مشخصات دوربین های گوشی های هوشمند

مشخصات دوربین های گوشی های هوشمند

دنیای امروز با پیشرفت های بسیار چشم گیری همراه است و در زمینه های بسیار گوناگونی این پیشرفت ها ظاهر شده اند. دستگاه های تلفن همراه اولیه فقط قادر به برقرار تماس و ارسال پیامک بودند و به مرور این دستگاه های همراه به امکانات بسیار متنوعی از جمله دوربین نیز تجهیز شدند تا کاربران بتوانند در لحظه اقدام به ثبت تصاویر و خاطرات خود نمایند. به مرور دوربین های مورد استفاده در گوشی های تلفن همراه به ابزاری برای رقابت شرکت های تولید کننده تلفن همراه تبدیل شدند و همین امر موجب شد تا این قطعه با تحولات بسیار شگرفی همراه شود و امروزه کاربران بتوانند تصاویر بسیار زیبا و حرفه ای با استفاده از این دوربین ها به ثبت برسانند. امروزه دوربین های مورد استفاده در ساخت تلفن های همراه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در برخی از موارد تعداد پیکسل های آنها از دوربین های حرفه ای نیز پیشی می گیرد. در حال حاضر بسیاری از گوشی های هوشمند امکان ضبط ویدیو با کیفیت 4K و حداکثر سرعت 30 و یا 60 فریم درثانیه را برای کاربران فراهم کرده اند. همچنین برخی از شرکت های تولید کننده گوشی هوشمند گوی سبقت را از سایر رقبای خود ربوده اند و امکان ضبط ویدیو با کیفیت 8K را برای کاربران فراهم کرده اند. این کیفیت در واقع همچنان توسط دوربین های حرفه ای نیز به ثبت نرسیده است و گوشی های هوشمند به راحتی از آن برخوردار هستند. اخیراً برخی از شرکت های تولید کننده گوشی هوشمند امکان زوم تا 100 برابر را برای کاربران به ارمغان آورده اند که همین ویژگی می تواند چالشی برای دوربین های حرفه ای ایجاد کند. کاربران بسیاری در هنگام تهیه گوشی هوشمند یکی از مواردی که بسیار به آن اهمیت می دهند، دوربین دستگاه مورد نظر می باشد. امروزه گوشی های هوشمند بسیار متعددی وجود دارند که دوربین محور بوده و کاربران به راحتی می توانند با آنها تصاویری با کیفیت و زیبا خلق نمایند. برای بررسی دوربین های گوشی های هوشمند فاکتورهای بسیاری وجود دارند که در هنگام خرید می توان به آنها دقت نمود که در ادامه این مطلب به بررسی اجزای دوربین های مورد استفاده در گوشی های هوشمند خواهیم پرداخت.

دیافراگم یا Aperture

مشخصات دوربین های گوشی های هوشمند

اولین نکته ای که در بررسی دوربین دستگاه های هوشمند جدید لازم است توسط خریداران مورد بررسی قرار گیرد، میزان دیافراگم یا اپرچر سنسور مورد استفاده در ساخت آن دستگاه به عنوان دوربین اصلی آن است. این مقدار معمولاً با عبارتی همانند F/1.8 و یا از این قبیل اعداد به نمایش گذاشته می شود. هر چه مقدار عددی این عبارت بیشتر باشد، نور بیشتری به درون سنسور دوربین نفوذ خواهد کرد که بر اساس شرایط نوری می تواند برای ثبت تصاویر مفید و یا مضر باشد. همچنین هر چه این مقدار کاهش یابد کاربران به راحتی می توانند تصاویری با پس زمینه مات که در اصطلاح به آنها تصاویر پرتره نیز گفته می شود ثبت نمایند. این ویژگی هنگامی که دوربین در نزدیکترین فاصله از سوژه قرار بگیرد به خوبی قابل تشخیص است.

تعداد پیکسل های سنسور دوربین

از دیگر عواملی که در ثبت تصاویر با کیفیت توسط دوربین گوشی های هوشمند دارای اهمیت بسیار زیادی است، تعدا پیکسل های سنسور آن دوربین می باشد. اغلب گوشی های هوشمند که امروزه در بازار موجود هستند دارای حداقل دوربینی با کیفیت 8 مگاپیکسل می باشند. میزان کیفیت و یا اندازه سنسور دوربین ها بر اساس واحد میکرون و یا میکرومتر مورد اندازه گیری قرار می گیرد و هر چه این میزان افزایش یابد می توان دریافت که دوربین مورد نظر می تواند تصاویری با کیفیت ثبت نماید. برای مثال می توان به دوربین مورد استفاده در دستگاه Galaxy S10 شرکت سامسونگ اشاره نمود که قادر است تصاویری با پیکسل هایی در حدود 1.4 میکرومتر  به ثبت برساند. در صورتی که این میزان با افزایش همراه شود، دوربین دستگاه می تواند نور بیشتری را جذب نماید و همین امر موجب می گردد تا تصاویر ثبت شده از کیفیت بسیار بیشتری برخوردار باشند.

صفحه نمایش


مشخصات دوربین های گوشی های هوشمند

صفحات نمایش مورد استفاده در ساخت گوشی های هوشمند نیز از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. کاربران در هنگام تصویربرداری با گوشی های هوشمند به صفحه نمایش آنها نگاه می کنند و بر اساس آن چیزی که صفحه نمایش نشان می دهند نور و کادر خود را تنظیم می کنند. در صورتی که صفحه نمایش از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد و در عین حال بتوانند جزئیات بیشتری را به نمایش بگذارد، کاربر به خوبی می تواند تصویری با کیفیت و زیبا خلق نماید. پس از ثبت تصاویر به وسیله دوربین تلفن همراه کاربران قادرند تصویر ثبت شده را در صفحه نمایش گوشی هوشمند خود مشاهده نمایند و متناسب با سلیقه خود تغییراتی را بر روی آن تصویر اعمال کنند. امروزه اغلب گوشی های میان رده و مقرون به صرفه از صفحه نمایش از نوع IPS LCD با تراکم پیکسلی متنوع برخوردار هستند و گوشی های هوشمند بالارده و پرچم دار نیز که از قیمت بالاتری برخوردار هستند در ساخت آنها از صفحات نمایش از نوع OLED استفاده می شود.

لرزشگیر تصاویر


مشخصات دوربین های گوشی های هوشمند

برخی از شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند محصولات میان رده تا بالارده خود را به این فناوری تجهیز می کنند. برخورداری از این فناوری به کاربران کمک می کند تا در هنگام فیلمبرداری و یا عکاسی بتوانند تصاویری با حداقل میزان لرزش به ثبت برسانند. امروزه دستگاه های هوشمند بسیاری از این فناوری بسیار ارزنده و کاربردی برخوردار هستند و همین ویژگی به کاربران کمک می کند تا در هر شرایطی بتوانند تصاویری با کیفیت مطلوب ثبت کنند. این ویژگی که به OIS نیز معروف است از نوع اپتیکال بوده و در هر لحظه ای به کاربران کمک می کند تا بتوانند ویدیوها و عکس هایی با حداقل لرزش به ثبت برساند.

عکاسی با فرمت RAW

عکس هایی که با دوربین های عکاسی و یا دوربین دستگاه های هوشمند ثبت می شوند با فرمت های متنوعی قابل ذخیره سازی هستند. یکی از فرمت هایی که امکان ذخیره تصاویر با آن وجود دارد، فرمت RAW است. استفاده از این فرمت برای کاربران این شرایط را فراهم می کند تا بتوانند بدون توجه به الگوریتم های دوربین اقدام به ثبت تصاویر با کیفیت نمایند. کاربران در ثبت تصاویر با فرمت RAW می توانند کنترل بیشتری بر روی تصاویر ثبت شده خود داشته باشند و به راحتی قادر خواهند بود که بسیاری از فاکتورها را متناسب با سلیقه خود تغییر دهند. البته لازم به ذکر است که تصاویر ثبت شده با فرمت RAW از حجم بسیار بیشتری برخوردار هستند و این نکته می تواند درصد بیشتری از حافظه ذخیره سازی دستگاه را اشغال نمایند.

میزان زوم دوربین


مشخصات دوربین های گوشی های هوشمند

امروزه بسیاری از شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند در ساخت محصولات بالارده خود از سنسورهایی بسیار گران و با کیفیت استفاده می کنند تا کاربران بتوانند به راحتی با استفاده از گوشی هوشمند خود اقدام به عکاسی به صورت حرفه ای نمایند. این دسته از سنسورها از میزان گشودگی دریجه دیافراگم بسیار مناسبی برخوردار هستند  همین امر به آنها کمک می کند تا بتوانند تصاویری با کیفیتی بسیار مطلوب به ثبت برسانند. امروزه گوشی های هوشمند به صورتی طراحی و ساخته می شوند تا بتوانند فضای بسیار کمی را اشغال کنند و کاربران قادر باشند به راحتی آنها را در دست بگیرند. همین امر سبب شده است تا این دستگاه ها از فضای چندان مناسبی برای زوم اپتیکال برخوردار نباشند. با توجه به این موضوع بسیاری از شرکت های تولید کننده گوشی هوشمند اقدام به استفاده از سنسورهایی از نوع Wide به عنوان دوربین اصلی دستگاه های خود نموده اند و در برخی از موارد نیز به استفاده از چندین سنسور روی آورده اند. البته استفاده از زوم در اغلب دستگاه ها می تواند منجر به کاهش کیفیت تصاویر گردد و بهتر است کاربران به جای استفاده از زوم، فاصله خود را با سوژه مورد نظر تنظیم نمایند تا یتوانند تصاویری با کیفیت ثبت کنند. همچنین بسیاری از تولید کنندگان امروزه در ساخت دستگاه های خود اقدام به استفاده از چندین دوربین نموده اند که هر کدام از انها دارای گشودگی دریچه دیافراگم و همچنین فاصله کانونی متفاوتی می باشند. از دیگر سنسورهایی که در ساخت دستگاه های هوشمند مورد استفاده واقع می شوند می توان به سنسورهایی از نوع Ultrawide، Telephoto، Monochrome و یا Depth Sensor اشاره نمود. سنسورهای Ultrawide معمولاً در ثبت تصاویر فوق عریض به کاربران کمک می کنند و با استفاده از سنسورهای Telephoto می توان تصاویر پرتره با کیفیتی به ثبت رساند. همچنین با استفاده از دوربین Monochrome می توان اقدام به ثبت تصاویر با رنگ هایی تیز نمود و Depth Sensor نیز می تواند میزان عمق سوژه را کنترل نماید که با استفاده از آن تصاویر پرتره از کیفیت مطلوبی برخوردار خواهند شد.

ثبت تصاویر با قابلیت HDR


مشخصات دوربین های گوشی های هوشمند

از دیگر ویژگی های مطلوبی که در گوشی های هوشمند امروزی به چشم می خورد می تواند به ثبت تصاویر با قابلیت HDR اشاره نمود. این نوع از تصاویر دارای دامنه دینامیکی بیشتری هستند و در نتیجه از کیفیت بالاتری برخوردار می باشند. اغلب دستگاه های هوشمندی که امروزه روانه بازار شده اند از این ویژگی برخوردار هستند. این ویژگی برای تصویربرداری در طبیعت و یا در زیر نور آفتاب بسیار کاربردی خواهد بود و به کاربران کمک می کند تا تصاویری با کیفیت ثبت نمایند. همچنین دوربین دستگاه در صورتی که بر روی حالت HDR تنظیم شده باشد به صورت متوالی چندین تصویر به ثبت خواهد رساند و در نهایت اقدام به ادغام آنها خواهد نمود تا در نهایت بتواند تصویر اشباع و با کیفیت را در اختیار کاربر قرار دهد. همچنین توصیه می شود که در هنگام عکاسی از سوژه های متحرک دوربین دستگاه خود را بر روی این حالت تنظیم نکنید زیرا با ادغام تصاویر ممکن است نتیجه مطلوبی حاصل نشود.

قابلیت کنترل ISO

یکی از گزینه هایی که برای ثبت تصاویر در هوای ابری و بارانی و یا فضاهای کم نور امکان تنظیم و بهره گیری از آن وجود دارد، کنترل ISO می باشد. برخی از اماکن ممکن است از نور مناسبی برای عکاسی برخوردار نباشند و کاربران با تنظیم این ویژگی به راحتی می توانند اقدام به ثبت تصاویری با کیفیت نمایند. برای ثبت تصاویر با کیفیت بهتر است که سنسور دوربین دستگاه به نور حساس بوده و از قابلیت تنظیم ISO برخوردار باشد. در صورتی که میزان ISO افزایش یابد می تواند موجب افزایش نویز تصاویر شده و در نهایت ممکن است عکس چندان از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد. بنابراین با توجه به این نکته می توان دریافت که ISO باید با حساسیت بسیار دقیق تنظیم شود تا منجر به کاهش کیفیت تصاویر نگردد. همچنین در صورتی که کاربر سرعت شاتر را نیز کاهش دهد نور بیشتری از سنسور دوربین عبور خواهد کرد که در شرایط نور کم می تواند گزینه ای کاربردی باشد. برخی از تولید کنندگان میزان ISO را در دستگاه های خود بین 50 تا 1250 قابل تغییر قرار داده اند. البته لازم به ذکر است در صورتی که ISO از مقدار 800 افزایش پیدا کند می تواند سبب کاهش کیفیت تصاویر و افزایش نویز درون آنها شده و همین امر موجب می گردد تا جزئیات چندان با کیفیت به ثبت نرسند.

فوکوس و واکنش شاتر دوربین


مشخصات دوربین های گوشی های هوشمند

از دیگر فناوری های بسیار کاربردی و مهمی که امروزه در ساخت سنسورهای دوربین دستگاه های هوشمند استفاده شده است می توان به فوکوس اشاره نمود. انجام فوکوس در گوشی های مختلف متفاوت است و برخی از دستگاه های جدید از فوکوس خودکار برخوردار هستند و دستگاه های قدیمی تر دارای فوکوس به صورت اشاره بر روی سوژه می باشند. استفاده از این ویژگی موجب می شود تا دوربین دستگاه بر روی سوژه مورد نظر کاربر متمرکز شده و همین امر سبب می گردد تا تصویر ثبت شده از کیفیت بسیار بیشتری برخوردار باشد. همچنین کاربران با استفاده از این ویژگی می توانند بر روی سوژه های متحرک متمرکز شده و در چنین حالتی تصویری با کیفیت ثبت کنند. برخی از دوربین ها نیز دارای ویژگی تشخیص چهره و تشخیص لبخند نیز می باشند و با استفاده از این قابلیت بر روی چهره سوژه ها فوکوس می کنند.

قابلیت ضبط ویدیو

اغلب گوشی های هوشمند امروزی از دوربین هایی برخوردار هستند که کاربران با استفاده از آنها می توانند اقدام به ضبط ویدیوهایی با کیفیت 4K نمایند. البته میزان سرعت ضبط تصاویر در دستگاه های مختلف متفاوت است و معمولاً دستگاه های بالارده و پرچم دار از حداکثر سرعت ضبط ویدیو در حدود 60 فریم درثانیه برخوردار هستند. همچنین این سرعت در دستگاه های میان رده و مقرون به صرفه حداقل 30 فریم درثانیه می باشد. لازم به ذکر است که دستگاه های پایین رده از کیفیت Full HD و یا HD برخوردار هستند. همچنین ضبط ویدیوهایی با کیفیت 4K فضای بسیاری از حافظه داخلی دستگاه اشغال خواهد نمود و بهتر است دستگاه از حافظه ذخیره سازی با ظرفیت بالایی برخوردار باشد. دوربین برخی از دستگاه ها نیز امکان ضبط ویدیوهای اسلوموشن و تایم لپس را برای نیز برای کاربران فراهم می کنند. دستگاه های بالارده می توانند تصاویر اسلوموشن را با حداکثر سرعت 960 فریم درثانیه ضبط کنند.

فلش

مشخصات دوربین های گوشی های هوشمند

بسیاری از شرکت های تولید کننده دستگاه های هوشمند امروزه دستگاه های خود را به فلش تجهیز می کنند تا کاربران بتوانند به راحتی در شرایط نوری نامناسب تصاویری با کیفیت به ثبت برسانند. البته در هنگام استفاده از فلش بهتر است تا دستگاه در فاصله مناسبی از سوژه قرار داشته باشد تا موجب افت کیفیت تصاویر نگردد. البته در اغلب موارد کاربران ترجیح می دهند تا از فلش استفاده نکنند، زیرا فلش ها تضمین کننده مناسبی برای ثبت تصاویر با کیفیت نیستند. شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند برخی از دستگاه های خود را به فلش دوگانه و یا حتی چندگانه تجهیز می کنند تا با ترکیب نور بتوانند به ثبت تصاویر بهتر و با کیفیت تر به کاربران کمک کنند.


نظرات کاربران