;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

آشنایی با پورت یو اس بی و انواع آن

1398/11/21 - 6:36 بعد از ظهر

پورت های متفاوتی روی تلویزیون ها و دیگر دستگاه های دیجیتال تعبیه شده اند که دارای استفاده های گوناگونی هستند و جهت وصل کردن همه ی پخش کننده ها به تلویزیون و یا نمایشگر رایانه کاربردی می باشد. درگاه ها در انواع متفاوت در پشت مانیتورها و تلویزیون ها گذاشته شده اند و با رنگ های مختلفی رنگ آمیزی شده اند. طراحان و سازندگان این وسایل با دقت به استفاده هایی که مصرف کنندگان و مشتریان از نمایشگرها دارا می باشند، درگاه ها را روی این نشانگرها گذاشته اند. تعداد بالای این درگاه ها در بعضی جاها ممکن است برای استفاده کنندگان حیرت انگیز و نشاط آور باشد، ولی خیلی ها هستند که اهمیت و کاربرد درگاه ها را نمی دانند و تنها به زیاد بودن تعداد آنها توجه می نمایند.

درگاه یو اس بی و استفاده از آن


درگاه یو اس بی مخفف Universal Serial Bus است و برای وصل شدن سخت افزارها و کامپیوترها به همدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. درگاه USB از پراستفاده ترین پورت های تعبیه شده روی تلویزیون ها می باشد. این درگاه توسط طراحان و سازندگان تلویزیون ها برای بروزرسانی سیستم و همچنین اصلاح نقص های نرم افزاری به کار گرفته می شود. در بعضی جاها کنار این درگاه حرف Service نوشته شده است. در طراحی مدرن تلویزیون ها می توان این پورت ورودی و خروجی را برای وصل هارد اکسترنال و یا فلش مموری به کار برد و رسانه های صوتی و یا صوتی تصویری که بر روی حافظه ی آنها می باشد را بر روی تلویزیون می توانید نشان دهید. بعلاوه از راه این درگاه قادرید یک شارژر برای بعضی مواقع به وجود بیاورید. فقط با وصل کردن کابل به پورت، به شما این امکان را مهیا خواهد ساخت. اگرچه برای بعضی از وسایل امکان دارد مورد استفاده قرار  نگیرد و مقدار وات لازم برای شارژ را مهیا نکند. اگر وسیله با تلویزیون همخوانی و تناسب داشته باشد، می توان وسایل دیگری هم مانند تبلت، دسته بازی، موبایل و غیره را نیز به ان متصل نمود. درگاه یو اس بی از پراستفاده ترین و پرطرفدارترین درگاه های می باشد که بر روی اغلب وسایل الکترونیکی مانند کامپیوتر، موبایل، موس، لپ تاپ، پرینتر، تلویزیون و غیره وجود دارد و برای اپدیت نرم افزار و وصل وسایل به هم دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. از پراستفاده ترین درگاه ها، درگاه HDMI و LAN است، که البته درگاه یو اس بی هم از همین طبقه می باشد و از پراستفاده ترین ها می باشد. ولی این درگاه کم کم دچار تغییرات و پیشرفت شدند و در نتیجه کارایی آنها نیز بیشتر شده است. نسل های گوناگونی از این درگاه وجود دارد که با آمدن نوع جدید و مدرن، به طبع خصوصیات و امکانات آنها هم  پیشرفته و قوی تر شده اند. نخستین نسل این درگاه ها به اسم USB v1.0 و بعد از آن دو نسل هم با عنوان USB v2.0 و USB v3.0 ارائه شده و در وسایل به کار برده شدند.


یو اس بی v1.0

درگاه یو اس بی (USB) و انواع گوناگون آناولین، نسل مدرن این درگاه ها یو اس بی v1.0 نامیده شده است. با وارد شدن این درگاه به جهان وسایل الکترونیکی در سال 1996 انقلابی به وجود آمد. ولی سرعت 1.5 مگابایتی این وسایل خیلی برای کاربران راضی کننده نبود و برای همین خیلی سریع فکر گسترش و توسعه این درگاه به ذهن طراحان و تولید کنندگان رسید.

یو اس بی v2.0

چهار سال بعد از آمدن نخستین نسل ، USB v2.0 به وجود آمد و در این پورت مشکل سرعت کم برطرف شد و اطلاعات با سرعت 480 مگابایت در ثانیه انتقال داده می شد. این نوع پورت سیستمی یکطرفه دارد، گرفتن و فرستادن اطلاعات در زمان های مختلف انجام می گرفت و فرستادن و گرفتن همزمان اطلاعات وجود نداشت. روی درگاه 4 خط برای اتصال وجود داشت که دو تا از آنها جهت ارسال اطلاعات، 1 اتصال دهنده به زمین و دیگری هم برای تامین برق مورد مصرف استفاده می شود، این جریان برق 100 میلی آمپر می باشد.

در درگاه یو اس بی بروزرسانی ها همچنان ادامه داشت و در نسل سوم سرعت خیلی بیشتر شد. سرعت فرستادن داده ها به 4.5 گیگابایت می رسید. این حجم سرعت جهت انتقال خیلی خوب است. 8 تا اتصال دهنده و دو برابر شدن تعداد آنها در مقایسه با نوع قبلی به دقت و سرعت درگاه اضافه نمود. در این درگاه دو اتصال دهنده برای فرستادن داده، دوتا برای گرفتن اطلاعات و چهار اتصال دهنده دیگر برای سرعت می باشد و سبب بالا رفتن سرعت می شوند. منبع انرژی برق در این سری تقویت شده و تقریبا تا 900 میلی آمپر رسیده است. علاوه بر این برای شارژ کردن چهار وسیله الکترونیکی با هم می توان به کار برد و به خصوصیات مورد استفاده در این وسیله افزوده شد.


تفاوت یو اس بی v2.0 و یو اس بی v3.0

در نسل دوم و سوم برجسته ترین تغییراتی که به وجود آمد عبارت اند از: بیشتر شدن سرعت، مقدار سرعت 10 برابر بیشتر شده و از 480 مگابایت به 450 گیگابایت تغیر پیدا کرده، این رقم بسیار مورد توجه می باشد. انرژی برق از 100 میلی آمپر به 900 میلی آمپر بالا رفت، برای همین برق مصرفی برای وسایل بیشتری را تولید می نماید. تعداد اتصال دهنده ها از 4 به 8 خط ارتقا پیدا کرد و امکان گرفتن و فرستادن داده ها به طور دو طرفه مهیا شد. جهت تمییز این دو نسل از هم فقط باید رنگ یو اس نگاه کنید، USB v2.0 به رنگ سیاه و یو اس بی v3.0 به رنگ آبی طراحی شده است.

انواع و اندازه های ساخته شده از درگاه یو اس بی

انواع گوناگون از درگاه USB با سایز و شکل های مختلف طراحی و تولید شده اند تا در وسایل و دستگاه مختلف به کار برده می شوند. USB-type A از شکل های این پورت ارتباطی می باشد که موردپسندترین و پرکاربردترین وسایل را دارا می باشد. کامپیوترها و فلش مموری ها در بیشتر جاها این پورت استفاده می کنند. USB-type B شکل دیگر این درگاه می باشد که در پرینتر، اسکنر و غیره این نوع را بکار می برند.  انواع پورت A و B در اندازه Mini هم ساخته شده ند تا در وسایل ریزتر به کار برده شوند. بعضی از گوشی ها و MP3 Player ها این نوع را به کار می برند. برای وسایل ریز که بیشترشان گوشی هستند، از هر دو نوع اندازه Micro طراحی و تولید شده است. جهت  بکار بردن این درگاه و همچنین وصل شدن وسایل با رایانه سیم کابل ها یک طرف از نوع A و طرف دیگر اندازه Micro طراحی و ساخته می شوند.