;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید اجاق گاز

1399/1/14 - 11:22 بعد از ظهر

پخت و پز را می توان اصلی ترین فعالیتی دانست که در هر آشپزخانه صورت می گیرد . برای طبخ غذا هاي مختلف در هر آشپز خانه به وسايل مختلفي از جمله ظروف و لوازم گرمایشی نیاز است و مهمترين وسليه که براي طبخ غذا لازم است ، اجاق گاز است. اجاق گاز ، حرارت لازم براي پخت و پز را فراهم مي کند که اين امر براي پختن اکثر غذا ها ، ضروري است. اجاق گاز هاي امروزي ، در انواع مختلف و همچنين با قابليت هاي مختلف ساخته مي شوند .از جمله انواع مختلف اجاق گاز می توان به اجاق گاز های مبله ، اجاق گاز های رومیزی و اجاق گاز های توکار اشاره کرد. در اين مقاله ما قصد داريم راهنماي خريد اجاق گاز را به شما ارائه کنيم . اگر شما هم قصد خريد يک اجاق گاز را داريد ، در اين مقاله با ما همراه باشيد تا شما را در خريد يک اجاق گاز مناسب ياری کنيم.بعلاوه برای خرید اینترنتی اجاق گاز از فروشگاههای معتبر موجود در سایت ایمالز  می توانید به صفحه ی لیست قیمت سایت مراجعه کنید.

اجاق گاز ها ويژگي هاي مختلفي دارند . از جمله اين ويژگي ها مي توان به نوع اجاق گاز ، جنس صفحه ، تعداد شعله ها ، منبع حرارت ، و ساير قابليت ها اشاره کرد که ما به طور جداگانه اين موارد را بررسي مي کنيم.

مورد اول: انواع اجاق گاز

1- اجاق گاز هاي مبله : اجاق گاز هاي مبله ، نسل اول اجاق گاز هاي امروزي هستند . اين اجاق گاز ها معمولا روي زمين قرار مي گيرند ، سنگين هستند و اندازه بزرگي دارند. اجاق گاز های مبله ، معمولا داراي فر غير قابل جداشدن هستند و اين مسئله باز بودن دست شما در انتخاب فر دلخواه را از بين مي برد. بعضي از اجاق گاز هاي مبله ، به جاي فر محفظه اي براي قرار دادن اشيا دارند که به آن ها اجاق گاز هاي طرح فر يا کابين دار مي گويند.

 

2- اجاق گاز هاي توکار : با پيشرفت تکنولوژي ، گاز هاي نسل جديد جاي خود را به اجاق گاز هاي مبله داده اند. اين اجاق گاز ها درون دکوراسيون آشپزخانه شما و در واقع روي کابينت ها سوار مي شوند و زيبايي خاصي به آشپزخانه شما مي بخشند . فر اين نوع گاز ها را شما مي توانيد به طور جداگانه تهيه کنيد . اشغال فضاي کم ، تنوع انخاب فر و ظاهر زيبا ، از مزيت هاي اين نوع اجاق گاز هاست.

3- اجاق گاز هاي روميزي : اين نوع گاز ها ، قابليت جابه جايي دارند و روي صفحه کابينت قرار مي گيرند. اين نوع گاز ها شباهت زيادي به گاز هاي توکار دارند ما قيمت آن ها از گاز هاي توکار ارزان تر است. بيشتر استفاده اين نوع گاز ها براي مکان هاي با نياز پخت و پز کم است.

 

مورد دوم: جنس صفحه

1- صفحه شيشه اي : صفحه برخي از اجاق گاز ها از جنس شيشه های نشکن و بسیار با کیفیت ساخته مي شوند. اين نوع شيشه ها همچنين مقاومت زيادي در برابر حرارت دارند. شکل اين صفحات ، زيبايي خاصی به آشپزخانه شما مي بخشند. ضمنا پاک کردن اين نوع صفحات بسيار ساده تر از دیگر انواع است.

2- صفحه استيل : صفحه برخی از اجاق گاز ها را از جنس استيل مي سازند. اين اجاق گازها معمولا در دو طرح ساده و آجدار ساخته مي شوند. طرح ساده آن ها ، به راحتي تميز مي شود ولي طرح آجدار ، به دليل دارا بودن برجستگي و فرورفتگي ، فرآيند پاک کردن دشوارتري را دارد. زيرا مواد باقي مانده از غذا ها و ... ممکن است درون اين فرورفتگي ها قرار بگیرند و پاک کردن آن ها ساده نيست. از مزاياي صفحات استيل مي توان به براق بودن اشاره کرد. اين صفحات در برابر خط و خش مقاومت زيادي ندارند.

3- صفحه سراميکي : سراميک يکي از موادي است که علاوه بر مقاومت زياد در برابر ضربه ، مقاومت زيادي نيز در برابر حرارت دارد . اما استحکام اجاق گاز هاي سراميکي نسبت به اجاق گاز هاي استيلي معمولا کمتر است.


مورد سوم: تعداد شعله ها

تعداد شعله ها ، يکي از مهمترين مواردي است که در خريد اجاق گاز مورد توجه قرار مي گيرد. تعداد شعله در واقع بيان کننده اين موضوع است که شما چند ظرف را به طور همزمان مي توانيد روي گاز قرار دهيد . امروزه اجاق گاز هايي با تعداد شعله هاي متفاومت در بازار يافت مي شوند که مي توان از آن ها به تک شعله ، دو شعله ، سه شعله ، چهار شعله ، پنج شعله و حتي شش شعله اشاره کرد. معمولا يکي از اين شعله ها از بقيه بزرگتر است که براي قرار دادن ظروف بزرگتر مورد استفاده قرار مي گيرد.

مورد چهارم: منبع حرارت

اجاق گاز هاي روميزي از سه نوع منبع انرژی برای تامین حرارت استفاده مي کنند که آن ها را با هم بررسي مي کنيم.

1- گاز شهري : گاز شهري را مي توان اصلي ترين منبع ايجاد حرارت براي اجاق گاز ها ذکر کرد . اجاق های گازی ، نيازمند يک انشعاب گاز شهری هستند تا از سوزاندن گاز شهري ، حرارت لازم براي پخت و پز را فراهم کنند. اجاق گاز هايي که از گاز شهري براي توليد حرارت استفاده مي کنند ، قيمت ارزانتري نسبت به ساير انواع دارند و همچنين ، مصرف انرژي ( گاز ) آن ها نيز از نظر اقتصادی با صرفه تر است.

2- برق : اجاق های برقي ، به وسيله برق کار مي کنند و معمولا قيمت بيشتري نسبت به اجاق گازهای فقط گازی دارند. از مزيت هاي اين نوع گاز ها مي توان به عدم نياز آن ها به گاز شهري اشاره کرد . از معايب گاز هاي برقي نيز مي توان به قيمت بالاتر و عدم کارايي در هنگام قطع برق اشاره کرد. ضمنا در نظر داشته باشيد که اجاق هاي برقی برخي از خطرات اجاق های گازی مانند انتشار گاز در محيط و ... را ندارند که از مهمترين مزيت های اين نوع گاز ها به شمار مي رود.

3- گاز شهري و برق : برخي از اجاق گاز های رومیزی ، هم از برق و هم از گاز شهري براي ايجاد حرارت استفاده مي کنند . مزيت اين اجاق گاز ها نسبت به اجاق گاز هاي ديگر اين است که در صورت نبود هر يک از منابع ، شما مي توانيد از منبع انرژي ديگر استفاده کنيد. از معايب اين نوع گاز ها نيز مي توان به پر مصرف بودن و همچنين ، قيمت بيشتر نسبت به ديگر اجاق گاز ها اشاره کرد.

 

 

مورد پنجم: قابليت هاي مربوط به فر

اين قابليت ها در اجاق گاز های فردار وجود دارد و اجاق گاز هاي بدون فر از اين امکانات بي بهره اند.

جوجه گردان : در گاز هايی که داراي فر هستند يک بخش جوجه گردان قرار داده شده است که شما مي توانيد به وسيله آن جوجه درسته کبابي تهيه کنيد.

چراغ فر : اجاق گاز های دارای فر معمولا داراي يک چراغ هستند که فضاي درون فر را روشن مي کند .

سيستم خود تميز کن حرارتي : در برخي از اجاق گاز ها سيستم خود تميز کن حرارتي تعبيه شده است که آلودگي هاي موجود در فر را با ايجاد حرارت بالا به خاکستر تبديل مي کند و شما مي توانيد با کشيدن يک دستمال به درون آن ، اقدام به پاکسازي آن کنيد.

کانوکشن : به وسيله اين قابليت ، هواي داغ از طريق يک المنت ايجاد مي شود و سپس به وسيله يک فن به تمام بخش هاي مواد غذايي فرستاده مي شود. استفاده از اين سيستم سبب پخش شدن هواي داغ به طور يکنواخت در سراسر مواد غذايي مي شود و سبب مي شود تا درون غذا آبدار باقي بماند.

گريل : صفحات گريل موجود در برخي از فر ها به شما اين امکان را مي دهد تا به راحتي غذاهاي کبابي و سرخ شده تهيه کنيد.


ساير قابليت ها

محفظه گرما : در برخي از اجاق گاز ها محفظه اي قرار داده شده است که با قرار دادن غذا در آن مي توانيد تا زماني که دوست داريد ، غذا را در آن گرم نگه داريد.

فندک : فندک قابليتي است که در اکثر اجاق گاز ها وجود دارد و شما مي توانيد با اتصال آن ها به برق يا قرار دادن باتري درون آن ها ، با فشردن يک کليد ، اجاق را روشن کنيد.

ترموکوپل : اين قابليت به شما اين امکان را مي دهد تا در صورتي که اجاق روشن به دلايل مختلفي مانند ريختن مواد غذايي به بيرون از ظرف ، وزش باد و ... خاموش شد ، جريان گاز به طور خودکار قطع شود . اين قابليت براي بالا رفتن سطح ايمني اجاق گاز بسيار ضروري است.

تايمر : اين قابليت به شما اين امکان را مي دهد تا با تنظيم تايمر ، شعله را در زمان مشخصي خاموش کند و يا پس از اتمام زمان ، زنگ به صدا در آيد و شما را آگاه کند. مثلا اگر شما مي خواهيد يک ظرف را در مدت 15 دقيقه روي گاز حرارت دهيد ، پس از اتمام پانزده دقيقه ، اجاق گاز به طور خودکار اقدام به قطع گاز يا به صدا در آوردن زنگ مي کند.

نمايشگر : با وجود نمايشگر ، شما مي توانيد به طور دقيق تر گاز را کنترل کنيد و مواردي مانند زمان سپري شده تايمر و ... را مشاهده نماييد.

قفل کودک : با فعال کردن قفل کودک مي توانيد مطمئن باشيد که کودک شما نمي تواند گاز را بدون اجازه شما روشن کند.

پايه هاي داراي قابليت تنظيم اندازه : اندازه پايه هاي برخي از اجاق گاز ها قابل تنظيم است و شما مي توانيد اندازه آن ها را متناسب با دکوراسيون آشپز خانه خود ، تغيير دهيد.

 

 

گارانتي

گارانتي و خدمات پس از فروش از جمله مواردي است که هنگام خريد هر دستگاه از جمله اجاق گاز بايد مورد توجه قرار گيرد . مدت و شرايط گارانتي را مي توانيد از فروشنده جويا شويد.

قيمت

عوامل مختلفي در تعيين قيمت اجاق گاز ها موثرند ، از جمله شرکت سازنده ، نوع اجاق گاز ، تعداد شعله ها ، جنس صفحه ، قابليت ها و ... . از ديگر موارد موثر در قيمت مي توان به نوع منبع حرارت ، فر و ... اشاره کرد.

بهتر است تعداد شعله هاي اجاق گاز را متناسب با تعداد اعضاي خانواده تان و همچنين ، فضاي آشپزخانه تان انتخاب کنيد تا در هزينه ها و فضاي آشپزخانه صرفه جويي کنيد.در سایت ایمالز می توانید علاوه بر قیمت اجاق گاز،ق یمت سایر وسایل مورد نیاز در آشپزخانه مانند قیمت فندک یا قیمت لوازم آشپزخانه را استعلام قیمت کرده و خریدی مطمئن و به صرفه را از فروشگاههای معتبر در سایت انجام دهید.