;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

عوارض مصرف مولتی ویتامین

1399/7/25 - 2:32 بعد از ظهر

ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند استفاده زیاد از مولتی ویتامین ها سلامتی بیشتری را در پی خواهد داشت اما این تصور و تفکر کاملا اشتباه بوده است. افراد با مصرف میوه ها، سبزیجات و دیگر خوراکی ها تا حدی ویتامین های ضروری بدن را جذب می نمایند و تشخیص اینکه بدن نیاز به ویتامین بیشتری دارد یا خیر توسط پزشک انجام می گیرد و نباید بدون تشخیص و تجویز پزشک به مصرف مولتی ویتامین ها پرداخت زیرا امکان این وجود دارد که بدن شما نیازی به مصرف مولتی ویتامین مینرال نداشته باشد و با مصرف آنها مشکلات و عوارضی برایتان به دنبال داشته باشد. پس اگر قصد خرید قرص مولتی ویتامین را دارید، با ما همراه باشید تا از عوارضی که مصرف مولتی ویتامین مینرال در پی خواهد داشت آشنا گردید.

مولتی ویتامین مینرال چیست؟

ویتامین ها و مواد معدنی مختلف توسط مولتی ویتامین مینرال وارد بدن می گردد البته لازم به ذکر است که با مصرف انواع مواد غذایی این ویتامین ها و مواد معدنی تا حدودی جذب بدن خواهد شد و اگر پزشک تشخیص دهد میزان ویتامین ها و مواد معدنی که وارد بدن شما می گردد به میزان لازم نیست از آن پس می توانید به مصرف مولتی ویتامین مینرال بپردازید تا کمبود ویتامین و دیگر مواد معدنی را جبران نموده و سوءتغذیه در افراد را بهبود نماید.

مصرف بیش از حد مولتی ویتامین مینرال

در تفکر افراد زیادی مصرف زیاد مولتی ویتامین مینرال سلامت بیشتر را به دنبال دارد و این در صورتی است که بر روی بسته بندی تمامی مولتی ویتامین ها میزان مصرف نوشته شده است اما هستند افرادی که توجهی به آن ندارند و سلامتی بیشتر را در مصرف بیشتر می بینند.

نخست به معرفی انواع ویتامین ها خواهیم پرداخت و سپس شما را با عوارضی که مولتی ویتامین مینرال دارد آشنا می نماییم. همانطور که بسیاری از شما اطلاع دارید ویتامین ها 2 نوع می باشند و نوع اول محلول در آب و نوع دوم محلول در چربی می باشد.

« مقاله "راهنمای خرید مکمل ورزشی" ایمالز را از دست ندهید. »

ویتامین های محلول در آب

نوع اول ویتامین ها ویتامین های محلول در آب می باشد که تعداد آن ها در قیاس با ویتامین های محلول در چربی بیشتر می باشد. دفع ویتامین های محلول در آب از بدن بسیار آسانتر و راحتر انجام می گیرد و می توان گفت که ویتامین های محلول در آب به راحتی قادر به جمع شدن در بافت های بدن نیستند.

ویتامین های محلول در آب شامل موارد زیر می شوند

 

 

در قسمت زیر ویتامین های محلول در آب را ذکر می نماییم:

ویتامین C، ویتامین B1 یا تیامین، ویتامین B2 یا ریبوفلاوین، ویتامین B3 یا نیاسین، ویتامین B5 یا پانتتونیک اسید، ویتامین B6 یا پیریدوکسین، ویتامین B7 یا بیوتین، ویتامین B9 یا فولات، ویتامین B12 یا کوبالامین.

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین های محلول در آب

استفاده بیش از حد از مکمل های مولتی ویتامین بخصوص زمانی که پزشک آن را تجویز نکرده باشد عوارض بسیاری را در پی دارد و حتی استفاده از ویتامین های محلول در آب نیز می تواند عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد. لازم به ذکر است که انسان با مصرف بیش از حد مولتی ویتامین ها دچار مسمومیت نخواهد شد اما شاهد اختلال در نتایج آزمایش های خون افراد خواهیم بود و این در صورتی می باشد که تداخلی در میان مولتی ویتامین ها و دیگر داروها ایجاد گردد پس نیاز است هنگام مصرف مولتی ویتامین ها به نکات مهمی دقت نماییم و احتیاط پیشه کنیم. اگر انسان به مصرف بیش از حد ویتامین B6 بپردازد شاهد آسیب های عصبی و مشکلات عصبی خواهیم بود که غیرقابل جبران می باشد و حتی ممکن است سوزن معده را نیز به وجود آورد. استفاده بیشتر از 2 گرم در روز ویتامین B3 نیز می تواند مشکلاتی نظیر فشار خون، اختلالات بینایی و آسیب کبدی را به وجود آورد. مشکلاتی همچون اختلالات گوارشی مانند اسهال و استفراغ با مصرف زیاد ویتامین C پیش خواهد آمد. جذب زیاد اسید فولیک (فولات) از طریق مصرف مکمل های مربوطه سبب تاثیرات منفی در سیستم ایمنی بدن و حتی عملکرد ذهن خواهد شد.

ویتامین های محلول در چربی

ویتامین های محلول در چربی به آسانی در بافت بدن انسان جذب می شوند و می توان گفت کاملا متفاوت با ویتامین های محلول در آب می باشند. ویتامین A ، ویتامین  D  ، ویتامین E ، ویتامین  K و برخی ویتامین های دیگر جز ویتامین های محلول در چربی می باشند. ویتامین های محلول در چربی به راحتی در بدن تجمع می یابند و به همین دلیل استفاده زیاد از آن سبب به وجود آمدن مشکلات جانبی و مسمومیت می گردد. با مطالعه این مقاله با مشکلات و عوارضی که استفاده زیاد از مولتی ویتامین مینرال به دنبال دارد آشنا می گردید که عوارض خطرناک و گاها جبران ناپذیر می باشد.

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین های محلول در چربی