تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

 به کار گیری تقویت کننده آنتن از پریدن آنتن تلفن همراه شما جلوگیری کرده و باعث تقویت سرعت اینترنت می شود. با نگارش این مقاله سعی داریم تقویت کننده ها را به شما معرفی کرده و روش کارکرد آن ها را توضیح دهیم. تقویت کننده آنتن که اصطلاحا آمپلی فایر یا تکرارگر نیز خوانده می شود، از سه قسمت اصلی ساخته می شود: آنتن داخلی، تکرارگر و آنتن خارجی. کار این مجموعه بی سیم تقویت سیگنال های دریافت شده می باشد. در سالیان اخیر آمپلی فایر ها در بازار قطعات الکترونیکی بسیار طرفدار پیدا کردند؛زیرا این قطعه کاربرد فراوانی در روستاها، شهرها،جاده ها و حتی دریاها دارند. در ادامه مطلب توضیح می دهیم که  آمپلی فایر چیست و نحوه کار آنها را مورد بررسی قرار می دهیم. سپس انواع تقویت کننده ها را بررسی کرده و در پایان مطلب لیست محبوب ترین انواع آمپلی فایر های عرضه شده به بازار را به شما ارائه دهیم.

دستگاه تقویت کننده آنتن

از سوی کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) و مدارمجتمع(IC) تقویت کننده آنتن به عنوان یک قطعه الکترونیکی مورد تایید قرار گرفته است. ریپیتر یا تکرارگر سایر نام های مورد استفاده برای تقویت کننده آنتن هستند، این قطعه قادر است سیگنال های سلولی موجود را تبدیل به سیگنال های قرتمند تر نماید؛ سیگنال‌هایی مانند 2G، سیگنال 3G و 4G LTE. اخیرا تکنولوژی 5G برای نسل جدید هم وجود دارد. از قابلیت های تقویت کننده آنتن می توان به جفت شدن با همه ی دستگاه های دارای اینترنت اشاره کرد؛ مانند تبلت ها، نوت بوک ها، گوشی های تلفن همراه، هات اسپات ها و دیگر وسایل. چنانچه محل زندگی یا کار شما در کنار یکی از برج های اینترنت تلفن همراه قرار داشته و خارج از محیط ساختمان آنتن کیفیت خوبی دارد، ولی داخل ساختمان سیگنال ضعیف است به طور حتم به یک تقویت ککنده آنتن احتیاج است تا به بهبود قدرت سیگنال کمک کند. وظیفه بدیهی یک آمپلی فایر دریافت سیگنال تلفن همراه یا اینترنت پیرامون فرد و تقویت آن می باشد. پس از تقویت سیگنال مجددا در پیرامون شما و تلفن همراهتان وجود خواهد داشت ولی این بار دیگر نه مانعی بر سر راهش وجود دارد و نه ضعیف است.

مزیت تقویت کننده موبایل چیست؟


تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل
تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

آغاز کار تقویت کننده های تلفن همراه متفاوت است و بعضی با میزان 55 دسی بل، بعضی 65 و75 دسی بل کار می کنند، هرچه این میزان بیشتر باشد، تقویت کننده با میزان سیگنال اولیه کتری فعالیت خودرا شروع می کند که برای سیستم های تقویت کننده تلفن همراه قابلیت مثبت محسوب می شود. آمپلی فایر های تلفن همراه به طور معمول از آداپتور های 5 ولت یا 12 می باشند که میزان قدرت خروجی آن بین 2 تا 5 آمپر تغییر می کند.

انواع تقویت کننده های آنتن موبایل

انواع تقویت کننده های تلفن همراه را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

تقویت کننده آنتن دستی (آنالوگ)

 درحال حاضر اغلب تقویت کننده های آنتن دستی می باشند. این آمپلی فایر ها قابلیت تقویت همه ی فرکانس های حامل تلفن همراه را دارند. تقویت کننده های پهنای باند به طور معمول همراه با یک کیت خارجی و یک کابل عرضه می شوند و باید در خارج از خانه نصب شوند.معمولا به آمپلی فایر های آنالوگ، ریپیتور های دو جهتی یا به شکل خلاصه BDA می گویند. ریپیتر های BDA چه برای تلفن های سلولی مثل گوشی های هوشمند و چه برای رادیو های دو طرفه کاربرد دارند.

تقویت کننده آنتن هوشمند

آمپلی فایر های هوشمند یکسری تقویت کننده بی سیم می باشند که در ساختار آن ها تعداد زیادی پردازنده های باند پایه قوی دیجیتال به کار رفته است و نیاز به پخش دوباره سیگنال ندارند. آمپلی فایر های هوشمند به طور معمول بیش از 100 دسی بل قدرت دارند در صورتی که نمونه آنالوگ آن ها فقط بین 63 تا 70 دسی بل قوی هستند. به طور معمول بوستر های هوشمند قیمت بالاتری از آنالوگ دارند ولی قوی تر و خصوصیات بهتری دارند.

تقویت کننده آنتن چگونه کار می‌کند؟

اساس کار یک آمپلی فایر در یافت سیگنال ضعیف، تقویت آن و ارسال سیگنال قدرتمند می باشد. حالا سایر قسمت های تشکیل دهنده یک آپلی فایر را بررسی می کنیم.

آنتن خارجی

 

تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

 

تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

به طور معمول آنتن خارجی را روی پشت بام خانه نصب می کنند و وظیفه دریافت سیگنال های ضعیف 3G و 4G LTE را بر عهده دارد. دو نوع آنتن خارجی وجود دارد:نوع اول آنتن با زاویه 360 درجه است که از همه جهت ها قادر به دریافت سیگنال است و برای افرادی که از چندین حامل مخابراتی استفاده می کنند مناسب می باشد. نوع دوم آنتن با زاویه 45 درجه است که مسیر های بزرگتری در مقایسه با آنتن 160 درجه را پوشش می دهد و برای مکان هایی که سیگنال بسیار ضعیف می باشد و افراد فقط از یک حامل بهره می برند مناسب است.

آمپلی فایر

سیگنال دریافتی توسط آنتن خارجی به درون تکرارگر وارد شده و در آن جا تقویت می گردد. میزان قدرت یک تقویت کننده آنتن را با دسی بل اندازه گیری می کنند. یک تقویت کننده مناسب و خوب باید حداقل برابر 60+ دسی بل قدرتمند باشد. قدرتمند ترین مدل این تقویت کننده های آنتن هم قدرتی بیش از 70 دسی بل دارند. برای وسایل متحرک مانند خودرو تقویت کننده باید مقدار بیش از 25 دسی بل قدرت داشته  و مناسب ترین آمپلی فایر برای این منظور تا 50+ دسی بل می باشد.

آنتن داخلی

سیگنال پس از تقویت به آنتن داخلی وارد می گردد .وظیفه آنتن داخلی پخش سیگنال در فضای داخل ساختمان می باشد. به طور معمول دو نوع آنتن داخلی وجود دارد :

آنتن پنل: آنتن پنل به طور معمول بر روی دیوار نصب می کنند و سیگنال قدرتمند را در پیرامون خود منتشر می نماید.

آنتن گنبدی: در سقف اتاق این مدل را نصب می کنند و قادر است سیگنال تقویت شده را به شکل مساوی در تمامی جهت ها منتشر کند.

قیمت تقویت کننده موبایل

قیمت گذاری باند های موبایل را بر اساس توانایی پوشش تعداد باند ها انجام می دهند و توان خروجی آن ها و وسعت منطقه ای که می توانند پوشش دهند دو فاکتور موثر دیگر در قیمت آن ها محسوب می شود.یکی دیگر از تفاوت هایی که تقویت کننده های تلفن همراه دارند، میزان سیگنال ورودی به این دستگاه برای راه اندازی است. در هر سیستم میزان سیگنال ورودی برای راه اندازی ابتدایی با هم تفاوت دارد و به دلیل این که دستگاه آمپلی فایر تلفن همراه در مکان هایی که دارای قدرت کم آنتن دهی در محیط بیرون هم هستند به کار گرفته می شوند، بنابراین مقدار سیگنال اولیه ای که دستگاه را راه اندازی می کند بسیار اهمیت دارد.

 

 

 

تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

سازنده تقویت کننده موبایل

کمپانی های تولید آمپلی فایر تلفن همراه در کشور چین مستقر می باشند و انجام تولید و مونتاژ  برد و مدار ها انجام می شود. روش هایی که به منظور تولید مدار تقویت آنتن در فضای مجازی بازنشر می گردند ، اغلب موثر واقع نمی شوند و در خوشبینانه ترین حالت می تواند به افزایش جذب سیگنال در مودم های اینترنت کمک کنند.

گین دستگاه

به بیان ساده به مقدار تقویت سیگنال خروجی در مقایسه با سیگنال ورودی گین دستگاه گفته می شود.در واقع در فرم عادی بدون در نظر گرفتن قدرت آپلی فایر سیگنال خروجی مجموع سیگنال ورودی به علاوه گین دستگاه گفته می شود که به طور معمول عددی در حدود 95db  تا  105db  می باشد. قطعا در این معادله میزان خروجی دستگاه بیش از آمپلی فایر تلفن همراه نخواهد بود.

توان دستگاه

قدرت آمپلی فایر در 2 مسیر Downlink و  Uplink با هم تفاوت دارد  و به طور معمول قدرت اسمی آمپلی فایر تلفن همراه بر اساس قدرت Downlink  خوانده می شود ،قدرت آمپلی فایر بر مبنای گین مفید دستگاه محاسبه می شود که این گین می گوید خروجی دستگاه در توان های مثبت تا چه اندازه می تواند افزایش یابد یا به بیان دیگر قدرت تقویت کننده در فرم حداکثر چند dbm خواهد شد که عدد بدست آمده به شکل معدل و براساس واحد وات ارائه می شود.

بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

در این بخش مقاله بهترین آمپلی فایر های تلفن همراه را به شما معرفی می کنیم.

تقویت کننده آنتن مدل Cel-Fi GO X

 

تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

 

تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

این آمپلی فایر با قدرت 100 دسی بل بهترین عملکرد را در مناطقی که بسیار سیگنال ضعیف است، ارائه می کند. چنانچه سیگنال محیط پیرامون بسیار ضعیف باشد، موقع خریداری آمپلی فایر فقط به قدرت بوستر به دسی بل دقت کنید. قدرت بوستر اعلام می کند که سیگنال تا چه مقدار تقویت می شود. بوسترGO X  محصول شرکت  Cel-Fi بوده و فقط قادر به پشتیبانی از یک حامل مخابراتی می باشد. ولی به شما امکان تغییر حامل با نرم افزار تلفن همراه یا آیفون شما داده شده است. برای راه اندازی آنتن GO X حداقل به یک خط سیگنال احتیاج است. بوستر ذکر شده توانایی پشتیبانی از سیگنال Verizon 2G CDMA را ندارد. همین طور باید گفت که سیگنال بیرون از محیط خانه باید از نوع 4G LTE باشد، یعنی موبایل هایی که پس از سال 2014 به بازار عرضه شده اند.

تقویت کننده آنتن Hi Boost Home 15K

این آمپلی فایر برای مواقعی که سیگنال بیرون قدرتمند است بهترین کارکرد را دارد. این محصول کیت کاملی است که از همه ی حامل های سیگنال پشتیبانی می کند و عملکرد آن با آمپلی فایر های گران قیمت مقایسه می شود. چنانچه سیگنال اطاف خانه قوی است، ضرورتی ندارد تکرارگر گران قیمت خریداری کنید. در این مواقع یک آمپلی فایر از نوع باند پهن نیاز شما را پوشش می دهد. یکی از این دسته امپلی فایر مدل15k تولید شرکت  HiBoost که در بین مشتریان محبوبیت فراوانی را کسب کرده است.کی 15 توان خروجی برابر با دوازده دسی بل داشته و یک نمایشگرLCD برای نمایش قدرت سیگنال بهره می برد.

تقویت کننده آنتن مدل SureCall Fusion4Home

این تقویت کننده برای کسانی که می خواهند محصولی با کیفیت و در عین حال با قیمت پایین در اختیار داشته باشند انتخاب خوبی خواهد بود. در در منزل یا آپارتمان کوچکی زندگی می کنید که سیگنال خارج از خانه دو خط یا بیشتر است بوستر مدل Fusion4Home در این خصوص کمک می کند تا اینترنت بهتری در اختیارتان باشد. این بوستر نصب چندان پیچیده ای هم ندارد. اعلام شده که این مدل از آمپلی فایر می تواند محیط تا 500 متر مربع را پاسخگو باشد اما به شرطی که حداقل 2خط سیگنال داشته باشید.


تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایلتقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

تقویت کننده آنتن مدل Wilson Pro 70 Plus

یکی از بهترین تقویت کننده های تلفن همراه با کارکردی بی نظیر و طراحی و ساخت فوق العاده مدل Wilson Pro 70 Plus است. کیت Pro 70 plus ساخته شده توسط Wilson از محبوب ترین تقویت کننده های موجود در بازار است و برخلاف قیمت زیاد مشتریان فراوانی دارد؛ زیرا عملکردی بی نظیر دارد. این مدل بالتریت قدرت آمپلی فایر های نوع باند پهن بوده میزان قدرتش 70 دسی بل است. برای محیط هایی که سیگنال قدرتمند بیش از 2 خط دارد قابل استفاده است. خرید این بوستر برای ساختمان های بزرگ و شرکت ها انتخاب خوبی محسوب می شود زیرا تا 10000 متر مربع را تحت پوشش خواهد داشت.

تقویت کننده آنتن مدل SureCall Fusion5x 2.0

این آمپلی فایر در مقایسه با Pro 70 plus عملکرد بهتری دارد . نمایشگر LCD ندارد و دارای آنتنی بی نظیر است.برای خانه های بزرگ و اداره های نسبتا بزرگ خرید آنتن SureCall Fusion5x 2.0 انتخاب بسیار خوبی محسوب می شود. یا در نظر گرفتن قیمتش عملکردی بسیار خوبی ارائه می دهد. توان و خروجی خیلی بهتر از مدل پلاس 70 شرکت ویلسون دارد و از 4 آنتن گنبدی شکل بهره می برد. این آنتن ها سبب می شوند مناطق بیشتری را تحت پوشش قرار دهد. ولی یکی از بزرگترین مشکلات این بوستر این است که امکان کنترل دستس قدرت دستگاه روی هر باند وجود ندارد و عیب بعدی آمپلی فایر عدم وجود یک صفحه نمایش برای آگاهی مشتری از عملکرد دستگاه است.

تقویت کننده آنتن SureCall Force5 2.0


تقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایلتقویت کننده آنتن چیست؟ معرفی بهترین تقویت کننده های آنتن موبایل

تقویت کننده مدل SureCall Force5 2.0 برای استفاده در ساختمان های خیلی بزرگ و پاساژ های تجاری مناسب است. تولیدات Force5 شرکت SureCall همیشه در زمینه تقویت کننده های آنتن و آمپلی فایر ها طرفداران زیادی دارند. شرکت در روز های پایانی سال 2017 با عرضه نسخه 2.0  مدل Force5 ضمن افزایش قدرت دستگاه بر پوشش مناطق نیز اضافه کرده است.قدرت خروجی زیادتر و کنترل از راه دور دو ویزگی مثبت این مدل می باشند.

تقویت کننده آنتن weBoost Drive 4G-X RV

این تقویت کننده توانی حدود 50 دسی بل دارد و یکی از با کیفیت ترین مدل های بوستر برای تلفن همراه به حساب می آید. کیت عرضه شده شامل آنتن دسکتاپی داخلی و یک آنتن خارجی 360 درجه است. توانایی اتصال به آداپتورهای فندکی و AC است و انتخاب مناسبی برای خودرو یا کامیون های در حال حرکت به شمار می آید.


نظرات کاربران