;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید کوادکوپتر (هگزاکوپتر، اکتاکوپتر)

1398/1/4 - 12:55 بعد از ظهر

خریداری یک کوادکوپتر در عین ‌حال که مهیج و شگفت‌انگیز است، ممکن است گیج‌کننده هم باشد. به‌ علت تنوع کوادکوپتر‌ها و هم‌چنین وجود انواع قطعات برای آن‌ها، به منظور یافتن یک کوادکوپتر، برای یک هدف خاص و با قیمتی متناسب با بودجه‌ی شما، نیازمند بررسی‌های دقیق و کاملی در این زمینه هستید. به همین دلیل، مهم است که پیش از خرید ابتدا به سؤالاتی که مطرح می‌شود پاسخ داده و بعد نسبت به خریداری یک کوادکوپتر با کارایی و قیمت مناسب اقدام کنید.

در مرحله اول، تعریفی از کلمات رایج در این حیطه را ارائه می‌نمائیم. بیشتر خریداران فکر می‌کنند که هدر همان کوادکوپتر است، یعنی هوانوردی که چهار تیغه دارد. مشکل تعریف ارائه شده این است که به جز کوادکوپتر، دستگاه‌هایی دارای 6 یا 8 پرّه هم فروخته می‌شوند که اغلب هگزا و اوکتوکوپتر نامیده شده و جزء دسته‌ی کوادکوپتر‌ها محسوب نمی‌گردند. بدین ترتیب می‌شود اظهار داشت که هدر درحقیقت هوانوردی است که توانایی پرواز به ‌صورت خودکار را دارد و عملاً کوادکوپتر یک هدر به حساب می‌آید.

همان‌گونه که اشاره شد، کوادکوپتر، این هوانوردی که برای مدتی شما را به خود مشغول می‌کند، عموماً در دسته هدرها قرار می‌گیرد. پس در حالت استاندارد، این دو به عنوان یک مفهوم درنظر گرفته می‌شوند. تا این‌جا معنی هدر و کوادکوپتر به‌طور کامل بیان شد؛ حالا بهتر است که سؤالاتی را بررسی کنیم که بیشتر افراد پیش از پرسش درباره قیمت یک کوادکوپتر برایشان مطرح می‌شود.

 

کاربردهای مختلف یک کوادکوپتر

تصویربرداری حرفه ای

برخی از کوادکوپترهای پیشرفته قابلیت‌های به‌خصوصی دارند؛ مثلاً دنبال کردن سوژه‌ای خاص، حرکت کردن در مسیر‌های از قبل تعیین شده، گیمبال‌های نیرومند و حسگرهای زیادی که عمل تصویربرداری را ساده می‌کند. از این کوادکوپترها برای مصارف زیر استفاده می‌شود.

تهیه مستند

تعداد زیادی از سازندگان مستند برای ساختن فیلم یا مستندهای خود به تصویربرداری هوایی نیازمند هستند که این کار به‌آسانی توسط کوادکوپترهای پیشرفته‌ای مثل اینسپایر و فانتوم‌ها انجام می‌شود.

ساختن فیلم

 قطعاً تا به امروز تصویربرداری‌های متعددی را در کلیپ‌های مختلف دیده‌اید. از تصویربرداری هوایی به علت خاص بودن و زیبایی بی‌بدیلش در کلیپ‌ها و نمایش‌های گوناگون استفاده می‌شود.

مراکز تصویربرداری و آتلیه‌ها

 همان‌گونه که از موارد اشاره شده در بالا مشخص است، آتلیه‌های عکاسی یکی از مکان‌هایی هستند که قادرند از هلی‌شات به صورت حرفه‌ای استفاده نمایند.

حمل و نقل

تعداد زیادی از کارخانه‌ها و شرکت‌ها به‌منظور افزایش سرعت کار خود، به کوادکوپترهایی نیازمند هستند که قادر باشد مواد اولیه یا مواردی مثل این را برایشان حمل کند که برای این کار می‌توان از کوادکوپتر‌های دست‌ساز و کاستوم استفاده کرد. کوادکوپتر‌های دست‌ساز طبق خواسته و نیاز مشتری ساخته می‌شوند. برای تهیه آن‌ها باید مواردی که مدنظرتان است به صورت شفاهی برای متخصصان مربوطه شرح دهید. برای مثال می‌خواهید یک کیلوگرم بار حمل کند، میزان برد موردنظرتان یک کیلومتر است و مواردی از این قبیل.

مشاهده میزان پیشرفت پروژه‌ها

 خیلی از شرکت‌های ساختمان‌سازی، راه‌سازی، کارخانه‌ها و ... برای دیدن مقدار پیشرفت پروژه خود، از کوادکوپترهایی که می‌توانند مسیر را تعیین کنند استفاده می‌نمایند.

سرگرمی

استفاده از کوادکوپترها به عنوان یک وسیله سرگرمی، از پرکاربردترین موارد بهره‌گیری از آن‌هاست. مشتریان زیادی به علت هیجان‌انگیز بودن این وسیله، از سرگرم شدن با آن‌ها محظوظ می‌شوند. خریداری این دستگاه، برای پسرهای نوجوان و جوان و آقایان لذت بیشتری دارد.

کوادکوپترها در کدام محل‌ها به صورت قانونی اجازه پرواز دارند؟

در جواب می‌توان گفت تقریباً در تمامی مکان‌ها. مثلاً، جزئیات پرواز هر نوع هدر به‌وسیله استاندارد FAA Advisory Circular 91-57 مشخص می‌شود. چون این قانون‌ها در سال 1981 به تصویب رسیده‌اند، به‌نظر می‌رسید که شامل هدرها نشوند، ولی از آن‌جایی که امروزه کوادکوپترها در دسته "هوانورد"ها قرار می‌گیرند، ملزم به تبعیت از این قانون‌ها می‌باشند.

خطوط راهنما اندکی ضعیف هستند؛ بنابراین حداکثر ارتفاع پرواز کوادکوپتر شما 400 فوت خواهد بود. شما می‌بایست آن را در محدوده‌ی دید خود حفظ کرده و هم‌چنین آن را تا 5 مایل مانده به فرودگاه بیشتر جلو نبرید.

در کشور انگلیس، قواعد خیلی ساده و البته کاملی برای پرواز هدرها وجود دارد. امروزه شما قادر هستید هدرهایی را که وزنشان کمتر از 20 کیلوگرم باشد، البته اگر برای موارد تبلیغاتی استفاده نشود، تا 50 متر مانده به یک شخص، خودرو، کشتی و یا سازه‌ای که توسط خلبان یا هدایت‌کننده کنترل نمی‌شود و هم‌چنین تا ارتفاع 150 متر نسبت به مناطق آزاد به حرکت درآورید.

میزان هزینه‌ای که برای خرید یک هدر یا کوادکوپتر با مشخصات ویژه صرف می‌شود، چقدر است؟

حتماً این سؤال، یکی از بااهمیت‌ترین مواردی است که در اولین گام خرید کوادکوپتر به آن می‌اندیشید. درست است که می‌توانید با بودجه‌ای برابر با 50 دلار یک اسباب‌بازی کوادکوپتر خریداری نمائید، ولی هرگز نخواهید توانست از آن در حیطه‌ی خاص مدنظرتان استفاده کنید. در واقع این کوادکوپترهای با قیمت کم، برای پرواز در فضاهای بسته مناسب هستند و اکثراً هم دوربین نداشته و یا دوربین‌هایی با کیفیت کم دارند. بنابراین افرادی که آن‌ را به قصد عکس‌برداری هوایی یا حرکت کوادکوپتر در فضای باز خریداری کرده‌اند نمی‌توانند از آن بهره‌ی مطلوب را ببرند. مطالب زیادی درباره مزیت‌های کوادکوپترهای باکیفیت موجود است، ولی واقعیت این است که همه‌ی این ویژگی‌ها به قطعه‌ها و نوع برنامه‌ریزی آن‌ها بستگی دارد. کوادکوپترهای با کیفیت بالاتر، قطعه‌ها و برنامه‌ریزی بهتر و نیرومندتری دارند.

برای شروع کار با یک کوادکوپتر به چه امکاناتی نیاز دارید؟

یکی از موارد مهم در خرید کوادکوپتر، توجه به قابلیت ارتقای امکانات آن‌هاست. بی‌شک، بعد از خریدن یک کوادکوپتر در مواقعی، به ارتقا و بهبود آن نیاز خواهید داشت؛ بنابراین خوب است که از همان اول یک کنترل مناسب و باکیفیت تهیه کنید. البته این موضوع شما را از خریدن سایر ملزومات بی‌نیاز نخواهد کرد و به‌تدریج درخواهید یافت که برای استفاده از کوادکوپتر به امکانات دیگری هم احتیاج دارید.

کنترل کوادکوپترها با فرستنده‌های از راه دور

بعضی از کوادکوپترها با فرستنده از راه دور عرضه شده و بعضی دیگر را می‌توان با تلفن‌های همراه هوشمند و یا فرستنده‌های عمومی کنترل کرد. بهترین و مناسب‌ترین فرستنده آن است که نسبت به کوادکوپتر‌هایی که اپلیکیشنی برای کنترل دارند، ماندگاری بیشتری داشته باشد؛ نه این که کنترل بالاتری را به شما عرضه کند. یکی از علت‌هایی که این‌گونه فرستنده‌ها سریع از مد نمی‌افتند، ویژگی بهبودپذیری آن‌هاست و شما را قادر می‌سازد که فرستنده، آنتن و بقیه قسمت‌ها را هم ارتقا دهید.

داشتن باتری یدک و شارژر مناسب

در برخی از کوادکوپترها، میانگین مدت پرواز 8 تا 10 دقیقه است. ولی به دلیل دقیق نبودن این زمان، خوب است که باتری‌های یدکی و یک شارژر خریداری نمائید تا طول زمان پرواز را افزایش دهید. اغلب بعد از خرید باتری یک کوادکوپتر، شارژی نیز به فروش می‌رسد و این قابلیت را دارد تا چند باتری را هم‌زمان با هم شارژ نماید؛ هم‌چنین می‌توانید از آن، برای شارژ کردن باتری‌های گوناگون هدرهای مختلف استفاده کنید.

کوادکوپترهای4 موتوره، 6 موتوره یا 8 موتوره؟

در کوادکوپترها، هرچقدر که تعداد موتور و پرّه‌های آن‌ها افزایش یابد، کارایی آن‌ها بهتر خواهد بود. البته این افزایش باعث ایجاد مشکلاتی مانند بالارفتن هزینه، عمر باتری و بزرگ شدن اندازه کوادکوپتر می‌شود، ولی قابلیت‌های به شما می‌دهد که به این مشکلات می‌ارزد.

وجود 6 یا 8 موتور در کوادکوپترها باعث بالارفتن پایداری، نیرو، میزان مانورپذیری و نیز افزایش امنیت کوادکوپتر پیشرفته شما می‌شود. مثلاً اگر کوادکوپتر شما قبلاً با پرواز در باد شدید دچار نقص فنی شده باشد، از این موضوع آگاه هستید که برگرداندن کوادکوپتر در این وضعیت به حالت اول، کار خیلی دشواری است. حتی این مورد وقتی که کوادکوپتر شما دوربین هم داشته باشد، پیچیده‌تر و سخت‌تر خواهد شد.

هگزا یا اوکتاکوپتر (به ترتیب 6 و 8 موتوره) مانند کوادکوپتر‌ها نبوده و از قواعدی شبیه به آن‌ها پیروی نمی‌کنند. آن‌ها قادرند نسبت به کوادکوپترها در باد بهتر حرکت نمایند، تا ارتفاع بالاتری پرواز کنند، میزان وزن بیشتری را انتقال دهند و هم‌چنین بدون مشکل فنی دوباره به سوی شما برگردند.

این ویژگی‌ها باعث می‌شود که خریداران مجبور باشند مبالغ زیادی را برای خرید آن‌ها بپردازند و در عین حال برای به پرواز در آوردن آن‌ها نیز به تخصص بیشتری نیاز خواهند داشت.

آیا به پرواز درآوردن کوادکوپتر کار آسانی است؟

نمی‌توانید یک کوادکوپتر 100 دلاری خریداری کنید و بعد از گشودن جعبه‌ی آن انتظار داشته باشید که پرواز کند. تمامی کوادکوپترها ویژگی آماده به پرواز را ندارند و اگر هم داشته باشند الزاماً به پرواز درآوردن آن‌ها کار ساده‌ای نیست. فیزیک کوادکوپتر طوری است که به‌پرواز درآوردن آن ناممکن به‌نظر می‌رسد ولی رایانه‌های تعبیه شده بر آن به‌وسیله‌ی حفظ کردن تعادل، تغییر سرعت و کمک به کوادکوپتر برای معلق ماندن در هوا این کار را شدنی می‌کنند.

هرچه کنترل بهتر و مناسب‌تر باشد، پرواز کوادکوپتر بدون سرنشین ساده‌تر خواهد بود، بنابراین انتخاب یک کنترل مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. به دلیل اینکه پیچیدگی مکانیکی بیشتر کنترل‌های رادیویی - مثل هلیکوپتر‌ها، اتومبیل‌ها، هواپیماها و ... – کمتر است، اغلب قیمت آن‌ها نیز زیاد نیست. به همین علت پیشنهاد می‌شود به‌ جای اینکه چند کنترل رادیویی با قیمت 50 دلار بخرید، یک کنترل خوب 500 دلاری تهیه نمائید.

عکس این مورد درباره کوادکوپترها صادق است. درست است که اگر برای آن مبلغ بیشتری خرج کنید، آسان‌تر می‌توانید از آن بهره ببرید اما این موضوع تا جایی صدق می‌کند که شما حرفه‌ای شوید؛ بعد از حرفه‌ای شدن، برای کارایی بهتر، به جای خرج کردن مبالغ زیادتر، به کسب تجربه بیشتر نیازمند خواهید بود.

کوادکوپترRTF  و یا کوادکوپتر DIY؟

در آغاز به حرکت یک کوادکوپتر دو راه متفاوت DIY و RTF وجود دارد. برای افراد مبتدی بهتر است که کار خود را با RTF یا کوادکوپتر آماده پرواز شروع کنند. ولی برای افراد حرفه‌ای یا علاقه‌مند به این حیطه، کوادکوپتر DIY انتخاب مناسب‌تری است؛ زیرا این امکان را فراهم می‌کند که کاربر مطابق با سلیقه خود آن را مونتاژ نماید. از نظر قیمت نیز کوادکوپتر‌های RTF نسبت به DIY حدود چند صد دلار ارزان‌تر هستند.

اگر کوادکوپتر DIY را تهیه کنید، شخصی‌سازی آن مطابق با سلیقه و نظر خودتان صورت خواهد گرفتن. شما باید براساس خواسته خود مدل 4 یا 8 ملخی را انتخاب نموده و برنامه‌نویسی، رفع اشکال و سرهم کردن آن را خودتان شخصاً انجام دهید. علاوه بر این قادر خواهید بود که گزینه‌های موردنیاز خود را روی کنترل آن قرار داده و کارایی کوادکوپترتان را با افزودن مواردی مانند کادمیوم باکیفیت‌تر برای حفظ پایداری بهتر، دوربین روبرو یا دوربین GoPro بیشتر کنید.

به جز دو نوع کوادکوپتری که بیان شد، چند مدل دیگر نیز هستند که به آن‌ها در ادامه اشاره خواهد شد.

مدل BNF یا Bind And Fly: این مدل از کوادکوپتر‌ها به‌طور کامل مونتاژ شده‌اند ولی دارای کنترل از راه دور نمی‌باشند. اگر قصد داشتید که این مدل از کوادکوپتر را خریداری نمائید، حتماً از وجود کنترل مناسب برای به پرواز در آوردن آن مطمئن شوید. به یاد داشته باشید که کوادکوپتر و کنترل آن می‌بایست از پروتکل سازنده بهره گیرند.

مدل ARF یا کوادکوپتر تقریباً آماده برای پرواز: در هنگام ارائه این مدل از کوادکوپترها، یک کیت هم که در سرهم کردن به آن نیازمندید عرضه می‌شود، ولی به قطعات دیگری به جز فرستنده و گیرنده نیز برای پرواز نیاز دارید. کیت همه‌ی کوادکوپترهای این نوع، مشابه هم نیست و هم‌چنین بعضی از آن‌ها به وسایل و قطعات اضافی دیگری مانند کنترل برای حفظ پایداری، موتور، کنترل برای پرواز و یا باتری احتیاج دارند.

نکاتی که لازم است در خرید کوادکوپتر مورد توجه قرار دهید.

سن کاربر: بهتر است که کاربران کوچکتر از 12 سال، کوادکوپترهای کوچکتری نیز خریداری کنند؛ زیرا کنترل آن‌ها آسان‌تر است و حتی می‌توان از آن‌ها در فضاهای سرپوشیده و بسته هم استفاده کرد. کاربران بالاتر از 12 سال می‌توانند بدون هیچ محدودیتی، انواع اندازه‌های کوادکوپتر را خریداری نمایند.

اهمیت دوربین کوادکوپتر: پیش از خرید یک کوادکوپتر، انتخاب کنید که می‌خواهید دوربین‌دار باشد یا خیر؛ اگرچه تصویربرداری به‌وسیله کوادکوپتر بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

میزان کیفیت دوربین کوادکوپترها: اغلب دوربین‌های کوادکوپترهای هابی کیفتی بین 2 تا 8 مگاپیکسل دارند. اگر همین مقدار کیفیت، برای شما کافی است می‌توانید از هر نوع کوادکوپتر هابی استفاده کنید؛ در غیر این‌صورت کوادکوپترهایی را خریداری نمائید که امکان عوض کردن دوربین آن وجود داشته باشد.

میزان برد پرواز: برد پرواز کوادکوپترهای هابی بین 20 تا 500 متر است. بیشتر این کوادکوپترها GPS ندارند بنابراین امکان وجود میزان برد بیشتر برای وسیله‌ای که نمی‌تواند به مکان اولیه بازگردد بی‌معنی است؛ زیرا شما تا زمانی قادر هستید کوادکوپترتان را هدایت کنید که بتوانید آن را با چشم خود ببینید.

ارسال زنده تصاویر: برخی از کاربران دوست دارند هنگام هدایت کردن کوادکوپتر همه تمرکزشان فقط روی هدایت آن باشد و علاقه‌ای به فرستادن تصویر توسط آن به صورت هم‌زمان را ندارند. اما بعضی دیگر از کاربران از قابلیت فرستادن تصویر به صورت هم‌زمان استفاده کرده و لذت می‌برند.

میزان برد ارسال تصاویر: میزان برد فرستادن تصاویر در مدل‌های قدیمی‌تر کوادکوپتر‌ها که از طریق wifi انجام می‌گیرد، بین 20 تا 30 متر است، ولی در مدل‌های جدید کوادکوپترها با تقویت wifi قادر خواهید بود که تا برد بیشتر از 60 تا 70 متر تصاویر را ارسال نمائید. البته این میزان برد برای بعضی از کاربران کوادکوپترها رضایت بخش نبوده و آن‌ها این امکان را دارند تا کوادکوپترهایی را مورد استفاده قرار دهند که نمایشگر داشته و تصاویر را از راه فرکانس رادیویی ارسال می‌کنند.

مدت زمان پرواز: در بیشتر کوادکوپترها مدت زمان پرواز بین 8 تا 17 دقیقه است. بیشتر کاربرانی که به میزان زمان بیشتری برای پرواز علاقه‌مند هستند می‌توانند از باتری یدکی یا باتری‌های کاستوم که ظرفیت بیشتری دارند، برای افزایش این مدت زمان استفاده نمایند.

چگونه می توانیم یک کوادکوپتر مدرن با قیمت مناسب خریداری کنیم؟

امروزه با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی، قیمت بسیاری از محصولات روز به روز افزایش می یابد. همانطور که می‌دانید، در خرید وسایلی مثل کوادکوپتر، دو مسئله بسیار اهمیت دارد، قیمت کالا و اصالت کالا. همه ما به دنبال خرید وسایلی با قیمت مناسب هستیم و معمولا از خرید کالاهایی که قیمت بسیار بالا و نامناسب دارند، پرهیز می‌کنیم. همچنین لازم است کالا از اصالت برخوردار باشد، زیرا امروزه شرکت‌های مختلفی دست به تولید کالاهای تقلبی زده اند که نمی‌توان آن‌ها را به راحتی از کالاهای اصلی تشخیص داد.

برای حل این مسئله، ما سایت ایمالز را پیشنهاد می کنیم. سایت ایمالز، یکی از بزرگترین سایت های فعال در زمینه خرید و فروش اینترنتی است که با ایجاد فضای رقابتی مناسب، بهترین قیمت را برای کالاهای گوناگون در اختیار شما قرار می‌دهد. در این سایت، مجموعه ای از فروشگاه های فروشنده محصولات مختلف به همراه قیمت هر محصول قرار گرفته است و شما می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها، کالای مورد نظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنید.

بعلاوه سایت ایمالز، تمامی فروشگاه های موردنظر را مورد بررسی قرار داده است و اصالت کالای تمامی فروشگاه‌ها، تضمین شده است . پس با ایمالز، با خیال آسوده خرید کنید.