راهنمای خرید گوشی هوشمند مناسب

راهنمای خرید گوشی هوشمند مناسب

اگر می‌خواهید یک گوشی هوشمند نو خریداری نمایید، گزینه‌ های متفاوت و گوناگونی برای خرید خواهید داشت. کاملاً واضح است که در چند سال گذشته، گوشی‌های هوشمند متنوعی با نام‌های تجاری متفاوت، در صنعت موبایل تولید و عرضه شده است. به ‌همین دلیل، اگر شما برای خرید یک تلفن همراه جدید، با دید باز جلو نروید و به ویژگی‌های خاص موردنظر، توجه نداشته باشید، قطعاً به مشکل برمی‌خورید و هم‌چنین امکان دارد که بعد از گذشت مدتی، از خریدی که انجام داده‌اید پشیمان شوید.

به همین منظور، می‌بایست در انتخاب و خرید تلفن ‌همراه هوشمند خوب و مناسب به موارد مختلفی توجه کرد. دانستن این موارد به شما کمک می‌کند تا بهترین گوشی هوشمند را متناسب با خواسته‌ها و شرایطتان خریداری نمائید. در ادامه، مواردی که می‌بایست قبل از خریدن یک گوشی هوشمند نو به آن توجه کنید، ارائه خواهد شد.

 

مورد اول: سیستم عامل موردنیاز خود را انتخاب نمائید!

قبل از هر چیز، به‌منظور خرید یک گوشی هوشمند مناسب، می‌بایست سیستم عامل مورد نیاز خود را شناسائی کنید. امروزه، سیستم عامل گوشی‌های هوشمند به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند. گروه اول، محصولات با سیستم عامل‌ اندروید هستند. گروه دوم، محصولات کمپانی اپل با سیستم عامل‌ آی او اس بوده و سومین گروه نیز ویندوز موبایل است. برای درک بهتر این مورد، ابتدا می‌بایست تفاوت میان سیستم عامل‌های ذکر شده را بشناسید و سپس با توجه به نیاز و شرایط خود، هر کدام را که خواستید انتخاب کنید.

سیستم عامل اندروید، سیستم عاملی است که می‌تواند امکانات شخصی‌سازی بسیاری را ارائه کند و هم‌چنین می‌توان به‌آسانی از آن استفاده کرد. بنابراین اگر به‌دنبال چنین ویژگی‌هایی هستید، می‌توانید این سیستم عامل را انتخاب نمائید. از سوی دیگر، اگر سیستم عاملی می‌خواهید که منحصر‌به‌فرد و اختصاصی‌تر باشد، بهتر است که محصولات کمپانی اپل با سیستم عامل آی او اس را انتخاب کنید. البته اگر شما به سیستم عامل ویندوز مایکروسافت علاقه‌مند هستید می‌توانید از محصولات با سیستم عامل ویندوز موبایل استفاده نمائید. عموماً امروزه در سراسر دنیا، سیستم عامل اندروید نسبت به دو سیستم عامل دیگر نامبرده، پرکاربردتر و محبوب‌تر بوده و پیشرفتی روز‌افزون دارد. از آنجا که گوناگونی محصولات با سیستم عامل اندرویدی به نسبت دو سیستم عامل ذکر شده بیشتر است، بنابراین انتخاب این گزینه برای شما، انتخاب مناسبی خواهد بود.

 

راهنمای خرید گوشی هوشمند مناسب

 

مورد دوم: میزان بودجه خود را مشخص کنید.

بعد از انتخاب سیستم عامل موردنظر خود، می‌بایست میزان بودجه‌ای را که می‌خواهید به این خرید اختصاص دهید، تعیین کنید. برای مثال، اگر میزان بودجه‌ای که درنظر گرفته‌اید 500000 تومان است، نمی‌توانید به قصد خرید یک گوشی آیفون جلو بروید؛ زیرا آیفون‌‌های شرکت اپل گران‌قیمت هستند. بدین‌ترتیب، یکی از اساسی‌ترین موارد برای انتخاب و خرید یک گوشی هوشمند مناسب، تعیین بودجه است. طبیعی است که بازه‌ی قیمت در محصولات عرضه ‌شده با سیستم عامل اندروید، به علت گوناگونی بیشتری که نسبت به محصولات با سیستم عامل‌های دیگر دارند، متنوع‌تر است.

با توجه به آنچه که در مورد دوم گفته شد، اگر بودجه‌ی شما محدود است، به دنبال خرید محصولات اندرویدی بروید. اگر میزان بودجه شما متوسط است، می‌توانید علاوه بر محصولات اندرویدی، ویندوزفون‌ها را هم در گزینه‌های خود برای انتخاب قرار دهید. درنهایت اگر بودجه شما خیلی زیاد باشد، می‌توانید علاوه‌بر گزینه‌های قبلی، محصولات شرکت اپل را نیز به لیست انتخاب خود اضافه نمائید. به‌طورکلی، شرکت‌های چینی محصولات اندرویدی ارزان‌تری را به بازار عرضه می‌کنند. برای مثال، شما می‌توانید با 300000 تومان، محصولات با سیستم عامل اندروید برندهایی مانند شیائومی، میزو، هوآوی و ... را بخرید.


راهنمای خرید گوشی هوشمند مناسب

مورد سوم: به دستگاهی هم اکنون در اختیار دارید، توجه داشته باشید.

اگر از آن نوع افراد هستید که همیشه از محصولات و دستگاه‌های نو استفاده می‌کنند، می‌توانید این مرحله را نادیده بگیرید. عموماً تجربه ثابت کرده است که کاربران، در خلال استفاده از یک محصول، به آن علاقه پیدا کرده و به آن عادت خواهند کرد. برای مثال اگر سیستم عامل گوشی هوشمندی که قبلاً خریداری نموده‌اید اندروید بوده، احتمال دارد که به آن سیستم عامل وابسته شوید. بنابراین اگر این‌بار، یک آیفون با سیستم عامل آی او اس خریداری نمائید، امکان دارد که بعد از مدت کمی نسبت به آن احساس نارضایتی کنید. البته این موضوع در میان تمامی کاربران به همین شکل دیده نمی‌شود و افراد زیادی هستند که بعد از خرید یک محصول با سیستم عامل جدید، احساس رضایت و خشنودی می‌کنند.

با توجه به مطالب مطرح شده، می‌بایست این مورد را مدنظر قرار دهید که انتقال اطلاعات میان دو دستگاه که سیستم عامل متفاوتی دارند، در برخی از موارد می‌تواند مشکل‌ساز باشد. البته نام‌های تجاری مانند سامسونگ، ابزارهای مخصوصی را ارائه کرده‌اند تا این فرآیند را بهبود دهند، اما در‌عین‌حال نمی‌توان مشکلات این مورد را درنظر نگرفت. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر برای مدت زیادی از یک سیستم عامل استفاده کرده‌اید و اهل ریسک کردن نیستید، حتماً انتخاب تلفن همراه جدیدتان، برطبق همان شرایط باشد.

راهنمای خرید گوشی هوشمند مناسب

مورد چهارم: قابلیت های گوناگون گوشی‌ها را شناسایی کنید!

حتماً سعی داشته باشید که قبل از انتخاب یک تلفن همراه هوشمند، قابلیت‌ها و امکانات گوناگون آن را شناسائی کنید. برای مثال، آیفون‌های جدید شرکت اپل (بعد از نسخه 5s ) به اسکنر شناسائی اثر انگشت کاربران مجهز شده‌اند. درحالی که هیچ‌کدام از گوشی‌های با سیستم عامل اندروید این قابلیت را ندارند. علاوه‌براین، دستیار صوتی در محصولات اندرویدی و دو سیستم عامل دیگر، نسبت به هم تفاوت دارد. برای مثال شرکت مایکروسافت دستیار صوتی ویندوزفون‌های خود را کورتانا (Cortana) نامیده است؛ درحالی‌که آیفون، دستیار صوتی به نام اپل سیری (Siri) داشته و دستیار صوتی گوگل هم گوگل ناو (Google Now) نام دارد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید یک گوشی هوشمند جدید، حتما به موارد ذکر شده و تفاوت میان امکانات و ویژگی‌های گوناگون گوشی‌ها توجه کنید.

مورد پنجم: به اپلیکیشن‌های که قابلیت نصب روی گوشی موردنظر را دارند، توجه نمائید!

در ابتدا باید توجه کنید که اپلیکیشن‌های دردسترس برای گوشی‌های با سیستم عامل ویندوز نسبت به دو سیستم عامل دیگر کمتر می‌باشد. علاوه‌براین استفاده از اپلیکیشن‌های محصولات اندرویدی نسبت به محصولات شرکت اپل که سیستم عامل آی او اس دارند، آسان‌تر است. با‌ این‌حال، به جز این مورد شما می‌بایست قبل از خرید گوشی هوشمند جدید به اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند روی آن دستگاه نصب شوند، توجه نمائید. برای مثال فرض کنید که می‌خواهید یک اپلیکیشن خاص را روی دستگاه خود نصب کنید؛ اگر نسخه متناسب با آن سیستم عامل موردنظر (مثلاً نسخه اندروید یا آی او اس آن) هنوز منتشر نشده باشد، در انتخابتان محدودیت ایجاد خواهد کرد.

بعلاوه فرض کنید که به اجرای بازی‌های نیازمند با گرافیک بالا و سنگین روی دستگاه خود علاقه داشته باشید، در این‌صورت نمی‌توانید این انتظار را داشته باشید که با اختصاص بودجه‌ای محدود و خریداری یک تلفن هوشمند اندرویدی ارزان، آن بازی خاص روی دستگاهتان نصب گردیده و اجرا شود. بنابراین اپلیکیشن‌های مدنظرتان نیز می‌توانند نقش مهمی در انتخاب تلفن همراه هوشمند شما ایفا کنند.


راهنمای خرید گوشی هوشمند مناسب

مورد ششم: به ویژگی امکان اتصال LTE 4G (و در آینده 5G) گوشی توجه کنید!

یکی از اساسی‌ترین موردهایی که کاربران مورد توجه قرار می‌دهند، استفاده از اینترنت است. امروزه، اتصال LTE 4G توسط تلفن‌های هوشمند جدیدتر که در بازار وجود دارند، پشتیبانی می‌شود. سرعت و کیفیت این استاندارد به نسبت استاندارد قبلی یعنی 3G بسیار بیشتر است. بدین‌ترتیب اگر شما نیز از دیتای گوشی و شبکه سیم‌‌کارت خود برای وصل شدن به اینترنت استفاده می‌کنید، این موضوع را مدنظر قرار دهید که تلفن هوشمند جدیدتان بتواند اتصال  LTE 4G را پشتیبانی کند.

علاوه‌براین، برای بعضی از کاربران امکان پشتیبانی هم‌زمان گوشی هوشمند از دو سیم‌کارت، اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر شما هم از این نوع کاربران هستید، بهتر است قبل از خرید گوشی هوشمند به این مورد توجه کنید.

مورد هفتم: به اندازه نمایشگر و ابعاد خود گوشی توجه نمائید!

اندازه نمایشگر و ابعاد تلفن هوشمند نیز از جمله موضوعاتی است که در انتخاب شما اثر خواهد گذاشت. کاربران زیادی هستند که دوست ندارند صفحه‌نمایش گوشی هوشمند آنان بزرگ باشد. در طرف مقابل افراد زیادی نیز هستند که به گوشی‌های هوشمند با نمایشگرهای بزرگتر که به اصطلاح "فبلت" گفته می‌شوند، علاقه‌مندند.

به همین دلیل قبل از خرید یک تلفن همراه هوشمند به این مورد نیز توجه نمائید. نقل‌ و انتقال یک گوشی هوشمند با صفحه‌نمایش بزرگ قطعاً از یک تلفن همراه با نمایشگر کوچک سخت‌تر خواهد بود؛ اما از سوی دیگر گشتن در وب، دیدن ویدئو و ... در گوشی‌های با صفحه‌نمایش بزرگ‌تر لذت بیشتری خواهد داشت. امروزه اندازه نمایشگر و هم‌چنین ابعاد گوشی‌های هوشمند عاملی مهم در انتخاب آن‌ها توسط کاربران است.


راهنمای خرید گوشی هوشمند مناسب

مورد هشتم: قدرت سخت‌افزار که موردنظرتان است تعیین کنید

یکی دیگر از مسائل مهم که می‌بایست قبل از خریداری گوشی خود درنظر داشته باشید، تعیین قدرت سخت‌افزاری دستگاه است. اگر بخواهید روی دستگاهتان بازی یا اپلیکیشن‌های سنگینی را اجرا و نصب کنید، باید بی‌شک به این نکته توجه داشته باشید که آن دستگاه از نظر قدرت سخت‌افزاری قادر باشد آن را اجرا کند.

از طرف دیگر، می‌بایست این موضوع را درنظر بگیرید که قدرت سخت‌افزاری تلفن‌های هوشمند با قیمت آن‌ها رابطه مستقیم دارد؛ به‌این صورت که هرچه میزان قدرت سخت افزاری گوشی موردنظر بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. همیشه تلاش کنید که با میزان بودجه خود، بهترین انتخاب را انجام دهید. اگر حداقل سطح سخت ‌افزار یک گوشی هوشمند کمتر از میزان مورد نیاز شما باشد، باید بودجه اختصاص یافته را افزایش دهید وگرنه احتمال دارد که از انتخاب خود پشیمان شوید.

مورد نهم: به شرایط و میزان حافظه داخلی گوشی هوشمند توجه داشته باشید

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که می‌بایست در خرید گوشی هوشمند به آن توجه داشته باشید، میزان ظرفیت حافظه داخلی آن‌ است. تلفن هوشمندی که ظرفیت حافظه داخلی آن به‌صورت پیش فرض 8 گیگابایت باشد، بی‌شک انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود. همیشه تلاش کنید که گوشی‌های هوشمندی با ظرفیت حافظه داخلی بیشتری خریداری نمائید تا بعداً با کمبود حافظه برای ذخیره‌سازی اصلاعات روبرو نشوید.

در این میان، در بعضی از تلفن همراه‌های هوشمند، می‌توان از حافظه خارجی یا به عبارت دیگر حافظه میکرو اس دی (Micro SD) استفاده کرد. بدین معنی که شما می‌توانید یک حافظه اکسترنال یا همان رم میکرو اس دی را به دستگاه خود متصل کنید و میزان فضای ذخیره‌سازی آن را افزایش دهید. البته باید توجه داشته باشید که هیچ‌ کدام از آیفون‌های شرکت اپل این ویژگی را ارائه نمی‌دهند. بنابراین یادتان باشد که پیش از خرید تلفن‌ هوشمند خود، به وضعیت و میزان حافظه داخلی و هم‌چنین پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از حافظه جانبی توجه داشته باشید و حتی الامکان گوشی‌هایی با حافظه داخلی بیشتر انتخاب کنید.

راهنمای خرید گوشی هوشمند مناسب

مورد دهم: کیفیت دوربین گوشی هوشمند را مدنظر قرار دهید

طبق بررسی‌ها یکی از معیارهای اساسی برای کاربران در انتخاب و خرید تلفن‌ همراه هوشمند، کیفیت دوربین گوشی است. به‌همین دلیل شما نیز باید این مورد را مدنظر قرار دهید. امروزه تلفن‌های هوشمند جایگزین دوربین‌های دیجیتال شده و افراد کمی برای عکاسی از دوربین‌های مخصوص استفاده می‌کنند. از آن‌جا که قرار است دوربین تلفن‌های هوشمند خاطرات و لحظه‌‌های شاد را ثبت کند، کیفیت کارایی آن‌ها بسیار مهم است. بعلاوه پیشنهاد می‌کنیم که نه فقط به دوربین اصلی گوشی، بلکه به کارایی و کیفیت دوربین سلفی آن نیز توجه نمائید. امروزه عکس‌برداری به صورت سلفی میان کاربران گوشی‌های هوشمند از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل باید به این مورد نیز توجه کنید. کیفیت دوربین اصلی آیفون‌های شرکت اپل همیشه رضایت‌بخش است.

مورد یازدهم: به ظرفیت شارژدهی باتری گوشی هوشمند توجه داشته باشید

از آن‌‌جا که سایر مشخصه‌های سخت‌افزاری تلفن‌های هوشمند پیشرفت‌ کرده‌، طبیعتاً مصرف انرژی در دستگاه نیز زیاد شده است. مواردی مانند نمایشگر بزرگ، وضوح تصویر بالای نمایشگر، توان پردازشی بیشتر و ... نیاز به مصرف انرژی بیشتری دارند. در گوشی‌های هوشمند این انرژی را باتری با قابلیت شارژ شدن تأمین می‌کند. در خیلی از موارد، کیفیت شارژدهی باتری تلفن‌های هوشمند به‌ هیچ‌عنوان رضایت‌بخش نبوده و حتی اذیت‌کننده نیز هست. برای مثال فرض کنید که گوشیتان هر روز دو تا سه بار به شارژ کردن نیاز داشته باشد. قطعاً این موضوع می‌تواند ناراحت‌کننده باشد.

همواره تلاش کنید تا قبل از انتخاب و خرید تلفن هوشمند به ظرفیت باتری توجه نموده و آن را با سایر مواردی که بر مصرف انرژی گوشی اثر می‌گذارد قیاس کنید. هم‌چنین توجه داشته باشید که ظرفیت عددی باتری  تلفن‌های هوشمند، ویژگی دقیقی برای سنجش کیفیت کارایی آن نخواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم که برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کیفیت کارایی باتری به بنچمارک مربوط به آن مراجعه نمائید.

بهترین گوشی‌ها را با بهترین قیمت از کجا می‌توانیم پیدا کنیم؟

شاید بپرسید که با توجه به بازار متنوع و گسترده تلفن های همراه، گوشی‌ هوشمند مناسب را از کجا می‌توانیم تهیه کنیم. همانطور که می‌دانید، در خرید وسایلی مثل گوشی هوشمند، دو مسئله بسیار اهمیت دارد، قیمت کالا و اصالت کالا. همه ما به دنبال خرید وسایلی با قیمت مناسب هستیم و معمولا از خرید کالاهایی که قیمت بسیار بالا و نامناسب دارند، پرهیز می‌کنیم. همچنین لازم است کالا از اصالت برخوردار باشد، زیرا امروزه شرکت‌های مختلفی دست به تولید کالاهای تقلبی زده اند که نمی‌توان آن‌ها را به راحتی از کالاهای اصلی تشخیص داد.

در این صورت، راه حل چیست؟

سایت ایمالز، یکی از بزرگترین سایت های فعال در زمینه خرید و فروش اینترنتی است که با ایجاد فضای رقابتی مناسب، بهترین قیمت را برای کالاهای گوناگون در اختیار شما قرار می‌دهد. در این سایت، مجموعه ای از فروشگاه های فروشنده محصولات مختلف به همراه قیمت محصول در این سایت ها قرار گرفته است و شما می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها، کالای مورد نظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنید.

بعلاوه سایت ایمالز، تمامی فروشگاه های موردنظر را مورد بررسی قرار داده است و اصالت کالای تمامی فروشگاه‌ها، تضمین شده است . پس با ایمالز، با خیال آسوده خرید کنید.برای آگاهی از آخرین قیمت گوشی لطفا  به صفحه ی لیست قیمت در سایت ایمالز مراجعه نمایید.

 


نظرات کاربران