راهنمای خرید انواع کابل های کامپیوتر

راهنمای خرید انواع کابل های کامپیوتر

در ابتدا لازم است که به این نکته اشاره شود کابل های کامپیوتر دارای انواع مختلفی هستند که می توان از انواع مختلفی از کابل های vga و اتصالات داخلی کامپیوتر اشاره کرد تا کابل های شبکه محلی! در این مقاله به بررسی کابل های مختلفی مانند hdmi اترنت usb dvi خواهیم پرداخت. برای بسیاری از افراد این مشکل وجود دارد که به طور دقیق نمی دانند کابل های کامپیوتر چه تفاوتی با یکدیگر دارند و چه فرقی میان کابل یو اس بی یا کابل آی دی  ای وجود دارد. همانطور که خود مطلع هستید در دسته بندی این کابل های کامپیوتر نیز اطلاعات دقیقی درباره چگونگی استفاده از این کابل ها درج نشده است. برای اتصال کابل ها به مانیتور یا تلویزیون روش های مختلفی وجود دارد که لازم است شما از آن اطلاع داشته باشید پس از این بابت نگران نباشید چرا که در ادامه این مقاله اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با اتصال انواع کابل ها به شما داده خواهد شد و شما می توانید متناسب با نیازتان از هر یک از کابل ها متناسب با کارکردی که دارد استفاده نمایید. در صفحه لیست قیمت کابل و مبدل در سایت ایمالز این امکان برای شما فراهم شده است که به قیمت انواع این محصول در فروشگاههای مختلف دسترسی یابید.

 

کابل  vga

در رابطه با این کابل لازم است که بدانید vga مخفف ویدیو گرافیک اری است. برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ بود که از این کابل برای اتصال به مانیتور استفاده شد. درواقع به وسیله این کابل اتصال مانیتور به کیس کامپیوتر رقم خورد و در حال حاضر نیز با وجود انواع مختلفی از اتصالات محبوبیت آن نیز کم نشده و شما می توانید از این مدل برای دستگاه هایی که کارت گرافیک دارند نیز استفاده نمایید. لازم است به این نکته اشاره شود که اتصالات کابل وی جی آی دارای ۱۵ پین می باشد که در سه ردیف پنج تایی قرار دارد. همچنین بهتر است به این نکته نیز اشاره شود که هر یک دارای سیستم رنگ آر جی بی  از نوع قرمز و سبز و آبی هستند.

کابل  dvi


راهنمای خرید انواع کابل های کامپیوتر

در این رابطه لازم است که بدانید dvi مخفف دیجیتال ویژوال اینتریفس است. کارکرد این کابل در واقع جانشینی برای اتصالات آنالوگ به دنیای فناوری اتصالات و کابل های کامپیوتر است. نمایشگرهای دیجیتال مانند پنل های ال سی دی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند که برای اتصال کامپیوتر به این نمایشگر از کابل dvi استفاده خواهد شد و این کابل سه مدل مختلف دارد. از دیگر کارکردهای این کار این است که می تواند سیگنال های دیجیتال جدیدتر را منتقل نماید و این توانایی را دارد که سیگنال های آنالوگ و دیجیتال را نیز منتقل کند برای استفاده از کابل dvi شما نیاز به دستگاهی دارید که وی جی آی را به دی وی آی تبدیل نماید و یا دی وی آ  ی را به وی جی آی تبدیل کند. در این صورت شما می توانید از این کابل استفاده نمایید.

کابل اچ دی ام آی

برای اکثر افراد کابل hdmi آشناتر است و با کارکرد آن نیز آشنا هستند در واقع کابل hdmi رابطی برای انتقال صدا و تصویر به طور همزمان از یک سیستم به سیستم دیگر است. کابل hdmi برعکس کابل وی جی آی و دی وی آی می تواند از صدا و تصویر به طور همزمان پشتیبانی نماید. همچنین لازم است به این نکته نیز اشاره شود که کابل hdmi دارای ۱۴ می باشد که نوع بسیار رایج است و دارای ۱۹ پین به روی سوکت می باشد کابل نوع hdmi کابل تکی دیجیتال صدا و تصویر است. کابل hdmi از نظر اندازه بزرگتر و به روی سوکت اتصال آن ۲۹ پین وجود دارد کابل سی اچ دی  ام آی نیز از یک کانتکت ۱۹ پینی تشکیل شده که توسط دستگاه هایی مانند دوربین فیلمبرداری و دوربین دیجیتال بهره دارد. نوع کابل hdmi نیز بیشتر شبیه به کابل usb ۲۰ و عرض کانکتوری ۱۹ پینی تشکیل شده است. لازم است به این نکته اشاره شود که کابل های کامپیوتر برای دستگاه های قدیمی به ندرت استفاده می شود به رابطه با کابل hdmi نیز لازم است که بدانید از رزولوشن ۶۴۰ در ۴۸۰ پشتیبانی می نماید.


راهنمای خرید انواع کابل های کامپیوتر

hdmi و پورت دیسپلی پورت

در این رابطه بهتر است به این نکته اشاره شود که گروه دیجیتالی دیسپلی از سال ۱۹۹۹ کابل دی وی آی را به عنوان جایگزینی برای کابل وی جی  ای معرفی کردند. کابل دی وی آی می تواند در سه حالت مختلف از دیجیتال و آنالوگ فقط آن را گیاه فقط دیجیتال انتقال دهد سیم کابل برای جلوگیری از بدون استفاده بودن پورت های وی جی آی موجود می باشد. انجام کابل hdmi نیز به عنوان یکی از کابل های کامپیوتر معرفی شد و کم کم محبوبیت پیدا کرد چرا که می تواند در دستگاه های دیجیتال صوتی تصویری به عنوان یک رابط عمل نمایند. همچنین لازم است به این نکته نیز اشاره شود که کابل hdmi از صدا پشتیبانی می کند اما کابل dvi از صدا پشتیبانی نمی کند و لازم است که شما به این نکات توجه داشته باشید.

کابل  usb

از مورد استفاده ترین و فراگیرترین کابل های موجود در دنیا کابل یو اس بی است سیستم های کامپیوتری امروز و دستگاه های جانبی مثل موس کیبورد دسته بازی همه دارای آداپتور بی سیم با اتصال از طریق یو اس بی هستند. این سیر تکاملی سبب شده تا استفاده کردن از وسایل مختلف و سیستم ها نیز راحت تر باشد. در ادامه این مقاله به بررسی هر یک از این ها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید و ادامه مقاله را از دست ندهید تا بتوانید در رابطه با این موضوع اطلاعات خود را افزایش دهید. ویژگی های usb عبارتند از سرعت انتقال بالا و پشتیبانی کردن از فرمت های مختلف! همچنین لازم است به این نکته اشاره شود که کابل های usb قدیمی با سرعت ۴۸۰ سازگار هستند. دستگاه های مختلفی از usb پشتیبانی می شود و سرعت و کیفیت جابجائی نیز بسیار بالا است.

انواع سوکت های  usb

ابتدا لازم است به این نکته اشاره شود که انواع مینی و یا میکرو usb در بازار موجود هستند که متناسب با گوشی هوشمند دوربین دیجیتالی و سیستم مورد استفاده شما موجود می باشد البته سیستم های بسیاری از اتصال یو اس بی  پشتیبانی می کنند


راهنمای خرید انواع کابل های کامپیوتر

انواع کابل های usb

با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی آن دسته از اشخاصی که با دستگاه های الکترونیکی و سیستم های مختلفی سر و کار دارند و حتماً کابل usb را می شناسند و با کارکردهای مختلف آن آشنا هستند.

اتصال یو اس بی type A

در این رابطه لازم است که بدانید استاندارد اتصالی مسطح و مستطیلی شکل در اکثر کابل های usb موجود است.

اتصال type B

لازم است که بدانید اتصال به شکل مربعی شکل است و به طور معمول در پرینتر ها و سایر دستگاه های قابلیت اتصال به کامپیوتر دارد مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه چندان مرسوم نیست.

اتصال مینی یو اس بی

در رابطه با نوع اتصال مینی usb لازم است که بدانید اتصال آن کوچکتر است و برای گوشی های هوشمند مناسب می باشد.

نوع اتصال میکرو  usb

 
راهنمای خرید انواع کابل های کامپیوتر

در این رابطه لازم است که بدانید استاندارد فعلی در گوشی های موبایل این نوع اتصال است که عمومیت پیدا کرده است.

یو اس بی تایپ سی

جدیدترین نوع اتصالات یو اس بی  تایپ سی از سرعت انتقال آن بسیار بالا می باشد و قدرت بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد همچنین نوع اتصال های usb را در گوشی های امروزی می توان مشاهده کرد.

لایتنینگ پورت

لازم است که بدانید این نوع اتصال از نوع اتصال استاندارد نیست بلکه اتصال اختصاصی کمپانی اپل برای دستگاه های آیفون آیپد می باشد که این پورت برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۲ معرفی شد.

usb otg

لازم است که بدانید این نوع اتصال در امروزه رایج شده است و در گوشی های اندرویدی موجود می باشد. استفاده از رابط otg فراگیر شده است و بسیاری از دستگاه ها از این مدل پشتیبانی می کند اما در عین حال گوشی های هوشمند موجود می باشند که از درگاه او تی جی پشتیبانی نمی کند.

کابل  ide

در این رابطه لازم است که بدانید اتصال دستگاه ذخیره سازی به مادربرد سیستم کامپیوتری از این طریق انجام می گیرد لازم است که بدانید اتصالات کابل های ide معمولا از اتصال ۴۰ پین تشکیل شده است.

کابل ساتا

در این حالت لازم است بدانیم این نقاب ها عملکرد بهتری نسبت به کابل های کامپیوتری دارند سرعت انتقال داده ها در کابل های ساتا بیشتر است و این کابل ها دارای نوارهای بلند و نازک هستند. همچنین لازم است که بدانیم این کابل پارت ها دارای دو کانکتور است که هر کدام از آنها دارای هفت پین به شکل ال هستند.

کابل فایروایر

در رابطه با کابل فایروایر لازم است که بدانید این کار شبیه به کابل usb می باشد و برای انتقال داده ها سرعت بالایی دارد. در رابطه با این کابل ها لازم است که بدانید این نوع کابل ها یکی می باشد.

کابل اترنت


راهنمای خرید انواع کابل های کامپیوتر

در این رابطه لازم است که بدانید از دیگر انواع کابل های کامپیوتر که در تنظیم شبکه های محلی به کار می رود کابل های اترنت هستند که به طور کلی از این کابل ها برای اتصال روتر ها به مودم استفاده می شود. اگر تلویزیون شما از نوع هوشمند نیست و به اینترنت متصل نمی شود شما می توانید از طریق یک کابل اترنت این کار را انجام دهید. همان طور که می دانید عملکرد وای فای در برخی از مواقع کند است اما باید به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به گوشی های هوشمند شما می توانید از امکانات دیگری استفاده نمایید که در اختیار شما قرار گرفته است. همچنین لازم است که شما به این نکته توجه داشته باشید که در یک خانه این امکان وجود دارد که دستگاه های متصل به یک مودم یا وای فا زیاد باشد و همین جهت سرعت اینترنت کم باشد و دسترسی و اتصال به وای فای نیز با مشکل مواجه شود در این میان شما می توانید از کابل هایی برای بهبود شرایط خود استفاده نمایید.

کابل های  utp

در این رابطه لازم است که بدانید این کابل تاثیر کمی دارد بر قدرت کم شدن سیگنال ها در این حال سیم ها در یک غلاف پلاستیکی بدون روکش قرار گرفته اند.

کابل های اف تی پی

همچنین لازم است که بدانید در مقابل کابل های یو تی پی انواع مختلفی از کابل های اف تی پی وجود دارند که دارای روکش هستند و از تداخل سیگنال ها جلوگیری می کند.

کابل های اس تی پی

در این رابطه لازم است که بدانید که کابل های اس پی تی قیمت بالاتری دارند اما از تضعیف سیگنال جلوگیری می کند. در رابطه با دسته بندی انواع کابل های اترنت لازم است که بدانید از نظر سرعت کامپیوتر و انترنت در دسته های مختلفی قرار می گیرد که در ادامه این مقاله به آن اشاره خواهد شد.


راهنمای خرید انواع کابل های کامپیوتر

کابل اترنت cat 5

در این رابطه لازم است که بدانید این کابل پایه  ای ترین کابل اترنت از سرعت انتقال داده ۱۰ تا ۱۰۰ مگابایت در ثانیه پشتیبانی می نماید.

کابل اترنت  cat۵e

در این رابطه لازم است که بدانید این کابل مدل ارتقا یافت طرح کابل اترنت cat۵ است که در تداخل نویز کمتر تاثیر زیادی دارد.

کابل اترنت  cat 6

در این رابطه لازم است که بدانید این کابل اترنت آخرین مدل کابل اترنت است و دارای قابلیت پشتیبانی انتقال داده ها می باشد. همانطور که می دانید در قسمت های بالاتر این مقاله به این نکته اشاره شد که شما می توانید از کابل اترنت در اتصالات مختلف به عنوان جایگزینی برای وای فای استفاده نمایید در واقع یکی از مزیت های که کابل اترنت به ارمغان می آورد که در انتقال داده ها قوی عمل می کند.

هاب سوئیچ و روتر

لازم است که بدانید کابل های کامپیوتر و شبکه و همینطور کابل کشی بدون تجهیزات شبکه  ای فایده  ای ندارد. در واقع هاب روتر و سوئیچ از این تجهیزات که هستند که در عین اینکه عملکرد مشابه دارند تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند.

هاب

از متداول ترین دستگاه های شبکه ایی است که ارزانترین نوع اتصال را دارا می باشد. در واقع هاب یک سیگنال تکی را دریافت می کند و آن را به گره های متصل انتقال می دهد.


راهنمای خرید انواع کابل های کامپیوتر

سوئیچ

به وسیله سوئیچ می توان چند کامپیوتر را در شبکه های اترنت به یکدیگر متصل کرد در استفاده سوئیچ و هاب در این است که سوئیچ می تواند با استفاده از آدرس کلاینت ها کامپیوترها را روی یک شبکه مشخص کند. البته استفاده از هاب سربار زیادی برای شبکه دارد در حالیکه سوئیچ این مشکل را حل می کند.

روتر

لازم است که بدانید با استفاده از روتر امکان ارسال داده در شبکه های مختلف وجود دارد و هر بسته اطلاعاتی که در شبکه وجود دارد که مقصد را نشان می دهد.


نظرات کاربران