اینترنت 5G چیست و چه مزایایی دارد؟

اخیرا خبرهایی درباره نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا اینترنت زیاد شده است. قسمت اول اینترنت نسل پنج تا سال آینده در یکسری کشورها اجرایی می‌گردد. و قرار بر این شده است که سرعت اینترنت ۱۰ تا ۲۰ برابر را به کاربران خود بدهد. ماهیت این تکنولوژی را به چه صورت می‌توان توضیح داد؟ سرعت این اینترنت 5G چه اندازه است؟ چه گوشی‌هایی آن را ساپورت می‌کنند؟ با اینترنت نسل پنجم نیاز به گوشی جدید هم داریم؟ آیا این تکنولوژی برای مناطق دور افتاده هم کاربردی می‌شود؟

 

اینترنت 5G دقیقا چیست؟

نسل پنجم شبکه تلفن همراه5G  استانداردهای پیشنهاد شده برای نسل جدید ارتباطات سیار می‌باشد که بعد از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌گردد. سرعت دانلود و آپلود بیشتر و ارتباطات باثبات ‌تری نسل جدید، از مزایای آن است. خلاصه این که  اینترنت 5G ، نسبت به نسل چهارم، در هر ناحیه گجت‌های بیشتری قابلیت اتصال به اینترنت موبایل را خواهند داشت. و سرعت بالاتری نیز در اختیار دارند.

اینترنت 5G چیست و چه مزایایی دارد؟

این تکنولوژی جدید انجام چه کارهایی را امکان‌پذیر می‌کند؟

کارشناسان تکنولوژی در این مورد معتقدند که : «هر کاری که حالا با گوشی‌ها و گجت‌های خود انجام می‌دهیم، با اینترنت5G  سریع‌تر و بهتر انجام می‌شود، به‌عنوان مثال کاربرد گسترده عینک‌های هوشمند مبتنی بر واقعیت مجازی، گجت‌های مربوط به واقعیت مجازی، ویدیوهایی با کیفیت بالاتر و اینترنت اشیاء که می‌تواند شهرها را هوشمند کند، از کاربردهای این نوع اینترنت است. قسمت هیجانی در این فناوری، امکان ‌پذیر شدن امکاناتی است که هنوز به فکر ما هم نرسیده است.»

تعداد زیادی پهپاد را در نظر بگیرید که برای انجام عملیات نجات به کار می‌روند، یا ماشین‌هایی که بدون راننده اند و برای ارتباط با هم و آنالیز لحظه ای ترافیک خیابان‌ها به اینترنت با سرعت بالا نیاز دارند به کمک اینترنت5G  در  این ایده‌ها اجرا خواهد داشت.

کاربردهای معمولی‌تر عبارتند از، گیمرهای موبایلی که از این تکنولوژی استفاده و ،به سادگی می‌توانند از بازی‌های گرافیک بالای آنلاین استفاده کنند و استریم ویدیو در موبایل‌ها راحت‌تر صورت می‌گیرد. و کاربران قادرند بدون مشکل  ویدیوهای 4K  یا با کیفیت بالاتر را به‌صورت آنلاین ببینند. در نهایت نسل پنجم شبکه تلفن همراه در انواع و اقسام موارد، کاربردهای متنوعی دارد.

اینترنت 5G چیست و چه مزایایی دارد؟

کارکرد این فناوری چگونه است؟

تکنولوژی های نو متناسب با این نوع اینترنت نسل پنجم ایجاد شده اند اما شرکت‌ها برای استفاده از تکنولوژی معینی توافق نکرده اند. و جداگانه آزمون و خطا برای پیدا نمودن نوع بهینه آن را انجام می‌دهند. باندهای فرکانس بالا-از 3.5 گیگاهرتز تا ۲۶ گیگاهرتز و بالاتر ظرفیت زیادی دارند اما به علت طول موج پایین آن‌ها، وسعت کمتری را پوشش دهی می‌کنند. و با موانع معمولی فیزیکی مانند دیوارها، این سیگنال‌ها قطع می‌گردند. در این مورد می‌توان به فناوریmmWave  اشاره کرد که این شبکه سرعت اتصالات را به اندازه ی زیادی افزایش داده است و مدتی قبل شرکت کوالکام اولین آنتن مبتنی بر این فناوری را ارائه کرد. اما بهره مندی از این تکنولوژی  و نصب زیرساخت‌های مرتبط با آن خیلی هزینه ‌بر است و شرکت‌ها به‌ طور کامل به استفاده از آن روی نیاورده‌اند.

آیا اینترنت 5G تفاوت محسوسی نسبت به اینترنت 4G  هم دارد؟

بله، این یک فناوری کاملا نو است اما احتمالا در آغاز سرعت زیادی ندارد، چون که شرکت‌های مخابراتی در ابتدا از این تکنولوژی برای افزایش ظرفیت شبکه‌های 4G استفاده می‌نمایند. سرعت نهایی این اینترنت، وابسته به این است که به کدام‌ طیف‌های باند متصل شده باشید و شرکت مخابراتی مورد نظر چقدر سرمایه برای نصب دکل‌ها و فرستنده‌های جدید قرار داده باشند.

اینترنت 5G چیست و چه مزایایی دارد؟

این اینترنت چقدر سریع خواهد بود؟

در حال حاضر، میانگین سرعت اینترنت 4G  حدود  45مگابیت بر ثانیه است اما شرکت‌ها همچنان امیدوارند که سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه را عملی کنند. شرکت کوالکام اعلام کرده که در دنیای واقعی، می‌توانیم از اینترنت5G  انتظار ارائه‌ی ۱۰ یا ۲۰ برابر سرعت بیشتر را داشته باشیم. این سرعت مربوط به شبکه‌های5G  است که در کنار شبکه‌های 5G  فعلی ساخته و عملیاتی خواهد شد. شبکه‌های5G تکی که از فرکانس‌های بسیار بالا بهره می‌برند، به‌راحتی می‌توانند سرعت بالای یک گیگا بیت بر ثانیه را عملی کنند. البته این شبکه‌ها حداقل چند سال دیگر ارائه می‌شوند.

چرا به این فناوری نیاز داریم؟

به تدریج تعداد کاربران گجت‌هایی مثل ساعت هوشمند، گوشی‌ها و تبلت اضافه می شود. به همین دلیل استفاده از اینترنت موبایل به صورت صعودی افزایش پیدا کرده است که قسمت اعظم آن به استریم ویدیو و موسیقی ربط دارد.

شبکه های ارتباطی موجود اشباع شده و زمانی که تعداد زیادی کاربر در مکانی محدود نیاز به استفاده از اینترنت موبایل دارند شبکه ارائه دهنده خدمات اینترنتی مشکل ساز می‌شود.

تکنولوژی5G  قابلیت ارائه خدمات  به‌ صورت همزمان و به سهولت به هزاران گجت موجود در  منطقه‌ ای محدود را دارد که یکی از مزایای موثر آن است.

اینترنت 5G چیست و چه مزایایی دارد؟

شرکت‌های مخابراتی مختلفی آزمایشات در زمینه دامنه‌های فرکانسی بسیار بالا، چیزی فراتر از 73 هزار مگاهرتز  را انجام می‌دهند. در حالی که شبکه‌های تلفن همراه امروزی در محدوده فرکانسی 700 تا 3500 مگاهرتزی عمل می‌کنند. مزایای محدوده‌های فرکانسی بالا از این جهت است که توان فراهم کردن پهنای باند بسیار بیشتری را خواهند داشت. معایب آن‌ها هم این است که توان طی فاصله زیادی را ندارند و  در عبور از دیوارها هم با مشکل مواجه می‌شوند. که معنای آن این است که اپراتورهای تلفن همراه باید میلیون ها ایستگاه تقویت سیگنال را در مناطق تحت پوشش خود نصب کنند. به همین علت است که بعضی  کارشناسان توصیه می کنند5G  به شکل مکمل و نه جایگزین 5G استفاده.

5G   از چه زمانی قابل استفاده خواهد بود؟

اینکه دقیقا از چه زمانی قابل استفاده است قابل بیان نیست. شرکت‌های بزرگی که در این مورد فعال اند و به این توافق رسیده اند که اینترنت 5G را به شکل آزمایشی در المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی ارائه کنند و در صورت موفقیت  بودن آن، ارائه عمومی این تکنولوژی از سال 2020 آغاز شود.  در حالی که اپراتور آمریکایی تلفن همراه  Verizon ادعا دارد که تا سال 2017 این تکنولوژی در اختیار مشترکینش قرار میگیرد  اگر  Verizonموفق شود که این کار را انجام دهد انتظار همه گیر شدن این تکنولوژی اینقدر زود فراهم نمی‌شود چون که سازندگان گوشی‌های هوشمند زمان بیشتری برای ساخت تجهیزات سازگار با5G  احتیاج دارند.

آیا باید یک گوشی جدید بخریم؟

برای استفاده از فناوری جدید اینترنت 5G  باید گوشی خود را عوض کنید. در زمان اجرایی شدن اولیه   4G در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ ، قبل از گستردگی این فناوری، گوشی‌های زیادی ارائه شدند که با این تکنولوژی سازگاری داشتند اما کاربران آن‌ها در جاهای زیادی از امکان استفاده از اینترنت را نداشتند. به این علت افراد حس می‌کردند که پول اضافه‌ای را برای یک تکنولوژی ای پرداخته اند که کاربردی نیست.
به این علت شرکت‌های سازنده دیگر این مورد را تکرار نمی‌کنند. و گجت‌های سازگار با فناوری 5G را تا آخر ۲۰۱۸ ارائه می دهند و زمانی که زیرساخت‌های آن در دیگر کشورها عملیاتی گردد. در این صورت این مدل گوشی‌ها بدون مشکل قادر خواهند بود که از شبکه های 4G, 5G استفاده کنند.

آیا ارائه این فناوری به معنای پایان اینترنت سیمی است؟

پاسخ این سوال منفی است. شرکت‌های اینترنتی و دولت‌ها سرمایه زیادی را برای زیرساخت‌های مرتبط به اینترنت سیمی قرار داده اند و این زیرساخت‌ها به این سرعت کنار گذاشته‌ نخواهد شد. هرچقدر هم ارتباطات بی‌سیم پرسرعت‌ و بهتر گردد، قیمت آن‌ها به طور معمول بیشتر از اینترنت‌های سیمی است به به این علت برای سال های دیگر، اینترنت سیمی همچنان پرطرفدار خواهد بود.

اینترنت 5G چیست و چه مزایایی دارد؟

آیا اینترنت 5G در مناطق روستایی هم ارائه می‌شود؟

در خیلی از کشورها ساکنان روستاها خواستار داشتن اینترنت پرسرعت‌تر هستند. اما اینترنت5G راه‌حل این مشکل نیست، چرا که برای این تکنولوژی از باندهای فرکانس بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود بهره ‌گیری از ظرفیت زیاد، تعداد مناطق کمی را پوشش دهی می‌کنند. به همین علت برای ارائه‌ی اینترنت5G  باید دکل‌ها و فرستنده‌های زیادی نصب شود که این هزینه‌ ها برای ساکنان مناطق روستایی زیاد به ‌صرفه نیست. احتمالا بعد از  چند سال، دولت‌ها با دادن تشویق‌های مالی، باعث راه یافتن این تکنولوژی به مناطق روستایی می‌شوند.

اینترنت اشیا

اینترنت نسل پنجم یا5G  به گونه ای زیرساخت اینترنت اشیا Internet Of Thing  حساب می‌شود که می تواند تاثیر زیادی در زندگی جامعه بشری بگذارد. و اینترنت با پهنای باند مناسب در دسترس است، هزینه اتصال کاهش پیدا می کند و دستگاه‌های  زیادی قابل اتصال به اینترنت  خواهند شد. خانه‌های هوشمند و شهرهای هوشمند از از دیگر اهداف این نوع اینترنت هستند. هزینه فناوری هم کم خواهد شد. اطمینان داشته باشید که طی چند سال آینده از اینترنت اشیاءIOT  و5G  بیشتر صحبت خواهد شد‌.

 


نظرات کاربران