راهنمای خرید گوشی هوشمند با بهترین دوربین

راهنمای خرید گوشی هوشمند با بهترین دوربین

 در شرایط کنونی زندگی گوشی های هوشمند جزء جدایی  ناپذیر زندگی شده اند و علاوه بر ویژگی سرگرم کننده بودن، بسیاری از کارها و فعالیت های روزمره نیز با آن ها انجام می شود. این گجت کوچک دارای انواع مختلفی از اپلیکیشن ها است که هرکدام از آن ها برای انجام کاری طراحی شده اند؛ یا اپلیکشن های ارتباطی هستند یا به ما در سامان دادن به زندگی کمک می کنند. علاوه بر این ها، بسیاری از افراد با گوشی های هوشمند خود دست به عکاسی می زنند و ترجیح می دهند به جای خرید دوربین حرفه ای عکاسی، گوشی هوشمندی خریداری کنند که کیفیت دوربین بسیار بالایی داشته باشد. در این مقاله می خواهیم شما را با چنین گوشی هایی آشنا کنیم.

 

دوربین گوشی

در ساخت گوشی های هوشمندی تحولی که به وجود آمده این است که امروزه بسیاری از گوشی ها حتی گوشی های ارزان قیمت دارای دوربین های سه گانه و یا چهارگانه هستند. به طور کلی در رابطه با دوربین های گوشی، 6 نوع دوربین طراحی شده است: دوربین اصلی، اولترا واید، تله فوتو یا پریسکوپی، سنسور مونوکروم یا تک رنگ و سنسور تشخیص عمق یا ToF.

دوربین اصلی یا استاندارد

دوربین اصلی چه در ورژن های قدیمی تر گوشی های هوشمند که به صورت تکی وجود داشت چه در گوشی های امروزی که در میان دو یا سه دوربین دیگر وجود دارد، بهترین کیفیت را ارائه می دهد.

دوربین اولترا واید

این مدل دوربین برای اولین بار در سال 2016 توسط شرکت ال جی معرفی شد. دوربین اولترا واید دارای میدان دید وسیعی است و در مقایسه با دوربین سنسور اصلی می تواند عکس های گسترده تری را ثبت کند و می تواند برای ثبت عکس هایی مثل عکس  دسته جمعی، عکس برداری معماری و ثبت مناظر مختلف استفاده شود. با استفاده از این دوربین به طور خیلی کمتری نیاز پیدا می کنید تا عکس ها را به صورت پانوراما ثبت کنید. در سال های اخیر قیمت دوربین های اولترا واید کاهش پیدا کرده است، بنابراین می توانید در گوشی هایی که قیمتشان بین 150 تا 200دلار هست این مدل دوربین را پیدا کنید اما گوشی هایی که ارزان تر از این مقدار هستند دیگر این مدل دوربین را ندارند.

دروبین تله فوتو یا پریسکوپی

برای زوم کردن روی یک نقطه از این مدل دوربین استفاده می شود و این امکان را به شما می دهند تا بتوانید زوم اپتیکال را 2 تا 3 برابر بیشتر کنید. دوربین های پریسکوپی نسخه جدیدتری از این مدل دوربین ها هستند و با وجود منشوری که درون ماژول دوربین قرار دارد، باعث می شود زوم اپتیکال بسیار بهتر و با کیفیت تر انجام شود. در برخی از شرکت های تولیدکننده گوشی هوشمند، بدون استفاده از دوربین تله فوتو یا پریسکوپی و فقط با داشتن نرم افزار خاص زوم واضح و باکیفیتی را ارائه می-دهند. در برخی دیگر از گوشی های هوشمند، از ترکیب فناوری های زوم دیجیتال و زوم اپتیکال استفاده شده که باعث شده زوم هیبریدی ایجاد شود. کیفیت زوم هیبریدی به خوبی زوم اپتیکال نیست اما با این حال از زوم دیجیتال باکیفیت تر است.

دوربین ماکرو

در سال های اخیر شرکت های تولیدکننده رو به سوی استفاده از دوربین های ماکرو آورده اند. این دوربین به شما این امکان را می دهد که از فاصله خیلی نزدیک به سوژه عکاسی خود عکس برداری را انجام دهید. این مدل عکس برداری برای ثبت سوژه هایی که جزئیات خیلی کوچکی دارند و می   خواهید آن ها را به ثبت برسانید، مثل جزئیات بدن حشرات یا جزئیات رنگ گل ها، بسیار مناسب است. در برخی گوشی ها که از دوربین ماکرو استفاده نمی کنند، مثل وان پلاس T7 به منظور عکسی چنین جزئیاتی از دوربین اولترا واید استفاده می شود.

دوربین مونوکروم

اولین شرکتی که اقدام به طراحی و ساخت چنین دوربینی کرد شرکت چینی هواوی بود ولی امروزه گوشی های جدیدتری که تولید می شوند دیگر چنین سنسوری ندارند. این سنسور قادر است تنها عکس ها را به صورت سیاه سفید به ثبت برساند و در محیط هایی که نور کافی ندارند برای ارتقا کیفیت عکس-های ثبت شده به دوربین اصلی کمک می کند. این ویژگی به این دلیل است که وقتی فیلتر رنگی در سنسور وجود ندارد، پیکسل ها حساسیت بیشتری به نور پیدا می کنند.


راهنمای خرید گوشی هوشمند با بهترین دوربین

سنسور تشخیص عمق و ToF

این سنسورها برای عکس برداری استفاده نمی شوند بلکه وظیفه آن ها مشخص کردن اطلاعاتی است که در رابطه با عمق محیط است. از این ویژگی به صورت عمده در عکاسی چهره استفاده می کنند؛ درنتیجه می تواند مرز میان سوژه عکاسی و محیط پس زمینه را مشخص کند و در ویرایش های بعدی این اطلاعات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و مثلا اگر تمایل داشتید پس زمینه را مات کنید، بتوانید این کار را بدون آسیب زدن به تصویر پرتره انجام دهید. سنسورهای ToF نسخه به روزتر و پیشرفته-تری از سنسورهای تشخیص عمق هستند و نسبت به مدل قدیمی تر، دقت بالاتری دارند. همان طور که انتظار می رود، سنسورهای تشخیص عمق در گوشی های ارزان تر دیده می شوند و سنسور ToF در گوشی های رده بالا با قیمت بیشتر تعبیه می شوند.

گوشی شما به چند دوربین احتیاج دارد؟

گوشی هایی که قیمت کمتری دارند، مثلا کمتر از 100دلار، از یک دوربین یا نهایتا از یک دوربین به همراه سنسور تشخیص عمق تشکیل شده اند. در برخی گوشی های ارزان قیمت از دوربین اولترا وایت به جای سنسور تشخیص عمق استفاده می کنند. به طور کلی، گوشی های همراه دارند به سمت چند دوربینه شدن پیش می روند و حتی در میان گوشی های مقرون به صرفه هم استفاده از چند دوربین رواج پیدا می کند. دوربین های اصلی، اولترا واید، تشخیص عمق و گاهی دوربین ماکرو می توانند در این گوشی ها دیده شوند.

دوربین گوشی

دوربین های زوم در گوشی های رده بالا مورد استفاده قرار می گیرند چون این مدل دوربین ها قیمت بالاتری نسبت به دوربین های اولترا و یا ماکرو دارند و درنتیجه قیمت کل گوشی هوشمند را افزایش می  دهند. در گوشی های رده بالا عمدتا دوربین های اصلی، زوم و اولترا واید وجود دارند که به دارندگان خود این امکان را می دهند تا عکس برداری های مختلفی انجام دهند. این که چه تعداد دوربین باید در گوشی شما وجود داشته باشد، به مدل عکس هایی که ثبت می کنید بستگی دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که دائما در سفر و گردش هستید و عمده عکس هایی که ثبت می کنید، عکس از مناظر مختلف است، پس بهتر است دوربین اولترا واید گوشی شما کیفیت بالایی داشته باشد و از این مدل دوربین بیشتر استفاده می کنید. یا اگر بیشتر از موجودات و اشیا ریز عکاسی می کنید و زوم گوشی برای شما اهمیت دارد، پس باید دوربین زوم در گوشی شما وجود داشته باشد. اگر می خواهید از هردو این دوربین ها استفاده کنید، طبق گفته های پیشین، باید از گوشی های رده بالا استفاده کنید که به طور همزمان این مدل دوربین ها را دارد و شما برای انتخاب میان آن ها آزاد هستید.

شرکت سازنده گوشی هوشمند


راهنمای خرید گوشی هوشمند با بهترین دوربین

قبل از خرید گوشی با دوربین باکیفیت، به شرکت سازنده و برند آن توجه کنید. هرکدام از برندهای مختلفی که در بازار وجود دارند، دیدگاه های متفاوتی نسبت به دوربین های عکاسی دارند و این می تواند روی تصویر نهایی شما اثر بگذارد. در ادامه این مقاله می  خواهیم شرکت های مختلف سازنده گوشی هوشمند را بررسی کنیم و ببینیم که هرکدام از آن ها چه دیدگاهی دررابطه با عکاسی دارند و دوربین-های استفاده شده در گوشی های این شرکت چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که ما عمدتا گوشی های پرچم دار و برند هرکدام از این شرکت ها را بررسی می کنیم و نکاتی که گفته می شود مربوط به تمام گوشی های ساخته شده  آن شرکت نیست.

گوگل

اگر می خواهید گوشی های پیکسل بخرید، بهتر است این نکته را بدانید که دوربین استفاده در گوشی های پیکسل به ثبت عکس با رنگ های بسیار نزدیک به رنگ  طبیعی شهرت دارند. دوربین گوشی های پیکسل در بحث محدوده دینامیکی نیز قادر به ثبت عکس هایی با جزئیات بیشتر هستند در بخش هایی که کمترین و بیشترین میزان نور وجود دارد. در زمینه عکاسی در محیط های تاریک نیز دوربین گوشی-های پیکسل جزو بهترین ها هستند.

هواوی

این شرکت در زمینه افزایش کیفیت دوربین های عکاسی پیشرفت بسیاری کرده است به طوری که گوشی های پرچم دار این شرکت کیفیت دوربین بسیار بالایی دارند. اکثر گوشی های تولیدی شرکت هواوی در طی روز می توانند عکس های بسیار باکیفیتی به ثبت برسانند و در زمینه ثبت جزئیات و محدوده دینامیکی گسترده بسیار خوب عمل می کنند. در مقایسه ای که میان عکس های ثبت شده توسط گوشی های شرکت هواوی و سایر شرکت ها مثل سامسونگ و پیکسل به عمل آمد مشخص شد که عکس های ثبت شده با گوشی هواوی رنگ های گرم تری دارند. البته هواوی برای احترام به سلیقه کاربران خود چندین پروفایل رنگی مختلف ارائه کرده است که با توجه به نیاز خود می توانید آن ها را انتخاب کنید. گوشی های قدیمی تر این برند به این مشهور بودند که عکس ها را بیش از حد شارپ می-کنند اما این مشکل در سری جدید گوشی های تولید شده دیگر وجود ندارد. این نکته را بهتر است بدانید که شرکت هواوی اولین شرکتی بود که نرم افزاری برای عکاسی در حالت شب و نیمه  تاریک ارائه داد و دیگر شرکت ها از روی این ویژگی الگوبرداری کردند.

ال جی

گوشی های ال جی می توانند در طی روز عکس هایی با کیفیت بالا به ثبت برسانند و رنگ ها را به صورت طبیعی تر ثبت می کنند در مقایسه با گوشی سایر شرکت ها مثل سامسونگ. یکی از نقدهایی که به گوشی های ال جی مخصوصا گوشی های پرچم دار این شرکت وارد می شود، محدوده دینامیکی پایینی است که این دوربین ها برای ثبت عکس دارند. علاوه بر این، دوربین های تعبیه شده در گوشی های این شرکت در محیط های نیمه تاریک و عکس برداری در شب مانند شرکت های دیگر مثل هواوی، سامسونگ، اپل یا گوگل عمل نمی کند و عکس برداری در این محیط ها با دوربین ال جی بسیار بی کیفیت است و رضایت کاربران را جلب نمی کند.

سامسونگ

گوشی های سامسونگ به این مشهور هستند که تصاویر ثبت شده با دوربین  آن ها دارای رنگ های غلیظ و بیش از حد اشباع هستند. البته قابل چشم پوشی نیست که محدوده دینامیکی عالی در عکس های ثبت شده با این دوربین ها وجود دارد. گوشی های قدیمی تر این شرکت در عکس برداری در محیط های کم نور ضعیف عمل می کردند اما در سری جدید گلکسی اس 20 در این زمینه بسیار پیشرفت کردند و سامسونگ توانست این ضعف خود به مقدار زیادی بهبود ببخشد.

شیائومی


راهنمای خرید گوشی هوشمند با بهترین دوربین

شرکت شیائومی به تولید گوشی های جذاب و در عین حال به صرفه و ارزان قیمت مشهور است. دوربین  گوشی های این شرکت مانند شرکت سامسونگ در طی روز عکس هایی باکیفیت و در عین حال دارای رنگ غلیظ به ثبت می رسانند هرچند غلظت رنگ ها مانند سامسونگ نیست و از آن کمتر است. این دوربین ها در زمینه محدوده دینامیکی ضعف دارند و محدوده گسترده ای را شامل نمی شوند. در برخی از گوشی های این شرکت دوربین ها توانایی بالایی در ثبت عکس های باکیفیت در محیط های کم-نور دارند اما برخی دیگر از گوشی ها در این زمینه ضعف دارند و تصاویر خوبی را به ثبت نمی-رسانند. در برخی از گوشی های شیائومی دوربین اصلی فاقد قابلیت لرزش گیر اپتیکال است؛ به همین علت اگر می خواهید در شرایط کم نوری عکس های ناواضحی نداشته باشید، باید تا جایی که می توانید گوشی را ثابت نگه دارید و لرزش دست خود را کنترل کنید. به طور کلی، هدف ما از بیان ویژگی دوربین های شرکت های مختلف این بود که به شما نشان دهیم حتی اگر در شرایط کاملا یکسان با دو گوشی از دو شرکت متفاوت عکس برداری کنید، به علت تفاوت هایی که در دوربین ها و ویژگی های دیگری که شرکت ها با یکدیگر دارند، محصول نهایی عکاسی شما بسیار متفاوت خواهند بود؛ به ویژه در شرایط کم نوری این تفاوت ها بیشتر دیده می شوند. اگر برای شما مهم است که عکس ثبت شده توسط هر گوشی به چه شکل است، قبل از این که اقدام به خرید کنید، حتما عکس های ثبت شده با گوشی های مختلف را با یکدیگر مقایشه کنید.

آیا هرچه تعداد مگاپیکسل های یک دوربین بیشتر باشد، دوربین باکیفیت تر است؟

تعداد مگاپیکسل یکی از متداول ترین معیارها برای تعیین میزان کیفیت یک دوربین است. درست است که هرچه تعداد مگاپیکسل های یک دوربین بیشتر باشد، جزئیاتی که توسط دوربین ثبت می شوند بیشتر می شود اما برای قضاوت کلی درباره کیفیت دوربین نمی توان تنها به این ویژگی بسنده کرد بلکه ویژگی های دیگری نیز هستند که در مجموع باعث می شوند کیفیت یک دوربین بالا برود.

دوربین گوشی

عمده گوشی هایی که امروزه در بازار وجود دارند دوربین هایی با 48 و 64 مگاپیکسل دارند؛ در این میان حتی مشاهده شده که برخی دوربین های 108 مگاپیکسلی نیز در گوشی ها وجود دارد. این دوربین ها با استفاده از فناوری ترکیب پیکسل ها، توانایی دارند تا اندازه پیکسل ها را به وسیله نرم-افزارهای خاصی افزایش دهند و با وجود این توانایی است که به طور مثال، دوربین 48مگاپیکسلی عکس های 12مگاپیکسلی را به صورت پیش فرض ثبت می کند یا دوربین 108مگاپیکسل، عکس های 27مگاپیکسل را به ثبت می رساند. با بزرگ تر شدن میزان پیکسل، ثبت نور افزایش می یابد و درنتیجه کیفیت  عکس های ثبت شده به ویژه در محیط های کم نور بیشتر می شود. این دوربین ها می توانند علاوه بر ثبت چنین عکس هایی، با رزولوشن اصلی خود به ثبت تصاویر بپردازند ولی این ویژگی به طور عمده در عکاسی در طی روز دیده می شود و برای عکس برداری در شب یا شرایط کم نور خیلی به کار نمی آید. رقابت میان شرکت ها بر سر افزایش تعداد مگاپیکسل های دوربین در حال افزایش است و هرشرکت سعی می کند در مدل  گوشی های جدید خود میزان مگاپیکسل گوشی را افزایش دهد. در چنین شرایطی شرکت هایی مانند اپل و گوگل سعی داشتند نشان دهند که می توان با دوربین هایی که تنها 12مگاپیکسل هستند، تصاویر بسیار باکیفیتی ثبت کرد؛ تنها لازم است از نرم افزارهای پیشرفته در زمینه پردازش عکس ها استفاده کرد. با توجه به مطالب گفته شده، نتیجه می گیریم که کیفیت دوربین تنها به مگاپیکسل آن بستگی ندارد و ویژگی های دیگر نیز در این زمینه اهمیت دارند.


راهنمای خرید گوشی هوشمند با بهترین دوربین

گوشی های میان رده در سال 2022 باید تعداد دوربین های خود را کاهش دهند و در عوض کیفیت آن ها را افزایش دهند.

در سال 2020 شاهد آن بودیم که عمده محصولاتی که روانه بازار شدند دارای 3 یا 4 دوربین بودند و در عین حال قیمت کمی داشتند. به همین دلیل بود که به جز دوربین اصلی این گوشی ها، سایر دوربین ها چندان کیفیتی نداشتند و وجود آن ها در گوشی صرفا جنبه تبلیغاتی داشت و ماژول بزرگی که در پشت گوشی ها وجود داشت را پر می کردند. در سال جدید این انتظار می رود که سیاست سال پیش از بین رفته و شرکت ها کیفیت بیشتر دوربین ها را به جای افزایش تعداد آن ها خط مشی خود قرار دهند. در بین انواع دوربین ها که با درجه کیفیتی مختلفی روانه بازار می شوند، بیشترین میزان تقاضا برای گوشی های اقتصادی و میان رده است که قیمت مناسبی دارند و کیفیت آن ها نیز قابل قبول است. گوشی-های پرچم دار که تا بیشتر از 1000دلار نیز قیمت گذاری می شوند اکثرا کیفیت های بالا و عالی دارند. درنتیجه انتظاری که از کمپانی ها می رود این است که عمده تمرکز خود را برروی بهبود کیفیت گوشی های میان رده قرار دهد تا عموم مردم بتوانند با خیال راحت از کیفیت این گوشی ها، خرید مطمئنی داشته باشند. تفاوت عملکرد شرکت های مختلف نیز از روی اهمیت دادن به این مدل گوشی ها سنجیده می شود؛ این که کدام شرکت کیفیت بهتری برای گوشی های خود ارائه می دهد در صورتی که قیمت تمام شده آن 300 تا 400 دلار باشد.

شرکت هایی زیادی هستند که در زمینه تولید گوشی های میان رده و اقتصادی فعالیت زیادی دارند که از جمله برندهای مشهور می توان شیائومی، وان پلاس و سامسونگ را نام برد که محصولاتشان در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارند. شرکت هواوی نیز علارغم تحریم هایی که ایالات متحده وضع کرده است، پیشرفت های خوبی در این زمینه دارد و طرفدارانی نیز در دنیا برای خود دارد. این شرکت ها هرساله به دنبال ساخت و عرضه محصولات باکیفیت تر هستند که تفاوت قیمت چندانی نیز با کارهای قبلی نداشته باشد. در این میان تنها زمینه ای که پیشرفت چندانی نداشته است، کیفیت دوربین-های این گوشی ها است. در سال گذشته، گوشی های میان رده از نظر کیفیت سخت افزاری هیچ کمبودی نداشتند و محصولات عرضه شده بسیار خوب و باکیفیت بودند. به عنوان مثال پردازنده های اسنپدراگون G765، اسنپدراگون G730، اگزینوس ها، پردازنده های مدیاتک و سری کرین شرکت هواوی عملکردهای عالی نشان دادند. رم همه این محصولات بیشتر از 6گیگابایت است و 128گیگابایت حافظه داخلی داشتند تا دستورات اعمال شده را با سرعت بالا انجام دهند اما دوربین های به کاررفته همگی کیفیت پایینی داشتند و مطلوب نبودند.


راهنمای خرید گوشی هوشمند با بهترین دوربین

گوشی های پرچم دار مانند گلکسی S20 و وان پلاس 8پرو و گوشی های قبل و بعد که مشابه آن ها بودند، با داشتن 3 یا بعضا 4دوربین این انتظار را ایجاد کردند که اگر گوشی های دیگر می خواهند در زمینه دوربین رقابت کنند، باید تعداد دوربین ها را افزایش دهند و کمتر به کیفیت آن ها توجه کنند. به همین علت در سال های اخیر که پرچم دارهای جدید عرضه می شوند، کیفیت دوربین ها افزایش چندانی پیدا نمی کنند. این طرز فکر و روش به گوشی های میان رده نیز وارد شده است و متاسفانه دیده شد که افزایش تعداد دوربین های گوشی به میزان کیفیت بهتر نیست و گوشی های میان رده باید در سال 2022 تغییرات اساسی در این زمینه داشته باشند.

در سال گذشته، گوشی های میان رده زیادی با داشتن 4دوربین به بازار عرضه شدند که باکیفیت ترین این گوشی ها می توان وان پلاس نورد را نام برد. بررسی ما برروی گوشی هایی با 4دوربین است بنابراین به گوشی هایی ساخته شرکت هایی مانند اپل و گوگل مثل مدل های پیکسل 5، پیکسل 4a و آیفون SE 2020 که با وجود این که دوربین کمتری در آن ها به کاررفته است، کیفیت بهتری دارند نمی پردازیم.

گوشی وان پلاس نورد یک گوشی میان رده با بهترین قیمت است که کمتر از 400دلار قیمت دارد ولی ویژگی های عالی زیادی دارد مثل نمایشگر 90 هرتزی از نوع امولد، پردازنده از نوع اسنپدارگون G765 و اینترنت 5G، طراحی بسیار زیبا و استفاده از پلاستیک برای فریم و شیشه برای پنل پشتی، باتری بادوام و 8/12 گیگابایت حافظه رم. تنها نقصی که این گوشی باکیفیت داشت، در زمینه کیفیت دوربین آن بود.

گوشی وان پلاس نورد

شرکت وان پلاس با محصولات خود نشان داده که تمرکز این شرکت برروی افزایش تعداد دوربین است و توجه چندانی به افزایش کیفیت دوربین آن ندارد. این خط مشی تنها به شرکت وان پلاس محدود نمی-شود و شرکت های دیگری نیز هستند که این گونه عمل می کنند. دوربین های وان پلاس نورد شامل یک دوربین اصلی 48مگاپیکسلی، دوربین فوق عریض( اولترا واید) 8مگاپیکسلی، سنجش عمق 5پیکسلی و دوربین ماکروی 2مگاپیکسلی است. تصاویری که با استفاده از سنسور اصلی گرفته شده اند کیفیت بسیار بالایی دارند؛ البته اگر در محیط های کم نور به عکاسی بپردازید، ضعف هایی از آن دیده می-شوود. دوربین اولترا واید این دوربین نیز با داشتن 8مگاپیکسل کیفیت خوب و قابل قبولی ارائه می دهد اما دو دوربین باقی مانده یعنی سنسور سنجش عمق و ماکرو چنان بی کیفیت هستند که عملا نمی شود از آن ها استفاده کرد و بی فایده هستند. قیمت گوشی وان پلاس نورد را به صورت لحظه ای از فروشگاههای معتبر در ایمالز استعلام قیمت کنید.

داشتن 4 دوربین به همراه قیمت 330 دلاری این گوشی برای بسیاری از کاربران گول زننده بوده است و متاسفانه تعداد افراد زیادی با این دیدگاه که هرچه تعداد دوربین بیشتر باشد پس کیفیت بالاتری نیز دارند، اقدام به خرید می کنند درصورتی که بعدا متوجه می شوند اگر یک گوشی پرچم دار با تعداد دوربین کمتر را می خریدند، بیشتر برایشان کارایی داشت با این که قیمت آن ها بالاتر است. برای بعضی افراد که محدودیت بودجه دارند چاره ای به جز خرید چنین گوشی وجود ندارد و نمی توان به این افراد خرده ای گرفت.

شرکت وان پلاس برای اضافه کردن دو دوربین باید هزینه ای بیشتر متقبل می شد. پس این سوال پیش می آید که اگر به جای افزودن دو دوربین بی کیفیت، به افزایش کیفیت دوربین های موجود می پرداخت، همانند کاری که شرکت هایی چون اپل و گوگل کردند، آیا نمی توانست موفق تر باشد؟ شاید به خاطر بیاورید که دو سال قبل، شرکت شیائومی مدل می نوت 10 خود را با داشتن 5دوربین عرضه کرد که دوربین اصلی در آن 108مگاپیکسلی بود. این مدل گوشی دارای پردازنده اسنپدراگون 730 بود و همین باعث می شد تا روند ثبت و پردازش عکس های ثبت شده کمی کند باشد. ولی در مجموع شرکت شیائومی نشان داد که می توان دوربین باکیفیتی برروی گوشی های میان رده قرار داد و همچنان قیمت آن را در محدوده خاصی ثابت نگه داشت.


راهنمای خرید گوشی هوشمند با بهترین دوربین

گوشی شیائومی می نوت 10

گفتیم که این گوشی دارای 5 دوربین بود و همگی آن ها نیز از کیفیت بالایی برخوردار بودند و کار خاصی انجام می دادند به جز دوربین ماکرو که 2مگاپیکسلی بود و عملا فایده ای نداشت. این انتظاری غیرمعقول است که از شرکت ها بخواهیم دوباره از دوربین 108مگاپیکسلی برروی گوشی های میان رده خود استفاده کنند چون با وجود پردازنده نسبتا ضعیفی که در این گوشی ها وجود دارد، این کار عملا بیهوده خواهد بود. اما می توانیم این توقع را داشته باشیم که شرکت ها به افزایش کیفیت سنسورهای اصلی و اولترا واید خود بپردازند تا تصاویر ثبت شده کیفیت بالاتری داشته باشند و رضایت مخاطبان نیز جلب شود. در مقایسه با گوشی های پرچم دار که در بخش نمایشگر، کیفیت ساخت، قدرت قطعات سخت افزار، دریافت و به روزرسانی و دیگر ویژگی ها، گوشی های میان رده حرف چندانی برای گفتن ندارند به همین علت انتظار می رود که در بخش کیفیت دوربین ها، گوشی های میان رده کیفیت بیشتری داشته باشند. با یک مثال وضعیت نامطلوب گوشی های میان رده را برای شما توضیح می دهیم: سری موتورولاجی. گوشی هایی که 3 دوربین در قسمت پشتی داشتند. مثلا مدل های موتوجی-پاور و موتو جی فست که دوربین اصلی، فوق عریض و ماکرو داشتند و قیمت تمام شده آن ها به ترتیب نیز 250 و 200دلار بود. با این قیمت انتظار چندانی نداریم که دوربین ها کیفیت بالایی داشته باشند و عملا تنها دوربینی که مورد استفاده قرار می گیرد همان دوربین اصلی است. دوربین فوق عریض افت زیادی در کیفیت دارد و دوربین ماکرو نیز که بودنش صرفا جنبه زیبایی و تبلیغاتی دارد. برای اطلاع از قیمت گوشی شیائومی می نوت 10 به سایت ایمالز مراجعه کنید.

 

حال سوال این جا است که آیا امکان نداشت که دو سنسور اضافی اولترا واید و ماکرو حذف می شدند و در عوض، کیفیت دوربین اصلی افزایش می یافت؟ این کار معقولی است که امکان عملی شدن آن نیز وجود دارد اما سیاست  هایی که شرکت های سازنده در پیش گرفته اند در روند افزایش تعداد دوربین است و نمی خواهند به این زودی برروی افزایش کیفیت دوربین ها تمرکز کنند. این اشتباهات در گوشی-های دیگر نیز شایع شده است و یکی از معروف ترین این اشتباهات را می توان معطوف به گلکسی A71 کرد که دارای دوربین 64مگاپیکسلی است. این دوربین برای عکس برداری در روز بسیار مناسب است و کاربر خود را کاملا راضی می کند اما نسبت به قیمت زیادی که برای آن تعیین شده است، هیچ توجیهی ندارد. با این وجود حتی اگر دوربین اصلی و فوق عریض را دارای کیفیت خوب درنظر بگیریم، دوربین ماکرو کاملا بی کیفیت است. گوشی TL 10L با قیمت 250 دلاری در نظر داشت با دوربین های چهارگانه خود مخاطبان را از نظر کیفیت غافلگیر کند اما در عمل بسیار ضعیف عمل کرد.

گوشی گوگل پیکسل 4a

در بررسی های گذشته نیز به این نکته اشاره کردیم که در گوشی پیکسل 4a تنها یک دوربین با کیفیت 12.2 مگاپیکسل استفاده شده است. بسیاری از افراد بین انتخاب این گوشی با یک گوشی دارای 4دوربین، گوشی دوم را انتخاب می کنند ولی به این نکته توجه نمی کنند که گوشی پیکسل با دارا بودن نرم افزارهای پیشرفته می تواند کیفیت خیلی بهتری نسبت به گوشی دیگر ارائه کند و درواقع می توان گفت مدل پیکسل 4a بهترین کیفیت تصاویر را در میان گوشی های میان رده اقتصادی دارد. با چنین مقایسه ای قصد نداریم چنین توقعی ایجاد کنیم که در صورت حذف سنسورهای اضافه مشکلات کمبود کیفیت حل می شود؛ بلکه هدف ما این است که بگوییم کاهش تعداد دوربین ها و سرمایه گذاری روی افزایش کیفیت دوربین های اصلی و اولترا واید می تواند سیاست موثرتری در سال 2022 باشد. واضح نیست که شرکت های تولیدی گوشی های هوشمند تا چه زمانی می خواهند این روش غلط خود را ادامه دهند و بدون افزایش کیفیت دوربین های گوشی های میان رده، تنها تعداد آن ها را افزایش دهند. تنها چیزی که ثابت و مسلم است این است که هیچگاه نیاز مردم به خرید گوشی های میان رده کاهش پیدا نمی کند و مجبور هستند با بودجه محدودی که دارند، گوشی های موجود را علی رغم کمبودها و کاستی-ها خریداری کنند. ما انتظار داریم و همچنین امیدواریم که شرکت ها به این موضوع از دید دیگری نگاه کنند و با افزایش کیفیت دوربین گوشی های میان رده این امکان را به وجود بیاورند تا کسانی که نمی-توانند گوشی های برند خریداری کنند، لذت عکس برداری با کیفیت را تجربه کنند.

نکات نهایی

دوربین در صورتی دارای کیفیت عالی می شود که علاوه بر تعداد مگاپیسکل، ویژگی های دیگرش نیز عالی باشد؛ یکی از این ویژگی ها لرزش گیر اپتیکال است. این ویژگی یک سیستم سخت افزاری است که به طور عمده برای دوربین های اصلی و زوم استفاده می شود تا لرزش تصویر ناشی از لرزش دست را کاهش دهد و عکس واضح تر و شفاف تری به ثبت برسد. این قابلیت به ویژه در محیط هایی که نور کمتری دارند بیشتر به چشم می آید. این ویژگی برروی فیلم برداری نیز بسیار تاثیرگذار است. مدل دیگری از لرزش گیر نیز لرزش گیر دیجیتال است که نسبت به لرزش گیر اپتیکال امکانات کمتری را در اختیار کاربر قرار می دهد و توان کمتری نیز دارد. در ساخت بسیاری از گوشی های هوشمند نرم-افزارهایی برای دوربین طراحی می شوند که به صورت هوش مصنوعی عمل  می کنند و هرکدام از آن-ها بنا به شرکت سازنده، نام متفاوتی دارد. هوش مصنوعی این نرم افزارها با تشخیص سوژه  عکاسی توانایی این را دارند که تغییراتی برروی عکس ایجاد کنند. به عنوان مثال اگر قصد دارد از غذای خود عکس بگیرید، هوش مصنوعی این را تشخیص می دهد و رنگ ها را به طور خودکار به صورت غلیظ تر به ثبت می رساند. برخی از انواع هوش های مصنوعی نیز با تشخیص چهره افراد در کادر عکس برداری، به طور خودکار روی حالت عکاسی پرتره قرار می گیرند. امکان غیرفعال کردن این حالت در بسیاری از گوشی ها وجود دارد و می توانید هروقت که به آن نیاز داشتید، این ویژگی را فعال کنید.


نظرات کاربران