;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای یک خرید خوب و مقرون‌ به صرفه برای شب عید

1397/12/26 - 11:41 صبح

اگر میزان نرخ تورم از این که هست بالاتر برود، قیمت اقلام بیشتر بشود و یا حتی اگر مجبور باشیم برای خریدن یک جفت جوراب، همه‌ی خیابان‌های شهر را بگردیم، باز هم برای ایرانی‌ها، خرید شب عید حس و حال به‌خصوصی دارد ... . البته اگر کارمند یک شرکت خصوصی یا کارمند دولتی باشید، قضیه اندکی فرق خواهد کرد و هر روز منتظر این هستید که مقامات بالادستی، واریز عیدی را اعلام کنند.

مدیریت مالی در خانواده و هم‌چنین مدیریت صحیح خرج و مخارج در اوضاع اقتصادی عصر حاضر، واقعاً هنر است و اگر توانایی این را داشته باشید که با درآمد خود، علاوه بر خرید پوشاک شب عید برای خود و خانواده‌تان، پس‌اندازی هم داشته باشید، به‌راستی یک هنرمند هستید. مدیریت درست دخل و خرج قادر است تا حد زیادی اوضاع اقتصادی را به شکل قابل قبولی کنترل نماید.

 

  • برای خرید خود برنامه‌ریزی داشته باشیم

هم‌اکنون در وضعیتی حساس به سر می‌بریم و یکی از بزرگترین دل ‌مشغولی‌ها، نحوه تصمیم‌‌ گیری مناسب و انتخاب درست است. جهان حاضر، گرفتار بحران است که فقط بحران اقتصادی نیست. هنگامی‌که می‌گوییم دچار بحران شده‌ایم، بدین معنی است که فکرهایمان از بحران سریع‌تر جلو می‌روند. به محض شنیدن یک شایعه، از آن‌جا که می‌ترسیم تأثیراتش دامن ما را هم بگیرد، اقدام به خرید‌های غیرضروری می‌کنیم و اقلام و وسایلی را خریداری و انبار می‌کنیم که شاید حتی به آن‌ها نیاز نداشته باشیم؛ ولی بعد از گذشت مدت اندکی، درمی‌یابیم که شرایط آن‌گونه هم که می‌گفتند نبوده و بدین ‌ترتیب از خرید خود پشیمان می‌شویم. در طی تاریخ، همیشه وضعیت اقتصادی آشفته بوده و از ثبات خاصی برخوردار نبوده است؛ ولی انگار این تجارب بسیار سریع از خاطرات فراموش می‌شود.

درواقع می‌شود گفت که به طریقی خود صاحبان کالا، برای اینکه محصولاتشان را به فروش برسانند این موج‌ها را به وجود می‌آورند. اگر خودمان به نحو صحیح، خرید و میزان هزینه‌هایمان را مدیریت کنیم، طبیعتاً به بحران اقتصادی خانوادگی دچار نخواهیم شد. جالب توجه است که بدانید پس از اینکه بحران اقتصادی جامعه فروکش کرد، بحران اقتصادی خانوادگی گریبان خانوار‌ها را می‌گیرد، به این دلیل که هزینه‌های غیرضروری کرده‌اند.

  • نیازهای اساسی خود را شناسایی کنیم

هنگامی که با موضوع بحران اقتصادی مواجه می‌شویم، می‌بایست ابتدا نیازهای اساسی خود را شناسایی کنیم. زمانی‌که حرف از پول و پول‌دار شدن پیش می‌آید، به معنی چگونه ثروتمند شدن نیست، بلکه این است که چگونه باید هزینه کنیم. تعداد زیادی از ما، حتی با وجود درآمد بالایی که داریم، باز هم دخلمان با خرجمان جور در نمی‌آید و این هم بدین علت است که نحوه درست مدیریت هزینه‌ها را بلد نیستیم. سرپرست خانوار یا همسرش به محض اینکه سرپرست، حقوق خود را دریافت کرد، بدون برنامه‌ریزی به خرید می‌روند و اغلب در 15 روز دوم ماه به کمبود بودجه برمی‌خورند. این فشارها و در مضیقه مالی بودن حتی گاهی باعث ایجاد اختلافاتی در خانوارها می‌شود.

  • برای خرید کردن، برنامه صحیحی داشته باشیم

پیش از خرید کردن، ابتدا منطقی فکر کنید و اقلامی را تهیه کنید که هم‌اکنون به آن نیازمندید. ما مردم ایران، در زمان آینده به‌سر می‌بریم و از تجربه‌های قبلی درس نمی‌گیریم و به نحوی زندگی حال ما از این افکار تأثیر می‌پذیرند. هر یک از ما، از همین الآن به تأمین مالی زندگی فرزندمان برای آینده‌ای دور فکر می‌کنیم. اما در دیگر جوامع، احتمال باز کردن حساب پس‌انداز مثلاً توسط یک خانواده برای فرزند 6 ماهه خود بسیار کم است. امروزه خیلی از پدر و مادرها، به‌منظور گرفتن وام مسکن برای فرزندشان در 20 سال بعد، کل فیش حقوقی خود را خرج می‌کنند!

مردم کشورهای پیشرفته، برای اینکه بتوانند امور زندگی خود را بگذرانند، به‌صورت هفتگی برنامه‌ می‌ریزند؛ بدین معنی که آخر هفته‌ها، مقداری از حقوق خود را به خریدن پوشاک و خورد و خوراک، مقداری را به پس‌انداز کردن و تفریح و یا مقداری را برای صرف کردن در امور خیریه اختصاص می‌دهند. ولی ما تمام کارهای خود از جمله خانه‌تکانی کردن، خرید، مسافرت رفتن و حتی حسابرسی‌ها و پس‌انداز را هم به اواخر سال محول می‌کنیم.

  • خریدهایمان را هر فصل انجام دهیم

هر خانوار به منزله یک دولت است؛ به‌همین دلیل از همان اول تقسیم‌بندی بودجه را بیاموزید و برای پول خود برنامه‌ریزی کنید. این کار موجب می‌شود که همه‌ی اعضا از درآمد خانواده اطلاع داشته باشند و درباره دخل و خرج و چگونگی تقسیم هزینه‌ها با یکدیگر تصمیم‌گیری کنند. در این‌گونه خانواده‌ها کمبود بودجه، به یاری اعضای خانواده رفع می‌شود. پس بهتر است در آغاز هر فصل برنامه‌ریزی کنید. در قدیم رسم این‌گونه بود که همه در نوروز برای خریدهای خود اقدام می‌کردند ولی مهارت در مدیریت دخل و خرج، این است که از 3 ماه قبل از عید و یا حتی بعد از آن به خرید بروید.

برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت یا به عبارتی، برای یک بازه‌ی زمانی کم خرید کردن، دومین مهارت است. یک مهارت دیگر کنترل احساساتمان هنگام خرید است، زیرا خیلی از خریدها بر اساس احساسات صورت می‌گیرند و نه مطابق با نیاز ما. به یاد داشته باشید افرادی که منطقی و با یک تصمیم صحیح خرید می‌کنند، همواره ثروتمند هستند. هم‌چنین می‌بایست هنگام خرید کردن به کیفیت محصول توجه کنید نه قیمت آن؛ چون گران یا ارزان خریدن یک محصول دلیلی بر خوب بودن آن نیست. بنابراین برای خرید عید احساسات خود را کنترل کنید، چون بیشتر خریدها طبق احساسات انجام می‌شوند و نه نیاز.

  • در لحظه حاضر زندگی کنیم و نه در آینده

به یاد داشته باشید که در حال زندگی کنید، زیرا نگرانی و تشویش بیش‌ از اندازه نسبت به آینده، بر اوضاع زمان حال تأثیر می‌گذارد. در رسیدن به اهداف، دارایی و پول یک وسیله بوده و مانند اسبی است که در صورت رام نشدن، فرد را به یک مکان نامعلوم برده و او را با مشکل روبرو خواهد کرد. افرادی که جمع‌آوری پول را به‌ منظور خرید یک کالا انجام می‌دهند، هیچ‌گاه ثروتمند نمی‌شوند و نمی‌توانند از زندگی لذت ببرند.

  • برنامه‌ریزی داشته باشیم و از پیش قیمت‌ها را مورد بررسی قرار دهیم

پیش از اقدام به خرید، تصمیم بگیرید که واقعا چه چیزی موردنیاز شماست؛ نه اینکه بعد از رفتن به بازار و دیدن محصولات تصمیم به خریدن آن‌ها بگیرید. همان‌طور که گفته شد خرید می‌بایست براساس نیازی که دارید انجام شود نه بر اساس احساساتی که هنگام خرید سراغتان می‌آید. خوب است که فقط از یک مکان خرید نکنید، به این علت که شاید در جای دیگر بعضی از این محصولات با قیمت کمتری به فروش برسند. می‌توانید بعضی از کالاهای مورد نیاز خود را نیز از عمده‌ فروشی‌ها خریداری کنید، بدین صورت که اگر در فامیلتان چندین خانواده به یک محصول نیاز دارند، آن را عمده خریداری کرده و بعد بین آن‌ها قسمت کنید.

  • حس خوب انرژی جمعی را از بین نبریم

کارشناسان تحلیل رفتار می گویند:«خرید عید بیشتر یک سنت است تا یک ضرورت.» این کارشناسان می‌گوید: «توجه نشان دادن به آداب و رسوم باعث ایجاد انرژی جمعی در افراد شده که به راحتی در اواخر اسفند و اوایل سال نو، در چهره آنان مشهود است و این احساس خوبی است. ایجاد این احساس زیبا هنگامی برای همه لذت‌بخش خواهد بود که با آرامش همراه باشد و ایجاد این آرامش مبتنی بر این است که روی رفتار خود کنترل داشته باشیم.» همین احساس زیبا نسبت به خرید عید، به آسانی می‌تواند با نگرانی‌های ذهنی به یک بحران بدل شود.

  • برای آرامش در خرید کردن، فهرست تهیه کنیم

اگر به چند نکته ظریف در هنگام خرید عید دقت کنیم، بسیاری از تنش‌های ما کم شده و این کار آستانه صبر مار را بالا خواهد برد. خرید را که یکی از ضرورت‌های زندگی است، می‌توان به چند دسته طبقه‌بندی کرد؛ خرید‌های اساسی و فوری (مثل خرید خورد و خوراک و دارو)، خریدهای اساسی و غیرفوری (مثل خرید پوشاک)، خریدهای غیراساسی و غیرفوری (مانند خرید یک اتومبیل) و خرید‌های تفریحی که تنها برای سرگرمی صورت می‌گیرند (مثل خرید گلدان کریستال). نکات اساسی‌ای که می‌بایست موقع خرید به آن‌ها توجه کنیم، مدنظر قرار دادن اولویت‌ها، میزان اعتبار مالی و ضروری بودن محصولی است که می‌خواهیم بخریم. پیش از اقدام برای خرید، می‌بایست لیستی از هزینه‌های موردنیاز و ضروری تهیه نموده و میزان هزینه‌ی آن‌ها را تخمین بزنید تا به استرس کمتری دچار شوید.

  • شک و تردید به خود راه ندهیم

در بین ایرانی‌ها، شک و وسواس فکری در زمان خرید کردن، زیاد به چشم می‌خورد. بسیاری از ما درباره اینکه محصولی که قصد خریدش را داریم ضروری است یا خیر اطمینان نداریم. شاید، هنگام خریدن یک محصول احساس خوشایندی داشته باشیم؛ اما با گذشت زمان هنگامی که از آن استفاده نکنیم، خود را سرزنش کرده و از خرید آن پشیمان می‌شویم. پیش از خرید می‌بایست درباره محل‌های خرید، قیمت‌ها و کیفیت محصولات اطلاعات کافی جمع کنید تا انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

  • بهترین محصول، مناسب‌ترین انتخاب نیست

یکی از مسائل مهم خرید، انتخاب مناسب‌ترین محصول است. پس به جای این که دنبال بهترین محصول باشیم، می‌بایست مناسب‌ترین وسیله را انتخاب کنیم. وسایلی که می‌خریم نیز باید با همدیگر هماهنگ باشند؛ برای مثال این اشتباه است که برای خانه‌ای اجاره‌ای که هیچ  وسیله مجللی ندارد، یک فرش ارزشمند، با قیمت بالا بخریم.

بنابراین بیایید تا در سال نو به همراه خانواده خود به خرید برویم؛ چون خرید دسته‌جمعی خوشایند خواهد بود. هم‌چنین دقت داشته باشید که در هنگام انتخاب، تشویش و نگرانی را از خود دور کرده و با رفتارهای نادرست و نسنجیده این گردش دسته‌جمعی را به خشم و ناراحتی تبدیل نکنید. این مورد را هم به یاد داشته باشید که اگر به دلایلی نتوانستید یک کالا را بخرید، بالاخره در یک زمان مناسب پول کافی برای خرید آن را به دست خواهید آورد.

بهترین روش خرید عید به صورت آنلاین چیست؟

امروزه با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی، قیمت بسیاری از محصولات روز به روز افزایش می یابد. همانطور که می‌دانید، در خرید کالاهای مورد نیاز برای عید لازم است تا نهایت دقت به کار گرفته شود و محصولات با کیفیت و قیمت مناسب خریداری شوند. همه ما به دنبال خرید وسایلی با قیمت مناسب هستیم و معمولا از خرید کالاهایی که قیمت بسیار بالا و نامناسب دارند، پرهیز می‌کنیم. همچنین لازم است کالا از اصالت برخوردار باشد، زیرا امروزه شرکت‌های مختلفی دست به تولید کالاهای تقلبی زده اند که نمی‌توان آن‌ها را به راحتی از کالاهای اصلی تشخیص داد.

برای حل این مسئله، ما سایت ایمالز را پیشنهاد می کنیم. سایت ایمالز، یکی از بزرگترین سایت های فعال در زمینه خرید و فروش اینترنتی است که با ایجاد فضای رقابتی مناسب، بهترین قیمت را برای کالاهای گوناگون در اختیار شما قرار می‌دهد. در این سایت، مجموعه ای از فروشگاه های فروشنده محصولات مختلف به همراه قیمت محصول در این سایت ها قرار گرفته است و شما می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها، کالای مورد نظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنید.

بعلاوه سایت ایمالز، تمامی فروشگاه های موردنظر را مورد بررسی قرار داده است و اصالت کالای تمامی فروشگاه‌ها، تضمین شده است . پس با ایمالز، با خیال آسوده خرید کنید.