;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید موس گیمینگ

1398/3/1 - 2:58 بعد از ظهر

کاربرانی که علاقه‌ی زیادی به بازی‌های رایانه‌ایی دارند و زمان نسبتا زیادی را صرفا این بازی‌ها می‌کنند، قطعا با مواردی روبه‌رو شده‌اند که بدلیل کیفیت پائین ماوس و یا مناسب نبودن آن به منظور استفاده در بازی، سرعت و لذت انجام گیم از آن‌ها گرفته می‌شود و حتی ممکن است به ناراحتی بینجامد. برای حل این مشکل، یک راه‌حل وجود دارد و آن استفاده از ماوس‌هایی است که بصورت اختصاصی برای عملکرد در بازی طراحی و تولید گردیده‌اند و در اصطلاح به آن‌ها ماوس گیمینگ گفته می‌شود. طرفداران بازی‌های رایانه‌ای بصورت قطع با این دسته از ماوس‌ها آشنا هستند. ماوس‌های گیمینگ ابزاری هستند که مشکلات ایجاد شده در هنگام استفاده از این وسیله در بازی را از بین می‌برند ولی با این وجود، هستند کاربرانی که هنوز متقاعد به خرید و استفاده از محصولات فوق نشده‌اند. ماوس‌های مخصوص بازی بسیاری در انواع کیفیت و با برند‌های گوناگون در بازار وجود دارد که مشتریان می‌توانند اقدام به خرید آن‌ها نمایند اما تمامی این کالاها کیفیت و کارایی مناسب را نداشته و حتی تعدادی از آن‌ها صرفا با انگیزه‌های تجاری تولید شده‌اند و نه احترام به خواسته و نیاز کاربران. مقاله‌ی پیشرو به منظور معرفی ماوس‌های مناسب مخصوص بازی تدوین شده است که کاربران را برای خرید یک ماوس متناسب با نیاز‌های خود راهنمایی خواهد نمود.

 

انواع گوناگون ماوس‌های مخصوص بازی

نکته‌ی قابل توجه، طراحی ماوس‌های گیمینگ برای نوع خاصی از بازی‌هاست؛ به عبارت دیگر برای هر ژانر بازی شرکت‌های تولید‌کننده اقدام به طراحی ماوسی ویژه‌ی آن ژانر نموده‌اند که بخصوص برای گیمرهای حرفه‌ایی خبر خوبی به شمار می‌رود زیرا می‌توانند کاملا متناسب با نیاز خود اقدام به خرید کنند و بصورتی جامع نیاز‌هایشان را رفع نمایند. در ادامه به معرفی هر دسته از ماوس‌های مخصوص بازی پرداخته خواهد شد.

ماوس گینیگ شوتر: این سری از ماوس‌ها که در اصطلاح به آن‌ها شوتر (Shooter) نیز می‌گویند، معمول‌ترین و رایج‌ترین دسته‌ی ماوس‌های گیمینگ را تشکیل می‌دهند. در طراحی این نوع از ماوس‌ها فارغ از دکمه‌های معمول تعبیه‌شده در این وسیله یعنی کلیک چپ، کلیک راست و دکمه‌ی اسکرول شاهد تعبیه‌ی تعدادی دکمه‌ی دیگر در قسمتی که انگشت شصت بر روی ماوس قرار می‌گیرد، هستیم. این دکمه‌ها به منظور استفاده در بازی‌هایی که در آن‌ها کاربر از سلاح استفاده می‌نماید برای انجام اعمالی همچون تعویض سلاح‌ها، هدف‌گیری و ... در نظر گرفته‌ شده‌اند. ماو‌س‌های هدفمند برای بیشتر بازی‌ها بخصوص بازی‌هایی تیراندازی یا در اصطلاح Shooter مناسب هستند. در ماوس‌های حرفه‌ایی این دسته شاهد حضور دکمه‌ی DPI نیز می‌باشیم. با استفاده از این دکمه در مواقع لزوم، مانند هنگامیکه از سلاح‌های تک‌ تیراندازی استفاده‌ می‌شود، می‌توان میزان دقت و حساسیت ماوس را افزایش داد.

ماوس‌های گیمینگ MOBA یا MMO: ماوس‌های این دسته برای کاربرانی طراحی شده‌اند که علاقه‌ی زیادی به بازی‌های استراتژیک دارند. بعنوان مثال کاربران حرفه‌ایی بازی‌های استراتژیکی مانند بازی‌ آنلاین World of Warcraft و یا سایر بازی‌های قابل نصب بر روی سیستم مانند عصر امپراطوری‌ها،League of Legends یا بازی استراتژیک سونی به نام  Shougan، می‌توانند به منظور راحتی و سرعت بیشتر در اجرای گیم، اقدام به تهیه‌ی این دسته از ماوس‌ها بنمایند. در طراحی این ماوس‌ها، سازندگان جدا از سه دکمه‌ی اصلی تعداد ۱۲ دکمه‌ی دیگر را در محل استقرار انگشست شصت، تعبیه نموده‌اند که کاربران می‌توانند هرکدام از آن‌ها را به منظور اجرای فرامین خاصی در طول بازی، تنظیم نموده و از یک گیم سریع و دقیق لذت ببرند.

ماوس‌های گیمینگ Ambidextrous: کاربرانی که چپ‌دست هستند، در استفاده از ماوس‌های معمول بازار دچار مشکلند به همین دلیل شرکت‌های تولید‌کننده اقدام به طراحی و تولید ماوس‌های Ambidextrous کرده‌اند که قابلیت استفاده در هر دو دست را دارند. این ماوس‌های دارای دکمه‌هایی در دو سمت خود می‌باشند که کاربران بسته به اینکه از دست چپ خود استفاده می‌کنند و یا دست راست، می‌توانند تعدادی از آن‌ها را غیرفعال نمایند.

ماوس‌گیمینگ هیبریدی: ماوس‌های گیمینگ Hybrid برای استفاده‌ی کاربرانی که در انواع ژانر ‌فعالیت می‌کنند، ساخته‌شده‌اند. این ماوس‌های منعطف‌پذیر را می‌توان حاصل تجمیع انواع ماوس در یک محصول در نظر گرفت. کاربرانی که تنوع‌طلب می‌باشند برای اینکه در هر ژانر نیاز خود را به ماوس مخصوص بوسیله‌ی خرید یک کالای واحد رفع نمایند، می‌توانند اقدام به تهیه‌ی ماوس‌های Hybrid کنند.

تفاوت‌های ماوس معمولی با ماوس‌های مخصوص بازی چیست؟

از لحاظ نوع کاربرد، هر دو دسته‌ ماوس‌های مخصوص بازی و ماوس‌های معمولی، مشترک هستند اما هرکدام دارای یک سری از قابلیت‌های گوناگون می‌باشند. در ماوس‌های مخصوص بازی، بصورت معمول شاهد تعبیه‌ی دکمه‌های مختلفی می‌باشیم‌ همچنین در این ماوس‌ها از نورهای LED نیز بهره گرفته می‌شود. بصورت کلی کلیه‌ی ماوس‌هایی که ویژه‌ی بازی‌های رایانه‌ای طراحی می‌گردند، قطعا داری دو ویژگی می‌باشند. ویژگی اول تعبیه یک حسگر لیزری یا یک حسگر نوری مدرن و امروزی به منظور امکان  انجام اعمال ظریف و دقیق بوسیله‌ی این محصولات می‌باشد، در اکثر موس‌های گیمینگ شاهد تعبیه‌ی یک دکمه DPI هستیم که بوسیله‌ی آن کاربر می‌تواند سطح دقت ماوس را تنظیم نماید. ویژگی دوم این ماوس‌ها، وجود کاربردهایی مخصوص و سفارشی می‌باشد. بعنوان نمونه، این ماوس‌ها در محل قرار گیری انگشت شصت کاربر بر روی آن دکمه‌هایی را طراحی کرده‌اند که امکان اعمال کنترل‌های بیشتر، تعیین نمودن میزان زمان تاخیر ماوس، کنترل‌هایی مخصوص مانند تعبین وزن و یا طول ماوس و ... را امکان‌پذیر نموده است.

نوع حسگر ماوس‌های مخصوص بازی

همانگونه که ذکر شد در ماوس‌های مخصوص بازی از دو نوع حسگر استفاده می‌شود، حسگرهای نوری و حسگرهای لیزری. نوع حسگر به کار رفته در ماوس مسئله‌ایی نیست که فکر کاربران عادی را به خود مشغول کند اما افرادی که بصورتی حرفه‌ایی به انجام بازی‌های رایانه‌ایی اشتغال دارند بر روی این مسئله بسیار حساس هستند. بصورت کلی اگر پد ماوس و یا هر سطحی که از ماوس بر روی آن استفاده می‌شود، یکنواخت و باکیفیت باشد؛ نوع حسگر تفاوت آنچنانی را در کارکرد موجب نخواهد شد.

میزان دقت حسگر یا در اصطلاح CPI

کاربران در هنگام خرید و تهیه‌ی ماوس‌، باید دقت حسگر را مدنظر داشته باشند. میزان دقت حسگر را می‌توان مهمترین پارامتر در ارزیابی کیفیت یک ماوس دانست. این معیار بصورت اختصاصی CPI نامیده می‌شود که مختصر شده‌ی Count Per Inch می‌‌باشد. در اصطلاح CPI عبارت است تعداد دفعاتی که یک ماوس، سطح زیرین خود را اسکن و بررسی می‌نماید. به هر میزان که CPI یک ماوس بیشتر باشد به این معنی است که به میزان بیشتری سطح زیرین اسکن می‌شود و در نتیجه کندی و لگ‌هایی که در طول بازی از آن شاهد خواهیم بود نیز کمتر خواهد شد. میزان CPI در ماوس‌های رایجی که برای رایانه‌ها عرضه شده است، بین 1 تا چند هزار در نوسان است اما این میزان در ماوس‌های مخصوص بازی رقمی فراتر از 13 هزار را شامل می‌شود. ممکن است در هنگام بررسی حسگر یک ماوس با کلمه‌ی DPI برخورد کنید. این کلمه مخفف عبارت Dots Per Inch می‌باشد و مفهومی معادل CPI دارد. که البته در این مبحث به کار بردن کلمه‌ CPI صحیح‌تر می‌باشد. برطبق مطالب ذکر شده مشخص می‌گردد که کلیه‌ی ماوس‌ها از حسگر استفاده می‌نمایند اما در ماوس‌های مخصوص بازی، بدلیل کاربرد آن‌ها این حسگرها دارای کیفیت و دقتی بسیار بالاتر می‌باشند که موجب می‌شود میزان CPI آن‌ها چندین برابر ماوس‌های معمول باشد. کلمه‌ی DPI بیانگر قدرت یافتن نقاط، توسط ماوس در یک مربع به ضلع یک اینچ می‌باشد که به هر میزان تعداد نقاط بیشتری توسط این وسیله شناسایی گردد، بیان کننده‌ی قدرت و دقت بیشتر ماوس می‌باشد. در ماوس‌های معمولی DPI برابر با رقم 1200 تا 2000 نقطه می‌باشد که در مقایسه با ماوس‌های مخصوص بازی که بصورت معمول حداقل، بیش از 15000 نقطه را شناسایی می‌کنند، بسیار پائین می‌باشد. در ماوس‌های گیمینگ به کاربر این امکان داده شده است که بوسیله‌ی نرم‌افزارهایی ویژه و یا بواسطه‌ی دکمه‌های مخصوص تعبیه‌شده بر روی ماوس بتوان میزان DPI را بصورت دلخواه کاربران تعیین نمود.

تعداد دکمه‌ی ماوس‌های گیمینگ

بر روی ماوس‌های معمولی تنها شاهد حضور سه دکمه (کلیک چپ، کلیک راست، دکمه‌ی اسکرول) هستیم، در استفاده روزمره از کامپیوتر این تعداد دکمه بخوبی جوابگوی نیاز‌های کاربر هستند اما در هنگام انجام بازی‌های کامپیوتری نیاز است که تعداد دکمه‌های بیشتری برای اجرای فرامین اضافی در این بازی‌ها مانند تعویض سلاح، پر کردن خشاب و ... وجود داشته باشد به همین دلیل شرکت‌های تولید کننده، ماوس‌های مخصوص بازی را با تعدادی دکمه‌ی اضافی که کاربر می‌تواند بوسیله‌ی انگشت شصت خود از آن‌ها استفاده کند، طراحی می‌کنند. در بازی‌های شوتر؛ تعویض سلاح، پرکردن خشاب و سایر حرکات به منظور پیروزی در درگیری‌ها، اهمیت بسیار بالایی دارند. بعنوان نمونه می‌توان به بازی کانتر اشاره کرد که به احتمال زیاد تمامی کاربران حرفه‌ایی و شاید نیمه‌حرفه‌ایی بازی‌های رایانه‌ایی با آن آشنا هستند. در طول این بازی، سرعت مهمترین شاخص پیروزی است. به همین علت وجود ماوس‌هایی که دارای تعداد دکمه‌های مشخص به منظور انجام اکثر اعمال حیاتی می‌باشند، امری بسیار کمک کننده به حساب می‌آید. ماوس‌های مخصوص بازی که در بازار موجودند دارای تعداد متغییر دکمه بر روی خود هستند که کاربران می‌توانند برای هرکدام در طول بازی عملکرد خاصی را تعریف نمایند. این ماوس می‌توانند از دو تا بیست دکمه‌ی مازاد بر سه دکمه اصلی ماوس داشته باشند که خریداران بسته به نیاز می‌توانند هر ماوسی را با هر تعداد دکمه‌ی لازم تهیه نمایند.

چگونگی اتصال

از سایر نکات مهم در هنگام انتخاب یک ماوس گیمینگ مناسب، می‌توان به نوع اتصال ماوس با کامپیوتر اشاره کرد. امروزه بر خلاف گذشته تمامی ماوس‌ها از درگاه USB برای اتصال استفاده می‌کنند پس مشخص می‌گردد هدف از مطرح کردن این بحث، درگاه ارتباطی نیست بلکه ماوس‌ها در حال حاضر به دو صورت بی‌سیم و باسیم می‌توانند با کامپیوتر‌ها ارتباط برقرار کند. در استفاده از ماوس‌های بی‌سیم دغدغه‌ی کیفیت و محدودیت‌های سیم ماوس، موجب آزار کاربر نخواهد شد اما هر کدام از این ماوس‌ها در بازه‌های زمانی مشخص می‌توانند بدون شارژ کردن، عمل کنند. اگر مدت کارکرد بدون نیاز به شارژ ماوس میزان بالایی را شامل نشود بهترین گزینه ماوس‌های باسیم می‌باشد. البته بدلیل استفاده‌ی مستمر از ماوس در طول بازی نوع بی‌سیم با هر کیفیت ساختی مشکل‌ساز خواهند بود و کاربر باید مدام اقدام به شارژ نمودن آن‌ها بنماید، نکته‌ی دیگر در هنگام خرید این دسته از ماوس‌ها توجه به محدوده‌ی کارکرد می‌باشد که باید متناسب با نیاز‌های کاربر انتخاب گردد‌. در مورد ماوس‌هایی که از طریق سیم به سیستم وصل می‌شوند باید به جنس، ضخامت و سایر مشخصات سیم توجه داشت. احتمال قطع شدن سیم‌های نازک و در نتیجه از کار افتادن ماوس بالا می‌باشد. همچنین باید دقت نمود که طول سیم در محدوده‌ایی متناسب باشد تا در هنگام کار با آن دچار محدودیت نشوید.تعدادی از ماوس‌های بازار در ساخت سیم‌ها‌یشان از نخ بعنوان روکش استفاده می‌گردد که منجر به افزایش طول عمر سیم‌ می‌گردند.

نورپردازی ماوس‌ها

امروزه نورپردازی در قطعات ساخته شده‌ مخصوص انجام بازی‌های رایانه‌ایی، جایگاه ویژه‌ایی پیدا کرده است و حتی در مادربردها شاهد این امکان هستیم. البته نورپردازی صرفا جنبه‌ی زیبایی دارد و در عملکرد هیچ قطعه‌ایی دخالتی ندارد. ماوس‌هایی که دارای قابلیت نورپردازی می‌باشند در اصطلاح RGB نامیده می‌شوند. مکان نورپردازی در ماوس‌ها، استانداردی تعیین شده ندارد و هر شرکت بسته به طراحی خود به منظور زیبایی می‌تواند انواع قسمت‌ها مانند زیر دکمه و یا لوگوی شرکت را نورپردازی نماید. همراه ماوس‌های RGB نرم‌افزارهایی ارائه می‌گردد که به کاربران اجازه می‌دهد رنگ نور‌های به نمایش درآمده را بسته به سلیقه‌ی خود تعیین نمایند.