راهنمای خرید قاب عکس

راهنمای خرید قاب عکس

 آیا قصد دارید تا عکس های خود را که در آلبوم های قدیم دارید بیرون آورید و در منزل خود آن را در معرض دید قرار دهید؟ شما با این کار می توانید به خوبی دکوراسیون منزل را نیز تغییر دهید که هم کار بسیار کم هزینه ای است و هم اینکه سبب می شود تا خاطرات شما زنده شود. ولی پس از این که عکس مورد علاقه خود را چاپ کردید باید برای آن به دنبال یک قاب عکس مناسب باشید تا ظاهر عکس خود را زیبا کرده و آن را به یک کار هنری مبدل کنید. هرچند که انتخاب قاب عکس کار راحتی است. ما در این مقاله برای شما نکاتی را در ارتباط با انتخاب درست قاب عکس بیان نموده ایم و شما پس از خواندن این مطالب قادر خواهید بود تا قاب با کیفیتی را‌خریداری نمایید. در دنیای امروز انواع متنوع قاب در سایز های متنوع در بازار موجود است. در بین این مدل ها، قاب عکس های چوبی، فلزی و سیاه و سفید بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند و در صورتی که از آن ها به طور مناسب استفاده شود عکس ها را جذاب تر خواهد کرد.برای آگاهی از قیمت قاب عکس های متنوع به صفحه لیست قیمت سایت ایمالز مراجعه فرمایید.

قاب عکس‌های مدل چوبی

چوب که یک جنس طبیعی است با خود احساس گرمی و قدیمی بودن را به همراه دارد.‌متناسب با طرح پایانی که در ذهن دارید، قاب عکس های چوبی با رنگ های مختلفی در بازار موجود اند و می توانند تا با عکسی که قرار است درون خود داشته باشند متضاد یا مکمل باشند. در صورتی که عکس ها دارای رنگ بندی های گرم مانند قهوه ای، قرمز و نارنجی باشند در قاب عکس های چوبی تیره ای که چوب آن ها از جنس گردو و ماهون باشد بسیار جذاب تر دیده خواهند شد. همچنین برای عکس های با رنگ بندی رنگ های سرد مانند سبز، بنفش و آبی قاب عکس های چوبی روشن تر که چوب آن ها از جنس بلوط و کاج است مناسب خواهند بود. 

انتخاب مدل و رنگ قاب عکس به نحوه دکور بخش های مختلف منزل نیز مرتبط است. طراحی در قاب عکس های چوبی می تواند خیلی ساده یا خیلی طرح دار باشد. شما باید متناسب با دکوراسیون منزل خود که می تواند سنتی، جدید یا روستیک باشد قاب عکس مناسبی بخرید.  

رنگ قاب عکس ها

در صورتی که از قاب های به رنگ سفید یا مشکی درست استفاده شود عکس درون خود را زیباتر نشان خواهند داد. قاب عکس های مشکی دارای ظاهری جذاب و رسمی هستند اما قاب عکس های سفید غیر رسمی می باشند. قاب عکس های به رنگ سفید و مشکی هردو علاوه بر این که ساده به نظر می آیند اما خیلی جذاب و جدید هستند. قسمت های تیره عکس در قاب عکس های مشکی برجسته تر به نظر می آیند. در نهایت برای تصاویری که در رنگ بندی خود علاوه بر رنگ های تیره دارای رنگ های روشن نیز هستند قاب عکس مشکی بسیار مناسب خواهد بود. کارایی قاب های سفید نیز مانند قاب های مشکی است.‌با قاب های سفید قسمت های تیره عکس مشخص تر خواهد بود و قسمت های روشن زمینه اصلی را تشکیل می دهند . این نوع قاب ها برای عکس های غیر رسمی انتخاب بسیار خوبی هستند. برخی از اشخاص نیز هستند که از قاب های مشکی یا سفید برای تصاویر سیاه سفید خود استفاده می نمایند. جای دادن تصویر سیاه سفید در یک قاب سفید یا مشکی، به دیوار منزل ظاهر بسیار جذابی می دهد.

 راهنمای خرید قاب عکسراهنمای خرید قاب عکس

قاب عکس‌های فلزی

قاب های فلزی مانند قاب های مشکی دارای ظاهر بسیار جذاب و جدیدی هستند. این مدل قلب ها رنگ آمیزی عکس را به صورت برجسته نشان می دهند و به تصویر ظاهر تازه و چشم نوازی می بخشند. این نوع زیبایی این قاب ها است که آن ها را برای عکس های خانوادگی، عروسی و محیط طبیعی مناسب کرده است. قاب های فلزی مناسب عکس های سیاه سفید نیز هستند و برای عکسی که داخل خود جای می دهند یک نوع تضاد رنگی به وجود می آورند. 

تابلو شاسی

از تابلو شاسی ها در ایران به شدت استقبال می شود. در این مدل عکس چاپ شده روی یک قطعه چوب قرار داده می شود. از ویژگی های این روش این است که به بیننده یک نوع حس جدید و بدون چارچوب می دهد. این مدل ها به خاطر وزن سبکی که دارند به آسانی به دیوار آویزان می شوند. تابلو شاسی ها در مقایسه با قاب های معمولی دارای قیمت خیلی پایینی هستند. 

جهت تهیه مناسب ترین قاب عکس باید به این نکات توجه داشته باشید:

برای هماهنگ بودن رنگ و قاب عکس زیاد سختگیر نباشید. ولی موقع خرید قاب رنگ بندی کلی تصویر خود را مد نظر قرار دهید. از قاب های روشن برای تصاویر غیر رسمی و از قاب های تیره برای عکس های رسمی استفاده می شود. این که قاب شما با چیدمان منزلتان هماهنگ باشد بسیار مهم تر از هماهنگ بودن رنگ قاب با تصویر داخل آن است.‌بهتر است قابی را خریداری نمایید که با چیدمان منزل شما متضاد یا مکمل باشد. نباید رنگ قاب عکس شما خیلی مشابه دیواری باشد که قرار است روی آن نصب شود. این نوع قاب ها جذابیت بیشتری دارند. رنگ قاب عکس شما با فرش منزلتان باید به طور کامل تفاوت داشته باشد اگر این طور نبود دیگر قاب شما جلوه نخواهد داشت.


راهنمای خرید قاب عکس
راهنمای خرید قاب عکس

آیا می توان چیزی را جایگزین قاب عکس کرد؟

شما می توانید به جای استفاده از قاب عکس، از روش های دیگری جهت نگه داری تصاویر خود استفاده کنید.

چاپ کردن تصاویر روی بوم

در صورتی که شما تصویر خود را روی بوم چاپ نمایید، تصویر شما ماندگار خواهد شد که این یک راهی است که دیگر به قاب نیاز نخواهید داشت. هرچند که شما می توانید در صورت تمایل پس از چاپ روی بوم عکستان را چاپ نمایید.

چاپ کردن تصاویر روی فلز

در این روش تصویر روی صفحه های فلزی که یک سانتی متر ضخامت دارند چاپ می گردد. تصویر شما در این روش ماندگار و با کیفیت خواهد بود و شما می توانید از آن جهت زیبایی اتاق خود استفاده نمایید. شما می توانید این تصاویر را به وسیله اتصالات فلزی یا چوبی روی دیوار نصب کنید و به راحتی جا به جا نمایید.

چاپ کردن تصاویر روی چوب

راه دیگر این است که شما می توانید تصاویر خود را روی چوب های ضخیم و با کیفیت زیاد چاپ نمایید. این راه نیز سبب زیبا جلوه کردن تصاویر شما می شود و پس از گذشت زمان نیز همواره جدید خواهد بود. همچنین از این روش می توانید به عنوان مکمل برای محیط های با چیدمان سنتی و قدیمی استفاده نمایید. در موقع خرید قاب علاوه بر نکاتی که عنوان کردیم باید به سلیقه خود نیز توجه داشته باشید و قابی را خریداری نمایید که از نظر خودتان ویژه باشد.  

انتخاب سبک تابلو

بهتر است قبل از تهیه یک تابلو هنری مشخص کنید که چه سبک کاری را دوست دارید.‌قبلا تابلو های هنری دارای تعداد اندکی بودند اما امروزه در این زمینه گزینه های متنوع و جذاب زیادی موجود است که شما قادر خواهید بود متناسب با سلیقه خود مناسب ترین تابلو ها را در سبک های مدرن، کلاسیک، مینیمال و مانند آن برگزینید. به این منظور شما می توانید درون مجلات و صفحات اینترنتی که مربوط به هنر و چیدمان داخلی است و همچنین کار طراحان دکور داخلی و هنرمندان، صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام جست و جو نمایید.   

سایز تابلو ها


راهنمای خرید قاب عکسراهنمای خرید قاب عکس

بعد از این که سبکی را که دوست دارید را انتخاب کردید و پیش از خرید تابلو، باید سایز آن را مشخص نمایید. از با اهمیت ترین اقدامات پیش از تهیه تابلو ها این است که باید به سایز آن ها دقت داشته باشید. جهت مشخص نمودن سایز تابلو خود باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

۱_ فضا

طراحان چیدمان داخلی معتقدند بهتر است سایز تابلو ها بزرگ باشد. تابلو های با سایز بزرگ در بیشتر موارد طراحی چیدمان منازل را تکمیل می کنند. مثلا در صورتی که تعداد مبل ها یا سایر وسایل موجود در اتاق با در نظر گرفتن بزرگ بودن محیط آن کم باشند و از هم فاصله دار چیده شده باشند، به راحتی می توان یک تابلو بزرگ را در این محیط قرار داد که به خوبی به چشم می آید. 

۲_ اندازه و مدل دیوار ها

تابلو ها یا عکس های مناسب دیوار های بلند که مستطیل شکل هستند بهتر است عمودی انتخاب شوند. ولی تابلو های مناسب دیوار های افقی مثل دیوار راهرو ورودی خانه ها تابلو های افقی است. تابلویی که انتخاب می کنید باید تا اندازه ای بزرگ باشد و حداقل دو سوم یا سه چهارم کل دیوار را پوشش دهد. در صورتی که اتاق شما سقفی بلند و طاقی شکل دارد بهتر است از تابلو های بزرگی که تمام یک دیوار را بپوشاند استفاده نمایید. ولی در صورت کم بودن ارتفاع سقف باید یک تابلو کوتاه و افقی را به کار ببرید. 

۴_ خلق مجموعه ای از آثار هنری روی دیوار

جهت ایجاد یک مجموعه ی هنری روی دیوار بسیار بزرگ، شما باید از تابلوهای یک اندازه و یا با اندازه های متفاوت جهت اضافه نمودن زیبایی بصری استفاده نمایید. شما برای این کار باید از کار های هنری یک هنرمند، نقاشی هایی که رنگ زمینه آن ها مشابه باشند یا عکس های چاپی که معنی مشابهی دارند استفاده نمایید. در این میان سعی کنید تابلو های سری که یک اثر هنری در کنار هم ایجاد می کنند را فراموش نکنید. بعد از این که درباره سبک تابلو مورد نظر خود تصمیم گرفتید و آن را انتخاب کردید حالا می توانید ان را خریداری نمایید. در صورتی که زمان زیادی برای این که در مراکز فروش دنبال تابلو مورد علاقه خود باشید ندارید، می توانید آن را از فروشگاه های معتبر آنلاین خریداری نمایید. چون در هنگام خرید آنلاین شما قادر نیستید تا اندازه های واقعی تابلو مورد نظر را مشاهده کنید، باید بیشتر دقت کنید تا بتوانید تابلوی مناسبی را از لحاظ سبک و ابعاد خریداری نمایید. در هنگام خرید به صورت آنلاین باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱_ بهتر است با دقت زیاد تابلویی را که از لحاظ سبک و سایز با محیط خانه شما و چیدمان اطرافش هماهنگ باشد انتخاب نمایید. ابتدا با دقت زیاد سایز و سبک را مشخص کنید و سپس شروع به جست و جو نمایید. در صورتی که نمی دانید آیا تابلو انتخابی با چیدمان منزل شما هماهنگ است یا خیر بهتر است رنگ تابلو را از بین رنگ های موجود در چیدمان منزل خود انتخاب نمایید تا در صورتی که قسمتی از چیدمان را تغییر دادید باز هم تابلو با وسایل هماهنگ باشد.


راهنمای خرید قاب عکسراهنمای خرید قاب عکس

نصب کردن تابلو ها

بعد از تهیه تابلو، حالا باید آن را نصب نمایید. در صورتی که نصب تابلو درست انجام نشود امکان دارد نمای خوبی از خود نشان ندهد. بهتر است جهت نصب تابلو به موارد زیر دقت داشته باشید:

۱_ یکی از اشتباهاتی که بیشتر اشخاص آن را انجام می دهند این است که آنقدر تابلو را بالا می آویزند که جهت دیدن آن ها باید به طور کامل سرتان را بالا ببرید. اصولا باید تابلو های هنری را به گونه ای نصب کنید که در مسیر دید افراد با قد حدودا ۱۶۷ تا ۱۷۲ سانتی متری باشد و افراد بدون اینکه لازم باشد سرشان را زیاد بالا یا پایین بیاورند قادر باشند تابلو ها را ببینند.

۲_ در صورتی که قصد دارید تا تابلو را روی دیوار بالای طاقچه، مبل یا شومینه منزل نصب نمایید بهتر است اندازه آن به اندازه سه چهارم پهنای مبل یا شومینه باشد و ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر باید از آن بالاتر نصب شود. لازم نیست که حتما این اندازه گیری دقیق باشد و با یک دید هم می توانید این سایز را بزنید.

۳_ اگر قصد دارید به جای یک تابلوی بزرگ از چند تابلو در کنار هم استفاده کنید باید آن ها را به گونه ای کنار هم قرار دهید که به هم نزدیک باشند نه این که آن ها را در روی تمام دیوار پخش نمایید.


راهنمای خرید قاب عکسراهنمای خرید قاب عکس

۴_ در صورتی که قصد دارید چندین تابلو را به شکل یک مجموعه نصب نمایید، باید از مرکز دیوار شروع نمایید و کم کم تابلو ها را به اطراف آن اضافه کنید. شما می توانید از صفحات وب برای گرفتن ایده جهت دکوراسیون تابلو ها استفاده نمایید. بهتر است پیش از نصب، طرحی را که می خواهید روی دیوار پیاده نمایید را طبق مدلی که برنامه ریخته اید در کف اتاق بچینید.

۵_ یکی از موثر ترین روش ها خصوصا در تابلوهایی که موضوع آن ها نقاشی است، نصب نمودن تابلو ها به شکل شبکه ای است. برای این منظور تابلو های سیاه و سفید بسیار مناسب اند. در این روش شما باید تابلو ها را با مرز یکسانی از هم مثل یک تور جدا نمایید.

۶_ بهتر است تمام دیوار ها را با تابلو های هنری پر نکنید. در صورتی که تعداد کمی تابلو را نصب نمایید محیط را دوست داشتنی تر می کنید.

۷_ شما برای جلب نظر بیننده حتما نباید تابلو های بزرگ نصب کنید گاهی تنها نصب تابلو های کوچک موثر خواهد بود. این مدل نصب تابلو انگار به گونه ای است که به مخاطب اشاره می کند که : بهتر است کمی نزدیک شوی تا بهتر ببینی.

۸_ در صورتی که قصد دارید کمی خلاقیت به خرج دهید و محیط پیچیده ای را به وجود آورید باید تابلو را در قسمتی نصب کنید که با چیدمان منزل شما حالت لایه لایه ایجاد کند. مثلا بهتر است قاب را در نقطه ای قرار دهید که یک میز در گوشه ای از آن قرار بگیرد و روی آن میز گلدانی را قرار دهید که برگ های آن روی قسمت کوچکی از تابلو سایه ایجاد کند یا اینکه با قرار دادن چراغ خواب روی میز نور رنگی آن روی قسمتی از تابلو قرار بگیرد.

۹_ بهتر است قاب را خیلی سست نیاویزید تا اگر کسی در اتاق را محکم بست، تابلو روی زمین نیفتد. این کار علاوه برا داشتن خطر سبب صدمه دیدن قاب می شود. پیش از شروع نصب نمودن تابلو، بررسی نمایید که برای نصب محکم و با امنیت زیاد به چه وسایل نیاز دارند.


راهنمای خرید قاب عکسراهنمای خرید قاب عکس

۱۰_ برای حرف آخر لطفا جهت قرار دادن قاب ها فقط به آویزان نمودن آن ها روی دیوار فکر نکنید. می توانید قاب های خود را روی پیانو، بالای تخت یا روی میز قرار دهید. در صورتی که این موارد برایتان عجیب است لطفا یک مرتبه این کار را انجام دهید.


نظرات کاربران