از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
ورود به ایمالز
ایمیل یا شماره تلفن همراه
رمز ورود
انصراف
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید فازمتر

1397/10/17 - 4:54 بعد از ظهر

برای آن که بفهمیم دستگاهی دارای ولتاژ برق الکتریکی می باشد یا خیر از دستگاهی به نام فاز متر استفاده می کنیم. فاز متر تنها تشخیص می دهد که آیا در یک دستگاه اختلاف پتانسیل الکتریکی وجود دارد یا نه، اما مولتی متر می تواند این اختلاف پتانسیل را اندازه گیری نماید. فازمتر به دلیل آن که قیمت و وزن مطلوبی داشته و می توان آن را به جای پیچ گوشتی نیز به کار برد در میان مردم استفاده بیشتری دارد.

همان طور که می دانید در عصر حاضر از برق در همه ی صنایع و لوازم بهره گرفته شده است. از این رو طبیعی است که حوادث برق گرفتگی نیز افزایش یابد، لذا جهت جلوگیری از چنین رخداد هایی تدابیری امنیتی در نظر گرفته می شود. یکی از تدابیر در جهت کاهش رخداد های ناشی از برق گرفتگی استفاده از  فاز متر می باشد. حال در ادامه با این وسیل و اجزای بیشتر آشنا خواهیم شد:

 

فاز متر چگونه کار می کند؟

در ساخت فاز متر یک لامپ نئون به کار رفته و دارای چند مگا اهم مقاومت سری می باشد. لامپ نئون به اختلاف پتانسیلی در حدود 70 ولت نیاز دارد. با گذشتن ولتاژ از مرز 70 ولت، گاز موجود در لامپ یونیزه شده و سبب رد شدن جریان می گردد که در این حالت الکترون های گاز بین مدار بالایی و قبلی حالت رفت و برگشت داشته و سبب به وجود آمدن نوری مرئی می گردد. مقاومت سری وظیفه ممانعت از رسیدن جریان عبوری به درجه خطرآفرین بوده و همواره آن را در حد اعتدال یعنی چیزی حدود چند میکرو آمپر نگه می دارد.

از آن جایی که بدنه فاز متر جنسی عایق داشته می توان از آن جهت اطلاع از وجود جریان الکتریکی استفاده نمود. با اتصال سر فاز متر به بخشی که دارای الکتریسیته می باشد و فشردن انگشت روی پیچ انتهای فاز متر، اختلاف پتانسیل به وجود آمده و سبب روشن شدن چراغ فاز متر می گردد. چنانچه سیم نول بود لامپ روشن نمی شود چرا که اختلاف پتانسیلی به وجود نیامده و برقی نیز وجود نداشته که لامپ را روشن نماید. بدن انسان از آن جایی که دارای پتانسیل منفی است می تواند به عنوان قطب منفی جهت مقاومت بالای فاز متر استفاده گردد. از این رو هنگامی که فاز متر به درون پریز رفت الکترون های اندکی توانسته با رد شدن از مقاومت فاز متر به بدن انسان رسیده  و بر اثر این جریان اندکی که رد شد لامپ فاز متر روشن می گردد.

انواع فازمتر

انواع گوناگونی از فازمتر ساخته و به بازار عرضه شده است که در ادامه برخی از انواع متداول را برای شما ذکر می کنیم و ویژگی های آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

فاز متر یک سر یا یک تماسه

یک سوی آن وارد پریز شده و سوی دیگر آن در دست انسان جای می گیرد. طراحی این فاز متر همانند طراحی به کار رفته در ساخت پیچ گوشتی بوده و سر آن برای امتحان استفاده می گردد. درون این فاز متر لامپی تعبیه شده که با کوچک ترین جریان نیز روشن می گردد. برای آن که لامپ روشن گردد نیاز است که  سر فاز متر به پریزی که دارای برق می باشد وصل شده و انگشت انسان نیز بر روی انتهای آن قرار گیرد تا در نتیجه این اتصال، جریان ایجاد شود.

این نمونه از فاز متر ها اگر چه از قیمت پایینی برخوردار هستند اما در ان تدابیر امنیتی چندانی به کار نرفته و احتمال رخ دادن حوادث ناشی از برق گرفتگی در آن زیاد است و می توانند اتفاقاتی جبران نا پذیر را به وجود آورند. علاوه بر آن این نوع فاز متر چنانچه جریان کم تر از جریانی باشد که از پس روشن کردن لامپ برآید  آن را نادیده گرفته و نشان نمی دهد.

و همین طور، اگر انگشت انسان در قسمت عایق فاز متر قرار گرفته شود جریان به لامپ نرسیده و لامپ نیز روشن نمی گردد.  و یکی دیگر از عیب های این فاز متر آن است که در صورت برگشت فاز برای سیم نول نیز ولتاژ نشان می هد.

فاز متر دو سر یا دو تماسه

این نوع فاز متر دارای دو بخش است: یک سر به شکل پیچ گوشتی یا یک سیم لامپ دار و سر دیگر ان یک سیم می باشد. بخش جلو وارد پریز شده و بخش انتهایی آن برخلاف مدل قبل که انگشت روی آن قرار می گرفت در این مدل به زمین اتصال داده می شود. در صورت مشاهده اختلاف پتانسیل لامپ موجود در این فاز متر روشن می گردد. این سیم کمک می کند که اگر ولتاژی بین دو نقطه وجود داشت مشخص گشته در صورتی که در نمونه یک سر، فقط وجود ولتاژ بین یک نقطه با زمین مشخص می شود. به طور معمول این نمونه جهت اطلاع از قطعی سیم های خودرو و مدار های مستقیم آن کاربرد دارد.

جهت اطلاع از جریان های الکتریکی شهری، برق مستقیم حداقل ولتاژ 12 ولتی و برق پر قدرت تا حداکثر 2000 ولت از نمونه های گوناگون این فاز متر استفاده می شود. اگر چه در این فاز متر با کاهش خطر برق گرفتگی رو به رو هستیم اما همچنان این احتمال وجود دارد چرا که نیاز است در این روش نیز سیم ها توسط انسان به جریان الکتریکی تماس اتصال داده شوند.

مدل  غیر تماسی

در این نوع فاز متر به کمک تغییرات حاصله در میدان الکتریکی موجود در حوالی سیم و یا دستگاه مورد نظر می توان ولتاژ آن را تشخیص داد و دیگر نیازی به تماس مستقیم نمی باشد. به کمک این فاز متر دیگر نیاز نیست که سیم لخت شود و در نتیجه حوادث ناشی از برق گرفتگی به حداقل میزان خود می رسد. نحوه کار این فاز متر به این صورت بوده که آن را در حوالی سیم به حرکت در آورده تا زمانی که محل دارای ولتاژ مشخص گردد. و دیگر نیازی به امتحان کردن سیم نمی باشد. این فاز متر حتی قابلیت آن را داشت که سیم های که درون دیوار قرار گرفته اند را پیدا کند اما به شرطی که خیلی از بیرون فاصله نگرفته باشند. البته گفتنی است که این نمونه برای کابل‌هایی که  روکشی ضخیم داشته  و مدار‌هایی با جریان مستقیم (DC) کاربردی نداشته چرا که این فاز متر تنها میدان الکتریکی را اندازه می گیرد.

ویژگی های یک فازمتر خوب

به نظر شما یک فاز متر خوب باید چه قابلیت هایی داشته باشد؟ اگ توقع شما از یک فاز متر نشان دادن میزان جریان و ولتاژ است فاز متر های دیجیتال برای شما انتخابی مناسب است. اگر انتظار دارید در کنار نشان دادن مقدار ولتاژ و جریان، فرکانس و مقاومت سیم یا دستگاه را نیز به شما نشان دهد ما به شما مدل القایی را پیشنهاد می کنیم. ولی چنانچه تنها می خواهید که در صورت وجود ولتاژ و اختلاف پتانسیل الکتریکی با روشن شدن چراغ درون خود، شما را مطلع سازد نمونه معمولی آن نیز کار شما راه خواهد انداخت.

از دید بعضی از افراد نیز یک فاز متر خوب باید بدنه ای قدرتمند و مستحکم داشته باشد و از دوام بالایی نیز برخوردار باشد. لذا با توجه به انتظارات شما کیفیت یک دستگاه متفاوت است که تنها خود شما می توانید آن را تشخیص دهید.

شرکت های سازنده

شرکت های مختلفی در ساخت و عرضه فازمتر فعالیت می کنند. در ادامه برخی از برند های مطرح تولید فازمتر را برای شما ذکر می کنیم.

محصولات این برند ها هم اکنون در بازار موجود است و از کیفیت خوبی برخوردارند .فونیکس، ام پی تی، رونیکس، نووا، اچ تی اینسترومنتس ، بوش، مگا تولز، استنلی، صامو پرشین، رینو، سیلور، ویها، ریس، فاکس، ورا، ورک سایت، دیوالت، توسن، اکتیو تولز، سفیر، آردیر، آروا، اسپرو، آ ا گ، ایران پتک، هاردن، متابو، لیکوتا، میلان،فورس، هیوکی، اوریکو، تروتک، اینکو، گالری روهام، نوا، هیوندای، ایکیا، میلواکی، استنلی، وورث، ونوس، سلام، نولان، کملیون، پوما، پارتنر، جک ولف اسکین، شیائومی، برننشتول، سم، هیلتی، ایستا، اسرام، کرون، کاوین آرنوکس، میکا، اورست، آپیت،وینکس، اس پی اس، یونیور و .... از مشهورترین برند های سازنده فازمتر هستند.

قیمت

 فازمتر ها در قیمت های مختلفی به بازار عرضه شده اند. عوامل گوناگونی در تعیین قیمت فازمتر موثرند که از میان آن ها می توان به  نوع فازمتر ، جنس فازمتر، محدوه ولتاژ قابل تحمل، شرکت سازنده اشاره کرد. به طور کلی، قیمت این محصولات در بازار بین 20 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است.