راهنمای خرید مکمل ورزشی

راهنمای خرید مکمل ورزشی

در حال حاضر شاهد رونق گرفتن باشگاه‌های بدنسازی در سطح جامعه هستیم. نسل جوان برای تناسب اندام خوت اهمیت ویژه‌ای قائل هستند که باعث می‌شود اقدام به عضویت در این باشگاه‌‌ها بنمایند. تمرینات بدنسازی همواره با واژه‌ی مکمل‌های ورزشی همراه بوده‌اند. براساس توصیه‌ی بدنسازان حرفه‌ای و مربیان باشگاه‌های بدنسازی به منظور رسیدن به تناسب اندام عالی در کمترین زمان ممکن، فارغ از انجام سرسختانه و حساب‌شده‌ی تمرینات بهتر است که از مکمل‌های ورزشی نیز استفاده شود. اما بیشتر افراد چگونگی استفاده‌ی مناسب از این مواد را نمی‌دانند و متاسفانه بعضا خود مربیان باشگاه‌ها نیز در این زمینه دچار اشتباه می‌شوند. به همین دلیل در مقاله‌ی پیش‌رو سعی بر آن بوده است که با بررسی دقیق این مکمل‌ها، ورزشکاران را راهنمایی نمود که بتوانند بصورت هرچه‌ صحیح‌تر از آن‌ها استفاده بنمایند.

 

کراتین

شاید معروف‌ترین و رایج‌ترین مکمل ورزشی حال حاضر، کراتین باشد که در مقیاس وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کراتین در عضلات دو کار را انجام می‌دهد که برای تشریح مورد اول باید حدودی از فعالیت‌های سلولی را توضیح دهیم. در سلول‌های بدن منابع انرژی به ATP تبدیل می‌شوند. در واقع سوخت رایج سلول‌های بدن برای انجام وظایف محوله‌ی خود، ATP می‌باشد که پس از مصرف به ADP بدل می‌گردد. حالا می‌توانیم بیان کنیم که مکانیسم عملکرد نخست کراتین چگونه است. کراتین مصرف شده در سلول‌های عضلانی موجب می‌شود که ADP موجود در سلول به ATP تبدیل گردد تا به این طریق انرژی مازادی برای سلول ایجاد شود که ورزشکار را قادر می‌سازد تمرینات قوی‌تری را به مدت طولانی‌تر انجام دهد. مثلا با استفاده از این ماده در هنگام بلند کردن وزنه، فرد قادر است که وزنه‌های سنگین‌تری را در مقایسه با حالت عادی خود بلند نماید و یا به تعداد دفعات بیشتری این وزنه‌ها را بلند کند. در این عملکرد به احتمال زیاد، کراتین محبوبیت زیادی بدلیل امکان آسیب به عضلات و خستگی‌ بیش‌ از حد نخواهد داشت. اما عملکرد دوم کراتین موجب استفاده‌ی گسترده‌ی آن شده است. این ماده با رسوب خود در سلول‌های عضلانی موجب می‌گردد که آب به داخل سلول‌ها وارد شود و در نتیجه فرد از عضلاتی خوش‌فرم و زیبا برخوردار گردد. بعنوان شروع می‌توان از 20-25 گرم کراتین بصورت روزانه و به مدت چند روز استفاده نمود. بسیاری از شرکت‌های تولید کننده به منظور بازاریابی و فروش بیشتر اقدام به تولید محصولاتی با عناوین جذاب مانند کراتین با پروسه‌ی انتقال سریع می‌نمایند. توصیه می‌شود، که از استفاده‌ از این محصولات که بیشتر هدف‌ها تجاری دارند و بعضا خطرناک نیز می‌باشند، اجتناب کرده و صرفا از کراتین ساده استفاده نمائید.

پروتئین وی

این دسته از پروتئین‌ها بدلیل عملکرد مناسب و هضم سریع محبوبیت زیادی پیدا کرده است و ورزشکاران می‌تو‌انند پس از تمرینات از آن استفاده کنند. پروتئین وی به دو صورت عرضه می‌گردد. نوع اول، وی کنسانتره می‌باشد که غلظت کمتری نسبت به وی ایزوله دارد. در نوع کنسانتره هر 0.1 کیلوگرم حداکثر تا 80 درصد پروتئن را شامل می‌شود و بقیه را کربوهیدرات و بصورت محدود چربی تشکیل می‌دهند در حالیکه نوع ایزوله درصد بیشتری پروتئین و به دنبال آن میزان کمتری چربی و کربوهیدرات دارد. همانگونه که قابل پیش‌بینی است از لحاظ قیمتی نوع ایزوله گران‌تر می‌باشد اما مگر در افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند، وگرنه در بقیه‌ی افراد می‌توان از نوع کنسانتره که قیمت پائین‌تری دارد استفاده کرد زیرا در عمل شاهد تفاوت آنچنانی مابین این دو نوع نخواهیم بود.

نکته‌ی بعدی که باید به آن دقت نمود، توجه به ترکیبات روی محصول، لایسنس‌های آن و سایر موارد تاثیرگذار در کیفیت می‌باشد زیرا کیفیت عرضه‌ی این پروتئین بسیار گوناگون است و برای انتخاب نوعی مناسب که ارزش استفاده و ریسک کمتری داشته باشد باید بسیار احتیاط نمود. پروتئین شرکت‌هایی از قبیل MyProtein و Reflex Nutrition نسبت به سایر برند‌های موجود در بازار قابل اعتماد‌تر بوده و از کیفیت مناسب‌تری برخوردار هستند.

راهنمای خرید مکمل ورزشی

کازئین

این دسته از پروتئین‌ها برخلاف نوع وی، هضم آرامی دارند که موجب می‌شود که مدت زمان لازم برای منتقل شدن آن‌ها از معده به عضلات، 7 ساعت باشد. بر این مبنا توصیه می‌گردد که اقدام به تهیه‌‌ی انواع شکل‌‌های کازئین (غذائی، پروتئین) بنمائید تا قادر باشید قبل از اینکه به خواب شبانه بروید از آن‌ها استفاده نمائید. به این ترتیب مدت زمان کافی برای هضم این ماده وجود خواهد داشت. تعدادی کثیری از ورزشکاران بر این باورند که بدلیل هضم آهسته، استفاده از کازئین به منظور تقویت عضلات بی‌فایده می‌باشد. اما بر طبق آزمایشات انجام شده، در افرادی که همراه با پروتئین نوع وی از کازئین نیز استفاده می‌کنند رشد عضلانی بیشتری نسبت به هنگام استفاده تنها از پروتئین وی دارند. یکی از بهترین راه‌حل‌ها به منظور استفاده‌ی همزمان از این دو پروتئین، حل نمودن پروتئین وی در شیر است. چراکه شیر یک منبع فوق‌العاده غنی از کازئین می‌باشد.

راهنمای خرید مکمل ورزشی

اسید‌های چرب امگا 3

تنها در 60 درصد ساختار بدن انسان امگا 3 بصورت مستقیم نقشی ندارد. به همین علت افرادی که سه بار و  بیشتر در هر هفته، ماهی میل نمی‌کنند به احتمال 100℅ با کمبود این عنصر در بدن خود مواجه می‌باشند. براساس تحقیقات انجام گرفته در جوامع، تنها حدود 20 درصد از افراد، کمبود امگا 3 ندارند. در دراز مدت که این ماده بصورت مناسب در اختیار بدن قرار نگیرد، سیستم عصبی در زمینه‌ی انتقال اطلاعات دچار ضعف می‌شود که در نهایت خود را به شکل پرخاش و یا عصبانیت در فرد نشان می‌دهد. همانگونه که کمبود این عنصر غذائی مشکلاتی را در پی خواهد داشت، وجود آن به اندازه‌ی مناسب مزیت‌های بیشماری دارد که چند مورد از آن‌ها در ادامه‌ی بحث، بیان خواهد شد. برطبق آزمایشات انجام شده توسط دانشمندان و محققان، افرادی که  در دوره‌ی میان‌سالی زندگی خود قرار دارند و از لحاظ غذائی منابع سرشار از امگا 3 را مصرف می‌کنند، نسبت به سایر اعضای جامعه به میزان 75℅ کمتر به آلزایمر دچار خواهند شد. این عنصر به جلوگیری از انواع مختلف کنسر (سرطان) کمک می‌نماید که از این‌جمله می‌توان به کنسر پروستات، کنسر سینه و کنسر معده که همگی از جمله کنسرهای رایج می‌باشند و افراد زیادی را در سرتاسر جهان با مرگ روبه‌رو می‌کنند. از سایر مزیت‌های و عملکرد‌های امگا 3 می‌توان به افزایش حساسیت سلول‌ها به انسولین اشاره کرد که موجب می‌گردد انعطاف غشای سلولی به میزان قابل توجهی زیاد شود و در نهایت هورمون‌ها می‌توانند به صورتی قوی‌تر و بهینه‌تر اثرات خود را اعمال نمایند. همچنین در تعدادی از موارد مشاهده شده است که افراد با دریافت 5 گرم از امگا 3 به‌صورت روزانه، از طریق افزایش سوخت‌وساز چربی در بدن که موجب ادم می‌گردد، توانسته‌اند اقدام به احیای مفصل‌های آسیب‌دیده و همچنین عضلات ضعیف‌شده‌ی خود بنمایند.

نکته‌ی مهم برای بدنسازان ویژگی ایجاد تورم توسط این عنصر می‌باشد که می‌تواند موجب شود فرد دچار هایپرتروفی عضلانی (رشد نامناسب و زیاد عضلات) شود. تعدادی از داروهای شیمیایی نیز چنین اثری از خود به جای می‌گذارند. برای پیشگیری از مشکل ذکر شده، به هیچ عنوان قبل از انجام تمرینات نباید اقدام به استفاده از منابع این عنصر نمود. بعنوان مکمل ورزشی، استفاده از نوع مایع امگا 3 ترجیح داده می‌شود زیرا فارغ از اثرات عکس محدودتر، برای رسیدن به حجم روزانه‌ی 5 گرم، نوشیدن مایعات راحت‌تر از خوردن تعداد زیادی قرص می‌باشد.

آنتی اکسیدان

یک سری از فعالیت‌ها در بدن موجب انجام واکنش‌های اکسداتیو می‌شوند که ماده‌ی تولید شده در نتیجه‌ی این واکنش‌ها، برای بدن دارای سمیت زیادی است. وظیفه‌ی آنتی‌اکسیدان‌ها خنثی کردن این سموم و محافظت از شخص در برابر آن‌ها می‌‌باشد. آنتی اکسیدان ها در انواع مواد غذائی وجود دارد از جمله مواد غذائی دارای فلانوئید‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها. عناصر آنتی اکسیدان بیشتر در سبزیجات و همینطور میوه‌ها حضور دارند. با توجه به رژیم‌های تغذیه‌ای که بدنسازان اجرا می‌کنند بویژه‌ی رژیم‌های بدون چربی، بصورت قطع به میزان کافی عناصر آنتی اکسیدان به بدن این دسته از افراد نخواهد رسید. این مسئله زمانی حاد می‌شود که بدانیم حرکات ورزشی از جمله فعالیت‌هایی هستند که نه تنها واکنش‌های اکسداتیو را در بدن فعال می‌نمایند بلکه سیستم‌هایی که در بدن وظیفه‌ی ساخت آنتی اکسیدان‌ها را بر عهده دارند را نیز سرکوب می‌کنند. در نتیجه‌ی امر با استفاده از مکمل‌های آنتی ‌اکسیدان، می‌توان با مواد سمی تولید شده در بدن مقابله نمود.

امروزه شاهد تبلیغات و مطالعات فریب‌کار‌انه‌ای می‌باشیم که بیان می‌کنند، آنتی اکسیدان‌ها ارزش ذکر شده را برای بدن ندارند و حتی می‌توانند مضر نیز باشند. تحت هیچ شرایطی نباید به این نتایج کاملا غلط اطمینان نمود و از مصرف مکمل‌های آنتی‌ اکسیدان امتناع کرد. در واقع تمامی آنتی اکسیدان‌ها در کنار هم و به گونه‌ای هماهنگ و نزدیک به یکدیگر عمل می‌کنند. در هنگامیکه یک آنتی‌ اکسیدان اثر خود را از دست می‌دهد و خنثی می‌گردد، خود به یک اکسیدان بدل می‌شود اما این امر موقتی است و پس از مدتی نقش اصلی خود را از سر خواهد گرفت.

راهنمای خرید مکمل ورزشی

نوشیدنی‌‌های ریکاوری پس از تمرینات

این دسته از نوشیدنی‌ها ترکیبی از کربوهیدرات‌های ساده و سایر مواد غذائی هستند. این نوشیدنی‌ها در نگاه اول به نظر می‌رسد که نقش کاملا مشترکی با پروتئین‌ها دارند اما واقعیت امر اینگونه نیست. استفاده از نوشیدنی‌های ریکاوی پس از تمرینات انجام شده موجب می‌گردد که بدنسازان انرژی از دست رفته‌ی خود را باز بیابند و همچنین رشد و بازیابی عضلانی با سهولت بیشتری انجام شود. بهترین نوع پروتئین که می‌تواند آثار مثبت مشابه‌ی در این حد داشته باشد، پروتئین وی است. دلیل استفاده از عناصر کربوهیدرات در این نوشیدنی‌ها فراهم کردن امکان جایگذاری بیشتر گلیکوژن و در نتیجه‌ی آن رهاسازی و توزیع انسولین در سطح بدن می‌باشد و دلیل استفاده از نوع ساده‌ی این عناصر، تسهیل سرعت انجام پروسه‌ی ذکر شده است. بهترین زمان استفاده از این دسته نوشیدنی‌ها بعد از انجام تمرینات می‌باشد چراکه در صورت استفاده‌ی پیش از تمرین شاهد بیشتر جاری شدن خون با انجام ورزش و ایجاد تحریک مناسب می‌باشیم که موجب بیشتر شدن آمینواسیدیته و جذب این مواد توسط سلول‌های عضلانی می‌شود.

کندرویتین و گلوکوزامین

این دو عنصر بصورت ذاتی توسط خود بدن انسان تولید می‌شوند و دو عملکرد مهم را انجام می‌دهند. عملکرد اول آرام کردن درد‌هایی است که در نتیجه‌ی اختلال در مفصل‌ها و یا سایر بافت‌های متصل‌کننده‌ی بدن بوجود می‌آیند. عملکرد دوم بهتر کردن پروسه‌ای است که در طی آن، فرد از این دردها رها خواهد شد. در زمینه‌ی عملکرد دوم یک نکته قابل توضیح می‌باشد. موردی که این دو عنصر را از داروهای رفع کننده‌ی ورم و همچنین ادم تمایز می‌دهد، اینست که عناصر مذکور درست است درد را آرام می‌کنند ولی در زمینه‌ی ترمیم مفصل‌ها و بافت‌های دچار مشکل و سایر آسیب‌های عضلانی هیچ‌گونه نقشی را ایفا نمی‌نمایند.

بعضا شاهد انتشار مطالبی در مورد اثرات سوء گلوکوزامین می‌باشیم که در مورد استفاده از آن‌ هشدار می‌دهند. از جمله‌ی این مطالب، ادعای دخالت عنصر فوق در متابولیسم معمول گلوکز در بدن می‌باشد. باید دقت نمود که هیچ‌کدام از این ادعاها صحت ندارند و عوارض گزارش‌ شده در نتیجه‌ی استفاده از میزان بسیار بالای گلوکوزامین است که این دوز به هیچ عنوان در انسان مورد بهره‌گیری قرار نخواهد گرفت. مورد مهمی که در هنگام استفاده از این دو عنصر طبیعی بدن باید مدنظر داشت، اینست که با مصرف آن‌ها جریان خون در مفاصل کاهش چشم‌گیری پیدا خواهد کرد؛ به عبارت دیگر برای انجام پروسه‌ی بهبود درد مفاصل از طریق گلوکوزامین و کندرویتین نیاز به طی شدن مدت زمان زیادی است. پس باید ورزشکاران این نکته را بدانند که تا پس از گذشت 2 ماه از آغاز مصرف عناصر فوق، شاهد هیچ‌گونه بهبودی چشم‌گیری در کاهش درد مفاصل نخواهند بود. اما خبر خوشحال‌کننده اینست که میزان اثر نهائی این مواد در مقایسه با دارو‌ی تخصصی، تقریبا یکسان می‌باشد که بوسیله‌ی تحقیقات انجام شده در سرتاسر جهان ثابت شده است. میزان مصرف رایج و بی‌خطر گلوکوزامین 120 گرم بصورت روزانه و 80 گرم کندرویتیتن می‌باشد که در صورت لزوم امکان اینکه این مقادیر دو برابر شود، وجود دارد.

مکمل‌هایی از نوع مولتی مینرال

مکمل مولتی مینرال از متداول‌ترین مکمل‌هایی است که لزوم آن اثبات شده می‌باشد و بدنساز‌ها آن را مصرف می‌کنند. در این قسمت قصد بر آن است که بصورتی کامل در مورد این مکمل بحث شود. لزوم مواد معدنی در بدن به دو دلیل عمده می‌باشد؛ دلیل اول اینست که این مواد مسئولیت اکتیو نمودن آنزیم‌ها را عهده دار می‌باشند به اینصورت که ویتامین‌ها از یک جهت کوانزیم بوده و به منظور اجرای نقش خود در بدن باید توسط مواد معدنی اکتیو گردند وگرنه نمی‌توانند هیچ اثری از خود در بدن برجای بگذارند. دلیل دوم اینست که انواع گوناگون مواد معدنی همانند کرومیوم و زینک با هورمون‌هایی که در بدن وجود دارند منجلمه هورمون رشد، تستوسترون و انسولین مرتبط بوده و عملکرد آن‌ها را تقویت می‌کنند.

نکته‌ی مهم که باید رعایت نمود اینست که در مکمل‌ها و همچنین رژیم غذائی معمولا به انداز‌ه‌ی کافی ویتامین وجود دارد اما از مواد معدنی خبر چندانی نیست. در این مواقع عملکرد هوشمندانه استفاده از مکمل‌هایی است که اکثر مواد معدنی با توانائی بالا در آن‌ها وجود دارند و می‌توانند نیاز‌های بدن را به کامل‌ترین شکل ممکن رفع نمایند. این نکته به‌ویژه زمانی بسیار حیاتی می‌باشد که افراد از رژیم غذائی مخصوصی پیروی می‌کند که در آن از گرو‌ه‌های غدائی محدودی استفاده می‌شود. بویژه هنگامیکه این محدودیت شامل فراورده‌های شیر که از منابع غنی کلسیم می‌باشند، بشود.

مکمل‌های فیبری

به منظور دریافت کافی فیبر ضروری بدن، باید حداقل 5 نوبت در طول 24 ساعت سبزیجات و میوه مصرف نمائید. رژیم‌های غذائی که میزان مصرف کربوهیدارت در آن‌ها پائین است، همگی در برنامه‌ی خود دارای کمبود در نظر گرفتن میزان فیبر مورد نیاز بدن می‌باشند. از مزیت‌های فیبر در بدن انسان، مقاومت در برابر بیشتر شدن تعداد لیپید‌های خونی، کاهش میزان متورم شدن بدن و مقاومت در برابر فشار خون بالا می‌باشد. نوع محلول فیبر اگر دقیقا پیش از مصرف مواد غذائی که دارای کربوهیدرات ساده می‌باشند و یا کربوهیدرات‌هایی دارند که میزان گلوکز آن‌ها بالا است، باعث خواهد شد که این کربوهیدرات‌ها در مدت زمانی طولانی‌تر وارد خون شوند. این عملکرد موجب می‌گردد که شاهد کاهش توزیع انسولین، تولید میزان کمتری از چربی و میزان گلوکزی با تعادل متناسب‌تر در خون باشیم. بصورت کلی فیبر دارای دو گونه‌ی غیر محلول و محلول می‌باشد. به منظور اینکه از حداکثر فواید فیبر در بدن خود استفاده نمائید باید از هر دو نوع آن کمک بگیرید. منبع در دسترس فیبر غیر محلول که قیمت پائینی نیز دارد، سبوس گندم فرآوری نشده می‌باشد. فیبر‌های محلول دارای اشکال و گونه‌های متنوعی شامل اسفرزین، پکتین، جوی بلغور دوسر و صمغ گوار می‌باشند.

بهترین مکمل ورزشی را با بهترین قیمت از کجا می‌توانیم پیدا کنیم؟

شاید بپرسید که با توجه به بازار متنوع و گسترده مکمل های ورزشی ، مکمل ورزشی مناسب را از کجا می‌توانیم تهیه کنیم. همانطور که می‌دانید، در خرید وسایلی مثل مکمل ورزشی ، دو مسئله بسیار اهمیت دارد، قیمت کالا و اصالت کالا. همه ما به دنبال خرید وسایلی با قیمت مناسب هستیم و معمولا از خرید کالاهایی که قیمت بسیار بالا و نامناسب دارند، پرهیز می‌کنیم. همچنین لازم است کالا از اصالت برخوردار باشد، زیرا امروزه شرکت‌های مختلفی دست به تولید کالاهای تقلبی زده اند که نمی‌توان آن‌ها را به راحتی از کالاهای اصلی تشخیص داد. همانطور که می دانید استفاده از مکمل ورزشی غیراستاندارد می تواند صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد نماید.

در این صورت، راه حل چیست؟

سایت ایمالز، یکی از بزرگترین سایت های فعال در زمینه خرید و فروش اینترنتی است که با ایجاد فضای رقابتی مناسب، بهترین قیمت را برای کالاهای گوناگون در اختیار شما قرار می‌دهد. در این سایت، مجموعه ای از فروشگاه های فروشنده محصولات مختلف به همراه قیمت محصول در این سایت ها قرار گرفته است و شما می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها، کالای مورد نظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنید.

بعلاوه سایت ایمالز، تمامی فروشگاه های موردنظر را مورد بررسی قرار داده است و اصالت کالای تمامی فروشگاه‌ها، تضمین شده است . پس با ایمالز، با خیال آسوده خرید کنید. به منظور این امر می توانید از بخش مکمل ورزشی سایت ایمالز، محصول مورد نیاز خود را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

 

 


نظرات کاربران