;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید سمپاش

1399/3/16 - 7:44 بعد از ظهر

همه افراد کم و بیش درباره مدل های مختلف سموم نباتی و پیامد های این سموم در محیط اطلاع دارند. از سوی دیگر نمی توان تاثیر این سموم در بهتر شدن فضاهای مختلف کشاورزی را نادیده گرفت. بدون در نظر گرفتن تنوعی که در ساخت سموم مختلف نباتی جهت فراهم آوردن مناسب ترین شرایط برای رشد گیاه وجود دارد، در کنار پیامدهای محیط زیستی، وسایل گوناگون این کار کشاورزی دارای نقش بسیار موثری در شرایط متفاوت هستند. به طور کلی به وسایلی که در کار سمپاشی گیاهان دخالت دارند، دستگاه های سمپاش گفته می شود. از انواع دستگاه های سمپاش ساخته شده می توان به سمپاش های دستی، سمپاش های فرغونی، سمپاش های موتوری، سمپاش های رتبه ای و... اشاره کرد. هدف از طراحی و ساخت هر مدل سمپاش انجام کار در محیط های کشاورزی و یا باغداری می باشد و در صورتی که این دستگاه ها عملکرد مناسبی داشته باشند روی شرایط محیط زیستی بسیار موثر خواهند بود.  

در هر حال نمی توان اثر دستگاه های سمپاش به صورت مستقیم در بهتر شدن شرایط زیست محیطی را نادیده گرفت. اگر دستگاهی که خریداری می شود از نظر مدل، حجم و عملکرد بی کیفیت انتخاب شود مطمئنا باعث می شود مواد سمی بیشتری مصرف شود و همچنین عملکرد مناسبی نیز در پی نخواهد داشت. به هر اندازه که در مزارع سموم بیشتری به کاربرده شود به همان اندازه در کنار هدر رفتن زمان و سرمایه زیاد با از بین رفتن بیشتر محیط زیست رو به رو خواهیم بود. در صورتی که دستگاه سمپاش به درستی انتخاب شود سبب می شود تا سرعت کار بیشتر شده و همچنین مصرف سم نیز کاهش پیدا کند. این مساله سبب می گردد تا کشاورزان متناسب با نیاز های خود و به صورت تخصصی اقدام به خرید دستگاه های سمپاش نمایند. فروشندگان این محصولات نیز باید درباره نحوه کار و خصوصیات این دستگاه ها کاملا آگاهی داشته باشند تا بتوانند در هنگام فروش اطلاعات کافی را در اختیار خریدار قرار دهند.

ما در این مقاله درباره مدل های متنوع دستگاه های سمپاش به خصوص سمپاش های موتوری توضیح خواهیم داد تا شما بتوانید مناسب ترین دستگاه را مطابق با نیاز خود خریداری نمایید.از آخرین قیمت سمپاش به صفحه لیست قیمت سایت ایمالز مراجعه نمایید.

قواعد و قوانین کلی درباره سمپاشی


چگونه امکان دارد بتوان بدون داشتن اطلاعات درباره نحوه سمپاشی یک دستگاه سمپاش را خریداری کرد؟ سموم نباتی در مدل های مختلف و برای کارهای متنوع ساخته شده اند. در نهایت این سموم دارای روش سمپاشی متنوعی نیز هستند. هرچند که دستگاه های سمپاش موتوری در مقایسه با مدل های دستی سرعت بسیار خوبی دارند ولی نحوه عملکرد دستگاه های سمپاش موتوری که با فشار و قدرت زیادی همراه است ممکن است برای بعضی از محیط های باغی و کشاورزی مناسب نباشد. در ابتدا باید قبل از این که بدانید چه مدل سمپاشی را می خواهید خریداری کند بهتر است از نحوه کار سمپاشی آگاهی داشته باشید تا قادر باشید در هنگام خرید دستگاه با کیفیتی را انتخاب نمایید. در کل کار سمپاشی به سه روش انجام می پذیرد:

۱) روش سمپاشی خالص که در این روش سموم بدون هیچ نوع افزودنی مثل حلال ها به گیاهان زده می شوند.

۲) روش سمپاشی همراه با حلال ها که آب می تواند به عنوان حلال مورد استفاده قرار گیرد.

۳) روش سمپاشی به شکل گرد پاشی که گاهی در چار چوب گرانول نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در قوانین سمپاشی بیان شده که سموم نباتی باید به شکل یکنواختی روی سطح گیاهان پاشیده شوند. مدل های مختلف دستگاه های سمپاش مثل فرغونی، موتوری ، پشتی موتوری، دستی و غیره جهت رسیدن به این یکنواختی ساخته شده اند.  

در ساخت همه دستگاه های سمپاش از نوع موتوری تا نوع دستی آن، یک روش کلی جهت ساخت آن ها به کار رفته است. مخزن این دستگاه ها گاهی آنقدر کوچک هستند که بوسیله انسان حمل می شود و گاهی نیز به قدری بزرگ هستند که باید برای جا به جا کردن آن ها از سیستم های حمل و نقل استفاده شود. این نوع مخزن ها شامل سموم نباتی، همراه با حلال هستند. چون باید سموم به صورت هماهنگ روی سطح گیاهان پاشیده شوند، در دستگاه یک پمپ به کار رفته شده است. قدرت این پمپ در دستگاه های مدل دستی توسط انسان و در دستگاه های موتوری با برق و بنزین تامین می گردد. در آخر نیز  پاشیدن سموم با فشار زیاد روی سطح گیاهان به صورت خطی تا بارانی بوسیله نازل ها انجام می پذیرد.     

مورد بعدی که در انواع دستگاه های سمپاش بسیار مهم است، قطر قطره های سمی است که از نازل خارج می شود. نحوه سنجش قطر این قطرات برحسب میکرون است که متناسب با مدل سمپاشی که انجام می شود می تواند خیلی ریز یا درشت باشد. قطر قطرات سموم متناسب با نوع کار کشاورزی که انجام می شود مشخص می گردد و شما باید مطابق با قطری که مشخص شده، دستگاه سمپاش مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید.

در صورتی که دستگاه سمپاشی که خریداری نموده اید نتوانست قطر مورد نظر را از قطرات سموم ایجاد کند، کار سمپاشی شما تاثیر مثبتی نخواهد داشت. در این صورت است که یا مجبورید که سم بیشتری را مصرف نمائید و یا این که محصولات کشاورزی شما از بین خواهند رفت. شما باید این مساله را در هر مدل کار کشاورزی مد نظر قرار دهید.


چه اطلاعاتی باید درباره نازل دستگاه های سمپاش در هنگام خرید داشت؟

دلیل ایجاد قطرات سوم نباتی با قطرهای متفاوت به دلیل عملکرد نیروی محرکه سمپاش و همکاری آن با نازل دستگاه می باشد. بهتر است بدانید که شما می توانید عموما از هر مدل نازل برای هر مدل دستگاه سمپاش موتوری یا دستی استفاده نمایید. ولی بعضی وقت ها شما باید سطح فشار را به گونه ای تنظیم کنید که دقیقا بتوانید به قطر قطره مورد نظر خود برسید. این نوع فشار بوسیله یک دستگاه سمپاش موتوری بهتر قابل تنظیم است. در کل نازل دستگاه های سمپاش به دو دسته تقسیم می شوند:

۱_ نازل های مخروط پاش: این نوع نازل ها جهت از بین بردن حشره ها و قارچ ها به کار می روند ولی برای از بین بردن علف ها مناسب نیستند.

۲_ نازل های بادبزنی: از این نوع نازل ها برای از بین بردن علف ها استفاده می شود.

در کل در زمان استفاده از نازل سمپاش ها، باید به نکات دیگری مثل حجم خروجی نازل بر حسب لیتر در دقیقه و همچنین تنظیم نمودن زاویه پاشیدن سموم در نازل نیز توجه داشته باشید. برای این که نحوه عملکرد نازل ها را بهتر بفهمید و همچنین از کم ترین دبی آن ها به سرعت مطلع شوید، نازل ها را رنگ آمیزی نموده اند. هر نازلی با یک رنگ خاص خودش قادر خواهد بود تا یک میزان حداقل دبی را در خروجی خود مشخص نماید. از دیگر نکات مهم درباره سمپاش ها می توان به قوانین همپوشانی نازل ها در هنگام کار سمپاشی، نحوه تنظیم نمودن و یا تغییر ارتفاع نازل ها در هنگام کار سمپاشی، آگاهی درباره مدل های گوناگون صافی ها و نحوه عملکرد چکه گیر نازل می توان اشاره کرد که این موارد از این مبحث ما که اطلاعات کلی درباره نحوه خرید دستگاه سمپاش است خارج اند. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد قوانین خرید دستگاه سمپاش موتوری اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

انواع دستگاه های سمپاش


مطابق نوع کارهای کشاورزی، دستگاه های سمپاش در مدل های موتوری تا دستی گروه بندی می شوند. همان گونه که اطلاع دارید، کار های کشاورزی به دو گروه زراعی و باغی تقسیم می شوند. به همین دلیل انواع دستگاه های سمپاش به شرح زیر است:

۱_ دستگاه های سمپاش زراعی شامل دستگاه سمپاش پشتی موتوری، دستگاه سمپاش میکرونر پشتی، دستگاه سمپاش شارژر، دستگاه سمپاش توربینی زراعی و... هستند.

۲_ دستگاه های سمپاش باغی شامل دستگاه سمپاش دستی یا تلمبه ای، دستگاه سمپاش اهرمی پشتی، دستگاه سمپاش فرغونی، دستگاه سمپاش زنبه ای و... هستند.

در هنگام ساخت این محصولات هر چند که آن ها را برای کار های زراعی یا باغی تولید نموده اند ولی می توان با ایجاد تغییرات کمی در بعضی از دستگاه های سمپاش موتوری تا دستی از آن ها در هر دو حالت  استفاده کرد اما بهتر است که از هر دستگاه سمپاش در همان زمینه ای که ساخته شده استفاده گردد. انواع دستگاه های سمپاش را می توان به مدل های ساده تا مدل های پیچیده گروه بندی کرد. این گروه بندی روی قیمت این دستگاه ها نیز تاثیر می گذارد. در اینجا برای آشنایی با انواع دستگاه های سمپاش موتوری می توان مدل های زیر را معرفی نمود:

دستگاه های سمپاش شارژی:

دستگاه های سمپاش دستی به صورت ساده ساخته شده اند ولی قدرت کافی را نخواهند داشت. برعکس این محصولات، دستگاه های سمپاش پشتی موتوری، بسیار قدرتمند و قوی هستند ولی وزن آن ها زیاد است و قیمت چشمگیری نیز دارند. حالا در صورتی که تولید کنندگان بتوانند به روشی دستگاه سمپاش موتوری را بسازند که علاوه بر این که قوی باشد بسیار سبک و با هزینه کمی نیز باشد مطمئنا این محصول مورد استقبال قرار خواهد گرفت. دستگاه های سمپاش شارژی با پیاده سازی این ایده ها تولید شده اند. قدرت موتور در دستگاه سمپاش شارژی بوسیله یک موتور الکتریکی است که با استفاده از باتری های قابل شارژ عمل می کند. دستگاه های سمپاش شارژی در دو حالت تک کاره و دو کاره ساخته می شوند. مدل های تک کاره که فقط برحسب توان موتور های الکتریکی سمپاشی می کنند و مدل های دو کاره علاوه بر موتور های الکتریکی از سیستم دستی نیز استفاده می کنند. مدل های سمپاش شارژی هرچند دارای توان پایینی در مقایسه با انواع موتور بنزینی هستند ولی برای محیط های سطح وسط زمین های زراعی مناسب هستند. این مدل ها دارای قیمت مناسبی هستند، وزن آن ها نسبت به موتور های بنزینی کمتر است و صدایی که ایجاد می کنند نیز خیلی کم است. از این نوع دستگاه ها جهت سمپاشی محیط های شهری، بیمارستان ها و اماکن بهداشتی، کارخانجات، انبار های مواد غذایی و... استفاده می شود.

دستگاه های سمپاش پشتی موتوری

این مدل سمپاش ها در دسته سمپاش های موتوری قرار دارند ولی به دلیل مخزن حجم کم و توان کم موتوری که دارند می توان آن ها را مثل کوله پشتی جا به جا نمود. این مدل سمپاش های موتوری قطرات ریز سموم را بوسیله جریان زیاد هوا به وجود می اورند. این جریان هوای شدید نیز از راه یک توربین کوچک و ساده که با یک موتور دو زمانه همراه گردیده است به وجود خواهد آمد. در این نوع دستگاه ها که حالت کوله پشتی دارند خیلی راحت می توان جهت پاشیدن سم و اندازه آن را کنترل نمود. ظرفیت مخزن در این دستگاه ها حدودا ۱۵ تا ۲۵ لیتر می باشد. این نوع محصولات تنها برای سمپاشی مزارع به کار می روند و در نتیجه برای کار سمپاشی خیلی با کیفیت نیستند. این سم پاش ها برای از بین بردن علف ها نیز مناسب نیستند ولی از آن ها می توان برای گردپاشی، گرانول پاشی یا به صورت شعله افکن بهره برد.

دستگاه سمپاش پشتی موتوری لانس دار

یکی از مدل های سمپاش های دستی، سمپاش های کتابی اهرمی هستند. در صورتی که در سمپاش های دستی کتابی اهرمی، به جای اینکه از اهرم استفاده شود از یک نیروی موتوری استفاده گردد، سمپاشی که تولید می شود یک سمپاش موتوری لانس دار خواهد بود. این دستگاه سمپاش موتوری که جز دسته سمپاش های محلول تحت فشار است، از یک موتور دو زمانه با سایز کوچک بهره برده است. ظرفیت مخزن این سمپاش تقریبا ۲۵ لیتر می باشد. از ویژگی های این دستگاه سمپاش می توان به تغییر در زاویه پاشیدن و تنظیم نمودن قدرت قطرات سموم اشاره کرد. از سوی دیگر در این محصول می توان بوم ونازل را جهت قرار گرفتن روی محصولات زراعی را نصب نمود.  

دستگاه های سمپاش فرغونی

از مشهورترین و با اهمیت ترین مدل های دستگاه سمپاش موتوری، سمپاش فرغونی است. یک دستگاه سمپاش موتوری که طرفیت مخزن ان ۱۰۰ یا ۲۰۰ لیتر است به خاطر سنگین شدن مخزن، نمی تواند به صورت کوله پشتی حمل شود. این محصولات روی یک سیستم دو یا چهار چرخ که متحرک است مثل فرغون قرار می گیرند. از این نوع سمپاش ها برای سمپاشی باغات استفاده می شود. در ساخت آن ها موتورهای قوی چهارگانه به کار رفته است و برای کار سمپاشی نیز دو خروجی دارند که هر خروجی قادر است تا شعاع ۲۵ متری را سمپاشی کند. دستگاه سمپاش موتوری مدل فرغون جهت سمپاشی محیط های زراعی مناسب نیستند که این در واقع از بزرگترین عیوب آن ها به حساب می آید.

دستگاه های سمپاش زنبه ای

این نوع سمپاش یکی دیگر از دسته های سمپاش های موتوری است که مثل مدل فرغونی، برای باغات استفاده می شوند. سمپاش های زنبه ای چرخ و مخزن ثابت ندارند و می توانند روی انواع مخزن ها با هر حجمی نصب شوند. تنها باید شیلنگ مکش آن ها درون مخزن جای گیرد. 

دستگاه های سمپاش حمل تراکتوری

انواع گوناگونی از مدل های سمپاش های حمل با تراکتور اختراع و ساخته شده اند. از نمونه های این محصولات می توان به سمپاش های سوار شونده و سمپاش های کششی اشاره کرد. در برخی از موارد روی این دستگاه های سمپاش موتور هایی تعبیه شده است که توان این را دارد که خود را بکشد. دستگاه های سمپاش حمل با تراکتور جهت تامین انرژی مولد خود به دو صورت ساخته شده اند. مدل هایی که در دسته انواع دستگاه های سمپاش موتوری قرار می گیرند و خودشان برای پمپ سموم دارای یک موتور هستند و مدل هایی که انرژی مولد خود را بوسیله یک شفت متصل به تراکتور، از راه موتور تراکتور تامین می نمایند.