از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید دزدگیر ماشین

راهنمای خرید دزدگیر ماشین

حدود دو میلیون دستگاه اتومبیل در سال سرقت می‌شوند؛ به منظور جلوگیری از سرقت، استفاده از روش‌های امنیتی کار عاقلانه‌ای‌ است. سیستم‌های تعبیه ‌شده در خودروها برای جلوگیری از دزدیده‌ شدن چندان امن و کافی نمی‌باشند؛ بنابراین توصیه می‌گردد که از یک آلارم‌ دهنده استفاده شود تا با فعال شدن هنگام سرقت وسیله نقلیه، فرد را با خبر کند. دزدگیر یا سیستم امنیتی اماکن و خودرو، هنگام گذر از یک حریم خصوصی یا شکستن یک قفل با اعلام صدا، این عمل غیرقانونی را اعلام می‌کند.

امروزه دزدگیرهای بسیار مجهز و مدرنی ساخته می‌شوند که با توجه به ویژگی‌های متعددی که دارند، ضریب اطمینان برای در امان‌ماندن خودرو افزایش می‌یابد. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که حتی برندهای مختلفی در این زمینه ‌کار می‌کنند که ادعای کامل کردن سیستم امنیتی خودرو را دارند. اساس کار در بیشتر دزدگیرها ایجاد اصواتی نسبت به برخورد، ضربه، حرکت، دست‌خوردن به اجزای ماشین و … می‌باشد؛ اما بعضی از آن‌ها کارهای بیشتری هم انجام می‌دهند. دزدگیرهای مدرن امکانی به نام استارتر کیل دارند؛ این ویژگی به فرد اجازه می‌دهد حتی پس از سرقت اتومبیل، موتور اتومبیل خود را از حرکت بیندازد و مانع حرکت آن شود.

در اين مقاله، قصد داريم ضمن ارائه توضيحاتی درباره ويژگي هاي گوناگون دزدگیر خودرو، راهنماي خريد آن را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد.

 

آشنایی با دزدگیر خودرو
هر چند دزدگیرهای موجود در بازار از لحاظ ظاهر در انواع و اشکال مختلف عرضه می‌شوند، اما به طور کلی همه آن‌ها یک ساختار مشترک دارند؛ اکثر دزدگیرها دارای خط تحریک باز و خط تحریک بسته هستند که محل اتصال حسگر باز و حسگر بسته می‌باشند و برای روشن و خاموش کردن دستگاه، کلید معمولی یا سوئیچ آلفا یا قفل رمزی یا کلید کنترل از راه دور دارند. همچنین مدارات دزدگیر به منظور قطع شدن برق دستگاه شامل مدار شارژ باتری هستند و مدار آژیر نیز دارند. در ضمن دارای گاه‌شمار ورود، گاه‌شمار خروج و گاه‌شمار آژیر بوده و حتی ممکن است مجهز به تلفن‌کننده خودکار در هنگام تحریک نیز باشند. همه دزدگیرهای تصویری و ساده از رده خارج شده‌اند. ردیاب و دزدگیر ماهواره‌ای، جدیدترین سیستم امنیتی خودرو می‌باشد. برای امنیت خودرو استفاده از ردیاب معقول‌تر از دزدگیر است. 
بخش‌های مختلف دزدگیر
جعبه دزدگیر
بهتر است جهت ایمنی دستگاه دزدگیر، مدار اصلی آن داخل یک جعبه آهنی که شبیه به یک کمد کوچک ساخته شده با یک در روی لولا که باز و بسته می‌شود و دارای ابعاد ۳۰، ۲۵ و۱۰ سانتیمتر (مانند جعبه نامه‌های پستی) است، قرار داده شود. بایستی در جعبه برای خروج سیم‌ها، سوراخی در نظر گرفته شود. بهتر است سیم‌ها از داخل یک لوله پلاستیکی (مانند شلنگ) عبور داده شوند؛ سیم‌کشی توکار دزدگیر، ایمنی بیشتری را فراهم می‌کند.
ضمناً بهتر است دیودهای نوری که بر مدار دزدگیر واقع شده‌اند، از روی مدار خارج شده و در جعبه دزدگیر نصب و توسط سیم به مدار دزدگیر متصل گردند. جهت قطع و وصل سیستم، روی جعبه دزدگیر یک سوئیچ آلفا نصب می‌شود.
همچنین به منظور نصب مدار شماره‌گیر خودکار تلفن به مدار دزدگیر، بایستی در محل نقطه SP (بلندگو) یک بلندگوی کوچک وصل نموده و در جعبه دزدگیر، کنار میکروفون مدار شماره‌گیر اتومات قرار داده شود. ضمناً بهتر است از دو طرف سوراخ‌هایی جهت ورود و خروج هوا برای مدار به منظور خنک شدن قطعات واقع در جعبه در نظر گرفته شود.
انواع دیگری از دزدگیرها مانند دزدگیر لباس هم موجود است که طرز کار آن‌ها به کلی متفاوت است. دزدگیر لباس یا گیت‌های فروشگاهی هوشمند، گیت‌هایی هستند که در خروجی فروشگاه نصب شده و نسبت به خروج غیر قانونی کالا که در آن تگ یا برچسب مربوطه غیرفعال نشده، حساس هستند.
 
 
راهنمای خرید دزدگیر ماشین
طریقه اتصال سیم‌های دستگاه دزدگیر: در اکثر دزدگیرها معمولاً از جعبه اصلی که مدار دزدگیر در آن واقع است، در مجموع هشت سیم خارج می‌شود. چهار سیم برای چشم نوری فروسرخ (حسگر نوری) خارج می‌شود که دو سیم از آن به ولتاژ مثبت و منفی ۱۲ ولت تغذیه چشم فروسرخ مربوط بوده و دو سیم دیگر مرتبط با نقطه رله چشم می‌باشند که هنگام تحریک این دو سیم به هم متصل می‌گردند.
با بیشتر شدن تعداد چشم‌ها، باز هم همین چهار سیم خارج می‌شوند که ولتاژ از مثبت و منفی به تک تک چشم‌ها می‌رسد؛ دو سیم دیگر نیز به سایر چشم‌ها که دو پایه آن‌ها با دو پایه دیگر چشم‌ها به طور سری قرار گرفته، متصل می‌گردند؛ همچنین دو سیم از مدار دزدگیر به ولتاژ ۲۲۰ ولت برق شهر وصل می‌شود؛ جهت وصل شدن به بلندگو دو سیم دیگر نیز خارج می‌گردد. ولی اکثر چشمی‌های امروزی شامل ۶ سیم هستند:
دو سیم برای برق چشمی که ۱۲ ولت  dcاست.
دو سیم جهت اعلام وضعیت بین چشمی و دستگاه مرکزی که normally close است.
دو سیم دیگر نیز برای tamper به منظور خرابکاری روی سیم یا بریدن آن حتی هنگامی که دستگاه غیر فعال باشد، قرار داده شده‌ است. 
بلندگوی دزدگیر
معمولاً صدای قوی آژیر در دستگاه‌های دزدگیر، یک امتیاز محسوب شده و اکثر مردم مایل‌اند که صدای آژیر دزدگیر بسیار بلند باشد. بنابراین بهتر است برای این کار از بلندگوهای بوقی استفاده شود. بلندگوی بوقی یا وات معمولاً جهت این کار مناسب می‌باشد. بهتر است بلندگو داخل جعبه‌ای فلزی که جلوی آن باز باشد، محکم شود؛ همچنین برای اینکه دسترسی به بلندگو به سادگی ممکن نباشد، لازم است در بیرون از ساختمان و در قسمت بلندی نصب گردد. 
بهتر است سیم‌کشی بلندگو توکار باشد؛ زیرا مسئله بلندگو یکی از مشکلات دستگاه‌های دزدگیر است و چنانچه سیم‌های آن قطع شود، خبرکننده دستگاه کار نمی‌کند. البته می‌توان چندین بلندگو را در چند نقطه با هم موازی و نصب نمود و از این طریق کمی ضریب ایمنی را بالاتر برد. همچنین در صورت استفاده از بلندگوی بدون سیم، دیگر مشکل قطع شدن سیم‌های بلندگو وجود نخواهد داشت. مدارات الکترونیکی بلندگو شامل یک مدار ایجاد پالس و یک مدار تقویت‌کننده (امپلی فایر) می‌باشد که به بلندگو نصب می‌شوند و بیشتر در مدار خود از ترانزیستورها و  ICهای قدرت با توان بالا استفاده می‌کنند.
مرکز آلارم  (Alarm Center)
این مرکز با هدف تجمیع، پایش و پالایش آلارم‌های ارسالی از سوی تجهیزات اعلان سرقت اصناف، فروشگاه‌ها، اماکن تجاری و مسکونی به وجود آمده است که در آن می‌توان علاوه بر آلارم‌های اعلان سرقت، انواع آلارم‌های اورژانس پزشکی و آتش‌نشانی را نیز نگه‌داری کرد. امروزه با گسترش شهرنشینی و توسعه صنعتی در جهان، جرائم نیز متنوع و پیچیده شده‌اند؛ روش‌های پیشگیری و مقابله با جرائم نیز متناسب با آن، تغییرات و پیشرفت‌های زیادی کردند.
مراکز کنترل حفاظتی (Security Central Station) که با توسعه و پیشرفت IT در صنعت سیستم‌های حفاظتی شکل گرفت، از جمله روش‌های تکنیکی و فنی در مبحث مهندسی سیستم‌های حفاظتی (Security Engineering) و تکنولوژی حفاظتی (Security Technology) می‌باشد. معمولاً یک اپراتور به صورت 24 ساعته در مرکز آلارم برای تعداد مشخصی مشترک شیفت قرار داده می‌شود و یک نفر دیگر برای کادر اداری به عنوان سرشیفت انتخاب می‌گردد. این مرکز در حال حاضر فعالیت خود را در شهر تهران با مدیریت بنیاد تعاون ناجا انجام می‌دهد.
بلندگوی داخلی
این بلندگو داخل جعبه دزدگیر نصب شده و توسط برق 12 ولت دی سی تغذیه می‌گردد.
بلندگوی خارجی
این بلندگوی شیپوری معمولاً داخل محفظه‌ای فلزی قرار گرفته و در محیط بیرونی نصب می‌شود.
تلفن‌کننده
این وسیله پس از ایجاد آلارم توسط دزدگیر، با شماره‌های داخل حافظه تماس گرفته و پیامک ارسال می‌کند. همچنین قابلیت فراهم کردن کنترل لوازم برقی، ارسال دستور و کنترل دزدگیر را داراست.
باتری تغذیه
یک باتری ۱۲ ولتی اسیدی است که معمولاً در جعبه دزدگیر قرار دارد؛ در صورت قطع برق یا خرابکاری احتمالی در سیم‌های برق ورودی، سیستم را تا ۴۸ ساعت تغذیه می‌کند.
انواع دزدگیرها
سه نوع دزدگیر در بازار فعلی ایران موجود است:
دزدگیر ساده
دزدگیر سیم کارت‌خور
دزدگیر تصویری
دزدگیر ساده:
دزدگیرهایی که اغلب اتومبیل‌ها دارند، دزدگیر ساده است، با ضربه خوردن به خودرو آژیر می‌کشد و آژیرش هم ساده یا ملودیک می‌باشد. البته فقط شامل یکی دو نوع ملودی تکراری و آشنا برای همه است. ایراد اساسی این دزدگیرها این است که فرد متوجه نمی‌شود صدای دزدگیر برای ماشین او یا ماشین همسایه است. در واقع حساسیت گوش نسبت به صدای آژیر این دزدگیرها که همیشه در کوچه و خیابان شنیده می‌شود، کم شده است. در ضمن با شنیدن صدای آژیر از دور، تنها با مشاهده خودرو می‌توان فهمید که صدای دزدگیر به دلیل پریدن یک گربه روی سقف ماشین یا به خاطر باز شدن در اتومبیل به دست سارقان بوده است. انواع ایرانی دزدگیرهای ساده دارای قیمتی ارزان و حدود ۱۲ هزار تومان هستند؛ اما جنس سیم در آن‌ها ضعیف بوده و ریموت کنترل هم ظاهر خوبی ندارد.
دزدگیر سیم کارت‌خور:
این دزدگیر که قابلیت ارتباط با تلفن همراه را دارد، یکی از انواع جدید دزدگیر بوده که مدتی است وارد بازار ایران شده است. در دزدگیر سیم‌کارت‌خور با نزدیک شدن سارق به ماشین، دزدگیر به موبایل زنگ می‌زند و فرد را با خبر می‌کند. همچنین فرد قادر است در صورتی که کلید ماشین در دسترس نبوده یا داخل ماشین جامانده باشد، از طریق تماس با موبایل در ماشین را باز کرده یا ببندد. قیمت این دزدگیرها حدوداً ۲۷۰ هزار تومان می‌باشد ولی به علت مشکل خطوط تلفن‌همراه در ایران، هنوز استقبال چندانی از آن نشده است، به همین دلیل به میزان کمتری در بازار وجود دارد.
دزدگیر تصویری:
نوع تصویری دزدگیرها که نسل جدید این تکنولوژی هستند، دارای سیستم پیچیده‌تری می‌باشند. در واقع ریموت کنترل این دزدگیرها مانیتوری با حداقل یک کیلومتر برد دارد. می‌توان از طریق این مانیتور از اتفاقات رخ داده برای اتومبیل مطلع شد. نحوه کار ریموت هم به این صورت است که اگر به ماشین ضربه بخورد، روی مانیتور علامت یک چکش ریموت ظاهر می‌شود؛ در صورت باز شدن در ماشین، روی مانیتور باز شدن در یک اتومبیل نمایش داده می‌شود؛ اگر هم کاپوت ماشین بالا باشد، روی صفحه نمایش ریموت دزدگیر عین همین تصویر ظاهر می‌گردد.
از مزایای دیگر دزدگیرهای تصویری این است که با نزدیک شدن به ماشین، در خودرو به صورت اتوماتیک باز یا هنگام دور شدن از خودرو بسته می‌شود. با استفاده از این دزدگیرها می‌توان از راه دور استارت زد و همچنین وقتی فرد در خانه است، قادر به روشن کردن بخاری اتومبیل توسط ریموت کنترل می‌باشد. قابلیت دیگر این ریموت‌ها این است که اگر باتری ماشین ضعیف شود یا درجه حرارت ماشین بالا رود، در اثر آتش‌سوزی با آژیر کشیدن فرد را با خبر می‌کنند. با نصب دزدگیرهای تصویری برای اتومبیل، در داخل ماشین چشم‌های الکترونیکی تعبیه می‌شوند که نسبت به حرکت حساس‌ بوده و اگر کسی شیشه را بشکند یا شیشه باز باشد و دستی وارد اتومبیل شود، آژیر می‌کشند.
این دزدگیرها دارای قفل کودک بوده و هنگام حرکت درهای ماشین را به محض رسیدن به اولین دست‌انداز به‌ طور اتوماتیک قفل می‌نمایند. بعضی از دزدگیرهای تصویری دارای برچسبی هستند که به شیشه ماشین چسبانده می‌شود و اگر در جایی ریموت فراموش شود، بر اساس کد عددی که قبلاً به دزدگیر داده شده با وارد کردن چند ضربه به این برچسب، در ماشین باز می‌شود. دزدگیرهای تصویری بازار ایران را در دست گرفته‌اند و قابلیت نصب روی انواع خودروها را دارند.
شرکت سازنده و قیمت
شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه دزدگیر خودرو ، فعالیت می کنند. کارا، ماجیکار، سی یرا، 4ام، جک موتورز، وستا و ... از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند. 
هرکدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولاتي، نظر بخشي از مشتريان را به خود جلب کند.
عوامل گوناگونی مانند نوع دزدگیر، شرکت سازنده،  در تعيين قيمت دزدگیر خودرو موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 300 هزار تومان تا 1 میلیون تومان است.
يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.
از ديگر نکات مهم در خريد دزدگیر اين است که محصول خود را از برند ها و همچنين فروشگاه هاي معتبر خريداري کنيد. زیرا این وسایل تامین کننده امنیت خودروی شما هستند و خرید و استفاده از دزدگیر های غیر استاندارد، امنیت خودروی شما را با خطر مواجه می کند. 
 
 

نظرات کاربران