راهنمای خرید کولر آبی در سال 1401

راهنمای خرید کولر آبی در سال 1401

یکی از متداول ترین راه های خنک کردن محیط،  استفاده از کولرهای آبی است. با توجه به تعداد بالای شرکت های سازنده کولر آبی ، که هرکدام سالانه میلیون ها دستگاه وارد بازار کرده و به مصرف کننده عرضه می کنند، باید در انتخاب خود به بعضی نکات و فاکتورهای مهم توجه داشته باشیم تا کولر انتخابی ما، در تناسب با استفاده و نیازمان باشد. با وجود تنوع فراوان در میان برندها و شرکت های سازنده کولرآبی،  بهتر است که دستگاه مورد نظر خود را فقط از برندهای معتبر انتخاب کنیم؛ زیرا شرکت های مطرح دارای مراکز فروش و خدمات مشتری بسیاری بوده و ما می توانیم با اطمینان و رضایت خاطر مدت ها از کولر خود استفاده کنیم. در ادامه با برخی نکات مهم و طرز کار کولرآبی آشنا خواهیم شد.

در دست داشتن اطلاعاتی درباره عملکرد کولرآبی ها، ما را در داشتن انتخابی مقرون به صرفه یاری خواهد کرد. ابتدا به نحوه عملکرد کولرآبی و آشنایی با آن می پردازیم. کولرآبی اتاقکی از جنس فلز است  که در درون خود حاوی فن دمنده و الکتروموتور می باشد. در اطراف اتاقک فلزی، پدهای پوشالی یا همان واسطه های تبخیری قرار دارند. سیستم کولرهای آبی بسیار ساده است؛ در این کولرها تامین هوای خنک به وسیله آب و بدون استفاده از تجهزات پیشرفته صورت می گیرد؛ وقتی کلید پمپ را روشن می کنیم، آب به کمک الکتروپمپ، از راه ناودانی ها روی پوشال می ریزد. در همین حین روشن کردن کلید الکتروموتور موجب حرکت فن دمنده شده و آب ریخته شده روی پوشال ها تبخیر می شود، این تبخیر نیاز به گرفتن گرمای محیط و سرد کردن هوای اطراف دارد و به  این ترتیب هوای خنک تهیه شده از دریچه خروجی کولر وارد اتاق می شود. برای اطلاع از قیمت انواع کولر آبی در فروشگاههای معتبر به صفحه لیست قیمت کولر آبی در سایت ایمالز مراجعه کنید و خریدی مطمئن و به صرفه را با یک کلیک تجربه کنید.

 

انواع کولر آبی


راهنمای خرید کولر آبی در سال 1401

با توجه به تنوع بالای کولر آبی هایی که در بازار یافت می شوند، بهتر است قبل از انتخاب و خرید کولر، به محل نصب کولر خود توجه کنید. انواع کولر آبی عبارتند از: پشت بامی، پشت پنجره ای، پرتابل و مینی رومیزی . نحوه عملکرد همه این مدل ها مشابه یکدیگر است و تفاوت آنها فقط در بالاترین حد خنک کنندگی و طراحی ظاهری آنها می باشد. دو مدل پرتابل و مینی رومیزی که فضای کمی  را اشغال می کنند، برای خنک کردن محیط های کم جا بسیار مناسب هستند. مدل های پشت پنجره ای، مناسب برای نصب در پشت پنجره  بالکن یا حیاط هستند. کولرهای پشت بامی که قاعدتا محل نصب آنها روی پشت بام می باشد، در دو مدل بالا  زن و رو به رو زن تولید می شوند و هوای خنک شده را به کمک کانال به داخل ساختمان می فرستند.

ابعاد و قدرت کولر آبی

توان و قدرت الکتروموتور یکی دیگر ازنکته های مهمی است که باید برای انتخاب و خرید کولر آبی در نظر گرفت. زیرا وظیفه حرکت دادن فن دمنده و انتقال هوای خنک بیشتر به داخل اتاق یا محیط موردنظر به عهده الکتروموتور می باشد. البته منظور این نیست که هرقدر حجم کولر آبی شما بیشتر باشد، عملکرد  و بازده کولر بهتر است؛  بلکه قدرت هوادهی کولر آن چیزی است که باید به آن توجه کرد.


راهنمای خرید کولر آبی در سال 1401

ظرفیت هوادهی کولر آبی در مقادیر 2000 الی 7000 cfm ساخته و به مشتریان عرضه می شود. معیار انتخاب مقدار ظرفیت در خرید کولر آبی، میزان آفتابگیری و متراژ محیط است. درصورتی که ظرفیت هوادهی کولر در تناسب با شرایط ساختمان نباشد، مشکلات ناشی از این عدم تناسب موجب رنج شما خواهد شد. برای مثال اگر ظرفیت هوادهی کولر بیشتر از نیاز ساختمان باشد، سروصدای زیاد کولر در حین عملکرد، انتقال سرمای بیش از حد به اتاق و مصرف بالای برق مشکلاتی هستند که به وجود خواهند آمد. همچنین استفاده از کولرآبی که ظرفیت هوادهی آن کمتر از نیاز محیط باشد، منجر به عدم تامین مقدار کافی هوای خنک شده و هوای اتاق شما مطبوع  و خنک نخواهد شد.

از چه پوشالی برای کولر استفاده شود؟

جنس پوشال های استفاده شده در کولر آبی، موضوع دیگری است که باید در انتخاب کولر به آن توجه داشت. همانطور که در ابتدا گفته شد، پوشال ها به عنوان واسط های تبخیری در اطراف اتاقک کولرآبی قرار می گیرند. این پدهای پوشالی در دو نوع سلولزی و معمولی تولید و عرضه می شوند. پدهای سلولزی از تراکم و فشردگی بالایی برخوردارند و به همین خاطر علاوه برتبخیر بالایی که دارند، از ورود ذرات ریز و گرد و خاک به دورن اتاقک کولرآبی جلوگیری می کنند. این نوع از پوشال برای استفاده در شهرهایی با آلودگی هوای بالا بسیار مناسب است. امروزه مدل های پوشالی قدیمی از پوشال و الیاف مرغوب ساخته می شوند و لذا نسبت به مدل های قدیمی قابلیت خنک کنندگی بیشتری دارند همچنین ذرات معلق کمتری را به درون اتاقک کولر عبور می دهند.

اجزای سازنده کولر

حال که به مهم ترین فاکتورهای انتخاب و خرید کولر پرداختیم، نوبت می رسد تا به بررسی دیگر اجزا و قطعات کولرهای آبی بپردازیم. کولرآبی همانند هر سیستم دیگری ساخته شده توسط مجموعه ای از قطعات است که عملکرد درست هر جزء و همچنین هماهنگی بین اجزا موجب افزایش کارایی سیستم خواهد بود. به کارگیری متریال اصلی در ساخت کولرهای آبی باعث می شود تا دستگاه های عرضه شده از قدرت خنک کنندگی بالایی بهره مند باشند. محصولات این برند به دلیل استفاده از قطعات اصلی و باکیفیت، محصولاتی با قدرت خنک کنندگی بسیار بالا هستند.


راهنمای خرید کولر آبی در سال 1401

در اینجا به برخی از اجزای اصل می پردازیم:

دریچه هوا: این قطعه در ابتدای ورودی هوا و در داخل ساختمان قرار دارد. وظیفه دریچه هوا پخش کردن هوای خنک در محیط است. به کمک دو ردیف پره های فلزی آلومینیومی موجود در دریچه که به صورت افقی و عمودی قرار گرفته اند میتوان جهت وزش باد خنک را تنظیم کرد. همچنین میتوان در زمستان ها با بستن دریچه هوای کولر از ورود هوای  سرد و گرد و خاک به داخل اتاق جلوگیری کرد.

الکتروموتور دو سرعته:  الکتروموتور وسیله ای است که با چرخاندن پروانه و فن دمنده موجب انتقال هوای خنک به درون دریچه ها می شود. معمولا میتوان قطعه الکتروموتور را به دوحالت تند و کند تنظیم کرد.


راهنمای خرید کولر آبی در سال 1401

بدنه کولر: بدنه کولرآبی اتاقکی ساخته شده از ورق فلزی است. در اطراف اتاقک پدهای پوشالی یا همان واسط های تبخیری به صورت متحرک قرار می گیرند و در یک طرف اتاقک دریچه مربوط به خروج هوا واقع شده است. با هدف جمع شدن آب مورد نیاز کولر، در کف اتاقک یک تشتک تحتانی تعبیه شده و قطعات سه راهی آب  و ناودانی ها هم در سقف اتاقک واقع شده اند.

پولی بزرگ و پولی کوچک: پولی بزرگ به پروانه و پولی کوچک به قطعه الکترموتور اتصال دارد. این دو پولی به صورت هم راستا قرار گرفته و به وسیله تسمه ای  به هم متصل می شوند و نیروی حرکتی را به پروانه منتقل می کنند.

پروانه یا فن: موتور یا پروانه، هوا را به منظور تهویه به داخل محفظه می کشد. میزان قدرت کولر و فن آن توسط حجم هوای ورودی در هر دقیقه محاسبه و ارزیابی می گردد.

الکتروپمپ: به منظور آب ریختن و خیس نگه داشتن دائمی پوشال ها ، وظیفه الکتروپمپ روانه کردن آب از مخزن به سمت ناودانی ها و سه  راه است.

شناور: شناور داخل تشتک کولر قرار گرفته و وظیفه ثابت نگه داشتن آب را به  عهده دارد.

برندهای برتر کولرآبی در ایران


راهنمای خرید کولر آبی در سال 1401

در کشورها، کولرهای آبی بخاطر بازده و کارایی بالایی که دارند به یکی از مرسوم ترین روش ها برای خنک کردن محیط تبدیل شده و طرفداران زیادی پیدا کرده اند. معمولا در اکثر شهرهای معتدل و در مناطق کوهستانی کشور، کولر مورد استفاده اهالی از نوع کولرآبی می  باشد. شرکت های داخلی زیادی در پاسخ  به نیاز بازار سالانه هزاران کولرآبی را تولید کرده و به بازار و مصرف کنندگان ارائه می دهند. به  این ترتیب شما در هنگام خرید کولر خود با ده ها برند مواجه خواهید شد که درصورت نداشتن اطلاعات کافی درمورد این برندها ممکن است باعث سردرگمی شما شده و انتخاب دشوار شود.

برند آبسال

آبسال یکی از بهترین برندهای کولرآبی در ایران است. این برند در همان ابتدای سال تاسیس خود، به طراحی و تولید انواعی از لوازم خانگی با کیفیت بالا پرداخت و به این ترتیب توانست در همان سالهای اولیه سهم قابل توجهی از فروش بازار را تصاحب کند. این کارخانه تولیدی درسال 1335 و در شهر تهران تاسیس شد و به بهره برداری رسید. شرکت آبسال با استفاده از ایده های جدید و خلاقانه و بکارگیری فناوری روز در تولید و طراحی محصولات خود، محصولاتی با کیفیت بالا تولید و در بازار رقابت به عرضه گذاشت. کولرآبی یکی از آن تولیدات پرفروش برند آبسال است. داشتن تولیداتی با ظرفیت  هوادهی و موقعیت  نصب های گوناگون، این برند را به یکی از بهترین تولیدکنندگان کولر آبی مبدل ساخت. همچنین الکتروموتورهای پرقدرت به  کار رفته در ساخت کولرآبی های آبسال ، بیشترین بازده را همراه با کمترین میزان مصرف انرژی دارند. از آنجا که کولرآبی معمولا در فضای خارجی و در معرض هوای آزاد قرار می گیرد، ساخت بدنه کولر از جنس مناسب بسیار مهم است. انتخاب شرکت آبسال در تولید بدنه کولرآبی، ورق گالوانیزه محکم پوشیده از رنگ پودری می باشد. و به همین خاطر بدنه کولرهای تولیدی این شرکت از مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی برخوردارند. مدل های مختلف این برند کولر عبارتند از : پشت بامی، مینی، پرتابل،  کم مصرف، بالازن یا خروجی از بالا و ... . الکتروموتور کره ای BLDC در کولرآبی های آبسال قدرت خنک کنندکی بالایی را به کولرهای این برند داده است. از دیگر خصوصیات کولر آبی های آبسال در جایگاه بهترین برند کولرآبی می توان به A بودن رده مصرف انرژی، تولید صدای اندک در زمان عملکرد و به بازدهی بالای آن اشاره کرد. کولرآبی های تولیدی برند آبسال همواره با 5 سال گارانتی و خدمات پس از فروش در نمایندگی های فعال سرار کشور به مشتریان عرضه می شود.جهت مشاهده قیمت انواع مدلهای این برند به صفحه لیست قیمت کولر آبی آبسال در سایت ایمالز مراجعه کنید.


راهنمای خرید کولر آبی در سال 1401

برند انرژی

کولرآبی های انرژی یکی دیگر از بهترین انواع کولرآبی های موجود در بازار است. این کارخانه تولیدی در سال 1348 در شهر قم تاسیس شد و با استفاده از فناوری های روز دنیا به به طراحی و تولید سیستم های گرمایشی باکیفیت پرداخت و روانه بازار رقابت کرد. بکارگیری اجزا و مواد اصلی در ساخت کولر آبی های برند انرژی باعث شد تا این برند در همان سال های اولیه از جایگاه برجسته ای در میان رقیبان خود برخوردار شود. در سال 1370 پس از چند دهه حضور شرکت در عرصه تولید سیستم  گرمایشی ، گروه تولیدی این برند به کمک مدیران مجرب و متخصصین حرفه ای خود به تولید تجهیزات سرمایشی مانند کولرآبی سلولزی پرداخت و به این ترتیب این دسته از سیستم های تهویه مطبوع را هم به محصولات تولیدی خود اضافه کردند. واسط های سلولزی به کار رفته در کولرآبی های انرژی باعث افزایش راندمان و بازده در این کولرها شدند. می توان گفت که این کولرها با کمترین مصرف انرژی بیشترین بازدهی را دارند؛ چراکه بکارگیری پدهای سلولوزی موجب می شود تا هوای خنک بیشتری به دریچه خروجی کولر منتقل شود. تنوع بالای مدل های کولرآبی  عرضه شده توسط این برند موجب شد تا برند انرژی، از بهترین برندهای کولرآبی بازار به حساب آید. از این برند می توان مدل های خروجی از بالا، بهار ساز، فن آکسیال و پشت بامی را نام برد. محصولات برند انرژی دارای استاندارد 9001 ISO هستند. محصولات شرکت انرژی دارای 24 ماه گارانتی و خدمات پس از فروش در نمایندگی های فعال سرار کشور هستند.

برند لورچ

برند لورچ یکی دیگر از بهترین های کولرآبی بازار می باشد. این شرکت فعالیت وسیعی در طراحی و تولید انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی داشته و هرساله میلیون ها دستگاه تولیدی خود را در بازار رقابت عرضه و توزیع می کند. این کارخانه در سال 1356 و در شهر اصفهان تاسیس و از آن بهره برداری شد. کارخانه لورچ در همان سال های اولیه حجم قابل توجهی از فروش بازار را تصاحب کرد. چرا که برای تولید محصولات خود به استفاده از ماشین آلات پیشرفته وکمک گیری از نیروی کار متخصص پرداختند. کولرآبی لورچ که از سطح کیفیت بسیار بالایی برخوردار است به عنوان یکی از پرفروش ترین محصولات لورچ و یکی از بهترین کولرآبی ها در بازار کشور شناخته می شود. طراحی و ساخت کولرهای این برند به گونه ای است که حین عملکرد خود بیشترین بازده را همراه با کمترین مقدار مصرف انرژی داشته باشند. کولرهای برند لورچ دمای محیط را در مدت کوتاهی به درجه مطلوب می رسانند. مثال هایی از انواع کولرآبی های این برند عبارتند از: پشت بامی، پرتال، بالازن و سلولزی که هر کدام از این  مدل ها در ظرفیت های هوادهی متنوعی ساخته شده و به بازارعرضه می شوند. برای خنک سازی و مطبوع ساختن هوا در محیط هایی با متراژهای مختلف، می توان از سیستم های تهویه مطبوع  این برند استفاده کرد؛ چراکه کولرآبی های برند لورچ قدرت خنک کنندگی بسیار بالایی دارند.این قدرت بالای خنک کنندگی به دلیل استفاده شرکت از قطعات و اجزای اصلی در ساخت کولرهای خود است. بدنه کولرآبی های لورچ از جنس ورق گالوانیزه محکم و مقاوم بوده و در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم است. به  کار گیری این جنس در بدنه کولر عمر دستگاه را طولانی تر می کند. کولر آبی های لورچ دارای 1 سال گارانتی و خدمات پس از فروش در نمایندگی های فعال سراسر کشور می باشند. جهت اطلاع از قیمت لحظه ای انواع مدلهای این کولر در فروشگاههای آنلاین معتبر در سراسر کشور به صفحه لیست قیمت کولر آبی لورچ در سایت ایمالز مراجعه کنید.


راهنمای خرید کولر آبی در سال 1401

برند برفاب

برند برفاب هم یکی دیگر از بهترین برندهای کولرآبی بازار است. این کارخانه تولیدی در سال 1369 در شهر چهارمحال و بختیاری تاسیس شد و به بهره برداری رسید. آغاز به فعالیت این برند همراه با تولید لوازم خانگی بود. اما  در سال 1370 با توجه به نیاز بازار، کولرآبی را نیز به محصولات تولیدی خود اضافه کرد. سطح کیفیت بسیار بالای محصولات برند برفاب باعث شد تا در همان سال های اولیه ورود به بازار جایگاه بسیار خوبی را در میان رقیبان پیدا کند. کولرآبی های این برند تجهیزاتی بسیار خنک کننده هستند که در عین حال مصرف انرژی کمی دارند. مثال هایی از مدل های کولرآبی برفاب عبارتند از مدل های پشت بامی، خروجی از بالا، پرتابل ایستاده،  رومیزی و مدل مینی. تمام این مدل ها در ظرفیت های هوادهی متنوعی طراحی شده و به فروش می رسند که می توان با توجه به متراژ محیط  ظرفیت مورد نیاز را انتخاب کرد. بودنه کولرآبی های برفاب از ورق گالوانیزه پوشیده از رنگ پودری ساخته شده است که این جنس موجب مقاومت بالای بدنه در برابر تابش خورشید و بارش باران شده و به این ترتیب موجب افزایش عمر دستگاه می شود. برند برفاب یکی از برندهایی است که در لیست بهترین شرکت های سانده کولرآبی قرار می گیرد. کولرآبی های برفاب به همراه یک سال گارانتی و خدمات پس از فروش در نمایندگی های فعال سراسر کشور به مشتریان عرضه می شوند.

 


نظرات کاربران