از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید انگشتر نقره و سنگ های قیمتی

راهنمای خرید انگشتر نقره و سنگ های قیمتی

عنصر Ag یا همان نقره، از دیرباز کاربرد­های زیادی در صنعت و جواهرات و تزئینات داشته است. دلیل این حجم از کاربرد را می­توان در ویژگی­های این فلز گران­­بها جست و جو کرد؛ ویژگی­هایی که به نوعی منحصر به فرد­اند. این ویژگی­ها شامل: سفیدی و براقیت، رسانای خوب گرما و جریان برق، واکنش پذیری بسیار اندک، نرم و چکش خواری هستند. در گذشته نقره، سیم نامیده می­شد و از بدو کشف خواص جالب آن، از آن در ساخت سکه، ظروف آشپزخانه، وسایل تزئینی و در صنعت استفاده شده است. امروزه، کاربرد­های صنعتی نقره شامل سنف­های عکسای، جواهرسازی و صنعت الکترونیک می­شود. تقریبا از اواخر قرن 18 تا اواسط قرن 20اُم، نقره مهم ترین عضو سیستم پولی کشور آمریکا بود. از سال­های پایانی قرن بیستم، کنگره آمریکا این فلز گران­بها را در جمع فلزات ارزشمند قرار داد.  اولین و بزرگترین تولید کننده نقره جهان کشور مکزیک هست و آمریکا، پرو و چین به ترتیب در ربته­های برتر لیست تولید کنندگانقرار می­گیرند.

عیار نقره

عیار، معیاری برای تعیین درصد خلوص فلزات گران­بها نظیر طلا، نقره، پلاتین و ... است. معمولا روی ظروف و جواهرات ساخته شده از طلا و نقره عددی حک می­شود که بیانگر عیار فلز به کار رفته در آن است. معمولا عیار طلا عددی بین 9 تا 24 است. عیار 24 همان طلای 99.9 درصد خالص است ولی به علت نرمی برای استفاده در جواهرات مناسب نیست. عیار فلز نقره را نیز عددی سه رقمی تشکیل می­دهد که با تقسیم کردن این عدد بر10، درصد خلوص نقره به دست می­آید. نقره خالص (عیار 999) که 99.9 درصد نقره  و 0.1 درصد ناخالصی است بسیار نرم بوده و مانند طلای خالص برای استفاده در زیورآلات مناسب نمی­باشد به همین دلیل برای بهبود نرمی آن، فلزات دیگری را مانند مس، به آن اضافه می­کنند!عیارمورد استفاده دراکثر لوازم تزئینی و جواهرات 925 (92.5 درصد نقره ) است ولی در ادامه، لیست نقره برخی کشور­ها و عیار­های مختلف آن­ها را مشاهده می­کنید.

بریتانیا (انگلیس): 958 – فرانسه: 950 – نقره روسی: 947 / 875 – نقره استرلینگ: 925 – اسکاندیناوی: 830 – آلمان: 800 / 835

همانطور که گفته شد، در زمان­های قدیم از نقره در سیستم پولی کشور­ها نیز استفاده می­شد.نقره به کار رفته در سکه­ها معمولا عیار 900 است یعنی 90 درصد آن­را نقره خالص تشکیل می­دهد و مابقی جز فلزات دیگری هستند که برای سخت­تر کردن نقره به آن اضافه شده­اند.

البته شایان ذکر است که علاوه بر زیبایی زیورآلات ساخته شده از نقره، عیار آن نیز روی قیمت و کیفیت کار تاثیر میگذارد و باید نسبت به عیار نقره توجه لازم را داشت.

تشخیص نقره اصل از بدل

وجود برچسب یا حکاکی

نقره استرلینگ با همان نقره به کار رفته در زیورآلات، عیار 925 دارد و جواهرسازان با حکاکی عیار روی قسمت­های دور از دید محصول و یا برچسب­های کوچک، خریدار را از عیار محصول آگاه می­کنند. برای دیدن حکاکی، به بخش داخلی و زیرین دستبند و یا انگشتر و حلقه خود نگاه کنید. البته ممکن است این حکاکی روی همه محصولات وجود نداشته باشد و یا شخصی روی جنس تقلبی حکاکی کند؛ بدین منظور، بهتر است از روش­های دیگر نیز برای تشخیص اصل بودن نقره استفاده کرده و از درستی آن اطمینان حاصل کنیم.

تیرگی

یکی از خصوصیات نقره تیره شدن آن پس از گذشت زمان است. نقره اصل تیره می­شود و جلای خود را از دست می­دهد. البته نقره­های آبکاری شده با عنصر رادیم برای مدت زیادی جلای خود را حفظ کرده و تیره نمی­شوند. نقطه قابل توجه اینجاست که نقره پس از تیرگی، با روش­هایی دوباره جلای خود را به دست می­آورد ولی نقره تقلبی پس از تیرگی دیگر به حالت قبلی باز نمی­گردد! در جنس بدل و تقلبی، با گذشت زمان درخشش جنس از دست می­رود و سطح آن زشت و نامطبوع می­شود و روی پوست رنگ سبز بر جای می­گذارد. در مقابل، نقره اصل پس از تیرگی می­تواند دوباره جلا بپذیرد و زیبایی خود را دوباره به دست بیاورد. این قاعده به سن نقره ربطی ندارد و نقره هرچقدر هم که قدیمی باشد خاصیت جلاپذیری خود را حفظ می­کند.

شکل ظاهری و بوی نقره

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به اصل بودن نقره خود شک داشته باشید اما امکان مراجعه به فرد متخصص را نداشته باشید! دراین مواقع، می­توان با روش­های خانگی نقره مورد نظر را تست کرد اما بهتر است برای اطمینان، به فرد متخصص نیز مراجعه بشود.

نقره اصل، نرم و صاف و یک­دست است اما نقره تقلبی پوسته پوسته شده و با لایه لایه شدن پس از مدتی، از یک­دستی خارج می­شود. نقره تقلبی بوی نامطبوع هم دارد. هر نوع بوی غیرمعمول و نامطبوع و گوگردی که از نقره شما منتشر شود، بیانگر تقلبی بودن آن است. نقره اصلی هیچ بوی عجیبی منتشر نمی­کند و شما می­توانید با بو کردن محصول مورد نظر تا حدودی از مرغوبیت و کیفیت جنس مطمئن شوید. البته همانطور که گفته شد روش­های خانگی همیشه جواب نمی­دهند و بهتر است به متخصص مراجعه شود.

راهنمای خرید انگشتر نقره و سنگ های قیمتی

استفاده از آهن­ربا

نقره نیز مانند برخی فلزات در مجاور میدان مغناطیسی آهن­ربا­ها واکنشی نشان نمی­دهد و یا تنها واکنش کمی نشان می­دهد. اگر یک قطعه آهن­ربا با قدرتمناسب و نسبتا قوی را در کنار نقره مورد نظر قرار دهید، نقره جذب آن نمی­شود. درصورت جذب شدن، بدانید که ممکن است جنس محصول مورد نظر از فولاد جلا دیده باشد. توجه کنید که فلزات دیگری نیز مانند نقره خاصیت پارامغناطیسی داشته و جذب آهن­ربا نمی­شوند و ممکن است در ساخت نقره تقلبی از آن­ها نیز استفاده شود پس بهتر است که در کنار این آزمایش، از تست­های دیگری نیز استفاده بنمایید.

یخ

تست یخ بیشتر برای شمش و سکه نقره کاربرد دارد و برای زیورآلات چندان مناسب نیست. همانطور که قبلا گفته شد، نقره رسانایی گرمایی بسیار بالایی دارد و می­تواند به طور سریع گرما را انتقال بدهد. از این رو، شما می­تواند تکه یخی را روی نقره مورد نظر بگذارید. اگر نقره اصل بود، یخ سریعا آب می­شود درست مانند این که آن را روی شیء داغی گذاشته اید! اما در صورتی که نقره مورد نظر تقلبی باشد، کمی زمان می­برد تا یخ آب شود.

سفید کننده

ماده سفید کننده به سرعت نقره را سیاه می­کند! برای تست نقره کافیست کمی سفید کننده روی پنبه و یا گوش پاک کن بریزید و روی محل کوچکی از نقره مورد نظر بمالید. اگر سیاه شد، جنس مرغوب بوده و نقره است. البته این روش روی موادی که روکش نقره دارند نیز کار می­کند.

مواد شیمیایی

وقتی روش­های دیگر تست نقره جواب ندادند، باید به سراغ مواد شیمیایی تست نقره بروید! استفاده از مواد اسیدی برای پی بردن به اصل بودن نقره یکی از معتبر ترین روش­های تست نقره است. در این روش، با ریختن یک قطره اسید نسبتا قوی روی جنس مورد نظر، به اصل بودن آن پی می­بریم. چون این مواد از مشتقات مواد اسیدی هستند، به نقره شما آسیب می­زنند و اگر مجبور به استفاده از این روش روی اشیا ارزشمند شدید، اسید مخصوص را روی محلی که در معرض دید نیست بریزید.

بدین صورت که اگر پس از ریختن اسید، محل مورد نظر سیاه شد و یا تغییر کرد، به احتمال بالا نقره شما اصل نیست! طبق توضیحات قبلی، نقره واکنش پذیری بسیار کمی دارد و با اسید­ها واکنش نمی­دهد. فراموش نکنید که هنگام کار با اسید مخصوص دستکش به دست داشته باشید چرا این اسید پوستتان را می­سوزاند. در صورت شک داشتن به روکش نقره و یا آلیاژ بودن جنس خود، از سنگ محک نیز استفاده بنمایید. سنگ محک می­تواند به شما کمک کند تا جنس لایه زیرین روکش را بفهمید.

توجه داشته باشید که این روش در محصولاتی که با نقره آبکاری شده­اند جواب نمی­دهد!!

راهنمای خرید انگشتر نقره و سنگ های قیمتی

سنگ­های قیمتی

از حدود چهار هزار کانی شناخته شده، حدود 100 عدد ویژگی لازم برای گوهر بودن را دارند. گوهر یا جواهر، شامل سنگ­ها و کانی­های گران­بهایی است که به دلیل زیبایی، درخشش، سختی زیاد، رنگ و کمیاب بودن، از سایر کانی­ها متمایز هستند و مورد توجه خاص انسان­ها قرار می­گیرند. زیبایی رنگ و درخشندگی گوهر­هایی مانند یاقوت، عقیق، فیروزه، زبرجد، زمرد و یشم توجه هرکسی را به خود جلب می­کند. دل­ربایی و زیبایی خیره کننده گوهر­ها، باعث شده تا علاوه بر استفاده در زیروآلات و جواهرات، مردم برای آن­ها ارزش خاصی قائل شده و در مکان­های مقدس و یا کاخ­ها و ... از آن­ها استفاده کنند. جواهرات، در فرهنگ ملی و باور­ها و عقاید مردم و ... نقش ویژه ای را ایفا می­کنند.

یاقوت قرمز

نام علمی آن کرندوم است. کانی کرندوم یا همان یاقوت، به دو رنگ آبی و قرمز دیده می­شود که رنگ آبی آن را یاقوت کبود و رنگ قرمز آن را یاقوت سرخ می­نامند. یاقوت بعد از الماس، سخت ترین کانی است. نکته: معیار سنجش کانی­ها معمولا جدولی به نام موهس است که در آن کانی­ها از یک ( گرافیت ) تا 10 ( الماس ) درجه بندی شده­اند. درجه سختی یاقوت 9 است.

رنگ قرمز، نماد عشق و خشم و وطن دوستیست! در گذشته، کشیشان اروپایی انگشتر­هایی با گوهر یاقوت را به دست می­کردند و می­فتند که این سنگ از بهشت آمده است. از همان دیرباز، ارزش یاقوت برای خاص و عام شناخته شده بود و این ارزش به گونه­ای است که یاقوت سرخ را در بین سنگ­های قرمز، به با­ارزش­ترین سنگ بدل کرده است! در اندازه­های بزرگ ( 5 قیراط و بیشتر ) ارزش یاقوت حتی از الماس نیز بیشتر است زیرا یاقوت­هایی با بلور­های بزرگ بسیار کمیاب­اند. شاید به همین دلیل است که یاقوت به سلطان سنگ­ها معروف شده است.

علاوه بر درخشش خاص و زیبایی، یاقوت خواص درمانی نیز دارد! یاقوت فشار خون را افزایش داده و باعث به گردش افتادن خون در بدن، مخصوصا در چشم­ها، می­شود. در نتیجه بینایی را تقویت کرده و حالت کسلی و بی­حالی را از بین می­برد. جدا از خواص جسمی یاقوت، یاقوت خواص روحی نیز دارد! این سنگ ارزشمند افکار مثبت را تقویت کرده و به شما توانایی و قدرت و امید به زندگی می­دهد.

ساختار و رنگ یاقوت

ماده اصلی تشکیل دهنده یاقوت اکسید آلومینیوم است که در اعماق زمین و تخت دما و فشار زیاد به یاقوت تبدیل می­شود. دلیل رنگی بودن آن، وجود برخی از عناصر واسطه به مقدار کم در ترکیب آن است. از جمله عناصر واسطه که منجر به رنگی شدن یاقوت می­شوند، می­توان به کروم، آهن و ... اشاره کرد. وجود آهن در ترکیب یاقوت منجر به تیره تر شدن رنگ آن می­شود که رنگ یاقوت را به خون خرگوش شبیه تر می­کند و از ارزش آن می­کاهد. جواهر­شناسان برای رنگ روشن­تر یاقوت، که  به رنگ خون کبوتر شبیه است ارزش بیشتری قائل­اند. به عبارتی دیگر، رنگ قرمز مایل به ارغوانی و یا قرمز مایل به صورتی، بهترین رنگ برای یاغوت است. این یاقوت­های ارزشمند، بیشتر در معادن برمه (میانمار)، ویتنام، تانزانیا و موزامبیک یافت می­شوند. معادن بزرگ دیگر یاقوت، دامنه­های غربی هیمالیا، تاجیکستان و معدن جگدلک در افغانستان می­باشند.

به طور معمول، سنگ مرمر بستر شکل­گیری یاقوت­های ارزشمند است. درخشش رنگ سرخی که در یاقوت وجود دارد، در زیر نور آفتاب به حداکثر خود رسیده و چشم­ها را به خود خیره می­کند.

در گذشته، سنگ­های مشابه با یاقوت بسیاری بجای یاقوت استفاده می­شد و گاه کلاهبرداری­های کلانی با سنگ­های مشابه انجام می­گرفت اما امروزه با تست­های آزمایشگاهی و روش­های تشخیص، میزان اشتباهات بسیار کاهش یافته ولی متاسفانه هنوز هم مواردی از این اشتباهات به گوش می­رسند.

همانطور که گفته شد، یاقوت در اندازه بزرگ بسیار کمیاب است. بنابراین، هنگام مواجهه با یاقوتی با اندازه بزرگ بدانید که به احتمال بسیار زیاد تقلبی بوده و اصل نیست! برای تشخیص اصل بودن یاقوت، تنها یک راه وجود دارد آن هم نگاه کردن به درون آن است. درصورت وجود دانه­های سیاه و ریز در درون یاقوت، یاقوت اصل است!

عقیق

عقیق، از دیگر کانی­های سیلیسی است و جزو خانواده کوارتز­هاست.سختی آن در مقیاس موهس 7 است و نسبت به یاقوت نرم­تر است. معادن عقیق در خاورمیانه، آلاسکا و برزیل و آرژانتین وجود دارند ولی بهترین و باکیفیت ترین عقیق­های جهان در یمن استخراج می­شوند که رنگ قرمز مایل به قهوه­ای پررنگشان باعث شده تا توجه بسیاری را به خود جلب کنند.

عقیق از لحاظ ساختار بلوری و کریستالی بسیار شبیه دیگر مشتقات سیلیسی است و فرق چندانی با آن­ها ندارد! ساختار عقیق درست مانند ساختار کوارتز است با این تفاوت که عناصری مانند آهن، کروم، منگنز، نیکل و ... در ساختار شبکه بلوری آن حل شده­­اند. عقیق در رنگ­های مختلفی موجود است و عنصر حل شده در ساختار بلوری منجر به رنگ به خصوص عقیق می­شود. عقیق، به اوپال، آمیتیس، کلیسیت و ... نیز شبیه است و در برخی موارد نمی­توان حتی فرق آمیتیس و عقیق بنفش را فهمید. امروزه، از عقیق برای ساخت انگشتر و گردنبند و دستبند و در برخی موارد در ساخت تسبیح استفاده می­شود. دردین اسلام و در روایات و احادیث درمورد مستحب بودن استفاده از عقیق بسیار سخن گفته شده است. عقیق اصل، نسوز است و در مقابل اشیا تیز مقاوم است؛ روی شیشه خط میندازد و در مقابل نور، اشکال حباب مانند منعکس می­کند.همانطور که گفته شد، عقیق یمنی مرغوب­ترین و گران­ترین نوع عقیق است و تشخیص عقیق یمنی از دیگر عقیق­ها کاری بس دشوار است و از عهده کمتر کسی بر­می­آید؛ به همین دلیل ممکن است نظرات بسیاری در مورد مبدا یک سنگ داده شود. دومین مورد قیمت گذاری عقیق، رنگ آن است. عقیق­های سرخ و زرد و کبود جزو عقیق­های مرغوب­اند ولی امروزه چین با رنگ کردن عقیق­های کم ارزش­تر و صادر کردن آن­ها به ایران منجر به مشکلاتی شده است. تشخیص اصل و یا تقلبی بودن رنگ یک عقیق فقط از عهده یک شخص کاربلد و قابل اطمینان بر­می­آید.

فیروزه

فیروزه یا همان فسفات آلومینیوم، از دیگر گوهر­های گرانبهاست. سختی آن در حدود 5 الی 6 است و در اسید حل می­شود. رنگ آن از آبی روشن تا سبز متغییر است و مقاومت چندانی ندارد. در اکثر نقاط جهان یافت می­شود ولی معادن مهم آن در ایران و تبت و آمریکا و مصر قرار دارند. مرغوب­ترین فیروزه جهان در نیشابور یافت می­شود. شایان ذکر است که اولین استفاده از فیروزه نیز در اطراف نیشابور بوده است. در ایران، جدا از کرمانشاه، در دامغان و کرمان نیز معادن فیروزه وجود دارند ولی متاسفانه به علت استخراج توسط انفجار با TNT، منابع فیروزه رو به اتمام­­­اند و تا 5 سال دیگر معادن آن در ایران ناپدید خواهند شد. در رده بندی جهانی، پس از فیروزه نیشابور، فیروزه تبت و آمریکا و سپس فیروزه کرمان و دامغان قرار دارند.

کشور­های عربی، انواع فیروزه را به دو قسمت عجمی و شجری تقسیم می­کنند. به گونه­ای که روی فیروزه عجمی رگه و شکستگی وجود ندارد ولی فیروزه شجری دارای رگه است و صاف و یکدست نیست! فیروزه­های ایرانی را می­توان به سادگی از فیروزه­های خارجی تشخیص داد آن هم با توجه به رگه­های سنگ. رگه­های فیروزه ایرانی درشت و تیره و ضمخت­اند ولی ترک­های فیروزه تبتی نازک­اند. به علاوه، فیروزه تبتی به صورت ریز و کوچک استفاده می­شود و هنگام استفاده از آن روی انگشتر، چند فیروزه کوچک را به هم می­کوبند و روی رکاب انگشتر قرار می­دهند. در مقابل، فیروزه ایرانی درشت است و از یک فیروزه روی انگشتر و یا جواهرآلات استفاده می­شود. در طرف دیگر، تشخیص فیروزه­های ایرانی از یکدیگر نسبتا سخت است و گاها فیروزه­های کرمانی و یا دامغانی به جای فیروزه نیشابوری به قیمت بالا خرید و فروش می­شوند. برای آگاهی از مبدا فیروزه، می­توان از فروشنده تقاضای شناسنامه سنگ را کرد و به اصل بودن آن پی برد.

راهنمای خرید انگشتر نقره و سنگ های قیمتی

در نجف

در نجف زیاد هم گران نیست و می­توانید تکه­هایی از آن­ها را در شهر نجف واقع در کشور عراق، به قیمت پایین تهیه کنید. در نجف مانند شیشه صاف و شفاف است و گاها ممکن است رنگش مایل به قرمز باشد. در صورت تمایل به داشتن یک انگشتر در نجف آماده، می­توان با پرداخت مبلغ ناچیزی ( تقریبا زیر صد هزار تومان ) یک انگشتر مناسب صاحب شد. البته قیمت آن به طرح و رنگ و نقش سنگ بستگی دارد و متغییر است.

زمرد

زمرد،سنگی سبز رنگ و گرانبهاست که نام خارجی آن یعنی Emerald نیز به معنی رنگ سبز است. رنگ زمرد شادی­آور است و باعث خستگی چشم نمی­­شود؛ رنگ سبز نیز رنگ طبیعت و شکوه و عظمت بوده و در فرهنگ­های مختلف، معانی متفاوتی می­دهد. در گذشته، انسان­ها برای زمرد ارزش خاصی قائل بوده و اعتقاد داشتند که زمرد خواص عجیب و جادویی دارد. برای مثال در برخی کشور­ها از زمرد برای درمان صرع و بیماری­های گوارشی استفاده می­شده و در کشور­هایی نظیرمصر مردم معتقد بودند که زمرد نازایی را درمان کرده، برای چشم خوب است و باعث می­شود فرد مرده در آن دنیا بهتر تکلم کند و در دهانش زمرد می­گذاشتند. در دیدگاه ما ایرانیان و در دین اسلام نیز ارزش خاصی برای رنگ سبز قائل شده است. برای مثال رنگ سبز یادآور مسجد و گنبد­های معصومین بوده و حتی اکثر کشور­های مسلمان در پرچمشان رنگ سبز دارند که به معنی وحدت و یکپارچگیست. رنگ سبز در ادیان مختلف نیز مقدس است و در کلیسای کاتولیک­ها به عنوان بهترین رنگ مذهبی از آن یاد شده است.

می­توان گفت که رنگ زمرد نسبتا پایدار بوده و در مقابل عوامل خارجی مقاوم است. نور روی آن تاثیری ندارد و دما­های زیر 700-800 درجه نیز بر آن تاثیری ندارند. خود زمرد خاصیت فلورسنس ندارد و در زیر نور نمی­درخشد! خود زمرد سختی 7.5-8 دارد و می­تواند روی اکثر سنگ­ها خط بیندازد ولی متاسفانه کنندگی آن بالا است و زود می­شکند. بنابراین، نیازمند نگهداری ویژه و مراقبت است. همانطور که گفته شد، رنگ زمرد در برابر حرارت مقاوم است ولی ممکن است خود زمرد در مقابل گرما و حرارت ترک بردارد. زمرد در اسید حل نمی­شود و در مقابل اسید و مواد شوینده مقاوم است. درون زمرد، ناخالصی­هایی به صورت حباب و یا حتی مایع وجود دارند. میزان این ناخالصی­ها با کدر­تر شدن بلور زمرد رابطه مستقیم دارد یعنی هرچه ناخالصی بیشتر باشد زمد تیره­تر است. معمولا بیشتر زمد­ها دارای این ناخالصی­ها هستند؛ به همین دلیل، می­توان با دقت در درون بلور زمرد به اصل بودن یا نبودن آن پی برد. جواهرفروشان به این ناخالصی­ها یخ می­گویند. به طور معمول برای اصلاح رنگ زمرد و پر کردن ترک­های روی سطح آن که منجر به زیبایی بیشتر است، از روغن استفاده می­­شود. پس از گذشت زمانی این روغن خشک شده و زمرد سفید می­شود و یا به اصطلاح سفیدک می­زند. شما می­توانید با یک قلمو و مقداری روغن زیتون، دوباره زمرد را به زیبایی قبل برگردانده و از تماشای آن لذت ببرید.

زمرد در سنگ­های پگماتیت یافت می­­شود و بیشتر از سیلیکات برلیم تشکیل می­شود. مهم ترینعامل قیمت گذاری آن، گرید زمرد است که به رنگ و شفافیت سنگ بستگی دارد. از آنجا که اکثرا خانم­ها از زمرد استفاده می­کنند و زمرد همراه طلا استفاده می­گردد، خود زمرد و زیورآلاتش قیمت بالایی دارند و بسیار ارزشمند­اند.

از گذشته­های دور زمرد مورد استفاده مصریان قرار می­گرفته است. البته زمرد­های آن زمان از کیفیت پایین­تری نسبت به الآن برخوردار بودند. مهم­ترین معدن زمرد جهان در کشور کلمبیا قرار دارد که از قرن­ها پیش از آن زمرد استخراج می­شده! باستان­شناسان پی برده­اند که بومیان کلمبیا یعنی "اینکا"ها نیز از این معدن استفاده می­کرده­اند. معادن دیگر موجود در کلمبیا موزو (Muzo) و چیور (Chiver) هستند.­ امروزه معادن دیگر زمرد مرغوب نیز در زامبیا، برزیل، زیمباوه، ماداگاسکار، پاکستان، هندوستان، افغانستان و روسیه وجود دارند که زمرد سه کشور اول، یعنی زامبیا، برزیل و زیمباوه، از درجه مرغوبیت بالاتری برخوردار است. البته زمرد این کشور­ها نسبت به زمرد کلمبیایی تیره­تر بوده و کمی مایل به آبی هستند.

 

یشم

یشم یکی دیگر از سنگ­های گرانبهاست که در جواهرسازی کاربرد دارد. یشم جزو سنگ­های تازه کشف شده است و در حدود سه قرن پیش در میانمار (برمه) کشف شده است. اصطلاح یشم به دو نوع سنگ اطلاق می­­شود که هردو جزو خانواده سیلیکات­ها هستند. رنگ یشم، خاکستری متمایل به سبز است و نمادی از زیبایی اصیل و قدرت و ثبات و جاودانگی است. سنگ یشم در اروپا و آمریکای مرکزی یافت می­شود و حتی در روسیه و در اطراف دریاچه بایکال نیز سنگ یشم پیدا شده است. سنگ یشم خاصیت فلورسنس دارد و در مقابل نور درخشش بی­نظیر و خیره­کننده­ای از خود نشان می­دهد. یکی از خانواده یشم­ها که به یشم شاهنشاهی معروف است در منطقه میانمار یافت می­شود و ظاهری نیمه شفاف دارد. رنگ آن سبز زمردی است و با ارزش­ترین نوع یشم است. یشم­ها رنگ سبز و سفید و خاکستری دارند ولی گاهی یشم­های نادری با رنگ­های زرد، صورتی، بنفش و سیاه و سفید نیز دیده شده است اما رنگ سبز مرغوب­ترین و پرطرفدار­ترین نوع آن است. مهم­ترین عوامل قیمت گذاری سنگ یشم رنگ، شفافیت و بافت آن است. همانطور که گفته شد، یشم نیمه شفاف و سبز رنگ ارزش بالایی داشته و قیمت بالایی دارد.

راهنمای خرید انگشتر نقره و سنگ های قیمتی

سنگ­های قیمتی و جنسیت

علاقه خانم­ها به فیروزه و زمرد و الماس باعث شده تا این سه گوهر مخصوص خانم­ها طراحی بشود و کمتری مردی در جهان سراغشان برود. در مقابل، در نجف نیز برای مردان سنگی دوست­داشتنی بوده ومعمولا آقایان ازآن استفاده می­کنند. به جز این چهارمورد، بقیه گوهر­ها و نگین­ها توسط هر دو جنس مرد و زن استفاده می­شود و طرح و رنگ­های مختلفی برایشان وجود دارد. البته شایان ذکر است که در اکثر نقاط جهان، اکثرا زنان از جواهر استفاده می­کنند و به همین دلیل بیشتر جواهرات را به گروه زنان نسبت می­دهند. نکته قابل توجه این است که فیروزه در مقابل الکل­ها که در عطر و ادکلن موجود هستند واکنش خوبی از خود نشان نمی­دهد و خراب می­شود و به همین دلیل بهتر است ازآن در دستبند و انگشتر استفاده کرده و از استفاده از آن به عنوان گوشواره و گردنبند دوری کنید.

 

نظرات کاربران