;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

معرفی بهترین برندهای لاستیک خودرو ایرانی و خارجی

1400/1/14 - 3:53 بعد از ظهر

همواره برندهای خارج از کشور با دردست داشتن به روزترین تکنولوژی ها و ایده های نو دست به تولید محصولات با کیفیت و مرغوب می زنند. البته منظور از این موضوع شامل همه برندهای خارجی نمی شود بلکه برندهای مثل میشلین و کنتیننتال، بریجستون و پیرلی بیشتر مدنظر ما است. بایک بررسی کلی در تایرها متوجه می شویم که تایرهای چینی به هیچ وجه کیفیت لاستیک های ایرانی را ندارند و مناسب رانندگی های ایمن نمی باشند. این لاستیک ها در ابتدای استفاده نرمی ازخود نشان می دهند اما با مرور زمان کیفیت آنها از بین می رود. همواره استفاده از این تایرها خطر آفرین بوده و بخصوص در ماشین آلات سنگین باعث بروز حوداث نیز شده است. سایت ایمالز در صفحه لیست قیمت لاستیک ماشین امکان دسترسی به قیمت انواع برندهای این محصول را در فروشگاههای آنلاین مختلف فراهم کرده است.

 

آیا تایرهای پهن مناسب هستند؟

عده ای عقیده دارند که استفاده از تایرهای پهن بجای تایرهای استاندارد باعث زیبایی ماشین شده و این کار را انجام می دهند اما از مزایا و معایب این کار بی خبرند. استفاده از رینگ و تایرهای پهن تر باعث بهبود کنترل فرمان پذیری خودرو در شرایط مساعد یا غیر مساعد مانند پیچ ها و سطوح خشک شده و باعث می شود ترمز خودرو سریعتر عمل کند. اما متخصصان در این زمینه نظر مثبتی به استفاده از این تایر ها ندارند. آن ها اعتقاد دارند این موضوع باعث زیاد شدن صدای کابین، کاهش پایداری خودرو در سطوح خیس و احتمال عدم کنترل در چاله ها شده و هزینه های بالایی را نیز به خریدار متحمل می کند. اغلب طراحان خودرو با تعامل در برندهای تایر سازی تلاش می کنند تا با به روزترین محاسبات و تکنولوژی های مهندسان خود بهترین سایز تایر را مناسب خودرو تولید کنند و تغییر سایز این تایرها می تواند باعاث افزایش مصرف سوخت نیز بشود.

آیا تایرهای پهن برای خودرو مضر هستند؟

اگر صرفا برای زیبایی خودرو قصد استفاده از این تایرهای پهن را دارید بهتر است معایبی که بالاذکر کردیم را مدنظر داشته باشید. اما اگر قصد شرکت در مسابقات رانندگی یا حضور در جاده های آفرود را دارید استفاده ازین تایرها می تواند مناسب شرایط شما باشد.

بهترین زمان تعویض تایر خودرو

بهترین زمان برای تعویض تایرهای خودرو مقایسه تایر کهنه با  نو از لحاظ ظاهری و دقت به تاریخ انقضای تایر است. البته زمانی که عمق تایرهای خودرو به کمتر از 2 میلی متر برسد نیز بهتر است تایرها تعویض شوند. برجستگی روی دیواره جانبی نیز خطرساز است و در صورتی که قابل تعمیر نباشد بهتر است تعویض گردد. تایرهایی که به مدت بیشتر از 5 سال بلااستفاده بوده اند بهتر است بصورت منظم بازرسی شده یا درصورت امکان تعویض گردند.

آیا تعمیر تایر خطرساز است؟

پنچرگیری در سطح رویی تایر ایرادی ندارد ولی اگر دیواره جانبی تایر به هردلیلی صدمه دیده باشد تعمیر آن اصلا توصیه نمی شود و خطرساز است.

خرید تایر دست دوم مناسب است؟

بصورت کلی باید بگوییم این کار اصلا خوب نیست. بسیاری از رانندگان به بهانه صرفه جویی در هزینه ها دست به خرید تایر های دست دوم می زنند و با یک اندازه گیری گذرا نسبت ظاهر وعمق شیارها تایر خریداری می کنند. در حالت کلی هیچ کس اطلاعی از مدت استفاده تایرهای دست دوم توسط مالک قبلی ندارند و نمی دانند این لاستیک ها در شرایط سرعت مجاز و اضافه وزن مجاز رانندگی شده اند یا خیر و هیچ اطلاعی ندارند این لاستیک ها چه مدت روی ماشین بوده اند.اغلب تایرهای دست دوم از لحاظ ظاهری سالم هستند ولی در داخل ممکن است ساختار درونی آن ها صدمه دیده باشد که مشهود نباشد. درست است که این تایرها هزینه کمتری دارند ولی خرید آن ها همیشه خطرناک بوده و مشکوک است.

استفاده از گاز نیتروژن یا هوا در تایرها

گاز نیتروژن تنها تفاوتی که باهوا دارد در حذف شدن اکسیژن است. در هوا 79درصد نیتروژن وجود دارد. نیتروژن با توجه به دارا بودن مولکولهای بزرگ باعث دوام تنظیم باد در طولانی مدت می شود. حذف اکسیژن و عدم وجود رطوبت از خشک شدن تایر در دراز مدت جلوگیری کرده و باعث افزایش طول عمر دیواره های تایر می شود.

نحوه مراقبت از تایر خودرو

تایرها نیز همانند سایر اجزای ماشین نیازمند مراقبت و نگهداری هستند تا بیشترین طول عمر را دارا باشند که چند مورد از مهمترین ها روش های مراقبت را در ادامه ذکر می کنیم.

اندازه گیری فشار تایرها بصورت منظم و ماهیانه


اگر تایرها کم باد باشند باعث خوردگی وسایش در قسمت های بیرونی می شوند و به تبع آن افزایش مصرف سوخت و گرم شدن نیز مشاهده می شود. به همین سبب بهتر است منظم باد تایرها را کنترل کنید تایرها در حالت عادی در یک ماه تقریبا یک PSI از فشار باد خود را خالی می کنند. فشار هوای زیاد نیز مضر بوده و باعث خوردگی در قسمت مرکزی تایر می شود. درکل نباید فشار باد تایر بیشتر از میزانی که تولیدکننده گفته است باشد. برای حصول یک سواری نرم و ملایم بهتر است فشار بادتایر های کمی پایین تر از مقدار پیشنهادی توسط تولید کننده باشد اما میزان باد در فشار توصیه شده موجب بهترشدن مصرف سوخت می شود. عدم ترازبندی متناسب در چرخ ها باعث کاهش عمر تایر و سبب ایجاد پارگی در دیواره های آن می شود.

تعویض ضربدری تایرها بهتر است یا تعویض تایرها بصورت محوری

برای یکسان سازی سایش تایرها و اضافه شدن طول عمر آنها توصیه می شود در هر 10هزار کیلومتر تایرها را بصورت ضربدری یا بصورت محوری تعویض کنید این کار کلا هزینه زیادی ندارد ولی در دراز مدت با بالانس مناسب باعث افزایش طول عمر چشم گیر تایر ها می شود.

رانندگی در سرعت قابل تحمل تایرها

برای جلوگیری از گرم شدن تایرها بهتر است در سرعت های پایین تر از شاخص سرعت تایر رانندگی کنید. شاید به ظاهر اتفاقی نیافتد ولی این کار باعث تغییر در ساختار درونی تایرها شده و به آن صدمه های بزرگی وارد می کند.

اعمال وزن مناسب در حدتحمل تایر روی آن

سعی کنید وزن هایی در حدتوان تایر به آن واردکنید تا از تغییر شکل ظاهری و پارگی در دیواره های آن که خطر ساز هستند جلوگیری کنید.

استفاده از یک مدل و برندخاص در هر 4 تایر

برای اینکه سایش یکنواخت در تایرها اتفاق بیافتد بهتر است از یک مدل تایر در یک محور استفاده شود تا صداهای مضر نیز به گوش نرسد. در حالت مناسب نیز استفاده از 4تایر یک برند و یک مدلی بیشتر توصیه می شود.

زاویه چرخ ها را به صورت سالانه کنترل کنید

احتمال اینکه در طول سال تغییراتی در ظاهر چرخ ها و انحراف زاویه اتفاق بیافتد وجود دارد که باعث می شود تایرها بصورت یکسان سایش پیدانکنند که برای همین توصیه می شود سالی یکبار زاویه چرخ ها کنترل شود.

معرفی برندهای مرغوب لاستیک های ایرانی و خارجی

همانند سایر محصولات در زمینه تایرسازی نیز گستره ای از برندهای با کیفیت و مطرح وجود دارند. ابتدا سعی می کنیم برخی از برندهای معروف وصاحب نام تولید کننده تایر در سطح بازار جهانی را معرفی کنیم سپس بامعرفی برندهای ایرانی برمبنای نظرات عموم مردم آنها را به صورت کیفی دسته بندی کنیم. همانند سایرمحصولات تحریم ها روی قیمت تایرها نیز تاثیر گذاشته و با عامل افزایش قیمت دلار سبب شده این تایرها بصورت محدود درسطح بازار پیدا شوند که معمولا قیمت های بالاتری از سطح جهانی نیز دارند. در سالیان اخیر نیز وارادت تایر به کشور بسیار سخت بوده و همین موضوع باعث شده تا برندهای بی کیفیت نیز راه به بازار ایران پیدا کنند اما قصد داریم باکیفیت ترین برندهای موجود در ایران را معرفی کنیم بنابراین به معرفی برندهای باکیفیت و مشهور جهانی در ادامه می پردازیم.

بهترین برندهای خارجی

1.بریجستون

بی شک این برند یکی از معروف ترین برندهای موجود وشناخته شده در جهان است. شرکت ژاپنی مذکور دارای 180کارخانه و مرکز طراحی و الگوپردازی در حدود 26 کشور است که در زمینه تولید انواع تایر معروف بوده و محصولاتش به بیش از 150 کشور دنیا صادر می شود.این کمپانی معروف سالیان زیادی از تامین کنندگان تایر در جهت استفاده مسابقات فرمول یک بود و امروزه نیز به همین منوال ادامه می دهد. از مزایای تایرهای تولیدی این شرکت همواره می توان به تولید تایرهای آج دار برای خودروهای شاسی بلند و آفرود اشاره نمود ولی معایب آن نیز قیمت بالا درمقایسه با دیگر رقبا است. این شرکت محصولات نام آشنایی در ایران نیز دارد که قیمت های بالایی دارند و در سطح بازار هنوز طرفدارانی دارند.


2. میشلن

کمپانی فرانسوی میشلن به لطف فناوری های به روز وموفقیت های مختلف در عرصه تایرسازی معروف شده است. این شرکت که دارای قدمت 120 ساله است با فناوری ها و نواوری های جدید انقلابی در روند توسعه تایرسازی ایجاد کرده و باعث شده این شرکت در بین 5 شرکت برتر تایرسازی قرار بگیرد. این شرکت در زمینه تولید تایرهای رادیال پیشرفت زیادی دارد. گستره محصولات این شرکت از دوچرخه شروع شده و به شاتل های فضایی نیز می رسد. این شرکت برای اطمینان به مشتریانش درخصوص کیفیت محصولاتش به آنها گارانتی نیز اضافه کرده است ولی در کل محصولات این شرکت قیمت بالایی دارند. این تایرها در کشورمان نیز موجود هستند اما قیمت بالایی دارند که باعث می شود اولویت خرید رانندگان نباشند.

3.گودیر

این شرکت که در سال 1898 در کشور آمریکا بنیان گذاری شد در همان سالهای ابتدایی توانست تایرهای موردنیاز برای ماه نورد ناسا را تولید کند. در کارنامه این شرکت مطرح تولید تایرهای خاص برای مسابقات فرمول یک نیز به چشم می خورد و همچنین این شرکت یکه تاز تولید تایرهای مسابقات NASCAR نیز است. این شرکت سالانه حدود 15 میلیارد دلار درامد دارد که نشان می دهد سهم وسیعی از بازار را تصرف کرده است. این شرکت نیز برای محصولات خود گارانتی پیش بینی کرده است که در سطح جهانی نیز مطرح است. از معایب تایر های گودیر می توان به قیمت بالای آنها اشاره کرد.

4.پیرلی

شرکت پیرلی در سال 1872 در ایتالیا بنیان گذاری شد. از جمله دلایلی که باعث معروفیت  این شرکت شده می توان به کیفیت بالای محصولات و نواوری در استفاده از تکنولوژی ها و فناوری های روز دنیا اشاره کرد.

این کمپانی یکی از تولید کننده های اصلی تایر برای مسابقات فرمول یک است و محصولات این شرکت برای تست ماشین های فرمول یک استفاده می شود. شرکت چینی در سال 2015 موفق شد قسمت عمده ای از سهام این شرکت را خریداری کند و تابحال نیز سهامدار این شرکت است. این شرکت برای محصولاتش گارانتی بسیار معتبری ارائه می دهد. ازمعایب این شرکت می توان به نداشتن تنوع کافی برای لاستیک های مناسب وانت ها اشاره کرد.

5.کنتیننتال

این شرکت که در کشور آلمان قرار دارد تولیداتش محدود به تایر نیست و بلکه در زمینه تولید و طراحی سیستم های ترمز، امنیت ، اکترونیک و انتقال قدرت نیز فعالیت های گسترده ای دارد. این شرکت با قدمت بیشتر از 150 سال در کشورهای آمریکا و اروپا نیز محصولاتش با نام تجاری باروم و جنرال نیز فروخته می شوند. این شرکت برای نشان دادن کیفیت بالای محصولاتش مهلت تست 65 روزه برای مشتریان ارائه می دهد که باعث کمک به انتخاب در سایزهای مختلف کمک می کند.

6.دانلوپ

این شرکت که به نوعی یک زیرمجموعه از شرکت گودیر محسوب می شود کیفیت محصولاتش شباهت زیادی به شرکت گودیر دارد. این شرکت که در 1972 دست به ساخت تایرهای مجهز به تسمه های فولادی زد بعدا توانست تایرهای مقاوم در اثر پنچر شدن را نیز روانه بازار کند.شعبه های واقع در آسیا و آفریقای این شرکت تحت نظر شرکت لاستیک سازی سومیتومو است. اگر از عیب گرم شدن و ضعیف بودن در عمل انقال گرما در این لاستیک ها چشم پوشی کنیم می توانیم بگوییم قیمت مقرون به صرفه ای دارند که ارزش خرید آنها را بالا می برد.

7.یوکوهاما


این شرکت در سال 1917 در کشور ژاپن بنیان گذاری شد که درزمینه هایی مثل تولید تایرهای مخصوص برف و ساخت تایرهای بدون تیوب و اولین تایر بدون تیوب حرف اول را می زند و نام آور اصلی این صنعت ها می باشد. برای محصولات مرغوب این شرکت پسوند ADVAN به آنها اضافه شده است که تمرکز اصلی آنها بیشتر بر استفاده از مسابقات اتومبیل رانی است. تایرهای تولیدی این شرکت کیفیت بالایی دارند که چسبندگی فوق العاده ای را فراهم می کند تا در پیچ های تند رانندگی نرمی تجربه کنید اما محصولات این شرکت در دفع حرارت عملکرد نه چندان مناسبی از خود نشان می دهند.

8.هانکوک

این شرکت که در سال 1941 میلادی در کشور کره بنیان گذاری شده است با وجود قدمت کمتر به سایر رقبا توانسته تامین کننده اساسی شرکت های مرسدس بنز، بی ام و و آئودی شود .از سایر محصولات این شرکت می توان به تولید باتری و ترمز و رینگ نیز اشاره کرد. امروزه این شرکت حدود 50میلیون تایر بطور سالیانه تولید می کند که درنوع خود بی نظیر است. تنوع محصولات این شرکت در خودروهای سدان بیشتر قابل لمس است اما گارانتی محدود این تایرها از نقاط ضعف این شرکت است.

9.تویو

این شرکت که در سال 1945 میلادی در کشور ژاپن تاسیس شده است با تولید محصولات مرغوب توانسته در سطح بازار جهان محبوبیت خوبی کسب کند. این شرکت توانست اولین شرکتی باشد که محصولات خود را در آمریکا به فروش رسانده است. تایرهای تولید شده برای خودروهای سنگین این شرکت از عمر 40درصدی بیشتری نسبت به سایر رقبا دارا هستند. این کمپانی برای اغلب وسیله های نقلیه تایر تولید می کند و مهم ترین مزیت آن عمر بالای محصولاتش می باشد.

10.فالکن

این شرکت که در سال 1983 کار خود را آغاز کرده است قدمت زیادی ندارد اما با این وجود توانسته تایرهای مناسب مسابقه را روانه بازار کند و معروفیت کسب کند.این شرکت که ابتدا تخصصی تایرهای مسابقه تولید می کرد بعدا با افزودن این ویژگی ها به تایرهای معمولی یک نوآوری برای افزایش لذت رانندگی به رانندگان ارائه کرد.

11.کوموهو

این شرکت در سال 1960میلادی فعالیت خود را درکشور کره جنوبی آغاز کرد و تعداد کارخانه هایش در سراسر جهان به 8 می رسد که صادرات خوبی نیز دارد. محصولات این شرکت در عین حال که کیفیت بالایی دارند قیمت به صرفه ای نیز دارند که باعث محبوبیت آن ها نزد خودروسازانی نظیر فورد و بنز شده است. البته محصولات این شرکت توانایی رقابت با محصولات سطح بالاتر ژآپنی و آمریکایی راندارند ولی تایرهای چهارفصل آن ها قیمت مناسبی دارد.

12.نکسن

شرکت نکسن که فعالیت خود را از سال 1942 میلادی در کشوره کره جنوبی آغاز کرده است مدتی یک شرکت کوچک با محصولات محدود بود که معروفیتی نداشت اما در سالیان اخیر این شرکت با تحولی عظیم اقدام به تولید تایرهای باکیفیت کرده و طیف گسترده ای لاستیک ها را تولید می کند.محصولات این شرکت در مقایسه با شرکت های ایرانی و چینی کیفیت مناسب تری را دارند.

13.سومیتومو

این شرکت که در سال 1909 فعالیت خود را با سرمایه گذاری در شرکت دانلوپ شروع کرد امروزه تایرهای مرغوب تولید می کند و به همین جهت به شهرت مناسبی نیز دست یافته است. کیفیت بالای محصولات این شرکت باعث شده تا شرکت هایی نظیر دانلوپ در تولید محصولاتشان از آنها کمک بگیرند.

14.مکسس

این شرکت تایوانی توانسته نهمین تولیدکننده مطرح تایر در سراسر جهان بشود.این برند که ابتدا فعالیتش را از تولید تایر دوچرخه آغاز کرده بود به سرعت تنوع محصولاتش را به سایر وسایل نقلیه نیز گسترش داد. امروزه محصولات این شرکت به بیش از 180 کشور دنیا ارسال می شود و این برند محبوب کمپانی های تویوتا و فورد نیز می باشد. گذر زمان باعث افت کیفیت محصولات مکسس نمی شود.

بهترین برندهای ایرانی

در عرصه تولید تایر در کشور اسم شش برند مشهور به گوش می رسد که محصولات مناسب خودروهای سواری تولید می کنند که آنها را معرفی می کنیم.

1. بارز

این برند که در سال 1373 شروع به کار کرده است امروزه از معروف ترین شرکت های تولید کننده تایر در کشورمان است. این برند تنوع زیادی از تایر مناسب وسایل نقلیه صنعتی را تولید می کند و اغلب محصولاتش مقاومت مناسبی دارند این شرکت باعقد قرارداهایی جهت بهره گیری از تکنولوژی کشوهایی نظیر روسیه و ایتالیا سعی در تولید لاستیک های رادیال با تسمه سیمی داشت که موفق نیز شد. این شرکت با توافق های 10 ساله با شرکت کنتیننتال موفق شد با ارتقای سطح تکنولوژی در عرصه تولید تایرهای رادیال برای خودروهای سدان  بتوانند تایرهای رادیال برای خودروهای سنگین نیز تولید کند. امروزه این شرکت طیف وسیعی از محصولات را برای انواع ماشین آلات تولید می کند و همین موضوع باعث شده تا این شرکت در زمره پروفروش ترین تایرسازان کشور قرار داشته باشد.

2. کویرتایر

این شرکت که در سال 1377 تاسیس شده است هم اکنون نیز برای خودروهای سواری و نیمه سنگین  و سنگین تایر تولید می کند اما طیف تولید محصولاتش زیاد وسعت ندارد. این شرکت در بحث کیفیت از رقبای جدی محصولات بارز محسوب می شود و انتخاب بین این دو محصول مربوط به علایق و تجارب شخصی است.

3.یزد تایر

این شرکت که در سال 1374 تاسیس شده است از تکنولوژی شرکت وردشتاین هلند در بالابردن کیفیت محصولاتش استفاده کرده است. از نقاط ضعف این شرکت می توان عدم تولید تایر برای وسایل نقلیه سنگین را نام برد.اما این برند اولین تولید کننده لاستیک هایی بود که توانایی تحمل حداکثر سرعت 240کیلومتر برساعت را داشت. درکنار کیفیت بالای این محصولات متاسفانه تنوع در سایزها نسبت به رقبا کمتر است.


4.گلدستون

این برند که فعالیت خود را در سال 1375 آغاز کرد عمده فعالیتش در تولید تایرهای مناسب خودروهای سواری سنگین و بیشتر صنعتی است. تنوع پایین در کنار کیفیت پایین محصولات باعث شده این شرکت توان رقابت با سایر رقبا را نداشته باشد ولی اخیرا قصد توافق برای انتقال فناوری از وردشتاین هلند را دارد.

5.دنا

این شرکت که در سال 1353 با همکاری شرکت بریجستون ژاپن بنیان گذاری شد در سال 1355 رسما آغاز به کار کرد.در سال 1377 فناوری تولید رادیال سیمی توسط شرکت مارانگونی ایتالیا در این شرکت افتتاح شد.این شرکت عمده فعالیتش در زمینه خودروهای سنگین و نیمه سنگین است و تکنولوژی تولید لاستیکهای بایاس نخی در شرکت های بارز و گلدستون نیز توسط این شرکت ایجاد شده است.

6. ایران تایر


این شرکت که از سال 1344 فعالیت خود را شروع کرده است پس ازانقلاب اسلامی زیرمجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی شد و در طول سالهای متمادی این شرکت با تکنولوژی شرکت های ماتادور اسلواکیو ماشین آلات اروپایی درحال تولید محصولاتش است. ایران تایر درصدکمی از بازار تایر کشور را در دست دارد. این شرکت برای حذف واسطه و ارائه محصولاتش به قیمت مناسب تولیدی، اقدام به ثبت نام انلاین و تحویل کالاهای خود کرده است.