راهنمای خرید رادیاتور خودرو

راهنمای خرید رادیاتور خودرو

رادیاتور در خودرو نقش کلیدی دارد. با انجام عمل احتراق در داخل موتور، علاوه بر اینکه پیستون‌ها به حرکت درمی‌آیند، حرارت زیادی هم تولید شده که با گردش یک مایع خنک‌کننده (که می‌تواند فقط آب باشد) این حرارت از موتور خارج و در رادیاتور خودرو به بیرون انتقال می‌یابد. در واقع خنک کردن موتور کار اصلی رادیاتور می‌باشد. خنک کردن با به حرکت درآمدن آب توسط پمپ انجام می‌شود، این آب پس از عبور از لوله‌های مارپیچ رادیاتور موجب انتقال حرارت به هوای ایجاد شده توسط پروانه (فن) می‌گردد.

برای اینکه رادیاتور رسانایی حرارتی بالایی داشته باشد، معمولاً در ساخت آن از آلومینیوم یا برنج استفاده می‌شود که البته ممکن است با یک ضربه سوراخ شود. همچنین رادیاتور عموماً دارای یک منبع خنک‌کننده پلاستیکی است که امکان ترک برداشتن آن در اثر سرما یا عوامل دیگر وجود دارد، این ترک‌ها موجب نشت خنک‌کننده از آن می‌شود، در این صورت دیگر قادر نیست موتور خودرو را خنک کند. در ضمن احتمال دارد لوله‌های رادیاتور به دلیل آلودگی و رسوب گرفته شوند.

 

در صفحه لیست قیمت رادیاتور ماشین سایت ایمالز این امکان برای شما فراهم شده است که قیمت لحظه ای انواع رادیاتور را  از فروشگاههای این سایت استعلام بگیرید.

 

در ادامه اين مقاله، می خواهیم با ارائه توضیحاتی درباره ويژگي هاي مختلف رادیاتورخودرو، راهنماي خريد آن ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين وسیله مهم را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد...

 

نقش رادیاتور در خودرو چیست؟

ابتدا بیایید با نقش رادیاتور در خودرو آشنا شویم. طبیعتاً به دلیل اعمال عمل احتراق در موتور خودرو حرارت زیادی تولید شده و به قطعات داخل موتور می‌رسد. بنابراین برای خنک کردن محیط موتور باید دستگاهی وجود داشته باشد تا مانع آسیب موتور گردد. حرارتی که در اثر عمل احتراق تولید می‌شود، به بیش از۲۰۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. کمبود حرارت (پایین بودن بیش از حد دمای موتور) هم به موتور آسیب می‌زند. پس چاره کار حرارت و دمای متعادل است. برای موتور خودرو دما در حدود ۸۰ درجه سانتیگراد مناسب‌ترین حرارت است. در نتیجه دمای موتور با طراحی دقیق یک سیستم خنک‌کننده می‌تواند ثابت بماند و وجود این سیستم جهت جلوگیری از ذوب شدن فلزات و قطعات موتور ضروری است. رادیاتور خودرو همین سیستم خنک‌کننده می‌باشد که خود شامل چندین بخش است و خراب شدن هر بخش موجب کم شدن آب رادیاتور خواهد شد که در ادامه دقیق‌تر مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

قبل از اقدام به خرید باتری خودرو جهت آگاهی از نکات لازم حین خرید این محصول ،مقاله ی " راهنمای انتخاب بهترین باتری خودرو"  را در ایمالز مطالعه کنید.

 

آشنایی با بخش‌های مختلف رادیاتور خودرو

به طور کلی تولید «رادیاتور خودرو» دو حالت دارد. این دو حالت عبارتند از:

 • حالت عمودی «رادیاتور خودرو»
 • حالت افقی «رادیاتور خودرو»

به منظور آشنایی بیشتر با هر یک از این حالت‌ها توضیح مختصری در مورد هر کدام داده می‌شود.

در حالت عمودی «رادیاتور خودرو»، آب «رادیاتور» از قسمت بالای آن وارد شده و سپس شروع به خنک شدن می‌کند، در مرحله آخر و بعد از خنک شدن، آب با خروج از قسمت پایین «رادیاتور خودرو»، به سمت موتور می‌رود .

در «رادیاتور» افقی آب از یک سمت «رادیاتور» وارد شده و پس از طی کردن عرض «رادیاتور» از سمت دیگر خارج می‌گردد.

رادیاتور محفظه‌ای مشبک است و جهت خنک کردن آبی که با گرفتن گرمای موتور داغ شده و از آن خارج می‌شود، کاربرد دارد. فضای داخل رادیاتور دارای شبکه‌بندی بوده و با هوا تبادل حرارتی بسیار زیادی دارد. رادیاتور آب داغ را به سرعت خنک کرده و برای انتقال مجدد به موتور آماده می‌سازد.

فن: فن ابزاری کمکی برای رادیاتور است که در جلو یا عقب رادیاتور نصب می‌شود و به منظور انجام بهتر تبادل حرارتی و همچنین بهتر و سریع‌تر انجام شدن عمل خنک کردن آب، فشار هوا را از بین شبکه‌های رادیاتور عبور می‌دهد. فن نیروی لازم برای گردش را به دو طریق به دست می‌آورد:

 1. یا توسط یک تسمه از موتور خودرو
 2. یا اینکه خود موتور برقی مستقلی دارد.

مجاری آب: جهت خنک شدن موتور باید آب با حرکت در اطراف سیلندرهای اتومبیل، حرارت را به خود جذب نماید. به همین منظور مجاری مخصوصی در اطراف سیلندرها قرار دارند که آب به آسانی با حرکت در آن‌ها بتواند موتور را خنک کند.

ترموستات: ثابت نگه داشتن دمای موتور، وظیفه اصلی ترموستات است. گاهی امکان دارد که به دلیل حرکت مداوم آب در اطراف موتور، موتور بیش از اندازه خنک شود (این موضوع در زمستان گرم نشدن کامل داخل خودرو توسط بخاری را موجب می‌شود)؛ در این هنگام ترموستات با بستن مسیر حرکت آب، آن را در موتور راکد نگه می‌دارد تا زمانی که موتور به اندازه کافی گرم شود. سپس اگر دمای موتور بیشتر از اندازه تعیین شده باشد، ترموستات مسیر را باز می‌کند و مجدداً به آب اجازه گردش و خنک نمودن موتور را می‌دهد، به این ترتیب دمای موتور همیشه ثابت می‌ماند.

واترپمپ : آب به منظور گردش داخل موتور به نیرو یا در واقع پمپی نیاز دارد که با فشار آب را به درون موتور پمپ نماید؛ این وظیفه را واترپمپ بر عهده دارد. واترپمپ نیروی خود را به وسیله تسمه‌ای از موتور دریافت می‌کند و با گردش آن، آب از رادیاتور به داخل موتور و از آنجا دوباره به رادیاتور انتقال می‌یابد.

 

جهت دریافت اطلاعات لازم در رابطه با خرید استارت خودرو مقاله ی "راهنمای خرید استارت خودرو" ایمالز را لطفا مطالعه فرمایید.

 

مایع سیستم خنک‌کننده (ضد یخ): به طور طبیعی مایع خنک‌کننده موتور، آب است؛ ولی گاهی اوقات استفاده از آب به تنهایی سبب ایجاد مشکلاتی می‌گردد، از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رسوب و خوردگی قطعات داخلی موتور
 • یخ زدن در روزهای زمستانی
 • جوش آمدش در تابستان

به منظور حل این مشکلات با مخلوط کردن آب و محلول ضدیخ از خوردگی و رسوب جلوگیری به عمل می‌آید. این کار موجب کاهش نقطه انجماد شده و همچنین دمای جوش آب را بالاتر می‌برد.

 

راهنمای خرید رادیاتور خودرو

انواع رادیاتور خودرو

رادیاتور آلومینیومی: جهت انتقال گرما در مصارف مختلف، رادیاتور آلومینیومی که گاهی با سرب هم ترکیب می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربرد این نوع رادیاتور می‌توان به استفاده در سیستم گرمایشی شوفاژ منازل و اماکن به منظور گرم کردن محیط اشاره نمود. آلومینیوم از نظر میزان رسانایی بعد از طلا، نقره و مس، چهارمین فلز به شمار می‌آید. این فلز در طبیعت به فراوانی وجود داشته و دارای قیمت مناسبی است. رادیاتورهای آلومینیومی نسبت به سایر رادیاتورها، سبک‌تر و زیباتر بوده و در مقایسه با انواع فولادی ضریب هدایت حرارتی بالاتری دارند. طول عمر بالا و عدم زنگ‌زدگی از مزایای دیگر رادیاتور آلومینیومی محسوب می‌شود. امروزه این رادیاتورها در صنایع مختلف از جمله خودروسازی و هوا فضا استفاده می‌شوند.

رادیاتور فولادی: یکی از انواع رادیاتورهایی که به منظور تأمین حرارت اماکن مورد استفاده قرار می‌گیرد، رادیاتور فولادی یا پانلی است. در ساخت این رادیاتورها ورقه‌های فولاد به کار می‌رود؛ همچنین برای محافظت از آن در مقابل زنگ‌زدگی اغلب پوشش خارجی‌اش از جنس پلی‌‌استر می‌باشد.

رادیاتور پانلی (پنلی): نسل سوم رادیاتور که به رادیاتور پنلی معروف است، نوع توسعه یافته و پیشرفته‌تر نسل اول رادیاتورهای فولادی می‌باشد، البته معایب نسل اول را ندارد. از مزایای این نسل از رادیاتور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسانی نظافت و تمیز کردن آن‌ها
 • زیبایی و شکیل بودن آن‌ها
 • وزن کم
 • بازدهی گرمایی بیشتر نسبت به رادیاتورهای نسل قبل به خاطر استفاده از کنوکتور
 • بازده گرمایی حدود ۲۱۰۰ تا ۲۲۰۰ کالری با حجم آبگیری حدود ۵ لیتر آب
 • سازگاری کامل با پکیج به خاطر جنس فولادی آن
 • کمترین میزان آب در گردش سیستم پکیج دیواری

رادیاتور قرنیزی: این رادیاتور همان‌طور که از نامش پیداست، قرنیزی است که دارای قابلیت انتقال حرارت و گرمایش مانند رادیاتورهای معمولی می‌باشد. در این سیستم پوسته‌ای با جنس آلیاژ آلومینیومی که فرم و شکل آن مانند یک قرنیز زیباست و تنوع رنگی گسترده‌ای دارد، جایگزین قرنیزهای مرسوم می‌شود. فضای پشت این پوسته جاسازی رادیاتورهای طولی را امکان‌پذیر می‌کند و در نهایت قرنیز به سیستم گرمایشی تبدیل می‌شود. از ویژگی‌های رادیاتورهای قرنیزی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • یکنواختی دما
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • افزایش سرعت انتقال حرارت
 • عدم اشغال فضا
 • همخوانی با دکوراسیون داخلی
 • سادگی در تعمیر و نگهداری

رادیاتور شیشه‌ای: امروزه همخوانی دکوراسیون داخلی با سیستم‌های تأسیساتی دارای اهمیت زیادی می‌باشد. کمبود فضا در خانه‌ها و محدودیت‌هایی که سیستم‌های توزیع گرمایش در چیدمان منازل به وجود می‌آورند، از جمله نگرانی‌های همیشگی بانوان هستند. نصب رادیاتورهای شیشه‌ای در ساختمان به شکل یک قاب عکس از تصویری زیبا به انتخاب یا سفارش مشتری صورت می‌گیرد و علاوه بر اینکه جزئی از دکوراسیون داخلی ساختمان محسوب می‌شوند، گرمایش مطبوعی را فراهم می‌کنند. این رادیاتورها ترکیب مناسبی از گرمایش و زیبایی را به همراه دارند و با داشتن طرح‌های بسیار متنوع برای هر سلیقه‌ای طراحی و به بازار ارائه شده‌اند. رادیاتورهای شیشه‌ای برای گرم کردن فضا نیاز به آب گرم دارند که می‌تواند توسط دیگ، پکیج یا هر منبع گرمایشی دیگر تأمین گردد. طراحان داخلی به کارگیری رادیاتورهای شیشه‌ای جهت استفاده بهینه از فضای داخل خانه را به عنوان یک راهکار مناسب توصیه کرده‌اند. کارخانه پیکاسو از جمله معتبرترین تولیدکنندگان رادیاتور شیشه‌ای در ایران است.

رادیاتور دکورال دکوراتیو: تکنولوژی‌های نوین ساخت و تولید موجب عرضه محصولاتی با ظرافت بالاتر در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع به بازار شده؛ به دنبال آن علاقه‌مندی، اشتیاق و توجه جامعه به امر دکوراسیون داخلی هم افزایش پیدا کرده است. برای طراحان دکوراسیون داخلی فرم، اندازه و رنگ محدود در سیستم‌های گرمایشی متداول همیشه یک معضل محسوب می‌شود؛ حتی تلاش‌های فراوانی که برای جاسازی و مخفی کردن آن‌ها انجام می‌دهند، در بسیاری موارد بر طراحی داخلی تأثیر منفی می‌گذارد. به همین منظور رادیاتورهای دکورال و دکوراتیو به بازار ارائه شده که توانسته تا حدود بسیار زیادی، دست طراحان را باز نماید. این سیستم گرمایشی مدرن و زیبا را می‌توان در طرح دلخواه و متناسب با شرایط فضا مورد استفاده قرار داد.

رادیاتور حوله خشک‌کن: نوعی از رادیاتورها، حوله خشک‌کن‌ها می‌باشند که اصولاً در فضای حمام یا سرویس‌های بهداشتی نصب می‌شوند و علاوه بر اینکه فضای حمام را گرم می‌کنند، به دلیل متفاوت بودن ظاهر آن‌ها با رادیاتورهای معمولی و زیباتر بودنشان، وسیله‌ای دکوری هم محسوب می‌شوند. این وسیله برای تأمین گرمایش مورد نیاز حمام یا آشپزخانه‌های کوچک به کار می‌رود و طراحی آن به گونه‌ای است که به راحتی بر روی دیواری قابل نصب است. می‌توان از حوله خشک‌کن‌ها جهت خشک کردن حوله‌ها، دستمال‌ها و لباس‌های کوچک که جای زیادی نمی‌گیرند، استفاده نمود.

حوله خشک‌کن متشکل از لوله‌های آتش‌خوار است و به صورت یک طرفه قابل نصب می‌باشد. از مزایای این حوله خشک‌کن‌ها این است که علاوه بر گرم کردن حمام، موجب از بین رفتن رطوبت موجود در آن می‌شوند.

حوله خشک‌کن‌ها به صورت آبی یا برقی هستند. انواع آبی آن‌ها توسط سیستم‌های حرارت مرکزی ساختمان‌ها مانند پکیج یا موتورخانه کار می‌کنند. در واقع سیستم‌های گرمایشی ساختمان تعیین می‌کند که کدام نوع حوله خشک‌کن‌ها برای آن مناسب هستند.

حوله خشک‌کن‌ها از نظر جنس به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

 • حوله خشک‌کن‌های شیشه‌ای
 • آلومینیومی
 • فولادی یا همان استیل

 

راهنمای خرید رادیاتور خودرو

معمول‌ترین نوع حوله خشک‌کن، حوله خشک‌کن‌های استیل (فولادی) هستند؛ در آن‌ها فولاد ضدزنگ به کار می‌رود. این حوله خشک‌کن در مقایسه با انواع دیگر کمی سنگین‌تر بوده و برای نصب به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

حوله خشک‌کن‌ها بر اساس اندازه محیط حمام لوله‌های متعددی دارند؛ معمولاً برای حمام‌های کوچک ۶ لوله‌ای مناسب است و برای حمام‌های بزرگ می‌توان ۱۴ لوله‌ای را انتخاب نمود.

هر مدل از حوله خشک‌کن‌ها دارای توان خروجی مخصوص به خود هستند که پس از انتخاب مدل به واحد Watt ارائه می‌شود.

رادیاتور حوله خشک‌کن شیشه‌ای: اصولاً از حوله خشک‌کن‌ها در حمام، سرویس‌های بهداشتی یا آشپزخانه استفاده می‌شود. این رادیاتورها علاوه بر اینکه گرمایش را تأمین می‌کنند، به خاطر ظاهر متفاوتشان با رادیاتورهای معمولی و سازگاری مناسب با دکوراسیون داخلی، وسیله‌ای دکوری هم محسوب می‌شوند. این وسیله به آسانی روی دیوار نصب می‌گردد. برای خشک کردن حوله‌ها، دستمال‌ها و لباس‌های کوچک که جای زیادی نمی‌گیرند، می‌توان از حوله خشک‌کن‌ها استفاده نمود. نصب وسایل گرمایشی گازسوز در حمام و سرویس بهداشتی، غیرمجاز بوده و همچنین بسیار خطرناک است؛ بهترین گزینه برای گرم کردن حمام، سرویس بهداشتی و همچنین خشک نمودن حوله حمام، حوله خشک‌کن است، زیرا گرمایشی ایمن را فراهم می‌کند. تأمین آب گرم مورد نیاز حوله خشک‌کن‌ها می‌تواند توسط سیستم‌های حرارت مرکزی ساختمان‌ها مانند پکیج، موتورخانه یا آبگرمکن‌های خورشیدی صورت گیرد. طراحی حوله خشک‌کن شیشه‌ای در طرح‌های مختلف و مطابق با هر سلیقه‌ای انجام می‌شود.

 


نظرات کاربران