کلر بوک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کلر بوک چیست | کاربرد انواع مختلف کلیر بوک

حتما برای شما هم پیش آمده است که به مدرک یا اسنادی نیاز داشتید؛ اما در میان حجمی از مدارک و کاغذهایتان گم شده باشید و نتوانسته باشید به سرعت آن را پیدا کنید. یا آنکه برای طبقه بندی و دسته بندی مدارکتان نیاز به وسیله‌ای داشته‌اید که بتوانید هر دسته را به راحتی کنار یکدیگر قرار دهید. بدین منظور در گذشته از پوشه‌های کاغذی استفاده می‌شد.

 

استفاده از وسیله‌ای با نام کلر بوک که علاوه بر زیبایی، به دلیل دارا بودن جلد محکم، از اسناد و مدارکتان به خوبی محافظت می‌کند، هوشنمندانه است. از آنجایی که این وسیله، دارای کاورهای پلاستیکی است، می‌توانید مدارکتان را دسته بندی کنید. نکته دیگر، توجه به رنگ‌بندی جلد کلر بوک‌ها است. برای افرادی که به تعداد زیاد کلر بوک نیاز دارند، به طور مثال افرادی که برای بایگانی اسناد و مدارک در یک ارگان یا سازمان نیاز به کلر بوک دارند ترجیح می‌دهند تا از رنگ‌های مختلف آن خریداری کنید تا در دسته بندی مدارک مسیرشان آسان‌تر شود.

 

در ادامه این مقاله قصد داریم برایتان بگوییم که کلر بوک چیست و از انواع آن صحبت کنیم تا در صورت نیاز بتوانید مدلی را خریداری کنید که مناسب هدفتان باشد. اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستید، تا انتهای مطلب، همراه ما باشید.

 

کلر بوک چیست؟  

امروزه بیشتر اسناد و مدارک به صورت دیجیتالی در فایل‌هایی با پسوندهای متفاوت نگهداری می‌شوند؛ اما در این میان هستند گروهی که به نگهداری مدارک و اسناد به صورت کاغذی اعتقاد دارند و حتی بیشتر ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی در صورت نیاز از شما برگه‌های کاغذی درخواست می‌کنند. ممکن است در نگاه اول به یاد کلاسورهای قدیمی بیفتید؛ اما کلر بوک‌ها کاملا از کلاسورها جدا هستند. برای راحتی کار همیشه بدانید کلر بوک ابزاری برای دسته بندی و نگهداری کاغذها و اسناد شماست. بسته به اینکه برای کدام رده سنی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاربردهای مختلفی دارد.

 

نکته‌ای که دانستن آن خالی از لطف نیست، تلفظ صحیح کلر بوک است. برای بعضی افراد سوال است که کلیربوک چیست و چه تفاوتی با کلر بوک دارد؟! از آنجایی که کلر بوک‌ها ریشه‌ای انگلیسی دارند و به صورت Clear Book نوشته می‌شوند به اشتباه، به کلیر بوک نیز معروف هستند در حالی که فرم صحیح تلفظ آن، همان کلر بوک است.

 

معرفی انواع کلر بوک (کلیر بوک)

امروزه معمولا در ابتدای شروع مدارس و دانشگاه‌ها، تب و تاب خرید کلر بوک هم دست کمی از دیگر لوازم التحریر ندارد. حتی در لیست خرید محصلین پیش دبستانی و کلاس اولی‌ها هم، کلر بوک دیده می‌شود. چرا که دسترسی به اسناد و مدارک را بسیار آسان کرده و به صورت منظم می‌توان از آن‌ها نگهداری کرد.

 

خوب است بدانید در حال حاضر، کلر بوک‌ها با قیمت‌های مناسبی در بازار یافت می‌شوند که بسته به نوعی که انتخاب می‌کنید، قیمت آن متفاوت خواهد بود.

 

معرفی انواع کلر بوک (کلیر بوک)


خرید و قیمت انواع کلربوک


 

انواع کلر بوک‌ها بر اساس ویژگی‌هایشان دسته بندی می‌شوند. اینطور که به نظر می‌رسد، نمی‌توان گفت کدام نوع از همه بهتر است؛ چرا که کاربردهای مختلفی برای هر کدام از انواع آن وجود دارد. بسته به نیازتان، اقدام به خرید کنید. توجه داشته باشید کلر بوک‌هایی که از نظر جنس، پلاستیکی هستند، طرفداران بیشتری دارند؛ چرا که استحکام‌شان بیشتر است و ضد آب هستند و از اسنادتان در برابر گرد و غبار محافظت می‌کنند؛ اما این دلیلی بر برتری نوع پلاستیکی نسبت به دیگر مدل‌ها نیست. انواع کلر بوک به شرح زیر است.

 

کلر بوک ها بر اساس نوع صحافی

از آنجایی که نحوه اتصال کاورهای پلاستیکی ممکن است متفاوت باشد، انواع کلر بوک‌ از نظر نوع صحافی به چند دسته تقسیم می‌شوند.

  1. در دسته اول به صورت یک دوخت ظریف و ساده، کاورهای پلاستیکی را به یکدیگر متصل می‌کنند. فقط به خاطر داشته باشید در این مدل، امکان اضافه کردن یا کم کردن کاورها، وجود ندارد.
  2. در دسته دوم، کاورهای پلاستیکی به صورت کلاسوری به یکدیگر متصل شده‌اند. مزیت این نوع صحافی، امکان جابجایی مدارک در میان کاورهای پلاستیکی است.
  3. در دسته سوم که به صورت فنری در بازار یافت می‌شوند، شما را به یاد یک دفتر سیمی خواهند انداخت که عمدتا به صورت عمودی یافت می‌شوند.

 

کلر بوک‌ها بر اساس تعداد برگ

بسته به اینکه برای چه نیازی از کلر بوک می‌خواهید استفاده کنید، تعداد برگه‌ها متفاوت خواهد بود. به طور کلی این محصول در دسته‌های 20، 40، 60 برگ و حتی کمتر یا بیشتر در بازار موجود است و غالبا در اندازه‌های A4 یافت می‌شوند. در بعضی از کلر بوک‌ها امکان قرار دادن دو برگ در هر کاور به صورت پشت و رو وجود دارد با این حساب در یک کلر بوک 60 صفحه‌ای تعداد 120 مدرک را می‌توانید قرار دهید.

 

کلر بوک‌ها بر اساس جنس

کاورهای داخلی تمام کلر بوک‌ها مشابه هم و از جنس پلاستیک هستند. آنچه که کلر بوک‌ها را از نظر جنس با یکدیگر متمایز می‌کند، جنس جلد آن‌ها است. بدین منظور، کلر بوک‌ها با دو جلد مقوایی و پلاستیکی در بازار یافت می‌شوند. از آنجایی که کلر بوک‌های پلاستیکی دوام بیشتری دارند انتخاب آن‌ها، انتخاب هوشمندانه‌تری است؛ چرا که در گذر زمان آسیب کمتری متحمل می‌شوند؛ در نتیجه مقرون به صرفه‌تر هستند.

 

کاربرد کلر بوک چیست؟

شاید این سوال برایتان روشن نشده باشد که کاربرد کلر بوک چیست؟ با توجه به اینکه در تمامی سنین و در همه پایه‌های تحصیلی افراد مدارک و اسنادی دارند که باید از آن‌ها محافظت شود، استفاده از کلر بوک رایج است از این رو کاربرد آن ممکن است متفاوت باشد. از دانش آموز اول ابتدایی تا دانشجوی دوره دکتری و حتی یک کارمند ساده، همه ممکن است روزی به کلر بوک نیاز پیدا کنند. بستگی دارد که برای چه نیازی از آن استفاده می‌کنید که در انتخاب نوع آن هم تاثیرگذار است. 

 

به طور مثال یک دانش آموز برای نگهداری مدارک تحصیلی و یک شرکت تجاری برای نمایش محصولاتی که ارائه می‌کند، به این وسیله نیاز خواهد داشت.

 

کاربرد کلر بوک چیست؟

 

یا مثلا برایتان پیش آمده باشد که وسیله‌ای را خریداری کرده و نحوه استفاده و ضمانت نامه آن را پس از باز کردن جعبه گم کنید.  اینجا استفاده از کلر بوک بهترین راهکار است. در این صورت می‌توانید ضمانت نامه‌ها و حتی نحوه راهنمای استفاده از دستگاه را در کلر بوک‌ها نگهداری کنید.

 

حتی برای ثبت برنامه غذایی یا درج یک رژیم غذایی خاص و حتی نگهداری مهم‌ترین اسناد بانکی و حسابرسی، وجود یک کلر بوک، احساس می‌شود.

 

جمع بندی

در پاسخ به این پرسش که کلر بوک چیست، مفصل توضیح دادیم که ابزاری برای محافظت از کاغذ‌هایی هستند که اهمیت بالایی برایتان دارند و به صورت یک آلبوم با جنس سخت در بازار فراوان یافت می‌شود. در مورد ویژگی‌های آن نیز گفتیم و دانستید دلیلی که آن‌ها را محبوب کرده است استقامت بالای آن‌هاست که با گذشت زمان تغییر رنگ نمی‌دهند و ذره‌ای از ویژگی مقاوم بودنشان کاسته نمی‌شود، ضمن اینکه مقاومت بالایی در برابر رطوبت، تغییر رنگ، پاره شدن دارند.

به خاطر داشته باشید کلر بوک‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. بدین ترتیب برای هر نوع سلیقه‌ای کلر بوک طراحی شده و بیشتر افراد کم سن و سال و نوجوانان ترجیح می‌دهند تا از کلر بوک‌هایی با رنگ‌های شاد خریداری کنند خرید کلر بوک از سایت ایمالز این امکان را به شما می‌دهد تا بهترنی و با کیفیت‌ترین کلر بوک‌ها را خریداری کنید و با قیمتی مطمئن آن‌ها را داشته باشید. ایمالز شما را در خریدی هرچه بهتر یاری می‌کند.


نظرات کاربران