;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

معرفی انواع قهوه

1399/3/6 - 6:41 بعد از ظهر

اغلب افراد ممکن است برای دوری از بسیاری از هیاهوها و شلوغی ها به کافه ای دنج پناه برده و زمانی را خلوت و استراحت صرف کنند. در این میان نوشیدن قهوه گرم می تواند موجب تصلی خاطر گردد اما با مشاهده منو و برخورد با لیستی بلند از نام قهوه ها احتمالاً دچار سردرگمی خواهید شد. البته قهوه نیز مانند بسیاری دیگر از نوشیدنیهای گرم دارای تنوع می باشد و شناخت انواع آنها می تواند شرایط را برای انتخاب قهوه مناسب فراهم آورد. همچنین افرادی که از حوصله بیشتری برخوردار هستند نیز در منزل خود اقدام به تهیه این نوشیدنی گرم می کنند. قهوه ها از تفاوت های بسیاری برخوردار هستند که از عمده تفاوت آنها می توان به نحوه آسیاب نمودن دانه های آن اشاره نمود. از عوامل تأثیرگذار بر روی طعم و میزان قدرت کافئین قهوه می توان به اندازه دانه های آسیاب شده آن اشاره نمود. برخی از قهوه ها مانند قهوه ترک و قهوه اسپرسو از قدرت بیشتری برخوردار هستند و لازم است تا حد پودر شدن آسیاب گردند. همچنین برخی از قهوه ها مانند قهوه فرانسوی و قهوه سرد به زمانی بیشتر برای جا افتادن نیاز دارند و لازم است دانه های آنها نیز مقداری بزرگتر آسیاب گردد.همچنین می توانید برای آگاهی از قیمت قهوه به صفحه لیست قیمت سایت ایمالز مراجعه فرمایید.

نحوه تولید قهوه

دانه قهوه از کشت بذر گیاه قهوه و منبع قهوه به عمل می آید. دانه قهوه دارای هسته ای به رنگ های قرمز و یا بفنش می باشد که به طور معمول به آن گیلاس قهوه نیز اتلاق می گردد. دانه های قهوه معمولاً از دو هسته تشکیل شده اند که در کنار یکدیگر قرار دارند و البته قسمت کوچکی از این هسته ها که گیلاس قهوه نیز معروف هستند دارای یک دانه واحد می باشند که به این قهوه ها نیز پی بری نیز گفته می شود. برخی از کارشناسان قهوه بر این باورند که پی بری در مقایسه با قهوه معمولی مقداری طعم تندتری را دارا می باشد. معمولاً دانه های قهوه همانند دانه های سفید برنج می باشند و نحوه تشکیل آنها از درون اتفاق می افتد. از رایج ترین گیاهان قهوه می توان به عربیکا و همچنین روباستا اشاره نمود زیرا در حدود 60% از قهوه های موجود در جهان دارای ریشه عربیکایی بوده و در حدود 40% از آنها نیز از ریشه روباستایی برخوردار هستند. محبوبیت این نوشیدنی گرم و دانه های آن در سراسر دنیا موجب شده است تا به یکی از محصولات کشاورزی و صادراتی بسیار مهم تبدیل گردد و همین امر سبب گردیده است تا درآمدی در حدود بیش از 50% از درآمد سالیانه برخی از کشورهای توسعه یافته را به خود اختصاص دهد.  

آشنایی با انواع قهوه


قهوه ها از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند که همین امر سبب شده است تا برخی از افرادی که به صورت حرفه ای از این نوشیدنی گرم استفاده می کنند در برخی از موارد قادر به تشخیص تفاوت های آنها نباشند. طعم و عطر قهوه موجب شده است تا این نوشیدنی گرم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار باشد و در هنگام ورود به کافه اولین سفارش افراد این نوشیدنی گرم باشد. مواجه افراد با لیست بلندی از نام قهوه ها در منوی کافه ها می تواند آنها را در سفارش قهوه مناسب خود سردرگم سازد. به جهت داشتن سفارشی مناسب بهتر است تا با تفاوت میان قهوه ها آشنا شوید. از انواع قهوه ها می توان به اسپرسو، آمریکانو، ماکیاتو، کاپوچینو و ... اشاره نمود که البته ممکن است در ظاهر تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته باشند. امروزه در دنیا دانه های قهوه بسیار متنوعی وجود دارند که از معروف ترین و رایج ترین آنها در میان مردم می توان به قهوه عربیکا و روبیستا اشاره نمود. البته لازم به ذکر است که این دو دانه قهوه از تفاوت های بسیاری برخوردار هستند. همچنین امکان تهیه قهوه به صورت ترکیبی از این دو دانه قهوه نیز وجود دارد که انتخاب آن به ذائقه افراد بستگی دارد. برای شناخت بهتر قهوه ها ابتدا لازم است تا با تفاوت میان آنها آشنا شوید که در ادامه به معرفی این دو دانه معروف و پرمصرف خواهیم پرداخت.

قهوه روبوستا - Robusta

گیاه این قهوه در هنگام رشد به ارتفاعی در حدود 6 متر خواهد رسید و از مقاومت بسیار خوبی نیز برخوردار است. این گیاه لازم است تا در کنار دریا و همچنین در ارتفاعات پایین کشت شود. دانه های روبوستا دایره ای شکل بوده و از کافئین بسیار زیادی برخوردار هستند. آنتی اکسیدان موجود در این قهوه در حدود 7% تا 10% می باشد و همین امر سبب شده است تا این میزان آنتی اکسیدان دارای فواید بسیار مفیدی برای سیستم عصبی افراد باشد. آنتی اکسیدان موجود در این قهوه در کاهش التهابات عصبی بسیار مؤثر است و همچنین در درمان یبوست نیز کاربرد دارد. این قهوه در مقایسه با قهوه عربیکا از طعمی تلخ و همچنین کافئین بسیار بیشتری برخوردار است که همین امر موجب شده است تا از محبوبیت آن کاسته شده و کمتر مورد مصرف قرار گیرد و به طبع آن از قیمت نسبتاً پایین تری نیز برخوردار باشد. از این قهوه بیشتر به منظور تهیه اسپرسو استفاده می شود و از جمله کشورهایی که این قهوه را کشت می کنند می توان به ویتنام، برزیل، اندونزی و هند اشاره نمود و به همین دلیل به این قهوه روبوستای ویتنامی، روبوستای برزیلی، روبوستای اندونزی و همچنین روبوستای هندی نیز گفته می شود. البته برخی از کشورها نیز همانند اتیوپی، سوماترا، نیکاراگوئه، ترکیه، کلمبیا، مکزیک، ترکیه، پرو و هندوراس نیز این قهوه را در بازار خود به فروش می رسانند.


قهوه عربیکا- Arabica

این قهوه در گذشته به قهوه عربی معروف بوده است. این قهوه در گذشته در کشورهایی مانند یمن، اتیوپی (جنوب غربی) و همچنین سودان (جنوب شرقی) کشت می شد. دانه های قهوه عربیکا از طرفداران بسیار زیادی برخوردار هستند و همین امر موجب شده است تا دانه های عربیکا در دنیا بیشتر کشت شوند. گیاه عربیکا در هنگام رشد به ارتفاعی در حدود 4.5 متر خواهد رسید که البته در مقایسه با قهوه روبوستا آسیب پذیرتر بوده و از مقاومت بسیار کمتری نیز برخوردار است. همچنین دانه قهوه عربیکا در مناطق مرتفع قابل کشت است. دانه های ایم قهوه شبیه به حرف S هستند و نسبتاً کشیده می باشند. محبوبیت این قهوه در جهان سبب شده است تا در حدود 75% از تولید جهانی قهوه را به خود اختصاص دهد. لازم به ذکر بزرگترین تولیدکننده این نوع قهوه کشور برزیل می باشد. کافئین موجود در این قهوه در حدود 1.5% است و در مقایسه با قهوه روبوستا از کافئین بسیار کمتری برخوردار می باشد و چرب بودن دانه های آن سبب شده است تا از طعمی دلنشین برخوردار باشد. این ویژگی ها موجب شده اند تا این قهوه در دنیا از محبوبیت و میزان مصرف بسیار بیشتری برخوردار باشد. همچنین آنتی اکسیدان موجود در این قهوه در مقایسه با قهوه روبوستا کمتر بوده و در بازه 5.5% تا 8% متغیر می باشد اما از قیمتی بیشتر از قهوه روبوستا برخوردار است. زحمات بسیار زیاد و پرورش سخت دانه های این قهوه سبب شده است تا در مقایسه با قهوه روبوستا از قیمت بیشتری برخوردار باشد اما با این وجود از محبوبیت بسیار بالایی در میان مردم برخوردار است. این قهوه در مقایسه با سایر قهوه ها از طعمی شیرین و بسیار دلنشین برخوردار است و همین موضوع موجب شده است تا از محبوبیت بسیار خوبی در میان مردم برخوردار باشد. عطر و طعم خوب این قهوه می تواند خوابی راحت و آرام را برای افراد به ارمغان آورد. از جمله کشورهایی که اقدام به کشت این قهوه می کنند می توان به کشورهایی نظیر برزیل، کنیا، کلمبیا، اتیوپی، گواتمالا، سوماترا و برخی کشورهای دیگر نیز اشاره نمود. همچنین لازم به ذکر است که این قهوه در دنیا به نام قهوه عربیکای برزیلی نیز شناخته می شود.

تقاوت قهوه عربیکا و قهوه روبوستااز متداول ترین دانه های قهوه که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند می توان به قهوه روبوستا و قهوه عربیکا اشاره نمود. قهوه هایی که از این دو نوع دانه حاصل می شوند دارای تفاوت های بسیاری می باشند. قهوه هایی که از دانه های عربیکا حاصل می شوند از طعمی شیرین و دلنشین برخوردار هستند و همچنین مقداری اسیدی نیز می باشند. قهوه های روبوستا نیز از قدرت بسیار بیشتری برخوردار هستند و طعمی تلخ دارند و کافئین موجود در آنها در مقایسه با قهوه عربیکا چیزی در حدود دو برابر می باشد. لازم به ذکر است که دانه های قهوه روبوستا از کفی غلیظ برخوردار هستند و همین امر سبب شده است که در تهیه اسپرسو بسیار مورد استفاده قرار گیرند. گیاه روبوستا در مقاسه با گیاه عربیکا از پرورش آسان تری برخوردار است و همچنین در برابر آفات نیز از خود مقاومت بیشتری نشان می دهد و امکان رشد آن در شرایط متنوع نیز فراهم است. گیاه روبوستا همچنین بیشتر محصول می دهد و اغلب اوقات در نیم کره شرقی و در کشورهایی مانند آفریقا و اندونزی رشد می کند. گیاه عربیکا نیز با سرعت بیشتری محصول می دهد و امکان رشد آن در مناطقی مانند آفریقا و بخصوص کشورهای آمریکای لاتین فراهم است. البته لازم به ذکر است که برخی از کشورها اقدام به کشت هر دو گیاه می نمایند.

قهوه سبز- Green Coffee

دانه های خام قهوه که بو داده نشده اند و یا عمل رست بر روی آنها انجام نشده است را قهوه سبز می گویند. تمامی دانه های قهوه جهت آماده سازی لازم است تا تفت داده شوند. البته برخی افراد قهوه را به صورت سبز یا خام استفاده می کنند و آن را قبل از مصرف تفت نمی دهند زیرا این افراد بر این باورند که آنتی اکسیدان کلروژنیک اسید موجود در قهوه سبز می تواند برای رژیم لاغری بسیار مفید باشد. این نکته سبب شده است تا بسیاری از افرادی که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستند قهوه را به صورت خام یا سبز استفاده نمایند. البته لازم به ذکر است که تفت ندادن دانه های قهوه موجب می شود تا در مقایسه با قهوه روبوستا نیز از تلخی بیشتری برخوردار باشند.

قهوه ترک- Turkish Coffee

از محبوبترین قهوه ها می توان به قهوه ترک اشاره نمود. این قهوه بیشتر در کشور ترکیه و همچنین کشورهای خاورمیانه واروپای شرقی مورد مصرف قرار می گیرد. البته لازم به ذکر است که قهوه ترک روشی جهت آماده کردن دانه های آسیاب شده قهوه می باشد. از عمده تفاوت های میان تهیه قهوه ترک با سایر قهوه ها می توان به فیلتر نکردن آن اشاره نمود. جهت تهیه قهوه ترک لازم است دانه های قهوه را بدون عبور دادن از فیلتر، درون فنجان ریخت. پس از نوشیدن قهوه ترک ممکن است مقداری از پودر قهوه در کف استکان باقی بماند که جهت گرفتن فال قهوه از آن استفاده می شود.


انواع قهوه بر پایه اسپرسو

اغلب قهوه هایی که امروزه در کافه ها ارائه می شوند بر پایه اسپرسو تهیه شده اند. امکان تهیه قهوه اسپرسو با استفاده از دستگاه های مخصوص وجود دارد که اغلب به آنها ترکیباتی مانند شیر بخار داده شده، کف شیر و همچنین شکلات اضافه می گردد. با توجه به این نکته می توان دریافت که تفاوت اغلب این قهوه ها در ترکیباتی  است که در هنگام تهیه به اسپرسو اضافه می شود که در ادامه به معرفی قهوه هایی که بر پایه اسپرسو تهیه می شوند اشاره خواهیم کرد.   

قهوه اسپرسو - Espresso

یکی از معروف ترین قهوه هایی که امروزه در بسیاری از کافه ها ارائه می شود، قهوه اسپرسو است. جهت تهیه قهوه اسپرسو لازم است تا آب جوش با فشار زیاد از میان دانه های قهوه عبور کرده و درون فنجان سرازیر گردد. تهیه قهوه اسپرسو به صورت تئوری ممکن است کار چندان سختی نباشد اما در عمل به مهارت بسیار بالایی از جانب باریستا و یا تهیه کننده قهوه نیاز دارد و می توان گفت هر کسی قادر به تهیه اسپرسو نمی باشد. اسپرسو خالص ترین نوع قهوه است و اغلب افراد قهوه خور نیز از این قهوه استفاده می کنند. همچنین لازم به ذکر است که این قهوه از طعمی تلخ برخوردار است و همین امر موجب گشته است تا از طرفداران زیادی برخوردار نباشد و افراد خاصی تمایل به نوشیدن این قهوه داشته باشند.

دابل اسپرسو - Double Espresso

این قهوه نیز همانگونه که از نامش می توان دریافت همان قهوه اسپرسو است با این تفاوت که در هنگام تهیه آن از دو شات اسپرسو استفاده شده است. این بدان معناست که از دو شات اسپرسو در یک فنجان استفاده شده است.


قهوه امریکانو- Americano Coffee

برای تهیه قهوه امریکانو لازم است تا به قهوه اسپرسو مقداری آب داغ اضافه شود. بیان شده است که به دلیل صرفه جویی در مصرف قهوه، تهیه این نوع قهوه برای اولین مرتبه توسط سربازان آمریکایی و در خلال جریان جنگ جهانی دوم ابداع گشته است. پس از پایان جنگ جهانی نیز بسیاری از باریستاها در کشور آمریکا این نوع طرز تهیه قهوه را ادامه دادند و همین امر سبب شد تا در دنیا به این نام شهرت یابد.

کافه لاته - Café Latte

این نوع قهوه که با نام Café AU Lait نیز شناخته می شود از قهوه های محبوب به شمار می آید که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. با ترجمه این لغت می توان دریافت که Cafe به معنای قهوه و Latte نیز به معنای شیر است که خود می تواند طرز تهیه این قهوه را آشکار سازد. این قهوه به صورت ترکیبی از شیر بخار داده شده به همراه یک شات قهوه قابل تهیه است. این قهوه از کف زیادی برخوردار است و به دلیل طعم شیرینی که دارد از محبوبیت بسیار زیادی نیز برخوردار است.

کاپوچینو - Cappuccino

کاپ.چینو نیز یکی از قهوه هایی است که از محبوبیت بسیار بالایی در جهان برخوردار است. این قهوه به ترتیب دارای سه لایه شات اسپرسو، شیر بخار داده شده و شیر کف دار می باشد. در هنگام تهیه کاپوچینو ابتدا یک لایه از شات اسپرسو قرار داده می شود و پس از آن لایه ای از شیر بخاد داده شده اضافه می گردد و در آخر لایه ای از شیر کف دار به آن افروده می گردد. بسیاری از باریستاها که از خلاقیت و مهارت بالایی برخوردار هستند لایه آخر را با استفاده از پودر کاکائو تزئین می کنند و طرح های زیبایی را بر روی قهوه به نمایش می گذارند. ایتالیایی ها اغلب اسپرسو را به صورت سنتی و به همراه صبحانه مصرف می کنند. این قهوه از طعم بسیار دلنشینی برخوردار است و همین امر سبب شده است تا بسیاری از افراد که به قهوه علاقه چندانی ندارند نیز جذب آن شوند.

قهوه ماکیاتو - Macchiato

قهوه ماکیاتو نیز با کاپوچینو دارای شباهت هایی می باشد اما لازم به ذکر است که نحوه تهیه آن با کاپوچینو مقداری متفاوت می باشد. به منظور تهیه قهوه ماکیتو لازم است تا یک شات از قهوه اسپرسو درون فنجان ریخته شود و سپس شیر کف دار به صورت مستقیم به آن ضافه گردد.

فلت وایت - Flat White

این قهوه عمدتاً در مناطقی مانند استرالیا و نیوزلند مورد استفاده قرار می گیرد و از شباهت هایی با کاپوچینو نیز برخوردار است. البته ریخته نشدن کف شیر و شکلات درون این قهوه می تواند عمده تفاوت این دو قهوه با یکدیگر باشد. به منظور تهیه این قهوه نیز لازم است تا یک فنجان اسپرسو درون فنجان ریخته شود و سپس شیر بخار داده شده و بدون کف را به آن اضافه کرد. لازم به ذکر است که این نوع قهوه از محبوبیت بالایی در میان سالمندان و همچنین والدینی که لازم است تا شب ها به بچه داری بپردازند، برخوردار است. این قهوه طعمی نزدیک به کاپوچینو و اسپرسو را داراست.

موکا یا موکاچینو - Mochaccino

این قهوه نیز تا حدودی همان کافه لاته است که به قهوه موکا نیز شناخته می شود. طرز تهیه این قهوه شبیه به کافه لاته است که به آن پودر شکلات و یا شربت افزوده می شود و در برخی مواقع نیز روی آن مقداری خامه نیز قرار می گیرد. این قهوه برای افرادی که برای قصد دارند برای مرتبه اول شروع به خوردن قهوه نمایند بسیار مناسب است. این قهوه به دلیل استفاده از شکلات و خامه در تهیه آن طعمی میان هات چاکلت و کافه لاته را به ارمغان می آورد و همچنین در مقایسه با اسپرسو از تلخی بسیار کمتری برخوردار است.

آفوگاتو - Affogato

ممکن است با مراجعه به کافه و تماشای منو با این نام مواجه شوید. لازم به ذکر است که آفوگاتو قهوه نمی باشد و در واقع با ریختن آن بر روی دسری مانند بستنی سرو می شود. همچنین آفوگاتو از تلخی اسپرسو برخوردار است که البته اضافه شدن آن به دسری مانند بستنی می تواند طعمی بسیار خوب را به ارمغان آورد.

قهوه سرد

برای تهیه این قهوه لازم است تا دانه های قهوه را به مدت 12 تا 24 ساعت درون آب با دمای اتاق قرار داد. البته مدت زمان قرار دادن دانه های قهوه درون آب به قدرت مورد نیاز افراد بستگی دارد. از نکات مثبت این قهوه می توان به امکان رقیق کردن آن با ترکیباتی مانند آب و یا خامه اشاره نمود. جهت تهیه قهوه سرد لازم است تا پس خیساندن، دوباره با آب و یخ ترکیب شود. همچنین افرادی که تمایل دارند قهوه را شیرین بنوشند می توانند از هر ترکیب شیرین کننده ای استفاده نمایند.

قهوه Black Eye و قهوه Red Eye

این دو قهوه نیز از قوی ترین نوع قهوه ها به شمار می آیند. جهت تهیه قهوه Red Eye لازم است تا یک شات اسپرسو به فنجانی که درون آن قهوه Black Eye موجود است ریخته شود. همچنین امکان سرو این قهوه به صورت گرم و یا سرد وجود دارد. لازم به ذکر است که برای تهیه قوه قوی تر از Red Eye نیز می توان دو شات اسپرسو به فنجان حاوی قهوه Black Eye اضافه نمود. استفاده از این قهوه برای مواقعی که افراد احساس خستگی شدیدی دارند اما لازم است تا هوشیار بمانند بسیار مؤثر است.