میلیون تومان است. البته ابزار های خاص، با کاربرد های خاص نیز وجود دارند که قیمتی بسیار بیشتر دارند.

يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.

از ديگر نکات مهم در خريد انواع انبردست، اين است که محصول خود را از برند ها و همچنين فروشگاه هاي معتبر خريداري کنيد.