;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید آب سرد کن

1398/6/28 - 04:33 ب.ظ

در حال حاضر بیشتر ادارات ، شرکت­ها ، بانک­ها و محل­های عمومی مثل فرودگاه و فروشگاه­ها ، دارای آب­سرد­کن هستند. حته به اهتمام شهرداری­ها و کاسبین محله­ها ، در خیابان­ها و محله­های مختلف هم آب­سردکن وجود دارد. آب­سردکن مدل­های گوناگون مناسب با سلیقه و نیاز مصرف­کننده دارند. در سال­های اخیر بدنه آب­سرد­کن­ها از جنس استیل ساخته می­شدند که ظاهر جذاب و چشم پسند و متناسب با محل کار و منزل نداشتند و همچنین مطابق با نام خود فقط آب را سرد می­کنند. امروزه با توجه به تغییر نیاز مصرف­کننده­ ، امکاناتی مانند گرم کردن و یا جوش آوردن آب هم به این دستگاه­ها اضافه شده است.

در این مقاله مدل­های گوناگون و مختلف دستگاه آب­سردکن ارزیابی کرده و شاخص­های مهم آن­ها را برای شما بیان می­کنیم. این نکته را در نظر داشته باشید که در این مقاله زمانی که از کلمه آب­سرد­کن استفاده می­کنیم منظور تمام دستگاه­هایی هستند که می­توانند آب را سرد کنند و احتمالا امکانات دیگر مانند گرم کردن آب را نیز دارند.

 

مزایای آب سردکن­ها

استفاده از آب سالم و بهداشتی نقش بسزایی در سلامتی انسان­ها دارد به گونه­ای که کم­آبی بدن می­تواند موجب بیماری و سست بودن بدن شده و حتی باعث مرگ شود. نتایج تحقیقات نشان­دهنده این است که بیش از 70 درصد بدن انسان را آب تشکیل داده است. یک انسان بزرگسال در روز باید 6 تا 8 لیوان آب معادل 2 تا 3 لیتر آب برای تامین نیاز بدن خود مصرف کند. مصرف بیشتر و یا کمتر از این مقدار موجب به خطر افتادن سلامتی فرد می­شود. مصرف آب بری زنده ماندن سلول­های بدن ، شادابی ، تنظیم دمای بدن و دفع سموم ضرورت دارد.

نوشیدن آب خنک در روزهای گرم تابستان غیر قابل اجتناب است ولی نداشتن اطلاعات کافی در خصوص چگونگی مصرف آب خنک می­تواند موجب بروز آسیب­های شدید و جدی برای مصرف کننده شود. خیلی از افراد برای تولید آب یخ ، از یخ­های حبه­ای ساخته شده در فریزر­ها استفاده می­کنند. آب یخ به علت داشتن دمای بسیار پایین موجب بروز عوارضی مانند سر درد ، سرماخوردگی ، یبوست ، افزایش چربی بدن حتی مشکلات کلیه و کبد شود. در صورتی گه آب خنک تولید شده توسط آ­ب­سرد­کن­ها دمای استاندارد داشته و برای تولید آب خنک این دستگاه­ها پیشنهاد می­شوند.

همانگونه که گفته شد آب یخ عارض بسیاری دارد . آب خنک مورد استفاده در مناطق مختلف دمای متفاوتی دارند. آب خنک در مناطق گرم و خشک باید گرم تر از مناطق سرد باشد. حدود دمای استاندارد و مناسب آب خنک در مناطق گرم و خشک بین 13 تا 18 درجه سانتیگراد و در مناطق سرد بین 10 تا 15 درجه سانتیگراد می­باشد.

در بین دستگاه­هایی که برای تولید آب خنک استفاده می­شوند ، آب­سرد­کن­ها جایگاه ویژه­ای دارند. امکان تولید آب ولرم و گرم در این دستگاه­ها دلیل مورد توجه قرار گرفتن آن­ها و محبوبیت در میان مصرف کننده­ها شده است ولی مانند خرید هر دستگاه الکترونیکی دیگری ، برای خرید آب­سردکن هم باید اطلاعات کافی داشت.

انواع آب­سرد­کن

از نظر اندازه ، آب­سرد­کن­ها دو مدل ایستاده و رومیزی دارند. مدل­های رومیزی ارای ارتفاع کم بوده و فضای کمی نیاز دارند. البته دارای محدودیت­های هستند که برای شما بیان می­کنیم. آب­سرد-کن­های ایستاده در شکل­های متنوع ارائه می­شوند و به علت بزرگ بودن می-توانند امکانات بیشتری داشته باشند.

آب­سرد­کن­ها نیاز به آب دارند و با توجه به نوع تامین آب نیز به مدل­های گوناگون تقسیم می­شوند.

دستگاه­های آب­سرد­کن بر اساس نوع تامین آب به سه گروه اصلی تقسیم می­شوند.

آب­سرد­کن­های منبع بالا ، آب­سرد­کن­های منبع پایین ، آب­سرد­کن­هایی که به آب شهری متصل هستند

آب­سرد­کن­های منبع بالا

در این اب­سرد­کن­ها همانگونه که از نام آن می­توان متوجه شد ، منبع یا دبه آب در بالای دستگاه قرار دارد. این دستگاه­ها به گونه­طراحی شده­اند که می­توان منبع­های مختلف با شکل­های گوناگون بر روی آن­ها نصب کرد. می­توان منبع­های سده و یا فیلتر دار استفاده نمود. چون تهیه منبع آب در هر نوع به عهده خریدار و مصرف کننده می­باشد ، صاحب آب­سرد­کن می­تواند از منابع آب در اشکال ، حجم­ها . کارایی مختلف استفاده کند. به طور معمول تولیدکنندگان آب­سرد­کن ، یک منبع ساده آب در کنار دستگاه ارسال می­کنند ولی همه شرکت­هایی که در زمینه تولید یا عرضه این دستگاه­ها فعالیت می­کنند این کار را نمی­کنند. آب­سرد­کن­های منبع بالا هم به صورت ایستاده و هم رومیزی تولید می­شوند. آب­سرد­کن­های ایستاده خود به سه زیرگروه تقسیم می­شوند. دستگاه­هایی که قسمت پایینی آن­ها فقط یک دیواره است. دستگاه­هایی که قسمت پایین آن­ها یک کابین و فضای خالی دردار است و دستگاه­هایی که قسمت پایین آن­ها مجهز به یک یخچال کوچک برای خنک کردن نوشیدنی­های بسته بندی­شده و مواد غذایی کوچک می­باشد.

آب­سرد­کن­های منبع پایین

در این محصولات ، منبع آب در قسمت پایین دستگاه قرار گرفته و آب به وسیله یک پمپ آب داخلی به سمت خروجی هدایت می­شود. از نکات مثبت این دستگاه­ها، زیبا بودن ، دور از نور آفتاب بودن آب و عوض کردن و یا پر کردن راحت منبع آب است. نبود منبع و یا دیگر تجهیزات اضافی بر روی دستگاه ، باعث می­شود تا بتوان این دستگاه را در دکور ، کابینت و ... قرار داد اما دیگر قسمت پایین فضای اضافی ندارد.

این آب­سرد­کن­ها فقط به صورت ایستاده تولید می­شوند ونمی­توان آن­ها را به صورت رومیزی استفاده کرد.

آب­سرد­کن­های متصل به آب شهری

گروه آخر دستگاه­های آب­سرد­کن ، دستگاه­هایی هستند که منبع آب نداشته و مستقیما به آب شهری متصل می­شوند. مهمترین شاخصه آن­ها این است که دیگر نیازی به خرید یا پر کردن منبع آب ندارند. استفاده از آب­سرد­کن­های متصل به آب شهری فقط در مکان­هایی امکان­پذیر است که به شیر آب دسترسی داشته باشد. این آب­سرد­کن­ها در اندازه­ای مختلف و به صورت­های ایستاده و رومیزی ارائه می­شوند و قسمت پایین آن­ها می­تواند کابین و فضای خالی یا یخچال داشته باشد.

آب سرد آب گرم

بیشتر دستگاه­های آب­سرد­کن که امروزه ساخته می­شوند می­توانند آب را تا دمایی نزدیک به جوش گرم کنند. بنابراین شما می­توانید با خرید یک دستگاه ، هم آب سرد و هم نوشیدنی گرم مانند چای کیسه­ای یا قهوه فوری و یا انواع دمنوش­ها را در کمترین زمان داشته باشید.

نکات ایمنی

در دستگاه­هایی که کیفیت ساخت بالا دارند و در آن­ها به نکات ایمنی هم توجه شده است ، افزون بر با سنگین کردن پایه­های دستگاه و طراحی خاص برای جلوگیری از واژگون شدن دستگاه بر اساس ضربه­های سهوی و احتمالی ، برای جلوگیری از سوختگی به وسیله آب داغ در دستگاه­های مجهز به آب­گرم­کن ، کلید ایمنی تعبیه شده است تا مصرف­کنده با آگاهی و دقت بالا اقدام به پر کردن لیوان خود کرده و کودکان کنجکاو خود را در معرض خطر قرار ندهند.

محل قرار گرفتن لیوان یا چکه گیر

اکثر مدل­های آب­سرد­کن­ها و آب­گرم­کن­ها در زیر خروجی آب ، لبه­ای برای قرار گرفتن لیوان وجود دارد. در بعضی نمونه­ها ، این تورفتگی یا بیرون­آمدگی مشبک طراحی شده است و چکه­گیر هم محسوب می­شود. مخزن یا سینی چکه­گیر باید قابل جدا شدن ، خالی کردن و شستشو باشند.

دیوار ، کابین ، یخچال

در مدل­های استاده آب­سرد­کن بهتر است قسمت پایین دستگاه نیز مورد استفاده قرار بگیرد و فقط یک دیواره برای زیبایی نباشد. وجود یک کابین برای نگه­داری لیوان­ها یا ظروف کوچک مناسب به نظر می­رسد و اگر این کابین قابلیت سرد کردن هم داشته باشد ، در حقیقت به عنوان یک یخچال کوچک مورد استفاده قرار می­گیرد. وجود یخچال در این دستگاه­ها کارایی زیادی دارد به طوری که ادارات کوچک و مغازه­ها را از خرید یک یخچال بزرگ بی­نیاز می­کند. استفاده از این­گونه دستگاه­ها در محل­های موقت مانند نمایشگاه­ها نیز کاربرد فراوان دارد.

جالیوانی

جالیوانی تقریبا در کنار هیچ مدلی از آب­سرد­کن­ها فروخته نمی­شود اما به مصرف­کننده به عنوان یک وسیله جانبی پیشنهاد داده می­شود. نمونه­های گوناگونی از جالیوانی وجود دارد. بعضی از جالیوانی­ها مجهز به آهن­ربا هستند و می­توان آن­ها را به بدنه فلزی آب­سرد­کن چسباند. در هنگام خرید این جالیوانی­ها باید از فروشنده در مورد جنس فلز به کار رفته در بدنه آب­سر­دکن سوال شود که آیا بگیر است یا نگیر. این اصطلاح به آلیاژ به کار رفته در جنس بدنه مربوط بوده و زمانی که جنس بدنه نگیر باشد آهن­ربا به آن نمی­چسبد. برخی دیگر از جالیوانی­ها قابلیت اتصال به دیوار را دارند و با استفاده از پیچ به دیوار متصل می­شوند.

خرید جالیوانی برای دستگاه آب-سرد­کن الزامی نیست و بیشتر افراد لیوان­ها را روی میز کنار دستگاه و حتی روی منبع آب میگذارند ولی برای مرتب بودن و تمیز ماندن لیوان­های کاغذی بهتر است از جالیوانی استفاده شود.

شیر یا پدال

در نمون­های قدیمی­تر دستگاه­های آب­سرد­کن از شیر آب استفاده شده است ولی در حال حاضر برای راحت شدن استفاده از دستگاه ، از پدال­های فشاری یا دکمه استفاده می­شود. تا وقتی که پدال فشار داده می­شود یا دکمه نگه­داشته شده­است آب خارج می­شود. البته برای آب داغ به طور معمول یک ضامن ایمنی هم برای امنیت بیشتر قرار داده می­شود. در مدل­های پیشرفته­تر می­توان مقدار آب خروجی را تعیین نمود و مصرف-کننده با قرار دادن لیوان زیر شیر خروجی و انتخاب آب سرد یا گرم ، مقدار مشخصی آب دریافت می­کند.

فیلتر

در نمونه­هایی که از منبع آب استفاده می­کنند می­توان از منبع فیلتردار استفاده کرد . در مدل­هایی که مستقیما به شیر آب متصل می­شوند آب پس از عبور از فیلتر­هایی که در مسیر نصب شده اند به دست مصرف کننده می­رسند. نصب و استفاده از فیلتر در آب­سرد­کن­هایی که در محل­های عمومی و شرکت­های بزرگ قرار دارند هزینه زیادی داشته و به صرفه نیست ولی اگر ار آب­سرد­کن در یک شرکت کوچک و یا خانه استفاده می­شود سبب تصفیه آب ، تمیز شدن و سلامت بیشتر آب نوشیدنی می­شود.

از امکاناتی که اجتمالا در دستگاه­های آب­سرد­کن پیش­بینی می­شوند می­توان قابلیت تنظیم دمای آب گرم ، روشن و یا خاموش کردن هر کدام از خروجی­ها ، محافظ شوک الکتریکی و نمایشگر LED نام برد. شاید استفاده از آب­سرد­کن در خانه­ها ضروری نباشد و از یخچال برای تهیه آب سرد و از کتری و سماور برای تهیه آب جوش استفاده شود ، ولی در شرکت­ها ، مغازه­ها و فروشگاه­های بزرگ یکی از لوازم ضروری به حساب می­آیند.

ترکیب چند دستگاه مختلف در یک دستگاه ( آب­سرد­کن ، جوش آور و یخچال ) از نظر اقتصادی نیز می-تواند به صرفه باشد. زمان خرید آب­سرد­کن باید به نیاز و انتظار خود از دستگاه توجه کرد زیرا که اختلاف قیمت نمونه­های مختلف بسیار زیاد است . لازم به ذکر است که دستگاه­هایی که توان سرمایش و گرمایش کمتری دارند مدت زمان بیشتری برای تهیه آب با دمای مورد نظر نیاز دارند.

مزایای استفاده از دستگاه­های آب­سرد-کن منبع دار

مشکلی که هنگام استفاده از آب­سرد­کن­هایی که به صورت مستقیم به آب شهری متصل می­شوند وجود دارد این است که این دستگاه­ها با لوله­های پلاستیکی به لوله­کشی شهری وصل می­شوند که دوام و مقاومت لازم را ندارند . دیده شده است که گاها این لوله­ها ترک برداشته و یا اشکالی برای آن­ها به وجود می­اید و محل قرار گیری دستگاه دچار مشکل شده و دچار آبگرفتگی می­شود. در حالیکه آب­سرد­کن-های منبع دار را می­توان در هر جا با چیدمان منزل یا اداره مطابقت داد و در هر جا که لازم است قرار داد.

آب­سرد­کن­های منبع دار را در هر نقطه که دوس داشته باشید می­توانید مستقر کنید. یکی دیگر از مزایای استفاده از این دستگاه­ها این است که منبع این دستگاه­ها تنها ظرفیت چند لیتر آب دارند و بزرگترین منبع 15 تا 20 لیتر آب می­تواند در خود جای دهد و چون به آب شهری نیز متصل نیستند احتمال آب­گرفتگی محل استقرار آنها بسیار کم است. یکی دیگر از مزایا این است که می­توان این دستگاه­ها را در هر جایی که برای شما راحت است و دوست دارید قرار دهید . از معایب این دستگاه­ها می­توان به این نکته اشاره کرد که ظرفیت آن­ها کم بوده و با مصرف ر 20 لیتر آب باید منبع آن را پر کنید. البته این نکته یک مزیت هم به شمار می­اید چون می­توانید از شربت هم در منبع این دستگاه­ها استفاده کنید.

نکات مهم که در خرید آب­سرد­کن باید به آن­ها توجه کرد.

  • آب­سرد­کن با مصرف برق بهینه خریداری نمایید. برق مصرفی دستگاه­ها با توان مصرفی آن­ها اندازه گیری می­شود.

زمانی که قصد خرید آب­سرد­کن دارید به توان مصرفی آن توجه نمایید. دستگاه­هایی با وات بالاتر ، توان بیشتری داشته و خروجی بالاتری دارند یعنی آب خنک­تری تولید می­کنند. این دستگاه­ها تی فور نامیده می­شوند و برای مناطق گرم و خشک ساخته شده­ و می­توانند آب را بیشتر خنک کنند. تلاش کنید دستگاهی بخرید که برای مناطق گرم و خشک مناسب است.

البته در کشور ما به علت اینکه بهای انرژی پایین است ، مصرف انرژی دستگاه در نظر گرفته نمی­شود. اگر از آب­سرد­کن کم مصرف استفاده کنید هزینه برق کمتری به شما تحمیل می­شود و با پیش­بینی­های صورت گرفته در خصوص افزایش قیمت انرژی در کشور از سال آینده ، پیشنهاد می­شود دستگاه­های کم مصرف خریداری نمایید.

  • توجه به دمای آب گرم تولید شده توسط دستگاه

نکته دیگری که در خرید آب­سرکن باید به آن توجه کرد دمای آب گرم تولید شده توسط دستگاه است. با در نظر گرفتن اینکه مصرف آب داغ ما زیاد است ، بهتر است آب­سرد­کنی انتخاب کنید که بتواند آب داغ در حد جوش تولید کند. اغلب دستگاه­های آب­سرد­کن آب را در حد 85 تا 90 دره سانتیگراد گرم می­کنند. دقت کنید که دستگاه انتخابی شما قابلیت گرم کردن آب در حد جوش و یا بالاتر از دمای جوش را داشته باشد چون با آب داغ تولید شده توسط دستگاه می­توانید چای ­ نسکافه و یا قهوه درست کرد.

  • دستگاه گارانتی­دار بخرید.

بهتر است آب­سرد­کنی بخرید که گارانتی معتبرداشته باشد. تولیدکنندگان ایرانی دستگاه آب­سرد­کن گارانتی مناسبی ندارند زیرا که سطح گارانتی در کشور پایین است اما واردکنندگان به ویژه واردکنندگان برندهای خاص ، به علت فشارهای دولت ، به طور معمول گارانتی معتبرتری ارائه می­کنند. در حقیقت بهتر است بگوییم هر آب­سرد­کن با هر نامی که می­خرید ، حتما مطمئن شوید که دستگاه گارانتی معتر داشته باشد.

داشتن گارانتی معتبر بسیار مهم است ، به خاطر اینکه بعضی از شرکت ها با اینکه بزرگ هستند ولی گارانتی معتبری ندارند. مانند شرکت ایران­خودرو که از تولیدکنندگان بزرگ کشور است ولی محصولات آن گارانتی مناسب ندارند.

نمونه­ای از آب­سرد­کن­ها برای قرار گرفتن روی میز طراحی شده­اند و در اصطلاح آن­ها را    آب­سرد­کن­های رومیزی می­نامند. آب­سرد­کن­های رومیزی خود در دو مدل منبع دار و قابل اتصال به آب شهری تولید می­شوند و معمولا بر روی اپن و یا نیم­طبقه قرار داده می­شوند.

تجربه شخصی من در رابطه با این آب­سرد­کن­ها خوب نیست. به علت اینکه اندازه کوچکی دارند ، موتور و کندانسور کوچکی داشته و قیمت آن­ها نیز بسیار بالا است . البته خود شما می­توانید در رابطه با آن­ها تحقیق کنید ولی باز هم در آخر به این نتیجه خواهید رسید که به علت استفاده از کندانسور و رادیاتور کوچکتربرای خنک کردن گاز ، فشار بیشتری به موتور وارد شده و موتور داغ می­کند و این عمل باعث می­شود میزان انرژی مصرفی دستگاه بیشتر شده و آب نیز به اندازه کافی خنک و گوارا نباشد.

  • آب­سرد­کن مجهز به قفل کودک برای آب کرم خریداری کنید.

برخی از آب­سرد­کن­ها برای آب گرم مجهز به قفل کودک هستند. وجود این قفل باعث می­شود تا هر کسی نتواند به آسانی از آب داغ استفاده کند و در نتیجه خطر سوختگی افراد کاهش پیدا می­کند.

  • آب­سرد­کنی بخرید که مجهز به سیستم قطع و وصل آب گرم و سرد باشد.

در برخی از آب­سرکن­ها در قسمت پشت کلید­هایی برای قطع و وصل آب سرد و یا آب گرم در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن­ها می­توان آب سرد و گرم را غیر فعال کرد. به زبان ساده شما با زدن دکمه موجود در پشت دستگاه می­توانید آب گرم یا آب سرد دستگاه را غیر فعال کنید. این کلید ها قابل تنظیم هستند به گونه­ای که فقط سیستم آب گرم و یا فقط سیستم آب سرد دستگاه کار کند.

  • دستگاهی بخرید که جالیوانی مخفی داشته باشد.

برخی از اب­سرد­کن­ها یک ویژگی خوب دارند که می­توان بر روی آن­ها جالیوانی نصب کرد ب گونه­ای که جالیوانی را از بیرون خریداری کرده و در قسمت مشخص شده نصب می­کنند و لیوان­ها را داخل آن قرار می­دهند. یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که بعضی از آب­سرد­کن­ها خود به صورت اختصاصی جالیوانی دارند که جالیوانی مخفی نامیده می­شود. به این صورت که در دستگاه یک قسمت برای جالیوانی مشخص شده و برای استفاده از آن باید درب آن را باز کرده ، لیوان را برداشته و دوباره درب را ببندید. البته در کشور ما از این دستگاه­ها بسیار کم وجود دارد و فقط آب­سرد­کن­های شرکت AZTECH ترکیه به جالیوانی مخفی مجهز هستند.

  • اهمیت جنس بدنه دستگاه در هنگام خرید

حتما در نظر داشته باشید که قسمت پشت دستگاه خریداری شده باید فلزی باشدزیرا در این صورت دستگاه استحکام بالایی دارد. همچنین دستگاه باید وزن مناسبی داشته باشد تا بتواند تعادل خود را حفظ کند. من به شخصه استفاده از آب­سرد­کن­های سبک را توصیه نمیکنم چون شاهد بوده ام که با کوچکترین ضربه­ای واژگون می­شود.

اغلب آب­سرد­کن­های موجود در بازار کشور ساخت چین بوده و دستگاه­های تولید کشورهای اروپایی و ترکیه خیلی کم در بازار دیده می­شوند. آب­سرد­کن­های چینی و دستگاه­های ایرانی که قطعات آن­ها در چین ساخته شده و در ایران مونتاژ می­شوند وزن بسیار کمی داشته و به آسانی با کوچکترین ضربه ای واژگون می­شوند. ولی آب­سرد­کن­های ساخت اروپا و ترکیه که اندکی گرانتر هستند به علت داشتن وزن بیشتر استحکام بیشتری دارند. در ساخت بدنه آن­ها از فلز و ای بی اس استفاده شده است.

  • آب­سرد-کن دارای شیر دکمه ای بخرید.

مهمترین نکته­ای که باید به آن توجه کنید این است که دو نوع شیر در آب­سرد­کن­ها وجود دارد. نوعی از شیرها، فشاری هستند مانند اهرم که آن را فشار می­دهید و آب درون لیوان ریخته می­شود. نوع دیگر دکمه هم به صورتی است که در سمت بالای دستگاه چند دکمه وجود دارد که با فشار دادن دکمه ، آب درون لیوان ریخته می­شود.

برخی از دستگاه­های آب­سرد­کن­ها مجهز به سیستم تصفیه آب و فیلتر هستند که یکی از مزایای خوب است. البته مجهز بودن به این سیستم هزینه بالایی برای شما دارد. یکی از مزایای آب­سرد­کن­های منبع دار این است که می­توان در آن­ها از منبع­های فیلتر دار که قیمت آنچنان بالایی ندارند استفاده نمود. این منبع ها قیمتی در حدود 70 تا 80 هزار تومان دارند در صورتی که اگر بخواهید برای دستگاه آب­سرد­کن متصل به آب شهری فیلتر خریداری کنید هزینه بیشتری باید بپردازید.