از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید عروسک

راهنمای خرید عروسک

اسباب بازی ها وسایلی هستند که معمولا برای سرگرم کردن کودکان استفاده می شوند. این وسایل علاوه بر سرگرمی مزایای دیگری نیز دارند. مثلا برخی از اسباب بازی ها جنبه آموزشی دارند، برخی دیگر در افزایش توانایی های کودک موثر هستند. اما یکی از انواع محبوب اسباب بازی ها، عروسک ها هستند. عروسک ها در حقیقت اسباب بازی هایی هستند که به شکل شخصیت های گوناگون (انسان و غیر انسان) ساخته می شوند و کودکان می توانند با آن ها ارتباط برقرار کنند. این اسباب بازی های محبوب، انواع مختلفی دارند. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی عروسک ها بپردازیم. اگر قصد خرید یکی از وسایل را دارید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

 

انواع عروسک ها

همانطور که گفتیم، عروسک ها انواع مختلفی دارند که در اینجا برخی از آن ها را ذکر می کنیم.

1-عروسک های پولیشی

نام درست این عروسک پلاشی plushy  می باشد که به نادرست و اشتباه میان طرفداران و دست اندر کاران عروسک به آن عروسک پولیشی گفته می شود. نام صحیح این عروسک به معنای مخملی و پرزدار می باشد که نام یک جنس از پارچه ای است که در تولید این عروسک به کار گرفته می شود.

راهنمای خرید عروسک

این نوع از عروسک ها به صنایع نساجی وابسته هستند که اغلب توسط الیاف نرم مانند کرک، پرز و گاهی اوقات نیز با پنبه مصنوعی و دانه های یونولیت پر می شوند. تعیین کیفیت عروسک پلاشی به الیافی که در پر کردن این عروسک استفاد می شود بسیار وابسته می باشد.

الیاف پنبه ای و یا پشمی: این نوع الیاف محیطی مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ ها و عوامل بیماریزای و حساسیت زا ی دیگر می باشند زیرا الیاف این ها دارای ساختاری متخلل است که قابلیت جذب آب و رطوبت را دارا می باشند. این نوع الیاف ها عیب های دیگری نیز مانند بو گرفتن بعد از شست و شو، جمع شد و گوله شدن را دارند.

الیاف مصنوعی پلی استر :این الیاف ها بهترین و مناسب ترین الیاف برای پر کردن عروسک های پلاشی می باشند زیرا سبک هستند و خاصیت فنری دارند. این الیاف قابلیت جذب آب و رطوبت را ندارند زیرا دارای ساختار مولکولی منسجم و یک شکلی هستند و همین باعث می شود سریعاً خشک شوند و محیط مناسب برای رشد باکتری ها نباشند. عروسک هایی که این الیاف در آن ها به کار رفته است با الیاف پلی استر و پلی اکریل نایلونی (ویسکوز)، قابلیت شستشو دارند و ضد حساسیت هستند .

چگونه عروسکی را که با الیاف پلی استر پر شده است تشخیص دهیم؟

الیاف های پلی استرفنری مناسب ترین و بهترین الیاف جهت پر کردن حجم عروسک هستند. عروسکی که با این مواد پر شده باشد دارای ظاهری کنظم و موجه متناسب با طراحی است و همچنین این عروسک ها سبک نیز هستند. این نوع از الیاف می توانند حجم بیشتری را به نسبت الیاف های دیگر پر نمایند و همینطور در مدت زمانی طولانی حتی اگر عروسک تحت فشار قرار داشته باشد می توانند شکل خود را حفظ کنند. الیاف های دیگر جهت پر نمودن عروسک مناسب نیستند مانند الیاف پشمی , پنبه , پارچه های دم قیچی , الیاف بامبو و ... اما گاهی اوقات ممکن است برای کاهش هزینه ها و یا در دسترس نبودن الیاف پلی استر فنری، این الیاف به کار گرفته شوند.

نوع نرم این عروسک های می توانند از هر جنس پارچه کرک دار نرم و حوله ای پارچه های پنبه ای و کتانی تولید شوند. این عروسک ها در طرح های گوناگون و شکل های متنوع مانند شکل حیوانات و نوزادان انسان و شخصیت های کارتونی و غیره ساخته شوند.

امروزه این عروسک ها با موضوعات متفاوتی مانند شخصیت های کارتونی، ولنتاین، دکوری، آویز و در حالت های متنوعی مانند حالت خوابیده، ایستاده، نشسته و آویز ساخته می شوند.

این عروسک ها مخصوص به سنین خاص و یا مخصوص به دختر و یا پسر نیستند و شامل طیف گسترده ای از جامعه خواهند شد.

عروسک های هچیمال

عروسک های همچال یا Hatchimal، با قیمت 60 پوند در کشور انگلیس فروخته می شوند. این عروسک ها طرفداران زیادی دارند. 

دلیل محبوبیت این نوع عروسک

این عروسک ها در واقع ربات مکانیکی می باشند که داخل یک تخم مرغ بزرگ عرضه خواهند شد. این تخم مرغ ها خودشان می شکنند و جوجه رباتیک داخل آن بیرون می آید.

اخیراً این تخم مرغ در وب سایت یوتوب بازدید فراوانی داشته است. این تخم مرغ به این شکل است که باید تخم مرغ را نوازش کرد تا عروسک داخل آن بیرون آید و یا بجای نوازش روی آن چند ضربه زد تا ربات بیرون آید.

سرعت و شیوه ای که کودکان برای شکستن تخم مرغ به کار می گیرند مدت زمان بیرون آمدن و شکستن عروسک از تخم مرغ را تعیین خواهد کرد. هنگامی که عروسک یا همان ربات ضربه را احساس کند، نورهای رنگین کمانی را نمایش می دهد و سعی خواهد کرد تا قسمت بالایی پوسته تخم مرغ را بشکند و بیرون آید.

راهنمای خرید عروسک

پوسته تخم مرغ تنها یک بار می شکند ولی همین یک بار هم برای مشتریان بسیار جذاب می باشد و محبوب می باشد. این روند ممکن است تا 45 دقیقه طول بکشد. بعد از شکسته شدن تخم مرغ دو عروسک Draggleو یا عروسک Pengualaبیرون خواهند آمد. آنها توانایی تکان دادن بال ها را دارند و از چشم هایشان نوری در رنگ های مختلف همانند رنگین کمان خارج خواهد شد. رنگ چشم به حالت عروسک وابسته می باشد. همینطور این عروسک ها می توانند تعداد آهنگ و برخی از کلمات را بیان کنند.

کودکان با نوازش و تکان دادن و حرف زدن با Hatchimal بازی خواهند کرد. تمامی این کارها باعث خواهد شد تا عروسک از شکل کودک به بزرگسال تبدیل بشود.

افراد می توانند با این عروسک ها بازی کنند. بازی های یک نفره از آواز خواندن و رقص کردن تا بازی های چند نفره به این شکل که کسی که بتواند زودتر به پرنده ضربه بزند تا رنگ چشمش به رنگ تعیین شده در آید برنده است. این یک نمونه بازی با این عروسک می باشد.

همپنین این عروسک می تواند کودکان را با روند تولد جوجه از درون تخم آشنا کند و به دوست همیشگی آن ها در خانه تبدیل شود.

عروسک پارچه ای

برخی از این عروسک های پارچه از شخصیت های کارتونی، فیلم و تلویزیون الگو گیری می شوند. مانند عروسک باب اسفنجی، عروسک خرسی تد و حتی شخصیت های ایرانی مثل سنجد ، جناب خان و .... تمامی این عروسک ها به طور معمول با پارچه ساخته می شوند و بسیار محبوب می باشند. اگر می خواید این عروسک ها را بخرید سعی کنید عروسکی را تهیه کنید که پارچه اش بدون پرز باشد، چون برخی از این پارچه های با پرز، پرزشان جدا خواهد شد و وارد ریه کودکان خواهد شد و به آن ها آسیب خواهد زد.

راهنمای خرید عروسک

عروسک باربی

عروسک باربی عروسکی بسیار زیبا و بسیاذر محبوب می باشد. شرکت متل این عروسک ها را در مارس سال 1959 تولید و وارد بازار کرد. سبک زندگی، لباس ها و زیبایی که باربی داشت باعث شد تا این عروسک میان کودکان و بزرگسالان بسیار محبوب شود.

باربی دختری 20 ساله با پاهایی بند و اندامی لاغر است که قدی به اندازه 195 سانتی متر دارد.

چهره ی باربی آنقدر زیبا در نظر گرفته شده است که تمامی زیبایی ها را دارا می باشد. هرچند این طراحی بسیار ماهرانه است اما به گونه ای اغراق آمیز نیز می باشد.

باربی دارای موهایی طلایی و بور، گردنی باریک و کشیده، گونه هایی برآمده، دماغ و دهنی کوچک، چشمان درشت و بزرگ، لبی گوشتی، پوستی روشن، پیشانی و سری متناسب می باشد و آنقدر زیبا می باشد که حتی با تیغ جراحی نیز نمی توان هم زمان تمامی این زیبایی ها را در فردی جمع کرد.

لباس هایی که باربی به تن می کند لباس هایی بسیار طریف و زیبا، خوش رنگ و خوش دوخت می باشند و توسط برترین طراحان لباس و مد در دنیا در کمپانی متل جمع شده اند. آنقدی که باربی لباس دارد و لباس هایی اشرافی و زیبا به تن می کند هیچ عروسکی نداشته است.

راهنمای خرید عروسک

ویژگی منحصر به فرد عروسک بین اسباب‌ بازي ‌ها

در بازی با عروسک کودک توانایی تخلیه انرژی اضافه خود را دارد. کودکان تمامی احساسات خود را به عروسک خود نسبت می دهند و به عروسک خود اعتماد دارند و عروسک را همانند خود می بینند. این حالت موجب تخلیه روانی و افزایش درک و فهم خواهد شد.

کودک توسط عروسک خود می تواند تبدیل به فردی بزرگ شود و در مورد مسائل کنجکاوی کند و آن ها را تجربه کند. اغلب کودک تنهایی با عروسک خود بازی می کند زیرا والدین برای کودک عروسک می خرند تا کاری با آنها نداشته باشد و چنانچه با آنها بازی کند، والدین خواسته های خود را به کودک تحمیل خواهند کرد. بسیار واضح است که کودک عروسک خود را طرد کند و نیاز های کودک در این مورد ناکام بماند. البته کودک نیاز های دیگری نیز هم دارد که در رابطه با کودک می تواند برطرف شود، مانند: ترقی و کسب موفقیت، نیاز رهبری و اداره کردن، نیاز امنیت، نیاز به آزادی و کودک آزاد.

کودک درون ما نیز میل به آزادی دارد، می خواهد گریه کند و به زندگی مشغول باشد. والدینی که با کودکان خود بازی خواهند کرد هم به فرزندان خود محبت می کنند و هم خود را آزام می سازند آنها همچنین سعی خواهند کرد بر حسب کودک شخصیت خود، با فرزند خود رفتار کنند و نتیجه ای مؤثر بگیرند. عروسک هایی که بومی می باشند و دارای محتویات داخلی هستند برای کودکان مناسب تر می باشند.

مزایای استفاده از عروسک ها

عروسک ها اسباب بازی هایی شگفت انگیز هستند. کودکان می توانند توسط عروسک ها در مورد خود و اطرافیانشان آموزش ببینند.

کودکان می توانند توسط عروسک ها مهارت های شناختی و حرکتی ظریف و همچنین مارت های خودیاری را تقویت نمایند. تمرین این مهارت ها روی فرد یا ابزاری دیگر برای کودکن بسیار راحت تر می باشد. اگر پسر بچه ها عروسک هایی پرانه داشته باشند توسط آن ها می توانند برخی از مهارت ها ی حرکتی طریف و لباس پوشیدن را که دیرتر از دختران یاد می گیرند را تمرین کنند و به پیشرفت لازمه دست یابند.

در ادامه مطلب به بعضی از فایده ها و کاربرد های عروسک اشاره خواهد شد.

تقویت مهارت های کلامی زبانی

قسمت های بسیاری از زبان توسط بازی به کودکان آموخته می شود. برخی از موارد یادگیری کودکان که عروسک در آنها نقش دارد:

اعضای بدن : توسط عروسک می توان بسیار راحت تر اعضای بدن را به کودکان یاد داد. توسط عروسک می توان به مثال عینی خارجی برای تعمیم واژگان آموخته شده کمک کرد مثلاً می توان به کودک یاد داد که بینی فقط نام چیزی که روی صورت کودک قرار دارد نیست و تمامی افراد آأن را دارند.

نام لباس ها : می توان با به کار گیری عروسک لباس های مختلف را به کودکان یاد داد همانند پیراهن، شلوار، جوراب و ...

مفاهیم بنیادی : می توان برخی از مفهوم های بنیادی را مانند زیر و رو و پشت و ... و یا رنگ ها و اندازه ها را توسط عروسک به کودک آموزش داد. به عوان مثال عروسک زیر پتو قرار دهید و به کودک بیاموزید مفهوم زید چیست.

آموزش افعال و احساسات: می توان برای فهم و توضیح فعل ها و احساسات از عروسک استفاده کرد. به این صورت که به کودک بگویید عروسک گرسنه است و فعل خوردن را با نمایش غذا خوردن عروسک به کودک خود آموزش دهید. یا حس خوشحالی را زمانی که عروسک همبازی می یابد به کودک خود یاد دهید و بیان کنید که عروسک خوشحال است.

تقویت مهارت های اجتماعی عاطفی

با عروسک می توان به تقویت مهارت اجتماعی کودک پرداخت و مفاهیم اجتماعی را به کودک آموزش داد. به طور مثال دو کودک به صورت نوبتی با عروسک بازی کنند و توسط این  مفهوم نوبت را به کودک یاد داد و یا دو کودک با هم با عروسک بازی کنند و مفهوم شریک  شدن را به کودک یاد داد. همچنین می توان کودکان با یکدیگر و یا با والدین در باره ی عروسک سوال و جواب کنند.

کودکان می توانند توسط عروسک خود مراقبت کردن از دیگران و پرورش و تربیت را یاد گیرند. کودکان در هنگام بازی با عروسک تعامل با خود و با والدین را بازی خواهند کرد و خود را برای یک خواهر و یا برادر آماده می کنند و تمرین می کنند که چگونه با برادر و یا خواهر کوچکتر خود رفتار کنند.

کودکان توسط عروسک خود غذا دادن، خواباندن، بغل کردن و ... را تمرین خواهند کرد و عض ورزیدن را یاد می گیرند. شاید کودکان توسط عروسک ها نحوه ی برخورد با والدین و بزرگسالان را یاد بگیرند و یا شاید کودکان از دیدگاه خود نحوه ی این برخورد ها را توسط بازی با عروسک خود ترسیم کنند.همینطور کودک در هنگام بازی با عروسک سعی می کند که دنیا را از دید شخص دیگر ببیند  که این کار در درک و فهم شخص دیگر بسیار با اهمیت است.  کودکان در هنگام بازی با عروسک حس می کنند که والد آن هستند و این به کودکان حس قدرت و کنترل خواهد داد و چون کودکان اغلب در حال کنترل شدن می باشند، وجود این حس قدرت و کنترل برای آنها می تواند با لذت همراه باشد.

شرکت سازنده

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه عروسک ، فعال هستند.

تینی وینی، کالکتا، پالیز، سافاری، للی، تی وای، سیمبا، رانیک، نیکی، فلومانا، جلی کت، آیس تویز، می تو یو، جکس پسفیک، هاسبرو، کادویی هیدی، اسپین مستر، هوجی تویز، تاپ تویز، دیزنی، شادی رویان ،گالری روهام، آنه پارک، گروه یاران، بلو باکس، بریکسن کلیکس، لالالوپسی، آی ام سی تویز، پلستوی، پلی میتس، پلی گرو، شهر موش ها، کیل تویز، هپی کید، آوین، چیکو، سوهند، بیبی بورن، صنایع دستی ماسوله، تای توی، مازون، نینو، ماه دخت، آفتاب آرت، متل، بیبی الایو، وی تک، پلی گو، تامی، رویا، منهتن، پرینسس، بهار، ویتال بیبی، سورنا، بوون، ایکیا، هپی شو، مای لیتل پونی، بیبی موو، فیشر پرایس، بیگای استودیو، عود، گلدونه، تینکینگ گیفتز، روزاریو، جین، آرورا، واته، ، پاپو، کیدزلند، گاند، آرورا، آندر گراند تویز، لیتل تایکس، ننوکو و ... از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند.

قيمت

عوامل مختلفي نظير نوع عروسک، شرکت سازنده، جنس عروسک، سایز عروسک و ... در تعيين قيمت این اسباب بازیی ها تاثیر گذازند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين اسباب بازی ها بين 5 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است.

يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.

از ديگر نکات مهم در خريد اسباب بازی ها (به ویژه عروسک) اين است که محصول خود را از برند ها و همچنين فروشگاه هاي معتبر خريداري کنيد. همپنین لازم است تا عروسک متناسب با سن فرزندان را تهیه کنید. زیرا برخی از عروسک ها با دارا بودن شرایط خاص، برای برخی از کودکان مناسب نیستند.

 

 

 

نظرات کاربران