از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید وزنه و دمبل

راهنمای خرید وزنه و دمبل

برای فردی معمولی انتخاب وزنه و دمبل خوب کاری دشوار می باشد و این سوال در ذهن بسیاری از اشخاص تازه کار وجود دارد که توانایی بلند کردن چه مقدار وزنی را دارند و یا وزن دمبلی که استفاده می کنند چقدر باشد. در این قسمت، در این مورد بحث خواهیم کرد. پاسخ به این سوال، کاری دشوار می باشد اما هدف ما این است که در این قسمت به راحت ترین حالت امکان پذیر به آن پاسخ دهیم تا از ورزش قدرتی خود نتیجه بگیرید و ایمنی­تان هم در به کارگیری از وزنه، حفظ شود.

مقدار وزنه متناسب هر شخص به عوامل گوناگونی وابسته می باشد. حتی وزنه ای که برای یک ورزش به کار می گیرید، امکان دارد برای ورزشی دیگر متناسب نباشد. به این معنا که وزن دمبل یا وزنه ای که جهت تقویت عضله های بازو استفاده خواهید کرد، هموزن دمبلی که برای پرس پا به کار خواهید گرفت، نخواهد بود. پس بایستی از وزن های گوناگونی در انجام حرکت های گوناگون استفاده کرد.

در این مقاله راهنمای خرید وزنه و دمبل را برای شما تهیه کرده ایم. جهت آشنایی بیشتر با این وسایل و همچنین خرید آسان تر با ما همراه باشید.بعلاوه از طریق صفحه لیست قیمت دمبل می توانید به قیمت این محصول دسترسی پیدا کنید.

 

وزنه های آزاد در بدنسازی

اصلی ترین و پایه ای ترین حالت از تجهیزات بدنسازی وزنه های آزاد می باشند. علت این که اینها وزنه های آزاد نامیده خواهند شد این است که هیچ گونه قرقره وصل کننده، کابل، پین و یا استاک وزنه ای وجود ندارد. آن ها هالتر، دمبل و صفحه وزنه را شامل می شوند.

دمبل بدنسازی

دمبل ها به شکل تکی و یا مکمل برای تقویت، حجم دادن و ازدیاد دوام و تمل ماهیچه های گوناگون بدن مورد استفاده قرار خواهند گرفت و یکی از اجزای پر استفاده در این ورزش می باشند. تقویت و حجم دادن ماهیچه ها یا گروهی از عضلات از نتایج استفاده از دمبل یا هر نوع وزنه دیگر در برنامه تمرین بدنسازی می باشد. به کارگیری دمبل موجب ازدیاد قدرت و تحمل ماهیچه ای و قلبی- عروقی خواهد شد. پس باید طرز به کارگیری صحیح از این نوع وسیله را یاد گرفت تا از مصدومیت و آسیب دیدن جلوگیری شود. در زمان برگزیدن وزن دمبل باید عوامیلی مانند سالم بودن کل بدن، تجربه بدنسازی و تعداد تکرار تمرین در نظر گرفته شود.

انواع دمبل ها

دمبل های ثابت

دمبل های ثابت(buy-dumbbells)، دمبل هایی هستند که معمولاً در رک های افقی و یا عمودی دیده می شود. این دمبل ها به طور معمول به شکل جفت و در وزن های گوناگونی از 1 تا 100 کیلوگرم به فروش می رشند.

1- دمبل های لاستیکی ثابت Fixed Rubber Dumbbells )): دمبل های لاستیکی ثابت buy-dumbbells، به میزان زیادی به نیازهای افرادی که به دنبال دمبل های بزرگ و دارای پوشش برای باشگاه خود می باشند که در مقابل تمرین های دشوار و روزانه مقاومت داشته باشند، پاسخ می دهند.

همچنین این دمبل های ثابت تجهیزات عالی برای باشگاه های خانگی می باشند، به این علت که کیفیت و حسی که این دمبل ها می دهند منحصر به فرد می باشند.

یکی از مزایای دمبل های لاستیکی بر دمبل های کُرُوم و یا چدن لُخت، این می باشد که لاستیک یک پوشش بیرونی محافظ بر  دمبل، پایۀ ذخیره سازی و منطقۀ بلند کردن دمبل ایجاد خواهد کرد.

خراشیدگی، تراشه ها و فرورفتگی ها را به آسانی روی وزنه های فلزی می توان مشاهده نمود ولی در دمبل هایی که دارای پوشش لاستیکی بسیار کم هستند.

دمبل های پلاستیکی به کاستن سرو صدا در زمانی  که توسط ورزشکار به زمین می افتند کمک خواهند کرد.

این دمبل ها به آسانی قابلیت سفارشی سازی را خواهند داشت و می توان در دو انتهای دمبل لگوی تیم و یا شرکت را قرار دهید.

2- دمبل های یورتان ثابت  Fixed Urethane Dumbbells )):یکی از سایر گزینه هایی که طرفدار زیادی دارد و محبوب است دمبل ثابت با پوشش یورتان buy-dumbbells می باشد. هرچند که به صورت آشکار و توسط چشم غیر مسلح نمی توان تفاوت دمبل های پلی اورتان و لاستیکی را از هم تشخیص داد. این دمبل ها به علت وجود چند مزیت گران تر می باشند.یورتان بسیار دشوار و سخت می باشد و نیم توان آسیب ظاهری به آسانی به آن وارد نمود. چرا که لایه ی بیرونی یورتان بسیار دشوار است و نسبت به خراشیدگی و تراشه و مواردی که موجب اثر گذاری بر دمبل های لاستیکی خواهد شد بسیار مقاوم می باشند.

3- دمبل های هگزاگونالی ثابت  Fixed Hex Dumbbells ) ) :دمبل های هگزاگونالی buy-dumbbells برحسب حات و ظاهر استثنایی خود نام گذاری شدند. این دمبل ها به دلیل شکل خاص خود از موقعیتی به موقعیت دیگر بر روی زمین نخواهند لغزید.

این یکی از فواید بیسار عالی است که در هنگام کار با وزنه های گوناگون و تمرینات مختلف که به صورت مکرر دمبل ها را بر خواهید داشت و بر روی زمین خواهید گذاشت موثر است.

دمبل هگزاگونالی به طور معمول از دمبل های استاندارد لاستیکی و یا پلی اورتان ارزان تر می باشند و این موجب می شود که این گزینه ای بسیار متناسب برای صرفه جویی در هزینه ها شوند.

راهنمای خرید وزنه و دمبل

دمبل قابل تنظیم

دمبل قابل تنظیم  buy-dumbbells ، دمبل کاربردی برای ورزشکارانی می باشد که خواستار داشتن انواع گوناگون دمبل هستند ولی فضا و مکان کافی ندارند که این وزنه ها را نگهداری کنند و هزینه ی لازم برای خرید مجموعه کامل وزنه ها را نیز ندارند. فناوری این نوع دمبل ها به سرعت در حال توسعه است.

مشکل دمبل های قابل تنظیم این است که این دمبل ها به طور معمول به دلیل شیوه ای که وزنه ها باید تقسیم شوند، پر حجم می باشند.

 

قبل از اقدام به خرید مچ بند مقاله ی "راهنمای خرید مچ بند ورزشی " را مطالعه نمایید.

 

دمبل صفحه ای

نوع دیگر وزنه هایی که طرفداران زیادی دارد و برای خانه کاربرد دارد ، مجموعۀ دمبل شامل میلۀ کوچک با صفحه هایی است که در دو انتهای آن وصل می شود که جزء دمبل های قابل تنظیم می باشند.  این دمبل ها به صورت نرمالی از گیره های چرخشی استفاده خواهند کرد که شیوه ای ایمن جهت بستن این صفحات به میله نیستند. ولی راهی آسان جهت بستن و باز کردن صفحات می باشند. دمبل صفحه ای با افزودن و حذف نمودن صفحات، تنظیم وزن دمبل و تنظیم وزن 0.5 تا 2.5 کیلوگرم را ممکن می سازند.

این دمبل ها یک مشکل دارند و آن این است که دستۀ پهن این دمبل ها می باشد که باعث محدودیت بعضی از حرکت ها می شود. دمبل های ثابت به شما اجازه پویاتر شدن را می دهد.

دمبل ایروبیک

در باشگاه های ایروبیک به عنوان قسمتی از برنامۀ فعالیتی، از وزنه های سبک استفاده می شود.

این دمبل ها ارزان قیمت می باشند و دارای کیفیتی بالا می باشند. همچنین دارای یک واحد ذخیره سازی هستند.

دمبل ایروبیک buy-dumbbells در وزن ها و رنگ های مختلفی وجود دارند که تشخیص و به کار گیری آن ها در طول کلاس را آسان تر می نمایند.

پوشش کامل دست گرفتن دمبل به خصوص در طول کلاس های ورزشی قلبی عروقی سنگین را أآسان ترمی نماید. وزنه های ایروبیک برای مطمئن شدن از اینکه در کلاس های خطری ایجاد نخواهند کرد به شکل ضد لغزش می باشند. این دمبل ها به طور معمول به صورت جفت به فروش می رسند و چنانچه به دنبال دمبل هایی سبک وزن می باشید این ها از جمله دمبل های خانگی مناسبی می باشند.

دمبل ایروبیک معمولاً دارای وزنی از 0.5 تا 10 کیلوگرم هستند و برای اهداف تجاری به طور معمول در مجموعه ای از 40 تا 50 جفت دربازار موجودند.

هالتر

هالتر میله ای آهنی و بلند می باشد که طول آن ۱ تا ۲ متر است، و صفحه های وزنه روی آن قرار می گیرند. تمرین های هالتر با نگهداری هالتر توسط دو دست انجام خواهد شد. هالترهای المپیکی به طول ۲ متر هستند و وزن آن ها ۲۰ کیلوگرم است. آنها میله های سنگینی می باشند که توانایی نگهداری بار با وزنی تا بیش از ۳۶۲ کیلوگرم را دارند. بعضی از میله های المپیکی توانایی نگهداری باربا وزنی بیش از ۴۵۳ کیلوگرم را دارند. این ها عموما برای تمرینات پایه سنگین مانند پرس سینه، اسکات و ددلیفت به کار گرفته می شوند زیرا بسیار بزرگ می باشند.

انواع کوچکتر هالتر المپیکی نیز وجود دارد که طول آنها میان۱ تا ۲ مترمی باشند.به طور کلی این میله ها  جهت تمرینات سبک تر همانند جلو بازو، پرس سرشانه، زیربغل هالتر خم و غیره به کار گرفته می شوند. تعداد زیادی از باشگاه ها، دارای رک هالتر می باشند که مجموعه ای از هالترهای وزن ثابت را دارا می باشد.

آنها به طور معمول هالترهایی با وزن ۹ تا ۴۵ کیلوگرم، در افزایش های ۲ تا ۴٫۵ کیلوگرمی دارند (مثلا یک میله ۹ کیلوگرمی، میله ۱۳ کیلوگرمی، میله ۱۸ کیلوگرمی و…). هالترهای استانداردی نیز علاوه بر هالترهای المپیکی وجود دارند که دارای انواعی از هالتر ها می باشند که برای فروختن در بیشتر فروشگاه ها بزرگ دیده می شوند. ضخامت آن ها ۰٫۰۲ متر می باشد و طول آنها به طور معمول بین ۱٫۵ تا ۲ متر می باشد. این موارد جهت استفاده در باشگاه خانگی، مناسب می باشند.

 

جهت دریافت راهنمایی های لازم در رابطه با خرید مکمل ها  مقاله ی " راهنمای خرید مکمل ورزشی " سایت ایمالز را مطالعه نمایید.

 

صفحات وزنی

این صفحات به طور  معمول فلزی می باشند و وزن آنها از ۰.۵ تا ۵۰ کیلو گرم متغییر است.با این وجود جهت تمرینات در محیط خانه می توان از نوع پلاستیکی آنها استفاده نمود. برای فرد مبتدی، صفحات پلاستیکی می توانند خوب باشند اما در  ورزش بدنسازی حرفه ای حتما بایستی به علت ازدیاد وزن و نیروی ثقل، از صفحات وزنی آهنی استفاده نمود. تمام صفحات وزنی که در باشگاه ها استفاده خواهند شد فلزی می باشند نه پلاستیکی.

تمام صفحات وزنه ای که در باشگاه های ورزشی موجودند، دارای ساختار آهنی هستند. دو نوع صفحات وزنه آهنی وجود دارد. اولی صفحات المپیکی برای هالترهای المپیک و دومی صفحات وزنه استاندارد برای هالترهای سایز استاندارد با ضخامت ۲٫۵ سانتی متر.

نکات مهم در انتخاب وزنه

  • از دمبل های سبک وزن آغاز کنید. اگر تازه کار می باشید حتماً از وزنه های سبک آغاز کنید. زیرا حواستان به نحوه درست انجام حرکت، جلب خوهد شد نه سنگینی وزنه. درست انجام دادن حرکات قدرتی بسیار با اهمیت می باشد. چنانچه حرکت ها صحیح انجام نشوند و فرم صحیح بدن رعایت نشود نتیجه ی مطلوب از ورزش را نخواهید گرفت و همچنین باعث آُسیب دیدگی و صدماتی خواهد شد. فراموش نکنید که به کار بردن دمبل های سبک وزن خجالتی نخواهد داشت. به کار گیری دمبل های سبک وزن برای اشخاص تازه کار و یا وقتی که یک حرکت جدید ورزشی قدرتی را شروع خواهید کرد بسیار ضروری می باشد. با گذشت زمان و هنگامی که قدرت لازمه برای انجام آُسان حرکات را داشتید و حس سنگینی اولیه را برایتان نداشت به تدریج وزنه ها را بیشتر کنید و از دمبل با وزن بیششتر استفاده نمایید.
  • وزنه ای مناسب است که شما را به صورت متوسط به چالش بکشاند. (نه آن قدر سنگین باشد که نتوانید آن را با فرم صحیح بدنی و با کنترل، بلند کنید و نه به قدری سبک باشد که بتوان آن را تا ساعت ها بدون خستگی بلند کرد.
  • به این علت که در انواع حرکات قدرتی، ماهیچه ها و عضلات مختلفی درگیر خواهند شد که از لحاظ قدرت با همدیگر متفاوت می باشند، بایستی جهت انجام  هر حرکت از دمبل متناسب با ان حرکت استفاده نمایید وتمامی حرکات قدرتی نباید توسط یک وزنه انجام شوند.
  • یافتن وزن دمبل برای تمرینات داده شده آسان می باشد، ولی نیازهایتان نیز با گذشت زمان تغییر خواهند کرد. به صورت همیشگی بر تعداد ست ها و تعداد تکرارهای تمرینات خود نظارت لازم را داشته باشید و اگر متوجه شدید که توانایی تعداد تکرارتمرین بیشتر را دارید وزن دمبل خود را 5 درصد افزایش دهید.
  • توجه کنید که امکان دارد شما به چند دمبل متفاوت جهت انجام تمرینات تاثیرگذار تر به انواع گروه های ماهیچه ای نیاز داشته باشید. به طور کلی هراندازه که گروه های عضلانی بزرگ تر باشند بایستی از وزنه ای سنگین تر استفاده نمایید.
  • انتظار می رود که  دمبل های سبک وزن جهت انجام تمرینات عضله دوسربه کار گرفته شوند و جهت عضلات دلتوئیدی از دمبلی با وزنی متوسط و جهت کار با عضلات قفسه سینه و عضلات پشت از دمبلی سنگین تر استفاده نمایید.
  • راهنمای خرید وزنه و دمبل

قيمت و شرکت های سازنده

عوامل گوناگونی مثل نوع وزنه و دمبل، وزن، ماده به کار رفته در ساخت، شرکت سازنده و .... در تعيين قيمت وزنه و دمبل تاثیرگذارند. شرکت هاي سازنده اين محصولات ( مانند تنتوری، آدیداس، بادی اسکالپچر، ترابند، لدراگوما، انرژی، تن زیب، اسپیدو، هنگدا و ...)، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين وسایل در حدود 50 هزار تومان تا 1 میلیون تومان است.

یکی از مواردی که حتما لازم است در خرید وزنه و دمبل به آن توجه داشته باشید این است که خرید خود را از فروشگاه های حقیقی و مجازی معتبر خریداری کنید. همچنین لازم است به اصالت برند کالا توجه داشته باشید. زیرا استفاده از وزنه و دمبل غیر استاندارد می تواند سلامت شما را با خطر مواجه کند.

 

نظرات کاربران