;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید گوشتکوب برقی

1398/6/29 - 4:40 بعد از ظهر

در عصر امروز با توجه به اینکه بسیاری از زنان نیز پا به پای مردان در خارج از خانه مشغول به فعالیت هستند و نیز افزایش مسئولیت بانوان چه خانه دار و چه شاغل فرصت و زمان کمتری جهت تهیه و طبخ غذا در خانه وجود دارد، بنابراین تولیدکنندگان کالاهای مختلف سعی بر این دارند تا محصولاتی را به بازار ارائه دهند تا سرعت تمامی کارها را چند برابر افزایش دهد.  امروزه هر آشپزخانه مجهز به لوازم اولیه از قبیل ماشین لباسشویی و گاز و یخچال و علاوه بر آن لوازمی مانند چرخ گوشت و آبمیوه گیری و گوشتکوب می باشد که هر یک در نوع خود لازم و ضروری است. تعدادی از این وسائل قادرند چندین کار را با هم انجام دهند. به عنوان نمونه غذاساز قادر است تمامی اعمال مربوط به پخت غذا از قبیل مخلوط نمودن و پودر کردن مواد غذایی را انجام دهد و همچنین چرخ گوشت علاوه بر چرخ کردن گوشت قادر به تهیه ی سوسیس نیز می باشد. خرد کن نیز قادر به خرد کردن همه ی مواد در زمان کوتاه بوده و با استفاده از ساندویچ ساز نیز می توان ساندویچ ها و پیتزا و سایر غذاهای فوری را آماده نمود.

 

هزینه لازم برای خرید یک گوشتکوب برقی:

امروزه گوشتکوب های برقی متنوعی در مدل های گوناگون و با برندهای مختلف و گوناگون به بازار عرضه می گردند و قیمت انواع مختلف آن ها با توجه به امکانات و کیفیت آن متفاوت می باشد. مثلا بعضی انواع آن ها فقط دارای یک دکمه ی روشن و خاموش بوده و ساده و به نسبت ارزان هستند درحالیکه در مدل های گوشتکوب گرانتر دکمه های تنظیم سرعت و تیغه های مختلف و همچنین ظروف مخصوص برای مواد غذایی خرد شده و لوازم جانبی دستگاه نیز به چشم می خورند و بنابراین با قیمت گرانتری نیز به بازار عرضه می گردند. از این رو می توان گفت گوشتکوب های متنوعی با توجه به بودجه ی قابل هزینه و کارایی مورد انتظار در بازار وجود دارد.

تفاوت میان گوشتکوب و همزن دستی و مخلوط کن و غذاساز:

بطور کلی گوشتکوب وسیله ای کاربردی است که دارای وزنی کم و اندازه ی کوچک بوده و قادر است به آسانی مواد غذایی مورد نیاز بادرجه ی سختی و نرمی متفاوت را با هم مخلوط نموده و خرد نماید. وزن این وسیله از 2-5 پوند و دارای اندازه ای کوچکتر نسبت به مخلوط کن های کاسه ای و همزن هاست و میتوان آن را به آسانی در کشو جای داد. این وسیله فاقد تنظیمات پیچیده بوده و کاربردی نسبتا ساده دارد و افراد را به آسانی قادر می سازد بدون کثیف شدن ظروف از آن برای پوره کردن مواد غذایی استفاده نمایند. این گوشتکوب حتی قادر است مواد غذایی داغ را بدون اقدام به خنک کردن آن خرد نماید.

مخلوط کن های سنتی از قدرت بالاتری برخوردارند و جهت خرد نمودن مواد یخ زده مناسبترند کارایی بیشتری داشته اما بزرگتر بوده و جای بیشتری اشغال می نمایند.

غذاسازها نیز بیشتر جهت خرد نمودن مواد خشک شده استفاده می گردند و از تعداد متنوعی تیغه تشکیل شده اند که کارایی آن را افزایش می دهند این وسیله نیز فضای زیادی را اشغال نموده و شستشوی آن ها مشکل می باشد. همزن دستی نیز وسیله ای جهت مخلوط نمودن مواد غذایی بوده که دارای وزن کمتر می باشد و قدرت زیادی برای خرد نمودن موتد را ندارد.

موارد مورد توجه قبل از خرید گوشتکوب برقی:

میزان استفاده از این وسیله:

اگر فردی در نظر دارد که هرروز و بصورت مداوم  از گوشتکوب  برقی استفاده نماید بهترین گزینه استفاده از مدل های با قدرت بیشتر و بادوام تر است اما اگر هر چند هفته از آن استفاده گردد مدل های ارزانتر و کم قدرت تر نیز مناسب هستند.

چه مواد غذایی را بیشتر با گوشتکوب برقی مخلوط میکنید؟

برای خرد و مخلوط سازی مواد غذایی نرم تر که بصورت معمول برای تهیه ی غذاهایی مانند سوپ به کار می روند یک گوشتکوب برقی معمولی مناسب می باشد اما برای مخلوط کردن مواد غذایی سخت تر و تهیه ی غذاهایی از قبیل اسموتی ها می بایست از گوشتکوب های قوی تر و یا مخلوط کن های سنتی استفاده گردد.

گوشتکوب برقی نوع سیمی یا بی سیم؟

اگر در آشپزخانه ی مورد نظر شما دسترسی به برق دشوار است و یا فضای کافی موجود نباشد ، نوع بی سیم گزینه ی مناسبتری است اما در کل گوشتکوب های مدل بی سیم از قدرت کمتری برخوردار می باشند.

ویژگی های یک گوشتکوب برقی مناسب:

قدرت موتور: گوشتکوب ها از نظر قدرت موتور انواع متنوعی دارند. با توجه به کارایی مورد نظر برای این وسیله قدرت آن انتخاب می گردد. یک گوشتکوب مناسب بهتر است قدرت کافی جهت خرد کردن و پوره کردن مواد نرم و سخت تر را داشته باشد و از نظر قدرت حداقل دارای قدرت 200 وات بوده تا بتواند مواد غذایی را بصورت نرمال درگیر نماید.

کنترلر: در هنگام خرید گوشتکوب برقی بهتر است دکمه ی روشن و خاموش آن را بررسی نمایید. برخی گوشتکوب ها وزی سبک مانند یک کاغذ دارند اما برخی از انواع این وسیله به سنگینی یک پاکت شکر هستند و در نتیجه در صورت سنگین بودن کنترل آن ها سخت و مشکل است. در برخی مدل ها دستگیره های ارگونومیکی و کنترلر های لمسی تعبیه شده اند که استفاده از آن را آسانتر می سازند.در گوشتکوب های ساده تر تنها کلید روشن و خاموش قرار داده شده است اما در مدل های کمی بالاتر پیچ تنظیم سرعت نیز تعبیه شده که سرعت دستگاه را تنظیم می نماید.

میزان سرعت: برخی از انواع گوشتکوب ها دارای یک سرعت و به اصطلاح تک سرعته و برخی دیگر دارای گزینه ی  تنظیم سرعت بوده و می توانند سه یا پنج سرعت را ارائه نمایند که از کارایی بیشتری برخوردار است. در مجموع گوشتکوب های با حداقل دو سرعت  کارایی بهتری را ارائه می نمایند.

طراحی: مهمترین مزیت یک گوشتکوب برقی و یا مخلوط کن راحتی آن است و مهمترین بخش آن که مد نظر قرار می گیرد ، توجه به طراحی دسته و سایز و محل دکمه ها  در این وسیله می باشد تا بدین وسیله بتوان در حین کار با دستگاه به آسانی سرعت آن را تنظیم نمود.

وزن گوشتکوب: گوشتکوب های برقی که از بدنه ی فلزی تشکیل گردیده اند عمدتا وزنی سنگین تر دارند و این سبب می گردد که افراد  در جابجایی و استفاده و حمل آن ها دچار مشکل شوند.

لوازم جانبی گوشتکوب: در برخی از مدل های گوشتکوب تعدادی وسیله ی جانبی نیز قرار داده شده است که امکانات بیشتری را برای استفاده کننده فراهم می کنند. به عنوان نمونه در برخی مدل ها گوشتکوب از یک محفظه درب بسته تشکیل شده است که مانع از پراکنده و پخش شدن مواد غذایی از اطراف تیغه می گردند. عموما این لوازم جانبی در داخل یک ظرف درب دار قرار دارند.علاوه بر این برخی مدل ها دارای تیغه های متنوعی هستند که به گوشتکوب کمک می کنند تا مواد غذایی را به اندازه های مختلف خرد نماید و عملا گوشتکوب می تواند تبدیل به یک همزن دستی و یا غذاساز و مخلوط کن گردد.

مواد سازنده: قسمت سری گوشتکوب از مهمترین قسمتهای آن می باشد. این قسمت باید به قدر کافی بزرگ باشد تا بتواند مواد غذایی را در بر گیرد. از این میان سری های از جنس فلز نسبت به انواع پلاستیکی آن از کیفیت بهتری برخوردار است. از آنجایی که سری دستگاه عمدتا درارتباط مستقیم با مواد غذایی است و مرطوب و آلوده باقی می ماند ، باید از جنس خوبی ساخته شده باشد تا به آسانی دچار شکستگی و زنگ زدن نشود. سری های فلزی وزنی سنگین تر دارند و در صورت استفاده ی طولانی خسته کننده اند.سری های از جنس پلاستیک ظاهری زیبا تر دارند اما در تماس مستقیم با غذاهای داغ ممکن است تغییر حالت دهند. از بهترین انواع سری های گوشتکوب می توان به نوع فولاد ضد زنگ با روکش سیلیکونی اشاره نمود. این سری ها با قدرت و دوام بالاتری کار می کنند و روکش سیلیکونی آن ها مانع از ایجاد خش و خط افتادگی روی آن می گردد.

گوشتکوب نوع سیمی یا بدون سیم:

انتخاب نوع گوشتکوب از نظر دارای سیم و یا بدون آن بستگی به نیاز و موارد مصرف آن دارد.

گوشتکوب های مدل سیمی در نوع خود مشکلاتی را از قبیل کوتاهی بیش از اندازه ی سیم و یا بلندی و دست و پا گیر بودن آن را ایجاد می نمایند در حالیکه مدل های بدون سیم آن بدون نیاز به برق آزادی عمل بیشتری را برای استفاده کنندگان بوجود می آورند. بعلاوه از معایب گوشتکوب های بدون سیم می توان به قیمت بالاتر آن ، زمان کمتر روشن ماندن و وزن بالاتر و همچنین سرعت پایینتر آن اشاره نمود.

بیشترین زمان اجرا:

بیشترین زمانی که می توان از مدل های مختلف یک گوشتکوب برقی نوع بی سیم استفاده نمود در مقایسه با مدل های دیگر حدود ده ثانیه متفاوت می باشد.

میزان صدای گوشتکوب:

میزان صدای گوشتکوب های مدل های مختلف هنگام روشن نمودن آن بر اساس قدرت موتور آن ها متفاوت بوده و ممکن است بسیار پر سر و صدا و یا معمولی باشد. البته در برخی مدل ها کمپانی ها تواتسته اند با وجود قدرت بالای دستگاه صدای کمتری را ارائه دهند که برای افراد حساس به صدا مناسبتر است.

روش شستشوی دستگاه:

شستشو و تمیز نمودن گوشتکوب برقی از مهمترین جنبه های کار با این وسیله می باشد در برخی مدل ها قطعات قابل جداسازی از یکدیگر و همچنین از موتور هستند و امکان شستشوی جداگانه و یا حتی با ماشین ظرفشویی را فراهم می نمایند.

 • ولتاژ دستگاه در توضیحات آن درج شده است. بالاتر بودن ولتاژ در این وسیله نشانه ی بالاتر بودن کیفیت دستگاه نبوده و دوام دستگاه را تضمین نمی کند.
 • از جمله کارایی های این دستگاه می توان به خرد نمودن انواع میوه و سبزیجات و مخلوط کردن انواع سوپیا خامه و له کردن مواد غذایی و از این نوع اشاره نمود.
 • این دستگاه در اغلب موارد ظرفی از جنس پیرکس و یا پلاستیک استوانه ای دارد که مانع از پخش و پراکندگی مواد غذایی به اطراف می گردد.
 • بوسیله ی این دستگاه افراد قادرند بدون انتقال دادن مواد غذایی به ظروف دیگر مستقیما مواد را در ظرف دلخواه مخلوط و یا خرد نمایند.

گوشتکوب های برقی با انواع و مدل های متنوعی در بازار موجود هستند که با توجه و براساس نیاز و نوع مصرف مورد انتظار ، هر فرد قادر به خرید آن ها می گردد. ویژگی های مورد توجه در انواع این وسیله به شرح ذیل می باشند:

 • برخورداری از توان بالا
 • سنگین بودن وزن موتور دستگاه اما نه بدر آن حد که کار با آن را دچار مشکل نماید.
 • محلی از گوشتکوب که موتور را به تیغه ی آن متصل می نماید بهتر است از جنس فلز باشد.
 • مدل های تیغه بلندتر نسبت به انواع کوتاهتر آن کارایی بهتری دارند.
 • جنس میله ی گوشتکوب از استیل ضد زنگ و مقاوم باشد.
 • تیغه ی گوشتکوب توسط پیچ و مهره به شافت وسط متصل نباشد و بهتر است پرسی باشد.
 • توانایی خرد نمودن یخ را داشته باشد.
 • قطعات مختلف این وسیله قابل جداسازی باشند و بتوان در ماشین ظرفشویی قرار داد.
 • سرعت آن قابل تنظیم باشد.