از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید لگو

راهنمای خرید لگو

لِگو (به دانمارکی: (LEGO نام تجاری نوعی اسباب‌بازی است که گروه لگو در شهر بیلوند دانمارک آن را تولید می‌کند. کلمه lego از عبارت leg godt به معنی خوب بازی کردن گرفته شده است. معنی دیگر این کلمه گردآوری و خوب جفت کردن است. محصولات لگو شامل قطعات کوچک رنگارنگ (به اصطلاح آجرهای لگو) است که عموماً از جنس کائوچو یا پلاستیک بوده و می‌توان با متصل کردن آن‌ها به هم، اجسام گوناگونی ساخت. این اجسام مدل‌های ساده‌ای مانند خانه، قطار و کشتی دارند؛ همچنین شامل مدل‌های پیچیده‌تر از جمله ماشین‌های دارای جعبه‌دنده، موتور و سیستم‌های پنوماتیک هستند. آجرهای لگو پس از اتصال به راحتی از هم جدا می‌شوند.

در اين مقاله، قصد داريم با توضيح ويژگي هاي مختلف لگوها، راهنماي خريد آن ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد ...

 

تاریخچه لگو

اولکرک کریستینسن نجار اهل بیلوند دانمارک در سال ۱۹۳۲ ساخت اسباب‌بازی‌های چوبی را شروع کرد و دو سال بعد در سال ۱۹۳۴ شرکت خود را با نام تجاری lego_ Dan legt  godt (خوب بازی کردن) تأسیس نمود. اما محصول جدید این شرکت که نیاکان لگوی مدرن محسوب می‌شوند، در سال ۱۹۴۹ به بازار عرضه شد.

پسر کریستینسن در سال ۱۹۵۴ به عنوان مدیر اجرایی شرکت انتخاب شد. او هنگام گفت و گو با یک خریدار دریافت که اسباب‌بازی آن‌ها پتانسیل تبدیل شدن به یک سبک خلاقیت، نوآوری و فرهنگ را دارد؛ فقط باید نقص بزرگ آن برطرف گردد؛ زیرا توانایی قفل کردن آن‌ها محدود بوده و چند منظوره هم نبودند. سرانجام در تاریخ ۲۸ ژانویه ۱۹۵۸ اولین نمونه‌های مدرن لگو به بازار عرضه شد.

لگو (lego group) یک شرکت خصوصی در دانمارک است که محصول مهم آن آجرهای رنگی هستند که به هم متصل شده و امروزه با نام لگو شناخته می‌شوند. در واقع لگو شامل آجرهای رنگی با قابلیت اتصال به یکدیگر است که با راه‌های مختلفی مونتاژ می‌شوند و همراه آن چرخ‌دنده‌ها و مینی‌فیگورهای دیگر نیز ارائه می‌گردد. در این بازی نکته قابل توجه این است که هر شیء ساخته شده می‌تواند برای ساخت اشیا دیگر جدا شده و تبدیل به قطعات اولیه شود.

در هر ثانیه شرکت لگو ۱۱۴۰ قطعه می‌سازد که سالانه حدود ۳۶ میلیارد قطعه می‌شود.

راهنمای خرید لگو

‌ویژگی‌های لگو

در این بخش نگاهی کوتاه به ویژگی‌های این بازی خلاقانه می‌شود تا بتوان مقایسه‌ای در مورد کیفیت و مهندسی آن با محصولات و اسباب‌بازی‌های دیگر انجام داد؛ در ادامه به مهارت‌هایی که در جریان انجام این بازی می‌توان انتظار داشت، ‌پرداخته می‌شود.

بازی لگو تنوع بسیاری دارد و در استفاده از آن هیچ محدودیتی وجود ندارد. کودکان و بزرگسالان می‌توانند بارها و بارها  قطعات آن را جدا کرده و با کمک قوه خلاقیت خود سازه‌های جدید بسازند. جالب است بدانید با استفاده از ۶ قطعه لگو ۴*۲ می‌توان ۴۱۵٫۱۰۳٫۷۶۵ ترکیب متنوع ساخت.

در هیچ گروه سنی بازی با لگو متوقف نمی‌شود. امروزه این بازی در سایر صنعت‌ها، مهندسی‌ها و تحقیقات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و همانطور که اشاره شد برای تمام گروه‌های سنی ساخته شده است. به منظور ساخت سازه‌های پیچیده‌تر باید مهارت‌های جدید در انسان شکل‌ بگیرند. ساخت بازی لگو (در صورت استفاده از لگوهای استاندارد) با دقت بسیار و ریزبینی بالا انجام گرفته است. حتی در صورت ساخته شدن دو قطعه بازی به فاصله زمانی ۱۰ سال، باز هم به راحتی به هم متصل می‌شوند. علاوه بر این نوع اتصال به گونه‌ای است که به آسانی از هم جدا می‌شوند در حالی که سازه خراب نخواهد شد.

اثرات لگو بر روی کودکان و بزرگسالان

اسباب‌بازی لگو دارای اثرات بسیار عالی و جالب توجهی است و طی سال‌ها موجب شادی کودکان و حتی بزرگسالان شده است. تقریباً در همه خانه‌ها این اسباب‌بازی سرگرم‌کننده وجود دارد و کودکان هنگام بازی با آن سازه های مختلفی می‌سازند. اسباب‌بازی‌های دیگر اغلب جنبه سرگرمی دارند، اما با بازی لگو می‌توان درس‌های زیادی آموخت.

این بازی موجب آشنایی کودکان با مفاهیم ساده ریاضی و علوم مانند منطق فضایی، تعیین الگوها و اندازه اجسام می‌شود و توانایی تصور، پیاده‌سازی و ساختن را در آن‌ها بالا می‌برد. همچنین کودکان با استفاده از لگو، بدون اینکه بدانند در حال یادگیری هستند، مفاهیم جمع و تفریق را می‌آموزند. می‌توان برای آموزش مفاهیم وزن، تعادل، بعد سوم و غیره از این اسباب‌بازی استفاده کرد. توانایی تفکر در کودک با انتخاب بلوک‌ها و ترسیم استراتژی برای ساخت در ذهنش افزایش می‌یابد؛ در این صورت طبقه‌بندی اجسام و برنامه‌ریزی برای انجام کار را فرا می‌گیرد. این اسباب‌بازی موجب افزایش خلاقیت کودک شده و می‌توان او را آزاد گذاشت تا تصور کند و بسازد.

راهنمای خرید لگو

ممکن است بازی لگو یا سایر بازی‌های ساختنی جذابیتی به اندازه اسباب‌بازی‌های کنترلی و بازی‌های کامپیوتری نداشته باشند، اما در موارد زیر می‌توانند کمک‌‌کننده باشند:

 • توانایی حل مسأله
 • هماهنگی میان دست و چشم
 • ظرفیت تفکر متفاوت
 • توانایی‌های اجتماعی و زبانی

علاوه بر این کودکان قادر خواهند بود ساخته دست خود را تبدیل به سناریوی بازی کنند. در تحقیقی که روی ۵۱ کودک پیش دبستانی انجام شد، نشان داد کودکانی که ساختارهای پیچیده‌تر و حرفه‌ای‌تری می‌سازند، توانایی درک فضایی آن‌ها بیشتر است؛ زیرا کودک هنگام بازی با این نوع اسباب‌بازی‌ها تشویق می‌شود تا ارتباط‌های فضایی را تست کند و در ذهنش اجسام را بچرخاند. بازی لگو ارتباط زیادی با یادگیری ریاضی هم دارد؛ تحقیقات نشان داده کودکانی که در پیش دبستانی بازی‌های پیچیده‌تری انجام می‌دهند، در دبیرستان در دروس ریاضی عملکرد بهتری دارند.

مهارت‌های ذهنی و جسمی که لگو به کودکان می‌دهد:

روانشناسان مسائل را به دو نوع اصلی تقسیم می‌کنند:

 • مسائلی که تنها یک راه‌حل درست دارند.
 • مسائلی که دارای چند راه‌حل هستند.

بازی لگو از نوع دوم است؛ زیرا کودک قادر است بلوک‌های بازی را به صورت‌های متفاوت روی هم قرار دهد. به همین دلیل لگو موجب افزایش خلاقیت کودک شده و او می‌تواند مسائل چند راه‌حلی را بهتر حل کند.

این نوع بازی‌ها تنها مناسب کودکان نبوده بلکه افراد در سنین بالاتر هم می‌توانند از آن‌ها استفاده فراوانی ببرند. به همین دلیل است که مهندسان ماکت می‌سازند؛ زیرا به آن‌ها در شناختن بهتر ایده‌هایشان کمک می‌کند.

هوش فضایی: این بازی به تفکر سه بعدی کمک می‌کند و در تقویت هوش فضایی نیز مؤثر است. صاحبان این برند با برطرف کردن نقص اصلی قطعات آن، تونایی اتصال قطعات به هم را توسعه دادند. برای ساخت و رسیدن به تخیلات، تفکر سه بعدی از جمله مهارت‌های بی‌چون و چرای این بازی به شمار می‌رود.

هوش منطقی: یکی از موارد ساخت این بازی‌ها پرورش چهار حوزه ریاضیات، مهندسی، فناوری و علوم است که با نام STEM شناخته می‌شوند. در پرورش آن‌ها توانایی حل مسئله، تجزیه و تحلیل، دستکاری اطلاعات مکانی و سایر مهارت‌های مرتبط با هوش منطقی دخالت دارند.

خلاقیت: با افزایش قابلیت‌های این محصول، تصور ساخت هر آنچه که در ذهن فرد می‌گذرد، او را وارد دنیای بی‌انتهایی می‌کند که در آن برای سانسور تخیلات و خلاقیت کودکان محدودیتی وجود ندارد. در واقع هدف ساخت لگو ایجاد فرهنگ جدیدی از مفهوم خلاقیت بوده است که در شکل‌گیری این امر تنوع رنگ‌ها، اندازه‌ها، قطعات جانبی (مینی فیگورها) و … تأثیرگذار بوده‌اند.

افزایش اعتماد به نفس: اعتماد به نفس بیش‌تر در کودک به کمک مهارت‌های زیادی به دست می‌آید که هنگام بازی و ساخت یک دنیای جدید توسط لگوها تعداد قابل توجهی از این مهارت‌ها به چالش کشیده می‌شوند:

 • توانایی تخریب و ساخت مجدد
 • پرورش تفکر به صورت سازمان‌دهی شده
 • رشد و هماهنگی مهارت‌های بدنی و حرکتی عضلات ریز
 • پرورش قدرت بیان و داستان‌سازی
 • و  …

مهارت‌های ارتباطی: امکان همکاری هنگام ساخت، کسب تفکر نقادانه، پرورش قدرت بیان و درک بیش‌تر مفاهیم به وسیله بازی با سازه‌ها همه در رشد مهارت‌های ارتباطی کودکان و همچنین در مفاهیم احساسات و چگونگی برقراری ارتباط مؤثر با دیگران تأثیرگذار می‌باشند.

لگو به کودکان می‌آموزد که سه ‌بعدی فکر کنند و در یادگیری زبان دوم به آن‌ها کمک می‌کند.

لگو موجب رشد مهارت حل مسأله، برنامه‌ریزی و سازماندهی در کودک می‌شود.

لگو تقویت مهارت‌های ارتباطی و طرز تفکر نقادانه را به همراه دارد.

با کمک لگو کودک خلاق و خوش‌فکر بار می‌آید.

لگو به کودک اصول مکانیک را یاد می‌دهد و زمینه رشد و هماهنگی مهارت‌های بدنی و ارتباطات فضایی را فراهم می‌کند.

هنگام بازی تصورات و تخیلات کودک تحریک می‌گردد.

با استفاده از یک تصویر نمایشی و خانه‌ای ساخته شده با لگوها می‌توان مفاهیمی مانند «جلو»، «عقب»، «زیر»، «روی»، «داخل»، «خارج»‌ را به کودکان آموزش داد. دستوراتی ساده مانند «عروسک یا سرباز را در جلوی خانه بگذار» یا «آن‌ها را پشت خانه قرار بده»‌ کودک را به یادگیری این مفاهیم تشویق می‌کند.

راهنمای خرید لگو

لگو موجب پرورش قدرت بیان و داستان‌سازی می‌شود؛ کودک با شروع ساختن لگو، داستان‌سازی می‌کند، لغات جدید یاد می‌گیرد و جمله‌ می‌سازد، در نتیجه قدرت بیانش پرورش پیدا می‌کند.

کودک با لگو چیزی می‌سازد، آن را مشاهده می‌کند و هر وقت دوست داشته باشد بدون ترس و واهمه آن را خراب می‌کند. او در ساخت و خراب کردن لگو آزادی عمل دارد، بنابراین احساس خستگی نمی‌کند.

کودک می‌تواند با بعضی از لگوها اشکال هندسی بسازد و به این وسیله به مفاهیم هندسی پی ببرد.

چون لگوها در رنگ‌های مختلفی تهیه شده‌اند، می‌توان از آن‌ها در شناسایی و آموزش رنگ‌ها به کودکان کمک گرفت.

وقتی کودک با اتصال قطعات به هم چیزی می‌سازد، احساس غرور و پیروزی می‌کند که این امر در افزایش اعتماد به نفس او بسیار مؤثر می‌باشد.

کودک با اتصال قطعات و خراب کردن آن‌ها با مفاهیم تجزیه و ترکیب اجسام بیشتر آشنا می‌شود.

نکته حائز اهمیت در لگو این است که یادگیری و کار کودک تکراری و خسته‌کننده نیست، زیرا او هر بار می‌تواند با مهره‌های لگو شکل جدیدی بسازد.

زمینه تطابق و هماهنگی چشم و دست را فراهم می‌کند.

موجب گسترش زمینه همکاری و رشد مهارت‌های اجتماعی کودک می‌شود.

همه کودکان می‌توانند از این اسباب‌بازی به تناسب سن و هوش استفاده کنند؛ کودک باهوش می‌تواند یک ساختمان پیچیده بسازد، در حالی که کودکی با بهره هوشی پایین‌تر ممکن است با قرار دادن چند قطعه لگو روی هم برج یا ساختمان ساده درست کند.

چنانچه کودک پایش را به طور ناگهانی روی لگو بگذارد، به آسانی نمی‌شکند و خراب نمی‌شود.

کودک از طریق بازی با لگوها کثیف نمی‌شود؛ به همین دلیل والدین کودکان را به این گونه بازی‌ها تشویق می‌کنند.

مهدهای کودک از لگو استفاده می‌کنند؛ چون:

 1. موجب افزایش هماهنگی چشم و دست می‌شود.
 2. کمک به درک هندسه و ریاضی می‌کند.
 3. به کودک تجسم خلاق را یاد می‌دهد.

شرکت های سازنده لگو ها

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه لگو ها ، فعال هستند.  لگو، انلایت، کوبی، بافرزندان، دکول، مازون، تامی، نینجا، درنا پلاست، اس وای، ژی استار، لگال لگو، کاراکتر بیلدینگ و ... از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند.

هرکدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولاتي، نظر بخشي از مشتريان را به خود جلب کند. محصولات اين برند ها، از کيفيت مطلوبي برخوردارند و هم اکنون در بازار به به وفور يافت مي شوند.

قيمت

عوامل مختلفي نظير نوع لگو، شرکت سازنده، تعداد تکه ها، مواد سازنده و ...در تعيين قيمت این وسایل موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 20 هزار تومان تا 3 میلیون تومان است.

يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.

 

 

نظرات کاربران