;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

چگونه از باتری لپ تاپ خود مراقبت کنیم؟

1398/5/7 - 3:38 بعد از ظهر

امروزه لپ تاپ برای اکثر افراد در زمره ابزارهای اساسی برای انجام امور روزانه  قرار گرفته است. برای نمایش نمونه کار در قرارهای کاری، دیدن فیلمی که به آن علاقه داریم در خانه لپ تاپ همیشه و در همه مکان‌ها در اختیار ماست. باتری لپ تاپ در مواقعی که در مکانی امکان اتصال به برق شهری وجود ندارد یک ویژگی مهم هر لپ تاپ است. بنابراین محافظت و نگهداری از آن به نحو مطلوب باید صورت گیرد. در ادامه این مطلب می خواهیم به شما نکاتی مهم برای حفظ و نگهداری باتری لپ تاپ مانند نحوه صحیح شارژ کردن آن و نحوه کالیبره کردن باتری لپ تاپ برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ آموزش دهیم. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بسیاری از باورهایی که از قدیم در ذهن افراد مانده درباره باتری‌های جدید لیتیومی وجود ندارد. پس راهنمای جامعی تهیه شده است که با خواندن و انجام دستورات آن می توانید باتری لپ تاپ خود را در شرایط مناسب قرار داده و از عمر مفید بیشتری که پیدا می‌کند استفاده کنید.

 

آیا پدیده‌‌ی حافظه‌ی باتری (Battery Memory Effect) درست است ؟

ابتدا باید حقایقی را درباره باورهای غلطی که در ذهن افراد وجود دارد بازگو نماییم. حافظه‌ی باتری. این باور به این صورت است که اگر قبل از شارژ دوباره باتری لپ تاپ را به صورت کامل تخلیه نکرده باشید و یا اینکه قبل از شارژ شدن باتری لپ تاپ به صورت کامل آن را از برق خارج کنید باتری آسیب خواهد دید؛ به این معنی که قسمتی از ظرفیت باتری که مورد استفاده نیست به فراموشی سپرده می‌شود و در نهایت ظرفیت باتری کاهش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر این باور می‌گوید که حالت بهینه شارژ کردن باتری لپ تاپ به این صورت است که ابتدا درصد شارژ باتری به 0 برسد و پس از آن باتری لپ تاپ را 100 درصد شارژ کنیم.

این باور برای باتری‌های مدل قدیمی که نیکلی بودند صحت داشته اما با لپ تاپ‌های جدیدی که به بازار آمده است و تقریبا همه لپ تاپ‌های جدید از باتری‌های نوع لیتیومی استفاده می کنند مفهوم شارژ و دشارژ از بین رفته و حتی باعث آسیب به باتری لپ تاپ نیز می‌شود. باتری‌های نسل جدید لیتیومی را می‌توان بدون توجه به شارژ باقیمانده شارژ نمود و اثر منفی بر روی کارایی باتری و عمر آن نخواهد گذاشت.

آیا بهتر است هنگام استفاده از برق، باتری لپ‌تاپ را خارج کنیم؟

http://uupload.ir/files/iw92_1.jpg

این سوال که بسیار توسط کاربران لپ تاپ ها پرسیده می‌شود و ما در ادامه به پاسخ آن می پردازیم. پاسخ سوال بستگی به شرایط دارد و هم بله و هم خیر است. اتصال لپ تاپ به برق شهری زمانی که باتری کاملا شارژ شده است بدون ضرر می باشد. چون زمانی که باتری 100 درصد پر شود از ورود جریان برق به آن جلوگیری شده و جریان برق مستقیما به سیستم پاور لپ تاپ منتقل می‌گردد.

نگهداری باتری لپ تاپ حرارت

یک ایرادی که به قرار داشتن باتری لپ تاپ هنگام اتصال به برق شهری می توان گرفت این است که به سخت افزار لپ تاپ بیش از اندازه حرارت دهد. در شرایط عادی که استفاده از لپ تاپ حرارت زیادی تولید نمی‌کند ( دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه برای پردازنده و هارددیسک ) اشکالی ندارد که باتری در لپ تاپ وجود داشته باشد. اما در صورتی که پردازش های سنگین مانند بازی ( دمای بالای 60 درجه ) برای استفاده از لپ تاپ وجود دارد خارج کردن باتری از لپ تاپ بهتر است. علی رغم باوری که وجود دارد آسیب اصلی به باتری های لیتیومی در زمان شارژ 100 درصد متصل ماندن به برق نیست بلکه حرارت زیاد است.

آیا خالی از شارژ شدن کامل باتری لپ‌تاپ برای آن مضر است؟

بهتر آن است که نگذارید باتری لپ تاپ کاملا خالی شده ( به صفر رسیده و لپ تاپ خاموش شود ). در این وضعیت شوک زیادی به باتری لپ تاپ تحمیل شده و ممکن است باعث آسیب به آن شود. توصیه ای که وجود دارد این است که صبر نکنید تا باتری کاملا تخلیه شود تا اقدام به شارژ آن و رساندن آن به 100 درصد نمایید. می توانید هنگامی که شارژ باتری حدودا 20 تا 30 درصد شد آن را شارژ کنید.

روش صحیح شارژ کردن لپ تاپ

چرا باتری لپ‌تاپ میزان شارژ باقیمانده را اشتباه نمایش می‌دهد؟

در باتری لپ تاپ سنسوری وجود دارد که میزان دقیق شارژ مانده را نمایش داده که این سنسور دقت خود را در دشارژو شارژهای مداوم به مرور از دست م‌ دهد. این دقت کم شده سنسور می تواند علت نمایش اشتباه از شارژ باقی مانده باشد. مثلا ممکن است که لپ تاپ میزان شارژ باتری را 10 درصد نمایش دهد در صورتی که شارژ واقعی کمتر از این مقدار می باشد. که نتیجه این امر خاموشی یک دفعه ای لپ تاپ است.

کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ به چه معنی است و چگونه انجام می‌شود؟

لپ تاپ هایی هستند که ابزاری برای کالیبره کردن مجدد سنسور باتری دارند که کار بیشتری از شارژ ودشارژ را نمی توانند انجام دهند. یک راه کالیبره کردن سنسور باتری این است که به طور تقریبی بعد از هر 30 چرخه شارژ کامل یک مرتبه باتری لپ تاپ را کاملا خالی کرده و بعد بدون توقف آن را کاملا شارژ کنید. یک چرخه ی شارژ کامل به این مفهوم است که از کل ( 100% ) ظرفیت باتری استفاده کنید اما نه لزوما به صورت یک دفعه. مثلا امروز نصف ظرفیت باتری را استفاده و بعد آن را کاملا شارژ کرده اید و فردا نیز این کار را تکرار کنید. در مجموع این دو روز یک چرخه ی شارژ حساب می شود. تکمیل یک چرخه ی کامل شارژ بستگی به استفاده از لپ تاپ دارد و شاید چندین روز طول بکشد. چرخه ی شارژ باتری های لیتیومی محدود است (معمولا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰) و ظرفیت آن ها به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

صحیح‌ترین روش کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ شامل مراحل زیر است:

  1. شارژ کامل باتری ( 100%)
  2. بعد از شارژ شدن کامل به جهت کاهش حرارت ایجاد شده از شارژ کردن، حدودا 2 ساعت باتری را در وضعیت استراحت بگذارید. در این زمان برای استفاده از لپ تاپ به صورت انجام کارهای سبک از اتصال آن به برق شهری استفاده کنید.
  3. اتصال لپ تاپ به برق را قطع کرده و آن را برای رفتن به وضعیت هایبرنت موقع رسیدن شارژ باتری به ۵٪ تنظیم کنید. اگر این امکان برای 5% وجود ندارد این مقدار را برای عددی کمتر تنظیم کنید. این مقدار نباید از 5%  کمتر شود برای بزرگ تر کردن تصاویر بر روی آن ها کلیک کنید.
  4. لپ تاپ را به صورت روشن گذاشته تا بی وقفه باتری آن کاهش پیدا کند و در نهایت به وضعیت هایبرنت برود. در این مدت به صورت روزمره از لپ تاپ می‌توانید استفاده نمایید.
  5. وقتی لپ تاپ به صورت اتوماتیک خاموش (هایبرنت) شد آن را به مدت 5 ساعت و یا بیشتر در همین وضعیت بگذارید.
  6. حالا لپ تاپ را بع برق متصل کرده و صبر کنید تا بدون توقف کاملا (۱۰۰٪) شارژ شود. در این مدت به صورت روزمره از لپ تاپ می توانید استفاده نمایید.

در صورتی که بعد از کالیبره کردن لپ تاپ خود را توسط نرم افزارهای موجود امتحان کنید سطح فرسایش (Wear Level)” بیشتری را نشان می‌دهد. به این دلیل است که اکثر افراد کالیبره کردن را کاری مضر می‌دانند. در صورتی که باور آنها غلط است و افزایش سطح فرسایش باتری به دلیل کالیبره شدن نبوده است و باتری قبل از کالیبره شدن ظرفیت خود را به صورت درست نشان نمی‌دهد. کالیبره کردن باتری امری است که ضرورت دارد و از مواردی چون خاموشی ناگهانی لپ تاپ در زمانی بسیار مهم در صورتی که ظاهرا هنوز 30 درصد شارژ دارد جلوگیری می‌کند.

چگونه باید باتری را برای مدت طولانی انبار کنیم؟

در صورتی که می خواهید باتری لپ تاپ خود را مدتی زیاد بلااستفاده قرار دهید باید قبل از انجام این کار شارژ آن را به 40 درصد رسانده و محل نگهداری باید خشک و تمیز باشد. همچنین باتری را در یخچال و سردخانه ( دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد ) هم می‌توان نگه داشت اما با شرط عایق شدن کامل در برابر رطوبت. لازم به یادآوری است که دشمن اصلی و آسیب رسان باتری‌های لیتیومی حرارت بالا است. پس قرار گرفتن باتری مثلا در صندوق عقب ماشین در تابستان برای آن مضر است.

چه زمان باید یک باتری جدید برای لپ‌تاپ بخریم؟

زمانی اقدام به خرید باتری جدید برای لپ تاپ کنید که کاهش شدید در ظرفیت باتری موجود لپ تاپ خود دارید. در صورتی که زودتر خریداری کنید به دلیل عدم استفاده باعث خراب شدن آن می‌شوید. اگر مجبور به نگهداری باتری اضافه خود بدون استفاده از آن شدید نکات قبلی را در زمان انبار آن مد نظر قرار دهید. همچنین در زمان خرید باتری جدید توجه کنید که زمان زیادی از تولید آن سپری نشده باشد.

مدام شارژ نکنیم

اکثر افراد در محیط کار نیز ترجیح می دهند تا از لپ تاپ خود استفاده کنند. شارژ باتری لپ تاپ یا به عبارت بهتر طریقه درست شارژ کرد آن نیز مهم است. خیلی از افراد با شارژ کردن زیاد باتری لپ تاپ خود به آن آسیب زده و برخی دیگر با مصرف شارژ تا انتهای آن به صورتی دیگر به باتری لپ تاپ خود آسیب می‌رسانند.

موردی که بسیار مهم است در زمان خرید لپ تاپ و پس از آن از لپ تاپ استفاده کرده تا شارژ آن کاملا تخلیه شود و لپ تاپ خاموش گردد. سپس لپ تاپ را 12 ساعت شارژ کنید. و در این مدت زمان آن را مورد استفاده قرار ندهید.

فراموش نکنید که در صورت شارژ مداوم باتری لپ تاپ طول عمر آن سریع کاهش پیدا می‌کند. که این کار به نوع باتری نیز وابسته است که قبلا جداگانه توضیح داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سراغ مطالب مربوط به باطری وسایل دیجیتال بروید.

صفحه نمایش و باتری

ممکن است شما نیز مانند دیگران دیگر عادت به استفاده از لپ تاپ با بیشترین حد نور در صفحه نمایش داشته باشید. این نکته را مد نظر قرار دهید که امروزه اکثر لپ تاپ ها مجهز به امکاناتی برای کاهش نور صفحه نمایش هستند. برخی حتی امکان بهبود عملکرد سی پی یو و سیستم خنک کننده لپ تاپ را نیز در اختیار کاربران می‌بگذارند. تعادل ایجاد کردن در مصرف این انرژی‌ها طول عمر باتری لپ تاپ را افزایش می‌دهد. همچنین بهتر است بدانید که نرم افزارهایی که خودکار موقع روشن کردن لپ تاپ اجرایی می‌شوند و در نوار پایین دسکتاپ هستند شارژ لپ تاپ را به سرعت تخلیه می کنند. با غیرفعال کردن آن ها نیز می‌توانید مصرف باتری را بهینه و عمر آن را زیاد کنید.

ارتباط هارد با باتری

مسلما به این موضوع توجه نداشته اید که مرتب بودن یا نبودن هارد هم می‌تواند به باتری لپ تاپ آسیب بزند. لذا هرچه هارد کار خود را سریع انجام دهد مصرف باتری نیز کمتر خواهد بود.

بنابراین در صورت منظم بودن هارد لپ تاپ کارایی باتری آن افزایش زیادی خواهد داشت. به همین جهت لازم است هر از چند گاهی عملیات دیفراگ را انجام دهید. و حتما در زمان این کار لپ تاپ را به برق متصل کنید. در صورتی که مصرف برق هارد کم گردد باتری شارژ بیشتری را ذخیره می‌نماید.

تمیز باشید

تمیزی لپ تاپ و باتری آن نیز در افزایش طول عمر باتری مهم است. و هر از چند گاهی با پارچه ای تمیز و الکل اتصالات باتری را تمیز کنید. که موجب تسهیل شدن تبادل انرژی بین باتری و لپ تاپ خواهد شد. اگر تصور شما این است که با عدم استفاده از باتری آن را سالم نگه خواهید داشت این تصور غلط بوده و نباید باتری شارژ شده را مدت زیادی بلا استفاده بگذارید. هر باتری باید تا دو هفته بعد از شارژ استفاده شود.