راهنمای خرید کت و شلوار مردانه

راهنمای خرید کت و شلوار مردانه

کت و شلوار یک لباس رسمی و مجلسی می‌باشد که بدلیل کاربرد و زیبائی آن لباسی محبوب نیز بحساب می‌آید. تمامی آقایان در طول زندگی خود دست‌کم یک بار اقدام به خرید کت و شلوار می‌نمایند. اما به این دلیل که جزئیات مربوط به این دسته از لباس‌ها زیاد می‌باشد و همچنین تنوع رنگ و طرح‌ها نیز بالا است، خریداری کردن آن با مشکلات و سوالات بسیار زیادی بویژه در بار اول همراه خواهد بود. در مقاله‌ی پیش رو سعی شده تا با تشریح کلیه‌ی جزئیات و همچنین راهنمای ایجاد تناسب مابین نیاز و استایل فردی با کت و شلوار انتخابی، ابهامات رفع شده تا مصرف‌کنندگان بتوانند محصولی مناسب و زیبا را خریداری نمایند.

 

دلیل اهمیت خریداری یک کت و شلوار زیبا و مناسب چیست؟

کت و شلوار از جمله لباس‌هایی است که بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر وافری دارد زیرا یک ست می‌باشد و در صورت انتخاب نامناسب کلیه‌ی ظاهر فرد را نامتوازن می‌نماید اما اگر فرد پیراهنی مناسب انتخاب ننموده باشد بوسیله‌ی یک شلوار شیک تا حدودی زیبائی ظاهری خود را باز خواهد یافت؛ به همان نسبت که تاثیر انتخاب کت و شلوار نامناسب بسیار بیشتر از سایر لباس‌‌ها می‌باشد، پوشیدن نوع مناسب آن بسیار تاثیر مثبت بیشتری بر اعتماد به نفس فرد خواهد داشت. نکته‌ی جالب در زمینه‌ی انتخاب کت و شلوار، لزوم استفاده از اکسسوری‌های مناسب همراه آن می‌باشد. زیرا اگر این اتفاق نیافتد شما هرچه هم که یک کت و شلوار مناسب پوشیده باشید؛ شبیه آن دسته افراد به اصطلاح تازه به دوران رسیده خواهید شد.

شاید با تعاریف فوق، خوانندگان با دلهره و نگرانی از بابت خرید یک کت و شلوار مناسب روبه‌رو شوند. به حدی که آن‌ها را فعلا از خرید منصرف نماید. اما مطمئننا با دانستن چند نکته‌ی ضروری پیش از خرید شما اطمینان خواهید یافت که حتی اگرلباس آنچنانی خریداری نکرده‌اید اما حداقل پول‌تان بازدهی مناسب را داشته است. البته در مقاله‌ی پیش رو هدف نوسیندگان بر این است که تمامی نکات هنگام خرید را برای خوانندگان بیان نمایند تا در هنگام ورود به فروشگاه بتوانند بهترین و مناسب‌ترین کت و شلوار را انتخاب نمایند و مانند ستاره در تمامی محافل و مجالس بدرخشند‌.

انتخاب کت و شلوار مناسب با استایل فرد

اندازه‌ی کت و بخصوص شلوار نباید برای فرد گشاد باشد. سرشانه‌های کت بایستی کاملا برخط شانه مماس بوده و بصورت ۱۰۰℅ جذب شانه‌ها گردند. قد کت و شلوار تقریبا در تمامی موارد بجز چند مورد محدود باید کاملا در محدوده‌ی استاندارد‌های تعیین شده باشد. رعایت همین تعداد نکته‌ای که ذکر گردید، موجب می‌شود که زیبائی استایل و تیپ فرد تضمین گردد. برای اینکه مشخص شود که قد کت متناسب است و یا خیر، در مدل‌های معمولی که بصورتی بلند و یا کوتاه طراحی نمی‌گردند، پس از پوشیدن کت باید دست‌ها را در امتداد بدن و در دو طرف به پائین دراز کرد؛ اگر در این هنگام قد کت تا انتهای انگشت شست دستان رسید نشان دهنده‌ی مناسب بودن قد می‌باشد. در مورد بیرون‌زدگی آستین پیراهن نیز، حداکثر ۲ سانتی‌متر بیرون زدگی آستین پیراهن از آستین کت قابل قبول است. همچنین در مودر یقه‌ی نیز باید توجه داشت که یقه‌ی پیراهن از یقه‌ی کت بیرون باشد. نکته‌ی دیگر توجه به قد شلوار می‌باشد که باید انتهای شلوار از پشت تا انتهای پاشنه‌ی کفش شخص را پوشش دهد تا هنگامیکه فرد در حال قدم زدن می‌باشد، جورابی که پوشیده است مشخص نگردد. البته معلوم نبودن جوراب دلیل بر رعایت نکردن مسئله‌ی همرنگی آن با شلوار نیست. با توجه به مد روز، پوشیدن و استفاده از شلوارهای خیلی گشاد و یا خیلی تنگ که قبلا رواج داشت، دیگر از محبوبیت برخوردار نیست. اما یک نکته‌ی بسیار مهم که وسواس را از خریداران دور خواهد کرد، اینست که شلوار کت و شلوارها به اندازه‌ی نیم تا یک سایز قابلیت تغییر اندازه را دارد بنابراین اگر در هنگام خرید کمر شلوار کاملا مناسب نبود جای نگرانی نیست.

راهنمای خرید کت و شلوار مردانه

نکته‌ی قابل ذکر دیگر، مسئله‌ی تناسب بین بالا تنه و پائین‌تنه در استایل فرد می‌باشد. اگر شخص پاهای بلندی داشته باشد و بالاتنه‌ی او کوتاه‌تر از پائین‌تنه باشد، انتخاب و پوشیدن کت‌هایی که یقه‌باز هستند و یا برگردان یقه باریک و بلند دارند مناسب‌ترین انتخاب می‌باشد. اما اگر فرد دارای پاهای کوتاهی می‌باشد و اندازه‌ی بالاتنه او بلند‌تر از پائین‌ تنه می‌باشد، استفاده از کت‌های کوتاه باید در اولویت باشد زیرا درازی زیاد کت باعث می‌شود که کوتاهی پاها بیشتر در معرض دید قرار گیرد. نکته‌ای که افراد با پاهای کوتاه باید حتما رعایت نمایند، عدم استفاده از شلوارهایی است که دم‌پای پاکتی دارند. حتی اگر این شلوار‌ها به رایج‌ترین و زیباترین شلوار‌های بازار تبدیل شوند، باز‌هم باید از پوشیدن آن‌ها در این دسته از افراد خودداری بعمل بیاید‌.

در مورد اشخاصی نیز که بدنی لاغر و یا چاق دارند، مواردی مخصوص وجود دارد که باید رعایت شود. کت و شلوارهایی که چهارخانه‌ی درشت دارند باعث می‌شوند اندازه‌ی بدن فرد بیشتر از اندازه‌ی واقعی بنظر برسد، همین مطلب در مورد کت و شلوار‌های براق و یا آن دسته که از پارچه‌های ضخیم ساخته شده‌اند صدق می‌نماید. کت و شلوار‌هایی که ذکر گردید برای افراد کم وزن مناسب می‌باشد و اشخاص چاق بهتر است که از کت و شلوارهایی با رنگ‌های نزدیک به مشکی و مات استفاده کنند تا درشتی جسته‌ی آن‌ها زیادی به چشم نیاید. آن دسته از کت و شلوارهایی که چاک دارند بویژه‌ی دسته‌ایی که بیش از یک چاک در عقب خود دارند، برای دسته‌ای از اشخاص که دارای هیکلی درشت می‌باشند به هیچ عنوان مناسب نیست چراکه بیش از حد آن‌ها را بزرگ جسته نشان می‌دهد.

نوع دوخت کت نیز از اهمیت زیادی بخوردار است، دسته‌ای از کت‌ها در قسمت کمر باریک می‌شوند و بصورت کامل جذب کمر می‌گردند اما دسته‌ای دیگر نیز وجود دارند که از قسمت زیر بغل فرد تا انتهای کت دارای یک بزرگی معین هستند که در اصطلاح آن را راسته می‌نامند. این دسته از کت‌ها مناسب افرادی است که دارای بالا تنه‌ای بزرگ و درشت می‌باشند.

جنس پارچه‌ی به کار رفته در کت و شلوار

پارچه‌ی پنبه‌ای: جنس پنبه‌ای پارچه‌ موجب شده است که در فصل‌هایی از سال که دما هوا بالا است، برای جلوگیری از تعریق و خنک نگه داشتن بدن مناسب باشند. بویژه تابستان مناسب‌ترین جنس برای کت و شلوار، پنبه‌ای می‌باشد. رنگ تیره‌ی این دسته از لباس‌ها مناسب مجالس رسمی است و در محافل خصوصی و خانوادگی می‌توان از تنوع رنگ پارچه‌های پنبه‌ای نیز استفاده نمود.

پارچه پشمی: پارچه‌های پشمی بسیار زیبا و همچنین دارای دوام و طول عمر بالا می‌باشند. کت و شلوارهایی که از پارچه‌های پشمی دوخته می‌شوند را به اصطلاح کت و شلوار‌های همه کاره می‌گویند که بدلیل تراکم بالائی که دارند و همچنین کیفیت عالی از محبوبیت و تنوع زیادی نیز برخوردار می‌باشند. برعکس آنچه که عموم مردم تصور می‌کنند، کت و شلوارهایی که از پارچه‌های پشمی با الیاف نازک دوخته می‌شوند، در کلیه‌ی شرایط آب و هوایی قابل استفاده می‌باشند.

پارچه‌های مخلوط: بعلاوه پارچه‌های پشمی و پنبه‌ای، دسته‌ی دیگری از پارچه‌ها نیز ترکیبی از الیاف ریون و همچنین پلی استر می‌باشند که در دوخت کت و شلوار مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته پارچه هایی که صرفا جنس ریون و یا پلی استر نیز دارند قابل استفاده می‌باشند. این دسته از پارچه کیفیت پائین‌تری نسبت به پارچه‌های پشمی دارند در نتیجه هرچند که هزینه‌ی کمتری را بر شخص متحمل می‌کند اما دوام و طول عمر کمتری نیز دارا می‌باشند. در بین پارچه‌هایی که دارای دو نوع از الیاف در ساختار خود هستند، پارچه‌های پشم-پلی‌استر و پنبه-پلی‌استر نسبت به بقیه از محبوبیت و فروش بالاتری برخوردارند.

تعداد محدودی از پارچه‌ها نیز ترکیب پشم و ابریشم هستند که در عین مرغوبیت و زیبائی بالا، هزینه‌ی زیادی را نیز باید برای آن‌ها پرداخت نمود.

قسمت آستر کت و شلوارها بصورت رایج‌تر دارای جنس‌های پلی‌استر، الیاف بشر و استات می‌باشند.

گونه‌های مختلف چاک قابل طراحی در کت

کت‌های دو چاک: کت‌های دو چاکه که در اصطلاح بازار به آن‌ها کت‌های چاک از کنار نیز می‌گویند، به این دلیل که برای افراد در هنگام حرکت منجمله نشستن و یا بلند شدن ممانعتی ایجاد نمی‌کنند؛ از جمله پرفروش‌ترین، راحت‌ترین و محبوب‌ترین کت‌های موجود در بازار می‌باشد.

کت‌های تک چاک: در اصطلاح به کت‌های تک چاک، کت آمریکایی می‌گویند زیرا برای نخستین بار در آمریکا از آن‌ها استفاده شد. چاک دقیقا در پشت و وسط کت قرار دارد و در زمینه‌ی راحتی استفاده و عدم ایجاد محدودیت، جزء کت‌ها معمول می‌باشند.

کت‌های فاقد چاک: این کت در هنگام انجام حرکات منجمله برخاستن و نشستن برای فرد ممانعت زیادی را ایجاد می‌‌کنند اما با این وجود اغلب سلبریتی‌های صنعت سینمای آمریکا از این دسته استفاده ‌می‌کنند.

گونه‌های مختلف کمر کت‌ها

گونه‌ی اروپائی: این کت‌ها دارای کمری جذب می‌باشند و به گونه‌ی برش اروپائی مشهور شده‌اند که در قسمت کمر کاملا تنگ می‌باشند.

گونه‌ی آمریکائی: کت‌های این مدل در تمامی طول خود دارای یک اندازه‌ی گشادی یکسان می‌باشند که در اصطلاح آن را راسته می‌نمامند. کت‌های آمریکائی برای افرادی که بالا تنه درشت و بزرگی دارند، انتخاب بسیار مناسبی است.

راهنمای خرید کت و شلوار مردانه

انتخاب اندازه‌ی مناسب کت و شلوار

اگر هزینه‌های گزافی را نیز برای خرید یک کت و شلوار پرداخته شود اما سایز آن برای فرپ مناسب نباشد، به هیچ عنوان ظاهر زیبا و گیرائی را موجب نخواهد شد. اما اگر تمامی قسمت‌های یک کت و شلوار متناسب با اندازه‌های فرد باشد، نه تنها در حرکت بلکه در در هنگام نشستن حداکثر راحتی را برای مصرف کننده فراهم کرده و همچنین تنخور عالی‌ای داشته و نهایت زیبائی را به ارمغان خواهد آورد. اگر سایز کت و شلوار نامناسب باشد باعث دردسر بسیار زیادی خواهد شد. تصور اینکه بعد از هر حرکتی فرد مجبور باشد شلوار خود را دوباره تنظیم کند یا آستین پیراهن را بیرون بیاورد و یا بقیه‌ی قسمت را دوباره تنظیم نماید برای هر انسانی عذاب‌آور می‌باشد. حال اگر این تصور به واقعیت بپیوندد ... .

به منظور خرید کت و شلوار با متناسب‌ترین سایز باید به موارد زیر دقت نمود.

شانه: شانه‌های کت بایستی کاملا جذب شانه‌ی فرد باشد و هیچ‌گونه بیرون‌زدگی را شاهد نباشیم. همچنین محل اتصال (درز) آستین به شانه باید بصورتی دقیق در همان مکانی قرار بگیرد که دست شخص به شانه‌ی او متصل می‌گردد. اگر مکان این دو مورد با یکدیگر منطبق نباشد، یعنی این درز پائین‌تر و یا بالاتر از محل مقرر بر روی بدن قرار داشته باشد، کت نامتناسب می‌باشد.

قد کت: هنگامیکه فرد کت را بر تن می‌کند، باید قسمت پشتی آن کاملا صاف باشد و انتهای آن در خمیدگی بالای باسن قرار بگیرد. در مورد قد آستین نیز باید توجه نمود که هنگامیکه دست‌ها را در وضعیت مشت کرده قرار می‌دهید، نباید مشت‌ فرد پوشیده شود‌ بعلاوه در هنگامیکه دست‌ها در وضعیت باز قرار دارند، باید امکان خم کردن انگشتان بدون اینکه در زیر کت پوشیده شوند، وجود داشته باشد.

قد آستین کت: در هنگام بررسی قد آستین کت، باید دقت نمود که انتهای این قسمت بالاتر از مفصل انگشت شست قرار بگیرد. همچنین آستین پیراهن بهتر است که به اندازه‌ی ۱ تا ۲ سانتی‌متر از آستین کت بیرون بزند.

سایز کت: برای بررسی سایز کت، ابتدا دکمه‌ها باید بسته شوند. در این هنگام باید در حالت عادی جلوی کت نزدیک به سینه و شکم قرار داشته باشد. بعلاوه در هنگام بستن دکمه نباید هیچگونه کشیدگی در پارچه‌ی کت مشاهده گردد.نکته‌ی نهائی آن است که در حالت بسته بودن دکمه‌ها، وقتی که کت را به سمت جلو کشیده می‌شود؛ باید به اندازه‌ی مشت فرد از سینه و شکم فاصله بگیرد.

سایز شلوار: در مورد شلوار باید دقت زیادی را مبذول داشت. چراکه تنگ و یا گشاد بودن آن در ظاهر فرد تاثیرگذاری زیادی دارد. اگر شلوار تنگ باشد شاهد ایجاد چین‌هایی  بصورت افقی در زیر قسمت باسن خواهیم بود و اگر گشاد باشد، پارچه‌ی اضافی آن کاملا مشخص است.

قد شلوار:  کوتاه بودن شلوار ظاهری زشت و زننده می‌سازد و بیش‌ از حد دراز بودن آن نیز، موجب شلختگی ظاهری می‌شود. انتهای جلوئی شلوار باید مماس بر کفش‌ها و انتهای عقبی آن باید تا انتهای پاشنه‌ی کفش را بپوشاند.

کت و شلوارهای مدل Slim-Fit

هرچه پیشتر می‌رویم شاهد رواج بیشتر کت و شلوارهای تنگ در آقایان می‌باشیم که در اصطلاح آن را Slim-Fit می‌نامند. در هنگام انتخاب و خرید این دسته از کت و شلوارها باید دقت نمود که پارچه‌ی آن‌ها ظاهری کشیده شده به خود نگیرد.قد کت در مدل فوق بصورت کلی کوتاه‌تر از سایر مدل‌ها می‌باشد. نوع دوخت شلوار و کت در مدل Slim-Fit تنگ‌تر و اندامی تر از سایر مدل‌ها می‌باشد. به این دلیل که این لباس کاملا جذب می‌گردد، کراوات مناسب با آن، نوع باریک و بلند می‌باشد.

شلوار‌های مدل Slim-Fit بصورت جذب‌تر از سایر مدل‌ها دوخته می‌شوند که از آن جمله می‌توان به تنگ‌ بودن پاچه‌های شلوار اشاره کرد.  و همچنین قد آن‌ها نیز کوتاه‌تر می‌باشد، در حدی که به جای مماس بر کفش، مماس بر بالای قوزک پا قرار می‌گیرند. بعلاوه‌ی موارد فوق باید دقت نمود که کت و شلوار‌های این مدل بیشتر با جوراب‌های رنگی و طرح‌دار هم‌خوانی دارد و اگر فرد از طرفداران این جوراب‌ها نباشد، بهترین گزینه نپوشیدن جوراب است.

تعداد دکمه‌های کت

کت‌های دارای سه دکمه: این کت‌ها در دهه‌ی 90 میلادی طرفداران بسیار داشتند اما امروزه استقبال مناسبی از آن‌ها را شاهد نیستیم. محل دکمه‌ها در این دسته از کت‌ها دارای ارتفاع زیاد‌تری نسبت به کت‌های دارای یک و یا دو دکمه می‌باشد که همین موضوع باعث می‌گردد که یقه‌های کت نیز در ارتفاق زیاد‌تری به یکدیگر ببرسند که در نتیجه‌ی آن شکل ۷ مانند یقه کت، بازتر بنظر می‌رسد که همین دلیل قدیمی بودن این دسته از کت‌ها می‌باشد. کت‌هایی که دارای یک و یا دو دکمه در ساختار خود می‌باشند باعث می‌گردند که فرد بلند قد‌تر بنظر برسد اما کت‌های دارای سه دکمه اینگونه نیستند بنابراین افرادی که از قد بلند بهره می‌برند، می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند. در واقع کت‌های سه دکمه‌ای موجب بهتر بنظر رسیدن ظاهر این افراد می‌شود.

کت‌های دارای دو دکمه: یقه‌ی این دسته از کت‌ها از یقه‌ی کت‌های دارای سه دکمه در ارتفاع بیشتری قرار گرفته است که موجب می‌شود شکل ۷ مانند یقه، کشیده‌تر بنظر برسد. امروزه افراد استفاده کننده و طرفدار کت‌های دارای دو دکمه بسیار بیشتر از گذشته شده‌اند. این دسته از کت‌ها موجب می‌شوند که بالاتنه‌ی مردان، بلند‌تر از حالت عادی بنظر برسد این کت‌ها با توحه به مسئله‌ی فوق بویژه برای افرادی که دارای پاهای بلندی هستند، انتخاب مناسبی می‌باشند.

کت‌های دارای یک دکمه: طراحی این دسته از کت‌ها جدید‌ترین و مدرن‌ترین طراحی روز بازار می‌باشد. ارتفاع یقه‌ی کت‌های دارای یک دکمه در بالاترین حالت ممکن قرار گرفته است که این مسئله‌ موجب می‌شود حالت ۷ مانند یقه‌ی کت بصورت کشیده‌ترین شکل ممکن باشد. با این شرایط دسته‌ای از مشتریان و کاسبان بازار، این دسته از کت‌ها را نامناسب می‌دانند و بیان می‌کنند که حالت آن‌ها بسیار از شرایط یک لباس رسمی به دور است. در بازار امروز و در طراحی‌های مدرن تقریبا تمامی کت و شلوار‌های Slim-Fit بصورتی دوخته می‌شوند که یک دکمه داشته باشند. به اینصورت حالت به‌روز بودن و جدید بودن کت و شلوار بیشتر به چشم می‌خورد.

طرح جیب‌ها

جیب‌های کت نیز همانند آستر آن دارای انواع گوناگونی بر حسب قیمت، رسمی و یا غیر رسمی بودن و در نهایت کاربرد آن هستند.

جیب‌های Jetted: این دسته از جیب‌های، رایج‌ترین نوع در بازار امروز می‌باشند که آن‌ها را در قسمت داخلی به آستر کت می‌دوزند. در نمای بیرون این جیب‌ها تنها شاهد وجود یک شکاف باریک و همچنین ساده می‌باشیم که در کلیت کت موجب می‌شود که ظاهر آن به شکلی ساده و بسیار مرتب بنظر برسد.

جیب‌های Flapped: جیب‌های فلپد در ساختار بیرونی خود یک قسمت پارچه مانند دارند که درز آن‌ها را می‌پوشاند. نسبت به جیب‌های جتد این دسته دارای میزان رسمیت پائین‌تری می‌باشند اما با این وجود در ساختار کت‌های رسمی نیز یکی از گزینه‌های موجود هستند. جدا از میزان رسمیت بدلیل وجود پارچه در درز جیب احتمال اینکه محتویات جیب کت بصورت اتفاقی به زمین بیافتد کمتر می‌باشند که به همین دلیل برای استفاده روزانه‌ یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها می‌باشند.

جیب‌های Hacking: جیب‌های هکینگ قبلا و برای اولین بار در اسب‌سواران انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گرفت و بعد وارد بازار مد شد. این جیب‌ها دارای ظاهری مورب می‌باشند و به این دلیل که گوشه‌ی بالائی آن‌ها در ارتفاع بالائی قرار گرفته است وقتی فرد آن را می‌‌پوشد موجب جلب توجه سایر اشخاص به سمت مرکز بدن او می‌شود که به همین دلیل ظاهر لاغرتری به استفاده کننده می‌دهد. با توجه به مطلب ذکر شده این کت بیشتر برای افراد چاق مناسب می‌باشد.

جیب‌های Patch: جیب‌های پچ مانند یک پارچه‌ی بیرونی بر روی کت قرار می‌گیرند که به این ترتیب یک ظاهر کاملا غیر رسمی را موجب می‌شوند. به همین دلیل در استفاده‌های روزانه و مجالس خصوص از آن استفاده می‌شود.

جیب‌های Chest/Breast : محل قرار گیری این دسته از جیب‌ها بر روی قسمتی است که سینه‌ی فرد را می‌پوشاند‌. استفاده از این جیب‌ها برای نگهداری وسایل به هیچ ‌عنوان قابل قبول نیست چراکه با برجسته کردن جیب‌های بصورت کلی ظاهر کت را به هم ریخته و آن را نامناسب می‌نماید. جیب‌های چست/برست که بصورتی افقی و یا مورب بر روی کت قرار می‌گیرند صرفا جنبه‌ی زیبائی داشته و یا می‌توان برای قرار دادن دستما‌ل‌های جیبی تزئینی از آن‌ها استفاده نمود.

 جیب‌های Internal: این جیب‌ها در قسمت داخلی کت قرار می‌گیرند. که موجب می‌شوند هم وسایل از سرقت محافظت شوند و هم بتوان بدون بهم ریختن ظاهر کت، وسایل خود را درون آن قرار داد. در صورتی که فرد  کت و شلوار خود را بوسیله‌ی خیاط آماده می‌کند، می‌تواند برحسب نیاز و سلیقه‌ی خود تعداد و اندازه‌ی این جیب‌ها را تعیین کند. در کت و شلوارهای آماده موجود در بازار نیز ابعاد این جیب‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شود که بتوان براحتی یک اسمارت فون را درون آن قرار داد.

جلیقه‌‌ی کت و شلوار

در حقیقت یک کت و شلوار کامل، لباسی سه تکه‌ای شامل شلوار، کت و جلیقه می‌باشد. جلیقه از لحاظ کاربردی جدا از اینکه می‌تواند رسمیت بسیار بیشتری به کت و شلوار ببخشد، می‌توان در روز‌های سرد در زیر کت از آن استفاده نمود و در روز‌های گرم کت را از مجموعه‌‌ی سه تکه‌ای کنار گذاشت و تنها با جلیقه روی پیراهن و شلوار یک استایل زیبا را ایجاد کرد. البته نکته‌ی امروزی اینست که جلیقه جایگاه خود را تا حدود زیادی از دست داد‌ه است. امروزه با دیدن جلیقه دسته‌ای خاص از افراد مانند اسنوکر بازها، گانگسترها، گارسون‌ها، مهماندارهای هواپیما و همچنین افراد نوجوان و کودکی که در مراسمات کت و شلوار می‌پوشند، در ذهن‌ها تداعی می‌شوند. اما با این حال نیز اگر در یک کت و شلوار مناسب از جلیقه‌ای متناسب و در زمان‌ی درست استفاده شود، زیبائی لباس چند برابر خواهد شد.

راهنمای خرید کت و شلوار مردانه

شلوار

برای توضیح این قسمت ابتدا لازم است شاخصی به نام دراپ (Drop) توضیح داده شود. در کت و شلوارها بین کت و شلوار اختلاف سایز وجود دارد که به این اختلاف دارپ می‌گویند. بعنوان مثال در ایران کت و شلوارهای مدل آمریکائی محبوب‌ترین و پرطرفدارترین‌های بازار می‌باشند. میزان دراپ در مدل فوق ۶ می‌باشد به این معنی که اگر سایز کت ۵۰ باشد، سایز شلوار ۴۴ خواهد بود. در کت و  شلوارهای مدل اروپائی که جذب هستند و کمر تنگی دارند، اکثریت قریب‌به‌اتفاق دارای میزان دراپ ۷ می‌باشند. برای محاسبه‌ی سایز شلوار در مدل اروپائی تنها کاری که لازم است انجام شود اینست که عدد ۱۸ را از عرض شانه‌ها منها گردد. نکته‌ی دیگری در مورد اندازه‌ی شلوارها که قبلا نیز ذکر گردید، امکان گشاد و یا تنگ نمودن شلوار در حد حداکثر یک سایز می‌باشد. که با این امکان دیگر در هنگام خرید به خرج دادن وسواس بیش‌ازحد دلیلی نخواهد داشت.

مدل‌های مختلف قابل طراحی برای دمپای شلوارها

بصورت کامل چین خورده: یکی از شیک‌ترین و به‌روزترین مدل‌های دمپای شلوار می‌باشد که از پشت تا انتهای کفش ادامه دارد و از جلو چین‌دار می‌باشد.

دمپای نیمه چین‌خورده: در این دسته از دمپاها که یکی از انواع مدل‌های معمولی می‌باشد، انتهای شلوار تا نیمه‌ی پشتی کفش امتداد دارد.

دمپای فاقد چین: در این مدل از دمپاها که مخصوص محیط‌ها و مجالس غیررسمی و صمیمی می‌باشد، قد شلوار تا کفش نمی‌رسد و حتی قسمت محدودی از جوراب‌ها نیز در معرض دید قرار می‌گیرند.

 

 


نظرات کاربران