از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

نکات مهم در خرید دوربین فیلم برداری

راهنمای خرید دوربین های فیلم برداری

امروزه با پیشرفت هایی که در زمینه گوشی های همراه اتفاق افتاده است به راحتی می توانند گفت این دستگاه ها از ابزارهایی مناسب برای فیلمبرداری هستند. اما برخی از کاربران در صنعت فیلمبرداری شاغل هستند و بسیاری از تصاویر ضبط شده خود را به صورت دائم در سایت هایی مانند یوتیوب بارگذاری می کنند. این دسته از کاربران لازم است دارای دستگاهی نسبتاً حرفه ای باشند که در عین حال از فضای ذخیره سازی این تصاویر نیز نگرانی نداشته باشند.  امروزه لازم است افراد برای انجام وظایف و و پرداختن به فعالیت های مورد علاقه خود ابزارهای مناسب را تهیه نمایند. گوشی های هوشمند امروزی به صورتی ساخته شده اند که اغلب دارای بیش از دو دوربین هستند و همین امر موجب می شود تا کاربران دیگر نیازی به حمل دوربین های فیلمبرداری بزرگ و با وزنی زیاد نداشته باشند. اما در برخی از موارد نیز ممکن است دوربین گوشی هوشمند پاسخگوی نیاز کاربر نباشد و در چنین شرایطی استفاده از دوربین فیلمبرداری ضروری استلازم به ذکر است که دوربين هاي فيلمبرداري داراي انواع مختلف ، با قابليت ها و امکانات متنوع هستند . مشخصه ها و ويژگي هاي مختلف اين دستگاه ها، گستره وسيعي از قيمت را به وجود آورده است. برخي از اين ويژگي ها عبارتند از سنسور هاي دوربين ، رزلوشن، زوم، ديافراگم ، صفحه نمايش ، حافظه  و  ...

نکاتی که قبل از خرید دوربین فیلم برداری باید بدانید

سنسور هاي دوربين 

 

بخش اصلي هر دوربين فيلمبرداري، سنسور دوربين آن است . دوربين هاي فيلمبرداري داراي دو نوع سنسور هستند.

 

 سنسور هاي CCD : اين نوع سنسور ها از نوع دیگر گرانتر هستند و بيشتر توسط حرفه اي ها مورد استفاده قرار مي گيرند. اين سنسورها مصرف انرژی بالاتري نيز دارند و به دليل قيمت بالا تر ، در دوربين هاي کمتري استفاده مي شوند.

 

سنسور هاي  COMS: نوع ديگر سنسور هاي دوربين، سنسور هاي  COMSهستند که به دليل کيفيت پايين تر نسبت به نوع اول ، براي فيلمبرداري مبتدي مناسب اند و قيمت کمتري دارند ، سنسور های COMS نسبت به سنسور هاي CCD متداول ترند.

 

رزولوشن

کيفيت تصوير برداري از مهمترين مواردي است که سبب تمايز دوربين ها از يکديگر مي شوند . از جمله کيفيت هاي رايج ميتوان به  HD، FULLHD و K4 اشاره کرد . رزلوشن فيلم برداري اچ دي 1280*720 پيکسل ، رزلوشن تصوير برداري فول اچ دي 1080*1920 و رزلوشن تصوير برداري فور کي 2160 *  3840 پیکسل است.

 

 زوم

زوم کردن روي تصوير به معني بزرگنمايي بخشي از تصوير است. اين بزرگنمايي به صورت هاي مختلفي از جمله 1:10 و X10 نمايش داده مي شود . در دو مثال گفته شده منظور اين است که تصوير به اندازه 10 برابر بزرگنمایی می شود . زوم دوربين ها به دو دسته زوم اپتيکال و زوم ديجيتال تقسيم مي شوند. در زوم ديجيتال ، قسمتي که روي آن زوم مي شود ، بزرگنمايي مي شود و ساير قسمت ها حذف مي گردند . در زوم ديجيتال کيفيت تصوير پايين مي آيد و در واقع ، تنها برش دادن بخشی از تصوير است. در زوم اپتيکال با تغيير فاصله لنز هاي دوربين ، روي قسمت مورد نظر زوم مي شود. در اين نوع زوم برخلاف زوم ديجيتال ، هيچ کاهش کيفيتي رخ نمي دهد و تصاوير کاملا شفاف و واضح هستند.

 


ویژگی های یک دوربین فیلم برداری باکیفیت

 

 ديافراگم

اندازه ديافراگم بیان کننده ميزان نوري است که به گيرنده نوري دوربين مي رسد. به عبارت ديگر هر چه ديافراگم بازتر باشد ميزان نور بيشتري به بخش گيرنده نوري مي رسد. هر چه ميزان ديافراگم بازتر باشد ، عدد کمتري خواهد داشت . به عنوان مثال ديافراگم 1 ، دو برابر ديافراگم 2 نور به داخل وارد مي کند. البته در نظر داشته باشيد هر چه عدد ديافراگم بیشتر باشد ، کيفيت عمق تصوير کاهش پيدا مي کند .

 

صفحه نمايش

در هر يک از دوربين هاي فيلم برداري ، يک صفحه نمايش به منظور مشاهده فيلم هاي ضبط شده قرار داده شده است . اين نمايشگر ها معمولا کوچک وبا ابعادي بين 2.5 تا 3.5 اينچ هستند و کیفیت های متفاوتی دارند.

 

حافظه

دیسک هايي با نام MiniDVD»» در گذشته متداول ترين نوع حافظه هاي دوربين هاي فيلمبرداري بودند. در بعضي از دوربين هاي امروزي ، ديسک سخت (هارد ديسک) هايي قرار داده شده است تا فيلم هاي ضبط شده در آنها ذخيره شوند. حجم اين هارد ديسک ها معمولا 30 ، 40، 60 گیگابایت است. برخي دوربين ها نيز ، براي ضبط فيلم نياز به کارت حافظه دارند. در نوع ديگر علاوه بر کارت حافظه ، امکان ضبط فيلم بر روي فلش مموري نيز وجود دارد.

 

صفحه نمايش تاشو

اکثر دوربين هاي فيلمبرداري ، داراي LCD هاي تاشو هستند. اين قابليت با توجه به آسيب پذير بودن LCD بسيار ضروري به نظر مي رسد.

 

لرزش گير

 زماني که با دوربين در حال فيلمبرداري هستيد ، لرزش هاي احتمالي ممکن است مانع از ضبط يک فيلم حرفه اي شوند . برخي از دوربين ها ، قابليتي دارند که اين لرزش را خنثي مي کند و تصويري ثابت براي شما ضبط مي کنند.

 

فوکوس اتوماتيک

 فوکوس اتوماتيک قابليتي است که در اکثر دوربين ها به منظور شفاف کردن و ممانعت از مات شدن تصوير به کار مي رود .

 

پروژکتور

در برخي از دوربين هاي فيلمبرداري ، يک پروژکتور همراه تعبيه شده است که شما مي توانيد به وسيله آن ، فيلم هاي ضبط شده را روي پرده به نمايش بگذاريد.

 

قابليت ضد آب بودن

 برخي از دوربين هاي فيلمبرداري تا عمق مشخصي در زير آب ، در برابر نفوذ آب مقاوم اند. اين نوع دوربين در رنج قيمت بالاتري نسبت به دوربين هايي قرار دارند که فاقد اين قابليت هستند.

 

امکان ضبط فيلم سه بعدي و صداي فراگیر دالبي

 برخي از دوربين ها ، امکان ضبط فيلم سه بعدي و صداي دالبي با کیفیت مطلوبی را دارند.

 

لنز دوربین فیلمبرداری

یکی از مهمترین ویژگی های یک دوربین فیلمبرداری لنز آن است. لنز دوربین های حرفه ای که برای فیلمبرداری مورد استفاده قرار می گیرند به صورتی طراحی و ساخته شده اند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در عین حال دارای زوم بسیار قدرتمندی نیز می باشند. امروزه برخی از گوشی های هوشمند دارای چهار و حتی پنج لنز هستند اما افزایش تعداد دوربین نمی تواند موجب افزایش تطبیق پذیری و یا حتی امکان زوم در فواصل طولانی را ایجاد نماید. در چنین شرایطی کاربر نیاز به دوربین فیلمبرداری حرفه ای را به شدت احساس خواهد نمود. لنز دوربین های حرفه ای به صورتی ساخته شده اند که دارای موتور لنزی هستند و کاربران با استفاده از این نوع دوربین های به راحتی می توانند به میزان مورد نیاز بر روی سوژه مورد نظر خود بزرگنمایی و یا زوم نموده و در عین حال بتوانند تصویری شفاف و واضح را نیز به ثبت برسانند.

 

طول عمر باتری دوربین فیلمبرداری

یکی دیگر از ویژگی هایی که امروزه در اغلب دستگاه های همراه و هوشمند دارای اهمیت بسیار بالایی است، میزان شارژدهی و یا طول عمر باتری دستگاه ها می باشد. دوربین های فیلمبرداری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طول عمر باتری آنها نزد کاربران حرفه ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در برخی از موارد کاربران ممکن است تمایل به ضبط ویدیوهایی با مدت زمانی طولانی داشته باشند و در صورت اتمام شارژ باتری دستگاه بلافاصله خاموش خواهد و کاربر در ضبط لحظات مورد نظر خود ناکام خواهد ماند. دوربین های فیلمبرداری امروزه به صورتی ساخته شده اند که از باتری هایی با ظرفیت های متنوعی برخوردار هستند و کاربران بر اساس نیاز و استفاده خود می توانند اقدام به تهیه آنها نمایند. دوربین های فیلمبرداری که به صورت بدون آینه ساخته شده اند دارای باتری از نوع گریپ هستند که میزان شارژدهی آن را افزایش می دهند. همچنین دوربین های سینمایی نیز به صورتی ساخته شده اند که امکان شارژ آنها با استفاده از باتری های خارجی بزرگ نیز وجود دارد.

 

کیفیت تصویر دوربین فیلمبرداری

دوربین های حرفه ای در مقایسه با دوربین های گوشی های هوشمند از کیفیت بسیار بیشتری برخوردار هستند و کاربران با استفاده از آنها می توانند تصاویری با کیفیت ثبت نمایند. کیفیت تصاویر نیز یکی از ویژگی های دوربین های حرفه ای است که توجه کاربران بسیاری را به خود جلب می کند. کاربران برای ضبط ویدیوهای سینمایی و با کیفیت می توانند از دوربین های حرفه ای بدون آینه و یا DSLR استفاده نمایند. این دوربین ها به صورتی ساخته شده اند که از لنزهایی بزرگ و قابل تعویض برخوردار هستند و همین امر موجب می شود تا کاربر بتواند تصاویری خلاقانه تولید نماید. همچنین کاربران با استفاده از این دوربین ها می توانند با عمق کمتری اقدام به فیلمبرداری نمایند و در شرایط نوری نامطلوب نیز امکان ضبط ویدیوهایی با کیفیت وجود دارد.


با کیفیت ترین مدل های دوربین فیلم برداری در بازار

کیفیت صدا دوربین فیلمبرداری

یکی از موارد مهمی که در هنگام فیلمبرداری و ضبط ویدیو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، ضبط صدا و کیفیت آن است. امکان ضبط صدا در فضاهای شلوغ با استفاده از گوشی های هوشمند امری دشوار است اما دوربین های حرفه ای به صورتی ساخته شده اند که از میکروفون اختصاصی برخوردار هستند و در عین حال امکان اتصال میکروفون خارجی نیز به آنها وجود دارد. این دسته از دوربین های حرفه ای در هر شرایطی امکان ضبط صدایی با کیفیت را برای کاربران فراهم می کنند.

 

ویژگی های دوربین های فیلمبرداری

دوربین های حرفه ای که امروزه طراحی و ساخته شده اند از ویژگی های بسیار متنوعی برخوردار هستند و کاربران می توانند بر اساس نیاز خود اقدام به تهیه این دستگاه ها نمایند. در این راستا دوربین های فیلمبرداری را می توان به چهار دسته تقسیم نمود:

دوربین های Action camera :  این دوربین ها به صورتی ساخته شده اند که از ابعادی کوچک برخوردار هستند و در نهایت وزن سبکی دارند که امکان حمل آنها را بسیار راحت و ساده کرده است. ساخت این دوربین ها به گونه ای است که در برابر آب و ضربه بسیار مقاوم هستند و آسیبی به آنها وارد نخواهد شد. از این دوربین ها معمولاً برای ضبط ویدیوهای ورزشی و هیجانی استفاده می شود زیرا امکان حمل آنها بسیار راحت است. همچنین این دوربین ها به گونه ای ساخته شده اند که در مقایسه با دوربین های معمولی از لوازمات جانبی بسیار بیشتری برخوردار هستند.

 

دوربین های Camcorder  : این نوع از دوربین ها برای ضبط ویدیوهای تلویزیونی مناسب هستند. در طراحی و ساخت این دوربین ها از لنزهایی استفاده شده است که به بدنه دوربین متصل هستند. این دوربین ها نیز از تنوع خوبی برخوردار هستند و برخی از مدل های آنها دارای ابعاد کوچکی می باشند و امکان حمل آنها با یک دست نیز وجود دارد. برخی از مدل ها نیز به صورتی ساخته شده اند که دارای امکانات ویژه ای هستند و از ورودی های صورتی حرفه ای برخوردار می باشند. لازم به ذکر است که این دوربین ها محبوبیت گذشته خود را از دست داده اند اما همچنان برای ضبط ویدیوهای کامپکت گزینه ای مناسب به شمار می آیند.

 

دوربین های بدون آینه وDSLR   :این دوربین ها امروزه از طرفداران بسیاری برخوردار هستند و امکانات بسیار مناسبی را در اختیار کاربران قرار می دهند. طراحی و ساخت این دوربین ها به گونه ای است که دارای سنسورهایی بزرگ هستند و امکان تعویض لنز آنها وجود دارد و همین امر به کاربران کمک می کند تا تصاویری با کیفیت ثبت نمایند. این نوع از دوربین ها به صورتی ساخته شده اند که کیفیت بسیار مطلوبی را در اختیار کاربران قرار می دهند و همین امر موجب محبوبیت آنها شده است.

 

دوربین های سینمایی یا Cinema Camera : این دسته از دوربین ها نیز به گونه ای ساخته شده اند که اغلب ویژگی های دوربین های DSLR را دارا می باشند. این دوربین ها نیز دارای سنسورهایی بزرگ می باشند و امکان تعویض لنز آنها نیز وجود دارد. همچنین وجه تمایز این دسته از دوربین ها با دوربین های DSLR نوع رابط کاربری آنها و تفاوت کیفیت فایل ها می باشد. اغلب دوربین های DSLR و بدون آینه امکان ضبط ویدیوهایی فشرده را فراهم می کنند و این امر می تواند مقداری کیفیت تصاویر را کاهش دهد. اما دوربین های سینمایی به صورتی ساخته شده اند که ویدیوها را با کیفیت فشرده ضبط نمی کنند و ویدیوهای ضبط شده با این دوربین ها از پسوند RAW برخوردار هستند.

 

دوربین فیمبرداریBlackmagic  : این دوربین ها نیز به صورتی ساخته شده اند که از ابعادی کوچک برخوردار هستند و از جمله بهترین دوربین هایی به شمار می آید که در زمینه فیلمسازی تا به امروز ساخته شده اند. ابعاد کوچک این دوربین امکان حمل آن را نیز بسیار راحت کرده است. از ویژگی های بسیار مطلوب این دوربین ها می توان به قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 4K، ضبط ویدیو با فرمت RAW و ProRes، صفحه نمایش لمسی با ابعاد 5 اینچ و همچنین رابط کاربری بسیار مناسب آن اشاره نمود. برخورداری از چنین ویژگی های موجب شده است تا این دوربین به دستگاهی منحصربه فرد تبدیل شود. البته لازم به ذکر است که این دوربین فاقد ویژگی هایی نظیر فوکوس خودکار و تثبیت کننده تصویر می باشد. این دوربین ها تحولی عظیم را در صنعت فیلمبرداری ایجاد کرده اند و در عین حال نیز از قیمتی ارزانتر از سایر دوربین های حرفه ای برخوردار هستند. در ساخت این دوربین از سنسور مورد استفاده در دوربین Panasonic Lumix GH55 استفاده شده است. این دوربین به کنترل ها و ورودی های بسیار پیشرفته ای تجهیز شده است که از جمله آنها می توان به جک 3.5 میلی متری و Mini XLR اشاره نمود. کاربران با استفاده از این دوربین می توانند اقدام به ضبط ویدیوهایی با کیفیت 4K و پسوندهای Apple ProRes 10Bit و Blackmagic RAW 12Bit نمایند. تصاویر ضبط شده توسط این دوربین از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و بسیار انعطاف پذیر می باشند. کاربران با استفاده از این دوربین می توانند ویدیوهای ضبط شده را بر روی کارت های حافظه SD و همچنین CFast 2.0 ذخیره نمایند و امکان انتقال آن با استفاده از پورت USB 3.0 وجود دارد. استفاده از این دوربین در مقایسه با دوربین های دیگر مقداری سخت است. همچنین لازم به ذکر است که شرکت Blackmagic Design اخیراً نسخهای از این دوربین را معرفی کرده است که امکان ضبط ویدیوهایی با کیفیت 6K را فراهم می کند اما به دلیل برخورداری از قیمتی بالا قادر به کسب محبوبیت نسخه 4K نبوده است. در ساخت این دوربین نیز از سنسور 35 میلی متری و همچنین لنز EF شرکت Canon استفاده شده است.

 

بهترین مدلهای دوربین فیلمبرداری

 

دوربین فیلمبرداری Sony AX700

این دوربین از نوع Camcorder است و امکان ضبط ویدیوهایی با کیفیت 4K را برای کاربران به ارمغان می آورد. شرکت سونی در ساخت این دوربین از سنسوری به بزرگی 1 اینچ استفاده کرده است و همین امر امکان ضبط ویدیوهایی با کیفیت را برای کاربران ایجاد نموده است. این دوربین از ابعادی مناسب برخوردار است که امکان حمل آن برای کاربران راحت است. کاربران با استفاده از این دوربین می توانند اقدام به ضبط ویدیوهای رویدادهایی همانند مراسمات عروسی و برنامه های ورزشی بپردازند. چندین سال است که شرکت سونی در ساخت دوربین های فیلمبرداری کامپکت از سنسورهای 1 اینچی استفاده می کند زیرا این دوربین ها از کیفیتی بالا نیز برخوردار هستند. البته لازم به ذکر است که استفاده از سنسورهای بزرگ در ساخت دوربین امکان استفاده از لنز زوم را مقداری با مشکل مواجه می کند. با این حال می توان گفت این دوربین از قابلیت زوم 12× برخوردار است. میزان گشودگی دریچه دیافراگم در سنسور این دوربین نیز F/2.8-4.5 است که امکان ثبت تصاویر با کیفیت در شرایط نوری نامناسب را نیز فراهم می کند.

از دیگر ویژگی های این دوربین می توان به فوکوس خودکار آن اشاره نمود که می تواند در حدود 273 را تشخیص نماید و این اقدام توسط سنسور و لنزهای آن به صورت مشترک صورت می پذیرد. با استفاده از این دوربین امکان ضبط ویدیوهایی با کیفیت 4K و حداکثر سرعت 100 مگابیت برثانیه وجود دارد. با استفاده از این دوربین می توان تصاویری سوپر اسلوموشن با سرعت 960 فریم در ثانیه و همچنین HDR ضبط نمود. طراحی این دوربین به صورتی است که از کلیدهای کنترلی چندان زیادی برخوردار نمی باشد و از مهمترین آنها می توان به حلقه تنظیم کننده فوکوس به صورت دستی اشاره نمود. این دوربین از قیمت بالایی برخوردار است و همین امر موجب می شود تا کاربران بسیاری قادر به خرید آن نباشند.  


پرفروش ترین دوربین فیلم برداری موجود در بازار

 

دوربین فیلمبرداری Sony A6600

این دوربین نیز از جمله دوربین های بدون آینه است که امکان ضبط ویدیوهایی با کیفیت جهت بارگذاری در یوتیوب را برای کاربران فراهم می کند. شرکت سونی در ساخت این دوربین از سنسوری از نوع APS-C استفاده کرده است که به ویژگی هایی نظیر فوکوس به صورت خودکار و همچنین تثبیت کننده تصویر 5 محور تجهیز شده است. این دوربین به صورتی ساخته شده است که امکان ضبط ویدیوهایی با کیفیت جهت بارگذاری در شبکه یوتیوب را به ارمغان می آورد. شرکت سونی در ساخت این دوربین از قوی ترین فناوری فوکوس خود استفاده کرده است.

کاربران با استفاده از این دوربین می توانند به ضبط ویدیوهایی با کیفیت 4K بپردازند. همچنین این دوربین از یک صفحه نمایش 3 اینچ از نوع LCD برخوردار است که امکان چرخش آن به صورت 180 درجه در جهت عمود وجود دارد. همچنین صفحه نمایش این دستگاه از قابلیت لمس برخوردار است و در این راستا دارای رابط کاربری بسیار روانی می باشد. این دوربین از جک 3.5 میلی متری صدا و همچنین میکروفون اختصاصی برخوردار است که امکان اتصال میکروفون خارجی جهت ضبط صدای بسیار با کیفیت را فراهم می کند. این دوربین به صورتی طراحی و ساخته شده است که در میان دوربین های فیلمبرداری دارای درجه یک در زمینه حمل است و کاربران می توانند به راحتی با آن اقدام به عکاسی و فیلمبرداری نمایند. از دیگر ویژگی های این دوربین می توان به امکان کنترل آن با استفاده از گوشی های هوشمند نیز اشاره نمود.

 

دوربین فیلمبرداری Sony RX100 VII

این دوربین نیز در دسته دوربین های کامپکت شرکت سونی قرار دارد که از ویژگی هایی بسیار کاربردی برخوردار است. این دوربین به صورتی ساخته شده است که برای ضبط ویدیو در مسافرت بسیار کاربرد دارد. تصاویر ضبط شده توسط این دوربین از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار هستند. این دوربین هفتمین نسل از دوربین های سری RX100 شرکت سونی می باشد که امکان عکاسی با کیفیت بسیار بالا را نیز برای کاربران به ارمغان می آورد و می توان به عنوان دستگاهی قدرتمند از آن یاد نمود. شرکت سونی این دوربین را به سنسوری 1 اینچی از نوع BSI-CMOS تجهیز کرده است که از دقتی در حدود 20 مگاپیگسل برخوردار است. کاربران با استفاده از این دستگاه می توانند تصاویری با کیفیت 4K و حداکثر سرعت 30 فریم در ثانیه ضبط نمایند. همچنین امکان ضبط تصاویر سوپر اسلوموشن با سرعت 960 فریم در ثانیه نیز با استفاده از این دوربین وجود دارد. از دیگر ویژگی های این دوربین کامپکت خانگی می توان به پروفایل Hybrid Log-Gamma و همچنین S-Log اشاره نمود که ضبط تصاویری با دامنه ای پویا را به ارمغان می آورد و امکان پخش تصاویر بر روی تلویزیون های HDR را ایجاد می کند. این دوربین با استفاده از هوش مصنوعی می تواند سوژه ها را تعقیب نماید و این ویژگی موجب می شود تا تصاویری با کیفیت ثبت گردد. این دستگاه دارای جک میکروفون خارجی است و از میکروفون خارجی نیز پشتیبانی می کند و همین امر موجب می شود تا کاربران با اتصال میکروفون خارجی به این دستگاه بتوانند از ضبط صدای با کیفیتی برخوردار شوند.

 

دوربین فیلمبرداری Sigma FP

این دوربین نیز از جمله دوربین های بدون آینه به شمار می آید و ابزاری مناسب برای فیلمسازان حرفه ای و همچنین افرادی که به صورت حرفه ای در شبکه یوتیوب اشتغال دارند، می باشد. این دوربین به گونه ای طراحی و ساخته شده است که از امکاناتی بسیار مناسب برای فیلمسازارن برخوردار است که از جمله آنها می توان به فوکوس خودکار و به صورت مداوم اشاره نمود. استفاده از این ویژگی به فیلمسازان کمک می کند تا تصاویری با کیفیت را ضبط نمایند و بسیاری از دوربین ها فاقد چنین ویژگی هستند. این دوربین از یک سنسور 25 مگاپیکسلی از نوع CMOS برخوردار است که حداکثر رزولوشن آن در حدود 4000×6000 می باشد و از جمله سنسورهای فول فریم بدون آینه به شمار می آید. یکی از نقاط ضعف این دوربین عدم برخورداری آن از لرزشگیر اپتیکال است. کاربران می توانند با استفاده از این دوربین فایل های خود را با استفاده از پسوند غیرفشرده RAW ذخیره نمایند. این دوربین به صورتی طراحی و ساخته شده است که از ابعاد بسیار مناسبی برخوردار است و به راحتی قابل حمل می باشد. این دوربین از کیفیت ساخت مطلوبی برخوردار است و در برابر آب نیز مقاوم است. طراحی این دوربین به گونه ای است که گرمای تولید شده توسط سخت افزار را در هنگام ضبط ویدیوهای 4K به خوبی در تمامی قسمت های بدنه دستگاه پخش می کند و مانع از متمرکز شدن گرما در یک نقطه از بدنه این دوربین می گردد. کاربران می توانند استفاده های بسیار متنوعی از این دوربین نمایند که از جمله آنها می توانیم به ویژگی گیمبال و همچنین استفاده از لنزهای سینمایی اشاره نمائیم. این دوربین به صورتی ساخته شده است که می تواند به اکثر نیازهای کاربری پاسخ دهد و از قیمتی بسیار مناسب برخوردار است و همین ویژگی این دستگاه را برای تهیه فیلم های دانشجویی بسیار مناسب ساخته است. کاربران برای ذخیره ویدیوهای ضبط شده با کیفیت 4K به یک SSD خارجی نیازمند خواهند شد. همچنین این دوربین از یک صفحه نمایش 3.2 اینچ از نوع LCD برخوردار است که ثابت می باشد. لازم به ذکر است که این دوربین فاقد کلید شاتر است و به همین منظور ابزاری مناسب برای عکاسی به شمار نمی آید اما برای فیلمسازان می تواند ابزاری بسیار با کیفیت و کاربردی باشد.

 

دوربین فیلمبرداری Panasonic Lumix GH5S

این دوربین نیز از جمله دوربین های بدون آینه شبه SLR به شمار می آید که از یک سنسوری بسیار عجیب برخوردار است. شرکت پاناسونیک در ساخت این دوربین از یک سنسور 1 مگاپیکسلی چهار سوم از نوع CMOS استفاده کرده است. این دوربین در مقایسه با نمونه ارزان تر یعنی GH5 دارای نیمی از رزولوشن آن می باشد که امری عجیب به نظر می رسد اما سنسور آن بزرگتر است و همین مورد سبب می شود تا کاربران بدون استفاده از هرگونه ابزاری قادر به ضبط ویدیوهایی با کیفیت 4K باشند. البته استفاده از سنسور بزرگ در ساخت این دوربین دارای معایبی نیز می باشد که از جمله آن می توان به عدم برخورداری از سیستم تثبیت Sensor Shiftاشاره نمود. این دوربین به صورتی ساخته شده است که فاقد سیستم فوکوس خودکار است اما به دلیل برخورداری از گزینه های ویدیویی پیشرفته و همچنین فایل های با کیفیت تر می تواند تصاویری بسیار با کیفیت ضبط نماید و همین ویژگی سبب جلب توجه فیلمسازان شده است. اغلب دوربین های هیبریدی برای ضبط ویدیوهای بسیار با کیفیت نیازمند ضبط کننده خارجی هستند، اما کاربران با استفاده از این دوربین و یک حافظه SD می توانند اقدام به این کار نمایند. این دوربین در مقایسه با سایر دوربین های بدون آینه به صورتی ساخته شده است که هیچگونه محدودیتی را در زمان ضبط ویدیو ایجاد نمی کند و کاربران به راحتی می توانند با استفاده از این دوربین اقدام به ضبط ویدیوهایی چند ساعته نمایند. شرکت پاناسونیک همچنین این دوربین را به یک صفحه نمایش 3.2 اینچ از نوع LCD تجهیز کرده است که از قابلیت چرخش به صورت 180 درجه نیز برخوردار می باشد. این صفحه نمایش لمسی بوده و از رزولوشن 1.620.000 نقطه برخوردار است.

 

دوربین فیملبرداری Nikon D780

این دوربین نیز از جمله دوربین های DSLR ساخته شده توسط شرکت نیکون است. شرکت نیکون یکی از برندهایی که در صنعت تولید دوربین های هوشمند بسیار شناخته شده است و از طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان برخوردار می باشد. این دوربین را می توان یکی دوربین های بسیار با کیفیت موجود در بازار به شمار آورد. این دوربین به صورتی ساخته شده است که کاربران با استفاده از آن می توانند تصاویری بسیار با کیفیت ثبت نمایند و به راحتی اقدام به ضبط ویدیوهایی با کیفیت کنند. شرکت نیکون در ساخت این دوربین از یک سنسور فول فریم 25 مگاپیکسلی از نوع CMOS استفاده کرده است که از حداکثر رزولوشن 4024×6048 برخوردار است. این دوربین از قابلیت فوکوس خودکار 51 نقطه ای برخوردار است اما در عین حال فاقد لرزشگیر داخلی می باشد. کاربران با استفاده از دوربین می توانند تصاویری بسیار با کیفیت به همراه رنگ های زیبا ثبت نمایند. همچنین این دوربین در نور نامناسب نیز از عملکرد بسیار خوبی برخوردار است و امکان ثبت تصاویری با کیفیت را فراهم می کند. این دستگاه برای فیلمبرداری به صورت گاه به گاه مناسب است و با استفاده از ویژگی فوکوس خودکار کاربران می توانند تصاویری با کیفیت به ثبت برسانند.

از مهمترین مزایای این دوربین می توان به کیفیت فیلمبرداری آن اشاره نمود. کاربران با استفاده از این دوربین می توانند ویدیوهایی با کیفیت 4K و حداکثر سرعت 30 فریم در ثانیه ضبط نمایند. همچنین این دوربین امکان ثبت تصاویر به صورت پی درپی را با سرعتی در حدود 12 فریم در ثانیه فراهم می کند که ویژگی بسیار مهمی در هنگام عکاسی تلقی می گردد. شرکت نیکون این دوربین حرفه ای را به یک صفحه نمایش لمسی 3.2 اینچ از نوع LCD تجهیز کرده است که از رزولوشنی در حدود 2.359.000 نقطه برخوردار است. این صفحه نمایش به صورتی طراحی شده است که به آن تیلت شونده گفته می شود.

 

دوربین فیلمبرداری GoPro Hero 8 Black

این دوربین که توسط شرکت GoPro ساخته شده است از جمله دوربین های Action Camera می باشد. کاربران با استفاده از این دسته دوربین ها می توانند به راحتی تصاویر و ویدیوهایی بسیار هیجان انگیز را ضبط نمایند و به راحتی امکان اشتراک گذاری آنها در فضای مجازی و شبکه یوتیوب وجود دارد. این دوربین به صورتی ساخته شده است که دارای تثبیت کننده تصویر بسیار فوق العاده ای است. برخی از کاربران علاقه مند به ضبط ویدیوهای POV هستند که استفاده از این دوربین برای آنها بسیار جذاب خواهد بود. این دوربین به صوتی طراحی و ساخته شده است که از ابعادی کوچک و استاندارد برخوردار است که حمل و جابه جایی آن را برای کاربران بسیار راحت خواهد نمود. این دوربین از کیفیت ساخت بسیار بالایی برخوردار است و در برابر ضربه و آب نیز بسیار مقاوم است. لوازمات جانبی بسیار زیادی نیز برای این نوع دوربین ها وجود دارد که کاربران با استفاده از آنها می توانند ویدیوهایی با کیفیت را ضبط نموده و به اشتراک بگذارند. این دوربین دارای سنسور 12 مگاپیکسلی از نوع CMOS است که امکان ضبط ویدیوهایی با کیفیت 4K و حداکثر سرعت 60 فریم در ثانیه را فراهم خواهد نمود. یکی از ویژگی های خوب این دوربین برخورداری آن از پورت USB Type C است که امکان کنترل و انتقال اطلاعات را با سرعتی بالا فراهم می کند. همچنین در ساخت بدنه این دستگاه نیز از جنس پلاستیک مرغوبی استفاده شده است. حداقل رزولوشنی که توسط این دوربین پشتیبانی می شود، رزولوشن 1080 می باشد.

 

 

نظرات کاربران