از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
ورود به ایمالز
ایمیل یا شماره تلفن همراه
رمز ورود
انصراف
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید سیم چین و کف چین

1397/10/15 - 4:40 بعد از ظهر

سیم چین همان طور که از نامش پیداست، وسیله ای برای بریدن سیم است. سیم چین بر عکس دیگر انبر ها برای نگه داری چیزی در بین آرواره های خود کاربرد ندارد. سیم چین همانند یک تبر سیم را از قسمت مشخص شده قطع می نماید و به لحاظ کاربرد هیچ شباهتی به یک قیچی ندارد. سیم چین ها از روکشی عایقی برخوردار بوده و جهت قطع نمودن سیم های مسی، برنجی، آهنی، آلومینیومی و فولادی به کار برده می شود. هر چند که این کار از عهده یک انبر دست و دم باریک نیز بر آمده اما از آن جایی که این وسیله مختص این عمل ساخته شد در هنگام بریدن سیم بسیار قدر تمند عمل می کند.

سیم چین ها دارای نمونه های مختلفی هستند و هر کدام برای یک نوع سیم کاربرد دارند و با توجه به این که برای بریدن سیم نازک به کار برده می شوند یا این که کابل های کلفت، جنس و شکل آرواره ها و همچنین طول دسته آن ها با یک دیگر متفاوت است و حتما توجه داشته باشید که برای هر کاری سیم چین مختص آن را استفاده نمایید تا عملکرد مورد انتظار شما را از خود نشان داده و به سیم چین نیز فشاری خارج از ظرفیت آن وارد نگردد.

 

انواع سیم چین

سیم چین ها انواع مختلفی دارند. هر کدام از این وسایل در کارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه برخی از انواع متداول سیم چین ها را برای شما ذکر می کنیم.

کف چین

به دلیل طراحی گوه شکل آرواره ها سیم ها بعد از قطع شدن توسط سیم چین نوک تیزی پیدا می کنند. در برخی نمونه ها نیز بر عکس سیم چین های معمولی که دو لبه تیز دارند، یک لبه تیز و یک لبه تخت دارد که به این نمونه کف چین گفته می شود. در این مدل گوه مانند مثل یک مثلث قائم الزاویه می باشد.

به کمک کف چین می توان یک طرف سیم که مد نظر ماست را بعد از قطع شدن به صورت کاملا صاف تحویل بگیریم. این تفاوت شاید در سیم های برق چندان به چشم نیاید اما برای کسانی که از این وسیله برای درست کردن جواهر استفاده می کنند موضوع بسیار حائز اهمیتی می باشد.

این وسیله در انواع مختلفی وجود داشته و کاربرد آن  قطع کردن سیم می باشد. وجه تمایز میان یک کف چین الکترونیک و سیم چین در این است که کف چین به نسبت یک سیم چین در بخش تیغه خود یک سمت تخت داشته که با کمک آن می تواند پایه های اضافی موجود در یک قطعه که بر روی بردی الکترونیکی مونتاژ شده را از ابتدایی ترین بخش آن بچیند. این در حالی است که یک سیم در دو طرف تیغه هایی شیب دار داشته که به سختی می تواند پایه یک قطعه را از کف آن بچیند. علاوه بر آن در کف چین ها اگر چه تیغه دقیقا با برد در تماس است اما دسته های آن از برد فاصله داشته تا دست فرد با برد تماسی نداشته و به راحتی کار خود را انجام دهد.

در بازار انواع مختلف کف چین موجود بوده که هر کدام جهت کار خاصی طراحی گشته اند. و با توجه به کاربردی که دارند شکل و اندازه آن ها با دیگری متفاوت است.

اگر چه افرادی از نا خن گیر برای بریدن پایه های قطعات استفاده می نمایند اما این کار اصولی نبوده و اضافه های پایه به اطراف پرت می شود. ولی کف چین کمک می کند که میزان این پرتاب ها به حداقل برسد و همچنین به کمک کف چین کار با سرعت بیشتری انجام شده و بسیار راحت تر می باشد.

کابل بر

از آن جایی که با سیم چین های معمولی امکان بریدن کابل ها و حتی سیم های کلفت وجود ندارد برای این گونه موارد کابل بر ها ساخته شده اند. که همانند سیم چین ها عمل نموده منتها از تیغه و دسته قدرتمند تری برخوردار هستند که عمل قطع نمودن سیم های ضخیم و کابل ها را اسان تر می سازند. و بعضی از نمونه های آن با بهره مندی از دسته هایی بلند، قطع نمودن کابل هایی کلفت را آسان نموده اند.

کابل بر جغجغه ای: درون این نوع کابل بر، یک سیستم چرخ جغجغه تعبیه شده است. فشردن دسته های انبر، دهانه انبر را سفت نموده هر چند که به طور کامل این کار صورت نمی گیرد. سیستم جغجغه این امکان را فراهم نموده تا دهانه انبر بسته تر شده و در صورت باز شدن دسته دهانه شل نگردد. و انبر تنها حرکتی  در راستای سفت شدن دهانه داشته و دقیقا مانند اچار های جغجغه ای عمل می کند. همراه با حرکت دسته، دهانه نیز سفت تر شده و این روند تا هنگام قطع شدن کابل یا فشردن دکمه مختص به باز کردن انبر ادامه خواهد داشت. این قابلیت کمک می کند که بریدن کابل بسیار راحت تر شده و حتی به صورت یک دستی نیز عمل کرد.

کابل بر هیدرولیک: کابل بر ها اگر چه پر قدرت هستند اما تنها برای کابل های مسی و آلو مینیومی کاربرد دارند و از پس کابل های فولادی بر نمی آیند. لذا برای بریدن کابل های فولادی کابل بر های هیدرولیک طراحی شده اند. درون دسته این کابل بر ها یک پمپ هیدرولیک تعبیه شده که در صورت فشردن دسته دهانه انبر نیز بسته تر خواهد شد. این نوع کابل بر توانایی تولید نیرویی 4 تنی را داشته و بسیار پر قدرت عمل می کند. در برخی از نمونه های این کابل بر نیز به جای درون دسته، پمپ هیدرولیک به کمک یک شلنگ به تیغه دستگاه وصل شده است.

نکات مهم در خرید سیم چین

  • حتما توجه داشته باشید که نقطه اتصال دو بازوی انبر نرم و محکم باشد چرا که اگر نرم نباشد قطعا سفت بوده و کار با ان بسیار دشوار می باشد.
  • از تیغه های ان غافل نشوید و حتما توجه داشته باشید که زدگی، خوردگی و ترک نداشته باشد.
  • حتما توجه داشته باشید که دسته این ابزار ارگونومیک باشد.
  • انبر انتخابی شما باید دسته ای عایق داشته باشد و گرنه کاربرد یک قند شکن از ان بیشتر است!!!

شرکت های سازنده

شرکت های مختلفی در ساخت و عرضه سیم چین فعالیت می کنند. در ادامه برخی از برند های مطرح تولید سیم چین را برای شما ذکر می کنیم.

استنلی، اکتیو تولز، سفیر، رونیکسلیکوتا، آردیر، ام پی تی، سیلور، ایران پتک، اسپرو، فاکس، اورست، آروا، مگا تولز، ویها، ورتکس، توسن، میلان، رینو، نولان، سومو، اینکو، صامو پرشین، اینترکیبل، ورک سایت، شیلدر، فورس، هاردکس، نوا، استنلی، هامان، سونی، هیوندایمستر، پارتنر، استرانگ، اطلس، جی تی تی، میلواکی، تاپیک، ایستا، سلام، واک لانگ، واستر، وینکس، اروین، یونیور، تاپ تول، تی جی جی، پاندا، گروز و ... از مشهورترین برند های سازنده کف چین و سیم چین هستند.

محصولات این برند ها هم اکنون در بازار موجود است و از کیفیت خوبی برخوردارند.

قیمت

سیم چین ها در قیمت های مختلفی به بازار عرضه شده اند. عوامل گوناگونی در تعیین قیمت سیم چین ها موثرند که از میان آن ها می توان به  نوع سیم چین، مواد سازنده، سایز ، شرکت سازنده و ... اشاره کرد. به طور کلی، قیمت این محصولات در بازار بین 20 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است.