نقد و بررسی گوشی سامسونگ A40

نقد و بررسی گوشی سامسونگ A40

یکی از گوشی‌های که سامسونگ در سال 2019 ارائه کرد گوشی گلگسی مدل A40 است که ابعاد آن بسیار کوچک است.و می‌تواند یک گزینه مورد قبول برای کسانی باشد که به گوشی‌های با ابعاد بزرگ رغبتی ندارند. توضیحات مقاله به نقد و بررسی گوشی گلگسی A40  سامسونگ می‌پردازد و شما را با نقاط ضعف و قوت این گوشی آشنا می‌سازد. گوشی‌های گلگسی سری A سامسونگ با مدل‌های مختلفی در سال 2019  با انواع مدل‌های متنوع در بازار عرضه شدند.هدف عرضه کمپانی از سری گوشی‌های گلگسی A  و همچنین سری گلگسی M  در دست گرفتن بازار میان رده آسیا که این مدل گوشی‌های پرطرفدار بوده است. قیمت این گوشی به نسبت دیگر گوشی‌ها قیمت مناسبی دارد و از محصولات زیبا این سری از گوشی‌های گلگسی میان رده سامسونگ است که در طی ماه مارس از آن رونمایی شد. قیمت گوشی گلگسی A40 نسبت به دیگر گوشی‌های هم رده خود در حال رقابت است و این یک ویژگی بارز و مثبت این مدل از گوشی می‌باشد.لطفا برای آگاهی از قیمت گوشی A40 به صورت لحظه ای به سایت ایمالز مراجعه نمایید.

ویژگی متمایزی که گوشی گلگسی A40 نسبت به دیگر گوشی‌های سری  Galaxy A دارد، در اندازه ابعاد و اندازه آن است که دارای ابعاد بزرگی نیست. اندازه صفحه نمایش این گوشی نسبت دیگر محصولات از ابعاد کوکتر و راحت تری برخورد دار می‌باشد و قابلیت استفاده با یک دست را نیز دارد. در ادامه به نقد و بررسی گوشی گلگسی A40 می‌پردازیم و مروری نیز بر نقاط ضعف و قوت آن خواهیم داشت. آشنایی بیشتر با نقاط قوت و ضعف این اسمارت فون باعث می‌شود که در خرید و یا عدم خرید تصمیم گیری قطعی تری داشته باشید. پس با ادامه مطلب همراه باشید.

 

طراحی و ظاهر گلکسی A40 سامسونگ

طراحی گوشی گلگسی A40 از نظر طراحی با سری گوشی A 2019 کمپانی سامسونگ تبعیت می‌کند و تنها در یک بخش متمایز تر از دیگر محصولات سال 2019 گوشی‌های سری A می‌باشد و این تمایز در اندازه و ابعاد گوشی است.  ابعاد بدنه این گوشی دارای اندازه‌های  7.9 در 69.2 در 144.4 میلیمتری می‌باشد و به گوشی قابلیت راحت تر دست دست گرفتن برای استفاده کننده را می‌دهد. این گوشی داریا وزنی در حدود 140 گرم می‌باشد که به نسبت به دیگر گوشی‌ها وزن مناسبی است که باز موجب راحتی حمل و نقل گوشی می‌شود. زمانی که با گوشی سامسونگ مدل گلگسی A 40 را در دست دارید حس بسیار خوبی را دارید و در استفاده با این گوشی حس تسلط چفت بودن گوشی در دستتان را حس خواهید کرد. طراحی لبه‌های قاب آن به شکلی می‌باشد که در زمانی که گوشی در دست کاربر است احساس خوبی دارد. پس می‌توان با قاطعیت گفت که گوشی گلگسی  A40 گوشی خوش دستی برای آن دسته از افرادی است که قصد خرید گوشی‌های بزرگ را ندارند.

در قسمت پشت گوشی براق است اما جنس آن از شیشه نیست بلکه از پلاستیک ساخته شده است. از نظر ظاهری این گوشی تقریباً هیچ فرقی با قاب پلاستیک نداشته و برق این گوشی نسبت به قاب گوشی‌های که از شیشه هستند ندارد این موضوع باعث شده که تا گوشی سامسونگ گلگسی A40 از نمای قسمت پشت گوشی از زیبایی خاص، چشم نوازی و مدرن بودن شباهت زیادی به گوشی‌های با رده بالاتر است.

نقد و بررسی گوشی سامسونگ A40

این گوشی با رنگ‌های متنوع مشکی، سفید، آبی و آجری راهی بازار شده اند لذا از جهت دارای تنوع می‌باشند.قسمت پشت گوشی اسمارت فون توسط کمپانی سامسونگ با نام "Glastic" (گلاستیک) نامگذاری شده است که ترکیبی از دو کلمه  (شیشه) و "Plastic" (پلاستیک) می‌باشد.در قسمت بالا و قسمت چپ قاب گوشی از دو لنز اصلی دوربین به همراه چراغ فلش LED  نصب شده است به طور تقریبی در میانه قاب و پشت آن و کمی‌در بالاتر از آن استکنر گوشی قابل مشاهده است. در بررسی گوشی گلگسی A40 مشخص می‌گردد که بخش اسکنر اثر انگشت از عملکرد بهتری برخوردار است و در طی زمان از کیفیت آن کاسته نمی‌گردد.شاید عملکرد اسکنر این گوشی در مقایسه با گوشی‌های رده بالا قابل قیاس نیست ولی در اندازه خود سرعت عمل بهتری دارد. نقطه ضعفی که در پلاستیکی بودن قاب گوشی وجود دارد این است که در مقابل اشیای نوک تیز و خراشیده شدن دارای حساسیت می‌باشد، لذا به صورت اکید توصیه می‌شود از یک گارد موبایل یا ژله ای برای حفظ قاب پشتی گوشی سامسونگ A40 می‌باشد. بدین گونه می‌تواند از ایجاد خط و خش روی قاب جلوگیری شود. زمانی که از نمای جلو به گوشی توجه نمایید، به سرعت نمایشگر آن مورد توجه شما قرار می‌گیرد و به همین دلیل از حاشیه‌های باریک استفاده شده است.

در قسمت حاشیه ای نمایشگر گلگسی A40 به اندازه ای باریکی در حدود 85.5 درصد از تمام سطح جلوی پنل را توسط نمایشگر گوشی احاطه می‌نماید.همین موضوع باعث شده است که گوشی سامسونگ مدل گلگسی A40 از نمای جلوی شبیه به گوشی‌های با رده بالاتر به نظر بیاید و کمتر افرادی هستند که با توجه از این زاویه به دستگاه به این تصور برسند که با یک گوشی میان رده مواجه هستند.

در قسمت لبه بالای نمایشگر گوشی یک زائده ای به نام ناچ (Notch) وجود دارد که لنز دوربین سلفی گوشی در آنجا نصب می‌شود. بر روی نمایشگر گوشی با یک لایه شیشه پوشیده شده است اما هیچ اشاره ای به جنس آن و ضد خش بودنش نیست، لذا به جهت اطمینان بیشتر می‌بایست از یک گلس ای سی دی استفاده شود. در کل گوشی گلگسی مدل A 40 یک گوشی خوش دست و زیبا می‌باشد که در قیاس با سایر گوشی‌های امروز و دیگر محصولات سری A سامسونگ از ابعاد کوچکتری ساخته شده است. استفاده با یک دست از این گوشی قطعاً تجربه ای لذت بخش برای شما به خواهد بود که این یکی از ویژگی‌های مثبت این گوشی می‌باشد. در کل گوشی گلگسی A40 چه از نظر طراحی و چه به لحاظ ظاهر یک گوشی با کیفیت نسبت به قیمتش با باکیفیت می‌باشد. همچنین این نکته را نباید فراموش کرد که گوشی قابلیت نصب همزمان دو سیم کارت برای برقراری تماس و مکالمه تلفنی است و همچنین قابلیت دریافت و ارسال پیامک را نیز پیشتیبانی می‌کند.

نقد و بررسی گوشی سامسونگ A40

صفحه نمایش گلکسی A40 سامسونگ

در این قسمت به بحث و بررسی در رابطه با نمایشگر گوشی گلگسی A40 و همچنین کیفیت عملکردی این گوشی می‌پردازیم. از آنجا که ابعاد و اندازه این گوشی نسبت به دیگر مدل‌های سری گلگسی A کوچکتر است. نمایشگر این گوشی در حدود 5.9 اینچ می‌باشد و از نوع سوپور آمولد است. وضوح این نمایشگر 2340 در 1080 پیکسل و یا فول اچ دی پلاس با تراکم تصویر 437 پیکسل در هر اینچ است و دارای تراکم پیکسلی فوق العاده برای نمایشگر یک گوشی میان رده و خوش قیمت می‌باشد. نسبت نمایشگر این گوشی در حدود 19.5 به 9 می‌باشد که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد. در نمایشگر گوشی مدل گلگسی A40  حاشیه‌های باریکی تقریباً در حدود 85.5 درصد مساحت پنل جلوی گوشی می‌باشد. دارای بودن صفحه نمایشگر با 5.9 اینچ در این گوشی که باعث ایجاد گوشه‌های باریک است باعث شده است که نصبش در گوشی‌های با ابعاد 7.9 در 69.2 در 144.4 میلیمتری ممکن شود. ضمن اینکه بر روی صفحه نمایش گوشی از یک لایه شیشه محافظ پوشیده شده ولی مقاومت شیشه این گوشی در مقابل خراشیدن بسیار کم و بهتر بوده و همچنین گوشی با گلس ال سی دی پوشیده شده است. حال اگر از قابلیت‌های که به آمار و ارقام برمی‌گردد بگذریم در ادامه با کیفیت عملکردی نمایشگر گوشی بیشتر آشنا می‌شویم و خواهیم دید عملکرد آن به چه صورت می‌باشد.وقتی گوشی گلگسی A40  را مورد بررسی قرار می‌دهیم می‌بینیم که محتوایی که در روی نمایشگر موجود است از کیفیت خوبی برخورد است که جزئیات روی آن به خوبی ملموس می‌باشد. تراکم پیکسلی و وضوح فوق العاده مطلوب گوشی باعث شاداب تر بودن و شارپنس عالی است که از سوی گوشی منعکس می‌شود به همین دلیل نمایشگر این گوشی با این محتوایی که روی آن می‌باشد بسیار چشم نواز تر و جالب به نظر می‌آید. بهبود شادابی و شارپنس و همچنین کنتراست بیشتر تصویر با پنل سوپر آمولد گلگسی A40 بر این کیفیت بی تأثیر نبوده و باعث بهبود بهتر و ایجاد شرایط قابل ملاحظه تری می‌گردد. اگر به دنبال نمایشگری با کیفیت هستید با اطمینان می‌توانید گوشی گلگسی A40  را انتخاب کنید زیرا این نمایشگر با کیفیت قطعاً نیاز شما را رفع خواهد کرد.

نمایشگر دارای روشنایی مطلوبی بوده که این روشنایی مدیون بهره مند بودن از پنل سوپر آمولد می‌باشد که به شما این امکان را می‌دهد که در محیط‌های سرباز و تحت اثر تابش نور نیز به خوبی بتوان از این گوشی استفاده کرد. کافی است که شدت نور نمایشگر را روی 80 درصد تنظیم نمایید تا به راحتی و بدون اندکی مشکل صفحه نمایش را به خوبی مشاهده نمایید. در کل باید گفت نمایشگر گوشی سامسونگ گلگسی A40 نسبت به دیگر سری گوشی‌های گلگسی  A با ابعاد کوچکتری ساخته شده که در عین حال می‌توانید به تصویرهای شاداب و شارپنس به همراه روشنایی فوق العاده برخورد شوید و این موضع می‌تواند از اصلی ترین ویژگی‌های مثبت اسمارتفون باشد.

نقد و بررسی گوشی سامسونگ A40

سیستم عامل و رابط کاربری گلکسی A40 سامسونگ

سیستم عامل پیش فرض نصب شده بر روی گوشی گلگسی A40 از نوع اندروید 9 پای(Android 9 Pie)  می‌باشد که از رابط کاربری One UI سامسونگ نیز به همراه این رابط نصب شده و قابل راه اندازی می‌باشد. اگر در جریان باشید سامسونگ با طراحی رابط کاربری One UI به دنبال ارائه یک رابط بهینه تر و سبک تر بوده که بتواند بیشتر بر روی کارا بودن متمرکز باشد.  که بدون شک می‌توان گفت کمپانی سامسونگ در این زمینه بسیار خوب کار کرده و توانسته یکی از بهینه ترین و بهترین نسخه این رابط کاربری یعنی  One UI ارائه کند. تعداد اپلیکیشن پیش فرضی را که می‌توان بر روی گوشی و رابط کاربری این گوشی نصب شده محدودتر شده اند که موضوع باعث شده است که رابط گوشی بسیار سبک شود و بخش کمتری را از حافظه گوشی اشغال شده بود را آزاد نماید. با این اوصاف رابط One UI

 در گوشی گلگسی A40 توانسته است با ویژگی‌های بسیاری ارائه دهد و از نظر طراحی نیز گوشی کاربر پسندتر شده است. زمانی که با گوشی سامسونگ گلگسی A40 در حال فعالیت هستید و مشغول چرخیدم در قسمت‌های متنوع گوشی نظیر منوی تنظیمات و یا دیگر منوها هستید شما با هیچ لگ یا تأخیری مواجه نیستید و همه چیز به صورت روان و بدون اندکی گیر در حال فعالیت هستند.امکان برقراری تماس، دریافت و ارسال پیامک، انجام تغییری در تنظیمات و وبگردی و دیگر موارد را بدون اینکه افت سرعتی در عملکرد گوشی به وجود بیایید را شاهد هستیم. در هنگام کار با این گوشی به راحتی می‌توانید نیازهای روزمره خود را برطرف نمایید. تنها یک موضوعی که وجود دارد ذخیره حجم بالای داده‌های در حافظه گوشی می‌تواند باعث کندی تدریجی در گوشی شود که بسی جای بحث در این مدل از گوشی گلگسی دارد. از طرفی اگر حافظه گوشی پر شود، لگ و تأخیراتی در رابط گوشی بوجود می‌آید. از طرفی حافظه داخلی گلگسی A40 دارای ظرفیت مناسب 64 گیگابایت می‌باشد که به زودی پر نمی‌شود.اگر بخواهید به دنبال بیشتر بازه بر بستر نرم افزاری گوشی گلگسی A40  باشید، بهتر است از پر شدن بیش از حد حافظه جلوگیری نمایید.

پردازنده، رم و حافظه داخلی گلکسی A40 سامسونگ

 

نقد و بررسی گوشی سامسونگ A40

از جمله موضوعاتی که در باید در بررسی گوشی گلگسی A40 بدان بپردازیم مربوط به قدرت پردازش گوشی می‌شود.  کمپانی سامسونگ در این گوشی از تراشه اگزینوس 7885 در طی فرآیندی 14 نانومتری که دارای یک ریز پردازنده هشت هسته ای می‌باشد استفاده کرده است. هشت هسته پردازشگری که در این گوشی وجود دارد از دو نوع متنوع ساخته شده اند. شش پردازشگر از نوع تراشه Cortex-A73 و با فرکانس 1.59 گیگاهرتز و دو هسته دیگر از نوع Cortex-A73با فرکانس 2.1 گیگاهرتز می‌باشد. پردازنده گرافیکی Mali-G71 MP2نیز در تراشه وجود دارد کا تجزه و تحلیل داده‌های گرافیکی را انجام می‌دهد.گوشی گلگسی A40 یک رم با 4 گیگابایت ظرفیت را با حافظ داخلی 64 گیگابایت برای ذخیره اطلاعات در اختیار کاربر قرار داده است که می‌تواند توسط دستگاه اصتال رم میکرو اس دی برای بیشتر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات پشتیبانی شود. تنها در این گوشی شاهد رم و حافظه داخلی می‌باشیم و در دیگر نسخه‌های که وارد بازار شده است چنین نسخه ای موجود نیست. از گوشی با رم

 گیگابایت انتظار می‌رود که پتانسیل پردازشی و مولتی تسکینگ را افزایش دهد. همانطور که در بخش‌های قبلی نیز بیان شد، گوشی گلگسی مدل A40 بسیار راحت تر می‌تواند از پس کارهای روزمره برآید و به راحتی می‌تواند کارهای مانند وبگردی و ارسال و دریافت پیام و یا نصب و استفاده از انواع اپلیکیشن‌ها مانند تلگرام، اینستاگرام و غیره را  بدون مشکل انجام دهد.برای تست گوشی بازی به نام PUBG Mobile را روی گوشی نصب نموده و بعد از مدت 15 دقیقه استفاده از آن  هیچ گونه مشکلی در تنظیمات گرافیکی متوسط گوشی بوجود نیامد و تنها اندکی افت فریم و لگ ریز داشت. لذا تنظیمات مناسب گرافیکی برای انجام بازی PUBG باید در حالت متوسط باشد که بررسی گوشی در مدت 15 دقیقه انجام گرفت. بعد از 10 دقیقه که از انجام بازی بر روی گوشی گذشت، شاهد داغ شدن بدنه گوشی شدیم ولی همچنان عمکرد دستگاه مناسب و دارای ثبات بود. بعد از حدود 12 دقیقه باز اندکی لگ و افت فریم را در گوشی شاهد بودیم که قابل صرف نظر کردن بودند. تنها نکته ای که باید بدان پرداخت این است که در هنگام نصب بازی هی سنگی بر روی چنین گوشی تنها بر روی باتری آن تأثیر گذار بوده و افزایش افت باتری را سریعتر می‌نماید.

 

دوربین اصلی و سلفی

دوربین اصلی گوشی سامسونگ گلگسی A40 دارای دو لنگز با قدرت 16 و 5 مگا پیکس می‌باشد و به ترتیب از نوع واید و و اواتراواید می‌باشند و دارای دیافراگم F/1.7 و F/2.2نیز هستند. دوربین اصلی علاوه بر اینکه می‌توانید به وسیله ای آن از زوایای دید گسترده، پانوراما، HDR و فوکوس خوکار و مرحله ای PDAF عکسربرداری نمایید دارای عکسبرداری با قابلیت پس زیمنه تار و یا به اصطلاح پرتره را نیز پیشتیبانی می‌نماید. همچنین امکان ضبط ویدیوهای با کیفیت فول اچ دی (Full HD) را با فریم ریت 30 فریم در ثانیه نیز با دوربین اصلی گلگسی A40 نیز موجود است. دوربین اصلی به همراه یک فلش LED بهره مند است. در بررسی گوشی مشخص شد که تصویر برداری در محیط‌های با نور مناسب می‌تواند عکس‌های باکیفیتی را ضبط نماید اما در محیط‌های که نور کم و نسبتاً تاریک دارند شاهد افت کیفیت به نسبت محسوسی خواهیم بود. قابلیت برداشت عکس در حالت پرتره نیز با دوربین اصلی به راحتی قابل انجام می‌باشد.

در سوی دیگر دوربین سلفی انداز گوشی گلگسی A40 سامسونگ دارای یک لنگز 25 مگاپیکسلی با دیافراگم F/2.0 می‌باشد. عملکرد این گوشی در محیط‌های که از نور مناسب بهره می‌برند بسیار عالی می‌باشد و می‌توانید به خوبی عکس‌های سلفی بیندازید. ولی در محیط‌های با نور کم و تاریک، از کیفیت تصاویری که با دوربین سلفی می‌اندازید، کاسته می‌شود و عکس‌ها معمولاً دارای نویز زیادی می‌شوند.

در دروبین اصلی و سلفی انداز گوشی سامسونگ گلگسی مدل A40 در محیط‌های که از نور کافی برخوردار هستند دارای عملکرد مناسبتری هستند و همچنین دوربین سلفی انداز در این نوع محیط با کیفیت عالی عمل می‌کند اما در محیط‌های که تاریک هستند و از نور کمی‌برخوردارند شاهد افت کیفیت در عکس‌های که با دوربین اصلی و سلفی گرفته شده خواهیم بود.

باتری و شارژدهی گلکسی A40 سامسونگ

در بخش آخر از نقد و بررسی گوشی گلگسی A40 درباره باتری گوشی و توان شارژ گوشی صحبت می‌گردد. باتری گوشی گلگسی A40 در قلب آن وجود داشته و برای تامین انرژی مورد نیاز آن تعبیه شده است این باتری از نوع لیتیوم پلیمری و با ظرفیت 3100 میلی آمپر در ساعت می‌باشد.

از آنجا که یک نوعی از نمایشگر و بستر سخت افزای بر روی گوشی وجود دارد که 3100 میلی آمپر را برای تامین آنها نیاز دارد باتری می‌تواند بسته به نیاز عملکردی که دارد این باتری به طور متوسط عملکردی قابل قبول دارد که در بررسی گوشی نیز این موضوع مشخص گردید. اگر یک کاربر معمولی هستید که در طول روز از این گوشی به صورت عادی استفاده می‌نمایید. لازم است که باتری را یک بار به صورت تقریبی یک روز دوام  خواهد داشت. به طور طبیعی اگر بیش از اندازه از گوشی استفاده می‌نمایید و یا بر روی گوشی بازی‌های سنگین نصب کرده اید، سرعت خالی شدن باتری نیز افزایش می‌یابد. توصیه ای که در این شرایط می‌توان داشت استفاده از یک پاور بانک یا شارژی است که لازم است در چنین مواردی به همراه داشت تا در هر فرصتی بتوان از آن برای شارژ مجدد گوشی استفاده نمود.

شارژری فابریکی که به همراه گوشی گلگسی A40 در جعبه وجود دارد خوشبختانه یک شارژر 15 واتی است که امکان سریعتر شارژ کردن باتری را میسر می‌سازد. این شارژر به طور تقریبی و در مدت زمان 75 دقیقه می‌تواند گوشی را از صفر به صد برساند. لذا سرعت شارژ بالا از دیگر ویژگی مثبت گوشی گلگسی A 40 است.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله با ما همراه بودید به نقد و بررسی گوشی سامسونگ گلگسی A40 پرداخته شد. این گوشی یک محصول میان رده بوده که به صورت خوش دست طراحی شده است که به نسبت دیگر گوشی‌های سری A کمپانی سانسونگ دارای ابعاد کوچکتر و جمع و جوری است. قیمتی این نوع گوشی به صورت رقابتی در نظر گرفته شده است که این موضوع نیز از ویژگی‌های مثبت این گوشی می‌باشد. در بخش بعد یک مجموعه از نقاط قوت و ضعف یک اسمارتفون را مشخص نموده ایم تا به راحتی بتوانید با ویژگی‌های مقت و منفی بهتر آشنایی پیدا کنید.سایت ایمالز امکان مقایسه ی قیمت لحظه ای انواع گوشی را برای شما فراهم کرده است.بنابراین با مراجعه به صفحه لیست قیمت سایت ایمالز می توانید به قیمت گوشی های مختلف و همچنین به طور خاص قیمت گوشی سامسونگ دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

 


نظرات کاربران