;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

1398/5/2 - 3:15 بعد از ظهر

بدون شک یکی از مهمترین ملزومات در رشته کوهنوردی کفش است. زمانی که کوهنوردی میکنید هر قدم مهم است و شاید در مواقعی حتی مرگ و زندگی شما به آن قدم بستگی داشته باشد. به همین خاطر خیلی مهم است که پر اهمیت ترین وسیله مورد نیاز کوهنوردی یعنی پای شما ، برای انجام کوهنوردی مجهز شده باشد. کفش کوهنوردی دارای خصوصیاتی باید باشد تا شما با استفاده از این ویژگی­ها بتوانید با شرایط کوهستان هماهنگ باشید. اولا باید بدانید که از کفش کوهنوردی در چه شرایط و محیطی استفاده خواهید کرد. زیرا شرایط محیط ویژگی­های کفش شما را مشخص خواهند کرد. در حقیقت با توجه به مسیر کوهنوردی و فصل انجام آن که به زمستان یا سه فصله تقسیم میشود کفش ها ویژگی­های متفاوتی خواهند داشت. در اینجا با توجه به نوع مسیر انتخاب شده و شرایط آب و هوایی مختلف ، مهمترین خصوصیات مناسب کفش کوهنوردی را به شما خواهیم گفت.

 

انواع مختلف کفش کوهنوردی

کفش مخصوص صعودهای بلند ( High Altitudecliming )

در این دسته کفش های دو پوش و 3ه پوش جای میگیرند. این کفشها اغلب در زمستان و صعودهای به ارتفاعات بلند مانند کوه­های هیمالیا استفاده می­شوند. این کفشها به علت اینکه در ساخت زیره و رویه کفش از مواد محافظ و عایق حرارتی استفاده شده است ، در برابر سرما مقاومت عالی داشته و در شرایط سخت زمستان­های بسیار سرد و ارتفاعات خیلی بلند از پای شما مراقبت می­کند. همچنین در این کفش­ها منظور از دوپوش و سه پوش بودن این است که کفش از دو یا سه لایه جدا از هم ساهته شده است که درون هم جای دارند.

کفش کوهنوردی فنی ( Technical Climbing )

این دسته کفش­های قوی کوهنوردی را شامل می­شود که می­توان به آن­ها گرامپون نیز وصل کرد. همچنین به علت استفاده از مواد خاص در لایه­های این کفش برخی از آن­ا را می­توان در صعودهای بلند و زمستانی نیز استفاده کرد. این کفش­ها هم باید سبک باشند و همچنین عایق قوی حرارت نیز بوده و طوری طراحی شوند که پا داخل آن راحت بوده و شما بتوانید به راحتی با آن­ها مانور بدهید. بیشتر این کفشها ساق­های بلندتر نسبت به کفش­های دیگر دارند و زیره و عایق حرارتی رویه آن­ها با مدل­های دیگر تفاوت دارد.

کفش کوهنوردی ( Back Packing )

این دسته ، کفش­های کوهنوردی نیمه سنگین را شامل می­شود. در صعودهای چند روزه استفاده می­شوند و در برخی از آن­ها از لایه گورتکس یا سیمپاتکس استفاده شده است. همچنین می­توان در صعودهای سبک زمستانی نیز از آن­ها استفاده کرد. جایی برای وصل گرامپون ثابت نداشته و مهمترین خصوصیت آن استفاده از زیره ای مناسب جهت آسان شدن حمل کوله پشتی و بارهای سنگین در راهپیمایی های بلند مدت است. زیره این کفش­ها انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کفش­های قبلی دارد.

کفش کوهپیمایی ( Trekking )

ترکینگ یعنی سفر با پای پیاده در مسیرهایی که امکان عبور وسیله نقلیه از آنجا وجود نداشته باشد .ترکینگ به طور معمول به پیاده­روی در مسیرهای مختلف گفته می­شود ولی پیاده­روی های چند روزه ماجراجویانه را هم شامل می­شود. اغلب طبیعت گردی و کوهپیمایی­های سبک در این بخش دسته بندی می­شوند. کفش­های کوهپیمائی در این دسته قرار گرفته و مناسب صعودهای یک روزه هستند. چون بر روی کفش­ها عملیات دوخت انجام شده است برای استفاده در مسیر سنگ­لاخ یا فرود از شن اسکی مناسب نمی­باشند.

کفش راهپیمایی

هایکینگ یک ورزش فرح­بخش و دارای جاذبه­های مختلف است که به راهپیمایی و عبور کردن از مسیرهای نیمه پست و ناصاف ، جنگل­ها و دامنه کوه­ها گفته می­شود. مدت زمان این ورزش می­تواند با توجه به شرایط بین یک تا چند روز است. این دسته از کفش­ها دارای مدلهایی هستند که برای استفاده دز مسیرهای ساده و معمولی مناسب بوده و به طور معمول در کف آنها شکوک گیر قرار داده شده است.

ضد آب بودن

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که هنگام خرید کفش کوهنوردی افراد مختلف اولین ویژگی کفش مناسب را Coretex بودن آن می­دانند. کورتکس در حقیقت اسم یک فن­آوری پیشرفته در ساخت پارچه است که ویژگی­های خاصی را به پارچه می­دهد. وقتی از کفش کوهنوردی استفاده می­کنید ، چه در صعودهای زمستانه و چه در صعودهای معمولی و در فصلهای دیگر سال ، ضد آب بودن کفش شما بسیار مهم است. این ویژگی به شما کمک می­کند در هر شرایط آب و هوایی و هنگام بارش باران های فصلی ، قسمت داخلی کفش خشک باقی بماند. استفاده از فن­آوری کورتکس علوه بر بهبود هواخوری کفش ، ضد آب بودن کفش را نیز در پی داشته و آن را ضمانت می­کند.

لایه محافظ

هنگام کوهنوردی همیشه احتمال این وجود دارد که تکه سنگی سقوط کرده و روی پای شما بیفتد و احتمال صدمه دیدن پای شما وجود دارد. به علت همین خطرات ، در ساخت کفش های کوهنوردی از موادی استفاده شده­است که در برابر ضربه و فشار احتمالی بیشترین مقاومت را داشته باشند تا شما در زمان کوهنوردی از حفض سلامت پای خود مطمئن باشید. بعضی از کفش های کوهنوردی در قسمت پنجه کفش یک لایه محافظ دارند که مقاومت کفش را در برابر فشار و ضربه افزایش می­دهد. در حقیقت تولیدکنندگان کفش­های کوهنوردی از چرم طبیی یا مصنوعی و کامپوزیت در تقویت کردن کفش استفاده می­کنند که رویه کفش را بسیار محکم می­کنند.

زیره کفش

یکی از مهمترین قسمت­های کفش کوهنوردی در هنگام ساخت و طراحی ، جنس زیره و آج­های آن است. زیره کفشای کوهنوردی با توجه به کاربرد آن­ها با یکدیگر فرق دارند. برای کفش­هایی که در سنگ­نوردی ، یخ­نوردی و کوهنوردی در ارتفاع زیاد باید از زیره­ای استفاده کرد ه بتوان بر روی آن گرامپون وصل کرد ولی برای بقیه کفش­ها فقط وجود زیره آج دار و لاستیکی که مقاومت کافی را داشته باشد و اصطکاک لازم با زمین را تولید کند به شما برای طی آسان مسیر کمک خواهد کرد. یکی از زیره های کفش که در اغلب مدل­های کفش کوهنوردی استفاده می­شود زیره ساخت شرکت ویبرام است. این زیره از جنس لاستیک بسیار با کیفیت است و طوری طراحی شده است که به کمک برآمدگی­های آن شما می­توانید مسیرهای ناهموار را به راحتی بپیمایید.

ویژگی هواخوری و عایق دما بودن کفش­های کوهنوردی

این دو ویژگی به طور کامل متفاوت از یکدیگر هستندولی اهمیت آن­ها در انتخاب کفش مناسب کوهنوردی یکسان است. برای آن گروه از کفش­هایی که برای صعود سه فصله استفاده می­شوند ویژگی هواخوری اهمیت دارد. یعنی کفش شما باید ویژگی هواخوری داشته باشد تا هم بتواند از عرق کردن زیاد پوست پای شما ممانعت نماید هم پای شما را خنک نگه دارد. ولی در کفش­های استفاده شده در صعودهای زمستانی یا محیط­های سرد ، ویژگی هواخوری مهم نیست بلکه مهم ویژگی عایق بودن کفش و گرم نگه داشتن پای شماست. در تولید این نوع کفش از فن­آوری استفاده می­شود که مانع خروج گرما از قسمت داخلی کفش شده و از سرکازدگی پا جلوگیری می­کند. در انتخاب این نوع کفش­ها به دمایی که کفش در آن قابل استفاده است توجه کرده تا بتوانید بهترین انتخاب را بکنید.

جنس رویه کفش

قیمت کفش­های کوهنوردی نسبت به سایر مدل­های کفش بالا بوده و به همین خاطر اگر در برابر ساییدگی و پوسیدگی مقاومت نداشته باشد ، استفاده از این کفش­ها از نظر اقتصادی به صرفه نخواهد بود. باید به این نکته نیز وجه کرد که کوهستان­ها شرایط خاص آب و هوایی و محیطی دارند و ممکن است موجب ساییدگی کفش شده و سرعت پوسیده شدن آن را افزایش دهند. با در نظر گرفتن این شرایط ، تولیدکنندگان کفش­های کوهنوردی در ساخت رویه کفش­ها از موای استفاده می­کنند که مقاومت کفش در برابر شرایط محیطی بالا باشد. به جز جنس رویه ، در این نوع کفش­ها در بعضی از قسمت­ها مانند پنجه ، پاشنه یا کناره­های کفش با استفاده از موادی مانند چرم مصنوعی یا طبیعی ، پلی­اورتان و یا لاستیک مقاوم سازی شده­اند.

لایه­های میانی کفش­های کوهنوردی

مناسب بودن لایه های میانی کفش­های کوهنورید برای استفاده کنندگان از این نوع کفش­ها دو امتیاز مثبت دارد : اگر در لایه های میانی کفش از مواد EVA استفاده شده باشد فشار وارد شده از طرف زمین بر اثر ضرباتی که به زمین وارد می­شود بسیار کم شده و سبب می­شود هنگام ورزش کردن و پیاده­روی کمتر خسته بشوید و همچنین به علت منعطف بودن کفش ، حرکات خود را بهتر کنترل کنید. دوم اینکه اگر کفش شما لایه میانی ضخیم داشته باشد گرمای خارج شده از راه کف کفش کمتر شده و پای شما به خوب در برابر سرما محافظت خواهد شد.

وزن کفش

کفش­هایی که در ورزش کوهنوردی استفاده می­شوند اغلب وزنی بیشتر از 300 گرم دارند که این به خاطر استفاده از موادی که برای بیشتر شدن کیفیت این کفش­ها استفاده شده­اند ، می­باشد. در زمان انتخاب کفش کوهنوردی دقت کنید که وزن آن خیلی زیاد نباشد. مقدار انرژی که برای راه رفتن با کفش سنگین لازم است خیلی بیشتر از انرژی لازم برای راه رفتن با کفش­های سبک است و با در نظر گرفتن این نکته که در کوهنوردی ، حفظ انرژی برای ادامه دادن مسیر مهم است ، شما باید کفشی خریداری کنید که وزن آن متناسب بوده و برای استفاده از آن انرژی زیادی لازم نداشته ­باشید. ولی باید توجه داشته باشید که وزن کفش­های مورد استفاده در ارتفاعات بالا و یا چکمه های کوهنوردی به خاطر استفاده از مواد مقاوم­تر و لایه­های ضخیم­تر در ساخت آن­ها که باعث امنیت بالاتر و گرم ماندن پای شما می­شوند ، بیشتر از 500 گرم است.

کیفیت را در خرید کفش در اولویت قرار دهید

با اینکه پاشنه آج دار کفش گران است ، ولی وجود آن در کفش­های با کیفیت و چکمه ها پر اهمیت است. اگر برای رفتن به طبیعت از کفش­های ارزان استفاده کنید ، ممکن است درز ها و یا پارچه آن پاره شده و یا آب به آن­ها نفوذ کند. ویا احتمال دارد رویه کفش از آن جدا شود. بعضی اوقات نیز کفش های با قیمت کم به جای کفش های ضد آب فروخته می­شوند. بهتر است برای خرید کفش کوهنوردی برای خود به فروشگاه­های وسایل ورزشی و کوهنوردی و یا فروشگاه­های خاص مراجعه کنید. در خرید اینترنتی نیز حتما اطلاعات کافی از نام­ها و مدل­های مختلف کفش داشته باشید.

قبل از خرید کفش ، آن را بپوشید.

در هنگام خرید کفش از فروشگاه ها، آن را بپوشید و چند دقیقه با آن­ها راه بروید تا از منایب بودن کفش برای پای خود مطمئن شده و اگر مشکلی داشت متوجه شوید. حتی برخی فروشگاه­ها مجهز به یک رمپ کوچک هستند تا شما کفش را در سربالایی و سطح شیب دار نیز امتحان کنید . گر فروشگاه مجهز به این سطح شیب دار بود روی آن و رو به شیب پایین بایستید. اگر نوک تنگشتان شما به انتهای کفش نرسید ، پس کفش خوبی انتخاب کرده اید.

امتحان کردن کفش با کفی­های متفاوت

بیشتر تولید کنندگان کفش ، کفی کفش هایی که ارائه می­کنند جنس خوبی نداشته و پشتیبانی کم نیز دارند. استفاده از کفی باکیفیت در کفش ، کیفیت کفش شما را بهبود می­بخشد. استفاده از کفی مناسب هم جنس کفش شما را بهتر می­کند و هم به اندازه شدن کفش برای پای شما کمک می­کند پس همواره در خرید کفش کوهپیمایی در کنار نام شرکت تولید کننده ، به کفی آن نیز دقت کنید.

جوراب­ها را از یاد نبرید.

میخواهید پاهای شما همیشه شاداب و جوان باشند؟ چیزی که نیاز دارید جوراب و کفش مناسب است. از جوراب با جنس پنبه استفاده نکنید چون رطوبت را جذب کرده و باعث ورم کردن پای شما می­شود. به جای آن از جوراب پشمی مرینو و یا جوراب مصنوعی استفاده کنید که رطوبت را جذب نمی­کنند و پای شما را خشک نگه می­دارند. دقت داشته باشد که شما می­توانید با پوشیدن جوراب مناسب ، اندازه کفش را تنظیم کنید. یعنی وقتی کفش شما مقداری بزرگ است جوراب با ضخامت بیشتر استفاده کنید تا کفش اندازه شود و اگر کفش کوچک است از جوراب های با ضخامت کمتر استفاده کنید. جوراب-هایی که در بازار عرضه می­شوند ضخامت­های مختلف دارند پس اهمیت جوراب و کفشی که در کوه پیمایی استفاده می­کنید را در نظر داشته باشید.

اگر از بوت و چکمه­های چرمی استفاده میکنید ، به پاهایتان استراحت بدهید

پاهای شما در حال حاضر در استفاده از خیلی از کفشهای کوهنوردی به مدت زمان کمی نیاز دارند تا به آن­ها عادت کنند. ولی بعضی شرکت­ها کفش­هایی از جنس چرم سخت نیز برای کسانی که کوله های سنگین به دوش می­کشند ، را تولید می­کنند. اگر شما میخواهید از این چکمه­های سنگین استفاده کنید ، چند هفته قبل آن­ها را بخرید و استفاده کنید تا پاهای شما به کفش­ها عادت کنند. این کار از خیلی از اتفاقات جلوگیری می­کند. برای اینکه به سنگینی چکمه­ها عادت کنید سریع راه بروید و مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کنید.

برخی از معروف ترین تولیدکنندگان کفش­های کوهنوردی

Lasportiva : در بین سازندگان کفش­های سنگین کوهنوردی به نام لسپورتیوا میتوان اعتماد کرد. این شرکت ایتالیایی در کشورهای اروپایی هواداران زیادی دارد. این کفش­ با تعداد کم در شهر val di fiemme ایتالیا ساخته می­شوند.

Meindl : میندل یک تولید کننده آلمانی است که در ایران زیاد دیده نمی­شود. کیفیت بالای کفش در کنار توجه به اصول ارگونومی ، و تولید با استاندراد­های جهانی را میتوان در مدل­های کوهپیمایی و کوهنوردی این کفش دید. استفاده از ویژگی MFS Vacume در تولید پاشنه و زیره این کفش ، باعث شده است که قابلیت جذب و تحمل شوک­های ناشی از گام برداری افزایش پیدا کرده و فوم پرگشت پذیر استفاده شده در بدنه کفش به طور کامل با زاویه­های پا چفت شود. همچنین کارخانه این برند نیز در کشور آلمان است.

SALEWA : این برند نیز یکی از مشهورترین برندهای اروپا است که اصل آن بیشتر آلمانی است. در بیشتر قسمت­های جهان یکی از کفش­های قدیمی مورد استفاده در کوهنوردی است . در ساخت این کفش نیز استاندارد های جهانی رعایت شده و کفش قابل اعتمادی است.

LOWA : اووای نیز یک شرکت آلمانی است که از سال 1923 کار خود را شروع کرده است. بیشتر کوهنوردان ایرانی این برند را می­شناسند. زیره آن ساخت شرکت ویبرام بوده ، کف آن شوک گیر بوده و با سیستم PU ساخته شده است، وبا دارا بودن محافظ لاستیکه دور بدنه کفش ، قابلیت های خاص و مقاومت بالاتری برای کفش به ارمغان آورده است. همچنین استفاده از گورتکس در ساخت این نوع کفش ، ویژگی هوا خوری و ضد عرق بودن به آن داده است. سگک های مورد استفاده در این کفش­ها هم از نوع فلزی بوده و هم از نوع جدیدتر تسمه­ای که احتمال شکسته شدن . یا کنده شدن آن­ها وجود ندارد.

SCARPA : این تولید کننده در کشور ایتالیا فعالیت داشته و با استفاده از جدیدترین فن­آوریهای دنیا ، کفش­های خود را تولید می­کند. مدلهای متنوعی داشته که بیشتر آن­ها در ایران نیز در دسترس و قابل خرید می­باشند.

Zamberlan : این برند کفش نیز در ایتالیا واقع بوده و دارای مدلهای متنوعی می­باشد. همه مدل­های جدید این برند در ایران قابل خرید است. محصولات این برند دارای کیفیت بالایی هستند و کفش­های کوهپیمایی و پیاده روی آن جز بهترین کفش­ها می­باشند.