;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید عصا

1397/4/13 - 2:51 بعد از ظهر

معمولا همه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به نوعی از ضعف و ناتوانی پاهایشان شکایت دارند و بیشتر آنها از یک وسیله کمکی برای حرکت و راه رفتن استفاده می کنند. با افزایش سن و ورود به دوران سالمندی، خیلی از ناتوانی ها و مشکلات حرکتی افزایش می یابد. ابزارهایی مانند عصا، چوب های زیر بغل و واکر، به عنوان وسایل کمکی برای حمایت از بیمار، بهبود تعادل و افزایش فعالیت و استقلال به کار می روند، اما بیشتر سالمندان شیوه درست استفاده از آنها را نمی دانند، بهتر است بگوییم آنها یاد نگرفته اند چگونه از این وسایل استفاده کنند و حتی بیشتر این وسایل، اندازه و ارتفاع مناسبی ندارند. انتخاب وسیله مناسب، به قدرت، تحمل، تعادل، عملکرد شناختی و اقتضای محیطی بیمار بستگی دارد.

دراين مقاله قصد داريم راهنماي خريد عصا را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد عصا را داريد تا پايان اين مقاله با ما همراه باشيد.

 

هدف از استفاده از وسایل کمک حرکتی، افزایش سطح اتکا، بهبود تعادل و پایداری یا کاهش فشار وزن بدن از روی اندام های تحتانی است تا درد مفصل کاهش یابد. استفاده از وسایل کمک حرکتی باعث می شود اعتماد به نفس بیمار افزایش یابد و بتواند کارهای روزمره اش را خود انجام دهد. افزایش جریان خون و پیشگیری از پوکی استخوان، از دیگر مزایای وسایل کمک حرکتی است.

بیشتر افرادی که از عصا، واکر یا چوب زیربغل استفاده می کنند، شیوه صحیح استفاده از آن را نمی دانند. اگر از وسایل کمک حرکتی به طور مناسب استفاده نشود، می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند از بین رفتن هماهنگی اعضا و حتی افتادن و آسیب شوند، بنابراین هنگام استفاده از آنها حتما باید آموزش های لازم به بیمار و سالمند داده شود. فشار مکرری که با وسایل کمک حرکتی روی مفاصل اندام فوقانی ایجاد می شود می تواند باعث آسیب دیدگی تاندون ها، استئوآرتریت و نشانگان مچ دست شود.

فاکتور های مهم در انتخاب عصا

عصا در سایز ها و اشکال مختلف ساخته و فروخته می شود. همین امر آن را تبدیل به جنسی کرده است که بسیاری از مجموعه داران (Collectors) نیز مجذوب خود ساخته است. برخی از عصا ها مناسب جهت استفاده افراد با معلولیت خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مهم ترین بخش های هر عصایی دسته آن است. دسته عصا به منظور نگه داشتن هرچه راحت تر عصا در دست ، تقسیم وزن روی عصا و پخش نیروی وزن در طول عصا نیز کاربرد دارد. یکی از مهم ترین فاکتور هایی که در دسته عصا مهم است نحوه اتصال آن به بدنه عصاست که در مدل های ارزشمند تر این اتصال وجود نداشته و دسته و بدنه به شکل یک تیکه ساخته شده اند. نمونه آن دسته عصا نهال خم شده مجموعه عصادست است.

طول عصا

 یکی از فاکتور های مهم عصایی که انتخاب می کنید باید طول آن باشد. اگرچه انتخاب عصا به نحوه استفاده از آن بستگی دارد منتهی یکی از معیار های شناخته شده به شرح زیر است:

طول عصای مناسب : در حالت تمام قد ایستاده و دست ها در کنار بدن قرار داده شده دسته عصا باید بالا تر از مچ دست باشد.

وزن عصا

 پس از فاکتور طول ، مهم ترین فاکتور وزن عصا است، برای عزیزانی که مبتلا به بیماری هایی مانند دیسک کمر هستند یا به طور کلی سالمندان ، این امر اهمیت بیشتری داردو تا جای ممکن بهتر است که عصای انتخابی سبک باشد ، البته نه بیش از اندازه سبک چرا که وزن آن نیز می تواند به حفظ تعادل شما کمک کند. متخصصین عصا دست در تهیه عصا طبی ، بیشترین تمرکز خود را روی ساخت عصا از چوب درجه یک نموده اند به طوری که تقریبا” همه عصا های این مجموعه از چوب های عالی تهیه شده اند.

دسته عصا

تمامی دسته بندی های قرار داده شده برای انواع عصا چه در این سایت و چه در اکثر نقاط جهان بر مبنای نوع دسته عصا است. دسته عصا در مواردی می تواند به بیمار بیشتر کمک کند و به همین جهت آن را به عنوان فاکتوری جهت تعیین عصا طبی انتخاب نموده ایم. در مواردی مانند عصا با دسته سنتی فرد می تواند از هر قسمتی از دسته عصا برای بلند شدن کمک بگیرد بدون اینکه ترسی از بابت شکسته شدن دسته داشته باشد. به همین جهت بهتر است در انتخاب عصا دقت کافی شود.

همچنین عصای دسته ارگونومیک  نیز بر پایه ساختار دست و وضعیت بدن انسان طراحی شده است به گونه ای که بیشترین راحتی دست را هنگام نگه داشتن آن خواهید داشت.

انواع عصا

عصا ها در انواع بسیار متنوعی عرضه می شوند که مجموعه عصا دست فعلا” انواع زیر را جهت عرضه به مشتریان خود دارا می باشد:

  • عصا کلاسیک
  • عصا آنتیک
  • عصا سنتی (حالت دسته عصا به شکل عصا های قدیم خم بوده و در برخی مدل ها کل عصا یک تیکه است).
  • عصا ارگونومیک
  • عصا پیکری(دسته این عصا به شکل حیوانات طراحی شده است.)
  • عصا شاهی (دسته این نوع عصا دارای حالت عصای پادشاهان بوده و علاوه بر کاربرد عصا جنبه تزئینی دارد)

 

سازندگان

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد عصا فعاليت مي کنند. هر کدام از اين شرکت ها محصولاتي را توليد و روانه بازار کرده اند و تا حدودي نظر مشتريان را جلب کرده اند. مد اسکاي (medsky) ،شفا نور (shafa (noor ، زيکلاس مد (Zyklusmed) و ... از مطرح ترين برند هاي زمينه توليد عصا هستند.

قيمت

عوامل مختلفي در تعيين قيمت عصا موثرند. از جمله اين عوامل مي توان به نوع عصا، کيفيت ساخت، شرکت سازنده ، طول آن و ... اشاره کرد. به طور کلي قيمت عصا ها در بازار ايران بين 30 هزار تومان تا 500 هزار تومان است. البته قيمت عصا هاي آنتيک ممکن است بيش از اين مقدار باشد. همچنين عصا هاي طبي بر حسب امکاناتشان داراي قيمت هاي متفاوتي هستند.

سعي کنيد حتما پيش از خريد ميزان بودجه خود را مشخص کنيد. همچنين مواردي که در اين مقاله گفته شد را مورد توجه قرار دهيد تا بتوانيد خريدي درست انجام دهيد.