راهنمای خرید فندک آشپزخانه

راهنمای خرید فندک آشپزخانه

امروزه اکثر اجاق های مخصوص پخت وپز غذا دارای یک فندک داخلی می باشند که با فشاردادن دکمه ای برروی اجاق، قابلیت روشن کردن شعله های اجاق را مهیا می کنند. ولی باز نیز بعضی وقت ها این دکمه از کار می افتد و یا برخی مدل ها هنوز مجهز به فندک اتوماتیک نشده اند. بنابراین هنوز نیز باید راجع به خرید فندک مخصوص آشپزخانه و نکته های لازم ویژه آن صحبت کنیم.همراه ما بمانید.

درصورتی که بخواهیم با ماهیت فندک آشنا گردیم، می شود گفت وسیله ای به منظور تولید آتش برای سوزاندن ماده یا اشیای دیگر می باشد. به شکل معمول و عادی فندک  ها به منظور روشن کردن پیپ، شعله اجاق یا زغال کباب پز، سیگار (Cigarette) و مواردی اینچنینی بکار می روند.

بخش بدنه فندک

جنس فندک ها معمولاً از فلز که میتواند برنج و یا حتی فلزات با قیمت و ارزش زیاد مانند طلا و پلاستیک باشد، مورد طراحی و ساخت قرار گرفته است.

بخش مخزن سوخت


راهنمای خرید فندک آشپزخانه

محتوای این بخش توسط مایع آتش زا که غالباً بنزین، گاز یا نفت ویژه فندک می باشد، پر شده است. این مخزن با توجه به طراحی شرکت سازنده، قابلیت شارژ شدن و پر شدن دوباره توسط سوخت استاندارد فندک را دارد.

بخش سیستم احتراق

بخش جرقه زن که مسئولیت ایجاد آتش را دارا می باشد، در بعضی مدل ها از سیستم سنگی یا چخماقی ساخته شده است. بخش دیگر فندک بخش تعبیه شده به منظور خاموش کردن آتش می باشد. در این قسمت خاموش کردن آتش از طریق قطع کردن سوخت یا قطع کردن هوا انجام می گردد.

فندک های از نوع نفتی یا بنزینی

فندک های بنزینی، فندک هایی هستند که از بنزین یا نفت بهره می برند و شامل یک عدد فتیله فندک می باشند که درون مایع قرار گرفته اند. فندک  از نوع گازی شامل یک دهانه دریچه دار می باشد که تنظیم کننده خروج گاز می باشد


راهنمای خرید فندک آشپزخانه

  1. شناخت انواع فندک مخصوص آشپزخانه

به منظور خرید فندک برای آشپزخانه دستتان بسیار باز است. زیرا این وسیله جزء آن وسایلی می باشد که انواع گوناگونی را از جهت کارکرد و قیمت در اختیار شما قرار می دهد. فندک ها به دو دسته برقی و گازی تقسیم می گردند. فندک های از نوع گازی توسط گاز مایع عمل می کنند و برخی از انواع آن ها توانایی شارژ مجدد یا پرکردن دارند و بعضی پس از به اتمام رسیدن گاز، دیگر فایده ای نخواهند داشت و جز دورانداختن آن ها چاره دیگری وجود ندارد. فندک های از نوع برقی نیز توسط باتری به شکل غیرقابل شارژ و قابل شارژ و یا توسط سیم برق کار می کنند. در برخی از موارد نیز در عوض سیمی که به پریز برق وصل می گردد، فندک توسط سیم USB شارژ می گردد. در صورتی که فندکی که خریداری کرده اید با باتری غیرقابل شارژ عمل می کند، مجبورید در هر دفعه به پایان رسیدن انرژی آن، باتری های جدیدی خریداری کرده و درون فندک قرار دهید.

۲. کدام فندک؟ جرقه ای یا شعله ای؟

از نگاه تولید و ایجاد حرارت و روشن نمودن گاز، فندک ها دو قسمت می شوند؛ جرقه ای و شعله دار. بنابراین به منظور خرید فندک برای آشپزخانه با دو دسته فندک گازی و برقی روبه رو می باشید که انواع جرقه ای و شعله دار دارند. این نکته را در نظر بگیرید که فندک های از نوع گازی تنها از راه تولید و ایجاد شعله به روشن نمودن اجاق و… میتوانند کمک کنند. فندک های شعله دار توسط تولید شعلهٔ آتش این اجازه را به شما می دهند تازیر اجاق را روشن کرده و جرقه ای ها نیز به شکلی طراحی و ساخته شده اند که توسط تولید و ایجاد جرقه باعث روشن گشتن وسیله می گردند.

در خرید فندک برای آشپزخانه به ظرفیت تولید آن در مقدار جرقه یا شعله نیز دقت فرمایید. برای مثال برخی از انواع فندک می باشند که توانایی ایجاد جرقه هایی بدون هیچ محدودیتی را دارا می باشند. به این معنا که هر مقدار نیز که از فندک به منظور روشن نمودن گاز بهره ببرید، توانایی ایجاد جرقهٔ اش کاهش نمی یابد. این نوع فندک ها اصطلاحاً نان استاپ  اسپارک (nonstop spark) می باشند. به این معنا که بدون  محدودیت برای شما جرقه می سازند.


راهنمای خرید فندک آشپزخانه

برخی از افراد در هنگام خرید فندک برای آشپزخانه، به دنبال فندک های از نوع شعله ای می باشند. این افراد اعتقاد دارند کارکرد این فندک ها بیشتر بوده و علاوه بر اینکه زیر گاز را روشن می کنند، می توان از آنها به منظور روشن نمودن باربکیو، شمع و وسایل دیگری نیز بهره برد (خدا کند حواس تان به سوی سیگار نرفته باشد). به هر شکل، این موضوع به نظر و سلیقه شما وابسته بوده که دنبال فندک جرقه ای بروید یا شعله ای.

۳. جنس فندک؟

در هنگام خرید فندک برای آشپزخانه حتماً به جنسش دقت فرمایید. فندک ها از مواد گوناگونی ساخته می شوند. برای مثال استیل، استیل ضدزنگ، پلاستیک و… . فندک های ساخته شده از جنس استیل ضدزنگ در فضای آشپزخانه سالم تر باقی می مانند. به این معنا که ظاهرشان به دلیل تماس احتمالی با آب یا رطوبت زنگ نمی زند و آسیب نمی بیند.

فندک های از جنس پلاستیک نیز درون بازار بسیار مشاهده می شوند. این نکته را بخاطر بسپارید که  فندک های پلاستیکی مقاومت کمتری نسبت به گزینه های از جنس فلز داشته و برای مثال درصورتی که در نزدیکی حرارت زیاد قرار داده شوند، ممکن است که پلاستیک آن ها خراب شده و ذوب گردد. البته این اتفاق به نوع پلاستیک استفاده شده در فرآیند تولید فندک نیز مرتبط است. کلاً، فندک های از جنس فلز که از استیل ضدزنگ ساخته می شوند، مقاومت بیشتری داشته و طی زمان بیشتری از نظر ظاهری خراب می گردند.

بدنه برخی از فندک ها نیز از جنس فلز ضدزنگ نمی باشد ولی قسمت سر آنها که جرقه یا شعله ایجاد می کند از جنس استیل ضدزنگ تهیه می گردد. این موارد نیز انتخاب های مناسبی به منظور خرید فندک برای آشپزخانه می باشند.


راهنمای خرید فندک آشپزخانه

ضد ضربه و ضد آب بودن فندک مخصوص آشپزخانه از دیگر ویژگی هایی می باشد که قادرید در هنگام خرید مد نظر قرار دهید. این گروه از فندک ها لک نمی گردند و همچنین زنگ نمی زنند و در صورتی که از دستتان به روی زمین بیفتند، به دلیل قابلیت ضدضربه ای، آسیب نمی بینند و خراب نمی شوند. برخی از انواع فندک نیز ضدحرارت می باشند. این خاصیت درون آشپزخانه خیلی مفید می باشد. به دلیل اینکه فندک در نزدیکی حرارت و گرما قرار داشته و درصورتی که دارای مقاومت بالایی در این مورد باشد، طی زمان بیشتری خراب گشته و از دید ایمنی نیز جای نگرانی ایجاد نمی کند.

۴. چگونگی طراحی فندک

طراحی نیز جزء موضوعات بااهمیت در هنگام خرید فندک مخصوص آشپزخانه می باشد. لازم است که به دنبال فندکی بگردید که به سادگی قادرید با آن کارهایتان را انجام دهید. برای مثال بخشی از فندک که وظیفه روشن کردن شعله گاز را دارد، لازم است به مقدار مناسب بلند بوده تا دچار دردسر نشوید و با رعایت فاصله کافی از شعله گاز، کتری، زیر قابلمه و… را روشن کنید.

دکمه ای که جرقه یا شعله ایجاد می کند نیز لازم است در قسمت درستی از فندک قرار داده شده باشد تا موقع فشاردادن آن، آسوده باشید. خلاصه؛ طراحی فندک لازم است به شکلی باشد که عمل کردن با آن به سادگی انجام شود. درصورتی که در پی خرید فندک ویژه آشپزخانه قابل شارژ گازی یا برقی می باشید نیز لازم است دقت به طراحی آن را مورد توجه قرار بدهید.

طراحی برخی از فندک های مخصوص آشپزخانه به شما امکان شارژ و پر نمودن وسیله توسط باتری یا گاز را می دهد. بنابراین دقت به طراحی این قسمت از وسیله نیز در خرید اهمیت دارد به منظور اینکه در عوض کردن باتری ها یا پر نمودن مخزن گاز فندک با مشکل مواجه نگردید. فندک هایی نیز درون بازار موجود هستند که نکات و تنوع جالبی در طراحی  آن ها استفاده شده است. مثلاً، دارای لامپ های کوچک LED می باشند و درون تاریکی به شما این امکان را می دهند که به آسانی وسیله را به کار بگیرید.

قسمت سر برخی از فندک های مخصوص آشپزخانه، تماماً قابل انعطاف طراحی و ساخته می گردد. به این معنی که درون بخش نوک فندک، قطعه ای شبیه فنر قرار می دهند که اجازه انعطاف پذیری کامل وسیله را می دهد.

۵. دلیل اهمیت توجه به نحوه طراحی فندک مخصوص آشپزخانه

در هنگام خرید فندک مخصوص آشپزخانه به طراحی آن بسیار توجه کنید. ممکن است ظاهراً فکر کنید مهم نیست ولی درصورتی که ابزارآلاتی که درون آشپزخانه به کار می برید دارای طراحی کاربردی و راحت باشند، سرعت انجام دادن کارهایتان به صورت غیرقابل باوری زیاد می گردد و کار درون آشپزخانه برای شما شیرین تر و ساده تر خواهد گشت.


راهنمای خرید فندک آشپزخانه

برای مثال برخی از انواع فندک ها مجهز به قلابی می باشند که سبب می شوند، آنها را بتوانید به سادگی به دیواری در آشپزخانه تان آویزان کنید. تفاوت رنگ نیز می تواند نقشی در خرید فندک مخصوص آشپزخانه داشته باشد. این خصوصیات مهم و حیاتی نمی باشند ولی توجه به آنها شاید برای شما خوشایند باشد.

خرید فندک مخصوص آشپزخانه

برخی از انواع فندک آشپزخانه به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که امکان کنترل مقدار شعله را برای شما مقدور می سازند. این فندک ها که از نوع شعله ای می باشند این کمک را به شما می کنند تا درجهٔ بزرگی شعله را بتوانید مدیریت کنید. برخی از انواع نیز شامل قفلی می باشند که از جهت امنیتی خیلی انتخاب مناسبی می باشد. چرا؟ چون برای مثال با فشردن این دکمه، فندک قفل می گردد و درصورتی که کودکی کنجکاو و بازیگوش در خانه به سراغ آن برود، امکان روشن نمودن و ایجاد شعله نخواهد بود.


راهنمای خرید فندک آشپزخانه

در پایان

بازه قیمت خرید فندک مخصوص آشپزخانه خیلی متنوع می باشد. از حدود بیست هزار تومان الی دویست هزار تومان و حتی بیشتر نیز قادرید برای فندک پول خرج کنید. انتخاب نهایی با خودتان است. برخی از افراد نیز مناسب تر می دانند همچنان از کبریت ها به منظور روشن نمودن گاز و… استفاده ببرند. ولی داستان اینگونه است که بودن ابزارآلات رفاهی متنوع درون آشپزخانه سبب می شود که کیفیت و سرعت کارتان در این قسمت از منزل بیشتر گردد. بنابراین به خرید فندک مخصوص آشپزخانه و ابزاری شبیه آن اهمیت بدهید.


نظرات کاربران