نقد و بررسی گوشی هوآوی آنر 8 ایکس

نقد و بررسی گوشی هوآوی آنر 8 ایکس

از انواع جدید گوشی‌هایی که توسط شرکت هواوی به بازار آمده و مورد توجه نیز بوده است گوشی هوآوی آنر 8 ایکس است. شکل ظاهری زیبایی را در کنار سخت افزار قوی و قیمتی مناسب این گوشی را مورد توجه قرار داده است. در اینجا درصدد بررسی این گوشی هواوی انر 8 ایکس هستیم. و مزایا و معایب آن را می‌خواهیم بهتر بشناسیم. در سپتامبر ۲۰۱۸ شرکت هواوی گوشی آنر 8 ایکس را به بازار فرستاد و می‌توان گفت دست آورد جدید این شرکت است که با توجه به ویژگی‌هایی که گوشی هواوی انر 8 ایکس دارد قیمت آن مناسب است. به همین دلیل مورد توجه زیادی قرار گرفت و جز محصولات با فروش بالا دسته بندی شد. اینکه گوشی هواوی انر 8 ایکس خواسته‌های شما را برآورده می‌کند یا نه را باید با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف آن بررسی و مقایسه کرد تا تشخیص دهید که گوشی هواوی انر 8 ایکس مطابق نیاز شماست یا نه. در اینجا گوشی هواوی انر 8 ایکس و مزایا و معایبش را بررسی خواهیم کرد. اگر می‌خواهید گوشی هواوی انر 8 ایکس را بخرید تا آخر این موارد را مطالعه کنید.

 

طراحی و ظاهر گوشی هواوی انر 8 ایکس

از مزایای مهم گوشی هوآوی آنر 8 ایکس طرح و شکل جذاب و به روز آن است درست همان طور که شرکت هواوی برای آن تلاش کرده است گوشی هواوی انر 8 ایکس طراحی و تولید شده است. قاب اصلی در گوشی هواوی انر 8 ایکس از جنس آلومینیوم و قاب پشت و جلو از جنس شیشه گوریلاگلس ۳ با مقاوم بودن در مواجهه با خراش و اجسام نوک تیز است. اندازه بدنه گوشی هواوی انر 8 ایکس ۷.۸ در ۷۶.۶ در ۱۶۰.۴ میلیمتر با وزن معادل ۱۷۵ گرم است. که وزن و اندازه آن مطابق با صفحه نمایش این گوشی که ۶.۵ اینچ است می‌باشد.

صفحه نمایش گوشی هواوی انر 8 ایکس از جلو طوری دیده می شود که صفحه آن بدون حاشیه است. اما این حاشیه‌ها خیلی ضخامت کمی دارند. و این مورد در میان گوشی‌ها کم نظیر است. به خاطر صفحه نمایش آن که حاشیه ندارد نسب صفحه به قاب تقریبا ۸۴ درصد است. در قسمت بالای صفحه یک ناچ موجود است که حسگرهای جلویی گوشی هواوی انر 8 ایکس را در خود جای داده است.

نهایت ظریف بودن یک طرح گوشی در قسمت جلوی گوشی هواوی انر ۸ ایکس است. قاب پشتی نیز به همین صورت است. قاب پشت صاف و کمی براق بوده و توجه را له خود جلب می‌کند. دو نوع دوربین اصلی در چپ و بالای قاب به شکل عمودی قرار گرفته اند. و در پایین آن چراغ فلش ال ای دی است. اسکنر انگشت گوشی هواوی انر 8 ایکس در پشت نصب بوده و به صورت دایره ای کارایی خوبی دارد. همین طور این گوشی می‌تواند دو سم کارت را با هم داشته باشد و امکان استفاده از دو خط را به کاربران می‌دهد.

نقد و بررسی گوشی هوآوی آنر 8 ایکس

زمانی که گوشی آنر ۸ ایکس را به دست گرفته اید حس داشتن گوشی با سطح بالا را دارید. به حدی که مانند این است که دو برابر بابت این گوشی هزینه کرده اید اما گوشی با سطح یک گوشی خیلی گران را در اختیار دارید. پس اگر گوشی با قیمت و کیفیت خوب و ظاهر مناسب می‌خواهید گوشی هواوی انر ۸ ایکس مناسب است. و اگر گوشی هواوی انر 8 ایکس ضد آب هم بود رقیب سایر گوشی‌های بالای ۱۰ میلیون تومان در ایران می‌بود.

صفحه نمایش گوشی هواوی انر 8 ایکس

پس از بررسی کلی گوشی هواوی انر 8 ایکس به صفحه نمایش و کارایی در هنگام کار با آن می‌رسیم. اندازه صفحه نمایش ۶.۵ اینچ و به صورتIPS LCD  است و وضوح تصویر گوشی هواوی انر 8 ایکس ۲۳۴۰ در ۱۰۸۰ پیکسل می‌باشد. به همین علت ۳۹۷ پیکسل بر اینچ تراکم پیکسل برای گوشی هواوی انر 8 ایکس موجود است. روی صفحه آن شیشه گوریلاگلس ۳ است و اینگونه حفاظت از صفحه نمایش صورت می‌گیرد. برای اینکه میزان محافظت از صفحه این گوشی بیشتر شود. یک گلس ال سی دی را روی آن بگذارید. نسبت تصویر ۱۹.۵ به ۹ است و چون صفحه بدون حاشیه است ۸۴ درصد مساحت کل پنل جلوی گوشی هواوی انر 8 ایکس را تشکیل می‌دهد. کیفیت تصویر در صفحه نمایش گوشی هواوی انر 8 ایکس به چه صورت است؟

کیفیت تصاویر و انواع موارد نمایش داده شده در صفحه گوشی هواوی انر 8 ایکس مناسب است. رنگ های شاد، تفکیک پذیر بودن و کنتراست موارد نمایش داده شده خوب است. طوری که از مشاهده تصاویر می‌توان حس خوبی گرفت. بزرگی اندازه صفحه نمایش به گونه ای است که می‌توان به تماشای فیلم با گوشی هواوی انر 8 ایکس پرداخت و یا در اینترنت به سادگی جستجو کرد. روشنایی صفحه نمایش این گوشی هواوی انر 8 ایکس به خصوص در فضاهای باز و با نور زیاد خوب است. و برای اینکه بی هیچ اشکالی تصاویر روی صفحه نمایش گوشی هواوی انر 8 ایکس را ببینید نور را باید روی ۹۰ درصد تنظیم کنید. از مزایای گوشی هواوی انر 8 ایکس صفحه نمایش بزرگ و بی حاشیه با کیفیت خوب نمایش تصویر است.

نقد و بررسی گوشی هوآوی آنر 8 ایکس

نرم افزار گوشی هواوی انر 8 ایکس

سیستم عامل گوشی هواوی انر 8 ایکس اندروید ۸.۱ است و  رابط کاربری آن EMUI 8.2  می‌باشد. که نوع جدید اندروید هواوی با اختلاف زیاد از اندروید خالص است. شرکت هواوی اخیرا سعی در بیشتر کردن کارایی و بهتر نمودن طرح های خود داشته تا نقد کمتری از محصولاتش شود.

صفحه اصلی گوشی هواوی انر 8 ایکس رابط کاربری ساده و همه برنامه ها مثل ios  طراحی شده اند. مورد دیگری هم برای فعال نمودن منوی برنامه‌ها هست. منوی برنامه های این رابط مقداری قدیمی است و برای دسترسی به آن نمی‌توان صفحه را بالا کشید و باید دکمه‌های برنامه‌ها را فشرد.

این نوع رابط کاربری در گوشی هواوی انر 8 ایکس فریمی جهت یکپارچه شدن ظاهر آیکون‌های گوشی ندارد که برای برخی خوب است و برخی مخالف آن هستند. اگر انگشت طولانی روی آیکونی باشد میانبرهای خوبی به کاربر می‌دهد. در پنل اعلانات ظاهر آن به رنگ سفید است بعضی تم‌های دیگر شکل ظاهری تیره دارند. اگر انگشت خود را به سمت پایین کشیده باشید به منوی جستجو می‌رسید و اگر به سادگی بخواهید به پنل اعلانات دسترسی پیدا کنید گوشی هواوی انر 8 ایکس حالات حرکتی برای حسگر اثر انگشت را در اختیار قرار می‌دهد.

برنامه‌های نصبی روی گوشی هواوی انر ۸ ایکس تعداد زیادی ندارد و گاهی مثل برنامه پیام‌ها و مرورگر شرکت هواوی از برنامه‌های گوگل استفاده می‌کند. اما برنامه برنامه‌های دیگری مثل پخش آهنگ، گالری تصاویر، ایمیل و ... موجود هستند که شرکت هواوی آن ها را توسعه داده و در کنار برنامه‌های شبیه آنها در گوگل قرار داده شده اند.

توقع به صفر رساندن تعداد برنامه‌هایی که به صورت پیش فرض در گوشی‌های هواوی وجود دارد و گوگل هم ظاهرا با برنامه‌های با کاربرد مشابه به مشکل برنخورده است در آینده می‌رود.

به طور کلی رابط کاربری هواوی حالت تکرار و شباهت ندارد و به سمت جدید شدن رفته است. اما هنوز هم به بهتر شدن احتیاج دارد. و بهتر است که شرکت هواوی جهت به روز کردن برنامه‌های آتی خود برنامه‌های خاص تر تدارک ببیند.

نقد و بررسی گوشی هوآوی آنر 8 ایکس

پردازنده، رم و حافظه داخلی گوشی هواوی انر 8 ایکس

در گوشی هواوی انر ۸ ایکس تراشه کرین موجود بوده و با پروسه ۱۲ نانو متری تولید خواهد شد. پردازنده مرکزی آن دارای ۸ هسته است و در دو بخش قرار می‌گیرند. اول ۴ هسته Cortex A53 دارای فرکانس ۱.۷ گیگا هرتز و بعد از آن ۴ هسته Cortex A73  دارای فرکانس ۲.۲ گیگا هرتز می باشند.

 پردازنده گرافیکی Mali-G51 MP4   تراشه موظف به  آنالیز اطلاعات است. گوشی هوآوی انر ۸ ایکس از دو نوع مدل با رم   4 و 6 گیگابایتی تشکیل شده است. یک مدل گوشی هواوی انر 8 ایکس با رم ۴ گیگا بایتی حافظه داخلی ۶۴ دارد و مدل دیگر گوشی هواوی انر 8 ایکس دارای رم ۶ گیگا بایتی حافظه داخلی آن دو نوع ۶۴ و ۱۲۸ گیگا بایتی می‌شود.

گوشی آنر ۸ ایکس حافظه جانبی را هم حمایت کرده و کسانی که می‌خواهند میکرو اس دی استفاده کنند قادر به افزایش فضای ذخیره تا ۴۰۰ گیگا بایت هم هستند.

جایگاه سیم کارت گوشی هواوی انر 8 ایکس هیبریدی است و فقط یکی از دو مورد سیم کارت دوم و رم میکرو اس دی در گوشی هواوی انر 8 ایکس قرار می‌گیرد. و نمی‌شود که هم سیم کارت دوم و هم رم میکرو اس دی را با هم روی گوشی هواوی انر 8 ایکس به کار برد. عملکرد گوشی هواوی انر ۸ ایکس به چه صورت است؟

عملکرد خوبی در بررسی‌های به عمل آمده از گوشی هواوی انر 8 ایکس به دست آمده است. با گوشی هوشمند هواوی انر ۸ ایکس کارهای روزانه تماس، پیام دادن، سرچ در اینترنت، شبکه های اجتماعی مثل تلگرام، واتس آپ و ... را می‌توان بدون اشکال انجام داد. این گوشی بازی های HD  را هم انجام داده اما ممکن است با اجرای این بازی‌های سنگین گوشی داغ شود که ایرادی ندارد. پس این گوشی از جهت قوی بودن در عمل هم مناسب است.

دوربین اصلی و سلفی

از موارد مهمی که در گوشی هواوی انر ۸ ایکس باید به آن پرداخت دوربین آن است. دوربین اصلی دو لنز ۲۰ و ۲ مگا پیکسل داشته و زوم خودکار مرحله ای تحت PDAFHDR  دارد. عکس به صورت پانورما و عکس در حالت پرتره یا بلکه هم گوشی هواوی انر 8 ایکس می‌تواند بگیرد. چراغ فلش ال ای دی در دوربین اصلی نیز موجود است. کیفیت گرفتن  تصویر در دوربین این گوشی خوب است و مزیت گوشی هواوی انر 8 ایکس به حساب می‌آید.

نقد و بررسی گوشی هوآوی آنر 8 ایکس

در فضاهای با نو کافی می توان با دوربین گوشی هواوی انر 8 ایکس عکس‌های خوب گرفت. در فضاهای تاریک کیفیت عکسبرداری کم شده ولی آنقدر زیاد نیست که کاربر را اذیت کند. گرفتن عکس پوکه که به آن با پس زمینه تار هم گفته می‌شود در این گوشی هواوی انر 8 ایکس به خاطر لنز عمقی ۲ مگا پیکسل به خوبی صورت می‌گیرد.

دوربین سلفی گوشی هواوی انر ۸ ایکس لنز ۱۶ مگا پیکسلی و دیافراگم F/2.0  دارد و از HDR  هم حمایت می‌کند. کیفیت تصویرهای گرفته شده با دوربین جلو گوشی هواوی انر 8 ایکس خوب است. و برای کسانی که دنبال گرفتن عکس سلفی هستند مناسب است. کلا دوربین جلو و عقب گوشی هواوی انر ۸ ایکس مزیت این گوشی می‌باشد.

حالت‌های متعدد عکاسی در گوشی هواوی انر 8 ایکس وجود دارد و هوش مصنوعی را برای تشخیص به کار می‌برد. با وجود استفاده از هوش مصنوعی قابلیت HDR  خودکار آماده به کار نشده و باید به صورت دستی آن را روشن کنید.

دوربین گوشی هواوی انر ۸ ایکس در فضای با نور خوب کارایی خوبی هم دارد و یک دلیل آن وجود هوش مصنوعی است که ممکن است نتیجه عکس گرفته شده برای عده ای قابل قبول نباشد.
هوش مصنوعی رنگ‌ها را اشباع کرده و به عکس حالت مصنوعی می‌دهد. و به همین خاطر معمولا کاربران آن را روشن نمی‌کنند. و با نظر خود تصویر را ویرایش می‌کنند. با خاطر حسگر ۲۰ مگا پیکسلی جزئیات در عکس ها واضح هستند و نویز زیادی در تصویر ایجاد می‌شود که برای گوشی در این محدوده امکانات مشکل جدی نیست. گستره دینامیکی تصاویر هم خوب بوده و روشن نمودن HDR در بهتر شدن رنج داینامیک موثر است.

دوربین گوشی هواوی انر 8 ایکس هم مثل ما بقی گوشی‌ها در رده متوسط در نور کم خوب نیست و امکان تار بودن عکس‌ها هم هست. با هوش مصنوعی که سرعت شاتر را زیاد کرده و ایزو را زیاد می کند جزئیات کم و رنگ‌هایی که محو شده اند در این نوع تصاویر برمی گردند این مدل گوشی به خاطر استفاده از دو دوربین عکس های پرتره را ثبت کرده و کارایی در زمینه تشخیص لبه‌های چهره فرد را دارد. ولی برای عکاسی از مواردی غیر از انسان نمی‌توان زیاد انتظارداشت که لبه‌های سوژه را  تشخیص دهد.

باتری و شارژدهی گوشی هواوی انر 8 ایکس

در قسمت آخر بررسی باتری گوشی هوشمند انر ۸ ایکس را انجام می‌دهیم. باتری گوشی هواوی انر 8 ایکس دارای ظرفیت ۳۷۵۰ میلی آمپر ساعت بوده و لیتیوم یونی و جدا نشدنی است. چون صفحه نمایش بزرگ است و تراشه آن هم از پردازشگر قوی استفاده می‌کند نمی‌توان توقع شارژهای بسیارخوب از باتری داشت. ولی کارایی آن خوب است. و با یک مرتبه شارژ شدن تا یک روز دستگاه تلفن همراه را روشن نگه می‌دارد. در آخرین مرحله بررسی گوشی هواوی انر 8 ایکس در رابطه با باتری این گوشی و توان شارژدهی آن صحبت می‌کنیم. در صورت استفاده کم از گوشی هواوی انر 8 ایکس باتری آن با یک بار شارژ حتی تا یک روز و نیم مقاوم است. گوشی هواوی انر 8 ایکس امکان شارژ سریع هم دارد و در نیم ساعت حدود ۳۵ درصد گوشی شارژ می‌گردد. برای کامل شدن شارژ گوشی تقریبا ۱۱۰ دقیقه زمان نیاز است. شارژ اصل این گوشی شارژ سریع انجام می‌دهد.

کیفیت تماس

مدریت مکالمات تلفنی در گوشی هواوی انر ۸ ایکس به خوبی صورت می‌گیرد. و نویز ندارد جز در محیط های شلوغ بودن که به خاطر کیفیت کم بلندگوی داخلی است و صداها را تغییر می‌دهد. ولی در محیط آرام مکالمات مشکل نخواهند داشت. از بلندگوی خارجی هم بهتر است استفاده نگردد چون کارایی خوبی ندارد و نویز مکالمات در فضای شلوغ بیشتر خود را نشان می‌دهد.

نتیجه‌گیری

گوشی هواوی انر ۸ ایکس  از نظر ساخت و ظاهر کیفیت خوبی دارد. صفحه نمایش بزرگ ، پردازنده و رم مناسب و دوربین خوبی نیز دارد. و قیمت گوشی هواوی انر ۸ ایکس نسبت به گوشی‌های مشابه خود  بسیار بهتر و  به صرفه ‌تر است.

 


نظرات کاربران