;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید چکش

1397/10/12 - 4:27 بعد از ظهر

چکش و سیله ای است که برای ضربه زدن و کوبیدن اشیا به کار برده می‌‌شود که هم به صورت دستی و هم برقی آن موجود است. چکش دستی متشکل از یک دسته غیر فلزی که ضربات را دفع کند و یک قطعه آهنین محکم است تا در برابر ضربات مقاوم باشد و خرد و شکسته نشود، همچنین این قطعه آهنین دارای چند قسمت برای ضربات مختلف است.

چکش‌ها انواع مختلفی دارند که هرکدام یک کاربرد به خصوصی را دارد. اما چکش هایی که معمولا افراد از آن‌ها بیشتر استفاده می‌‌کنند چکش دوشاخ و چکش میخ کش است که برای ضربه زدن و و ارد کردن میخ و یا خارج کردن آن استفاده می‌‌شود.

استفاده از اشیای سنگین برای کوبیدن و ضربه زدن به اشیا مورد توجه انسان‌های اولیه بوده است. بنابراین بشر در حدود دو میلیون و چهار صد سال پیش از میلاد درصدد برآمد تا ابزاری را برای کوبیدن اشیا اختراع کند و این موجب به و جود آمدن چکش ساده و ابتدایی در دوران گذشته شد. بشر برای ضربه زدن به چوب و استخوان یا برای اینکه پوست سخت بعضی از خوراکی هارا بشکنند این ابزار را ساختند. در میانه عصر سنگی حدود 30 هزار سال پیش از میلاد بشر با پوست حیوانات و چرم سنگی محکم و سخت را به قطعه چوبی و صل می‌‌کردند و از آن به عنوان چکش استفاده می‌‌کردند.

هنگامی که انسان‌ها با برنز و قلع آشنا شدند، تصمیم گرفتند تا به جای استفاده از سنگ از اهن که دوام بیشتری دارد استفاده کند و آن را جایگزین چکش‌های سنگی ابتدایی کند.

تحقیقات باستانشناسان نشان می‌‌دهد که در حدود 3 هزار سال پیش از میلاد، مردم بین النهرین تبرهایی از مسی و برنزی می‌‌ساختند. همچنین کشفیات نشان داده است که میخ هایی از همین جنس‌ها در این منطقه ساخته می‌‌شده که این نشان دهنده این است که این منطقه چکش‌های سر فلزی نیز تولید می‌‌کردند.

تحقیقات کاوشگران گویای این است که بعد‌ها (حدود 200 سال پیش از میلاد) در روم باستان صنعتگران از انواع چکش‌های سر آهنین برای برش کاری و تراش کاری استفاده کرده اند.

در تعریف چکش دو شاخی می‌‌توان گفت که در حدود سال 75 بعد از میلاد که متشکل از یک سطح کوبنده در یک طرف و یک شکاف منحنی برای بیرون کشیدن میخ ساخته شده که تقریبا شبیه چکش‌های امروزی است. در سال 1840 میلادی در آمریکا دیوید میدول که آهنگری زبر دست بود چکشی ساخت که سر آن نزدیک دهانه ضخامت کمتری داشت و به سمت پایین مایل می‌‌شد. این اندزه شکل باعث می‌‌شد که در مقابل ضربات سنگین تحمل بیشتری داشته باشد و در هنگام بیرون کشیدن میخ از شل شدن آن جلو گیری می‌‌کرد. او مدتی بعد آهنگری خود را گسترش و به کارخانه چکش سازی تبدیل کرد. همچنین امروزه از طرح او الگو می‌‌گیرند.

با رشد علم و فناوری در سطح جهان چکش‌ها با کاربرد‌های متنوع و در شکل‌های گوناگون ساخته شد که هر کدام به حرفه‌های خاص خود تعلق دارند. مثلا چکش‌های آهنگران با سنگ تراش‌ها و چرخ شاز‌ها متفاوت است. حتی در خود صنعت آهنگری برای ساخت اشیا‌های مختلف از چکش‌های متفاوت استفاده میشود که این مفهوم متنوع بودن چکش‌ها و تفاوت کاربرد آنها با یک دیگر را می‌‌رساند.

امروزه به دلیل اینکه برخی کار‌های افراد با دستگاه‌ها انجام می‌‌شود و دیگر نیازی به انواع مختلف چکش‌ها نیست برخی از چکش‌های تخصصی از رده خارج شده اند اما با این حال تنوع و طرح چکش‌ها زیاد است. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلفی از چکش‌ها آشنا کنیم. چنانچه قصد خرید یک چکش خوب برای استفاده در کار‌های گوناگون را دارید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

 

انواع چکش‌ها

همانطور که گفته شد چکش‌ها در خصوص اندازه، شکل، دسته ،ضخامت، قوس متنوع هستند و هر کدام اختصاص به آن چیزی دارد که برایش ساخته شده است. برای سنجیدن قدرت یک چکش باید و زن قطعه آهنی و طول دسته چکش رابدانیم. همچنین می‌‌توان گفت:در رابطه قدرت چکش با طول دسته رابطه مستقیم و جود دارد هرچه طول دسته بیشتر باشد قدرت چکش بیشتر می‌‌شود.

برخی چکش‌ها برای اینکه مقاومت بیشتری داشته باشند و اجزا ازهم جدا نشوند یک دست فلزی ساخته می‌‌شود و روی دسته فلزی آن برای جلو گیری از ضربات سنگین به ماهیچه‌ها و خسته شدن دست از روکش پلاستیکی فشرده یا چوبی و یا چرمی استفاده می‌‌شود.

قطعه سری چکش‌ها معمولا از آهن، تتانیوم،برنز، چوب و... و دسته آن معمولا از چوب، پلاستیک و فایبر گلاس و...ساخته می‌‌شود اما بهترین مواد در صنعت ساخت چکش تتانیوم است. زیرا تتنایوم از قدرت بالایی برخوردار و سبک تر از دیگر مواد است و لی بسیار گران تراز دیگر محصولات است.

در اینجا به شرح و توضیح برخی از چکش‌ها می‌‌پردازیم:

چکش میخ کش : چکشی است که برای کوبیدن یا کشیدن میخ استفاده می‌‌شود. در این چکش‌ها نیز، طرح‌ها و وزن‌های متفاوتی و جود دارد که می‌‌توان آن‌ها را طبقه بندی کرد. این چکش یک چکش چند منظوره است یعنی برای چندین کار از آن استفاده می‌‌شود. مرغوب ترین و رایج ترین نوع آن است از یک سری فولادی و یک دسته از چوب گردو آمریکایی ساخته شده است.

چکش فریم بندی: چکشی است که دسته بلندی دارد و این دسته بلند باعث شده تا قابلیت‌های منحصر به فردی را بدهد و از آن در ساخت و ساز، تخریب استفاده می‌‌شود. قدرتی که این چکش به دلیل وزن زیاد و بلند بودن دسته دارد به انسان این امتیاز را می‌‌دهد تا میخ‌ها را با قدرت بیشتر بکوبد و سریع تر وارد کند. طراحی اکثر این چکش‌ها به صورت دو پارچه آهنی است و جنس مرغوب این چکش‌ها به آن‌ها این خاصیت را داده است که در برابر ضربات مقاوم باشد و خم یا کج نشود.

چکش سرگرد: چکشی است که بیشتر در آهنگری و صاف کاری به کار برده می‌‌شود این چکش به چکش ماشین آلات نیز مشهور است و نیز از ارزش بالایی برخوردار است از کاربرد اختصاصی آن در پرچ انعطاف پذیر می‌‌توان سخن گفت. این چکش انواع مختلفی نظیر سرگرد و سرصاف دارد. همچنین ابعاد بزرگ این چکش در برش کاری و سوراخ کاری استفاده می‌‌شود.

چکش پونز زن : چکشی است که در ظریف کاری‌ها مانند اتصال پرده، لوازم خانه و همچنین که از اسمش پیدا است برای کوبیدن پونز استفاده می‌‌شود و نیز انتهای این چکش منگنتی برای نگه داشتن میخ‌های ریز و پونز است.

چکش نجاری :چکشی است که اکثرا افراد در هر کاری از آن استفاده می‌‌کنند. معمولا سری آن از آهن درست شده و این سری نیز از سه قسمت تشکیل شده است. قسمت پهن برای ضربه وارد کردن و تخریب و قسمت جلوی آن که پنجه مانند است به عنوان اهرم مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و قسمت دیگر، در سطح آن سوراخی برای بیرون کشیدن میخ و جود دارد.

چکش جوش زدا :چکشی است که همان طور از اسمش پیداست در جوشکاری کاربرد دارد و برای پاک کردن پوسته‌های اضافی جوش به کار می‌‌رود.

 چکش آجر : کاربرد این چکش را می‌‌توان از نامش فهمید برای خرد کردن و شکستن آجرها، سنگ‌ها و مصالح ساختمانی به کار می‌‌رود و همچنین قسمت نوک تیزش برای خرد کردن سنگ‌های سخت مؤثر است.

چکش‌برق‌کاری : این چکش شباهت بسیاری به چکش نجاری دارد با این تفاوت که زاویه قسمت جلویی آن متفاوت و همچنین دسته آن از فایبرگلاس ساخته شده و همچنین ضربات را جذب می‌‌کند و نیز عایق برق است.

چکش نرم :چکشی است که برای سطوحی کاربرد دارد که نمی خواهیم آسیب ببیند و تخریب شود. بر همین اساس قطعه سری آن از مواد غیر فلزی مانند چوب، پلاستیک و... ساخته شده است.

چکش آهنگری : این چکش در آهنگری به کار گرفته می‌‌شود و برای شکل دادن به آهن،خم کردن آن، بیرون آوردن از کوره آتش است و به همین دلیل باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

چکش آلومینیومی: وقتی میخواهیم به سطحی ضربه بزنیم اما آن سطح دچار تغییر نشود باید از این چکش استفاده کنیم.

چکش مس و چرم: این چکش برای این است که وقتی میخواهیم به فلزات ضربه بزنیم اما ردی از جای ضربات روی آنها ایجاد نشود. سر این چکش یا از مس ساخته شده است یا با چرم پوشانده شده است.

چکش زمین شناسی: چکشی است که زمین شناسان، باستان شناسان و حتی افراد در تحقیقات علمی از آن استفاده می‌‌کنند. سری این چکش از دو بخش تشکیل شده است یک سر تیز ،که همانند میخ است و یک سر پهن که برای ضربه زدن و شکستن کاربرد دارد. همچنین این چکش به کلنگ کوچک معروف است.

شرکت‌های سازنده

شرکت‌های مختلفی در ساخت و عرضه چکش‌ها فعالیت می‌‌کنند. در ادامه برخی از برند‌های مطرح تولید چکش را برای شما ذکر می‌‌کنیم. ایران پتک، سیلور، نووا، استنلی، اورست، ورتکس، صامو پرشین، آروا، ویها، ام پی تی، اچ تی اینسترومنتس، فاکس، مگا تولز، جی تی تی، هاردن، تایم گروپ، اینکو، کاریزما، ریما، ورک سایت، وینکس و ... از مشهورترین برند‌های سازنده چکش‌ها هستند.

محصولات این برند‌ها هم اکنون در بازار موجود است و از کیفیت خوبی برخوردارند.

قیمت

چکش‌ها در قیمت‌های مختلفی به بازار عرضه شده اند. عوامل گوناگونی در تعیین قیمت چکش‌ها موثرند که از میان آن‌ها می‌‌توان به  نوع چکش، جنس سری، جنس دسته، سایز، شرکت سازنده و ... اشاره کرد. به طور کلی، قیمت این محصولات در بازار بین 10 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است.