;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

آشنایی با تکنولوژی واقعیت مجازی

1398/5/21 - 6:10 بعد از ظهر

واقعیت مجازی به تکنولوژی گفته می شود که می تواند فضایی غیر واقعی را مقابل دید کاربران قرار داده و به آن ها این امکان را می دهد تا با حرکات سر و بدن خود با آن فضا ارتباط برقرار کنند. کاربران با قرار دادن هدست فصای مجازی بر روی سر خود ، در مقابل دیدشان فضایی را مشاهده می نمایند و مطابق با تغییر حرکات بدن و سر ، به ذهن آن ها القا می گردد که در فضایی واقعی قرار دارند.

 

محیط مجازی می تواند با کمک اپلیکیشن های بخصوصی در هدست تولید گردد. محیط های مجازی اغلب شامل گرافیک رایانه ای ، سه بعدی و یا تصویرها و ویدئوهای 360 درجه از فضاهای واقعی از پیش ثبت شده می باشند و سبب می گردند تا کاربران امکانات و مکان را به خوبی مشاهده و دریافت نمایند.

واقعیت مجازی چیست؟

غالبا فضاهای واقعیت مجازی شامل تجربیاتی از مشاهدات دیداری هستند که توسط یک دستگاه هدست واقعیت مجازی قابلیت دیدن و دریافت را پیدا می کنند. علاوه براین در برخی دیگر از محیط های واقعیت مجازی اطلاعات صوتی نیز توسط اپلیکیشن هایی خاص در نظر گرفته شده اند که این نکته سبب تولید محیط هایی مشابه با واقعیات و زندگی واقعی و همچنین محیط هایی متفاوت مانند محیط بازی می گردد.

انواع عینک های قابل استفاده در واقعیت مجازی

هدست های فصای مجازی بر اساس نوع کاربرد آن ها به دو دسته تقسیم می شوند: دسته ی اول هدست هایی هستند که جهت به تصویر کشیدن محیط واقعیت مجازی از مانیتورهای خاص داخلی خود استفاده می نمایند در حالی که دسته ی دوم گروهی می باشند که توانایی استفاده از صفحه ی موبایل را جهت نمایش تصاویر دارند.

نظر به اینکه امروزه شمار تلفن همراه هایی که توانایی به تصویر کشیدن اپلیکیشن واقعیت مجازی را دارند گشترش یافته است هدست هایی که بر اساس این واقعیت کاربرد دارند نیز بیشتر مورد علاقه ی کاربران قرار گرفته اند. علاوه بر آن هدست های مبتنی بر تلفن هوشمند نیز با قیمتی پایین تر نسبت به انواع قبلی در بازار موجودند.

تفاوت واقعیت مجازی با واقعیت افزوده

دو اصطلاحی که به اشتباه در میان کاربران ایرانی به جای یکدیگر بکار می روند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می باشد. واقعیت افزوده به تکنولوژی گفته می شود که در آن تصاویر سه بعدی و اطلاعات تصویری یا متنی می توانند به صورت زنده برروی تصاویر یا ویدئوهای ثبت شده توسط دوربین گوشی های هوشمند قرار بگیرند و همزمان به نمایش در بیایند. شایان ذکر است که فناوری قابلیت افزوده محدودیت هایی نیز دارد که سبب شده این تکنولوژی با سرعت کمتری توسعه یابد درحالی که واقعیت مجازی می تواند شامل اپلیکیشن هایی باشد که با کمک دوربین پشتی موبایل ثبت و سپس با اطلاعات سه بعدی ادغام گردند.

چه امکاناتی سبب جذاب و هیجان انگیز شدن واقعیت مجازی برای کاربران می گردند؟

برای پاسخ به این پرسش می توان گفت واقعیت مجازی این امکان را فراهم نموده است که پارادیوم مشاهده ی تصاویر متحرک از دریچه ی یک پنجره که مدتها بود در ذهن کاربران القا گردیده بود شکسته شود و علیرغم اینکه از زمانی که سینما و تلویزیون پا به عرصه ی وجود نهادند ، انسان تنها با تماشای صفحه و یا پرده ی سینما می توانست تصاویر را ببیند و اگر لحظه ای از آن چشم برمی داشت قادر به مشاهده ی محیط اطراف بود اکنون در تکنولوژی واقعیت مجازی وضعیت متفاوت شده و در هنگام استفاده از هدست حتی هنگام حرکات سر و بدن نیز قادر به دیدن تصاویر هستیم و بدین ترتیب محیط واقعی پیرامون ما شبیه سازی گردیده است.

تکنولوژی واقعیت مجازی بطور گسترده ای در زمینه های زیر کاربرد دارد

کاربرد واقعیت مجازی در صنعت توریسم

از عمده ترین استفاده های واقعیت مجازی می توان به استفاده از آن در صنعت توریسم اشاره نمود. در این فناوری فیلم ها و یا تصاویر 360 درجه و شفافی از مکان های گوناگون مناسب جهت گردشگری ثبت گردیده و به افراد در مسافت های بسیار دور و حتی سایر کشورها این امکان را می دهد تا با قرار دادن هدست های واقعیت مجازی تصاویر را مشاهده کرده و با حرکت نمودن به جهت های مختلف این احساس را دریافت نمایند که گویی در همان محیط قرار گرفته اند.

کاربرد واقعیت مجازی در به تصویر کشیدن مکان ها جهت اجاره و یا فروش از راه دور

از دیگر کاربردهای مورد توجه واقعیت مجازی به تصویر کشیدن فضاهای داخل و خارج مکان ها و ساختمان های قابل اجاره و فروش به صورت کامل و از همه ی ابعاد می باشد. چنانکه افراد از راه بسیار دور و بدون مراجعه به آن مکان قادرند ساختمان و یا مکان مورد نظر خود را مشاهده و انتخاب نماید. علاوه براین افراد قادرند با توجه به این تکنولوژی و استفاده از هدست واقعیت مجازی گام هایی نوین را در جهت طراحی نمای داخلی آپارتمان ها و منازل بردارند.

کاربرد واقعیت مجازی در سرگرمی

 

با توجه به اینکه امروزی صنعت گیمینگ از کاربردهای اولیه و بسیار برجسته در فناوری واقعیت مجازی محسوب می گردد کاربران و تماشاگران می توانند با کمک اپلیکیشن هایی نظیر Oculus Cinema بطور کاملا موثر و تاثیرگذاری از تماشای فیلم های سه بعدی لذت ببرند، تصاویر را روی یک پرده ی بزرگ و غیر واقعی ببینند وبا کمک افکت های صوتی و تصویری طوری احاطه گردند که گویی در صحنه ی فیلم حضور دارند و یا فیلم را بصورت شخصی تجربه می کنند. همچنین برای کاربران علاقه مند به حیطه ی ورزش نیز کمپانی های ارائه کننده ی پلت فرم واقعیت مجازی مانند لیو لایک وی آر دست به تولید یک استادیوم مجازی زده اند که افراد را قادر می سازد به سهولت و راحتی و حتی از روی کاناپه ی منزل شخصی شان در هیجان و تجربه ی حضور نزدیک در زمین بازی با دوستانشان سهیم گردند.

همچنین فناوری واقعیت مجازی با تولید پلت فرم کنسرت موسیقی مشابه کمپانی نکست وی آر ، به علاقه مندان موسیقی نیز این امکان را داده است که بدون نیاز به حضور در کنسرت قادر به تجربه و هیجان و لذت بردن از کنسرت گردند. در حیطه ی جهانگردی نیز شرکت توریسم ماریوت Marriott’s Travel Brilliantly با همکاری کمپانی Oculus اپلیکیشن جهانگردی را ارائه دهد که کاربران را قادر سازد در عرض 90 ثانیه به هاوایی بروند و از هوای مطبوع آن جا برای لحظاتی لذت ببرند البته بصورت مجازی!

کاربرد واقعیت مجازی در حیطه ی بهداشت و درمان

امروزه واقعیت مجازی صنعت بهداشت و درمان و پزشکی را با استفاده از اپلیکیشن های مربوطه در موسسات درمانی قادر به تشخیص و درمان آسانتر و سریعتر بیماران می سازد. در این موسسات محیط های واقعیت مجازی توسط نرم افزار های Surgical Theater و Conquer Mobile قادر به بررسی دقیق تصاویر و اسکن های سه بعدی آناتومی بیمار می باشند که امن ترین و دقیق ترین راه تشخیصی محل بیماری و تومور و یا حتی تشخیص محل قرار گیری ابزارهای جراحی در محل صحیح خود در حین عمل های جراحی پیچیده برای پزشکان جوان و تازه کار می باشد. علاوه بر آن به کار گیری فضاهای مجازی در توانبخشی بیماران نیز بصورت موثری استفاده می گردد. به عنوان مثال در کشورهای اروپایی بیمارانی که از ضایعات مغزی و نخاعی رنج می برند امروزه می توانند با کمک اپلیکیشن های واقعیت مجازی مانند MindMazeto سریعتر از نظر جسمی و روحی بهبود یابند. این نرم افزارها با شبیه سازی یک بازی در ذهن بیماران ، به آن ها انگیزه بخشیده و سبب می گردد بیماران تمارین خود را هرروز با علاقه ی بیشتری دنبال کنند.

کاربرد واقعیت مجازی در زمینه ی فضا نوردی

با سختتر شدن شرایط زندگی در کره ی زمین، دانشمندان ناسا به جستجوی زندگی در سیاره های دیگر اندیشیدند. یکی از امکاناتی که واقعیت مجازی در این زمینه در اختیار این دانشمندان قرار میدهد امکان کنترل کردن روبات های فرستاده شده به سایر سیارات از فواصل دوردست بصورت دقیق و با خطرات ناچیز می باشد. چنانکه بعنوان مثال در لابراتوار Jet Propulsion ناسا دانشمندان موفق گردیده اند با کمک ارتباط دادن هدست Oculus Rift با تجهیزات  Kinect 2 کنترل حرکات یک بازوی رباتیک را با کمک دست یک اپراتور بدست گیرند که این فناوری می تواند در آینده ای نزدیک به کنترل مریخ نوردها از فواصل بسیار دور و حتی از زمین نیز کمک نماید.همچنین دانشمندان با افزودن تردمیل Virtuix Omn موفق به شبیه سازی پیاده روی در سطح مریخ گردیده اند تا فضانوردان را برای مواجهه با آن آماده سازند. ناسا همچنین با کمک فناوری واقعیت مجازی این امکان را در اختیار علاقه مندان به فصانوردی قرار داد تا در نمایشگاه سی ای اس تمامی آنچه فصانوردان در هنگام صعود به فصا می بینند را تجربه نمایند.

کاربرد فناوری واقعیت مجازی در موزه ها

در بزرگترین و پیشرفته ترین موزه های جهان از قبیل موزه ی لوور پاریس و موزه ی  آکروپولیس آتن و همچنین موزه ی گوگنهایم نیویورک نیز با کمپانی های توسعه دهنده ی واقعیت مجازی همکاری برقرار شده که در آن واقعیت مجاز به علاقه مندان امکان حضور و درک و مشاهده فضای موزه را از نزدیک فراهم می نمایند. بعنوان نمونه در سال گذشته دو موزه ی بریتیش لندن و موزه ی تاریخ طبیعی در آمریکا نیز محیط واقعیت مجازی خود را از طریق گوگل و عینک فضای مجازی به نام Cardboard  در اختیار علاقه مندان به آثار باستانی قرار داد و امروزه تمامی علاقه مندان قادرند به آسانی از طریق این عینک واقعیت مجازی گوگل از آثار گذشتگان در این موزه ها بازدید نمایند و لذت ببرند.

کاربرد واقعیت مجازی در صنعت خودروسازی

از چندین دهه ی پیش خودروسازان نیز توانسته اند  از قابلیت شبیه سازی فناوری واقعیت مجازی در زمینه ی طراحی و ایجاد نمونه های اولیه ی مجازی استفاده نمایند. کمپانی فورد توسط هدست فضای مجازی Oculus Rift در زمینه ی خودروهای بدون راننده بهره برده است. همچنین در آزمایشگاههای شرکت فورد در بورن میشیگان به اوپراتورها این امکان داده شده تا روی صندلی بنشینند و با قرار دادن هدست واقعیت مجازی برروی سر خود فضایی مشابه با خودرویی که قرار است تولید گردد را مشاهده کرده و از داخل و خارج قسمتهای مختلف آن را بررسی نمایند و همچنین نمونه های مجازی اولیه از آن خودرو طراحی می گردد و اپراتور قادر است با بررسی قسمتهای مختلف خودرو از قبیل موتور آن نیز مشکلات آن را رفع نماید.

کاربرد واقعیت مجازی در حیطه آموزش

شرکت های مختلف در زمینه ی آموزش به افراد نیز از واقعیت مجاز ی بهره برده اند. به عنوان نمونه کمپانی تویوتا جهت آموزش و هشدار رفتارهای پرخطر به نوجوانان و والدین آن ها از هدست های فضای مجازی Oculus در کمپین TeenDrive365 بهره برده است. در این روش از شبیه سازی رانندگی در مکان های شلوغ و موقعیت های پیچیده برای رانندگی توسط افراد با سنین مختلف و به منظور آموزش و شناخت بهتر و دقیق تر از اپلیکیشن های مختلفی مانند Unimersiv وCerevrum در کلاس های آنلاین استفاده می گردد.

کاربرد واقعیت مجازی در دادگاه

کاربرد واقعیت مجازی در دادگاه ها و برای کمک به قضاوت صحیح توسط هیئت منصفه امروزه درکشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است و از آنجایی که تصاویر ثبت شده ی دوبعدی اطلاعات کافی و دقیق را درمورد صحنه ی جرم بدست نمی آورند گاهی مشاهده ی این صحنه ها از فضای سه بعدی و توسط قابلیت واقعیت مجازی می تواند موثر باشد. بعنوان نمونه محققان دانشگاه زوریخ توانسته اند با طراحی واقعیت مجازی و بکارگیری آن با استفاده از هدست Oculus Rift در دادگاه ها و برای شبیه سازی صحنه های جرم کمک شایانی به فهم دقیق تر جزئیات جنایات و جرم و قضاوت منصفانه تر بنمایند.

کاربرد قابلیت واقعیت مجازی در خرید

از آنجایی که امروزه خرید های آنلاین و وب سایت های فروش اینترنتی به سرعت در حال پیشرفت می باشند ، به کار گیری اپلیکیشن های واقعیت مجازی مانند Trillenium نیز کمک شایانی را به این حیطه می نماید. در این روش به خریداران امکان بازدید مجازی از فروشگاه های مختلف داده می شود و خریدار را قادر می سازد تا با بررسی کلیه ی محصولات از نزدیک و همچنین بررسی جزئیات اجناس مختلف به جای ورق زدن گاتالوگ ها از خرید خود نهایت لذت را ببرند. یکی از مشهورترین خرده فروشی های آمریکا بنام ASOS نیز از این فناوری بهره برده و با کمک اپلیکیشن Trillenium و هدست های واقعیت مجازی به خریدار این امکان را می دهد تا برای خرید کوچکترین و ساده ترین اجناس از قبیل یک گرمکن صندلی نیز به صورت غیر حضوری از این فناوری استفاده نمایند.

کاربرد قابلیت واقعیت مجازی در صنایع نظامی

امروزه شبیه سازهای واقعیت مجازی به منظور آموزش دادن و ایجاد دوره های آموزشی برای سربازان قبل از ورود به ارتش آمریکا نیز به کار گرفته می شود. همچنین این تعلیمات و تمارین در قالب بازی هایی از قبیل Virtual Battlespace 2 و Unity 3D جهت آماده سازی نیروهای نظامی ارتش به کار می روند. این بازی ها قادرند فضایی مشابه واقعیت را به نیروهای نظامی القا کنند تا با بهره گیری از آن ها بدون حضور و استفاده در محیط واقعی تعلیم ببینند و برای موقعیت های حقیقی آماده گردند.

کاربرد واقعیت مجازی درحیطه مدیتیشن و سلامت روانی

کاربران علاقه مند به مدیتیشن و محیط های آرام و شاد می توانند با استفاده از هدست واقعیت مجازی و با بهره گیری از Oculus و برنامه Guided Meditation VR خود را در فضایی سرشار از آرامش و شاد تصور کنند و استرس ناشی از مشغله ی روزانه را کاهش دهند. همچنین شبیه سازی این فضاها کاربران را قادر به درمان مشکلات عصبی و روانی از طریق ایجاد فضایی کنترل شده و امن جهت رویارویی با عوامل مورد رعب و وحشت بیماران می سازد. مطابق تحقیقات منتشر شده در یک نشریه ی آمریکایی زبان این درمان ها برای بهبود بیماران و روانشناسی بالینی بخوبی موثر می باشد.

 فناوری های واقعیت مجازی چیست ؟

از دیگر قابلیت های مورد استفاده در واقعیت مجازی و کاربرد آن که مورد توجه کاربران زیادی قرار می گیرد می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

کنترل دستی: در بعضی محیط های مجازی ابزارهایی به نام کنترلر نیز تعبیه شده است که به کاربر امکان بازخورد لمسی و لمس اشیاء در محیط مجازی را می دهد و باعث می شود کاربر تعامل نزدیکی را با آن محیط برقرار نماید. این کنترلرها همچنین قادرند باز و بسته شدن دست کاربر را تشخیص دهند و آن را در هنگام لمس و گرفتن اشیاء در دنیای مجازی شبیه سازی نمایند. دستکش های هوشمند در واقعیت مجازی امکان دنبال کردن حرکات دست و ایجاد بازخورد لمسی را هنگام تغییرات حرارت و حرکات لرزشی فراهم می نمایند.