;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

سراهنمای خرید کیف و کوله پشتی ورزشی

1397/9/6 - 5:46 بعد از ظهر

اگر شما فردی ورزشکار باشید، حتما می دانید که برای رفتن به باشگاه ورزشی به وسایل مختلفی نیاز است. از لباس ورزشی گرفته تا برخی از لوازم ضروری. هر ورزشی نیز وسایل خاصی دارد که لازم است در حین انجام آن ورزش استفاده شوند. برای حمل این وسایل تا باشگاه ورزشی، حتما به کیف مناسب نیاز دارید.

در اين مقاله، قصد داريم با توضيح ويژگي هاي مختلف کیف و کوله پشتی ورزشی، راهنماي خريد آن ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد یکی از اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد...

 

انواع کیف ورزشی بر اساس کاربرد

کوله پشتی و ساک استخر : کوله پشتی و ساک استخر در برابر کوله پشتی های دیگر جای کمتری دارند و بیشتر شبیه به کیسه می باشند. علت آن هم این می باشد که جهت راحتی بیشتر شما است. شما برای اینکه به استخر بروید به حوله، کفش، دمپایی و گرمکن نیاز خواهید داشت و برای اینکه در کوله یا ساک قرار دهید نیاز به تفکیک نخواهید داشت و به همین جهت نیز زیپ دیگری قرار نمی دهند.

اگر ورزشکار هستید و یا زیاد استخر خواهید رفت این کوله ها برایتان بسیار مناسب می باشند و با این کوله ها دیگر لازم نیست از کوله پشتی دانشگاه خود برای این کاربرد استفاده کنید. با وجود این کوله ها دغدغه ی فضای زیاد برای کوله پشتی از بین خواهد رفت و در هنگامی که دیرتان شد می توانید سریعاً تمامی وسایلتان را درون آن قرار دهید و معطل نشوید.

کوله کوهنوردی : ممکن است قبلاً برای کوهنوردی کوله های عادی را استفاده کرده باشید، اگر اینطور باشد پس اختلاف صعود با آنها را با کوله‌های کوهنوردی به خوبی فهمیده اید. این کوله ها فشار را در طول مدت به تمامی ستون فقرات پخش خواهند کرد و باعث خستگی کمتر و آسیب دیدگی کمتر خواهند شد.

در این کوله ها فضایی جهت قرار گیری ابزار های ضروری متفاوت این ورزش طراحی شده است که به راحتی در دسترس شما قرار گیرند، از جمله این فضاها می توان به جای بطری آب، محل مخصوص باتون‌های کوهنوردی و پیاده‌روی و جای مخصوص موبایل اشاره نمود.

چنانچه به این ورزش علاقمند هستید و به صورت مکرر این ورزش را در فصل های بهار و تابستان انجام خواهید داد این کوله های کوهنوردی قابلیت تنظیم با غرض شانه و طول کمر شما را خواهند داشت و دارای دو مسیر دسترسی عمودی و افقی جهت دسترسی آسان تر به محتویات می باشند.

کوله کمپینگی: این کوله های حهت استفاده در شرایط دشوار کمپینگ طراحی و تولید شده اند. اگر چه می توان آأن ها را برای مقاصد دیگری از جمله مسافرت و کوهنوردی نیز به کار برد ولی در هر صورت مقاومت بالا در شرایط غیرقابل پیش بینی کمپ، مشخصه اصلی آن ها می باشد.

کوله های کمپینگ حتما بایستی ضد آّب باشند و و با یک طراحی ارگونومیک حمل را برای تمام افراد آسان کنند. همینطور باید ظرفیت بالایی جهت قرار گیری تمامی ابزارها و تجهیزات لازم برای پیک نیک و یا طبیعت گردی را داشته باشند.

کیف های عادی :کیف های عادی را کیفی چند منظوره بدانید. امکان دارد موادی از جنس های مختلف به کار رفته باشد و بسیار متنوع باشند، ولی شما می توانید از آن ها در محیط های گوناگونی همچون دانشگاه، محل کار، باشگاه و یا حتی طبیعت استفاده کنید.

این کیف ها دارای ویژگی های خوبی هستند و با انواع طرح ها و رنگ ها و کیفیت های گوناگون طراحی و تولید می شوند و می شود آن ها را به عنوان یک کیف معمولی روزانه استفاده کنید.

چنانچه اهل گردش در طبیعت می باشید و به گردشگری یک روزه می پردازید و در حین روز به مکان های گوناگونی علاوه بر باشگاه سر خواهید زد، این کیف ها مناسب ترین انتخاب می باشند. ولی این را فراموش نکنید که اگر استفاده شما از این نوع کیف ها زیاد می باشد برند های معتبر را که ماندگارتر می باشند انتخاب و خریداری نمایید.

اندازه و جیب های کوله پشتی

مقدار باری که می خواهید در کوله بگذارید حجم یا همان لیتر کوله پشتی می باشد. با این حال مقدار حجم بار درون کوله به دو واحد متفاوت لیتر و یا اینچ مکعب بیان خواهد شد. حجم دقیق تر کوله با اینچ مکعل تعیین خواهد شد ولی برای راحت تر و قابل فهم تر شدن از واحد لیتر استفاده می شود. اینکه گاهی اوقات گفته می شود حجم کوله مثلا ۶۰ لیتری دقیقا ۶۰ لیتر نیست به همین علت است که پس از تبدیل عددی مانند ۵۹.۸۳ شود و به طور دقیق همان 60 لیتر را به ما ندهد.

یکی از نکات مهم این می باشد که در برخی از شرکت ها مخصوصا شرکت های آمریکایی سایز بندی کوچک، متوسط، بزرگ دارند و میان این سایز بندی ها اختلافاتی در حدود یکی دو لیتر دیده می شود.ولی چون در کشور ما بیشتر محصولات کشور های اروپایی عرضه می شود کمتر با این موارد روبه رو خواهیم شد.

مدت زمان برنامه، فصل اجرا و نهایتا حجم وسایل یا بار کاربر از عوامل موثر در انتخاب حجم مناسب می باشد و کوله ها با توجه به این عوامل دارای سایز ها و شکل های گوناگونی می باشند.

ابتدا باید در نظر بگیرید که می خواهید چه وسایلی را و با چه ابعاد و اندازه ای و با چه وزنی در کوله پشتی قرار دهید و حمل کنید. همینطور در نظر بگیرید چه نوعی از جیب های به خصوصی در کوله پشتی در نظر دارید. امکان دارد به کوله ای نیاز داشته باشید که جیب مخصوصی جهت نگهداری تلفن همراه، نگهداری غذا، اشیای کوچک و بطری آب داشته باشد.

وزن بار ساک و کیف ورزشی

به جز حجم کیف، ظرفیت وزن بار هم بسیار مهم است. شاید تا کنون به وزن بار توجه نداشتید ولی یکی از نکات مهم در جهت برگزیدن کیف می باشد. کیف های ورزشی که حجمی برابر دارند برای حمل وزن های گوناگونی طراحی و تولید می شوند.

زمانی که ورزشکار درون کیف وزن بیشتری قرار می دهد باعث پاره شدن کیف نخواهد شد اما باعث می شود ورزشکار دیگر حس راحتی را نداشته باشد و کیف جهت منتقل کردن وزن بار بر روی بدن ورزشکار به شکل درستی پاسخگو نخواهد بود، این به معنای حداکثر وزن تعیین شده کیف می باشد.

باید حجم و وزن وسایلی که می خواهید در کوله قرار بدهید را بررسی کرده و تخمین بزنید تا بتوانید کیف یا کوله ی بهتری را برای خود برگزینید.

بنابراین چنانچه 2 کوله از یک برند، با حجم برابر ولی وزن های متفاوت مشاهده کردید، وزن کیف سبک تر دلیل بر تکنولوژی برتر نخواهد بود. بلکه به این معناست که کیف سبک تر برای حمل بار با وزن کمتر تولید شده است. بنابراین باید ریزبین بوده و اطلاعات کوله را به دقت بررسی نمایید.

جنس کیف و کوله ورزشی

جنس کیف و کوله پشتی ورزشی در واقع تعیین کننده ماندگاری، قابلیت تنفس و وزنی است که آن می تواند آن را حمل کند. کیف هایی که پلاستیکی می باشند دوام بیشتری برخوردار هستند و کیف هایی که چرمی می باشند عمر مفید بیشتری خواهند داشت. اگر چه باید گفت کیف های پلاستیکی که از مواد شیمیایی می باشندد از کیف های چرمی سبک تر می باشند. اگر کیف چرمی را پسندیدید این نکته را در نظر داشته باشید که سنگین تر خواهند بود. کوله های پلاستیکی که از پلی استر و نایلون ساخته شده اند می تواندد ضد آب نیز باشند. همینطور کوله پشتی های ساخته شده با الیاف طبیعی مناسب برای محیط زیست می باشند و از این لحاظ از کوله های پلاستیکی بهتر می باشند. پس اگر طرفدار محیط زیست هستید این کوله ها را در نظر داشته باشید.

زیپ ها

نوع زیپ و جنس زیپ از موارد با اهمیت در انتخاب  کوله پشتی می باشد. به طور معمول زیپ هایی که دوتای می باشند بهتر هستند زیرا برای باز و بسته کردن آسان تر می باشند. به طور معمول آن زیپ هایی که درشت تر هستند عمر مفید بیشتری نیز دارند و از استحکام بیشتری برخوردار می باشند. اگر چه زیپ های درشت دارای ظاهری زیباتر نیز هستند، ولی اینکه کوله شما زیپ کوچک داشته باشد یا بزرگ به سلیقه و انتخاب شما می باشد.

زیبایی و شکل ظاهری کوله پشتی

طبیعی می باشد که هر شخصی مدل و رنگ مخصوصی را برای کوله ی خود در نظر دارد. یکی از عوامل با اهمیت برای انتخاب کوله پشتی، شکل ظاهری آن می باشد. یکی دیگر از عوامل به روز بودن مدل کوله پشتی می باشد. امروزه یکی از مدل های محبوب کوله پشتی هایی می باشند که دارای طرح چاپی هستند. اگر چه پیشنهاد می شود که رنگ های اصلی و تیره مانند مشکی و طوسی را در خرید کوله پشتی اولویت قرار دهید. به خصوص اگر می خواهید کوله ای بخرید که هر روز از آن استفاده کنید رنگی را برگزینید که با تمامی پوشش های شما ست شود. امروزه کوله هایی استفاده می شوند که از موادی تهیه می شوند که قایل تجزیه می باشند.

  پدها و بندهای کیف ورزشی

اگر از کوله هایی استفاده کنید که طبی و استاندارد می باشند، از آسیب دیدگی کمر، گردن و ستون فقرات خود جلوگیری خواهید کرد و این آسیب دیدگی ها به طور تقریبی برطرف خواهد شد. پد ها و بند های کوله یکی از موارد استانداردی است که حائز اهمیت می باشد. به کار گیری این کوله ها ایمن تر و راحت تر می باشند. برخی از کوله ها در بخش تکیه گاه نیز پدهای مخصوص دارند و این باعث ایجاد آسایش و راحتی بیشتر خواهد شد.همچنین هر چه پد داخل بند کوله پهن تر باشد، وزنی که با آن حمل می شود بر روی دوش ها تقسیم می شود و کمتر به ستون فقرات آسیب می رسانند.

بند های قابل تنظیم

پیشنهاد خواهیم کرد کوله هایی را مورد استفاده قرار دهید که قابلیت تنظیم دارند. اگر بند کوله ها قابل تنظیم باشند می توان بر اساس جثه شخص آن را تنظیم نمایید و کوله پشتی به خوبی بر پشت و ستون فقرات قرار بگیرد و سبب وارد شدن فشار بر ستون فقرات نشود.

چنانچه کوله پشتی به خوبی بر پشت و ستون فقراتتان محکم نشده باشد و به طور مکرر تکان بخورد باعث ایجاد کمر درد و مشکلات ستون فقرات خواهد شد، مخصوصاً اگر باری که درون کوله قرار دارد زیاد نیز باشد.

کوله پشتی های دارای دو بند

سعی شود از کوله های دو بند استفاده شود. اینکه کوله را بر روی یک شانه خود قرار دهید و در حالت یک بنده مورد استفاده قرار دهید عادت بسیار بدی می باشد. کوله هایی که تنها یک بند دارند صدمات و خطرات جدی را برای سلامت بدن ایجاد خواهند کرد. از جمله برخی از این مشکلات می توان به از بین رفتن بالانس بدن، درد ها و آسیب دیدگی های مختلف در نواحی مختلف بدن همچون ستون فقرات، کمر و گردن اشاره کرد.

بند کمر: اگر می خواهید بار زیادی را در کوله خود قرار دهید و حمل کنید به شما توصیه خواهد شد که از کوله پشتی هایی استفاده کنید که علاوه بر دو بند یک بند دور کمر نیز دارند. این باعث می شود که فشاری که بر ستون فقرات شما وارد می شود کاهش یابد. همینطور باعث خواهد شد که کوله پشتی به صورت مداوم تکان نخورد و بر پشت محکم باشد.

قيمت

عوامل مختلفي نظير نوع کیف، حجم کیف، کیفیت ساخت، شرکت سازنده و ... در تعيين قيمت این وسایل موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 30 هزار تومان تا 500 هزار تومان است.

يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.

از ديگر نکات مهم در خريد کیف و کوله پشتی ورزشی، اين است که محصول خود را از برند ها و همچنين فروشگاه هاي معتبر خريداري کنيد. زیرا استفاده از کیف های غیراستاندارد ( به ویژه کوله پشتی ها) در دراز مدت ممکن است ساختار اسکلتی بدن شما را با مشکل مواجه کند.