;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید لنز رنگی

1398/5/6 - 03:33 ب.ظ

امروزه مسئله‌ی ظاهر و خوش‌قیافه ‌بودن در میان افراد جامعه به یک امر مهم تبدیل شده است. به صورتی که عده‌ای حتی حاضرند بدون توجه به عواقبی که استفاده از وسایل زینتی و زیبائی بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد، اقدام به بهره‌بردن از این اقلام کنند. داشتن چشم‌ رنگی بویژه در میان جوانان به یک مسئله‌ی جذاب تبدیل شده است و برای اینکه چشم خود را به رنگ دلخواه درآورند، اقدام به استفاده از لنز‌های رنگی می‌نمایند. در زمینه‌ی انتخاب و خرید این لنز‌ها معمولا توجه افراد صرفا بر روی زیبائی ظاهری است و تناسب محصول با سن و ویژگی‌های ظاهر فرد و همچنین استاندارد بودن وسیله با اهمیت دانسته نمی‌شوند. نکته‌ی اساسی که باید در مورد خریداری این لنز‌های رنگی به آن‌ توجه کرد، اقدام به خریداری از طریق فروشگاه‌های اینترنتی دارای اعتبار و یا داروخانه‌های شناخته شده و معتبر می‌باشد. البته استفاده از لنز چشم صرفا به منظور زیبائی و تغییر رنگ نیست و لنز‌های طبی نیز وجود دارند که برای جایگزینی عینک از آن‌ها استفاده می‌شود. در مقاله‌ی پیش‌رو تمرکز بر روی لنز‌های رنگی می‌باشد و لنز‌های طبی در مقالاتی مجزا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی و معرفی کلیه‌ی نکات مهم در هنگام خرید لنز‌های رنگی پرداخته خواهد شد.

 

تهیه‌کردن لنز رنگی از طریق دستور پزشک

پیش از آنکه فرد اقدام به انتخاب و خریداری لنز نماید، بهتر است که با دکتری متخصص در این زمینه مشورت کند تا قادر باشد لنزی با ویژگی‌های متناسب مانند شماره‌دار بودن یا نبودن، رنگ و ... انتخاب نماید. لنز‌های رنگی بصورت کلی به دو دسته تقسیم می‌گردند. دسته‌ی اول لنز‌های فاقد شماره و دسته‌ی دوم لنز‌های دارای شماره می‌باشد که در هر کدام از این لنز‌ها باید مشاوره تخصصی با دکتر مربوطه و یا افراد دارای اطلاعات که در داروخانه‌ها حضور دارند، انجام گردد. تهیه کردن لنز‌های رنگی از فروشگاه‌ها و دارخانه‌های دارای اعتبار و شناخته شده، این آرامش خاطر را به مصرف‌ کننده می‌دهد که از لنزی استاندارد استفاده می‌‌کند و در آینده با کمتر عوارض مواجه خواهد شد. در هنگام خریداری لنز‌های رنگی مهمترین مواردی که باید مورد توجه قرار گیرند؛ میزان حجم اشک فرد، تعداد دفعات پلک‌‌زدن و انحنای چشم می‌باشد. در مواردی هم که به منظور جایگزین کردن عینک از لنز استفاده می‌شود، میزان ضعف چشم دارای اهمیت می‌باشد.

نکته‌ای بسیار حیاتی که باید به آن توجه داشت، عدم استفاده از لنز در آن دسته افرادی است که دارای چشم‌هایی حساس می‌باشند و یا چشم‌هایشان قرمز یا دارای التهاب است. این دسته نه تنها نباید از لنز‌های رنگی استفاده کنند بلکه در مورد لنز‌های طبی نیز محدودیت زیادی دارند. استفاده از لنز در اشخاص فوق عواقب جدی و حتی نابینائی را ممکن است در پی داشته باشد.

نگهداری کردن از لنز‌های رنگی

لنز‌های رنگی همانند وسایلی چون مسواک و شانه، شخصی می‌باشند و هر فرد باید لنز مخصوص به خود را داشته و از آن استفاده نماید. نگهداری از لنز در ظرف ویژه‌ای که دارای محلول فیزیولوژیک می‌باشد انجام می‌گیرد. پس از هر بار استفاده لنز از چشم خارج شده و بوسیله‌ی این مایع شسته می‌شود. سپس در ظرف مخصوص که دوباره از همان مایع مملو است، نگهداری می‌گردد. دست‌ها قبل از تماس با لنز باید کاملا شسته شوند و هیچ جرمی بر سطح آن‌ها وجود نداشته باشد؛ همچنین محیط نیز باید فاقد گرد و غبار باشد. به منظور قرار دادن لنز در چشم، باید از انگشت اشاره استفاده نمود و در هنگام خارج کردن آن از چشم استفاده از انگشت اشاره و شصت مناسب‌تر است. در مورد لنز‌های یک‌بار مصرف نیز باید توجه کرد که استفاده دوباره از آن‌ها، بدلیل افزایش میکروب در چشم و در نتیجه افزایش احتمال عفونت اصلا کار صحیحی نمی‌باشد.

برگزیدن لنز رنگی مناسب

همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر گردید، امروزه توجه قشر جوان به زیبائی ظاهری خود افزایش یافته است و لنز‌های رنگی یکی از راه‌کارهای معمول برای خوش‌ قیافه‌تر بنظر رسیدن می‌باشد. به منظور انتخاب یک لنز رنگی مناسب باید با دکتر متخصص و یا اپتومتریست مجرب مشاوره نمود تا با کمک این افراد و با توجه به انحنای چشم، میزان ضعف چشم، میزان حجم اشک و همچنین میزان پلک زدن هر شخص اقدام به انتخاب یک لنز مناسب نمود. در هنگام خرید باید دقت کرد که از محصولات کمپانی‌های مطرح و معتبر در این زمینه استفاده نمود تا چشم در طولانی مدت دچار بیماری نگردد. برای برگزیدن یک لنز رنگی، باید به رنگ چشم و رنگ پوست نیز توجه داشت و متناسب با این ویژگی‌ها اقدام به خرید نمدود.

توجه به رنگ پوست

برای افزایش زیبائی ظاهری بوسیله‌ی لنز‌های رنگی، باید رنگ مو و پوست فرد را مد نظر قرار داد. بعنوان نمونه افرادی که دارای پوستی حدودا تیره، موی مشکی و یا قهوه‌ای تیره می‌باشند و چشم‌هایشان نیز یکی از این دو رنگ را شامل می‌شود، استفاده از لنزی با رنگ آبی روشن می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد و یا افرادی که چشم روشن و موی بلند با پوست روشن دارند، لنز سبز تیره و یا رنگ عسلی گزینه‌‌های خوبی برای انتخاب می‌باشند. نکته ی قابل ذکر اینست که رنگ‌ لنز‌های بالا ترکیب صورت فرد را به‌گونه‌ای کامل دچار تغییر می‌نماید. بنابراین توصیه می‌گردد تنها کسانی که قصد تحول کامل چهره‌ی خود را دارند از این ترکیب رنگ‌ها استفاده نمایند.

جست‌وجو در میان رنگ‌های ترکیبی را از یاد نبرید.

آن دسته از افرادی که بدنبال انتخاب رنگی ویژه برای لنز خود می‌باشند که در کنار حداکثر زیبائی، طبیعی هم باشد می‌توانند از ترکیب رنگ پوست و موی خود برای این منظور استفاده نمایند. به عنوان نمونه‌ای برای روشن‌تر شدن این قضیه، افرادی که رنگ پوست و همچنین موی آن‌ها تیره می‌باشد و از رنگ چشم سیاه و یا قهوه‌ای بهره‌ می‌برند می‌توانند با انتخاب لنزی به رنگ عسلی و یا سبز تیره، زیبائی بسیار زیادی به چهره‌ی خود ببخشند. همچنین اشخاصی که دارای رنگ پوست و رنگ موی روشن می‌باشند و رنگ چشم‌ها‌یشان نیز خاکستری است، با استفاده از رنگ لنز آبی روشن می‌توانند چهره‌ای دگرگون شده و زیبا را بسازند.

انجام مشاوره با متخصص چشم

پیش از آنکه اقدام به خریداری لنز نمائید باید متخصص چشم اقدام به معاینه چشم‌تان نماید تا بصورت کامل از جنبه‌ی عفونت و یا التهاب و قرمزی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین مجرای اشک نیز باید با دقت هرچه‌ بیشتر معاینه شود و سپس اقدام به تجویز لنز مناسب برای چشم‌های شما گردد. بصورت کلی تمامی انواع لنز‌های به این دلیل که محل قرار گرفتن ‌آن‌ها بر روی قرنیه فرد می‌باشد، طبی محسوب می‌گردند. متخصص چشم بوسیله‌ی معاینه چشم نکاتی را به شما گوشزد خواهد نمود که در حفظ سلامتی این عضو حیاتی، تاثیر فراوانی خواهد داشت. حتی در هنگامیکه لنز را خریداری کرده‌اید و از آن استفاده می‌نمائید، در فواصل زمانی معین باید برای معاینه به متخصص چشم مراجعه نمائید.

برای چه مواقعی قصد خرید دارید؟

هنگامیکه در میان انواع لنز‌ها قصد دارید که محصول مورد نظر خود را انتخاب نمائید، توجه کنید که قصد چه نوع استفاده‌ای از لنز را دارید. بعنوان مثال در صورتیکه هر روزه از لنزها استفاده می‌کنید، انتخاب لنزی با رنگ طبیعی‌ مناسب‌تر خواهد بود اما اگر در مناسبت‌های خاص قصد استفاده دارید، لنز‌هایی که دارای رنگ فانتزی و بخصوص هستند انتخاب خوبی خواهند بود. توصیه‌ی اکید اینست که قبل از خرید لنز، کاتالوگ آن را که همراه محصول است مطالعه نمائید همچنین مشاوره از متخصص چشم برای انتخاب رنگ مناسب لنز نیز یکی از راه‌حل‌ها برای برگزیدن محصولی درخور می‌باشد.

برگزیدن رنگی که به رنگ طبیعی چشم نزدیک باشد

افرادی که رنگ طبیعی و مادرزادی چشم خود را دوست دارند و تنها می‌خواهند که عمق آن را تغییر دهند به سادگی هرچه بیشتر این امکان برای‌شان فراهم شده است. بعنوان مثال اگر فردی دارای رنگ چشم قهوه‌ای تیره باشد، به سادگی با کمک گرفتن از یک لنز قهوه‌ای تیره و یا عسلی که درون آن‌ها رگه‌های طلائی رنگ و یا سبز رنگ وجود دارد، می‌تواند این کار را انجام دهد. با این انتخاب استفاده از لنز در طبیعی جلوه کردن رنگ چشم‌ها خللی ایجاد نمی‌کند. به عبارتی دیگر اگر فرد قصد داشته باشد که رنگ چشم‌هایش طبیعی بنظر برسند و بسادگی قابل تشخیص نباشد که از لنز اسنفاده کرده است، با انتخاب رنگ لنز‌هایی نزدیک به رنگ واقعی چشم خود می‌تواند ضمن زیبا کردن چهره‌ی خود، هدف ذکر شده را نیز محقق کند.

این قسمت ویژه افرادی است که رنگ پوست تیره دارند

از سایر ویژگی‌هایی که در هنگام خریداری یک لنز باید برای تناسب آن با ظاهر خود در نظر داشته باشید، تن گرم و یا تن سرد پوست‌تان می‌باشد. برای این منظور که گرمی یا سردی تن پوست خود را متوجه شوید، راه‌حل‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یکی از راه‌حل‌ها توجه به رنگ سیاهرگ‌های موجود بر روی ساعد می‌باشد. اگر این سیاهرگ‌ها به رنگ سبز بنظر برسند یعنی تن پوست گرم است و اگر آبی بنظر برسند یعنی تن پوست سرد می‌باشد. راه‌حل دیگری که برای فهمیدن سرد یا گرم بودن تن پوست وجود دارد، جمع کردن کامل موها از روی صورت و تمیز کردن پوست این قسمت می‌باشد؛ سپس با انداختن یک حوله‌ی سفید بر روی شانه، روبه‌روی آینه به خود نگاه کنید. اگر بر روی پوست صورت رنگ زرد مشخص بود یعنی تن پوست فرد گرم است و اگر رنگ آبی بر روی صورت مشخص بود یعنی تن پوست سرد می‌باشد. برای پوست‌هایی که دارای رنگ تن گرم می‌باشند، رنگ‌های روشن بویژه رنگ‌های خانواده‌ی قهوه‌ای بسیار زیبا خواهد بود و برای پوست‌های دارای تن سرد، رنگ‌های مشکی‌تر به ویژه خانواده‌ی آبی زیبا خواهند بود.

نکاتی که افراد دارای چشم تیره ‌رنگ باید بدانند.

 هنگامیکه قصد برگزیدن یکی از لنز‌های موجود در کاتالوگ را دارید، این موضوع که چشم شما چه رنگی دارد بر نتیجه‌ی پایانی تاثیر وافری می‌گذارد. به گونه‌ای که ممکن است یک لنز را برای چند شخص متفاوت به کار ببریم و در هر شخص رنگ بخصوصی را شاهد باشیم. با توجه به این موضوع انتخاب بهتر برای افرادی که دارای رنگ چشم تیره هستند، لنز روشن‌تر می‌باشد و برای افرادی که چشم روشن‌ دارند، لنز تیره‌تر است. با رعایت این مسئله زیبائی واقعی لنز نمایان خواهد شد و بالعکس. به عنوان مثال امکان دارد فردی که دارای رنگ چشم تیره است، رنگ لنز تیره را نیز انتخاب نماید و در نتیجه این لنز در چشم او نمودی آنچنانی نداشته باشد.

دسته‌های گوناگون لنز‌های رنگی

لنز‌های رنگی دارای دسته‌های گوناگونی هستند. به عبارتی دیگر این لنز‌ها به چهار دسته‌ی کلی به نام‌ها (لنز رنگی نامرئی، لنز رنگی تشدید کننده، لنز رنگی مات، لنز رنگی فیلتر نور) تقسیم بندی می‌شوند.

لنز رنگی نامرئی: به این دسته از لنز‌ها رنگ آبی کمرنگی یا سبز کمرنگی افزوده می‌شود تا هنگامیکه بر روی یک سطح قرار داده می‌شوند و یا در هنگامیکه لنز درون چشم قرار داده می‌شود و یا از آن خارج می‌شود، امکان شناسائی آن وجود داشته باشد چراکه اصل رنگ این لنز‌ها بسیار اندک می‌باشند و بر روی چشم تاثیر چندانی ندارند.

لنز رنگی تشدید کننده: این لنز‌ها شفاف می‌باشند و در مقایسه با سایر لنز‌ها مرئی دارای تیرگی بیشتری هستند. با کمک این مسئله میزان تیرگی چشم را افزایش می‌دهند. استفاده از دسته‌ی فوق برای افرادی که دارای رنگ چشم روشن هستند و قصد دارند که رنگ آن‌ را تیره‌تر کنند کاربرد دارد.

لنز رنگی مات: قسمت مرکزی این دسته از لنز‌ها که بر روی مردمک چشم قرار می‌گیرد، شفاف می‌باشد تا قدرت بینائی کاربر کاملا حفظ شود. این لنز‌ها دارای رنگ‌ها گوناگونی هستند و می‌تواند رنگ چشم فرد را در طیف گسترده‌ای تغییر دهند. همچنین برای طبیعی‌تر جلوه کردن آن‌ها بر رویشان طرح‌هایی در نظر گرفته شده است.

لنز‌های رنگی فیلتر نور: این دسته از نوین‌ترین و جدید‌ترین لنز‌های بازار می‌باشند که بیشتر در زمینه‌های ورزشی کاربر دارند و رنگ ویژه‌ای را تشدید می‌نمایند. بعنوان نمونه در ورزش پینگ‌پونگ برای تشخیص راحت‌تر توپ از میز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لنز را از کجا خریداری نمائیم؟

فارغ از مراکز معتبر فروش لنز همانند داروخانه‌ها، بعضی مراکز نامعتبر و غیرتخصصی نیز همانند بوتیک‌ها، آرایشگاه‌ها و حتی سوپرمارکت‌ها اقدام به فروش لنز می‌کنند که دارای خطرات فراوانی است و می‌تواند به آسیب جدی بینائی منجر گردد. امروزه دو نوع لنز در بازار کشورمان وجود دارد. نوع اول که در مراکز معتبر فروخته می‌شود در ظرف‌هایی از جنس شیشه نگهداری می‌گردند که امکان استفاده‌ی طولانی‌ مدت از آن‌ها وجود دارد و البته قیمت بالاتری نسبت به بقیه نیز دارند. دسته‌ی دوم که در ظرف‌هایی از جنس آلومینیوم که در اصطلاح آن‌ها را بلیستر می‌نامند و بیشتر در بوتیک‌ها فروخته می‌شوند، تنها به مدت ۷ روز قابلیت استفاده را دارند به همین دلیل به لنز‌های مدت‌دار معروفند. متاسافانه گاها مشاهده می‌شود که از این لنز‌های مدت‌دار روز‌های مدیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند و حتی این استفاده توسط چن نفر مختلف صورت می‌گیرد که خطرات زیادی را برای بینائی این افراد به دنبال دارد.

هزینه‌ی خرید یک لنز مناسب

قیمت لنز به عوامل گوناگونی بستگی دارد. صرفا رنگی بودن لنز و یا استفاده‌ی همزمان از آن بصورت طبی، طول مدتی که می‌توان از لنز استفاده نمود، کمپانی تولید کننده‌ی آن، مرکزی که از آن خرید می‌کنید و ... از جمله موارد اصلی تاثیرگذار در قیمت لنز‌ها هستند. لنز‌هایی که دارای صرفا یک رنگ می‌باشند نسبت به لنز‌های چند رنگ قیمت پائین‌تری دارند. بصورت کلی یک جفت لنز رنگی که تنها یک‌بار قابلیت استفاده را دارند از قیمت ۱۰ دلار آغاز می‌گردد تا لنز‌های هفتگی و ماهانه که بصورت کلی در یک سال هزینه‌ای حدود ۲۶۰ دلار را در برخواهند داشت.